'KOOPT BIJ WAALS1 Uw STd NSCOLAAS-CADEAUX. i WAALS - Haarlemmerstraat 130-136 INGEZONDEN MEDEDEELING Tv ■wordt op het G.D.A.-doel ondernomen. De G.D.A.-kecpcr wist verschillende schoten keurig te houden, doch hij kon toch niet verhinderen, dat Leiden er nog 2 doelpun ten bijmaakte, zoodal het einde kwam met een verdiende overwinning voor Leiden. Lisse II—S.D.C. II 7—0. Als scheidsrechter Slobbe beginnen blaast, stellen beide elftallen zich volledig op. S.D.C. trapt af, Lisse neemt do aanval over, maar Halfschcpel schiet hard tegen de lat. Lisse i^ steeds in den aanval en na opbrengen van v. d. Zwct schiet Half schcpel no. 1 in 't dael. Het spel gaat dan vlug op en neer. Wan neer Lisse een corner krijgt te nemen, schiet Elfring no. 2 in (2—0). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust is lysse weer in den aanvaL Na opbrengen van A. v. d. Zwet, zet deze mooi voor on Halfschepel schiet no. 3 in. Een minuut later scoort v. d. Zwet no. 4. Dan beleeft het Lisse-doel eenige benauwde oogenblik- ken en y. d. Linden moet bet veld even veralten. Dan brengt v. d. Zwet do bal weer op, zet goed voor en Elfring schiet no. 5 in. S.D.C. zakt meer en meer af en Meewesso scoort vanaf de kantlijn no. 0. Uit een hoogte-bal, een pas voor het S.D.C.-docl, maakt Elfring no. 7. Do scheidsrechter leidde goed V.V.L. I—Leiden III 2—1. Om S unr fluit ad eidsrechtcr Langelaan beido elflallen binnen de lijnen. V.V.L. wint den toss, zoodat Leiden aftrapt. (Reeds dadelijk pakt Leiden fanatiek aan en zit al direct voor het V.V.L.-docl Bij een gevaarlijke aanval weet Leiden, wan neer er nog maar 5 mm. gespeeld is, do lei ding te nemen. Leiden blijft steeds ster ker, doch door het goede werken van den keeper weet V.V.L. verder doelpunten te voorkomen. Met ongewijzigden stand gaat dus de rust in. Na do rust pakt V.V.L. wat beter aan, 'doch voor het doel lukt het niet. De Loi- den-voorhoede zit ook niet stil, doch de V.V.L.-keepcr is in goeden vorm en weet allo gevaar te bezweren. Wanneer er nog 12 min gespeeld moet worden, beginnen wc reeds te denken aan een Leiden-overwinning, doch een der Lei- den-achterspelers veroorzaakt ccn penalty. De mid-voor van V.V.L. plaatst zich ach ter den bal en maakt den stand gelijk 11. Leiden neemt dan van de aftrap den bal mee, maar oen V.V.L.-spcler maokt hands waarvoor niet wordt gefloten, en verschil lende Leiden-spelers gaan op do scheids rechter af om te protesteeren. Van deze situatie weet de V.V.L.-voorhocde handig te profiteeren en dc linksbinnen brengt inct een goed geplaatst schot dc stand op 2—1. De laatste minuien verloopcn in de grootste spanning. In deze periode ver dient nog een mooi schot van Leiden ver melding, dat buiten bereik van den keeper tegen den paal ketst en weer in bet veld terugspringt. Einde komt dus met een 21- overwinning voor V.V.L. Een gelijk spel bad echter do verhouding beter weergege ven. Tegen het 2de doelpunt is door Lei den protest aangoteekend. (Deze week plaatsen wo den gerectificeordcn competi tiestand). Teylingen I Jun.—S.J.C. Jun. 30. Te half een fluit scheidsrechter van de Lans beide ploegen in 't veld en S.J.C. doet zijn best om de leiding te krijgen, wat haar op dat moment wel toekwam, maar het ge lukt niet. Ook Teylingen begint er iets he ter in te komen, maar kan het ook niej tot doelpunten breögen. Rust treedt in mot blanken stand. Na rust zitten beiden er ge- duchtig op en eindelijk neemt Teylingen de leiding (1—0). S.J.C. komt menig keer voor het Teylingen-doel maar zij heeft nogal met pech te kampen. Spoedig maakt Teylingen er 20 van en 10 minuten voor einde vergroot zij den voorsprong 30. V.V.L. Jun.