WOENSDAG 10 NOVEMBER 8926 No. 5410 18e Jaargang. pe ABONNEMENTSPRIJS bedraagtblj vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week I 2.50 pei kwartaal By onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- fcrijgbaai tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bq voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT. Gewone advortenllên 30 cent per rogol Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertentiön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD ver- buur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER- V Wél en geen gelijk. In een der bladen lezen we het volgende bericht: In aanmerking genomen de steeds toenemende belastingdruk en de' noodzakelijkheid, de economische be langen ernst onder de oogen te zion, hebben do afdeeling Utrecht van den Vrijheidsbond en de Midden standsunie to Utrecht besloten tot een fusie, in dier voege, dat de Midden- standsunie in den Vrijheidsbond zal y worden opgenomen. Zij hebben gelijk de Vrijheidshond en de Middenstandsunie, dat zij bij elkaar ko men, want zij hooren bij elkaar. Ze hebben gelijk, dat ze een vrijzinnig- en een libe raal-economisch bloc vormen, want waar verdeeldheid is wordt de kracht gebroken: ie is een dwaasheid, als ze er niet behoeft Jp zijn 't Is ook voor den buiten staander verkieslijk, als onomwonden kleur wordt bekend! DMrom hebben ze gelijk. Maar wij kunnen hun geen gelijk geven k het motiveeren van die aaneensluitine Waarlijk, „van do noodzakelijkheid, de - oeconomische belangen met ernst onder 'do oogen te zien", zijn ook wel partijen buiten den Vrijheidsbond overtuigd. En de „steeds toenemende belasting druk" wordt heusch ook wel door andere partijen als een kwaad beschouwdI Ter loops zij opgemerkt, dat, hoewel de belas tingdruk nog zwaar is wij geven het -grif 'toe toch nu moeilijk meer van een „steeds toenemenden belastingdruk" kan worden gesproken, zonder met de waar heid op gespannen voet te gerakenl Intusschen betwijfelen wij, of de goed bedoelde poging, om den Vrijheidsbond wat krachtiger beenen onder het zwakke Kjf te geven, veel succes zal hebben. Er rife ook zwakke menscben, die al te veel li/n afgetakeld, dan dat zü oog kunnen „opknappen". En wij gelooven, dat het zoo ook gesteld is met den Vrijheidsbond gualitatief, maar ook langzamerhand quantitatief verliest deze politieke partij haar invloed en beteekenis. BUITENLAND HET A.S. HUWELIJK VAN PRINS LEOPOLD. De recepties op Dinsdag. In den loop van den dag van gisteren hebben de prinselijke verloofden in het paleis van Brussel talrijke huwelijksge schenken in ontvangst genomen. Nadat de gasten hadden aangezeten aan een intiem déjeuner in het paleis, werden de verloofden met hun ouders en de andere hooge gasten des namiddags plechtig ontvangen op het stadhuis van Op den rit daarheen in open carossen, worden de gasten weer hartelijk toe ge lui oh t. Bij deze receptie waren, behalve de ko ninklijke en prinselijke personen aanwe zig de gezanten en de gevolmachtigde ministers, dq ministers met portefeuilles «u de staatsminister, de generaals-groot- lkten van de Leopoldsorde, de hofdigni- hrissen, de burgemeesters van Brussel omgeving enz. Burgemeester Max hield een gelegen- hadttoespraak, die door koning Albert *erd beantwoord. Nadat de hooge bezoekers het gulden boek hadden geteekend, begaven zij zich Baar het buitenbalcon van het stadhuis, Tauwaar zij een op de Groote Markt ge geven openluchtspel bijwoonden. Dit «eest bestond uit het spelen, door vier Ngimwitscorpsen, van Zwoedsche mar ges en hymnen; schoolkinderen zongen Zweedseho mleodioctn en dansten enkele hOramignoJLS Liégeoda-", waarna met een zounerie van Thebaansche trompetten het least eindigde. Be terugtocht naar het paleis had WwiT, onder cavalerie escorte, in open ^roasen plaats en andermaal moesten 00 verloofden ovaties in ontvangst no men. avonds had in het paleis van Brua <*0 gala-diner plaats, met ai de reeds vorstelijke personen, do diplo maten en tal van andere vooraanstaande P^sonahteiten. De toiletten en de entou- "W waren schitterend. Nieuwe gaston. Gistermiddag om 12.10 zijn aan