MAANDAG 8 NOVEMBER 1926 INGEZONDEN NIEOEDEELING 18e Jaargang. No. 5408 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent pex week 12.50 pei kwartaal. Rij onxe Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, finco per post I 2.95 per kwartaal gri Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver- fcnjpbnar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling Afzonderlijke nmnmera 5 ct. met Oeïllustreerd ^ondaeablad 9 ct Dit blad verschijnt elicon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 r POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT. Go wo n o advortenllén 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt h^t s dubbele van het tarief berekend Klolne advertentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd buur en ver buur, koop en verkoop I 0.50. Q|] NUMMER BESTAAT UIT TWFï BLADER- ifC WELKE WEGEN MOEIEN WIJ INSLAAN? b. Wij moeten onverdroten ver beteren de gebreken, welke In instellingen en in zeden bestaan, en die hun krachtdadige elemen ten leveren, om het volk op te ruien. Na in a. te hebben gewezen op do di- jecte bestrijding van het socialisme geeft Vermeersch hier aan, hoe wij op indirecte ^njze den strijd tegen het socialisme moe ten aanbinden. En die indirecte bestrijding, welke i punten nog nader wordt uitgewerkt, is wel do voornaamste, moet op de eerste plaats komen. meeste volgelingen van het socia lisme worden niet gewonnen door wat zij aan moois zien in 't socialisme zelf, maar door wat zij aan leelijks zien en door wat er aan leelijks i s in onze samenleving. En des te gemakkelijker wint het soci alisme terrein, ais dat leelijks wordt aan getroffen in de kringen van Christe nen, van Katholieken, of zelfs ondpr een Christelijk, een Katholiek etiquet wordt vertoond! Zoo is het ergerlijk als in een instelling, welke ten algemoenen nutte is, persoon lijke belangen van beheerders ongemoti veerd ver naar voren worden geschoven. Maar héél ergerlijk is het, als zulk 'n in- eteUing het praedicaat „Katholiek" draagt. Zoo geeft het ergernis, als in oen on derneming, dio finaneieel gezond is, aan degenen, die daarin werken, een, naar ge lang van hun arbeid, behoorlijk loon wordt onthouden. Doch de ergernis is véél grooter, als die zaak wordt gedreven door een Katholiek. Zoo is het een maatschappclijk-kwaad, dat tegen de Christelijke zeden druischt, als de bezitters van inkomens of vermogens, die grooter zijn dan voor de persoonlijke- gezins- en standsbehoeften noodig is, hun geld óf in overdaad ver kwisten óf in gierigheid oppotten. Maar dat maatschappelijk-kwaad vloekt nog veel krachtiger tegen wat rechtvaardigheid en liefde eischen, als het wordt bedreven door een Katholiek. Wij, Katholieken, moeten ernstig er naar streven, om op alle instellingen en op alle zeden, voorzoover in ons vermo gen ligt, niet slechts te drukken een Christelijk stempel, maar om deze te doen zijn waarachtig Christelijk, dus geba seerd op, gedragen door het plichtsbesef van de rechtvaardigheid en de harte- drang van de liefdel Bij b. sluit zich aan wat Vermeersch noemt als c. c. Wij moeten trachten ook in tijdelijke zaken het lot van de menschen van geringe positie be ter te maken, opdat er zoo min mogelijk redenen tot verbittering overblijven. In o.m. vele uitspraken van Pausen *ordt deze plicht ingescherpt aan de Katholieken, vooral aan de hoogere stan den. Zoo zegt Paus Leo XIII in zijn ency- „Graves de Communi re" (over d*e Christelijke democratie): „Dezen moeten, *ij drukken er op, begrijpen, dat het hun vrijstaat zich het lot der minderbe deelden aan te trekken of te verwaarloo st!, maar dat zij daartoe strikt verplicht Want, eenieder leeft niet alleen Voor zijn eigen belangen in de maat- echappij, maar ook voor het algemeen zoodat men, wat anderen zelf niet Voor hun deel in de algemeene belangen ^QDen Bijdragen, op ruimer wijze moet ^Brengen als men er toe in staat is. En Sroot het gewicht is van dezen plicht, ons de waarde zelf der ontvangen gieren, waarop noodzakelijk een stren- ïosenschap zal volgen, af te leggen den allorhoogsten Gever, God." aus