J 83 Jaargang. OOüOimBm 2 DECEMBER 1926 No. 5430 e £ei£beh& (Bow^ont ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling vol Leiden 19 cent per week 12.50 pei kwartaaL onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, inco per post I 2.95 per kwartaal tl Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver- ■igbaai tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bfl voor- •betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd adagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllën 30 oenl per regW Voor Ingeionden Mededeelingon wordt het 3 dubbele van bet tarief berekend. Kleine advertenllën, van ten hoogste 80 woordee, waarin betrekkingen worden eangeboden of gevraagd, hnnr en vei. hum, koop eu verkoop I 0.50. RUMMER BESTAAT UIT ORIE BLADEN. Wetenschap of Bijgeloof. Onlangs kon men in „De Telegraaf" on- tr<?8 berichten het volgende lezen: Men heeft reeds als erkende weten schap of kunst de „chiromantiek" of handlijnkunde. Als ernstige concur rente daagt thans de „pedomantiek" op. Een Tunesische „voetuitlegkun- dige" is te Parijs gearriveerd en vormt de clou van het pasbegonnen seizoen. '3e driestarschrijver van deze courant hoopt er de volgende opmerkingen aan rast: 't Is een grapje, 't wordt niet au sérieux, niet ernstig genomen; 't wordt ook maar „voor de aardigheid" in genoemd blad vermeld. Best we nemen het aan. Maar toch staat vast, dat deze „voetuitleg- gingskundige" wèl publiek, en ver licht en beschaafd publiek, zal trek ken. Niets toch is te dwaas voor den twintigeeuwschen mensch zonder Gods dienst. Hij gelooft aan alles, maar schenkt geen waarde aan het Geloof Onze driestarschrijver slaat hier den Spijker op den kop. Het Geloof heeft voor velen afgedaan en is bij hen vervangen door bijgeloof. En op het bijgeloof, dat in onzen modernen tijd zoo welig tiert, wordt door velen met succes gespeculeerd. advertentiën in sommige groote neu- bladen geven iT er het bewijs van. ÏVij bedoe'en zulke, waarin een helder ziende, een planeetkundige of astroloog, een handlijnkundige en meer dergelijke lie den aanbieden u de toekomst te voorspel len. Hoor maar: Mej. X geeft opheldering in alle za ken. Werkt met drie spel kaarten. XYZ, de meest bekende astroloog en handlijnkundige, geeft raad in alle 'moeilijkheden voor dames en heeren. Mej. Q, zienster, onthulster, droom- uitlegster, planeetkundige, gezicht- en handlijunkundige, werkt met het ei, slaapster enz. Zoo zouden wij verder kunnen gaan en er een stuk of tien, twaalf kunnen af schrijven, die wij vonden in ééne (zegge ééne) avond-editie van een dagblad, dat in de Residentie verschijnt. Zouden nu de stellers van zulke adver tentiën zooveel goed geld naar „kwaad /7: gooien, zooals men dat noemt, als ze reeds van te voren overtuigd waren geen succes te hebben? De deftigste en geleerdsten onder de lui noemen zich planeetkundigen of astro logen. De toekomst voorspellen uit kaart c! koffiedik, dat kan iedere waarzegster op ten achterkamertje, vier hoog. Maar iemand uit den stand der sterren en pla neten te voorspellen wat hem boven het hoofd hangt, dal is. wat je'noemt. Daar poet je voor gestudeerd hebben en de hoe- doorsnuffelen der ou-lbeid, die uit stand der planeten het lot bepaalden van vorsten en koningen, of, zooals 't ook genoemd wordt, hun horoscoop trokken. Aan iedere planeet werd een bijzondere irking toegeschreven. Stond bij iemands geboorte b.v. Saturnus in een gunstigen stand, dan gaf dit te kennen, zooals men voorgaf, dat zoo iemand tot aanzien zou