—Teylingen II Jun. 140. Om 12.30 uur werd dezen wedstrijd voor. do juniorencompetitie gespeeld. Al dade lijk bleek het dat dc kleino Teylingerq niet tegen het V.VX^elftal waren opgewassen. •Met de rust is dan ook de stand reeds 8—0. Na de rust weet V.V.L. nog 6 maal to doelpunten, zoodat mot 140 het eindo kwam van dezen wedstrijd. DAMMEN. Kampioenschap van Zuid'Hofland. Gisteravond werd te 's-Gravenliage de eerste rondo gespeeld van den wedstrijd om het kampioenschap van Zuid-Holland. De uitslag was: J. H. G. MöllenkampD. 'A. Bolle 20, H. van DrielH. D. Esser 20, H. G. van MillO. G. van Veen 1 1, J. van MillG. J. Barbier 20, J. H. dc HooghJ. F. Kuyer 11, J. BalJ. Verhocve 11. SCHIETEN. Wedstrijden te /'ben aan den Rijn. Do afdecling Alphen a. d. Rijn van den (Bijz. Vrijw. Landstorm heeft Prov. Schiet wedstrijden georganiseerd, waarvan de einduitslagen luiden als volgt: Korps Marge. Eerste prijs: Scbietvereen. „Nederland en Oranje", Alphen a. d. Rijn 207 punten. Tweede prijs: Oe Regt. Veld- nrt.ie. Leiden 263 pnt. Derde prijs: Schict- verccn. „Willem Teil", Bodegraven, 2G0 pnt. Hoogste korpsschutter G. Bcrgshoeff, 'Alnhen a. d. Prijn, 57—10. Korps Buks. Eerste prijs: Schietvereen. „Nederland en Oranje", Alphen a. d. Rijn 200 pnt. Twce.lc prijs: Scbietvereen. „Wil lem Teil", Bodegraven; 177 pnt. Derde prijs: Scbietvereen. „Allemansgecst", Voor- echoten, 162 pnt. Hoogste korpsschutter G. •Bcrgshoeff, Alpfacn a. d. Rijn, 4710. A. J. v. Vliet, Voorschoten, 4710. Loting beslist. Personeel Marga. Eerste prijs: G. Bcrgs hoeff, Alphen 5758. Tweede prijs: A. C. 'Mijs, Alphen, 5755. Derde prijs: N. Bos, Bodegraven 5753. Vierde prijs: Th. de Jong, Boskoop, 5656. Vijfde prijs: P. 'Aronds, Leiden, 6055. Zesde prijs: N. C. !A. v. d. Linden, Alphen 5510. J. Wo ge- naar, Leiden 5510. Loling beslist. Personcelo baan Buks. 1c prijs R. van Mulligcn, Voorschoten 45—13. 2c pr. L. C. Jongenburgcr, Alphen 4538. Troostprijs G. Bcrgshoeff, Alphen 44. Geluksbaan Buks, max. 300 punten, lc prijs C. Jongstra, Alphen 300 pnt. 2e pr. Chr. Zuidam, Alphen 290—09 pnt. 3cpr. O. v. Wavcren, Bodegraven 299—91 pnt. 4e pr. A. C. Mijs, Alphen 297—99 pnt. 5e pr. R. v. Muiligen, Voorschoten 29798 pnt. Ge pr. L. Edelman, Bodegraven 29098 put. Vrije Baan Buks. lo prijs \V. B. Kroon, Alphen 80 pnt. 2e pr. R. v. Mulligcn, Voor schoten 85—27 pnt. 3c pr. G. Bcrgshoeff, Alphen 8520 pnt. 4e pr. A. C. Mijs, Alphen 83 put. 5o pr. N. C. A. v. d. Linde, Alphen 81 pnt. Go pr. C. Zaal, Bodegraven 78 pnt. 7e pr. J. A. v. d. Lubbe, Voorschoten 76 pnt. 8e pr. P. Boer, Berkel en Roderijs 74 pnt. 8e pr. J. Koort, Voorscholen 09 pnt. 10e pr. A. van Triest, Alpben C8 put. lie pr. A. J. Lcgcl, Voorschoten 61 pnt. 12c pr. Chr. Zuidam, Alphen a. d. Riju 51 pnt. 13e pr. P. A. van Vliet, Alphen a, d. Prijn 37 pnt. De prijsuitreiking zal vermoedelijk plaats hebben 18 Dee. a.s. in het Huis der Gemeente te Alphen a. d. Rijn. Dc uitsla gen van de wedstrijden der leden van den Bijv. Vrijw. Landstorm, afd. Alphen, zijn nog niet bekend^dus volgen later. WIELRENNEN. De Olympische wielerwedstrijden. Naar de „N. R. Crt." verneemt zullen de Olympischa Wielerwedstrijden op dc stadionhaan in 1928 heslaan uit een sprint wedstrijd over 1 K.M. (2 ronden), een lau ge afstandwedstrijd over 50 K.M., een tan demwedstrijd óver 2 