ZATERDAG 30 OCTOBER 1926 18e Jaargang. No. 5402 9e- StoAdóohd (Sou/temt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per. kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, tyj voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen IL Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oewone advortentlSo 30 cent per regel Voor Ingebonden Mededeelingen wordt het 5 dubbele van het tarief berekend. Kleine advertenllën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en ver- huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer bestaat uil zes bladen waaronder hel Geïllustreerd Zondagsblad. Maandag, Feest van Alle Heiligen zal „De Leidsche Courant" niet verschijnen. Allerheiligen. - Oogstfeest. Als het jaar ten einde loopt, als de vruohten, in lentetijd gezet en in den mil- den zomergloed gerijpt, zijn binnenge haald, als de voorraadschuren gevuld zijn, is het de tijd om het oogstfeest te vieren en den Gever van alle vruchtbaarheid to danken. Daar wij van Christus zelf geleerd heb ben de dingen van het gewone dagelijk- Fcho leven in een hooger licht te zien en naar een dieperen zin te vinden kan het ons niet bevreemden, dat ook de Kerk tegen het einde van den kerkelijken jaar kring met voldoening ziet, hoe de hemel- scho voorraadschuren gevuld worden en ons opwekt een blijgestemd oogstfeest te vieren. Dit oogstfeest is het feest Aller heiligen! Hoe menigmaal vergelijkt Christus zich zelf of den hemelschen Vader met epn landman, wijngaardenier of zaaier, Zijn woord en genade met een zaad of sap, de werking dier genade met de kieinkracht van het zand, deugd en heiligheid met den groei en vrucht der gewassenl Is het ook Christus zelf niet, die zijn knechten, be angstigd om het zich vertoonen van on kruid te midden der tarwe, wijst op do geheimnisvolle bestemming van dat on kruid en him vertrouwen verlevendigt door hen te herinneren aan wat bij den o o g 8 t geschieden zal? Is heel de Kerk niet een aanplanting Gods, een wijngaard, en zijn niet bij uitstek de apostelen en, de genen, die hun werk zullen deelen en voortzetten, door Christus gesteld om' vruchten en nog wel blijvende vruchten aan to dragen? 't Is waar deze oogst zal. eerst voleind wezen op het einde der tij den maar is ook nu in vollen gang en daarom past het telken jare zich te ver blijden en feest te vieren om hetgeen van den oogst is binnengehaald. De Heiligen zijn de vruohten van Chris tus' woord en genade en hebben met Christus den wijnstok slechts één leven. Daarom zijn de Heiligen een wonderbaar en heerlijk blijk van de deugdelijkheid van Christus' leer en van de kracht Zijner ge nade. De vreugde over hun bloei is vreug de over den wasdom van Christus, die natuurlijkerwijze volgroeid, op 'n gehei- menisvolle manier nog groeit in hen, en ook de oorzaak is, dat zij bloesem en vrucht kunnen dragen. Zonder Christus beleekenen ook zij niets. Hij is het dio in beu leeft. Lof en eer aan de heiligen ge bracht va^t noodzakelijk terug op Christus Zij voeren ons niet van Christus af maar zijn een voortdurende verwijzing naar Hem. „Niet ik maar de genade Gods met mij." De Heiligen zijn ook de vruchten van de werkzaamheid der Kerk, want Chris tus woord en Christus' genade zijn toe- betrouwd aan de bediening der Kerk. De- zelfde goddelijke waarheden die de Kerk °ns predikt, heeft zij ook gepredikt aan ben, die wij nu als heiligen gedenken. Die baarheden hebben den bodem hunner ziel toebereid en vruchtbaar gemaakt, die baarheden zijn het immer krachtig voed- 6?1 geweest van hun genadeleven, ont- Tangen aan dezelfde bronnen waaruit wij Pullen nj. de door de Kerk bediende sa- CTamenten. Daarom zijn de Heiligen ook ^ende geloofsverdediging een levend S^tuigenis dat de Katholieke Kerk inder- aad do Kerk is van Christus. Geen won- *r dat de Kerk fier is op hen en ons *°«Pt tot feestbetoon. Heiligen. Ontsproten aan de Kerk was hun bloed, voor Christus gestort, weer nieuw zaad van christenen, hun kennis en wetenschap in dienst der Openharing ge steld bouwde een katholiek leerstelsel, hun geloofsijver won nieuwe gebeden voor de kerk in de missies, hun