VOOR DE VROUWEN. BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 483. Eenvoudige dagelijkschc japon, ■waarvoor als stof een groene flanel kan dié nen. Do rok is rondom met platte plooien ge- plissccrd: hij is met het lijfje verbonden, doch zoo, dat dit laat ste met oen strook van 5 c.M. breedte er los overheen valt. De hals opening is van achte ren verhoogd met een lango strook, welke naar voren wordt ge slagen en ecnigszins tor linkerzijde in een grooten strik gelegd. Do mouwwijdte is van onderen op een strook je gcfronsd dat even eens met een strik ge sloten wordt. Kousen roso en schoenen beigo of zwart. No. 484. Voor deze japon zouden we oud- paars popcline willen aanbevelen. De rug bc- bcstaat uit eon lange, rechte baan. Do voor kant daarentegen heeft vijf panden: het kruis- pand over het midden en do heupen, twee blouse zijpanden en twee rok-zijpanden. Op «le schouders wordt cenige ruim- to der rok-zijpan- den in den taille- naad bij elkaar genomen wordt. 'Een ceintuur van zwart of rood lak leer, heeft de zclf- do kleur als de slrilc van fluweel .welke het splitje voor den hals be dekt. Voor de bont strook langs den rok kan bove- rct dienen. Kousen beige en schoenen zwart of beige. RECHTE STEKEN. V oor onze leze ressen die lust hebben in een aar dig handwerkje, dat in een omme zien tijds gedaan is cn dan nog boven dien dienst kan doen als kraagje op een blouse, als versiering van een baby-garnituur of een handtaschjc, geven wo hier nog een klcino be schrijving van de betreffende plaat. Zooals op het vergrooto voorbeeld voor het kraagje te zien is, bestaat do tccke- ning uit kruizen, ruiten en strccpen, ver vaardigd in enkel rechte steken. Desge- wcnscht kan men twee kleuren kiezen: de kruizen bijv. blauw cn do ruiten wit of rood op een fond van beige. Do overtrek van het handtaschje is gedacht in zwarte moiré waarop con broderie in zijde van tweo tinten blauw of rood. Ook kan blauw of rood met goud genomen worden. Do baby-„sot" wordt natuurlijk in zachte klcurtjcB geborduurd: rose, licht blauw, groen of lila. ïïot cape-jo heeft enkel een streep als versiering terwijl do muts is voorzien van motieven als aangegeven in fig. nr. DE LIEFHEBBERIJ VAN GUMMI-KAUWEN I.ct eens op, hoeveel kaken cr bewogen worden in eindeloos rythmo in de eoupéc van den trein, op het voor- of achtcrbalcon van dc tram, in de file voor het loketje op het postkantoor, in de wachtkamers van doktoren en advocaten 1 kortom, over al waar do tijd in ongcvrcnscht nicls-docn gedood wordt, zien wij kauwende mannen cu vrouwen, die hun zenuwen of hun onge duld door do eentonige kauwbeweging on der bedwang willen houden! Kauwen is zoo oud als dc mcnschheid- zelf; maar het gebruik van kauwmiddclcn uit genotzucht of om hygiënische redenen, is evcncons al zeer oud. Over heel den aardbodem heeft deze liefhebberij reeds bestaan in do eerste tij den van het mcnschdom, al waren dc samenstellingen der kauwmiddelen ook van den meest, uitccnlcopcnden aard. Afrika heeft zich bijzonder onderschei den in het gummi-kauwen, als tenminste liet kauwen op kath moubarch deze bena ming kan dragen! Ook Azië cn omliggen de landen kent liet genot van het kauwen op do areka-noot. Ook zijn er nog vele andere landen cn streken waarvan dc gebruiken cn gewoon ten niet aan ons bekend zijn, maar waar van cr zeker velen zullen zijn, waar dc eigcimardige feauw-ge woon ten Ss doorge drongen. Maar wat doen wij, beschaafde Euro peanen? Tegenwoordig zijn wij meercndccl volgelingen van dc buitengewoon hart stochtelijke gummi-kauwers: de Amori- hanon. Dczo laats'en beweren dat kauwgummi als een universeel geneesmiddel tegen sla peloosheid, te veel rooken, maagstoornis sen en nerveusheid is. Ook beweert men, (en dat zijn in hoofdzaak de fabrikanten) dat kauwgummi desinfectecrcnd, voed zaam en versterkend is. In een geneeskun dig blad las ik echter dat door het gesta dig kauwen te veel speeksel naar do maag wordt gebracht, waardoor de maag een verslapping ondergaat, die schade kan aanrichten. Over hot algemeen zijn medici en