K.M. en een inhaal wedstrijd voor ploegen van vier-renners. Voor den wegwedstrijd geldt behalve do individueele klassecring een landen- wedstrijd waarbij de klasseering bepaald wordt door do drie best geplaatste ren ners van ieder land. Het bewuste vlagincident te Milaon. Naar aanleiding van de bekende kwestie lusschen Fokkinga en den wereldkam pioen Piet Moeskops, zijn reeds vele an dere kwesties ontstaan en weer opgelost Hot slot van het liedjo was, dat eindoüjk Fokkinga weer in het bestuur zitting nam Na do Maandagavond te Amsterdam ge houden vergadering, waarin het conflict tot oplossing kwam, schreef de beer Fok kinga aan den vader van den wereldkam pioen, den heer P. D. Moeskops Sr. een brief, waarin hij hem en zijn familie ex cuses aanhóod voor den inhoud van het bewust telegram inzake het vlagincident En do heer Fokkinga schreef o.m.: „Ik gevoel levendig, u kennende, hooveel verdriet u moet hebben gehad door den indruk, welken de redactio van mijn tele gram uit Milaan geheel tegen mijn be doeling in heeft gewekt. Onmiddellijk nè, mijn terugkeer heb ik dit in mijn eerste artikel in „De Nieuwe Rolterdamsche Courant" betreurd en later in woord en geschrift mijn spijt daarover herhaald. Ik geef u de verzekering, dat ik nimmer heb bedoeld ccn voorstelling van zaken te geven als zou te Milaan do Nederlandsche vlag beleedigd zijn geworden. Hetgeen mij om de hierboven aangege ven redenen vóór dezen dag moeilijk viel, dat kan ik thans zonder voorbehoud recht van het hart zeggen, nJ.: Op cerewoord verklaar ik, dat het nim mer mijn bedoeling is geweest u eenig ver driet lo berokkenen. Voor zooveel dit tóch door mijn toedoen of mijn schuld is ge schied, betreur ik dit zeer en bied ik u hiervoor mijn oprechte verontschuldigin gen aan, mij vleiende met de hoop,'dat u, indachtig de jaren van vriendschap tus- schen ons, deze wel zult willen aanvaar den". De heer Fokkinga machtigde den heer Moeskops dit schrijven te puhliceercn, het geen deze in „Het Vaderland" deed, ver gezeld van onderstaand cynisch antwoord: „Maandag 26 Juli verscheen uw tele gram van het vlagincident te Milaan in de krant en Woensdag 24 November ontving ik uw brief met excuses. Ik heb de dagen geteld die er tusschen liggen. Het zijn er precies honderd een en twintig. U zegt nu: ik kón niet eerder, maar nu die vergadering in Amsterdam achter den rug is, is voor mij het moment aangebro ken. Dat is ook wat mooi'sl Want ik vTaag u, wat heeft mijn verdriet te maken met vergaderingen waarin uw eigenbelang wordt behandeld? Honderd een en twintig dagen laat u al les blauw-blauw. U laat allee blauw-blauw zoolang dat in uw kraam te pas komt. En u komt ook met uw excuses wanneer dat in uw kraam te pas komt. Nu durft u te spreken van de vriend schappelijke banden tusschen u en onze familie. Ik vraag u: waar waren die vriendschap pelijke banden toen u in Milaan was? U heeft meer geleerd dan ik, op school. Maar ik heb veel meer geleerd dan u, in het leven. Het leven heeft mij verteld, dat het ma ken van excuses een gcvoelsdaad is, een spontane gevoelsdaad, een plicht tegen over zijn geweten, een uiting van morali teit. Ik zou uwe excuses als zulk een uiting hebben beschouwd indien u er mede voor den dag zoudt zijn gekomen direct nadat mijn zoon door uw schuld met stokken en sabels in Den Haag was ingehaald. Toen hield u uw mond potdicht totdat andoren u de bekentenis ontwrongen dat er géén vlagincident had plaats gehad. Nu zegt u, het was de schuld van die