geraken Men kreeg dan voorspellingen, sooals de volgende: Een kind onder Jupiter geboren wordt *iis en verstandig. Een kind onder Mars geboren krijgt Nod haar en is moord- en bloedgierig. t Een kind onder Sol (de zon) geboden 18 schoon van gelaat en zal in eere ko- ""cn Een kind onder Venus geboren is vrien delijk van aangezicht maar hartstochtelijk aard. Een kind onder Mercurius geboren is 'ftolijk van aard en zal de studie bemin- ien. Een kind onder Luna (de maan) gebo- zal elk bedriegen en door list zijn foordeel zoeken. De oude astrologen waren evenwel zoo in, evenals de profeten van onzen tijd, ze hun voorspellingen bekend maak- als de uitkomst reeds daar was, en P verkondigden dikwijls de menschelijke Sva"en niet uit het sterrenbeeld, maar f? ^eze gebeutenissen af. Zoo """in ze vaak voorbeelden, die men niet nagaan, omdat soms niemand kon J'en, of do aangenomen geboortetijd de "re was. astrologie of sterrenwichelarij is £™s zeer oud en werd, volgens de ge- ,.en> het eerst beoefend door de Chal- een> de priesters van Babyion. Helder onbewolkt spande zich de hemel uit p,er( Bahylonië's vlakte Dit voerde de i ,™ac®n l°t het gades^an van den loop r hemellichamen. De zon werd hun hoog- j. Sod, Bel. Hun godsdienst was natuur- flst en maakte hen tot sterrenkundi- 1 gen en sterrenwichelaars. Van Babylonië verspreidde zich de sterrenwichelarij over Egypte en Europa? Zoo waren in Egypte de priesters tegelijk astrologen. De Grie ken, als kunstzinnig volk, voelden er zich zeer tot aangetrokken. Zoo moet de wijs geer Plato een vriend der sterrenwiche laars geweest zijn, terwijl ^jjn beroemde leerling Aristoteles niets van hen wilde weten en ze voor bedriegers hield. De Romeinen deden er weinig aan. Zij waren veel te nuchter en te practisch om er geloof aan te hechten maar bij de Ara bieren stond de astrologie in hoog aan zien. Haar glanspunt valt in de 14e en 15e eeuw. In dien tijd hadden vele vorsten en veldheeren hun eigen astrologen. Zoo le zen we, dat de dubbelhartige veldheer Wallenstein, bekend uit den dertigjarigen oorlog (1618'48) altijd vergezeld werd door zijn sterrenwichelaar Seni, dien Schiller ook laat optreden in zijn treur spel „Wallenstein". Een der vermaardste sterrenwichelaars, tevens sterrenkundige, was de Fransch- man Nostradamus (Michael Nostrodame) (15031566), die door Catharina de Me dici aan het Fransche hdf werd geroe pen om do toekomst te voorspellen van den pas geboren Hendrik IV, later koning van Frankrijk. De invloed van dezen man was buitengewoon groot en zijn voorspellin gen werden over bet algemeen voor „echt" gehouden, zoo „echt"?, dat de Kerk verbood er geloof aan te hechten. - Uit deze laatste aanhaling blijkt reeds duidelijk hoe de Kerk staat tegenover de astrologie, die door den H. Augustinus reeds genoemd werd een kunst de3 satans. Pater Abraham a Santa Clara gaat de sterrenwichelaars in een zijner werken geducht te lijf. Hij besluit zijn betoog, waarin hij hun bedriege'ijke kunst aan de kaak stelt met de volgende woorden: „Ik zeg met één woord/die zich aan astrolo gie overgeven en andere menschen hier mee zoeken te bedriegen, dat zij zullen worden als stoppelen. Het vuur zal ze verbranden en ze zul'en zich nooit van de hc! kunnen redden." Tot slot van dit artikel wenscben we vafl harte, dat onze lezera mogen geboren zijn onder een „gelukkig gesternte" en dat him „geluksster" nooit moge gaan tanen. P. G. HOCKS. BUITENLAMP Volkenbond België zal den Raad presideeren. Duitschland was aan de beurt. Naar alphabetische