VRIJDAG 22 OCTOBER 1926 18e Jaargang. No. 5395 >0tla Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal. Pij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling. Afzonderlijke nmnmere 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentlën 30 cenl per rag«l Voor Ingezoodeo Mededeelingen wordt het 5 dubbele rui bet tarief berekend. - Kleine advertontlën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eD ver buur, koop en verkoop IO.SO. III NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. BUiTEMLAHD Volkenbond Tegen den gas-oorlog. Uit Genève wordt gemeld: Het militaire comité van de voorbereidende ontwape ningsconferentie behandelde de kwestie van den chemischen oorlog. Daarbij heb ben de militaire deskundigen de kwestie onderzocht, welke sancties kunnen wor den aangewend tegen een staat, die zich in strijd met de overeenkomst betreffende het verbod van den gasoorlog toch van •chemische oorlogsmiddelen bedient. Een groep van staten, waartoe o.a. be hoorden Frankrijk, Joegoslavië, Polen, Roemenië, België en de Vereenigde Sta ten, diende een voorstel in, om tegen een zoodanigen staat gemeenschappelijke gancties te nemen. Deze sancties moeten daarin bestaan, dat alle staten, die over chemische oorlogsmiddelen beschikken, ook als zij niet bij het conflict betrokken zijn, den aangevallen staat te hulp ko men, door bet leveren aan dezen staat van chemische grondstoffen en gassen en het ter beschikking stellen van vliegtui gen ten bouoeve van den chemischen alweeroorlog Bij de debatten bracht de Duitsche ver tegenwoordiger in herinnering, dat de Duitsche gedelegeerde reeds op de confe rentie in zake den handel in wapenen had medegedeeld, dat Duitschland bereid is, zonder eenig voorbehoud een internatio nale overeenkomst in zake het verbod van den gasooriog te onderteekenen. Duitsch land houdt aan deze toezegging ook thans nog onvoorwaardelijk vast. Frankrijk. De stabilisatie van den franc. Een ontwerp in Januari. Het „Journal" meldt, dat Poincaré na de heropening der parlementszitting in Januari een ontwerp zal indienen tot sta bilisatie van den franc. De gevolgen der Engelsche kolenstaking. De gevolgen der Engelsche mijnwerkers etaking doen zich in Frankrijk steeds meer gevoelen en vooral de industrieën, weike van buitenlandsche kolen afhanke lijk zijn, verkeeren in een moeilijke posi tie. Reeds zijn tal van treilers in Loriont ten gevolge van gebrek aan kolen tot werk loosheid gedoemd; in verschillende ande re visschersnavens ligt de arbeid stil; groole fabrieken in het westen kondigen aan dat zij eerstdaags zullen sluiten; ten slotte beklagen de industrieelen uit Pas- de- Calais en het dep. du Nord er zich over, ofschoon zij zich in de onmiddel lijke nabijheid der mijnen bevinden, geen foorraad meer te hebbén. Engeland Het mijnconflict. .Werkwilligen aangevallen. Stakende mijnwerkers hebben een 30- tal mijnwerkers in Lanarkshire aangeval len en met steenen bekogeld. De politie Toerde een charge uit en verrichte zes ar- lestaties. Rusland De oppositie te Moskou. He strijd nog niet opgegeven. Naar uit Moskou aan de „Roel" gemeld wordt, heeft de capitulatie van de oppo sitie geenszins een einde gemaakt aan hare actie. Onder de St. Petersburgscbe fabrieksarbeiders worden bijvoorbeeld op groote schaal vlugschriften en strooibil jetten verspreid, met opschriften als: »Men snoert ons den mondl", „De regee- hflg is bang voor openlijke critiek", enz. Op de Oostzeevloot hebben botsingen tus- Bchen de aanhangers van Stalin en van de oppositie plaats gehad. Worosjilof, Oenschligt e.a. voeren een krachtige campagne tegen Trotski, wiens herbenoeming tot president van den revo- lulionnairen militairen raad men ver dacht. Ook tijdens de onderhandelingen, die lot het dezer dagen gesloten compro- ftU tusschen de aanhangers van Stalin da de oppositie hebben