Tweede Blad. JÏm 1 hij den dok,er 292 50 tcr hand HET COMMUNISTISCH OPROER OP JAVA e:e rijnstreek. jam Vrijdag 19 November 1926 Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Verdronken. Woensdagavond is op het Alkmaarder- Jiccr de 21-jarige ongehuwde N. Schot, ,iil Oud-Karspel, knecht bij den schipper A. S. tc Winkel, bij het controleeren van do lantaarn van het vaartuig uitgegleden, over boord gevallen en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Bij het voetballen plotseling overleden. Tijdens het voetballen, zakle de 19-jarige A. v. 0. verpleegde der stichting Valken- heide te Maarsbergen in elkaar en was op slag dood. Hartverlamming werd gecon- shteerd. Van eèn kerktoren gevallen. Op bet bouwwerk van den nieuwen kerktoren aan den Scheveningenschen weg tegenover de Duinstraat te Scheve- ningen heeft gistermiddag even voor vier een ongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De 47-jarige stucadoor J. F. V., wo nende Schenkweg 284, kwam van den steiger ter hoogte van ongeveer 20 Meter te vallen op een stapel bouwmaterialen. Met gebroken been en deerlijke inwendige verwondingen werd de getroffene, nadat inmiddels de Eerste Hulpdienst was ge waarschuwd, door dezen dienst naar het R -K. Ziekenhuis aan het Westeinde over gebracht Anderhalf uur later is V., die gehuwd was en vader van een aantal kinderen aan de gevolgen overleden. Auto op een sloep. Gistermiddag ruim 12 uur is te Zutphen een anto, komende van de Rozengracht, op den scherpen hoek OverwelvingNieuw- stad door te grooto vaart op de stoep van een daar gevestigden schoenwinkel gere den. Op die stoep liepen een moeder met haar kind. De kleine raakte bekneld tus- schen voorwiel en spatbord, en werd met een gebroken been den winkel ingedragen, om later naar het ziekenhuis te worden vervoerd. De moeder, hevig geschrokken, bleef ongedeerd. De winkelruit was ver splinterd. De „oogdokter" weer aan het werk. Een man voor bijna ƒ300 opgelicht. Do onlangs te Koewacht gesignaleerde pseudo-oogdokter heeft ook te Sas van Gent een slachtoffer gemaakt, zoo meldt De Zeeuwsche Koerier". Dezer dagen hield namelijk in een der buitenwijken van die gemeente voor een huis van een alleenwonend man do be kende auto stil, waaruit een imposant heerschap stapte, de woning binnentrad en met een „onbekend maakt onbemind", den bewoner begon te vertellen, dat hij een oogdokter was uit een kliniek te Utrecht, die rondreisde om ooglijders te genezen en bun goede brillen te verkoopen. Hij ver zocht den bewoner daarop, zijn oogen te mogen onderzoeken, hetgeen deze too- itond. Tijdens het onderzoek, waarbij hij ge bruik maakte van een instrument, vertel de hij zijn patiënt, dat deze zeer zwakke oogen had en binnen eenige maanden ge heel blind zou zijn, indien hij niet van hem een bril kocht. In het blinden-insti- luul, waaraan „dokter" verbonden was, bevonden zich 1800 patiënten, die op deze wijzo hun gezichtsvermogen waren kwijt geraakt. Hij deelde voorts mede, dat hij te Sas van Gent (kom) een blinde had aangetrof fen, die thans in zijn auto zat en door hem naar het gesticht te Utrecht werd mee gnomen. Na afloop van het onderzoek vroeg hij °f zijn patiënt Roomsch-Katholiek was en loon deze zulks bevestigde, merkte de ..doktor" op, dat de onderzochte O.L. Heer Diet genoeg kon danken, dat hij zoo'n goe den dokter op zijn wag had gezonden om '!Pn* voor blindheid to bewaren Ho man in kwestie was door het optre den van den „dokter" zoo onder