andoro deskundigen echter van meoning dat zui vere kauwgummi onschadelijk is en geen nadeelig-workende bestanddcelen bevat doch do invloed van een voortdurend-af- schcidcn van speeksel uit den mond naar de maag verzwakt dit orgaan. TRIX. MODE-PRAATJE. Onomstoolelijk is het feit, dat het herfstseizoen in vollen gang is. Hoe gaar ne wo ons ook door de milde weersgesteld heid van begin October in den waan lieten brengen dat do entree van den herfst uit gesteld was, thans kunnen wij toch niet meer ontkennen dat de zomer tot liet ver leden behoort. Dc herfst- en winterétalagcs der mode magazijnen zouden er ons wel aan her inneren als wij het zelf niet wisten cn daar onder zijn het vooral de étalages van bont- klecding, welke ons plotseling verplaatsen naar een kouder jaargetij. Brccdo bontkragen en manehotten garnee- ren de nieuwe wintermantels^ bontranden zoomen do namiddag-robes, dio rijkelijk bewerkt zijn. De kleuren zijn prachtig: vlam- rood- groen, lila, bleu violpfc cn blauw ziehier do staalkaart der herfstkleu ren. Met nadruk legt Parijs echter do voor keur op blauw. Blauw favoriseert H. M. dc Mode en wel speciaal het turkoo is blauw. Iedere Parisicnnc, welke haar naam eer aandoet, is minctens in het bezit van één avond- en één namiddagjapon van deze kleur. Voor diner-toilet draagt .zij overwegend zwarte crêpe georgette in combinatie met kant. Bedrukte metaalstoffen met effen of zil vorst of gegarneerd, zijn ook „en vo- guo". Het „doux-pièces" -is niet meer zoo popu lair. Het viel mo echter op, dat enkele modchuizon dit ccstuumpjo sicrk op den voorgrond plaatsen en in geheel nieuwe vindingon lanceeren. Alleraardigst en al lerbekoorlijkst kunnen deze ensembles dan ook werkelijk zijn en ik begrijp zeer goed, dat het jeugdig aspect dozen dracht dc meesto vrouwen zal blijven boeien, lloc aardig zijn dc combinaties van zilverstof' met effen stof, van effen en gewerkte crê pes, van tricot in nuanceerende kleuren! Het sportcostuumpje in deux-pièccs-mo- del heeft weinig verandering ondergaan. Het lijfje, dat meest in jumper-model is gehouden is veelal van gewerkte wolion tricot, terwijl do wijde, geplisseerdc rokjes van effen tricot in lichtere tint is. Behalve plissiée's worden de gewone platte plooien veel toegepast aan de rokjes. De nieuwste sport-ensembles hebben een bijbehoorende, driekwart-langen mantel. De driekwart mantel behoort dezen winter ot het allernieuwste. Bij dezen wordt eclal een lange shawl-kraag en een smal ceintuurtje van de stof-zelf gedragen. Het blousende effect valt alom waar te nemen. Do japonnen toonen een eenigszins blou- seflden rug en do mantels, (of deze nu voor overdag of voor den avond bestemd zijn), hebben blousende ruggen en zijn op dc heu pen zéér gesloten. IBIS. ONS HUISHOUDLINNEN. Zóó uitgebreid en zóó solide als de uitzet van onze grootmoeders wenschen wij den inhoud van onze linnenkast niet moer, maar toch blijft een mooie, goedgevulde kast ook in onze dagen nog de trots eD glorie van elke degelijke huisvrouw. En met recht. Want al mogen onze lijf goederen misschien in den loop der jaren een beetje van model veranderen, het tafel linnen, de lakens en sloopen, de huishoud- doeken blijven door alle tijden heen vrijwel hetzelfde. Wij durven daarom onze lezeres sen, met een gerust hart advisecren, bij het aanschaffen van haar uitzet vooral flinken voorraad en vooral voor degelijke waliteit te zorgen. Vooral lakens en sloopen, tafelgoed en handdoeken, zoowel als de verschillende doeken voor het afdrogen Tan vaatwerk kristal, messen cn zilver moet men rijke lijk voorhanden hebben. Wat lijfgoederen betreft, kan men gerust met een stukj minder toe, als maar gezorgd is voor wal Tcserve. Eerste vereischte bij het opbergen van linnengoed is een stofvrije droge berg plaats. In een linnenkast die niet goed sluit, krijgen de verschillende stapels smoezelige randen; in oen kast, die geen droge plaats heeft krijeren de hagelwitte lakens en servetten leelijke zwaTte vlek ken (het „weer"), die later moeilijk te ver wijderen zijn. Linnengoed dat