VRIJDAG 5 NOVEMBER 1926 1öe Jaargany. No. 5406 3)e (Bou^omt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voot Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL gij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bq voor uitbetaling Afzonderlijke nnmmere ct, met Geïllustreerd Bondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTi Oowona udvsrtentlSn 30 oonl por ragol Voor logexooden Mededeeliogen wonlt het S dubbele v*n het t&riel berekend s Kloln. advortontlftn, run ten boogste 30 .oorden, rairia betrekkingen worden aangeboden of gerr-engd. buur en ren huur, koop en eerkoop f 0.50. gil HUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. WELKE WEGEN MOETEN WIJ INSLAAN? Liberalisme en Socialisme zijn twee machten, die de beleving en doorvoering van de Christelijke beginselen tegenhou den Wij moeten niet alleen kijken naar het Liberalisme en ook niet alleen aan het Socialisme onze aandacht geven, want beide zijn, in even sterke mate, bestrij ders van bet Christendom, beide zijn zoo wel in bun grondslagen als in hun con sequenties absoluut onaanvaardbaar voor den Katholiek. Liberalisme en Socialisme staan, als stelsels in hun geheel beschouwd, niet geheel tegenover elkaar, zooals men vaak meent, doordat men het politie- ke Liberalisme en het politieke So cialisme beschouwt; het politieke Libera lisme komt te sterk op voor de „rech ten" van den enkeling, terwijl het politie ke Socialisme den enkeling radicaal-onder geschikt wil maken aan de gemeenschap; het eerste verafgoodt het particulier ini tiatief, het tweede smijt het in stukken. We behoeven niet te zeggen, dat wij hier Liberalisme en Socialisme beschou wen in hun opzet en strekking, erken nend de onloochenbare werkelijkheid van het feit, dat beide dikwijls in de practijk het troebel water van oppertunisme in den klaren wijn hunner beginselen doen. Als wij echter Liberalisme en So cialisme beschouwen in de grondsla gen, welke zij willen leggen voor, en in de richtlijnen, welke zij wenschen te ge ven aan heel het menschelijk doen en allereerst op Godsdienstig ter rein, dan loopen beide stelsels onder verscheiden opzicht geheel of een heel eind parallel. Wij willen in enkele artikelen een en ander zeggen over het Socialisme, waarbij wij ook wel zijdelings het Liberalisme «uilen bespreken. Iedere Katholiek moet, althans in ^roote trekken, het Socialisme kennen en weten, welke wegen hij moet inslaan bij de bestrijding van het Socialisme. Daartoe kan hij boeken en geschriften Tan deskundige Katholieke schrijvers le zen en bestudeeren. Wij wijzen hier, om één van die zeer nuttige werken te noemen, b.v. op het Leerboek der Sociolo gie van prof. Aengenent. Daartoe kan hij lezingen en cursussen van bekwame Ka tholieke voormannen bijwonen en volgen. Haar velen zijn daartoe niet in staat of niet in de gelegenheid of komen daartoe nu eenmaal feitelijk niet. Het Katholieke dagblad dat naast voldoende en volledig nieuws in nitgebreiden zin ook Katholieke voorlich ting moet schenken en onder andere redenen ook daarom thuis behoort in icd^r Katholiek gezin en daar de cou- Taut moöt zün het Katholieke dagblad feitelijk voor velen de oenigo bron rijn, waaruit zij pulten kennis van het Socialisme en de bestrijding daarvan. Eenigen tijd geleden hebben wij in en- ^ele artikelen uiteengezet, wat het Socia lisme is. willen nu, het Socialisme weer van nnderen kant beschouwend, de vraag Antwoorden, welke wegen wij moeten ^laan bij de bestrijding er van. „De os bode" stelde deze vraag eenigen tijd geleden in een kruiskopje onder den ti- kl- i,Gewetensonderzoek." Het blad schreef: Welke wegen moeten wij inslaan bij de bestrijding van het socialisme? •Gie vraag wordt in het sociologisch werk van Vermeersch als volgt beant woord: Men moet aantoonen, welke hun bedoelingen zijn, opdat zij zich niet bonnen voordoen als in 't geheel niet gekant tegen den godsdienst of tegen ïhntige vermogens, opfi b. Wij moeten onverdroten verbete ren de