volgorde zou Duitschland (Allemagno) den a.s. Volken bondsraad moeten presideeren. Minister Slresemann, de leider der Duitsche dele gatie beeft echter aan Van der velde (Bel gië) verzocht, het voorzitterschap over te nemen, volgens alphabetische volg orde. Hoewel België (Belgique) eerst na Duitschland aan de beurt is. Stresemann wees er echter op dat hij voor de eerste maal als president zitting zou moeten ne men, en dat hij te weinig ervaring in de zen heeft. Vandervelde heeft daarop zijn verzoek aanvaard, en dus zal België deze zitting van den Raad presideeren. Frankrijk. Het Vlaamsch in Frankrijk. Te Rijssel is Dinsdag aan de Vrije Ka tholieke Universiteit een leerstoel voor de Vlaamsche taal- en letterkunde inge wijd. Kanunnik Looten installeerde den nieuwen hoogleeraar, den heer Despicht. Hij zeide, dat de Vlaamsche taal sedert eeuwen in het Noorden van Frankrijk behandeld wordt als de arme bloedver wante, van wie men weinig of niets af weet en voor wie men zich schaamt. Thans is daar verandering in gekomen en zooals men weet is sedert Juni 1926 het Vlaamsch toegelaten als hulptaal voor het „baccalaureat." Dat de Vlaamsche taal in Frankrijk nog steeds levend is, blijkt ook uit de jaarlijksche congressen van de „Vlaam sche Kringen in Frankrijk", die krach tig voor de wederopleving van de Vlaam sche taal werken. Deze vereeniging heeft ook een orgaan om het Vlaamsch te pro- pageeren, „de Vla ïmsche Stemme" on der redactie van den abt Lexroart. Op het congres, dat in den zomer van dit jaar is gehouden, werd een motie aangenomen, waarin „de Vlaamsche Kringen in Frankrijk" een beroep op alle Vlamingen in Frankrijk deden om hun tradities weer levend te maken en te ver dedigen. De verwoeste gebieden. Herstelcijf ers. Bij het bespreken in de Kamer van de begroot in g voor de bevrijde gebieden wees de rapporteur op de herleving van de verwoeste streken, waarvoor de re geering reeds meer dan 62 milliard francs had uitgegeven. Er was 53.156 K.M. weg en 2361 K.M. spoorweg her steld, 18.514.444 H.A. grond was weer in cultuur gebracht, 9615 scholen waren gerestaureerd; de textiel-, mijn-, metaal-, suiker- en chemische industrieën kwa men weer op het eerste plan in de pro ductie van Europa. De rapporteur schat te, dal nog vijf jaar noodig waren voor het algeheel herstel. Engeland Chamberlain over den toestand te Hankau De Britse lie onderdanen voldoende beschermt. In het Lagerhuis heeft do Britsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, gistermiddag een verklaring afgelegd aangaande den toe stand in China. „De toestand", aldus de minister, „is in het algemeen gebleven zooals ik dien Maandag 1.1. heb uiteen gezet. In de Britsche concessie zijn ma rine-troepen geland, hetgeen een bevre digend moreel effect heeft gehad. Inci denten hadden niet plaats. Volgens de jongste berichten zal de al gemeen© staking op 4 December uitbre ken. Er zijn maatregelen genomen om een Britsch oorlogsschip gedurende den winter te Hankau te laten, terwijl er voor verdere eventualiteiten versterkingen be schikbaar zullen worden gehouden. Ri- vier-kanonncerbooten zijn afgezonden om gedurende den winter op do rivier in de nabijheid van Hankau te kruisen. De regecring is er echter zeer afkeerig van zich in China's binnenlandsche aan gelegenheden te mengen maar zij zal haar eersten plicht, n.l. de bescherming van het leven harer onderdanen, nako men. Ongetwijfeld, zoo ging Chamberlain voort, zullen de megendheden evenals bij vorige gelegenheden te Hankau gezamen lijk