Tweede Blad. Zaterdag 27 Nov. 1926 f ^TATEM-GEBfiEBAflL. TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. BEGROOTING VAN ARBEID. Pc heer Veraart (R. K.) wijst erop, dal in de Kamer behoefte gevoeld wordt (jen minister veel te vragen, terwijl ze weet, dat hij niet veel doen kan. Beperkt de minister zich niet. op bijzondere wijze, dan zal er van den socialen vrede niet veel komen. Do minister moet een organieke wet ter uitvoering van art. 194 der Grond- wei grondig voorbereiden. Ten aan,zien van het vraagstuk van den socialen vrede staat men op een keerpunt. Zij, die geloo- ven aan ordening van zaken langs evolu- tionairen weg, moeten iets anders wen- schen dan men op het oogenblik heeft, want langs dezen weg komt men er niet. Men moet niet stil zitten nu het gelukkig wat rustig is en niet wachton tot men als in 1919 door een reeks van stakingen in onze vitale bedrijven genoodzaakt wordt hals over kop zonder rustig nadenken al lerlei maatregelen te nemen en cr niet in blijven berusten, dat een groot deel der arbeiders volkomen rechteloos is. Den minister opdracht geven den socia len vrede in het bedrijfsleven te brengen, jou zij een onmogelijke opdracht vinden. De regeering kan enkel slagboomen weg nemen. En er is cr een weggenomen door art. 1M der Grondwet. Ook een tweede moet worden weggenomen, en wel door een „.ganieke wet. De regeoring zal er met do organisaties over moeten beraadslagen. Het Parlement moet zijn gewone taak behouden maar het leeuwendeel der socia le regelingen kan er aan worden onttrok ken zoodra er een behoorlijke publiekrech telijke grondslag is gegeven aan de organi saties. Zoolang deze er niet is, zijn de or ganisaties onverantwoordelijk en kan men hen niet, zooals b.v. het plan-Posthuma wil, de sociale wetgeving opdragen, 't Is thans de tijd om tot voorbereiding van de sociale bedrijfsorganisatie over te ga*an alle R. K. leden van den Hoogen Raad van Arbeid hebben zich daarvoor uitge sproken. Met de centralisatie moet wor den gebroken. Tot op den bodem moet de oorzaak van geschillen worden onderzocht en daar bij is men er niet af met de opmerking, dat het in den aard van den mensch ligt. Berusten we cr niet te makkelijk in dat groot deel van ons volk in het be drijfsleven rechteloos staat? Spr. bedoelt met zijn opmerkingen niet te kennen te geven, dat in zake arbeids tijden voor arbeiders, die wettelijke beper king inderdaad zeer noodig hebben, en rkloosheidszorg niets zou moeten gebeu- icn. Hij beeft zich express wat sterk uit gedrukt om van den Minister de .toezegging to krijgen, dat de rechtsgronden van ons bedrijfsleven principieel moeten worden gewijzigd. Met de kapitalistische rechts orde kan ook van christelijke zijde geen genoegen worden genomen. Met die rechts orde moet principieel gebroken worden. De heer Joekes (V. D.) 'bespreekt de plannen van den minister. r. wijdt eenige woorden aan de inter nationale verdragen en uit zijn teleurstel ling in zake de practische maatregelen te dier zake. Twee van de drie wetsontwer pen, waarop die maatregelen betrekking hebben, moeten nog door de Kamer behan deld worden. De heer Weitkamp (Chr. H.) meent, dat de 8-urendag zeker niet in het land en tuinbouwbedrijf kan worden ingevoerd. Zoer sceptisch staat hij tegenover de ver bindendverklaring van de. C. A. O., want onze welvaart staat op zeer zwakken rond. De heer Schaper (S. D.) verwacht da- don van dezen minister. Hij wijst er op, dat de woorden van den heer Weitkamp rijn ingegeven door der boeren eigenbe- heer Weitkamp (Chr. H.)U hebt van het landbouwbedrijf niets geen ver- ■tand. Spreek er maar niet over. Do heer Schaper (S. D.) waarschuwt don minister voor zijn