streven naar do volmaaktheid" deed de verschillende kloos terorden en Congregaties ontstaan. Daar is bijna niets wat de Kerk niet, na God, aan hare Heiligen dankt. De geschiedenis van hun leven en hun werken zijn do schoonste en schitterendste bladzijden uit de geschiedenis der Kerk. Was en is de Kerk meermalen gelijk aan een die on der veel tranen zaait, omdat zooveel zaad niet tot wasdom komt, bij het zien van de vrucht der Heiligen maken die tranen plaats voor jubelzang, omdat er van hen volle schooven zijn weg te dragen. Ieder waar katholiek stemme van harte met dezo feestvreugde in, omdat wat der Kerk in de Heiligen ten goede kwam ook ons ten goede komt en omdat de blijde herdenking van wat het zaad in de Heili gen uitwerkte voor ieder onzer oen aan sporing kan wezen ook overvloediger vruchten te gaan dragen. Uif de geschie denis van dezen dag is ons bekend, dat reeds in het begin der 7e Eeuw het hei- densch Pantheon onder aanroeping der Allerheiligste Maagd gewijd werd tot een christenkerk met den titel „Kerk der Al- lerh. Maagd bij de Martelaren en de 13e Mei tot een feestdag werd voor allen clie om wille van het geloof gemarteld waren. In de 8e eeuw werd deze feestdag uitge strekt tot alle rechtvaardigen, die over gansch de aarde in den Heer ontslapen zijn. Daar evenwel in Mei de bezigheden op liet veld te overstelpend waren, en ook de pelgrims daardoor niet voldoende ver pleging konden vinden heeft Paus Gre- gorius IV (827844) den feestdag ver plaatst naar 1 November, opdat allen daaraan zouden deelnemen. Ook onze Bisschop vermaant in dezen tijd zijn onderhoorigen met meer nadiuk dezen dag te vieren en door onthouding van arbeid en viering van godsdienstige plechtigheden te maken tot een eeredag zijner Heiligen en een dankfeest aan Christus, die is „de kroon van alle hei ligen." J. H. NIEKEL, Pr. En Qiet slechts tegenover anderen r°tmt Kerk op haar Heiligen, doch u. T00^ ^chzelf. Zij zijn haar sieraad. !n Kerk» een goddelijke en instelling, niet direct van is dankt de Kerk aan haar God V De Katholieke Pers. Er wordt niet meer gevraagd om „s t e u n" voor de Katholieke pers in Lei den en Omstreken, zooals dat in het ver leden gedaan werd, moést worden gedaan. Wij vragen nu: juist inzicht en juiste waardeering. Juist inzicht in het feit, dat de Ka tholieke pers in ons gewest een noodzake lijk, wij mogen wel zeggen: het meest on ontbeerlijke middel is, om voor allen het openbare leven te belichten door do waar heid der Katholieke beginselen, om de Ka tholieke beginselen te propageeren. Juist inzicht in den plicht van ieder Katholiek, om door lezing en verspreiding van de Katholieke pers daadwerkelijk medé te werken aan do kennis en beleving van de Katholieke beginselen, de practi- sche doorvoering daarvan ook in ons levcn- naar-buiten op héél het terrein van het menschelijk streven en werken, onszelf en der geheele samenleving ten zegen, God lot eere. Wij vragen nu: juiste waardecring. Juiste waardecring van het feit, dat de Katholieke pers haar taak en roe ping heeft begrepen de „groote" zoowel als «de „kleine", de provinciale pers. Van deze laatste heeft de redacteur van „De Maasbode" pater Hyacinth Hermans eens aldus de taak uiteengezet: „De groote pers in als een warenhuis, men raakt er spoedig is verdwaald, men vindt er eigenlijk nooit goed den weg, bij de massa artikelen ziet men zoo vaak do beste qualiteiten nog over 't hoofd. Maar de provinciale pers is meer het speciaal Geschaft, waar men alles veel gemakkelijker kan overzien, spoediger zijn keus kan doen en meer naar wensch kan slagen. De groote pers geeft altijd een „em- barras de choix", de kleine pers legt haar lezers een selectie voor. De groote pers is een soort-Jaarbeurs, men kan toch niet alles zien, maar de kleine pers is als een keurig gekozen monstercollectie, welke practisch te over- schouwen valt. Do groote pers is als een encyclopedie, prachtig om na te slaan, men weet zeker dat*'t er in zal staan, maar de kleine pers is als Het practische handboek, waarin men dadelijk thuisraakt. 