al lang ligt, wordt geel en gaat slijten. Het verdient dus aanbeve ling om ook de stapels, die nog niet in om loop zijn een enkelen keer te laten meewas, schen. Over de kwestie: moet Dien alles succes sievelijk in gebruik nemen of is het beter om „reservegoed" te houden, loopt he' oordeel van deskundigen uiteen. Zoo ook ever het bekléoden van de linnenkast. De eene buisvrouw prefereert wit papier met of zonder randen, een andere gebruikt af gepaste kastdoeken, die zijn afgewerkt me een strook, plissee of breeden zoom. Een afhangende Valencienne^ of linnen kant vormt een aardige frissche afwerking. Bij het inruimen van de kast is aan te raden, het linnengoed, dat voortdurend gr bruikt wordt, een plaats te geven in he midden van de kast, zóó, dat het voot het ^rijpen ligt. De minder courante artikelen kunnen bovenin geborgen worden, zwaar dore stukken belmoren in de benedenste vakken te worden opgestapeld. Keurig, accurate huisvrouwen hangen nan den binnenkant van de kastdeur een lijst van den aanwezigen voorraad, waar op zij aanteekening houden van al wat uil de kast wordt genomen en van nieuwe aar. koopen. Het parfumeeren der linnenkast is na tuurlijk een zaak van persoonlijken smaak Tegenwoordig wordt weer heel veel ge bruik gemaakt van hot lievelintrsparfum onzer moeders en grootmoeders. Men loc lavendeltakjes, die eerst gedroogd zijn tusschcn do verschillende stapels. Lavendel kruid geeft niet alleen een aangenamer gedistingeerden geur aan hot linnengoed maar het heeft ook het groote voordeel, de mot uit de kast le houden. Een populair en in deze gure najaarsda gen een zeer actueel onderwerp. K.ouvatten wordt door het groote publiek meestal gebruikt al^ d e oorzaak van aller lei ziekten Men spreekt van Mil in 't hoofd, kou in de kiezen, kou op de horst, kou op de maag, kou in de ingewanden, kou op de blaas etc. Men is in 't algemeen met die oorzaak en die zelfdiagnose al zeeT gauw tevreden, ofschoon er onder de ziekten, ontslaan door z.g. kouvatten, heel wal zijn, die op infectie berusten, infectio van buiten, infec tie van binnen enz., bijv. door slechte kie zen, chronische blindendarmaandoening itc. etc. Te ontkennen valt echter niet, dat iu bet oude volksbegrip van kouvatten, toch een kern van waarheid zit en dat er zeer zeker ziekten zijn, die door kouvatten, dut is door plotselinge afkoeling van de huid kunnen ontstaan. Want al heeft het kouvatten als ziekte oorzaak een veel geringer beteekenis dan vroeger, toch zou men te ver gaan indien men ieder verhand tusschen sterke huid- afkoeling en inwendige organen zou wil len ontkennen. Al. mag men ook als zeker aannemen, dat vele ziekten niet door z.g. kouvatten zijn ontstaan, doch door infectie, toch rijst de vraag of hier wel alleen infectie in het spel is. Ik bedoel hiermede het volgende: Wij hebben, ook in volkomen gezonden toestand, op het slijmvlies van neus, mond en keel, tal van bacteriën, die daar voor ons volkomen onschadelijk zijn, zoolang d? weerstand van ons organisme normaal is. Ontstaat echter door kouvatten een ver mindering van den weerstand, door cir- culalicsloornissen in de kleinere bloedva ten, waarvan het gevolg is een minder goe de voedingstoestand der slijmvliezen, dan kunnen die voorheen onschadelijke bacte riën zich des- te heter ontwikkelen en ie vivulentie toenemen, d. w. z. hun onscha delijke aard verandert in een, voor onze ge zondheid, schadelijke. Maar behalve deze indirecte invloed van kouvatten op het ontslaan van sommi ge- ziekten, bestaat er ongetwijfeld ook een directe nl. door intensieve of voortdu rende warmteonttrekking aan de huid. Is die warmteonttrekking slechts van korten duur dan trekken de bloedvaten in de huid zich weliswaar samen en ontstaat er dus bloedarmoede (anaemic) van huid, doch spoedig treedt reactie op, zich openbaart door rood worden van do huid en een gevoel van warmte. Door deze reactie komt het dat in onze hnidzenu- wen geen gevoel van kou ontstaat. Ons gelaat en onze handen blijven voor die reactie wel geschikt doch op sommige PATRONEN NAAR MAAT 