VOOR DE VROUWEN. EEN DEUC PIECES. No. 497. Bois <lo roso popelino als stof aan te wenden. De rok is geheel recht, van achteren glad en van voren met een groep platte plooien in het midden. Van de blouse is een vierkant front weggeknipt en vervangen door een geplisseerd, met vlakke sluitstroolr in hot midden: knoopjes bijpassend rose galalith. De kraag is, even als d^^jnouworaslagen, met een motiefje in gouddraad geborduurd. De ceintuur is van de zelfde stof. Kousen rose en schoe nen beige. ZWARTE JAPON. No. 496. Neem voor dit model zwarte ript. Een ceintuurband van achteren eindigend in een groote strik verbindt rok en blouse waarvan do eerste ruimgc- plooid wordt ingezet. Van de blouse/is het front weg geknipt en vervangen door een van gebloemde crêpe de chinc. Een opge naaide strook wordt rondom het front en langs de halsopening gezet. Vanonderen hebben do mouwen een strook der ge bloemde crêpe de chine, eindigend op een nauw polsbandje cn v-o rif go ga an door een opgezette strook als om het front. Kousen rose en schoenen zwart. VOOR DE NAMIDDAG. No. 495. Japon van beige fluweel of zij den velvet. J±et bovengedeelte is zoowel van voren als van achteren glad (split voor den hals). Do rok ii om de heupen strak gehouden en heeft ruimte vanonderen. De taillcnaad is verdeeld in acht bogen. Een rond kraagje van kant garneert de hals opening, terwijl de manchetten eveneens in kant zijn verwerkt. Kousen beige en schoe nen zwart of beige. EEN GEZELLIGE HOEK. De tijden veranderen: cn daarmee ook onze opvattingen betreffende woning-in richting. Vroeger en weliswaar ook thans nog zeer, zeer veel werd een huis ingericht volgens een vast recept. Bijv. een huiskamer: een lamp in het midden van het plafond en daaronder, juist in het mid den d e tafel, rond of vierkant, maar van een vaste hoogte gelijk alle andere tafei's in do wereldeen kleed er over hetzij van pluche of katoen, was „bon ton". Stoelen waren er ook: 6 stuks; en zo werden tegen do maren gegarneerd: rood pluche zittin gen hadden ze en kunstig geronde leu ningen. Zeldzaam mooi naar den smaak dier dagen. Wie het zich ook maar eenigs- zins kon veroorloven had ook ccn buffet of anders een soort laag fcastje met de pre- tentio van buffet to lijken: het was een mahoniehout of noten, maar iij elk geval opgelegd. Dan waren cr nog de „schilde rijen" of wat daar voor door moest gaan. Zo lungen natuurlijk aau den wand, maar doorgaans op een hoogte die al erg onge schikt was zo te observcercnboven dc deur of den opstand van ccn buffet, waren geliefkoosde plaatsen hoewel een beetje te hoog. Een vloerkleed be'noordo ook lot den inventaris: het lag in het midden van de kamer onder de tafel. Maar, zooals gezegd, we leven nu in een andere tijd en het zijn waarlijk niet alleen de rijkeren die anders denken over de' ge zelligheid eener kamer. In 't algemeen wordt bij dc nieuwere richt.' .g gestreefd naar intimiteit: het huis moet een plaats zijn wuar ir.cn gaarne vertoeft. Aldus ver plaatste zich het middelpunt naar den hoek der kamer. (Men vergeve ens deze termi nologie). Hei tijdperk der gezellige hoeken brak aan. Zelfs vertrekken die tegelijk cel en woonkamer zijn kunnen naar de nieuwe re begrippen ingericht worden. Wij zageu biv. eens lice dc grooic vierkante tafel in een hoek was geschoven nadat er door den hcelen hoek behoorlijke zitbanken (waar op losse kussens) waren getimmerd. Aan de twee overblijvende zijden stond een stoel en do lamp hing midden boven de tafel. In de richting van den haard, die in een tegenovergestelden hoek was, stond een laag tafeltje met twee fauteuils. Een lampje op den schoorsteenmantel zorgde voor het noodige licht ook op deze plaats, als men 's avonds gezellig als in oude tijden in letterlijken zin „om het vuur zat". De gezellige hoek heeft in vele gevallen als medewerkers een canapé of bank, de laatste bemand met veel, veel kussens van allerlei vorm en