optreden, waar haar gemeenschap pelijke belangen bij den toestand betrok ken zijn. Er is in het geheel geen reden te veronderstellen, dat de toestand op scheepvaartgebied te Hankau het den Britschen onderdanen niet mogelijk zou maken de stad to verlaten, als dat noodig mocht worden. Vervolgens werd den minister ge vraagd, of er voldoende troepen beschik baar zijn om de veiligheid der Britsche kolonie te Sjanghai te verzekeren, indien daar ongeregeldheden mochten ontstaan ten gevolge van het oprukken der Kan ton-troepen of door de activiteit der agi tatoren. Chamberlain antwoordde op het oogen- hlik geen rede to hebben een gewapenden aanval op Sjanghai door de Kanton troepen te verwachten. Op het oogenhlik is geen levensgevaar voor de Britsche onderdanen in de Chi- ncesche verdragshavens te duchten, uit gezonderd misschien te Hankau. Italië. De Balkan-politiek. Vricndschaps- en arbitrage verdrag mot Albanië. Op 27 November j.l. is een belangrijk verdrag van vriendschap en arbitrage tusschen Italië en Albanië te Tirana ge sloten. Dit pact beoogt do consolidatie van de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide landen en de handhaving van den vrede. Italië en Albanië erkennen, dat elke vredesverstoring gericht tegen den poli- tieken juridischen of territorialen status quo van Albanië in strijd is met hun ge meenschappelijke politieke belangen. Ten einde die belangen te beschermen komen heide partijen overeen elkaar steun te verleenen. Het verdrag verbiedt voorts aan elk der partijen, met andere mogendheden politieke of militaire overeenkomsten te sluiten, welke nadeolig kunnen zijn voor de belangen van de andere partij. Het sluiten van dit verdrag wordt door do fascistische pers beschouwd als een definitief bewijs, dat het fascisme een vredelievende politiek in den Balkan na streeft. Wat Albanië zelf betreft, wordt er bij zondere nadruk gelegd op de aan dat land gegeven garanties, dat Italië de sou- vcreiniteit en de onafhankelijkheid van Albanië respecteert. Ook wordt gewezen op het feit, dat dit het eresto verdrag is, dat Albanië met een groote mogendheid afsluit. Deportatie van anti-fascisten. De provinciale commissies, ingesteld ingevolge de nieuwe wet op de openbare veiligheid en belast met de deportatie naar bepaalde zones van die elementen, welke bet fascistisch'regiem onverzoenlijk gezind zijn hebben haar werkzaamheden beëindigd. Het totaal aantal gedeporteer den bedraagt 522. Dit cijfer kan nog worden gewijzigd, indien de betrokkenen in beroep komen bij do centrale commis sie, gepresideerd door den ondersecreta ris an binnen! zaken of in geval van voorwaardelijke vrijlating, waartoe alleen de minister van binnenl. zaken de be voegdheid heeft. Gedeporteerden zonder middel van bestaan zullen een ondersteu ning genieten van 10 lire per dag. Balkan-Stater.. De opstand in Albanië voorbarig? Onthulling uit Joegoslavische bron. Naar uit betrouwbare bron wordt ver nomen, heeft de opstand in Albanië slechts een plaatselijk karakter, ofschoon do toestand ernstiger is dan de Albanee- eche regeering wil toegeven. De leider der beweging, Loro Zaka riep den op stand uit zonder overleg te plegen met Hessan Bey, die op het oogenhlik te Bari vertoeft, of met andere in Italië vertoe vende Albaneezen. Deze beschouwen de beweging als voorbarig en slecht voorbe reid. Zoodra de opstand uitbrak deelde de Italiaansche regeering, door middel van den gezant te Belgrado, aan de Joego slavische regeering mode, dat zij den op stand als een kwestie van