den in druk geraakt, dat hij dezen volkomen ge loofde. Toen hij, op verzoek van den dok- Ier, de bril toonde, die hij placht te gebrui ken, beschouwde de dokter deze eenigen M nauwkeurig en verklaarde toen met E3druk, dat deze volstrekt niet meer J>ocht worden gedragen. Voor allo zeker- hoid wierp Zijnzeergeleerde bet vod maar ®eleen in de kachel. Daarop haalde de ookler zijn brillen te voorschijn, benevens flesschen, waarvan één, gevuld met hdiama»twater" voor het wasschen der en één met „kristalwater", dat vow voetbaden moest worden gebruikt. Een r'l met ovale glazen en do beide fles sen kostten 167.50. De „dokter" acht- het echter hoogst gewenscht, dat zijn r^'ient ook nog een tweeden bril kocht a /!5ndp glazen „om te lezen". Die kost- p 1-5. Deze laatste bril behoefde s'echts maanden te worden gebruikt en kon dan nD kostprijs vvorden teruggegeven. patiënt was zoozeer onder den in- *'i rïïl naar z^n eiPPn verklaring, hem li Vs Z0u hebben betaald, als de op enter diP gevraagd had. «ovraagd om een kwitantie nam de dok- In kiwü ,enve'°PPe» die op de tafel lag en ^oDede daarop ccnigc onleesbare tee- aarna verwijderde hij zich haastig, P 0 IQ z'n auto en reed snel weg. j L 1"^s' t'^kele UI"PU later kwam do man "nning en begreep toen wat er ge- De gemeente-politie heeft van een en an der proces-verbaal opgemaakt. De man kon noch van dokter, noch van auto een signaliment geven, doch ver klaarde den persoon in kwestie wel te zul len herkennen als hij hem zien zou. Smokkelen van reukwerk. Men meldt uit Roosendaal aan 't „D. v. N.-B": Reeds eenigen tijd was het de douane aan het station alhier opgevallen, dat 'n zekere heer telkens met leege handbagage de controle passeerde. Deze heer reisde naar Nederland een gedeelte 3e klas en hot verdere traject 1 e of 2e klas. Dinsdag werd, daar er vermoedens waren gerezen, een tweetal rijtuigen le en 2e klasse van een trein, uil België komend, losgekoppeld on onder bewaking gesteld. Woensdag wer den deze wagens aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen en werden onder het dak van de retirade-af deeling dat boogvormig is, een aantal flesschen reuk werk gevonden. Hoo was de smokkelaar bij deze ver stopping te werk gegaan? Bij het onderzoek is gebleken, dat het niet anders kan, of hij hoeft den boven den retirade staanden luchtkoker losge schroefd en na het lichten van den ko ker, de smokkelwaar in de vrijkomende ruimte, die betrekkelijk klein is, verbor gen. Ongeveer 20 flesschen werd te voor schijn gehaald door de douanen. Ofschoon men vermoedt, wie de eigo- naar-smokkelaar van het reukwerk is, kan men hem niets doen, daar hoegenaamd geen bewijzen aanwezig zijn. Een melkvervalscher gesnapt. Een keurmeester van den gemeente lijken keuringsdienst te Weesperkarspel, had bij een der Arasterdamsche melkin richtingen geconstateerd, dat de daar aan wezige melk met water was verdund. Als leverancier dezer melk werd aangewezeo d H in het Gein. Toen nu de keurmees ter bij laatstgenoemde de melk wilde on derzoeken, gaf deze weer als leverancier op den veehouder H. eveneens in het Gein woonachtig. In overleg met den keurmees ter werd toen besloten, dat d H. j.l. Maan dagochtend in gezelschap van den amb tenaar van den keuringsdienst, de benoo- digde melk hij H. zou afhalen. Deze, die niets vermoedde zette de vaten met melk als naar gewoonte op den auto Doch op hetzelfde oogenblik onderzocht de keur meester de melk, welke.... met 10% water verdund bleek te