krant, van „De Telegraaf". Heeft u onmiddellijk met die krant gebroken? Kan jo begrijpen! U heeft er heil gezocht en er 121 dagen in gevochten logen de menschen die voor mijn zoon in het vuur kwamen. Honderd een en twintig dagen laat u 't verdriet op mijn gezin zitten en al dien tijd vecht u voor uw eigenbelang. Dan is 't tijd om aan den ouden Moeskops te deuken. Die oude doorziet u echter en hij begrijpt l&GEZOfflDEN MEDEDEELiKG Onze Speellgoed-afdeeling biedt U de graeiste Soi'ieei'ing tegen de laagste prijzen. Heeren-Modes; 554 Dassen van 50 cent tot 3.75 II Pullovers5.25 Fant. Overlieraden van 1.89 tot 7.75 Handschoenen van 57'/2ct. totfS.- Zilden Sjaals van Ï21/) ct. tot f 5.00 Bretels van 50 ct. tot f2.75 Wollen Vesten met mouwen 4.75 Ziet ook onze Sorteeringen in alle andere afdeelingen. UIGEBREIDE KINDER BIBLIOTHEEK - 20 SPECIALE SURPRISE-TAFELS Vanaf heden zijn onze Magazijnen geopend tot 10 uor namiddag. den opzet. Nu u na die onwettigo vergade ring in Amsterdam weer lekker op uw plaatsje denkt te gaan zitten, nu brengt uw belang meo het eens eventjes gauw met dien ouden Moeskops in orde te maken. U geeft mij zelfs vrijheid om uw brief te publiceeren omdat u meent dat pi.blica- tio in uw belang is zoo goed als het onder- laatst in uw belang was brieven openbaar te maken die niet voor publicatie bestemd waren. Toen het voor mij tijd was, dat u excu ses maakte, deedt u dat niet. Nu het voor u tijd is, komt u er toe. Na J21 dagen is uw excuus voor mij fopspeen en voor u een reclame-middel. Dacht u dat de oude Moeskops gek was? Ik zou vooraan hij de muziek moe-ten gaan loopen en de maat slaan om alle be langstellenden to laten zingen: wat is die Fokkinga een bravo jongen, wat is die Fokkinga een correcte vent. En tóch loop ik vooraan bij de muziek en sla ik de maat. Maar er wordt treur muziek gespeeld, want ik ga uwe excuses begraven. Het is een eerste klasse begrafenis. De dragers loopen in zwarlo pelsen cn van de volgrijtuigen branden de lampen, om- floersd. Maar zooals het zoo vaak gaat in dit leven: hij de fijnsto begrafenissen be vatten de praalkistcn dikwerf een zeer slechten inhoud". Do oude vriendschap is dus verre van hersteld en het heele. geval zal nog langen tijd een bitteren nasmaak blijven benou den. LUCHTVAART Twee Finsche vliegtuigen verongeluk!. Vier slachtoffers. In Zuid-Finland kwamen gisteren twee militaire vliegtuigen ten gevolge van den mist met elkander in botsing De vliegtui gen stortten ter aarde; de vier inzittenden werden gedood. 81!T DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Wegverbelering. Is de Achterkerk- wog jarenlang in zeer slechte conditio geweest, door de bestrating was hier reeds een goede verbetering gebracht. Thans zal over do geheel lengte aan do Westzijde een trottoir worden aange bracht, zoodat dan de toestand wel naar wens eb zal zijn, niet alleen van de be woners doch evenzoo van diegenen die daar veel passeer en moeten. LEIDEN. Geslaagd voor: Doctoraal examen Romaajusche taal Mej. M. G. van der Does (don Haag); Doctoraal examen klass. lettoren de heer G. H. Blanken (Eist). Examen van apothebers-adsistent, com missio te Leiden, zijn opgeroepen 4 can didates Geslaagd zijn de dames: C. A. Mook (Rotterdam), E. van den Berg Bergschenlioek), en de heer G. A. W. Z. 0..E. Paris (Sternberg). LISSE. De winkelsluiting. Do Burgemeester heeft aan hen, dio er belang bij hebben, medegedeeld, dat hij opdracht heeft go- geven, do verordening op do Winkelslui ting