vrienden en. bestrijdt den raad, welken de heer Veraart gaf, die van den minister geen daden verwacht en tevreden is, als hij maar studeert en voor bereidt. Doet do minister niets dan studee- ftn en voorbereiden, dan is zijn tijd om. Do beer Veraart (R, K.): Dat is een volkomen carieatunr van hetgeen ik heb &wegd. De heer Schaper (S. D.)De raad van den heer Veraart is uitstekend om een gakken mensch, die graag studeert en filosofeert, op het verkeerde pad te bren- |on. (Gelach). De Minister moet doen; dat mag ge bekt worden en spr. wraakt dat er van ''in sociale wetgeving nog geen spoor te «kennen valt. De lieer Kuiper (E. K.) dringt ook aan °P strenger en ruimer toepassing van de bbeirlswet.. Hij meent, dat het stabiel blij- ,3a van het aantel verkeloozen vcroor- teakt wordt doordat een 100.000 arbeiders J'iucr dan voor den oorlog in Duitsch- werken. Zoodra dc toestand daar te "de beter wordt, zal het aantal workeloo- IXn verminderen. Met don cconctnischcn Swincl in ons land staat dit stabiel blij- dus slechts in heel flauw verband. 'l kc dc verbindendverklaring van de "cticve arbeidsovereenkomst raadt hij k'- minister over zijn bezwaren heen to beraadslaging wordt gesehorst. SPOORWEGONGELUKKEN, lieer v. Braambeek (S. D.) stelt den Minister van Waterstaat de volgende vragen: Is do Minister bereid naar aanleiding van do veelvuldige ongevallen, die den laataten tijd bij de Ncd. Spoorwegen zijn voorgekomen, in het bijzonder op de baan vakken RotterdamHaarlem en Rotter damDen Haag (Z.-H. E. Spoor) een alge meen onderzoek te doen instellen naar do oorzaken daarvan, alsmede naar den al- gemeenen vciligheidstoeatand van de spoorwegen en naar de maatregelen die dienen te worden genomen om daarin ver betering te brengen? Indien deze vraag bevestigend wordt be antwoord, is do Minister dan bereid, daar voor een commissie in te stellen van des kundigen, waarin ook een of.meer leden worden benoemd na overleg met de orga nisaties, ran het personeel? Minister v. d. V e g t e antwoordt dat van „vcelvuldigo" ongevallen niet goed gespro ken kan worden al zijn er meer gebeurd dan gewoonlijk. De oorzaak dier ongeval len is niet dezelfde. Ten opzichte van den toestand der genoemde baanvakken, moe- ton echter maatregelen worden genomen.^ Is het wel goed dat na de bestaande drie commissies nog een vierde wordt benoemd? Het ongeval aan De Vink is onderzocht; mede rekening houdend met den algemee- nen toestand der bewuste spoorvakken op dit oogenblik, zal 't het beste zijn do bei de rapporten af te wachten, welke binnen betrekkelijk korten tijd zullen binnenko men. Ze zullen of kunnen dan als werk program dienen. Spr. meent gerust te kun nen zijn als hij er op wacht, maar zal de vraag van den ljeer v. Braambeek aan een nader onderzoek onderwerpen en daarbij niet van te voren de instelling van een commissie uitsluiten. De tweede vraag beantwoordt spr. voor- loopig ontkennend, want een commissie zou in elk geval een kleine commissie moeten zijn. Opneming van leden van organisaties zou ook leiden tot opneming van leden der direstie. De heer v. Braambeek (S. D.) vraagt den Minister de uitslag zijner overweging zoo spoedig m gelijk aan de Kamer te doen weten. Een onderzoek naar den algemeenen vei ligheidstoestand aan de Spoorwegen is z.i. van het allergrootste belang, nu we 7 onge lukken achter elkaar hebben gehad, met alle een verschillende oorzaak. Met de vakvercenigingen dient overleg te worden gepleegd omtrent een bepaalde deskundi ge, die aan dc commissie kan worden toe gevoegd. In 't belang van het personeel on van het publiek is het. hoogst gewcnscht, dat een vertegenwoordiger van het perso neel in de commissie zitting