Alhaneesche binnenlandsche politiek beschouwde. Aan do Joegoslavische regeering werd daarom verzocht, zich in deze kwestie niet fo mengen door een van beide partijen to steunen. De Joegoslavische regecring stemde daarin toe, maar de Italiaansche regeering was hiermede nog niet tevre den en verzocht instructies in dien zin aan de Joegoslavische gronsautoriteilen te geven. De neutraliteit van de Joegoslavische regecring maakt do kwestie nog ingewik kelder voor Achmed Zogoe. Het valt dan ook te betwijfelen, of de opstand zonder veel moeilijkheden on derdrukt kan worden. Een nieuw Grieksch kabinet. Het kabinet is afgetreden. Zaimis heeft een nieuw coalitie-kabinet gevormd, waar van lid zijn Michalacopoelos, minister van buitenlandsche zaken; Kaffandaris, oorlog en marine; Papanastasioe, land bouw; Tsaldaris, binnenlandsche zaken: Metaxas, verkeerswezen. Amerika De teruggaaf der Duitsche eigendommen. Uit Washington wordt draadloos aan do Duitsche bladen gemeld, dat de Ame- rikaansche budgelcommissie met algemee ne stemmen heeft besloten het wetsont werp nopens de teruggave der Duitsche vermogens en de voldoening der Ameri- kaansche vorderingen op de volgende basis te stipuleercn: de eigenaars van de in beslag genomen vermogens zullen on middellijk na de aanvaarding van liet wetsontwerp 80 pet. van hun vorderingen uitbetaald krijgen. De resteerendo 20 pet. blijven in handen van de beheerders van het in beslag genomen vermogen, totdat do Amerikaauscho vorderingen op Duitsch land zijn voldaan. De Amerikaansche crediteuren ver klaarden zich bereid voorloopig met de delging van 70 pet. hunner vorderingen genoegen te nemen, als de rest succes sievelijk wordt betaald. Een speciaal scheidsgerecht zal de waarde dor Duit sche schepen, patenten en radiostations, welke zich in handen der Amerikaansche regeering bevinden, laxecren, waarna het Amerikaansche departement van finan ciën de tot delging van deze vorderingen benoodigde som, die op circa 50 millioen dollar wordt geschat, liquide zal maken. Alle betrokkenen hebben zich met deze regeling aceoord vork lag"'. tJHriEENLfiHD. DE r 'UWE SPELLING. „Doorsiepelen", zegt de Minister. Hoewel het bericht van „L>e Limburger Koerier" wat voorbarig en niet heclemaal juist was, is toch wel waar, dat de Minis ter van Onderwijs ernstig de invoering van een nieuwe spelling (gewijzigd Ko'le- wijnsch) overweegt en met belangstelling he' rapport der door hem benoemde com missie tegemoet ziet. Naar wij van den Minister zelf verna men, is het natuurlijk niet zijn bedoeling do nieuwe spelling imperatief op te leggen noch haar invoering aan eenigen termijn lo binden. De nieuwigheid moet langzaam „doorsiepelen", zooals Z.E. woordelijk zeide. De Kweekschool zal natuurlijk een der hoofdinstrumenten zijn. Aan groote uit gaven voor wijziging der Ir-ermiddo'en denkt Z.E. niet. Als de tijd rijp is, zullen ook het leermiddel en de leerkracht zich gelei delijk bij het nieuwe aanpassen. „Vad." Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. Besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Grubbenvorst A. H. Termeer, met toekenning van gelijktijdig HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De bescherming der Britsche onderda nen in China. De Balkan-politiek van Italië. De teruggave der tijdens den oorlog In beslag genomen Duitsche eigendommen In Amerika. BINNENLAND. Vergadering van het R.