kleur. Meisjes vinden het zelfs een charme en een vaste bewoner in den vorm van een karikatuurachtige pop te hebben. Niet mindere diensten bewijzen een schemerlamp op hoogen voet, een laag tafeltje, een ovalo spiegel of kleino kleu- rigo schilderijtjes. Het tafeltje hoeft heusch geen tafelkleedje te hebben: leg liever in het midden een klein rond kleedje van kant en zot daar een lagfe, mooie vaas met ecnige bloemen op. Behalve .genoemde bank zijn natuurlijk nog een paar zit meubelen niet onwelkom bij een zitje. Eauteuils of armstoelen zijn dan het meest geschikt, daar zo werkelijk als rust stoel bedoeld zijn: gewone stoelen zonder armleuning bchcoren bij de eettafel. PATRONEN NAAR MAAT. fl. 1.00 per stuk. Kindermaten tot 12 jaar fl. 0.75. Papieren patronen op maat gemaald, kunnen onder loczending van het bedrag (vergeet nici het nummer van het model op te geven) besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag De malen op te geven volgens onder staande teckenina. HEILZAME INVLOED VAN FRISSCHE LUCHT. Zuivere buitenlucht en zonneschijn heb ben op onze gezondheid een grooten in vloed. De weldaden, voor onzo lichamelijke en geestelijke gezondheid bevorderlijk, zijn vooral die, welke uitgaan van do heer lijke buitenlucht dit hart en longen ver kwikt. Wio veel buiten komt, heeft vanzelf een gezonde eotlust en een goede spijsver tering. Door wind en regen loopen, mits goed gekleed, zal onze gezondheid geen schade doen. Jn vele gevallen doet heb ons lichaam goed, het hardt ons en geeft een grooter weerstandsvermogen, waardoor wo veel meer verdragen kunnen, zonder ziek té werden, dan een ander, die thuis vak in bedompte kamers vertoeft. En, geachte lezeressen, niet alleen onze gezondheid, maar ook nog iets anders on dergaat den gezegenden invloed van lucht en zonneschijn. Ieta anders, wat voor ons zeker niet. het minste gewicht in de schaal legtonze schoonheid l Ja zeker, de buitenlucht en de lieve zon bevorderen onze schoonheid en wie dan niet haar gezond heid, „die groote schat", genoeg op prijs weet te stellen, zal toch minstens er naar streven aanspraak te mogen maken op „schoonhe'*d"l Vrouwen en meisjes, die gedwongen zijn in bedompte, gesloten lokalen tc vertoe ven, van den eenen dag in den anderen, ziin biji a altijd te herkennen aan hun bleeke gelaatskleur, hun fletso oogen, hun bloedlooze lippen. Zo, zijn meestal of vree- selijk mager of veel te dik. Ongelukkig voor die vrouwen en meisjes, die zoo vol komen bewust zijn wat ze missen en toch niet bij machto zijn, cenige verandering in him toestand aan te brengen. Haar druk ik op het hart, toch ieder vrij oogenblik te baat te nemen om te wande len of te fietsen. Laat de huisluchl van. u afwaaien en vecht met den wind, opdat ge, als ge weer opgesloten zijt, de versche lucht nog op uw lippen proeft. Geen beter middel om een gezond uiter lijk te behouden of te verkrijgen dan een dngelijksche, flinke wandeling. Of het nu zomer cf winter is, de buitenlucht is wel doend. Bij droog winterweer geeft'de kou de ons een heerlijke a prikkel om stevig door to stappen, zoodat ons bloed sneller gaat stroomen, onze spieren fiks in bewe ging komen en weldra een gezonde kleur onze vanger doorgloeit-. Behalve naar buiten gaan, behooron wij er ook voor te zorgen dao ccn voldoende hoeveelheid vcrsche lucht ens huis bin- nonstroomt. Onzo slaapkamers moeten goed gelucht worden en met droog weer moeten de ramen heel den dag open staan. Ook des nachts is dit aan te beve len, doch alleen als de iucht droog cn zui ver is. Bij damp of regen ia het beter de ramen gesloten te houden daar het inade men van dikke, vochtige lucht niet gezond is. Ook kan de vocht die in ons huis komt, schade doen aan het meubilair. ERICA. VERSCHE VISCH. Visch is een .gezond en smakelijk eten, dat in voedingswaarde niet onderdoet voor vleesch en zelfs gemakkelijker verteert. Het is intusschen van groot belang, dat men bij het koopen van visch goed toeziet, dat hij vooral versch is. De voornaamste kenmerken daarvan zijn: 1. Frissche reuk, omdat viseh, waar aan een luchtje is, niet op verschheid kan bogen; 2. Vast, hard vleesch. Want oude visch wordt slap en vingerindrukken blijven er in staan. 