strenger te handhaven dan tot nu het geval was. Opdat deze opdracht ech ter geen aanleiding tot onbillijkheden zou geven is aan iedere winkelier een af schrift van dó verordening toegezonden. Mochten er echter nog zijn welke er geen ontvingen, kunnen zij deze ter Secretarie alsnog bekomen. Botsing. Tusschen Lisse en Engel- brug zijn gisternamiddag een autobus en een luxe auto tegen elkaar opgebotst, waarbij enkele personen min of meer werden verwond en zich onder genees kundige behandeling moesten stellen. Men wijst de oorzaak hieraan dat men elkaar vanwege de stoom van do voorbij rijdende stoomtram niet kon zien. Beide auto's waren in ontredderde toestand. Inenting. Op Dinsdag 7 December beslaat er op de gewone spreekuren bij do doctoren alhier gelegenheid tot koste- looze in- en herinenting. NOQRDWIJK. MGR. DR. BUCKX. Hedenmorgen is de apostolisch vicaris van Finland, mgr. dr. Buckx, uit Noord- wijk vertrokken, om zich, na een kort bezoek aan Lisse, naar het Groot-Semi narie te Warmond te begeven. Gisteren is door Z. D. H. een stillo H. Mis in de Noordwijksche Parochiekerk opgedragen, daarbij geassisteerd door do weleervv. heeren dr. Wagenaar cn kap. Hesp. Bij de etiilo J3. M., hedenmorgen door Z. D. H. opgedragen, werd mgr. geassisteerd door do weleerw. heeren pastoor Borsbooni en kap. Nijssen. Van een bezoek, door een onzer aan Z. D. H. gebracht, verhalen wij morgen meer. De Postduivententoonsielling. Giste ren werd door het bestuur der postduiven vereeniging alhier in hotel „Royal" van den lieer K. v. d. Berg de aangekondigde postduiven tentoonstelling gehouden. Keu rig stonden do korven in lange rijen naast en op elkander. Het aantal inzen dingen bedroeg: Postduiven 198, sierdui- ven 9 en koppels 2. De eerste «ereprijs, een zilveren wisselbeker, aangeboden door de heeren Y. van Duin, G. J. G. v. Parijs en G. Diehen, werd toegekend aan den heer Jac. do Mooij te Rijnsburg, evenals het vorig jaar, de inzending met de meest behaalde punten. De 2e eere- prijs, J o.werd toegekend aan den heer J. Rakhorst alhier, inzending met op een na de meest behaalde punten. De lo cereprijs, een zilveren beker, aangebo den door den heer J. v. d. Berg Lzu., voor dc mooiste vogel der tentoonstelling, werd toegekend aan den lieer Joh. Rak- horst alhier. Dc 2o eereprijs een zilveren medaille, aangeboden door den heer N. Meijer Nzn., voor de mooiste doffer der tentoonstelling, werd toegekend aan den heer Joh. Rakhorst alhier. De 3e eere prijs, een zilveren medaille, aangeboden door mej. G. Meijer Ad., voor do mooiste duif der tentoonstelling werd toegekend aan' den heer J. do Mooij te Rijnsburg. Verder werden diverse medailles en geld prijzen toegekend. Een speciale prijs voor de leelijkste vogel der tentoonstelling werd toegekend aan den heer Th. Steen- voorden. Voorts werden nog een zeer groot aantal bekroningen uitgereikt. In het zoo volledig mogelijke rapport van den welbekenden keurmeester den heer P. J. van Daalen van Haarlem (dezo had de afdeeling postduiven ter beoordecling) en in het rapport van den heer Th. de Werther te Leiden, die de af deeling fiierduiven keurde, werdten van iedere zending de event ueelo gebreken enz. nauwkeurig aangeteekend, een niet makkelijk doch ter zake kundig werk. Na afloop der tentoonstelling had een verloting plaats van door de vereeniging aangekochte prijzen. ÜEGSTGI-EST. IJsclub. - Vrijdagavond werd door de ijsclub „Oegstgeest" een algemcene verga dering gehouden in het café van den