geleid, heeft Wo- *®sjilof een zeer vijandige houding tegen- over Trotski en de andere oppositieleiders aangenomen en bij herhaling op hun ar- ttetatie Roemenië. Prins Carol niet In zijn rechten hersteld. Door het bureau van den minis ter-pre- Jfident te Boekarest wordt tegengesproken, Aat prins Carol van Roemenië in zijn .rechten zou %orden hersteld en met in- «temming van den koning naar Roemenië tcrugkeeren. Syrië. Ponsot te Soeweida. Ontvangst der onderworpen Druse n-1 eiders. De nieuwe Fransche Hooge commissa-, ris voor Syrië, Ponsot, vergezeld van ge neraal Gamelin, heeft zijn plechtigen in tocht gehouden in Soeweida, waar hij de vooraanstaande Drusenleiders heeft ont vangen, die zich onlangs hebben onder worpen. Dezen verklaarden, dat zij slacht offers zijn geweest van zekere buitenland sche propaganda, dat zij hun dwaling be treuren en Frankrijk verzoeken, hun ver giffenis te schenken en in den Djebel zijn beschavingswerk te hervatten. Zij be zwoeren, dat zij met al hun macht zouden medewerken. De Hooge Commissaris dankte en zoide, dat hun bezoek hem in staat stelde te geloovon aan hun definitieve onderwer ping; zoodra de onderwerping van het land voltooid zou zijn, zal hij voldoening geven aan de bevolking overeenkomstig de uitstekende richtlijnen reeds door ge neraal Andrea gegeven. China. De Chineesche chaos. Een gevecht op 50 mijl van Sjanghai. Tot dusver niet bevestigde berichten, maken melding van gevechten, welke gis termorgen zouden hebben plaats gehad tusschen de troepen van den gouverneur van Sjanghai en den civielen gouverneur Van Tsjekrang, op ongeveer 50 mijl van Sjanghai in de nabijheid van den Sjang- hai-Hangtsjau spoorweg. Daar de verbin dingen verbroken zijn, ontbreken bijzon derheden. Door 400 kogels getroffen. Twee Britscbe schepen, de „Poyang" en de „Loongwe" rapporteerden Dinsdag te Hankau, dat zij 4e Tsjitsjau van de Yane-tse door f.h inreden beschoten ziin_ De „Loongwe" werd door 400 kogels ge troffen. Tsjang Tso-lin neemt den Pansjen-Lama bij zich. Een gewichtige politieke fusie in Azië. ,Het Tibetaansche kerk-opperhoofd uit Tasji Loempo, de Pansjen-Lama, woodI sinds jaar en dag als gast der Chineesche regeering te Peking. Do Chineesche re geering zou gaarne den door haar aan de Engelschen verloren invloed in Tibet te rugwinnen. Bij de voortdurende eb in de schatkist krijgt de Pansjen Lama slechts zelden wat geld voor zijn duro huishou ding. De Mongoolsche pelgrims, wier „Lama-penning" zijn voornaamste inko men vormt, blijven wegens de afschrik kende toestanden in Mongolië weg. Maarschalk Tsjang Tso-lin heeft hierin, meldt de „Voss. Ztg.", aanleiding gevon den tot een politieken zet. Hij heeft den Pansjen Lama uitgenoodigd, te Moekden zijn gast te zijn. De maarschalk heeft een aantal zijner getrouwen last gegeven, voor studie te maken van de wijze waarop de Tibetaansche godsgezant moet worden ontvangen, geherbergd en vereerd. Uit deze te verwachten Mandsjoerijsch- Tibetaansche fusie kunnen belangrijke consequenties voor de politiek in dit'deel van Azië voortspruiten. Troepenversterking in Indo-China. Voor eventueele grensbescher ming bij Chineesche opmarchen. In den loop van het onderzoek der be grooting voor do Koloniën, heeft de Fran sche financieele Kamer-commissie op verzoek van Alexander Varenne, gouver neur-generaal van Indo-China haar goed keuring gehecht aan de verhooging van het crediet, ten einde de troepen in dat gebied te versterken en zoodoende de vei ligheid aan de grens te verzekeren inge val van een opmarsch der Chinoesche le gers. Amerika Het manifest der bankiers. Niet van toepassing op Amerika. De Amerikaansche regeering zal in het openhaar verklaren, dat zij niet van mee ning is, dat het manifest der bankiers in zake de tarieven, van toepassing is op de Vereenigde Staten. Tezelfder tijd gelooft men, dat