3. Roode kieuwen, omdat oude visch blceke, vuilroode kieuwen heeft. 4. Bolstaandc, uitpuilende oogen, die volkomen heldor zijn. De oogen toch vau oude visch zijn ingevallen en troebel. 5. Ongeschonden huid, glanzende schub ben, met een dun laagje helder slijm. Oude visch is bedekt met een dikke laag vies troebel slijm. 6. Helder rood bloed in do huikholle, af komstig van do wond van het strippen (het ontdoen van de ingewanden). Bij oude visch wordt het bloed donkerrood, of bruin en gedeeltelijk waterig. 7. Openstaande wond met teruggetrok ken wondranden, kenmerk van levend ge slachte visch. Stript men doode visch, dan liggen die wondranden slap togen elkaar aan. LIEVER TURKSCH DAN PAAPSCH! Het aardige Missietijdschrift „Uit liet Land van St. Olav" (Noorwegen) ver telt: De bestuurder van de volkshoogescliool van Voss, dc heer Lars Eskeland, heeft steeds gegolden als de beste volkshooge- schoolbestuurder, die met eerc werd ge noemd in dc onderwijskringen en met glorie omkranst door allen, die met mond hart eii hand vopr do Noorschc nationale cultuur het huune over hebben. Zijn private onderwijsinrichting werd door den staat gesubsidieerd. Voor ruim een jaar gebeurde hel, dat Lars Eskeland katholiek werd; men. stoof er van op en de bewonderaars stoven uit elkaar als een troep musschcn, waar een kogel op wordt afgeschoten. Lars Eskeland was zoo tactvol een oogenblik als bestuurder en leeraar terug te treden^ en zich door eon buitenland- sche studiereis aan de Noorsche belang stelling u; onttrekken. Hij wint maar al te goed, dat er maar weinigen over zoo'n katholieken steen des aanstoots niet zouden vallen. De drang naar zijn levenstaak, do lief de voor zijn land, voerden hem weer naar huis aan zijn wetk. Maar meteen werd vanwege het Kerk- en Onderwpsdeparte- ment aan zijn adres een brief bezorgd, waarin hem werd gevraagd in hoeverre bij het mogelijk achtte, dat aan een door den Staat gesubsidieerde school een ka tholiek als leeraar optrad. Waarop Lars Eskeland onvervaard, antwoordde, dat hij niet wist, waarom dit niet mogelijk zou kunnen zijn, wijl hij nog altijd zijn we tenschappelijke en paedagogische kun digheden bezat en dat het Christendom aan zijn school in het geheel geen ge vaar liep, omdat verschillende Christe lijke beginselen, waar do Noorsche Lu- therscho staatskerk de hand meo lichtte, denk b.v.* maar eens aan de onontbind baarheid van het huwelijk, voor hem, indien mogelijk, heiliger waren dan ooit te voren. Bovendien had hij de lessen in de JBij- belscho geschiedenis en godsdienstleer voor zijn leerlingen, leden der staatskerk, aan een dominé der staatskerk overge dragen. De brief, dien Lars Eskeland met zoo ferme hand naast zich neerlegde, beduidt een wenk om te bedanken, waardoor zijn levensideaal en mogelijk zijn school le niet zal gaan. Hij houdt tevens een drei gement in, dat hem bij aanblijven aan de school de staatssubsidie zal onttrokken worden. En nu breekt het lieve leventje los! Een zekere categorie, die reeds bij bet hooren van het woord: „katholiek" van zinnen raakt, omdat de stumpers niet beter weten of niet beter willen weten, en steeds met opgestroopte mouwen gereed stata om op het „hoofd-van-Paap" los te slaan, laat haar hagel over Lars Eske land en de Katholieke Kerk neerkomen. Dg een twijfelt er sterk aan of de man nog normaal is, en oen ander ziet in hem een gevaar voor Staat en Maatschappij: van geprezen jeugdopvoeder wordt hij nu geschuwde jeugdbederver; als kam pioen voor do nationale Noorsche idee wordt hij' zonder vorm van proces ge royeerd en uitgekreten voor een aan den Paus, der wereld afschuwelijkste