gebreken, welke in instellingen *n in zeden bestaan en die hun kracht- argumenten leveren om het volk °P te ruien. c. Wij moeten trachten ook in de tijdelijke zaken het lot van de men seden van geringe positie beter te ma ken, opdat er zoo min mogelijk redenen tot verbittering overblijven. d. Laten wij ons moeite geven om den godsdienst te herstellen, welke alleen zoowel aan het verstand rekenschap geeft over den tegenwoordigen toestand van het menschdom als aan het gemoed de gelatenheid inprent om de rampen, die niet af te wenden zijn, te dragen. Aid'is vertalen wij. uit Vermeersch schitterend werk. Zien wij nu afval hier en ontrouw daar dan hebben wij telkens in de vier, hier weergegeven punten, houvast voor een gewetensonderzoek. Aldus de „Msb." In enkele korte vervolg-artikelen wil len wij de hier gegeven wenken wat nader beschouv/en BUITENLAND Frankrijk. De gearresteerde Spanjaarden. Een dreigende „opstand". De te Perpignan gearresteerde Span jaarden zijn in verzet gekomen. Zij drei gen met een opstand, onder voorwendsel, dat er niet voor voldoende voedsel zou zijn gezorgd. Er moesten versterkingen aangevraagd worden om de rust te her stellen. De prefect heeft maatregelen ge nomen voor de levensmiddelenvoorziening der gevangenen, die behandeld worden op den voet van politieke gevangenen. Het ondervragen der Catalaansche re- volutionnairen werd gistermiddag voort gezet. Do meesten gaven een uiteenzetting van de separatistische beweging, die des morgens vroeg begonnen zou zijn. In ge heel Catalonië zouden zich groepen sepa ratisten op instructie van de uit Frankrijk gekomen samenzweerders hij dezen hebben aangesloten. Hun eerste taak zou zijn, zich meester te maken van de stations en de telefonische en telegrafische verbindin gen Onder do gearresteerden bevinden zich vele jongelieden van goede familie. Na achf jaar! De „Matin" maakt er met verontwaardi ging melding van, dat thans nog, acht jaar na den oorlog, in het stadje Bailleul in het Fransche departement Nord, 2000 bewoners in primitieve, ongezonde nood woningen bijeenhokken, die er met iederen winter deplorabeler op worden en van lie verlede volstrekt onbewoond geworden zijn. Die 2000 menschen wonen in 405 houten, 175 gegolfd ijzeren en 100 beton nen barakken, waar geen frissche lucht kan binnenkomen, de vuilafvoer geen kans krijgt en voor verwarming geen gelegen heid is. Een en ander is het gevolg van ge knoei met de uitgekeerde oorlogsschade- vergoedingen. Engeland Het Britsche mijnconflict. Hot einde in zicht? De gedelegeerdenconferentie der mijn werkers is gisteren bijeengeweest en weer tot heden verdaagd. Er is geen enkele resolutie besproken, maar officieel wordt medegedeeld, dat do executieve morgen aan de conferentie voor stellen zal voorleggen. Er is een ingrij pende verandering in do meening der ge delegeerden to constateeren, die thans veel gunstiger gestemd zouden zijn ten op zichte van het slniten van vrede. Een mijnwerkersleider heeft na de con ferentie verklaard, dat men veilig kan zeggen, dat het eind van het conflict in zicht is. Een lid van de executieve zeide, dat de zitting van heden beslissend zou zijn en dat het niet waarschijnlijk was, dat er weer opnieuw uitstel zou zijn, ten einde de voorstellen aan de districten voor te leggen. De algemeene indruk is, dat de gedele geerden bereid zullen zijn, heden een op lossing van het conflict te onderzoeken op basis van districtsregelingen, mits van de regeering de garantie kan worden verkre gen, dat zekere belangrijke nationale prin cipes gewaarborgd zullen zijn. Denemarken Algemeene verkiezingen. Radicalen en socialisten uiteen. Na onderhandelingen, die veertien da gen hebben geduurd, heeft Woensdagavond laat de laatste poging om een accoord tusschen do radicalen en socialisten te bereiken, chipbreuk geleden. De minister van Binnenlandsche Zaken, Hauge, ver klaarde: „De samenwerking gedurende twintig jaren tusschen de heide democra tische partijen is thans