heeft. Minister v. d. V e g t e antwoordt dat do rapporten een inzicht in den algemeenen toestand der spoorwegen zullen geven. Dinsdag hoopt spr. der Kamer medodceling te doen omtrent zijn beslissing. BEGROOTING VAN ARBEID. Mej. W e b t e r m a n (V. B.) zegt, dat het gewcnscht zou zijn een commissie te benoemen ter bestudeering van de moeder schapszorg. Do heer Van G ij n (V. B.) juicht de voorzichtigheid van den Minister toe en wijst er op dat de C. A. O. nivelleerend werken en de prikkel van bijzonder werk te leveren wegnemen, doch zeer veel strijd besparen en daarom is bevordering en goe de regeling der O. A. O. wenschelijk. Dit moet echter niet zoover worden doorge voerd, dat de O. A. O. verbindend ver klaard worden, want dan zou het groeps belang te sterk worden bevoordeeld ten opzichte van het algemeen belang. De heer Loerakker (R. K.) vraagt een nadere verklaring van den Minister in zake de verbindend verklaring dor C. A. O. en bestrijdt de meening van den heer Bakker, dat de landarbeider van die ver bindend verklaring nadeel zou ondervin den.-Verder vraagt spr. bij de regeling van den arbeidstijd voor de vrouwen en kinde ren er ook een voor den volwassen man in den landbouw. Het landbouwvcrlof moet z. i. worden opgeheven; zoowel de kinderen als de landbouw zelf ondervindon er nadeel van. Inzekc de bescherming van den kinder arbeid moet do Minister strenger optre den; ons land komt toch al achteraan op dit gebied. De conventie moet geratificeerd worden. De heer Brautigam (S. D.) bestrijdt, dat een C. A. O. steedB een stimulans voor loonaverhooging zou zijn. De verbindend verklaring is een regulateur. Spr. behan delt de overmatig lange werktijden der chauffeurs, waardoor do veiligheid in ge vaar gebracht wordt. Ook de schromelijk lange arbeidstijden in de binnenbeurtvaart moeten beperkt worden. De heer Kersten (Staatk. Geref.) hoopt, dat de Minister zijn voorzichtig standpunt in zake den landbouw niet zal verlaten. Regeeringsmaatregelen zijn niet noodig om misstanden weg te nemen. De arbeidstijd in den landbouw is volstrekt niet overmatig en wettelijke regelingen voor vrouwen en kinderen zijn niet noodig. Inzake het C. A. O. is de grootste voor zichtigheid geboden on medezeggenschap is contrabande, daar ze ingaat, tegen de leer der Schrift volgens de Oud-Geref. opvat tingen. Ook van verzwaring van den Leerplicht wil spr. niet weten. Do Staat mag zich niet mengen in het. allerheiligst recht der ouders, de opvoeding. Voor zoover internationale regelingen in gaan tegen verkregen rechten van gezin en opvoeding, waarschuwt hij er tegen. Bij overtreding van do Bakkerswet dient niet alleen met hechtenis te worden ge straft. en den patroon dient de vrijheid in zijn eigen bakkerij te worden gelaten, wel ke hem toekomt. Spr. handhaaft onverminderd zijn bezwa ren tegen de verzekeringswetten en dringt aan op verlichting van den dwang op ver- zekcringsgebied. Do Voorzitter "wijst er op dat dit nu niet aan de orde is. De heer Kersten (Staatk. Gercf.) ver zoekt den Minister die bepalingen uit de wet té nemen welke het volk hoe langer hoe meer onder dwang brengen en ingaan tegen de consciëntie. De heer Boon (V. B.) verklaart iu de houding van den Minister allerminst te leurgesteld Le zijn. Deze is allerminst wer keloos. Inzake de C. A. O. sluit hij zich aan bij den heer Van Gijn. Spr. waar schuwt niet meer in to grijpen in de vrij heid van den patroon; vandaar dat hij zich verheugt over de houding van den Mi nister inzake de binnenbeurtvaart. In" den landbouw zijn niet zulke misstanden aan wezig, dat de wet moet ingrijpen. Ook in het transportbedrijf moet de regeering niet ingrijpen. Wat do ratificatie