Benedictus XV schreef naar aan- van oenige volksoproeren in Ber- 1911 een brief aan den Bisschop n fezo etad, waaraan wij de volgende ontleenen. (De verhaling van do encycliek is ontleend aan „Pauselijke Do cumenten, betreffende het Sociale Vraag stuk, voor het Centraal Bureau der K. S. A. bewerkt door J. D. J. Aengenent, hoog leeraar aan het Seminarie te Warmond): „Degenen nu, die door Gods goedheid en welwillendheid beter met aardse he goede ren bedeeld zijn, moeten tot de opheffiug der minderbedeelden, zooals wij die be doelen en zooals de christelijko gedachte verlangt, ook moer dan anderen bijdragen. En daarom mogen degenen, die in stand of in geestesbeschaving boven do anderen uit staan, niet weigeren om door bun raad, hun gezag en hun woord do arbei- lers te helpen, zij moeten vooral passende instellingen begunstigen. Zij, die met rijk dom gezegend zijn, moeten hun verhou ding tot de arbeiders niet regelen volgens het strikte recht, maar veelmeer moeten zij die elfmeten volgens de billijkheid. Ja, wij sporen hen zelfs met alle kracht aan om zich in deze aangelegenheid zoo toe gevend mogelijk te gedragen, en, zooveel als zij maar kunnen, met mildheid en vrijgevigheid van het hunne af te staan en te geven. Want volkomen past op hen het woord van den Apostel aan Timo- theus: „beveel den rijken dezer wereld gemakkelijk te geven en mede te doelen." Wij., besluiten dit artikel, waarop wij nog een slot-artikel doen volgen, met het slot van het ool^ reeds Vrijdag door ons geciteerd kruiskopje „gewetensonder zoek" uit „De Maasbode": „Voor zoover wij het stoffelijk lot van den evenmensch in handen hebben, doen wij alles om zijn belang te dienen? Onze goede, Christelijko, dus sociale, patroons zijn er altijd nog in ruimen getale, die zich op dit punt niets te verwijten heb ben. Maar uitzonderingen zijn er; en deze worden ons telkens weer tot beschaming voorgehouden. Welk een ergernis en welk een afval hun bot egoïsme veroorzaken, bedenken wij met ontzetting. Voor gewetensonderzoek is er reden te BUITENLAND Het a.s. huwelijk van den Kroonprins. Een herderlijk schrijven der Bisschoppen. Do bisschoppen van België hebben in verband met het as. huwelijk van den kroonprins een schrijven to< hun geloovi- gen gericht, dat gisteren in alle kerken is voorgelezen. De tekst van dit herderlijk schrijven luidt: „Den lOden November aanstaande, zal te Brussel het huwelijk gevierd worden van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Leopold van België, Hertog van Brabant, met Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Astrid van Zweden. Deze gebeurtenis is van de allergrootste aangelegenheid voor de toekomst van ons Vorstenhuis en net welzijn van ons Va derland. Getrouw aan de aanbeveling van den Apostel die vermaant, „dat er gevraagd, gebeden, gesmeekt, gedankt worde. voor koningen en al de overkedon, opdat wij rustig en vredig ons leven mogen lei den in alle vroomheid en treffelijkheid" (I Tim. H, I), hebben de Belgische Ka tholieken het steeds als een plicht aan gezien Gods zegen over hunne Vorsten en over de Koninklijke Familie in to roepen. Zij zullen niet nalaten, het bijzonder :e doen ter gelegenheid van het prinselijk huwelijk, dat gaat voltrokken worden. Wij vertrouwen dat de priesters en de geloovigen hunne gebeden met de onze zullen vereenigen, om van den Hemel te verkrijgen de vervulling der wenschen die wij voor do doorluchtige Verloofden vor men, en om over ben de genaden te doen nederdalen, welke hun volkomen geluk, zoo geestelijk als tijdelijk, zullen verzeke ren. Deze gunsten zullen wij afsmeeken door de voorspraak van de Moeder Gods, Mid delares aller genaden." De aankomst der kon. familie. Gistermorgen kwam de koninklijke fa milie te Ostende aan. De mailboot „Marie- Jose" legde aan den landingssteiger, die keurig versierd was, aan. De koning, de koningin, de prinsen Leopold en Karei en de prinses Marie-José werden op alge meene kreten van: „Leve de koning en de koninklijke familie" ontvangen, terwijl de muziek de Brabangonne speelde. De burgemeester hield eene toespraak, Warmte voor Uw geld. 