definitief afgeloo- pen". De verkiezingen zullen waarschijnlijk 30 November a.s. plaats hebben. Het Landsting behandelt binnenkort het ontwapeningsvoorstel. Zweden. Het huwelijk van den Belgischen kroonprins. Een schitterende plech tigheid Vier koningen, twee koninginnen en der tig leden der koninklijke families waren gisteren bij het burgerlijk huwelijk tus schen prinses Astrid en prins Leopold te Stockholm aanwezig. In de schitterende troonzaal bevonden zich ongeveer twaalf honderd gasten, waarvan de dames witte hofkleedij droegen en de hoeren in uni form waren gedost. Het gezelscuap was gezeten op de banken, die in de troonzaal waren opgesteld. Nadat de leden der koninklijke huizen hun zetels aan het boveneinde der troon zaal hadden ingenomen, kwamen ie bruid en bruidegom door den Noordelijken in gang do zaal binnen, hand in hand voort schrijdend gevolgd door twaalf bruids meisjes en bruidsjonkers, op de tonen van den bruidsmarsch, gespeeld door een or kest, dat zich op de galerij der troonzaal had opgesteld. Nadat de gewone vragen waren gesteld, verklaarde de burgemeester van Stockholm dat prinses Astrid en prins Leopold nu man en vrouw zijn. Hierna donderden de kanonnen der stadsbatterij, die het feit der echtverbin ding aan de wereld verkondigden. In do glanzendverlichte aangrenzende salons hadden de bruilofstgasten toen ge legenheid het jonge paar ge'uk te wen schen. Tijdens het diner, dat daarna volg de, zong een koor van 150 inwoners van Stockholm voor het paleis het gelukkige paar toe. De rijtoer na het diner gaf do bevolking gelegenheid tot het brehgen van een grootsche ovatie. Overal waar de stoet kwam, op den rit van het paleis naar het ouderlijk, huis der bruid, juichte de berolkmff hot gczoloohap harte'ijk toe. Do stoet zag er schilderachtig uit. Er waren ouderwelsche rijtuigen uit den tijd van Custaaf III, in harnassen gehulde postillons, en vier voorrijders die flak kerende toortsen droegen. Toen kwam het droevig oogenblik van het afscheid. De Belgische koninklijke fa milie en ook prins Leopold vertrok naar Gothenburg, om zich in te schepen op de „Mario José", voor Ostende. Do bruid met haar fami'ie vertrok naar Malmö waar zij zich voor Antwerpen zullen in schepen. De Deensche en Noorsche kon ink lijke families zijn naar Kopenhagen cn Os lo vertrokken. Spanje De kwestie der artillerie-officieren. Gist het nog in Spanje? Naar uit Madrid aan de „Morning Post" wordt gemeld, is do kwestio der Spaansche artillerie-officieren nog lang niet opgelost. De vrienden en magen der ontslacen officieren geven bij allo moge lijke gelegenheden lucht aan hun veront waardiging over wat zij een geweldig on recht noemen, de élite van het Spaansche leger aangedaan. En zij vinden steeds meer instemming. Ook in andere takken van het leger moet do ontevredenheid toenemen en men ver wacht binnen afzienbaren tijd uitbarstingen zij het ook van sporadischen aard. De regeering zal waarschijnlijk bij even- tueele wanordelijkheden nog over vol doende gezag b'ijken te beschikken. En een uitgebreide Geheime Dienst houdt haar zorgvuldig op do hoogte van al wat cr in Spanje gist. In een hoofdartikel van de „Nacion", dat vóór het afdrukken door Primo de Ri vera gelezen was, wordt gezeed, dat allen die togen de regeering optreden, zich als vijanden drts lands gedragen en dat elke vorm van geweld tegen hen noodig is, en gerechtvaardigd voor God. de beschaafde wereld en het geweten. Italië. Na den aanslag op Mussolini. Veiligheidsmaatregelen. Zooals gemeld is Musoslini Woensdag- avond te Rome teruggekeerd. Voor deze gelegenheid was een bijzonder scherpe be wakingsdienst iDgericht, waarvoor onge veer 30.000 fascisten ontboden waren. Do weg van het station tot aan de villa, waar Mussclini woont, was afgezet door een dubbele rij soldaten, die met het gezicht gewend stonden naar den weg, waar Mus solini zou passeeren, terwijl 4 rijen mili tie op eenigen afstand opgesteld stonden mei bet gezicht naar het