zijn. H. zag nu wel in, dat het spel verloren was. Hij be kkende onmiddelijk water aan de melk te hebben toegevoegd, en wenschte de vaten melk liever terug te nemen. Aan dit ver zoek werd echter niet voldaan. Een adspirant-deosnslikker. Een paar weken geleden werd in hot Stadsziekenhuis te Alkmaar een man op genomen, die in de gevangenis aldaar eeni gen tijd had vertoefd, maar wien het daar blijkbaar was gaan vervelen. In het ziokonliuis te worden opgenomen lachte hem meer toe, omdat je daar beteren kost en verpleging hebt. Het gewone middel simulatie dat hij bij vorige gelegenheden al met succes had toegepast, had nu geen gunstig resul taat, doordat de gevangenisdokter hem doorzag. Hij nam nu tot een ander middel zijn toevlucht, een middel dat succes moest hebben: hij brak een metalen lepel door midden. slikte den steel in en deelde dit toen aan het gevangenispersoneel mee, in de. overtuiging, dat men nu wel haastig tot opneming in het ziekenhuis zou besluiten Edoch men geloofde hem nog niet. Maar do man wou en zou de gevangenis uit en brak daarom het oor van zijn tin nen kroeg, boog het recht en slikte ook dat in. Met suces, want nu schonk men geloof aan zijn beweringen. Een röntgenfoto werd genomen, waar door men do vreemde voorwerpen kon op sporen. Do gevangene ging nu terstond naar het ziekenhuis, waar lepelsreel en kroesonr langs operatieven weg werden verwijderd. Drie weken werd de man ver pleegd nu is hij weer in de cel terug. Het toegepaste middel is hem intus- schen, naar de „N. R. Crt" meldt, toch niet te best bekomen naar hot schijnt, want hij heeft verzekerd, zulke grappen niet meer te zullen uithalen. Lichfspiegeling? Een lezer schrijft aan het „Hbld.": Toen de boot StavorenEnkhuizen van 2.27 Donderdagmiddag eerstgenoemde ha ven verliet, werd de aandacht van de pas sagiers en het personeel getroffen door een merkwaardig schouwspel. Niet heel ver in zee, naar leekenschattlng op een kwartier varen afstands, rees een zwarte „rug" uit zee op, dien geen der passagiers daar ooit had waargenomen en waarvan de bemanning verklaarde, dat het, hoe on begrijpelijk ook. Enkhuizen moest zijn, om dat het niets anders wezen kon. Ook Urk teekendo zich heel zwart en duidelijk te gen do ongewone lucht af en zelfs do daar achter gelegen kusten waren vaag waar neembaar. Allengs begon Einkhuizen iets terug te wijken, maar bleef toch ongewoon duidelijk zichtbaar. De reis werd door het uiterst zeldzame schouwspel verkort. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tol de Wasscnaarscheslag op a s. Maandag Dinsdag en Woensdag, telkens van 9 uur voorm. tot 2.30 uur nam., wegens het schie ten met mitrailleurs. BuitenS. Berichten ONGELUKKEN. HEVIGE STORM IN DE V. S. 20 visschersvaartuigen vergaan. Uit Baltimore wordt gemeld: Ten go- vo'-*<' van den bevigen storm staan ver schillende deelen van den 3 la al Maryland O.GO tot 1.20 M. onder water. Het offensief wordt thans begonnen Een treffen verwacht. BEROERING IN HIDDEN JAVA. Uit Batavia wordt geseind dd. 18 Nov.: De nacht ia in West-Java rustig ver- loopen. Thans is er in Midden -J a va eenige beroering geweest. Eenige groepen communisten «rokken naar de suikerstro ken met de bedoeling tol ongeregeldheden op te ruien. De resident van Jocja stond aan het personeel van twintig suikerfa brieken too, zich te wapenen, waarvoor uit Soerabaja tweehonderd geweren werden aangevoerd. Het bestuur is volkomen pa raat. Tot dusver is er nog niets voorgeval