van het ver drag van Washington betreft moeten we rustig afwachten in hoever er overeenstem ming zal komen. Spr. verheugt zich over de houding van don Minister. De heer B e u m e r (A. R.) wijst er den heer Kersten op, dat reeds onder Minister Heemskerk in een rechtsch Kabinet, steu nende op een rtfchtsche merderheid, een boctcwetje is aangenomen, waardoor bak kers, die de wet overtreden, buiten de ge vangenis gehouden kunnen worden. Minister Slotemaker de Brui- n e betuigt zijn waardeering voor de wijze waarop de Kamer hem heeft ontvangen en krijgt verlof zijn rede Dinsdag voort te zet ton. BINNENLAND DE „PROTESTANT" EN HET TRACTAAT MET BELGIE. De Protestant, het orgaan van do Evangelische Maatschappij, ziet in het aannemen van het tractaat met Belgie Roomsche belangen. 't Ib eigenlijk wel naief, zegt zo zelf, daaraan te denken, maar: lo. dr. Nolens dreef do zaak door, 2o. van de innig met Rome verknochte anti-revolutionnairen stemden maar twee tegen, 3o. de met Ro me in onmin levende christelijk-histori- schon steurden allen togen, 4o. ook do felle anti-Roomschen Kersten, Lingbeek en Zandt stemden tegen. Inderdaad, wie kan nu nog aan „Room- scho" belangen twijfelen? Erkennen we, dat de ongeëvenaarde scherpzinnigheid van de „Protestant" een snood bedrijf am het licht heeft ge bracht. Dat vijf katholieken tegen het tractaat stemden, was natuurlijk enkel ecu on gevaarlijke list om den opzet van dr. Nolens te bemantelen. Nu we toch in de kaart zijn gezien, kun nen we ook dat wel toegeven, merkt „Het Huisgezin" ironisch op. De Nederlandsche gezant in Rome. Naar wij vernemen is het vertrek van den benoemden gezant te Washington, mr. dr. J. H. van Royen, in verband met den gezondheidstoestand van mevr. Van Royen, die nog niet geheel is hersteld van eeno in het voorjaar ondergane operatie, een paar maanden uitgesteia. Do gezant zal vermoedelijk nog tot. Februari op zijn post te Rome blijvon. Tot opvolger t. z. t. van mr. Van Boyen als gezant bij het Italiaansche hof zou bestmd zijn jhr. Van Vrcdenburch, thans gezant to Brussel. Wit-Gele-Kruis. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Adviseur der Dioc. Federatie van het Wit-Gele Kruis den Wclcerw. heer C. P. v. d. Salm, Pastoor te Delft (H. Sa crament). De ex-Kroonprins. Gisteren, is de gewezen kroonprins van Duitschland naar Doorn gereisd om een zeer kort bezoek te brengen aan den ex- keizer en diens gemalin ter bespreking van familie-aangelegenheden. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Kan, heeft de reis van Apeldoorn met hem meegemaakt. Algemeene R. K. Middcnstandsbedrijfs- raad. 23 November vergaderde het bestuur van den Algemenen R. K. Middenstandsbe- driifsraad te Utrecht. O.m. werd aandacht geschonken aan het wetsontwerp op do burgerrechtelijke rege ling van de C. A. O. Tn een volgende alge^ meene vergadering zal dit ontwerp aan do orde komen; do Bcdrijfsraad zal dan te vens een standpunt bepalen betreffende de bindcndvcrklaring der C. A. O. Besproken werd voorts een leerling-rege ling, gelijk dezo bereids door een van de aangesloten Bedrijfsradcn is behandeld en door de betrokken vakbonden aanvaard is. Het ligt in de bedoeling van het bestuur deze leerling-regeling in de e.k. vergade ring nader te besproken om te zien of en zoo ja, in hoeverre die regeling ook in andere bedrijven uitgevoerd kan wor den. Vereeniging van Raden van Arbeid. In de gisteren gehouden vergadering van de Vereeniging van Raden van Arbeid is in do vacature, ontstaan door het af treden van baron Wittort van Hoogland, tot voorzitter der vereeniging gekozen de heer mr. T. J. Verschuur, voorzitter vsn den Raad van Arbeid te Breda, die de aanvaarding