het station te Brussel aangekomen ich-M „Sène van Zweden, de „prins- Uaer", een oom van prinses Astrid, en 7 i?11®810 van den koning van *eaen, prins Gustaaf Adolf en prius J hoT OU(^to en tweede zoon uit kn eers.tö huwelijk van don Zweedschen nPrins en neven van de hertogin van Brabant. De ontvangst droeg geen officieel karakter; de koninklijke hooghe den werden verwelkomd door den Zweedschen gezant te Brussel, Dardel. Verder zijn in den loop van den dag aangekomen: koning Christiaan X van Denemarken en zijn gemalin, prins Hen ry, de derde zoon van den koning van Engeland, wien is opgedragen koning George V van Engeland te vertegenwoor digen bij de huwelijksplechtigheid, als mede de groot-hertogin van Luxemburg en haar gemaal Felix de Bourbon. Ge noemde persoonlijkheden zijn allen in cognito aangekomen. Gedurende hun verblijf te Brussel zijn de prinsen ondergebracht in het paleis en in het hotel Bellevue, dat later, zooals reeds gemeld, ingericht wordt voor den kroonprins en zijn gemalin. Astrid Welbeminde. Vanwaar komt de naam Astrid, die de toekomstige koningin der Belgen draagt? De „Soir" beantwoordt do vraag. Deze naam komt niet voor onder de namen van heiligen of van in België historische personen. Het is een Zweedsche naam. In de twaalfde eeuw werd hij gedragen door een koningin van Noorwegen, dochter van koning Olaf Scötkonung, wiens halfbroe der koning van Zweden werd Het is dus een historischen naam, dien men ook vaak in sagen en legenden van Scandinavië zal aantreffen. Het schijnt dat de naam Astrid van den zelfden oorsprong en van dezelfde betee- kenis is als het IJslandsche woord Astrad. En dit woordt heeft dubbele beteekenis: als substantief beteekent het „welwillende raad", „vriendenraad", als adjectief wil het zeggen: beste, welbeminde en in deze beteekenis wordt het woord als meisjes naam gebezigd. Een goed voorteeken dus voor de hertogin van Brabant. Frankrijk. Anti-clericallsme in den Elzas. Religieuzen uit de zieken huizen verdreven. De anli-clericale meerderheid van het college van regenten der gast- en gods huizen te Straatsburg heeft besloten, do Zusters van St. Vincentius, die sinds 140 jaren hun zorgen wijden aan de wees kinderen der stad, te vervangen door eon leekenpersoneel De afdeeling Straatsburg van de Ver- eeniiging van Katholieken uit den Elzas heeft zich in een manifest tot de bevol king gericht, waarin tegen het genomen besluit krachtig geprotesteerd en er op gewezen wordt, dat voor een absoluut verwerpelijk sectarisme de meest elemen taire begrippen van welvoegelijkheid, menscl)waardighid en dankbaarheid moe ten wijken. Dit heeft bij de Katholieken van den Elzas groote verontwaardiging verwekt; zij voelen zich behandeld zooals het geval is geweest. Zoo iets had men op 11 November 1918, bij de afscheidiug van Duitschland en den overgang naar Frankrijk, niet kunnen venvachten, tée- kent „La Vie Gatholique", waaraan we dit bericht ontleenen, erbij aan. Spanje Madrileensch oordeel over Macia's complot Wilde Italië de verhouding FrankrijkSpanje bederven? Onder den indruk, welken kolonel Ma cia's poging, een Gatalaansche revolutio te ontketenen, in het meest-belangheb bende land, Spanje, heeft gemaakt, tref fen wij in de „Temps" een brief aan van den Madrileenschen oorrespondent Is1 ie mand, zoo schrijft hij, heeft deze poging om een Catalaansche republiek 'te stich ten met een paar honderd man en een paar duizend francs au sérieux genomen. Men kent in Spanje kolonel Macia zeer tvol, men heeft eerbied voor zijn persoonlijko integriteit, maar men be schouwt hem aLs een fantast. Velen zijn echter overtuigd, dat hij zich niet uit sluitend in dit avontuur heeft begeven om eindelijk iets te presteeren voor al het geld, dat hem voor revolutionaire doel einden was toevertrouwd. Zij gelooven, dat het fascisme bij deze ondernoming inderdaad als agent provocateur is opge treden, en zij leiden dit af uit do aanwe zigheid der Italianen in de gelederen der samenzweerders en uit de zonder linge houding van kolonel Garibaldi. Deze Spanjaarden gelooven, dat de be doeling der Italiaansche regeering