len. Iu Solo is een communistische verga dering uiteengejaagd, waarbij 22 perso nen gearresteerd werden. Verschillende telefoonlijnen werden weer doorgesneden. Een aanval op den assistent-wedana van Bojolali is afgeslagen door vijf politieman nen, die op de aanvallers vuurden. Te G r o d j o is een tabaksloods in brand ge stoken. Te Jocja is het zeer rustig. In hot Tangerangsche hebben zich 05 verzetslieden aangemeld. Er zijn alhier aanwijzingen, dat de bevolking mee helpt tegen de communisten. Eenige naar Lun kampong teruggekeerde verzetslieden werden nl. door do bevolking^ omsingeld en aan het bestuur overgeleverd. Commissie van onderzoek. Drio rechterlijke ambtenaren zijn aan gewezen als speciaal belast met het onder zoek naar de communisten-relletjes, nl- Mr. A. J. H. L. Adam, voor Bantam. Mr. J D. Werkman, voor Bandoeng en Mr. G Vonk, voor Batavia Het overproole deel van da leiders der oproerige actie en van de vooraanstaande communisten in West-Java is opgepakt. DE TOESTAND IN HET BATAMSCHE. Aneta seint uit Serang: Alhier zijn thans de draadloose stations gereed gekomen. De Inlandscho bevolking is naar Pande- larang teruggekeerd. Bij hel gevocht ie I aboean moet de vijand inderdaad belang rijke verliezen hebben geleden. Overal hangt een lijkenlucht Er zijn thans zes honderd militairen in het Batamscho aan wezig. Het offensief wordt van onze zijde ingezet Uit Pandelarang wordt gemeld, dat gisterenmorgen vier inlanders, dia a-ingeroepen werden, verzet hebben ge pleegd. Twee werden er dadelijk neerge legd. net bleken leiders v in communisten te zijn. Een was een broeder van een com munist, dio in verband met een bommen - zaak geïnterneerd werd. Aan onze zijde werden tweo militairen gewond. EEN TREFFEN VERWACHT. Uit Lubnein wordt geseind dd. 18 Nov Kapitein Rekking, die in twee dagen geen contact heeft gehad met de verzetslieden, verwacht hedenavond een trof fen, nadat oen samentrekken der trooper, tan drie zijden voltooid zal zijn. OVERVAL VAN 500 MAN IN HET JOCJASCHE. Eenige communisten gedood. In Midden-Java zijn thans totaal drie honderd personen in arrest. Bij den aanval ir. het Bojolalische zijn drie common is tor. gedood On twintig gewond. Bij een over- va! v.in FiOO man in het Jocja- sche is één man gedood en wor den er twee gewond. „Do Locomotief" meldt, dat de bewape ning van de suikerfabrieken algemeen is ..Aneta". Uit Provincetown in den staat Massa chusetts wordt gemeld, dat de Zuiderzee- slorm meer dan 20 visschersvaartuigen tot zinken heeft gebracht. Twee walvisch- vaarders werden weggeslagen en het mo torschip „Morril" van de vloot, welke jacht maakt op de dranksmokkelaars, werd op do kust geworpen. Wyoming en Colorado werden geteisterd door een sneeuwstorm, die is Montana was opgestoken. De temperatuur was heneden het vriespunt. De telegrafische verbindin gen ondervonden groote stoornis. GEWELDIGE DORPSBRAND IN SAKSEN. 57 gebouwen e Rappelsdorf verwoest. Groot verlies aan vee en wintervoorraden. Een geweldige brand heeft bijna de helft der woningen en gebouwen van hef plaats je Rappelsdorf (prctincie Saksen) In asch gelegd. Er werden niet minder dan 57 hui zen en schuren verwoest, terwijl ook voel vee en grooto wintervoorraden in do vlam men opgingen. Spoorwegongeluk in België. Dertig gewonden. Uit St. Vaast wordt gemeld, dal aldaar ten gevolge van het breken der remmen een arbeiderstrem in botsing is gekomen met een uit do tegenovergestelde richting komenden trein, met het