't Is niet alleen de vraag hoeveel kolen Gij voor Uw geld krijgt, doch ook hoeveel warmte. Onze Anthraciet bezit een hoog warmte gevend vermogen. Verzegelde zakken AMSTERDAMSCHE ANTHRACIET M» HEERENSINGEL 34/35, TELEF. 1523 434 welke door de koning werd beantwoord. To 10.10 had het vertrek per specialo treir^ naar Brussel plaats. Te 11.50 had de aankomst plaats aan de Noordstatie te Brussel. Onder de toejui chingen der menigte, had het vertrek per auto naar het koninklijk paleis plaats De vorstelijke familie was opgewacht door den Franschen generaal Gourand, de gezant van België te Stockholm, de heer De Groote en andere waardigheids- beklocders. Frankrijk. De samenzweringen. Do rol van Garibaldi. ♦De Fransche bladen staan vol met uit voerige berichten over de verschillende complotten, welke gedureudo de laatste dagen zijn ontdekt en de botsingen, die tusschen fascisten en anti-fascisten heb ben plaats gehad. Alles loopt thans ineen: de ontdekking van de samenzwering der CataJaansche separatisten, de relletjes, welke zich hebben voer gedaan als reactie op den aanslag op Mussolini in Italië en ten slotte de ontmaskering van kolonel Ricciotti Garibaldi, neef van den ver maarden Guiseppo, die in Nice voor re kening der fascistische regeering als agent provocateur werkzuam schijnt te zijn ge weest. Ricciotti echter is niet formeel door de Fransche politie gearresteerd, maar alleen naar Parijs overgebracht om do noodige inlichtingen over zijn doen en la ten to verschaffen. Zijn overbrenging naar Parijs is met groote geheimzinnigheid geschied. In La- roche, het laatste stopstation der express- treinen voor Parijs, werd order gegeven dat de trein voor dezen keer in Melun zou stoppen. Dit geschiedde, doch bij aankomst aldaar bleek dat men reeds op de hoogte was van hot plan, en een groot aantal persfotografen stond gereed. Zelfs was Garibaldi al uitgestapt, doch men verzocht hem weer in den trein te gaan, die doorreed naar Charenton. Daar lukto het beter. Ongemerkt werd Garibaldi in een auto gezet, welke rechtstreeks naar het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijs reed. In de Fransche bladen wordt de opvat ting verkondigd, dat thans bewezen is, dat de anti-fascistische beweging in Frankrijk door Mussolini zelf wordt ge voed, teneinde een voorwendsel te hebben om de openbare meening in Italië tegen Frankrijk op to zetten en Frankrijk Ie kunnen beschuldigen dat het de anti-fas cistische elementen in Frankrijk tegen Mussolini steunt. Ook de samenzwering tegen Spanje, is door de fascisten ge steund, waarbij het Italiaansche fascisme de bedoeling had Je verantwoordelijkheid op de schouders der Fransche regecring te schuiven en de Italiaansch-Spaansche entente te bevorderen. De samenzwering tegen Spanje Op zijn verzoek opnieuw door den pre fect do Pyrenées Orientalcs gehoord, ver klaarde kolonel Macia, dat het geld voor bet complot geenszins van communisti sche zijde afkomstig was. Hij zou voorts zijn eerewoord hebben gegeven, dat de separatistische beweging geen enkel verband hield met de door ko lonel Ricciotti Garibaldi aangeduido be weging, met wien, naar hij plechtig ver zekerde, hij nooit in verbinding heeft ge staan. Engeland Het mijnconflict. Het Lagerhuis in de kou. Tengevolge van de kolenstaking zal het Lagerhuis morgen bijeenkomen in een tem peratuur van 4 a 5 graden beneden do normale. Zulks houdt verband met do be zuiniging op het kolenvorbruik. Gook ziet nog geen vrede. Do secretaris der mijnwerkersfederatie, Cook, zeide te Liverpool: „Ik zie nog geen teeken van vrede in het kolcnconflict. De onderhandelingen zijn teeken van een nederlaag Ik zal nooit een overeenkomst sluiten, wellke lan ger werken beteekent" Italië. NA DEN AANSLAG OP MUSSOLINI. Alle functies aan Mussolini. „De Staatsbc8cherming in één h a nd". Het aftreden van Federzoni als minister van Binnenlandsche Zaken, na een arbeid van 2 H jaar, die algemeen wordt be schouwd als do meest waardevolle, welke onder het fascistisch regimo is verricht, en het reeds gemelde aanvaarden