't Gaat met de pers als met de vloot, er zijn slagschepen, kruisers, torpedo's, duikbooten, maar samen maken zij de vloot uit. Waar het slagschip op hooge zee moet blijven, daar schiet do vlugge torpedo boot de kléinste haven in. Kuyper noemdo zijn „Standaard" geen slagschip, maar slechts een torpodoboot, en toch was hij niet do eerste comman dant in do rijen der journalistiek? De provincial^ pers vormt een groot deel van de weerbaarheid bij de vader- landsche mogendheid der katholieke partij." Onder de „provinciale pers" hooren te genwoordig vele bladen, die moexelijk meer tot de „kleine" kunnen worden gerang schikt. Er is opbloei, cultuur-drang in onze Ka tholieke pers. En dat zal worden inge zien bij een juiste waardeering. Die waardeering wordt in steeds breede- ren kring geschonkenWij ondervinden het! Maar 't kan nog crescendo! Waar de Katholieke school niet minder goed onderwijs geeft, omdat zij Katholiek is, daar biedt de Katholieke courant niet minder actueel en volledig nieuws omdat zij Roomsch is! In deze laten nog enkelen zich of door valsche schijn of door voor- oordeelen bedriegen De Kathólieke courant zij do trouwe vriendin in ieder gezin! V „Protestantsche geloofsverdedi ging". Wij lezen in het Hutir. v. dagblad „Do Nieuwe Leidsche Courant": „In ons verslag van do rede van Ds. Lingbeek (wij nebben bedoeld verslag van den antipapistischen do- miné uit de „N. Ti. Irt." overgeno men, Red. L. Crt.) t.edon vrij reeds uitkomen, hoe verkeerd Ds. Lingbeek zijn hoorders inlicht. Stelt men de strijdwijze van Ds. Lingbeek tegenover die van b.v. Pater Hendrichs, dan valt het oordeel verre in het nadoel van Ds. Lingbeek uit." Dit eerlijk gegeven getuigenis kan door niemand worden tegengesproken! Bedoeld soort „Protestantsche" „ge loofsverdediging" is noch „geloofsverde diging" noch „Protestantsch", maar is louter negatieve bestrijding van Rome, louter antipapisme. Ziet nu 'ns hier de tegenstelling met Rome! In Leiden heeft pater Hendrichs S. J. 5 avonden gesproken voor niet-Katholio- ken; deze week is prof. Verhaar begonnen met 2 serie's van 4 voordrachten óók voor andersdenkenden, en de eerste Dins dagen van het volgend jaar komt pater Sluis O. F. M. met een reeks van 6 con ferenties speciaal voor niet-Kalholie- ken En allen verklaren positief do waar heid en goedheid en schoonheid van liet Katholicisme, en geen van hen hindert do aanwezige Protestanten en andere nict- Katholieken door deze in hun geloofs overtuiging te krenken, door dezer ge loofsovertuiging aan te vallen! En daartegenover komt nu 'ns ds. Ling beek wat sputteren en lasteren tegen Rome. En daartegenover zal binnenkort, naar wij vernemen, 'n Ds. Riemens, pre dikant van de Ned. Herv. Gemeente te Leiden, drie voordrachten gaan houden niet over het Protestantisme, maar over, dus tegen het Katholicisme.... Dominé Riemens gevoelt blijkbaar niet zich getrokken, uni het Protestantisme zuiver positief te gaan uiteenzetten in andere kringen, dan die welke hij 's Zondags door zijn prceken bereikt niet? Misschien is hel lo moeilijk voor een Dominé der Ned. Herv. Kerk h e t Pro testantisme te gaan verklaren. Doch dan late de Dominé aan de Ka tholieken zelf over, om oen uiteenzetting te geven van "het Katholicisme...., gelijk wij hem rustig over het Protestantisme zouden laten spreken. Het verschil lusschen die soort Prq- tcslanlscho apologie en de apologie der Katholieken moet voor iedereen duidelijk zijn en óók voor iedereen pleiten ten voor- deele van de laatste! BajjTEHLASaP België Na dc stabilisatie. Belga en frqnk. „Het Laatste Nieuws" stelt do vraag wat het verschil is tusschen belga en frank en waaromeerstgenoemde in het leven werd geroepen. Volgens het koninklijk besluit is do bel ga 5 gestabiliseerde franken waard en daar een gestabiliseerde frank 1/7 van zijn waarde van vóór den oorlog heeft, verte genwoordigd de belga 6/7 Yan den frank van vóór den oorlog. Daarnaast valt dit aan te stippen, dat de belga rechtstreeks gewaarborgd ia door den goudvoorraad en de vreemdo de viezen der Nationale Bank. Do gestabili seerde frank is dit ook wel, doch over don belga heen. Tusschen belga en frank is