wezen, verkochte ziel. Bij deze gerechten ontbreken niet de volgens bekend recept smakelijk gemaak te hapjes, waarhij gesmuld wordt aan de lichtschuwheid, de domheid, de geestes- slayernij der katholieken. Na dit festijn, waarbij men zich de illusio permitteert de Katholieke Kerk mot huid en haar lo verslinden, neemt men nauwelijks lijd om zich den mond af le vegen om den Heer te danken!.... Erg verheffend is dit schouwspel niet en er zijn Goddank nog monschen, die er van walgen. Verschillende Noorschc bladen werd het zoo bont, dat zo aan de feestvierende gasten rake klappen om de ooien begon nen uit te deelen. Wat, zeiden zij, moet het land in rep en roer gebracht, omdat er één volksop voeder katholiek is geworden en moet de man daarvoor gestraft en het land vau die „schande" bevrijd worden? En dat omdat die man zijn christen dom veiliger achtte in de „Moederkerk"? Wat een heldendaad, om bet op te ne men tegen een bandjo vol katholieken in Noorwegen, die noch de macht van het aantal noch de politieke macht heli- ben om zich te dekken. Het ware noodzakelijker en beldhafti- ger den strijd aan te durven tegen de communistische jeugdopvoeders, die ome scholen bevolken en de jeugd les geven in anti-nationale en onchristelijke ideeën. Die hoeren zijn te laf om uit do staats kerk te treden en voor hun overtuiging uit te komen, en onze christelijke politici en minister van onderwijs zijn te bang, om hen aan de dijk te zetten, omdat or dan in ons door communisme aangevre. ten vaderland een Indianengebuil zon opgaan, terwijl men de Katholieken on der de voelen loopen kan, zonder dat er een haan naar kraait. En dan kerft „Aftonposlen" ineen» diep in de wond: Lars Eskeland. moei communist worden, raadt het blad hem, dan kan hij geruster zijn gang gaan; d» communisten zijn nu eenmaal eterk ij ons land en ccn christelijk minisfer der Staatskas houdt rekening met hen, neeml hen in jlienst en betaalt hen voor hetgeen zij ten bato onzer jeugd presteoren. Zoo krijgt hij en anderen vrede. Of en nu zet het groote Noorsclu blad hel ontleedmes door tot op het anli- papistischo been zal men wellicht reeds tevreden zijn, als men er in slaagi hem dc staatssubsidie te ontnemen? Aan deze onverkwikkelijke zaak iii nog dit vast. De vorige minister van "Kerk en Onderwijs, een leek, had Eske land na diens bekeering verzocht, om wille van hel land en van de jeugd zijn school niet tc verlaten. De aanslag wordt nu gepleegd ond?r leiding van een gewezen Proleetanlsehea domproost, op hot oogenblik minister. Deze Protestantsclie geestelijke, des tijds domproost in Tromsö, weet mep dan goed, dat een Katholiek aan een ge subsidieerde school leeraar zijn kan, om dat, toen hij dien geestelijken schepler zwaaide te Tromsö, aan hel gymnasium lange jaren werkzaam was als leeraar in moderne talen, de katholieke pastoor dtr plaats, n.l. Mgr. Snoeys, een Brabander, dus ook nog een buitenlander bovendien Hij weet tevens, dat men altijd in Tromsö daarover allerbest te spreken is geweest en wij, katholieken, dergelijke gelegenheden niet uitbuiten, om onnoo- zele zieltjes op listige wijze to vangen, maar wachten op overtuiging, al duurt d^at wat langer! Met dat al is weer eens gebleken, ïrci Protestantsche „vrijheid" op haar tijd brouwen kan en hoe zij katholieken uit hun achterlijkheid en geestelijke en stof felijke slavernij weet „vrij" tc maken, als zij optreedt in den naam des Heercn on der den strijdkreet: „liever Turksch, com munistisch, liever alles dan Paapsch!';' EEN VREESELIJKE RIT. Wij zaten in den express of mailtrein naar Parijs en verkortten den tijd met te spreken over dö aanvallen, die in Ame rika zoo dikwijls op de spoortreinen voor komen; anderen dischten ware en ver dichte verhalen van Sherleck Holmes en andere detectievee, die door anderen met een minachtend schouderophalen werden in twijfel getrokken of tegengiesproken. Een bejaard heer, die in