door Mussolini van nog een portefeuille nd. de mijnen, wordt in do pers druk bespro ken. De bladen verklaren deze verandering door de noodzakelijkheid, aangetoond door de jongste gebeurtenissen, om de be scherming van het fascistisch regime, dat is de bescherming, van den Staat, in de hand van een man te plaatsen. Men zou, met andere woorden, kunnen zeggen, dat, zoolang de persoonlijke vei ligheid van één man de belangrijkste» fac tor is in do verdediging van den staat, niemand in staat is de verantwoordelijk heid voor dio persoonlijke veiligheid op zich te nemen, behalve die eene man zelf. Deze gemakkelijke door de pers gevonden verklaring voor Federzoni's aftreden van een*post, waar hij zijn matigenden invloed kon doen gelden, geeft wel a'lerminst be vrediging aan hen, die zijn naam in de pe riode van spanning na ae moord op Mat- teotti ah een garantie aanvaarden, dat de heethoofden in de partij niet altijd bun zin zouden krijgen. Het mag thans duide lijk zijn, dat de meening van do gematigde aanhangers van het fascisme, dat de re volutie zich geleidelijk zal ontwikkelen tot een sterke regeering, gebaseerd op de oudo constitutioneele basis, niet godeo'd wordt door de leiders der fascistische partij. Een ware terreur te Turijn. Molestatie van niet-fascisten. Uit Zurich wordt gemeld, dat het tele grafisch verkeer met Italië scherp wordt gecensureerd Teh :oni«che verbindingen worden veihroken. zoodra over een politie ke kwestie wordi gesproken. Do „Bascler Nachrichten" verneemt uil Italië, dat een algemeene vreemdelinge- controlo wordt uitgeoefend cn allen, die verdacht worden van vijandig te zijn aan hot fascisme gearresteerd worden, onver schillig tot welke nationaliteit zij behoo- ren. Ook het vertrek uit Italië van buiten landers wordt onmogelijk gemaakt. De „Tages-Anzeiger" meldt uit Turijn, dat de fascistische terreur aldaar villes overtreft, wat men tot dusverre hoeft mee gemaakt. Socialistische leden van vakver- eenigingen worden door jeugdige fascisti sch agitatoren op straat overvallen zon der dat de politie tusschenbeide komt. Der tien personen werden gemolesteerd; vijf hunner moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Uit Milaan wordt bericht, dat de eerste krijgsraden Dinsdag te Monza en Verona bijeenkomen. Onder anderen staan vijf verkoopei van buitcnlandscho bladen te recht, omdat zij zich door het te koop aan bieden van buiten'andsche hinden schul dig hebben gemaakt aan een misdaad te gen do fascistische regeering." Oostenrijk Anti-fascistische demonstraties. Een gevecht te Weonen. Zaterdagavond hoeft te Weenen een anti fascistische demonstratie plaats ge had. Men riep: .,Weg met Mussolini, dood aan de fascisten". Een gevecht ontstond tusschen socialis tische arbeiders en studenten. De Ita liaansche gezant Aurini, dio uitgefloten werd, heeft een diplomatiek protest ingo- diend. Een overeenkomst met de ambtenaren. Do onderhandelingen van do rogeering met de rijksambtenaren hebben tot een overeenkomst geleid. De ambtenaren beschouw» n do regee- ringsconcessies echter als onvoldoende en spreken do hoop uit. dat er nieuwe verbe teringen in de salarissen zul'en worden ver kregen bij de bespreking der wet op de sa larissen in den Nationalen Raad. Marokko Hariro gedood. Een succes der Spanjaarden. Uit Tetoean wordt gemeld, dat Ilamido Hariro, aan wien Abd-el-Krim het bevel over do Djeballa-troepen had toever trouwd, tijdons oen gevocht der Boni Idir mot de Spaanscbe troepen is gedood. Dat gevecht verliep zeer succesvol voor de Spanjaarden. Hariro, die nauwelijks 30 jaar kan zijn geweest, heeft een zeer avontuurlijke loop haan gehad. Als jongeman was bij een toegewijd aanhanger van Raisoeli, met wien hij evenwel twist kreeg over de ver deeling van den buit na een geslaagden aanvul. Hij zwoer zich te zullen wreken cn sloot zich mot het gros zijner troepen bij Abd-el-Krim aan. Het is Hariro geweest, die den aanval op Tazroet heeft geleid, waarbij Raisoeli werd gevangen genomen, die zooals be kend enkele maanden later als gevangene van Krim overleed. Door Abd-el-Krim tot