was, in. Spanje wantrouwen tegen Frankrijk te wekken. Macia hoeft nooit kunnen aannemen, dat hij met zijn eigen onlie- teokenende middelen kon slagen. Hij moet door de Italianen bedrogen zijn. Hot doel van Garibaldi en de zijnen zou dan zijn geweest, in Spanje den indruk te wekken, dat Frankrijk samenzweringen tegen dat land aanmoedigt. Daardoor zouden de goede betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje verstoord worden, en wel ten profijto van Italië. De Fransche recherche is er evenwel in geslaagd, het complot le ontdekken, de uitvoering te verhinderen en vaat te stol den, dat Macia betrekkingen onderhield met Garibaldi. Ten slotte betoogt de correspondent, dat het Catalanismo door doze episode veel heeft ingeboet van den eerbied, wel ken men in Spanje toch nog steeds heeft voor gevoelsstroomingen. Italië. Na den aanslag op Mussolini. Het bureau der I. T. F. te Rome verwoest. Do Int. Transportarboidersfederalie schrijft ons: Volgens persberichten is in den nacht van 31 October op 1 November j.l. het bijkantoor der Internationale Transport arbeidersfederatie te Rome door gewa pende benden fascisten verwoest. In verband hiermede heeft het secre tariaat der I. T. F. te Amsterdam zich in verbinding gesteld met den Nederland- schon gezant te Rome, met het verzoek, een onderzoek te willen instellen naar den toestand der bezittingen van de I. T. F. en mede te deolen, op weiko wijze ver goeding voor do geleverde schade van do Italiaansche regeering kan worden gevorderd, alsmede waarborgen voor .het ongestoord functionneeren van het se cretariaat te Rome. Dit laatste steunt mede op het feit, dat van de oprichting van dit bijkantoor in het voorjaar van 1926 door het I. T. F.- secretariaat officieel kennis werd gege ven aan do Italiaansche regeering en dat via den Italiaanschen regeeringsvertegen woordiger in Amsterdam bericht werd terugontvangen, dat het bureau te Rome zijn volledig omschreven werkzaamheden vrij zou kunnen verrichten, mits het zich hield aan de Italiaansche wetgeving. Hetgeen natuurlijk ook steeds is ge schied. Amerikaan door fascisten mis h andeld. Haar de „Chicago Tribune" uit Rome verneemt, is een Amerikaansch arts, de 65-jarige dr. Rau, aldaar door fascisten geslagen omdat hij zijn hoed niet had af gezet bij het voorbijtrekken van een stoet zwarthemden. Dr. Rau verklaarde, dat hij gemeend had zijn hoed te kunnen op houden, daar de betoogera geen vaandel bij zich hadden. Incidenten te Gorizia, Te Gorizia (Italië) hebbon Zondag fas cisten de lokalen der Sloveensche ver- ©eniging bestormd en de inrichting ver nield. De Katholieke Sloveensche druk kerij kon slechts door het ingrijpen der militairen voor volkomen vernietiging bewaard blijven. Mussolini biedt excuses aan. Maatregelen togon herhaling van incidenten. Mussolini hoeft den Franschen gezant een nota overhandigd, waarin de inciden- ten te Vintimiglia levendag worden be treurd, en gezegd wordt, dat order is ge geven om een zekeren Gauvin en alle an dere verantwoordelijke personen voor de rechtbank te brengon. Wat betreft de in cidenten te Benghazi, verzekert Mussoli ni, dal de verantwoordelijke kolonel der carabinieri oen terechtwijzing heeft ge kregen De Italiaansche vlag wappert naast de Fransche, en er zijn zeer stren ge orders gegeven om te voorkomen, dat dergelijke incidenten zich herhalen. Tsjecho-Slowakije Een spionnayezaak. Zeven arrestaties. De politie te Praag arostcerde een in do lithografische afdeeling van een mili taire Instelling werkzamen invalide, die militaire documenten ontvreemdde en aan een lid der vertegenwoordiging van een vreemden staat verkocht. In deze aange legenheid werden zeven personen, onder wie de vrouw van een communistisch journalist en een Russisch student, ge arresteerd. Mexico. Kerk en Staat in Mexicu. Katholieke priesters te Durango geïnterneerd. Volgens een telegram uit Durango heb ben de militaire autoriteiten alle Katho lieke priesters in dien staat in de stad Durango geïnterneerd. Zij worden cr van beschuldigd, hot volk tot opstand Ic heb ben opgeruid. Argentinië. Verduisteringen dooi; Argeniijnsche