publiek gekoerd teneinde iedere beweging van hel publiek te kunnen controleeren. De leider der Romeiusche fascisten heeft een oproep gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat alle maatregelen ge troffen zullen worden om verdere aansla gen te voorkomen, en dat do bevelen der leiders onvoorwaardelijk opgevolgd moe ien worden. Bomaanslag op een kazerne. Uit Triest wordt gemeld, dat gister nacht een onbekende een bom heeft ge worpen tegen de kazerne van de nationale militie to St. Peter. Een fascist was oogenblikkelijk dood, vijf anderen werden min of meeT ernstig gewond. Een onder zoek is terstond ingesteld. Zamboni de dader. Uit Bologna wordt aan de bladen ge meld: De eerste resultaten van het onder zoek schijnen in tegenstelling mot zekere geruchten te bevestigen, dat inderdaad Anteo Zamboni do pleger van den aan slag op Mussolini is geweest. Vastgesteld is, dat do revolver, welke Anteo gebruikt heeft, aan zijn broeder toebehoorde. Anderzijds werd echter vastgesteld, dat de communist Passardi, die eergisteren gearresteerd is, reeds op 22 October het voornemen te kennen gaf, Mussolini don 31 en OctobeT te zullen vermoorden. Deze verklaring zou het vermoeden bevestigen, dat het hier een samenzwering betreft. Griekenland. Nieuw complot in Griekenland. Ontslagen officieren contra de regeering. De Grieksche republikeinsche bladen puhliceeren een bericht uit Saloniki, vol gens hetwelk 300 ontslagen royalistische officieren een beweging op touw hebben gezet, om de huidige regeering in geval van een monarchistische overwinning bij de verkiezingen van a.s. Zondag met ge weld ten val te brengen. China. De opmarsch der Kantontroepen. Drie steden in Honan bozot. Uit Tsjangsja wordt gemeld, dat de eigendommen van de Asiatic Petroleum Company, gelegen te Paokhing, volkomen in de asch zijn gelogd. Ook de eigendommen van de Butter- fields Swire Trading Company te Tsjang- teh zijn verwoest. De zendelingen worden gedwongen do stad te verlaten. Do Kanton-troepen heb ben bovengenoemde steden bezet. Van het Vaticaan. De Romeinsche kwestie. Weclorzijdsche, langzamo ontspanning. Naar de „K. V." meldt, spreekt de „Os- servatore Romano" in een officieuse nota haar scherpe afkeuring over den aanslug op Mussolini uit, terwijl zij haar groolo voldoening over do mislukking dier daad tot uiting brengt. Hieraan wordt toege voegd, dat do Paus en het episcopaat van Italië Mussolini reeds hun gelukwensclion hebben doen toekomen. Do mededeeling, zegt do Romeinsche correspondent van de „K. V.", dat do Paus zijn gelukwenschcn aan het hoofd der Italiaansche regeering door een pries ter uit zijn naaste omgeving dood toeko men, heeft ook in niet-Italiaansche, ker kdijk-politieke kringen diepen indruk go- maakt. Men interpreteert dit als een ver dere ontwikkeling der wedcrzijdsche, langzame ontspaiming tusschen het Vati caan en de italiaansche regeering. Met het oog op do buitengewoon belang rijke vraagstukken van kerkelijk-politie- ken en volkcnrechtelijken aard, welke te gen het einde dezer ontwikkeling opgelost moeten worden, wordt elko nieuwe fase met grootc en algemeene interesse ge volgd. Echter moet met de grootste be slistheid gewaarschuwd worden tegen do overigens good-bedoelde opvatting van verschillende vooraanstaande katholieke bladen van Italië, die in hun jongsto be sprekingen der Romeinsche kwestie, even als de Elorenlijnscho „EInita Cattolica" op een „nu of nooit" gestemd zijn. Hoezeer de katholieken der geheele we reld ook mogen wenschen, dat de Ro meinsche kwestie spoedig opgelost wordt, hoezeer nog onlangs een der hooge ker kelijke autoriteiten van Noord-It&lië de hoop op een spoedige oplossing in hert openbaar uitgesproken heeft, toch moet elk overijld streven van katholieke zijde in die richting in het ware belang van Kerk en Pausdom absoluut van de hand gewezen worden. Juist de periode van ontspanning en do door de Italiaansche regoering op vele gebieden nagestreefde en doorgevoerde