er in dit opzicht, hetzelfde verschil als tij dens den oorlog tusschen een bankbiljet van do Nationale Bank en een van do „Sociétó Génerale". De bankbiljetten van de Nationale Bank waren toen gedekt door den goudvoorraad, die van de „Sociétó Générale" door bankbiljetten van de Na tionale Bank. Het was misschien een lichte schakee ring maar ze werd, in den vreemde toen in acht genomen: voor een bankbiljet van do Nationale Bank werd iets meer betaald. Daaruit blijkt het voordeel van den bel ga. De gewone steeds voorhanden zijnde schommelingen op de wisselmarkten en de gebeurlijke pogingen van speculanten bot sen thans op oen eenheid, den belga, met zeer groote gouddekking in verhouding met het aantal uitgegeven belga-biljet- ten. Achter dezen dam zit de gestabili seerde frank veilig. Anderdeels is de Bel gische munt thans volledig van de Fran- scho gescheiden. Moest dus in het buiten land, do roep gaan, dat do Franscho frank b.v. zakt, dan bestaat er geen go- vaar dat men daar evenals vroeger, con cludeert dat het ook slecht moet gaan met den Belgischen frank. Het blad drukt nog eens het telegram, dat do president van de Nationale Bank van do Nederlandscho Bank heeft ontvan gen, en waarvan wij in ons blad reeds melding maakten, als volgt af: „Wij bieden u onze hartelijke gcluk- wensclien aan voor het besluit van den be langrijken maatregel dien gij hebt geno men door de stabilisatie van den frank. Wij zijn overtuigd dat zij heilzaam zal zijn voor uw land en uw instelling." Luxemburg past zich aan. In het officieele Luxemburgsch blad verschijnt een Ufisku' houdende wijziging v. den wisselkoers in dien zin, dat de gemid delde officieele koers van den frank be paald is op 175 fr. het pond. Die maatregel is een aanpassing aan de Belgische muntstabilisatie. Duitschland Hoe dc Berlijnschc communisten „protesteeren". Met politie de zaal uitgezet. In den Berlijnschen Gemeenteraad voer den dc communisten obstructie tegen do verkiezing der wethouders door hel -ma ken van helsch lawaai. Daar do sociaal democratische voorzitter Hass ondanks herhaalde onderbreking der zitting den toestand niet meester kon worden, zag hij zich ten soltlo genoodzaakt, do van do zitting uitgesloten communisten, die wei gerden zich te verwijderen, door politie beambten uit de zaal te doen zetten. De obstructie begon met het indienen door de communisten van een motie, waar in verlangd werd, dat het Gemeentebestuur bij den Pruisischcn minister van Binnen- landsche Zaken zou proteslceren tegen hot HohonzolLorn-vergelijk. Een communist hield een rede, waarin hij do Ilohcnzol- lern steeds weer „dieven" en „roovers" noemde, hetgeen do Duitsch-nationalen met luide protesten beantwoordden. Daarop kondigde een ander communis tisch gemeenteraadslid aan, dat obstruc tie zou worden gevoerd. Op hetzelfde oogcnblik begonnen de communisten dan ook oorverdoovend lawaai te maken. De communisten sloegen op twee groote slag)) I.kens, terwijl ralels en belgerinkel het orkest versterkten. Do voorzitter moest ten slotte zijn zetel veria ten.* Zoodra ocni- ge rechercheurs var. politie te hulp waren geroepen verscheen hij weer en het tumult begon opnieuw. Een communistisch Ge meenteraadslid sloeg voor afwisseling op een pauk; een ander had de voorzittersbei verstopt en do zitting moest opnieuw wor den verdaagd, totdat men een nieuwe bel gevonden had. Daarop riep de voorzitter eerst drie en vervolgens nog negen andere politiebe ambten do saai binnen, hetgeen aanvan kelijk het rumoer nog meer deed toeno- men Volgens het Reglement van Orde moet do voorzitter namelijk aan de uitge sloten leden persoonlijk mededeelen, dat zij van do zitting uitgesloten zijn. Een der communisten rukte een Schu- po-rnan do sjako van het hoofd, maar ten slotte slaagden do politiebeambten er toch in, zeven communisten, o.w. een vrouw, uil do zaal lo verwijderen. Daarna gaf de coinmunislischo fractie den strijd op en verliet zij onder „Hoch"- geroep op de communistische partij do zaal Frankrijk. Dc FranschDuitsche locnadering. Briand'a besprekingen miet Von Hoesch. In verband mét oen onderhoud, dat