gevolg, dat de ar- teidordrein van den spoordijk stortte Dertig arbeiders zijn ten gevolge van dit ongeval gewond. Mijnramp In Japan. Dertig mijnwerkers omgokomeu Bij een ontploffing in een mijn in de Japansche provincie Foekoooka (eiland Kioesjioe) zijn naar uit Tokio wordt ge meld dertig mijnwerkers omgekomen. Steiger met 6 arbeiders omlaag gestort. Gemeldt wordt, dat in de marmergroeve te Denée bij Dinant een steiger, waarop zes arbeiders aan het werk waren, van een hoogte van dertig meter in de diepte is gestort. De arbeiders, die zich op don steiger bevonden, werden zwaar gewond. Buitengewone harinfjaanvoer te Boulogne. Woensdag werden 8 millioen sinks geveild. Ondanks hot slechte weer worden uit Calais en Boulogne huitengewoon groote haringvangsten gemeld Te Boulogne wer den Woensdag acht millioen stuks harin gen voor minder dan 20 centimes per stuk verkocht. Midden-Amerika, aardhevingsgehicd. Naar de „Chicago Tribune" meldt, heeft het Amerikaansche meteorologisch instituut aan alle steden van Florida en andere stalen aan de Golf van Mexico geseind, dat een hevige atmosferische storing wordt gemeld van de kust van Yu catan Ook Cuba en de andere West-Indi sche eilanden zijn gewaarschuwd. Drie lichte aardschokken zijn op Cnbi geregistreerd, die echter geen schade heb ben veroorzaakt. Gedood in een duel. Tweo studenten van de Technische Hoo- gcschool te Graz, die tot verschillende stu- denlencorporaties bebooren, zouden Maandag duelleeren om een kleinigheid Bij het duel op sabel brak de sabel van een dor duellanlen, met het gevolg, dat het afgeknotte wapen zijn tegenstand^ in de borst drong, de hoofdslagader door sneed en de longen verwondde. De getrof fene werd dadelijk naar het ziekenhuis gebracht, waar hij Dinsdag overleed. Hij was 20 jaar oud en stond op het punt af te studeeren ALPHEN AAN OEN RIJN. GEMEENTERAAD. Vaststelling «jemeenterekening 1925. De gemeentebegrootiiig 1927. Verhooging der belas ting. Het uitbreidingsplan der gemeente, Wat Is een Chr. H. B. S? De werkeloozen- steun. De abattoirkwestie. De raad der gemeente vergaderde gis termiddag te 2 uur. Voorzitter burgemeester dr. H. J. Lo- vink. Afwezig de hoer J. v. Dijk. Na opening der vergadering niet gebed worden do notulen der vorige vergade ring onveranderd vastgesteld. Do voorzitter dool mededeeling van een heelo rooks ingekomen stukkon, w o. vor- schillohdo door Oed. Sinten goedgekeurde raadsbesluiten, alsmede verschillende subsidie-aanvragen van diverse instellin gen, welke allo in handen worden gesteld vun B. en W. om praeadvies. Vaststelling heeft plaats van een slaat van oninbare posten van verscheidene belastingen en schoolgeldon. Idem van de gemeenterekening 1025. Do cijfers voor den gewonen dienst lui den: ontvangsten 740 852.28, uilgaven 098.897.14, batig saldo 41 955 14, voor den kapi taaldienst: ontvangsten 1 392.315 01, uitga won 1.492 907 48*, nadcelig saldo 100.592.47*. Hierna is do gemeentebegrootiiig 1927 aan de orde. De algemceno bachouwingon wordon geopend door den heer Herngroen, die het met B. en W. eens is, dat zij een weinig aangenamo taak hebben om het begonnen werk aan verbetering en ver fraaiing to moeten staken wegens gebrek aan geld. Spr. meent, dat het ook niet anders kon, omdat met te groot tempo is gewerkt Dat moest noodzakelijk ver keerd uitloopen en belastingverhooging is onvermijdelijk. Spr. wijst vervolgens op do kosten van het onderwijs, in liet bijzonder vau het openbaar onderwijs. De