dezer functie alsnog in be raad wenschto te houden. Geiwengde Bspichtew ONGELUKKEN. Door den trein gegrepen. Bij het oversteken in duisternis en mist an den spoorweg op hot stationsomplace- menl te Amersfoort, werd Donderdag de 50 jarige wagenmoester A. Ch. Schriek door oen rangeerenden trein gegrepen, waarbij linkerarm werd verbrijzeld. In het St. Elisabeth Gasthuis werd deze tprstond ge amputeerd. Verbrand. Te SI. Michiels-Gestel viel het 3-jarig kind van H. don O. achterover in een ke tel kokende pap. Het is aan de bekomen brandwonden overleden Te Rucphen kreeg het 2-jarig kind van A. S. zulke hevige brandwonden dat het aan de gevolgen overleed. Glazetiwasscher doodgevallen. Gistermiddag ia een glazenwasscher die aan een der perccelcn in de Graaf Florisstraat to Amsterdam met ziju ar beid bezig was, van zijn ladder gevallen. De Gein. G. en G dienst werd onmiddel lijk gewaarschuwd. Toen do auto Ier 'plaatse was bleek dat de man reeds over leden was. De moord te Ovcrschic. Do gearresteerde straat venter weer op vrije voeten. De 27-jarige straatventer M die ge arresteerd was als verdacht van mede plichtigheid aan den diefstal met geweld pleging in den nacht van 10 op 17 Mei te Uverschie op de gebroeders Hooger- brugge, is gistermiddag to zes uur naar do „Tel." meldt, op vrije voeten gesteld. Zooals men zich herinnert, was Ai. ge arresteerd op aanwijzing van Mr. üeida, verdediger van den 18-jarigen V., die j.l. Dinsdag terecht stond wegens voornoemd delict. V. had beweerd, dat M. de daad had bedreven. M.t die zich ook wel 11 noemde, zou Jan en Wynand Hooger- bruggó hebben neergeschoten, terwijl hij zelf op den uitkijk zou hebben gestaan. Hot onderzoek, geleid door inspocteur Borstlap uit Delft en Inspecteur Valken van de Centrale Recherche te Rotterdam, heeft oclitor uitgewezen, dat M. niet debet kan zijn aan den moord en den diefstal. Wijl het feit reeds zes maanden geleden plaats vond, was het onderzoek naar het alibi vrij bezwaarlijk. M. had opgegeven, dat hij op den avond van den moord tol na twaalf uur bij een vriend te Delft had doorgebracht. De moord had plaats te ongeveer halftwaalf, doch niet alleen was de vriend, die M. opgaf, in weerwil van langdurige nasporingen niet te vinden, ook had zijn familie opgaven gedaan, welke absoluut niet klopten met de ver klaringen van M. zelf. Verdachte V. had gezegd, dat hij M zeer goed kende en hij vóór den moord reeds omgang met hem had. Du andere daarentegen heelt steeds pertinent vol gehouden, dat hij V. in het geheel niet kende. ledereen in Delft kent M., waar hij, zooals wij roeds meldden, een bekend straattype is. V. had bovendien beweerd, dat hij na den moord aan M. 1U ler hand had gesteld. Het is echter bewezen, dat deze den dag na den moord zeer slecht bij kus was. Een schoonzusje van hem, dat dien dag jarig was, gaf hij slechts een dubbeltje. Ieder, die den man kent, geelt toe, dat, wanneer liij dien be- wusten dag in het bezit van f 10 was geweest, men hein den geheeien dag niet nuchter zou hebben gezien. Gebleken was dat bij, bij gebrek aan contanten, zich den geheclen dag geen versnaperingen heeft gegund. Nadat M. gistermiddag nogmaals aan c-en langdurig verhoor onderworpen was, gaf de recht er-commissaris last tot zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Dit inci dent maakte bet er echter voor verdachte V. niet beter op. Immers, het onderzoek heeft aangetoond, dat hij de daad ver richt heelt. Bij hem is immers do revolver gevonden Hij was ook in hot bezit van de patronen, die op de revolver pasten en van bet ka liber zijn, als die welke op Jan en Wy nand Hoogerbrugge werden afgevuurd. Voorts zijn te zijnen huizo de gestolen