do Duitsche gezant te Parijs met Briand heeft HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Nadere toelichting van het instellen van de Belga. De bemiddelingspogingen in het Brit- sche mijnconflict beloven vruchtbaar te worden. BINNENLAND. Ook de logger K.W. 148 is met twaalf opvarenden vergaan (Gemengde Bericht en). Hot Verdrag met België in de Tweede Kamer (Kamerverslag, 4e blad en -Over zicht, 1ste blad). Een verklaring van Minister Vandervelde. (lsto blad). gehad, schrijft de „Matin", dat hot ver keerd zou zijn, to gclooven, dut do voor- loopigo besprekingen reeds tot een prac tisch resultaat hebben geleid. Men ontveinst zich niet, dat dc onder handelingen nog lang zullen duren en men moet cr zich over verheugen, dat men zich zoowel to Berlijn als te Parijs do moei lijkheden goed voor oogen stclL Aangezien van con to gelde maken van do Duitscho spoorwegobligatios op hot oogenblik geen sprake is, moet men trach ten tot oen overeenstemming op andere grondslagen te komen. Dit zal geleidelijk door uitvoerige godachtowisseüngi-n kun nen worden bereikt. Van belang is, dat de vóór het voortzet ten. van de onderhandelingen noodzakelij ke atmosfeer voorhanden is. De Fransche regeering heeft bewijzen van den goeden wil van do rijksregeering ontvangen, waar van zij de beteekenis niet onderschat Duitschland zal niet in gebreke blijvon, voor de ontruiming van het Rijnland een overeenkomstige compensatie te vin.Ion De „Excolsior" meent, dat Duitschland do moeilijkheden voor het ten gelde maken van do Duitscho spoorwegobligaties zal kunnen ontwijken, door een binnenlai-1- scho bevrijdingsleening uit to geven. Dr. Schacht heeft nog onlangs verklaard, dat Duitschland ovor oen bolangrijkon vt r- raad buitenlandscho deviezen beschiut, zoodat het Dawesplan daarbij geen gevaar zal loopen. De Sociaal'Dcmocraten en Thoiry. Do Britscho Labour Party heeft de uit- noodiging van do Duitscho sociaal-demo craten aangenomen, om deel te nemen aan een bijeenkomst van vertegenwoordigers der socialistische partijen in Frankrijk, Duitschland, Engeland en België voor be spreking van de wijzo, waarop men do too nadering tusschen Duitschland en Frank rijk, zooals die door den Duitschen minis ter van Buitenlandscho Zaken, Slreso- mann en don Franschen minister van Buitenlandscho Zaken, Briand, te Thoiry werd besproken, zou kunnen helpen bevor deren. Dezo bijeenkomst zal de vu gi n.le maand to Luxemburg plaats hebben, do datum is echter nog niet vastgesteld. De Britscho Labour l'arly zal vertegen woordigd worden door Cramp. Naar stabilisatie. Verkoop van buitenlandscho schilderijen. De hulp van do politio moest gisterna middag plotseling ingeroepen worden om een einde te maken aan de relletjes <lio veroorzaakt werden door een groote vij andige menigte, welke zich verzameld had in het Galliara-museum toen do verkoop van buitenlandscho schilderstukken her vat werd Do opbro»gst van den verkoop is gestemd voor de Mobilisatie van den franc, doch oin onbegrijpelijke redenen nam het publiek een vijandige houding aan en begon te fluiten, liet kabaal be reikte z'n hoogtepunt, toen het portret van Anatole Franco, geschilderd door den Ncdcrlandschcn meester Kees van Don gen werd ingezet voor 50.000 francs. Met stuk werd verkocht voor 05.000 francs. Men veronderstelt hier te doen gehad Ie hebben met een anti-vreemdelingen de monstratie Fransch-Italiaansche hondgenootschap. De „Excelsior" meent te weten, dat in Januari een bijeenkomst zal plaats heb ben tusschen Briand en Mussolini, waar hij de mogelijkheid van een Fransch Italiaansche bondgenootschap en do kwestie van do anti-fascistische propagan da in hot buitenland besproken zullen worden. Engeland CONCESSIES VAN BEIDE PARTIJEN. De bemiddeling in het mijnconflict. Eon algemeen hoopvol lor toestand. De conferontio van het Vakvcreeni- gingscongres met het bestuur der mijn- werkersfederatio is vruchtbaarder geweest dan men had durven verwachten na do weinig belovende uitlatingen van Gook en Smith. De situatie kan hoopvoller ge noemd worden.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1