1.00 per sluk. Kindermaten tot 12 jaar 0.75. Papieren patronen op maat gemaakt, kunnen onder toezending van het bedrag (vergeet niet het nummer van het model op te geven) besteld worden aan Paper Pattern Service, Parkstraat 79, Den Haag. Do maten op te geven volgens onder staande teekening. KOUVATTEN plaatsen van ons lichaam echter zijn da huidzenuwen niet zoo geoefend cn gehard bijv. aan de hals. Deze is Sbms langen lijd bedekt cn war neer er nu door oulblootixig plotseling af koeling komt dan ontstaat, door het uibljj- ven der genoemde reactie, kouvatten. Dit geldt ook voor de beenen en voeten. Door de tegenwoordige zeer onhygiënische bekleeding daarvan kunnen do voeten koud worden en is de mogelijkheid groot, dat door reflcxwerking nadeelige in', vloed ontstaat op nieren en onderbuiksor- ganon. Gevaarlijk is ook hot blijven ioopen natte kleeren, kousen of schoenen. Eveuzoo het slapen in vochtige vertrekken of vochtig beddegoed. De verdamping van het water bij het op drogen der kleeren onttrekt warmte aan de huid en koelt dus de huid, zij 't ook lang- zamer, toch to veel af. Als voorbehoedmiddel tegen kouvatten, ooral met 't oog op aandoeningen der ademhalingsorganen, is toe te passen een goed toegepaste melhodo om het lichaam z. g. te „harden". De kans op kouvatten is des te geringer, naarmate de huid beter op de prildcel v1n do koude reageert, d. w.z. hangt af van de snelheid waarin de huid door ruime bloed- toevoer weer verwarmd wordt. In dit opzicht kan men zijn lichaam oefenen door zich te harden. Algemeen? regelen hieromtrent te geven gaat moeilijl want de maat hiervan is individueel zoo: verschillend. Van belang is echter dat mea niet te krachtig terstond begint Zoowel bij kinderen als bij volwassenen, f-n vooral bij zwakke en nerveuse personen, beginne men de hardingskuur nooit in het koude jaargetijde. De kuur wordt begonnen met lauwe af- wasschingen en langzamerhand later voort gezet door wassching of begieting met kou der water. Na iedere wassching of begie ting moet do huid flink worden gewreven met een grove badhanddoek en men lotta er dan goed op dat dan de physiologischo reactie ontsta, d. w. z. dat de huid weer rood en warm wordt. Gebeurt dit niet dan neme men het water wat warmer of stake men de kuur. Bij krachtige gezonde personen is deze methode om het lichaam te harden een der beste middelen tegen het kouvatten. Bij menschen echter rnet zeer zwak ge- stel of bij personen, dm pas hersteld zijr. van een aandoening der ademhalingsora- nen, zoo ook bij Rheumalieklijders of bij degenen die pas uit een warm klimaat te rugkeerden, bij hartlijders of bij patiënten met Bronchitis, geldt de regel do kans op kouvatten zooveel mogeliik te beperken door het dragen van wollen onderkleeren. vooral in ons guur en wisselend klima-i PROTESTANTSCH ORDESWEZEN. Met de invoering van het Ordeswezen in de Evangelische Kerk, houdt Paula Schilfer zich bezig in do „Ghristlicho Welt." Zij komt tot het resultaat, dat de orde idee niet slechts niet in tegenstrijdig is met het protestantisme, maar dat de ont wikkeling van communiteiten, gelijk bij de Katholieken, zelfs noodzakelijk is. De idee van do Orde is bijzonder ge ëigend, den godsdienstigen. geest in bet volk op te wekken. De protestanten den ken daarbij het eerst aan een gemeenschap die zich do wederopleving van het gebed ten doel stelt en met bewustheid den wil daartoe opvoedt. Afgezien van het nut voor den enkeling, moet een ganseho keten van biddend geheven handen ook de massa aansporen. Ook konden deze ge meenschappen „Heimstülten" bouwen voor de „müdcgehetzten" menschen, dio zic-'n iu gedachtewisseling met verse!lil lende Christenen zouden gaan bezinnen. Zulke ordes-gemeenschappen zijn op zichzelf niet in tegenspraak met het Evangelische Christendom, alhoewel Lulher zich destijds scherp tegen de kloosters van zijn tijd keerde, echter slechts, aldus de schrijfster, wijl ze ont aard waren. Tegen de idee op zichzelf had hij niets ingebracht. Ook de strijd legen hel immer meer terrein winnende katholicisme kan