gemeente moet noodzakelijk meerdere financiën ter beschikking hebben en spr. vraagt B. en W wat zij don kon von eon riool*"*" en straalbelasting, van een heffing van op centen op de vermogensbelasting, van een belasting op publieke vermakelijk he den en hiermede komt spr. op het beleid vau B. en W. speciaal op dut van don burgemeester. En hij vraagt zich af, of het toelaatbaar is dat Zondag aan Zon dag voetbalwedstrijden gehouden worden en dat er in cafó's dancings plaats heb ben. De hoer de Wolf is van oordeel, dat do belastingen voor den minderen man to drukkend zijn en nu komen B. on W. met een belastingverhooging van 1.2 op 1.4. Spr. dringt aan op meerder aftrek voor levensonderhoud, op progressieve heffing bij een inkomen van 3000, op heffing van 100 pet. op de vermogensbelasting en op bed rijfsliolas ting. Vervolgens komt spr. als hij het afgeloopcn jaar overziet tot de conclusie, dat er behalve straatvcr- beteringon feitelijk niet veel lot stand is gekomoif Tenslotte dringt spr. aan op den bouw van een gemeentelijk ziekenhuis, op het maken van overzetveren, kinderspeel plaatsen en gemeentelijken woningbouw. De heer den Hertog pleit voor uitbrei ding. der gein een tol ijk o bedrijven opdat meerder© inwoners daarvan kunécn pro- fiteeren.' Hierna komt do burgemeester aan het woord on merkt ten aanzien van do be merkingen van den heer Ilerngreen op, dat do gemeente oen groeten achterstand inznko verbeteringen in de gemeente had in te halen. Wat do onderwijskosten betreft zegt de roorz., dat er natuurlijkerwijs een ver meerdering van uitgaven te constatocrcn valt, doch zulks is geen specifiek Ah phensch verschijnsel. Uit vergelgkingec met andere plaatsen van dezelfde grootti constateert spr., dat or over het alg^ meen oen verhooging van 50 000 waai te nemen valt. De schuldenlast der gemeente is niet zoo groot als men zou denken. De woning bouw uitgesloten, waarop een schuld drukt van 450.000 zegt spr., dat de ge- meen te er niet slechter voorstaat tlatt andere gemeenten Wat do begrooting voor 1927 betreft do ramingen zijn zoo zuinig mogelijk ge daan, zoodat mot het beschikbare geld i/iet meer gedaan kon worden dan wordt voorgesteld. In hooverro cr geld gvhaald kan wor den uit de door don heer Hern gr eon ge noemde belastingen zullen B. en W. on derzoeken. Wat do schending der Zondagsrust betreft door voetbalwedstrijden en vorder hot houdon van dancings, antwoordt do vuorz dat hieromtrent een plan aanhan gig ia. Spr. wilde hierover liovor geen nadere mededeel in gen doen, om op de be sprekingen daaromtrent niet vooruit te loopen. Wat het betoog van den heer do Wolf aangaat, zegt do voorz., dat indien do plannen van den heer de Wolf zouden uitgevoerd wordon, de begrootiug h cc Io nian 1 niet sluitend te maken was Als de heer de Wolf aandringt op ver mindering van don belastingdruk voor don minderen man, dan deelt de voorz. mede, dat deze nagenoeg niets van do verhooging gevoelt. Spr. merkt op dat ruixu 3000 mcnschon nog niet zooveel be lasting betalen nis de 500 hoogst aange- sla genen. Bij de replieken zegt de heer Ilern green, dat belastingverhooging steeds on aangenaam blijft en zulks bad voorkomen kunnen worden indien B. en W. een vorig jaar niet zoo spoedig tot verlaging wa ren overgeguan De hcor de Wolf is van mecning, dat de minder gesitueerden wel degelijk do belastingverhooging zullen gevoelen, al is zij dan ook gering Daarom dringt hij aan op progressie, die ook een ver lichting