heer Averdieck. Wanneer een vergadering goed wordt bezocht, dan js het die van de ijs- club. Er bleef dan ook wederom geen stoel onbezet. De voorzitter, do heer B. J. M. Kortman, opende de vergadering. Het deed hem genoegen, dat do leden in zoo'n groot getale waren opgekomen. Verder brengt spr. in herinnering do gehouden vergadering van den Zuid-Holl. IJsbond en deelde do resultaten daarvan mede. Da notulen dor vorige vergadering werden door den secretaris den heer L. Schouten voorgelezen en onder dankzegging goed gekeurd. Do penningmeester, do heer G. N v. d. Ameelo, was door familieomstandig heden verhinderd, de vergadering bij le wonen. Het financieel verslag werd daar om door den secretaris uitgebracht, waar uit we 't volgende aanstippen: Inkomsten 1165.58, uitgaven ƒ313.71 batig saldo 851.87. De voorzitter benoemde de hee ren Kuiper en Hoitert tot kasnazieners Eij monde van den heer Hoitink werd door de commissie mededeeling gedaan, dat do boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde zijn bevonden. De voorzitter dankte de heeren kasnazieners voor de gedane moeite en den penning meester voor zijn accuraat beheer, wat de vergadering met applaus onderstreepte. De secretaris bracht vervolgens verslag uit van de werkzaamheden van de werfc- zaamheden der ijsclub over het afgeloo- pen jaar, waarvoor hij een dankwoord van den voorzitter en ook en applausje der vergadering had in ontvangst te ne men. Bij de volgende bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de hee ren G. N. v. d. Ameie, M. G. v. d. Burg, J L Schrijvers en G. Koelman, benoemde de voorzitter de heer M. Kappeyne v. d Gopello en J. Oonk tot stemopnemers. Ge kozen werden tot bestuurslid de drie eerst genoemde aftredende leden en mr. Kap peyne v. d. Gopello. De voorzitter wenschl SEBÜEEHTElllKE AANKONCilGiiiSEN Drankwet. B. en W. van Leiden brengen ter ah gemeene kennis, dat door A. Verstraalen wonende jo Leiden, een verzoekschrift ij ingediend, om vergunning voor don ver» koop van sterken drank in het klein I voor gebruik ter plaatse van verkoop, in' het perceel Haarlemmerstraat No. 153. N. G. DE GIJSELAAR, Burgen» VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 29 November 1926. Staihsüeke &gessaa ALPHEN AAN DEN RIJN. Maandag. Ontwikkelingsavond R.-K. Volksbond. Patronaatsgebouw, jj uur. Dinsdag. Bestuursraad R.-K. Volksbond, Oude school, 8 uur. Aigemeene Agenda LEIDEN. Maandag. „Wat is Waarheid", door Ye Rolt. Hofstadtooneel, Schouwbur/ 8 uur. Dinsdag. Uitvoering Oud-Hollandscho Mn- ziek, Stadsgehoorzaal, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdiezist da apotheken wordt van Maandag 2} N o.v. tot en met Zondag 5 Dee a waargenomen door de apotheken vau H.H. A. J. Donk, Doezastraat 31, telefoo: 1313 en G. F. Reijst, Steenstraat 35, tele foon 136. M puot bon dium werd verar Kleit eerst jecre den heeren geluk met hun benoeming en mr. Kappeyne met $ijn intrede in 't le ctuur en verzocht hun aan de bestuurs tafel plaats te nemen. In verband met de aansluiting der ijs club bij den Z.