bevelhebber over de Djeballatroopen benoemd, beeft Hariro voortdurend in de streek rond Tetoean oorlog gevoerd, waarbij hij vaak gewaag- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het a.s. huwelijk van den Belgischen kroonprins. Een fascistisch terreur te Turijn. Een concessief?) van president Calles aan de Mexicaansche Katholieken. Overstroomingen to Bari (Italië). Reeds 25 dooden. (Ruilenl. Berichten, 2e blad). BINNENLANO. Overleden is Mgr. E. F. H. Stoffels, oud deken van Haarlem. (Kerknieuws, 2de blad). Een ernstige brand te Nijmegen. (Go- mengde Berichten (2e blad). Te Rotterdam is een varensgezel ver moord. (Gemengde Berichten, 2e blad). In hef Voorl. Verslag (Tweede Kamer) der begroot inn Posterijen 1927 wordt ge vraagd naar definitieve ontossinq van het vraagstuk der opperste leiding. Vele leden drongen op verdere tariefsverlaging aan. (2de b'ad). In het Voorl. Verslag (Tweede Kamer) der Waferstaatsbegrooting 1927 wordt aangedrongen om de dijken langs de nroo- te rivieren In beheer en onderhond hij het rijk te brengen. Men wenscht prijsver laging der vnenntieknarten en 3e kl. spoortarieven. (2de Mnd). do aanvallen ondernam en de stnd born- bardeerde, met kanonnen dio hij door 'o ineesl on been an ha ro gebieden naar do grens der Spaanscho zone wisl te hreti- gon. Hariro is eon man van groote raven en zeldzamon moed geweest. Do Spnanseho autnritoiton hebbon vaak getracht, ijn onderwerping to verkrijgon Hij stelde evenwol eisehon. welke de onderhandelin gen steeds tot falen doemden. Door zijn dood Ls de laatste crusti*/e bedreiging opgeheven, die do Spaanscho pacificatie van het Pjeballa-gebied tus schen Tetoean, Sjesjoean on de zone nog In don weg stond Amerika De kerkvervolging. Een „concosflio" van C a 11 e President Calles hooft aan het conwcs een wetsontwerp voorgelegd, volgens het welk de parochies van buitenlanders boi- tenlandsche priesters mogen hebben, m»»a deze zich verhinden, aan Mexicanen »-en opleiding in godsdienstzaken to ge von. op dat de aldus onderrichten hen in zes jaar tijd kunnen vervangen UIT UE OMGEVING ROELOFARENDSVEEN. „Eendracht maakt Macht". Vrijdag avond had in do St.-Pancratiuszanl een algemeene ledenvergadering p'nat.s van do R.-K Coöp. Tuindersveroen „Eendracht maakt Macht", welke slechts matig was bezocht. net hoofdpunt der agenda was het voor- loopig verslag der veiling over 1920 Dit verslag door den direeteur. den heer N. Wagenaar. uitgebracht, gaf in korte trek ken woer de totaalaanvoer der verschil lende producten met doorsneeprijs en hot vol'edig omzetcijfer hetwelk bedroeg 907042 29; voorts gaf do vuorloopigo liulans nog oen zoodanig winstcijfer aan, dat zeer waarschijnlijk 1 VS pet der vei- lingkosten aan de leden kan worden geri'S- titueerd, welko mededeeling door de ver gadering met appalus werd begroet In aanmerking nemende, dat het jaar 1926 voor do tuinbouw een zeer ongunstig jaar is geweest, waarvan we! getuigd het ge ring omzetcijfer, hetwelk bijna 3 ton min der is dan het vorig jaar, zoo moet toch worden erkend dat de uitkomsten der vei ling nog zeer bevredigend zijn, waarvoor dan ook een woord van lof ann bestuur en directie voor de bekwame en tactvolle lei ding in dezen, hier zeker op zijn plaats is. Do verkiezing van een bestuurslid Ier voorziening in do vacature ontstaan door het bedanken van den heer J J. v d. Meer, had tot uitslag, «lat van de door het bestuur gestelde candidaten J Loos Hz. en N Koek Pz. laatstgenoemde met 36 van de 67 iiitg» hrachte stemmen als bestuurs lid werd gekozen. Door do voorz. word nog de mededee ling gedaan dat, vanwege de belangrijke uitbreiding der glascultuur het bestuur zich genoodzaakt ziet, een kleine verande ring te moeten aanbrengen aan het veiling gebouw, en het terrein zoodanig in te rich- te dat meer ruimte boschikbaar komt voor plaatsing der producten, zooals vooral aardbeien en sla. Voorts gaf de directeur nog een dtiidc'ijk en uitvoerig relaas van dc gevoerde actie met enkele inzouters, betreffende do op kunstmest geteelde

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1