voor de hoogcre inkomens bo- teekentl? Verder dringt luj aan op uittrekking van een grooter bedrag voor de werkloozcn, waarop do voorz. antwoordt, dat zulks onmogelijk is. Behalve de wettelijk ver plichte uitkeering kon do gemeente nu is doen. Er zijn nu eenmaal seizoenwerkers die in den loop dor tijden steeds dos win ters geen werk gehad hebben uit den aard van hot beroep zelf. lliornu vroeg du lieer Nomen nog het woord naar uanluiding van don post krankzinnigenverpleging Spr. vindt hut verkeerd, dut do protostanlsche krank zinnigen geplaatst wordon in oen R K. inrichting. Spr ucht zulks een nndeol voor do geestelijke verzorging dier mon- Schen, zdndcr iets onaangenaams te zeg gen uan het adres van do U. K nistul- ling. De voorz. /.egt hel bezwaar vun don heer Nomen wol to gevoelen. D. en W. zullen dan ook niemand dwingen daar heen te gaan, doch li. on W. liybben steeds niets dan goeds gehoord over do gezinsverpleging, zooals zij thans ge schiedt. De voorz. wil echter in do ver gadering van B en W. voorstellen, dat eenige leden de plaste zullen gaan bezoe ken, om zich oen oordeel daarover to vormen Beslaan er inderdaad bgzwaren dan willen li en W. gaarne de meerdere kos ten daarvan dragon. Zij prefcrocren deze verpleging echter ook daarom, omdul het geen gcstichtsvcrplcging is. Hierna wordt overgegaan tot nrlikcls- gewijzo behandeing der begrootiug Bij de begrooting voor do gasfabriek uit spr. zijn voldoening over bet feit, «lat do commissie voorstelt een lageron prijs voor gasvorwarming beschikbaar te stel len. Ook juicht spr. het toe, dat voor ar beiders, die een huur van meer dan 200 betalen, gratis een muntgasmeter geplaatst wordt. De heer den Hertog vindt zulks loch niet beelemual goed, omdat er nog ver schillende gedeelten in do gemeente zijn, dio in het geheel nog geen gas of clcctri- cJteit hebben. Weth. Vlasman zegt, dat er wel dego- lijk aan algeheelo voorziening gewerkt wordt. Men wil do onkosten daarvan echter bestrijden uit do gewone middelen zonder geld vun do gemeente to vragen. Spr. noemt een achttal werken ter uit voering lot een gezamenlijk bedrag van 145.000 o]). Men hoopt zulks telkenjaro uit do winst van do eloctr. fabrieken ad 15.000 tc kunnen halen. Gaat men gele kenen, dan komt er wel iels vroeger wat tot stand, doch de druk op het bedrijf wordt dos le grooter. Do heer den Hertog vindt geoB I»"- zwaar in deze wijze van werken, doch hij wil daardoor het centrum niet maar steeds goed koop er gaan bedienen Liever wilde hij do bedrijfsleiders eens versto ken zien van de aangenaamheden en voordoeion, die gas on clectricitoit geven, om hun uit het gemis te doen besluiten vlugger lo werken De heer Nomen betoogt dan, dat men door goedkoopor tarief voor gaaverwar- ming grooter ornzet verkrijgt, dup meer winst. Des te eerder kan men lot uitbrei ding overgaan. Op de vraag van den voorzof de heer den Hertog hierop nog iets te antwoor den heeft, zegt do heer den Hertog, dat hij, zijn bril voor oogen nemend, als boer wel altijd door hetzelfde brilletje zal kij ken. I>e begrootiug voor het g r bedrijf wordt zonder aanmerkingen vastgesteld. Bij do begrooting voor liet eloctriciteils- bedrijf uit de heer v. 't Riet ongeveer de zelfde klacht als de heer don Hertog bij hot gasbedrijf. Spr. vindt het geen be zwaar voor een uitbreiding een lecning te sluiten Zij levert toch haar rento op, wat door den heer Ilerngreen bestreden

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3