kijker en de met bloed bevlekto kleeron gevonden, die bij tijdens do inbraak ge dragen zou hebben. De behandeling van de zaak tegen V. zal nu over drie weken worden voort gezet. De moordaanslag te Heerenveen. In zake het schieten met een revolver, Dinsdagavond in het kantoor van den ceer Brouwer, boekdrukker te Hëeren- veen, die over een geldelijke kwestie hand gemeen was geraakt met den heer V. uil Terband, is door do politie een uitgebreid onderzoek ingesteld. De zak, waarin de neer V. de rcvolvor droeg, was verschroeid, een bewijs, dat daar bet schot afgegaan is. Hoe dat geschiedde, wist V niet te ver tellen. De in beslag genomen revolver be vatte nog vier scherpe patronen, meldt do „T.eeuw. Grt." Uit het verhoor der getuigen bleek ver der. dat de heer V. den heer B. niet be dreigd had, zoodat hij alleen verbali seert! is wegens het dragen van een ver boden wapen. Waarom hij dit wapen sedert eenigen lijd bij zich draagt? Hierop werd een ant woord gegeven, waaruit bleek, dat de heer V die als evangelist optreedt, naast zijn beroep als gardenier met bijbels colpor teert en het daardoor zéér druk heelt, waardoor hij in overspannen toestand verkeert. Inbraken. Terwijl do familie B te Overvecn Don derdagavond uit was, is bij haar ingebro ken. Door hot inslaan van een Tuit heeft men zich toegang verschaft. Er is voor ongeveer 15 aan baar geld en circa 1000 aan sieraden en voorwerpen vac .vaarde gestolen. Gistermorgen vroeg bemerkte het personeel van de diamantzagorij, dio in de Ver werstraat 5 te Amsterdam geves tigd is, dat er ingebroken en geetolen was. Van een deur die toegang gaf tot de zagerij was een schot weggebroken en uit verschillende molens waren ruwe dia mant ontvreemd. Do waarde er van be draagt circa 5000. Sporen van inbraak vielen niet te bespeuren zoodat het ver- moedon gerezen is, dat de daders zich hebben laten insluiten. Huichelaar-oplichter. Eenige dagen geledon vervoegde zich bij de Pa. forie aan de rrins Hendrikkade te Rotterdam 'n man, die den Pastoor to spreken vroeg. Dezen verleide hij een tref fend verhaal, n.l. dat lnj ri tus hngm j.J geboeid was door de schil lerend.' wijze waarop in f-nzo Kerk God vereerd wordt en daarom, verlangend meer Ie wel- :i v.u: onzen godsdienst, de coji/orcnlii voor nlet-Katho'Icken door Paler I! i tri hs S.J. was gaan vólgen. Hierdoor was de schoonheid van ons geloof hem zoo duidelijk geopenbaard, dat hij nog slechts één wenscli koesterde, n.l. Katholiek te worden. Hij was daardoor zedelijk cn ook doordat anderen het liern moeilijk maakten, verplicht geworden uit het huis van Patrimonium, waar hij iu- woonde, to vertrekken en was bovendien door Ds. Krop, dio hel niet verkroppen kon dat hij neiging voor het Katholicisme vertoonde, van de ledenlijst der Ned. Ilorv Kerk geschrapt en van allen steun beroofd. Do ma i, dio zeido Muller to hee- ton, gaf zijn adres op, n.l. Feijenoord- straat G3, en vroeg dringend om eenigen steun daar hij dien dringend behoefde. De Pastoor gaf hem geld. De a.s bekeerling danklo met tranen in de oogen en ver dween, verzekerende dat hij trouw ter kerke zou komen en ook do pastorie spoe dig weer zou bezoeken. Toen do geestelijke een bezoek ten huizo van Muller wilde gaan maken, bemerkte hij tot zijn verwondering dat No. 63 in do Feüenoordstraat niet bestaat, daar No 45 het hoogste huisnummer van de oneven nummers is. Aanvankelijk mcendo men zich in hot adres vergist to hebben, doch dit was duidelijk genoteerd. Muller ver scheen Inmiddels noch in de lork, norh in do pastorie. Daar er oen lijst besta»t waarop do na men voorkomen van al diegenen, dio de conferenties van Pater nendrichs volg den, keek men deze na. <1 Mu'lor ontbrak Men begon orgwaan to kosteren, welko groeide, toen men hoorde, dat ook iu het St.