verbetering van haar houding tegenover do kerk oischen van kerkelijke zijde de grootste voorzichtigheid bij do behande ling van kwesties, welke de geheele kerk en de univcrseele positie van het opper ste gezag ten nauwste raken. De katho lieken der wereld kunnen er van over tuigd zijn, dat de H. Stoel zich steeds met allo waarborgen zal omgeven, welke een werkelijke oplossing der Romeinsche kwestie verzekeren. HET VOORNAAMSTE NIEUW* BUITENLAND. Het einde van het Britsche mijnconflk zou thans In het zicht zijn. Zamboni toch wel de dader van c aanslag op Mussolini. Het huwelijk van den Belgischen kroor prins en prinses Astrid te Stockholm. De langzame ontspanning in de betrek kingen van het Vaticaan met de Italiaan sche regeering. BINNENLAND. Het Nederlandsch-Belgisch Verdrag In de Tweede Kamer. (Kamerverslag, 3de blad). Minister van Karnebeek wil geen nieuwe onderhandelingen openen. Be lastingwetten aangenomen. (Kamerover zicht, Iste blad). Inbraak in het Gemeente Museum tf Delft. (Gemengde Berichten, 2de blad) Aankoop van wel- en bouwland. (1ste blad). Onze GeïHustreerte Pa ina Do pbotopagina geeft o rr. kiekjes vun: Na den grooten brand in Waddinxveen; bet hooge water in Limburg; de feestvie rende parochio te Oegstgeest. Het huwelijk van 's Pausen nicht. Weinig soortgolijke plech tigheden. Do Italiaansche redacteur van do „Msb schrijft: Het huwelijk van 's Pausen nicht, lat door Piua XI zelf ingezegend werd. heeft buitengewone belangstelling gewekt, we gens het zeldzame van zulk een gebeur tenis Om oen soortgelijke plechtigheid in de geschiedenis weer te vinden, moei men ver terug gaan, tot Grogorius XVI Nóch Pius IX, nóch Loo XIII, noch Pius X en Bcnodictus XV, om bij de jong ste tijden te blijven, hebbon ooit huwelij ken van hun verwanton ingezegend Van Leo XIII, wiens liefde voor zijn familie bekend is, trouwden tijdens Zijn Pausschap verschillende verwanton, doch niet één huwelijk word door hem ingeze gend. Ook toen Zijn moest geliefde nicht, gravin Maria, met graaf Moroni huwde, weigerde de Paus de plechtigheid to ver richten. Paus Pius X zag zijn twee nichten Pa- rolin trouwen in eenvoudige burgerfami lies, de één mot een schoolmeester, do ander met een kleinen beeldhouwer Bonedictu8 XV verbrak de traditie met de inzegening van het huwelijk van prins Rufo in het Vaticaan Maar hier waren het geen- bloedverwanten Elke Vaticaansche traditie bestaat ech ter volgens don wenscb van den Paus en Deze kan ze naar believen wijzigen Pius XI, die reeds meer dan één tra ditie heeft terzijde gesteld en al direct be gon, met Zijn oude Milaneesche dienst bode Ermelinda in het Vaticaan onder te brengen, heeft nu ook met de gewoonte der laatste Pausen gebroken, om het hu welijk van bloedverwanten niet in te ze genen. BINMEMQ.AND TWEEDE KAMER. OVERZICHT De vergadering ving gisteren aan me» twee be'angrijke stemmingen De verlaging van de Successicbclast ng is goedgekeurd met 55 stemmen tegen 31. Onverzoenlijk bleven de socialisten, vrij zinnig-democraten, de Katholieke eenling mr, Arts en twee Michaëlisten prof Ver aarden dr Muller. De Wegenhclastingwet gleed er ze'fa zonder stemming door, nadat do woord voerder der vrijzinnig-democraten had ge motiveerd, dat het gemis aan uitzicht op een betere regeling en en de urgentie van wegonverbetcring hem van verzet tegen aanneming hadden doen afzien. Minister Do Geer kan tevreden zijn Daarna heeft de Minister van Buitenl- Zaken het Nederl -Belgisch Verdrag ver dedigd. Wij verwijzen naar het verslag in ons 3de blad Vandaag zijn aan de orde interpellaties over de militaire relletjes. Koninklijke B sluiten. Technische Hoogoschool. Bij Kon. besluit van 2 November is aan dr. A. D. Fokker, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hooglceraar in do theoretischo cn toegepaste natuurkunde aan do Technische Hoogcschool to Delft. (Dr. Fokker ia benoemd tot conservator aan de Teylerstichting te Haarlem).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1