een. hoekje van den wagen zat weggedoken (naar het scheen een Engelschnxan) werd naar zijn opinie gevraagd, wat hij dacht van de aan randingen, welke in Engeland en ook in Frankrijk op de lijnen plaats hebben en waarvan do beroemstc detectives nooit een wooid los laten. Na zich een weinig opgericht en zijn knevel wat opgestreken le hebben begon de oude heer het volgend verhaal, dat hemzelf was overkomen. „Het is al vele jaren geleden, aldus ving hij aan, dat ik door den chef van de geheime politie to London werd aange steld als detective in bijzondere gelegen heden. Er was een moord gebeurd in do nabijheid der zuidelijke lijnen, het traject 't welk Londen met de kanaalhavcn ver bindt; de moordenaar had zijn slacht offer niet alleen beroofd van al hetgeen hij bezat, ongeveer 700.000 pond in goud en bankpapier, maar hem ook geheel ge heimzinnige wijze van het leven beroofd. Daar de overheid een groote belooning, namplijk 1000 pond, op zijn aanhouding had gesteld zal men zeker wel begrijpen, dat wij door onzen chef werden aange maand alles aan tc wenden om den schul dige to ontdekken en alle listen te baat lo nemen, ten einde hem in onze strikken te vangen. Ons personeel bestoud uit 15 man, waarvan de meeslen hun sporen op dat gebied al verdiend hadden. Ik was een der detectives. Hte was de eerste keer, dat mij door den chef zulk oen gewichtige ppdracht werd toever trouwd. Wij kregen geld en een week tijd, om den dader op te sporen van den roof tocht; ieder kon werken zooals hij ver koos, doch als men cenige aanwijzing vond, moest men daarvan den chef dade lijk in kennis stellen. Ik had gedurende de gehcele week overal gezocht en was niet erg tevreden over mij zeiven, omdat ik de gewenschle aanwijzing over den moordenaar nog niet had opgedaan. Wel is waar had ik in de nabijheid van het buis, waarbij de moord heeft plaats ge had, in een vuilnisbak een zakdoek gevon den waaraan bloed kleefde en die mei een zeer eigenaardig teeken was voor zien, doch de inspecteur aan wien ik den zakdoek had laten zien, trok de seconder op, zeggende, dat die vondst volstrekt geen waarde had, ten minste om in een stad van vier millioen zielen iets zekers te kunnen constateeren; men moest iels zekers omix*ent den persoon hebben, k gedachten verdiept begaf ik mij op den laatsten avond van die week naar era kleine herberg in de nabijheid van lid station naar Portsmouth, om daar ecu glas bier tc drinken en wat uit te ros ten. Toen ik in de gelagkamer zat na-'.e denken over al betgeen door mij was aangewend om iets omtrent dien geheim- zinnigen moord gewaar te worden, werd de deur door een sujet, die mij aeer om vallend voorkwam; zijn geheel uiterlijk verraadde onrust. Een leek kan siet ge- looven, boe zelfs de grootste booswicht zich bijna nooit rustig gevoelt. Het is als of het slechte geweten hem immer bc- heerscht en het is daaraan dan ook toe te schrijven, dat de politie door dat verraad den waren misdadiger bijQ^ altijd ontdekt. Ik bespiedde dien kerel zonder dat hij iets daarvan bemerkte; hij at met zenuwachtige haast en toen bij naar 't scheen verzadigd was, nam hij bet stukje vleesch dat was overgebleven, van zijn bord en stak het in zijn zak, na het zelve in een rooden zakdoek te hebben gewikkeld.' Zag ik goed of was het sou^s verbeelding van mij? Neen het was wet telijk zoo: ik bemerkte, dat dip hetzelfde eigenaardig teeken droeg, pe- welk ik aan den gpvondenc in den vlU*!llS" bak had bemerkt. Nog voordat ik ri' mijne verwondering over die gelijken s was bekomen, had zich die persoon ver^ wijderd en was den weg naar het ria io ingQolagen. n In allerijl liep ik hem ach term- trein naar Portsmouth stond gereed vertrek. Zoekende liep ik langs oe w» gons en ja, daar zag ik dien kerel, tig instappende cn schuw om zjeft ziende. Ik had nog juist den üjd I*® volgen in denzelfden coupé, de loco

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10