ambtenaren. De schatkist voor oen groot bedrag benadeeld Bij do geldelijke verantwoording dor Argentijnsche schatkist zijn tekorten aan het licht gekomen. Men vormoodt, dat het een aanzienlijk bedrag betreft. De politie verklaart, dat men hier to doen heeft met speculaties, die roods jaren lang hebben plaats gehad. Eon dor hoo- gere en een aantal lagere ambtenaren zijn goarrestoerd. Een dor personen, die, naar men vermoedt, bij de zaak betrok ken zijn, heeft zelfmoord gepleegd BINNENLAND. TWEEDE KAMER. OVERZICHT. In de gisteren gehouden Tweede Kamor- zitting heeft de voorzitter, de heer Ruys de Beerenbrouck, voorgesteld, om a.s. Dins dag 16 November een aanvang te maken met de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooling. Aldus word zonder dis^ cussie besloten. Over al hetgeen Gr gisteren verder in de Kamer gesproken is, zullen we nu niet veel meer zeggen. Waar men echter het meest belang in stelt, is do vraag: wat zal er met het trac- taat gebeuren in de Kamer. Bekend is het, dat voor' do stemming zooveel moge lijk leden aanwezig zullen zijn. Ook zij, van wie het bekend is, dat zo tegenstander zijn, en die nu, door ziekte verhinderd, do zittingen niet kunnen bijwonen, zullen naar het Binnenhof worden gebracht. Vóór het echter zoover is, zou gisteren door den beer Marchant nog een motie worden ingediend en verdedigd. De motie, die gesteund wordt door tegenstanders uit vele fracties, stelt voor do beraadsla gingen te schorsen, met hot doel nieuwo onderhandelingen mot de Belgen te ope nen. Ilet tractaat is, zooals do heer Knot tenbelt in een vooruitloopor op de toelich ting van de motie verklaarde, niet goed doordacht en de redactie beeft op vele plaatsen verduidelijking nooijig. Of het de bat naar aanleiding van doze motie weer heropend zal moeten worden, dient te worden afgewacht. Naar onze meening is het echter niet noodig, want al is do motie niet steeds een onderwerp geweest van het debat, de strekking daarvan is voort durend besproken. Hierdoor is nu reeds met zekerheid te zeggen, dat de minister deze motie onaan nemelijk zal verklaren, want tot het ope nen van' nieuwe onderhandelingen in dit stadium is hij niet bereid. Het gevolg van het aannemen van deze motie zal zijn dat minister van Karnebeek weggaat, dat het tractaat onafgedaan blijft liggen en dat er gezocht moet worden naar een bewinds man, die bereid is een poging te doen lot heropening van de onderhandelingen. Als do debatten heden niet worden go- rckl, kaD deze dag de beslissing brengen. Zekerheid daarover beslaat echter niet. Do strijd zal door de tegenstanders tot het uiterste worden volgehouden. Intusschen heeft de Kamer voor afwisseling gister avond het debat voortgezet over do mili taire ongeregeldheden. Gisteravond is verder geinterpellecrd over do militaire relletjes; waarschijn lijk vanavond weer voortzetting daarvan. Vleeschinvoer in Engeland. Hot embargo op versch vleesch van hot vasteland van Europa b 1 ij f t. Reuter meldt d.d. gisteren uit Londen het volgende: De financieele secretaris van de schat kist heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dal hij geen wijziging van belang, noch een intrekking kan overwegen van het ver bod van den invoer van versch geslacht' vleesch uit het vasteland van Europa. Het is onmogelijk om een vasten tormijn te stellen voor den duur van hol embargo. Sinds (le invoering van hot verbod waren do toestanden wat betreft het mond- en klauwzeer veel ernstiger geworden. Tegen 7086 nieuwe gevallen in Mei in Frankrijk, België en Nederland, waren er in September in die drie landen 38.548 geweest. Daartegenover had Engeland dank zij het invoerverbod in den afgoloopen drie weken slechts óén nieuw geval ge had. Slachthuis tc Gouda. Reeds in Maart werd door den Raad lo Gouda principieel beslist ten aanzien van den bouw van een gemeentelijk slacht huis, terwijl teven3 werd goedgevonden, dat ile bouw van een koelhuis nader zou worden overwogen. Uit het gepleegde overleg door B. en W. zoowel met deskundigen terzake uls met de directe belanghebbenden, de sla gers en do vertegenwoordigers der export slagers, ia