-Lucia-gesticht en bij de Zusters van den Walenluirgerweg een man was komen vertellen, dat hij' Kathol'ek wi'do wordon, in do krineen van zijn geloofseenoolen geen steun meer kon vinden en ten slotte om geld had gevraagd en gekregen. Do be schrijving over dezen man k'oplcn nage noeg geheel met hetgeen men in.dó Prins TTendriklaan van hem wist. Alleen had hij steeds een anderen naam en adres opge geven. oa. Van Dijk. wonende in do S-liie- straat. Toen werd de politie gewaarschuwd, dio don huichelaar-oplichter spoedig in zijn kraag moge pakken. Inmiddels zijn do Eerw. Hoeren Geestelijken, de Nonnen- k'oostcrs en do R.-K. Liefdadiglmidsin- slcJIingon op hun hoede! „Msbd." Een zonderlinge klant. Woensdagavond stapte een heerschap, zekere F. T. L., een winkel te Tilburg binnen, vertelt het „NwsbL v li Z De man bleek niet gehool vrij van ster- kon drank te zijn, hetgeen oa. ook hleek uil xij'n zonderlinge minioc van optreden Hij verzocht namelijk den winkelier om hem geld tp geven. Deze weigerde zulk natuurlijk, docli dit was voor bét heer schap blijkbaar het sein om zijn .t.irl eens te toonen. Ilij tas'te in zijn zak, haalde er een "roe; geopend knipmes uit cn wierp hiermede bij wijze vnn vogolpik, in do richting vin den winkelier. Gelukkig werd dozen evenwol r'et geraakt. Korten lijd daarop zat bet zondorlingo heerschap veilig en wol opgeborgen in een der colion van hot hoofdhuro.au van politic, ter ontnuchtering. Hij werd voorts eraan herinnerd, dat bij nog vier mlanden gevangenisstraf wegens mishandeling te goed had Thans, geheel nuchter zit de man in do gevangenis te Breda ongesloten. De dominee a's slanqenleider. To Zoutelande CZis hii gemeentewet vastrreafcld, dat alle mannelijke bewoners bij do brandweer moeten dienon, zelfs de predikant en het hoofd der school. Toen de Ned. Horv predikant nog slechts kort inwoner van Zontehm'o was, kroeg hii zijn aanstelling als ..slangontei- der hij de hrandweor" Do zoon van een der wethouders nam echter deze betrekking van den predikant over De predikant beklaagt zich in ..Do Zeeuw" over deze gemeentelijke wet, niet omdat hij het benedpn zijn waardigheid acht in geval Van brand te beloon, maar dat men bem Zaterdagsmiddags oproept om dool te nemen son do brand weeroefe- ningen. Dit is een totaal nnnoodte neer halen van het treffelijk ambt Terwille van zijn ambt, niet ter wille van zijn per soon blijft de predikant daarom aaudrin- een op wettelijke vrijstelling van den plicht bij do hrandweor te dienen De walrus weer gesignaleerd. De walrus, dio onlangs te Helder ont kwam, moet zich thans In de Zuiderzoo ophouden. Door ku-stvisschors, die hun netten binnenhaalden werd hij gesigna leerd achter de Gaasterlandsche kust, vlak bij hot Vrouwenzand. Winterbeden. Men schrijft ons uit Oostelijk Noord- Brabant, dat do laatste dagen grooto vlueli- len vriesganzen boven die streek worden waargenct m. Do dieren vliegen op bedui dende hoogte en nemen in hun schitteren de vliegevoluties veelal don vorm aan van de traditioneele V., do letter die volgens den volksmond beteekent dat er vorst in aantocht is. Naast deze hoogvliegende win terbeden komen ook groote kolonies bonfo kraaien voor, die in groepen van noirt3 wel honderden op de bezaaide akkers neer strijken Aan don buitenkant van het stadsgedeel te van Amsterdam houden laatstgenoem de vogels zich thans ook in vrij groot en getale op. Zoo zien bijv do bewoners d^r Pythagornstriat in de Meer dagelijks deze luidruchtigo beesten op het uitgestrekt land vóór hun woningen neorzwermon.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3