de Amerikaansche regeering wel haar steun zal geven aan de in het ma nifest geopperde vermindering der doua- na-grenzen tusschen de staten van Europa Een verklaring zal afgelegd worden door den Amerikaanschen minister van Financiën Mellon, die heden de kwestie met Coolidge besprak. Staat en Kerk In Mexico. Het aantal priesters moet beperkt worden. Uit Washington wordt gemeld, dat Cal- los aan het Mexicaansche congres een voorstel heeft voorgelegd, waarbij het aantal Katholieke priesters moet worden beperkt, terwijl ook voor do andere ge zindten beperkende bepalingen gelden, wat betreft net aantal personen, die reli- gieuso functies bekleeden. De opstand in Nicaragua. Hoewel op het oogenblik te Corinto een vredesconferentie wordt gehouden heeft een gevecht plaats gehad tusschen libe rale revolulionnairo strijdkrachten en conservatieve regeeringsgeziuden. Volgens het rapport der regeering zouden de re- hellen geheel zijn verslagen. telH^ENLAHD. TWEEDE KAMER. OVERZICHT. Cisiefen,is de wijziging van de Succes siewet behandeld. Hoofdzaak voor alle toekomstige erf laters, erfgenamen en legatarissen is hel nieuwe tarief, waarmee de Kamer zich gisteren vereenigd heeft. Tegen stemden do communist, de socialisten, de vrijzinnig- democraten en de afgevaardigde van de R -Kath. Volkspartij, te zamen 30 leden, tegenover wie 58 maal het „tegen" ge hoord werd, daar er gestem^ werd over het amendement-Vliegen, dat het hooge tarief van de vigcerende wet- in plaats van de Regeeringswijziging gehandhaafd wilde zien. Een verrassing hierbij was de stem van prof. Veraart, die thans zijn stem 'gaf aan de verlaging en wiens rede op jL Dinsdag geheel gebaseerd was op do stel ling, dat „aan een verlaging van belastin gen zonder compensatie door mij niet kan worden meegewerkt". Minister De Geer bleef echter zijn standpunt handhaven, dat het uitgavenpeil naar beneden moet en de belastingdruk dus niet slechts verschoven, maar verminderd dient te worden. Maar -ransscmen 'SieBTTT aan tegen by ae eindstemming, welke waarschijnlijk heden plaats heeft. Wij laten hier do goedgekeurde wijzigin gen volgen. Sinds 1921, toen de percenta ges met 2 tot 20 pet. werden verhoogd, be draagt het verschuldigde: voor kinderen of echtgenoot 3.5 pet. tot 8 pet. (het minimum steeds bij een verkrijging van 1000 en minder, het maximum steeds bij een van meer dan f 500.000); dit wordt nu 2.5 pet. tot 7 pet. Afstammelingen in 2en en verde ren graad betalen tot dusver 5.25 tot 12 pet.; wordt 3.75 tot 10.50 pet. Bloedverwan_ ten in de rechte lijn opgaande thans 14.50 tot 19 pet.; wordt 9.50 tot 14 pet.; Broeders en zusters thans 18 tot 27 pet.; wordt 13 tot 22 pet. Kinderen van broeders en zus ters thans 27 tot 36 pet., wordt 19.50 tot 28.50 pet. In alle andere gevallen thans 38 tot 47 pet.; wordt 28 tot 37 pet., waarbij aanteekening verdient, dat in do laatste ca tegorie het percentage met 20 verminderd werd voor een rechtspersoon, die hoofdza kelijk een maatschappelijk of philantropiscli doel beoogt, terwijl deze rechltspersonen voortaan 10 pet. over de waarde der ver krijging zullen moeten betalen. Het tweede wetsontwerp, waarmee de Kamer zich bezig hield, was de herziening van de Personeele Belasting. Aan de door de Regeering voorgestelde verlagingen, waarbij de kwestie van de gevolgen voor de gemeenten zulk een groote rol speelt, is de Kamer gisteren nog niet toegekomen. Zij besprak tot dusver uitsluitend het artikel, dat de vrijstelling voor dienst boden regelt. Wij verwijzen naar het verslag in het tweede blad. KERKNIEUWS. De Kerkconsecraties van Mgr. A. J. Callier. Dit jaar was de laatste Kerkconsecratie door den Bisschop van Haarlem verricht, die van den St. Martinuskerk te Hi 11e- gom; het was de 75ste consecratie, tijdens zijn Episcopaat. Als aan Monseigneur God het leven laat, zal Z. D. H. het volgende