voor B. en W. komen vast te staan, dat het van bijzonder belang voor Gouda moet worden geacht, dat nevens een slachthuis voorloopig op beschei den schaal ook plaats biedende voor bet slachten van export stichting van een koe:hui3 geboden is. Het slachthuis-complex zal verrijzen op het terrein „Burgvliet" ten Zuiden van de spoorbaan GoudaUtrecht. Do bouw- en stichtingskosten worden in totaal geschat op 154.000. Het voor den bouw benoo- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het huwelijk van prins Leopold van België. Anti-clericallsme in den Elzas. Katholieko priesters in Mexico geïn terneerd. BINNENLAND. Het Nederiandsch-Bclgisch Verdrag In de Tweede Kamer. Interpellatie over de militaire relletjes. (Kamer-verslag, 2o blad en -overzicht, 1ste blad). digd bedrag zal moeten worden gevonden uil geldleenlng B. en W. stollon den Raad voor, tot een en ander te besluiten en loggen tevens een .exploitatie-opzet over het eerste jaar voor van het eventueel in te stellen bedrijf, slui tende in ontvangst en uitgaaf mot een be drag van ƒ36.095 waaronder f 718.25 voor onvoorziene uitgaven. Bijeenkomst R.-K. Indischgastcn. Het „Katholiek Indsch Bureau" ver zoekt ons te willen mededeelen. dat da vo'gende bijeenkomst van R.-K Indiaeh- gasten, Oud-Indisch gasten en hen, die zich binnenkort in Indië denken te vesti gen, zal plaats hebbon op Dinsdag 10 No vember a.s. in „Huizo Voorhout" ann het Lange Voorhout No. 19 te 's-Oravenhnee, des avonds 8 uur. Zij, die deze bijeen komst wenschen bij 1e wonen, kunnen zieh in verbinding stellen met bovengenoemd bureau: De Carpentiorstraat 153 te Den Haag. Prof. Steger. Naar do „Res." verneemt, hoeft Prof. Dr. A. Steger ontslag genomen als voor zitter van den Rijkskieskring 's-Graven- hage en tevens als lid van den Gentralen Raad. Drukke werkzaamheden zouden de oor zaak zijn, dat prof. Steger zich uit de ac tieve politiek in 's-Gravenhage moet torug^- trekkon. SPORT VOETBAL. R.-K. FEDERATIE. Promotie-dogradatio-regeling. Do Sprt. 111. publiceert do volgende re geling voor de proölotie- en degradatie aan het einde van het Boizoon 1920— 1927. I. Eorsto klas A. Do beide laagst gopluatste elftallen spe len oen hoele competitie mot no. 1 van 2 O om 1 plaats in le klas A. Toelichting. Hot ligt in do bedoeling, deze afdeeling op 8 elftallen te brongen. Waar deze afdeeling dan voor 1927—1928 nog uit 9 elftallen zal beslaan zal in lo promotie- en degradatie-regeling vatr dit jaar op dezelfde wijze nis thans worden gehandeld, zoodat in 1928—1929 de lo klasse A uit 8 clubs bestaat. Zoo spoedig dit hot geval is, wordt do onkelvuudigo degradatie tocgopast. II. Eerste klas B. No. laatBt spoelt oen gohoolo competitie mot do gemeenschappelijke kumpioonen dor gezamenlijke tweede lrlasso afdeoliri- gen A, B on D, E, nen te wijzen volgcu» hetgeen daaromtrent in deze regeling bij do 2o klasse is bepaald. III. Overgang Geen degradatie. IV. Overgangen B on O. Do vier hoogst geplaatste olftallon dezer beide afdeel ingen promo voeren naar de piouw in to stellen lo klasBO. Do restoerendo elftallen dor beide afdeo- lingen worden in do tweede klasse ge plaatst. V. Tweede klasse A, B, D en E. Do knmpioonen van 2 A en 2 B Bpolon een goheolo competitie om hot gemeen schappelijk kampioenschap dor afdeelingcn A en B. Do kampioen van 2 D on 2 E spelen eon geheelo competitie om het gemeenschap pelijk kampioenschap dor afdcclingon D cn X. Do gemeenschappelijke ka-mpioon A-Jl en do gemeenschappelijke kampioen I)-E spe len met no. laatst der lo klasse B oen go heolo compelitio om 1 plaAts in.l B. VI. Tweede klasse O. Do kampioen speelt do promoticcompe- titio voor do le klasse A op do wijze als onder I bepaald. VII. Tweede klasse F, G on II. In verband met do instelling dor niouwi eerste lclasso afdeeling heeft in deze afdee lingcn geen promotie plaats. DIOG. IIAARL. BOND. De uitslagen. Do volledige uitslagen van Zondag j.l. luiden: Eerste klasse B. Wijkoroog: W.F.C. IBeverwijk II 31 Tweede klasse G. Oogstgecst: O.V.V. IConcordia II 0—0 Haarlem: Victrix IU.B.O. II O'J

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1