-H. LJbond deelt do voor zitter mede, dat dit jaar, ijs cn weder- dienende, door genoemden hond wedstrij den zullen worden gehouden op de baai, van de Haagschc IJsclub. Bij de rondvraag vestigt de hoer Kui per de aandacht van het bestuur op h>: feit dat de gelden zijn geplaatst op de I.eid- scho spaarbank. Spreker vraag of plaat sing op de plaatselijko Bocrenlecnbaul niet de voorkeur verdient. De voorzitter 'zeido dit punt op oen ln stuursvergadering te zullen bspreken. •De heer A. Koelman vestigt de aandacht 05 hetere controle der ledenlijst, daar een tweetal leden, hun contributie wel lr taald hebben en waarschijnlijk niet op ledenlijst voorkomen, daar hun geen uit- uoodiging tot do vergadering werd ver strekt. Do voorzitter is dankbaar voor da zeer aangename wijze, waarop de lieer Koelman do nalatigheid van hot bestuur, voor zoover die bestaat, naar voren Drong! en zegt een nader onderzoek toe. F enige minder belangrijke vragen werden door den voorzitter tot genoegen beantwoari. Hierna had do traditioneolo vcrlotin: plaats, waarna de heer Donk het bestuur dank brengt voor dc vele werkzaamheden i'd het afgeloopen jaar gedaan. Na een kort sluitingswoord werd dure geanimeerde vergadering gesloten en bied men nog eenigen tijd gezellig bijeen. VOORSCHOTEN. „Hygiène in vroeger tijd". In het ge bouw voor Christelijke belangen hield Vrijdagavond do heer R. van de Endc een lezing over „Hygiène in vroeger tijd" ten bate van dc .kas van het Groene Kruis, al hier. Het gebouw was slechts matig bezet, toen do voorzitter, de beer E'. Vernède, met een enkel woord den spreker voor deren avond aan de aanwezigen voorstelde cn mededeelde, dat het bestuur 't bijzonder aangenaam vond een plaatsgenoot to heb ben, die zioh gaarne verdiepte in dc ge schiedenis der oudheid en zoo bereidwillig was hiervan anderen iets mede tc deden. De heer R. v. d. Ende bogon zijne lezing met er op te wijzen dat bet. materiaal voer een lezing zoo groot was, dat hij zich ge noodzaakt had gezien enkele grepen to doen uit den aanwezigen voorraad. Hy giène, gezondheidsmaatregelen uit vroeger dagen, aldus spr., waren zeer verschillend en voor ieder land doorgaans weer andert. Omstreeks 1675 ontdekte Antonij van Leeuwenhoek dot in het regenwater kleine diertjes voorkwamen. Deze kleino diertje* vond hij overal in velschillende grootto en vorm. Er kwamen onderzockera, dio bij wijze van sport, met behulp van dc microi- coop, op onderzoek uittogen, maar naar verdere oorzaken niet zochten. Pasteur, Koch e.a. ontdekten dat dezo organismen verspreiders waren van vele infectieziek ten. Dc ommekeer in do bestrijding der ziek ten dateert van ongeveer 50 jaar terug cn toon ontstond do hygiène, zooals wij z* thans kennen. Ouzo voorouders waren op de practijk aangewezen en de middelen, dio wei-den toegepast waren niet altijd doel treffend cn dikwijls werden zij verkeerd toegepast. Ten koste van vele slachtoffers hadden zij iets geleerd. Spr. schetst natuurvolken doen met o.a. pokkcnlijdcr». In de grijze oudheid waren er reeds voor schriften, maar door negatie kwamon tt omstreeks 1300—1400 vrecsclijko epide mieën voor. Toen verschenen er voorschrif ten, die thans kant noch wal raken. Reeds vroeg zag men het belang in van goed drink- en badwater. 2000 Jaar voor Christus bestonden in Egypte reeds wa terleidingen, was er eene openbare vlccscn- keuring en bestonden er meerdere voor schriften. Waarschijnlijk heeft Mozcs deze voorschriften bij de Joden ingevoerd, daar hij schrijft hoe mclaatschen moeten v.oruen behandeld, huizen moeten worden afgc»10, ken en gereinigd, ook gaf hij voorschriften voor sexueele ziekten. Jerusalem jiad 'n dio dagen 5 waterleidingen. Er zijn iu ou 6 geschriften reeds voorschriften te M'i vooral zuivere lucht en water lo bczi. Aan de hand van Homerus liet spr. hoo dat na het bad de verzorging van lichaam volgde.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2