-K. Werklieden verbond. (3de blad). ontslag als burgemeester der gemeente Nieuwstadt; is benoemd tot burgemeester dor gemeen te Bunde A. M. H. E. van Aefferden, bur gemeester der gemeente Gcullo. De tandprothese. De uiterlijke term ij n voor vestiging. Do Staatscourant van gisteren bevat eu Kon. besluit, waarbij, „gelet op het bepaa de in den laatsten volzin van artikel 1 van de wet van 24 Juni 1876. Staatsblad no. 117, houdende regeling van de voor waarden tot verkrijging der afzonderlijko bevoegdheid tot uitoefening der tandhoel- kunst en van de uitoefening dier kunst, zooals deze wet laatstelijk is gowijzigd bij de wet van 28 Juni 1925. Staatsblad no. 282; overwegend, dat de laatsto volzin vau voormeld artikel inhoudt, dat zij, die op een door ons te bepalen dag niet in het be zit zijn van eon door den inspecteur gevi seerd bewijs van vestiging, van dien dag af niet bevoegd zijn tot toepassing van de volledige tandprothese"; do dag, bedoeld in don laatsten volz'n van voornoemd artikel bepaald wordt op 1 December 1926. Een roodo onderwijzersinternationalc „Heb Volk" bericht, dat op oen to Brus sel gehouden conferentie onder leiding van hot I. V. V., de statutten voor Oen lo stichten internationaal beroeps-secretari aat voor ontdcrwijzeru ziin vastgesteld. Toegetreden zijn de Bond van Neder landscho Onderwijzers cn verder m ernt onderwijzersverenigingen uit Duitsch land, Frankrijk, Oostenrijk en Luxemburg, die te zamen ongeveer 100.000 onderwijzers vertegenwoordigen. Do audiëntie van den minister van Marine a. i. zal Maandag 6 December om 3 uur gehouden worden De audiëntie van den minis ter van Financiën zal Maandag 6 Decem ber niet plaats hebben. STaTE^&EMERAAL 7 KAMER. Vergadering van gisteren. BEGROOTING VAN ARBEID. Over de Arbeidersverzekering heb lx Qog verscheidene leden het woord g* voerd. Verschillende wenschen en toe zeggingen. De heer Hermans (R.-K.) maakte belangrijke opmerkingen over de kwestie vnu het niet aangeven van mijnongovalloa bij de Rijksverzekcrigsbank. Met warmte bep'eitte hij meer zorg voor invalide arbeiders, met name door nazorg en liet scheppen van werkgelegen heid, voor hen geschikt. In afwachting van do unificatie n het aanpassen daarvan van do ziek fever zo ko ring beval spreker als tijdelijken maatre gel aan het opnemen in de wet op het Arbeidscontract van do verplichting van den werkgever om te zorgen voor een ziek- te-uitkeering aan zijn arbeiders De lieer Kersten (Gorof St p.) pre dikte alweer tegen den verzekeringsdwang, dien hij revo'utionair noemt on strijdig met de oude Calvinistische boginse'en De heer Loerakker (R.-K.) liet zich hierdoor niet afschrikken om aan te drin gen op een spoedige invoering der Ziekte verzekering. Evenwel drong spreker hierbij aan op het openlaten van een zoo ruim mogelijk* ontwikkelingsgelegenhoid voor de bedrijfs- vcreenigingen, waarbij de belangen dei verzekerden heel wat heter gewaarborgd zijn dan bij de particuliere ziekenkassen, die vooral bij do parlijgenoolen van Mi nister Slotmaker de Bruine sterk in do gunst slaan Minister Slotcmaker de Bruine onthield de Kamer détails inzake unifica tie en ziekteverzekering, ook omdat hij aog een rapport wachtende is. In het algemeen verklaarde hij, dat het zijn voornemen is eenheid te brengen in den kring der verzekerden en eenheid van beginsel in zake de uitvoering te bereiken en, als deze tweeërlei eenheid is verkregen, te onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de eene verzekering in de andere te schui ven. En bij dit al'es wil de Minister een zoo groto mogelijke plaats inruimen aan

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1