jaar niet minder dan dertien kerkwijdingen ver richten, wat het hoogste getal consecra ties is, dat ooit in één jaar door Hem be reikt werd. Als het zoo door blijft gaan, zal Mgr met zijn zilveren Bisscbopsju- bilé kunnen spreken van honderd kerk consecraties. „SL Bavo." UIT DE OiflGEVIHG ROELOFARENDSVEEN. TH. J. F. BERGANSIUS. t Hedenmorgen is plotseling overleden de Zeereerw. Heer Th. J. F. Bergansius, pastoor dezer parochie. Den pastoor, die lijdende was aan het hart en de laatste dagen bronchitis had, was sinds enkele dagen rust voorge schreven; Dinsdag had hij voor het laatst de H. Mis opgedragen. Maar een zoo spoedig einde was zeker niet te voorzien.... Vanmorgen heeft men den Pastoor dood op z'n kamer gevonden. Pastoor Bergan sius was pas sedert Mei 1925 de Herder dezer parochie opvolger van pastoor Herscheit z.g. Maar in dien korten tijd had hij reeds de aanhankelijkheid der paro chie gewonnen. Men moest hem kennen, en, als men hem kende, hield men van dezen oprccht-cenvoudigen, volkomen-eer lijken, zeldzaam-hartelijken man; dezen priester, die letterlijk alles wilde geven voor anderen, dio niets voor zichzelf opeisehte als andere 't van hem vroegen. Pastoor Bergansius die de zoon was van den bekenden minister van Oorlog is geboren in 1872, priester gewijd in 1895. 4 October j.L was de overledene 54 jaar geworden. Do overledene is kape laan geweest te Oegstgeest, Leiden (H. Pe trus), Amsterdam, pastoor te Ovczand en Roelofarendsveen. Uitvaart en begrafenis zijn waarschijn lijk a.8. Dinsdag. LUCHTVAART J VLIEGTUIG IN HET KANAAL GESTORT. De 10 passagiers gered. De bagage ging verloren. Een vliegtuig, waarin zich 10 passagiers bevinden, is in het Kanaal gestort. Men heeft het vliegtuig opgemerkt en assistentie gezonden. Een nador telegram meldt, dat het vcr- ongolukt vliegtuig toebehoorde aan de Im perial Airways en door oen passecrcnde machine is opgemerkt. Alle 10 passagiers zijn gered en naar Folkestone overge bracht. De bagage ging verloren. Noodlanding op de Middellandsche Zee. Alleen hot wrak der machine ontdekt. Uit Malta wordt geseind: Een water vliegtuig der Engelsche marine, dat vier personen aan boord had, seinde draadloos dat het genoodzaakt was een noodlan ding op zee te doen. Er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld, doch er is niets gevonden dan de overblijfselen van de machine. Van de inzittenden heeft men nosr geen spoor kunnen ontdekken. Uit Londen wordt geseind: Een Britsch vliegtuig, op een oefentocht naar Malta, is verongelukt. Drie officieren en een telegra fist worden vermist. Men vreest, dat zij om het leven zijn gekomen. STADSNIEUWS R. K. DIOC. VROUWENBOND. Voordracht van Jan Zoetmulder. In de kleine Stadszaal hield de R. K. Dioc. Vrouwenhond haar eerste winter vergadering lot opening van het winter seizoen. Zooala de presidente, Mevr. Fleerkamp, in haar openingswoord zeide, zag zij tot haar verheugenis, dat de zaal geheel be zet was. Zij wijdde een woord Van wel kom aan den aanwezigen en aan den heer Jan Zoetemulder uit Schiedam, die dezen eersten avond voordrachten zou houden. Daarna las de Secretaresse Mevr. v. d. Hart de notulen, welke onveranderd wer den goedgekeurd benevens een ingekomen brief van het Diocesaan bestuur nopens statuten-verandering. Vervolgens werden do aanwezigen met het winterprogramma bekend gemaakt; tevens werd medegedeeld dat er een moe dercursus zal worden gegeven, waarvoor zich minstens 20 dames moeten opgeven. Do cursus begint Januari en de kosten bedragen voor leden van den Vrouwen bond 1.50, voor niet-ledon 2.50, zij is slechts toegankelijk voor dames ouder dan 21 jaar. Van cenigo ingezonden stukken werd nog kennis gegeven eenige mededeelingen nog gedaan, waaronder een brief van Pastoor de Jong, uit Hoogland, die al daar een kapel moet bouwen, waarvoor HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De oppositie te Moskou heeft den strijd nog niet opgegeven. President Calles van Mexico wil ho( aantal Katholieke priesters beperken. De orkaan boven Cuba. Vele dooden in Havanna. Florida is er goed van af geko men. (Buifenl Berichten, 2de blad). Een vliegtuig in zee gestort; de 10 pas sagiers gered. (Luchtvaart, 1ste blad). BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft de door de re geering voorgestelde verlaging der succes siebelasting goedgekeurd. (Kamerverslag, 2de blad, %en -overzicht, 1ste blad). De brandweercommandant van Breda bij een ongeluk te Eindhoven om het leven gekomen. (Gemengde Berichten, 2e blad). Een 24-uren tijd bij de Ned. Spoorwa gen. (3de blad). R.-K. Landbouwschool voor meisjes tc Bergen geopend. (3de blad). OMGEVING. De Zeereerw. Heer Pastoor Th. Ber gansius te Roelofarendsveen Is plotseling overleden. (1ste blad). Onze Geïllustreerce Pa ina Do photopagina geeft o.m. te zien: de herdenking van den 400sten geboortedag van Carolus Clusius te Leiden; de oenigste molen te Amsterdam; de druivenpluk aan den Rijn; voetbalkiekjes. onder de pauze een collecte werd gehou den, welke 14.78 opbracht. radio-avond, waarop Mevr. öteenberghe- Engeringh zal behandelen het onderwerp: „Waarom organisatie voor R. K. Vrou wen?" 18 November zal er oen propaganda- avond worden gegeven, waarop men in- troducee's zal kunnen medebrengen en welke avond aan tooneel zal worden .ge wijd. Na de mededeeling, dat de geestelijk adviseur Pater v. d. Donk plotseling was verhinderd, was het woord aan den lieer Zoetemulder, die met pianobegeleiding van Mej. Roedorp een repertoire van lie deren en zangen ten gehoore gaf. Hiermede werd het winterprogramma schitterend ingezet. Jan Zoetemulder zong en declameerde, vrooiijke en ernstige liedjes en versjoa. waaronder verschillende van Ciinge lJoo- renbosch, van Manna Mouthon do Wijs. Zeer goed declameerde bij het geestige „Zielige Zaligheid" dat als wij het goed hebben van Charivarius afkomstig is. Ook ernstige zangen en voordrachten hoorden we van René de Clercq en van Pater Schreurs. Het was een echt gezellige avond, men was en familie in een prettige stemming, daar Jan Zoetemulder den juisten toon te treffen wist. Na iedere zang of vuor- dracht werd de beer Zoetemulder met applaus beloond en zeer prettig wist :uj zijn accompagnatrice daarin te betrekken, die dan^ ook voor de pauze met een luid applaus en oen geschenk van bloemen werd beloond. Over en weer werd door bestuur en den heer Zoetemulder met een au revoir har telijk dank gebracht. Indien het winterprogramma van den R. K. Vrouwenbond mag worden afge meten naar dezen avond, dan gaan de le den zeker een interessanto periode tege moet en do kleine zaal der Stadsgehoor zaal kan dan wel eens blijken te klein te zijn. Veefonds Leiden. Hedenmorgen werd in de bovenzaal van café-restaurant l'Union de jaarvergadering gehouden van het Veefonds Leiden, on der leiding van S. van der Stoel uit Was senaar, die de vergadering op de gebrui kelijke wijze opende. Het afgeloopen jaar verliep als gewoonlijk. ïJr döden zich geen bijzondere voorvallen voor. Gememoreerd werd het overlijden van den heer Ramp. Do notulen der vorige vergadering, door den heer C. Bakker uit Oegstgeest gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Het financieel verslag over het afge- loopen jaar werd uitgebracht door den penningmeester, den heer P. F. Verkley uit Leiderdorp. Do stand der kas van 1 October 1925 tot 1 Oct. 1926 was als volgt: Ontvangsten: geassureerd 1774 runde ren a 3.50 is 6209, 12 runderen a f4 is 48. 1 kalf a ƒ1, 49 stieren a ƒ2 is 98. Opbrengst vleesch en vet f 1560.58, 133 zegels f 13 30, rente ƒ274.46, nieuwe leden 45, totaal ƒ8195.34. De uitgaven bedroegen bclaaldo schade ƒ7591.70, di-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1