het beste hiermede gevoerd worden, dat men de methode, die haar dien zege behalen den kracht geeft, overbrengt in de taal van het Evangelisch geloof. GODSDIENSTONDERRICHT PER ADVERTENTIE. In Amerika, liet land der onbegrensde mogelijkheid, doen zich gevallen voor, zoowel goede als kwade, welke soms ons ten zeerste verbazen. Onderstaand geval het is geen oplichting op groote schaal door een internationale dievenbende of een sentioneele moordzaak kan tot die goede gevallen gerekend worden en komt zeker niet alle dagen voor. Het betreft hier „Godsdienstonderricht per adver tentie". Eenigen tijd geleden, zoo schrijft het Kath. Amcrikransche weekblad „Ame rica", verscheen in eenige bladen, die in Pittsburg uitkomen, een advertentie, die groote verwondering onder haar lezers wekte. Deze advertentie begon met het volgen de opschrift in groote letters: „In den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes. Amen." En vervolgde: „Tot meerdere eer van God en tot voor lichting van onze modeburgers, zonder eenige bitterheid of vijandschap, maar uit liefde voor allen, zullen dczo en volgende advertenties op deze plek worden ge plaatst om do aandacht te vestigen op sommigé leerstellingen der Katholieke Kerk. Deze advertenties worden betaald door twee geboren Pittsburger Katholieke han delslieden. Zij alleen zijn verantwoorde lijk voor de onderwerpen, de formuleering en de keuze der bladen. Noch de Katho lieke Kerk, noch één harer veriegenwoorr digers zijn bij deze zaak betrokken". Hot had nog eenige moeato gegeven, met de bladen een contract voor liet plaat sen van deze advertenties te kunnen slui ten. En een der directies onderwierp zc eerst aan de censuur van een geleerd Ka tholiek. Tenslotte werden zij toch opgenomen en komen nu dagelijks in drie kranten, nut cene oplage van samen 290.000 exempla ren onder de oogen van honderdduizenden lezers. De opstellers (lezer advertentr.es hebben 800 dolk betaald voor 6 inches (lö c.M-2.) ruimte per dag, gedurende één jaar. „Echt Amerikaansch", doch tevens ge tuigend van innerlijk godsdienstig leven. DE ACHTERUITZETTING VAN KATHOLIEKEN IN HOOGERE AMBTEN Naar uit de Duilsche „Konfessionssla- tistik" blijkt, moet vastgesteld worden dat in do hoogcre ambten van het Rijk Katholieken hij do protestanten zéér zijn achteruitgezet, zoo zelfs, dat van dc 680 hoogero departementsambtenaren slechts 81 (11,9 pet.) katholieken zijn. Als verontschuldiging voor deze bcna- dccling, heeft men de zoogenaamde „minderwaardigheid" in het geding ge bracht. Nochtans geheel ten onrechte Noemt men het quotum der gezamenlijk studenten der hoogere scholen, die bij d» katholieken 26,5 pet. bedraagt, tot maat staf, dan moest het aantal der katholie ke ambtenaren een vierde van het gelicele corps' bedragen. Berekend werd dat van de 11.241 stu denten, welke aand o Pruisische univer siteiten de voor de ambtcnarcnkiopbaai het meest in aanmerking komende graden der Rechts- en Staatswetenschappen be haald hebben, 4502 (31,6 pet.) kathora zijn, zoedat van een „minderwaardigheid wel niet gesproken kan worden. GELOOFSBELIJDENIS EN FAMILIE IN DUITSCHLAND. De statistiek heeft uitgemaakt, dat in Duitschland onder de katholieken met zooveel huwelijken gesloten worden, au het percentage dat zo onder de bevolkinf innemen zouden doen verwachten, V'a® waar 53 pet. katholiek is, waren er van de 481.277 in het huwelijk tredende man nen in het jaar 1923 slechts 179.011 Ij* tholiek, dat is 30,8 pet. Hetzelfde is J verhouding bij de vrouwen. Van de 357.179 in dit zelfde jaar huwde katholieken, sloten 291.408 is,LJ' pel. een zuiver katholiek huwelijk. Ga' is 18,4 pet. een gemengd. Terwijl dc zili* katholieke huwelijken tegenover 1913 m 7652 teruggingen, stegen de gemengde j wel ijken met 15,856. In deze enorme toename der huwelijken ligt voor do katholieke Kol® Duitschland een groot gevaar. Men is slechts dan met zieligelt vrede, als men ver is verwijderd va» eigen ik: de eigenliefde maakt 01™"S' de liefde Gods kalmeert.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 10