Tweede Blad. 11 DRAMA VI SCHEUK Donderdag 21 October 1926 STATEM-GEHERAAL tweede kamer. Vergadering van giateron. de belastingontwerpen. Aau de orde is de voortzetting der be raadslaging over de belastingontwerpen. Minister De Geer zal twee vragen beantwoorden. le. Is belastingverlaging op dit oogen blik te rechtvaardigen? z2e. Zoo ja, zijn dan bij deze ontwerpen <le juiste objecten gekozen? Hij begint bij den crisisdienst. Ook hij is van meening, dat hoe spoediger wij uit do crisislasten bomen, hoe beter. Het zijn improductieve uitgaven. Ook hij hoopt, dat de tijd spoedig zal komen van een dergelijke welvaart, dat vluggere afschrijvingen kunnen plaats hebben. Die herleving van welvaart is er echter nog niet en juist om haar mogelijk te maken moeten wij den thans gekozen Treg inslaan. Onze belastingen zijn op het moment drukkender, dan in eenig ander land van Europa. Bij vergelijking met het buitenland, moet men niet alleen op het heffingspercentage letten, maar ook op de wijze van heffing en de wijze, waarop do belastinginning wordt gecontroleerd. De hooge druk der directe belastingen geeft een gevoel van benauwheid aan het bedrijfsleven en de ondernemingsgeest wordt er door gehandicapt. Het is geen goede toestand, dat iemand met een matig Termogensinkomen beter in het buitenland kan rentenieren, dan hier een hoog bezol digde betrekking aanvaarden. Ook voor den gewonen dienst wensclit qpreker de beide vragen, door hem gesteld, bevestigend te beantwoorden. De vraag is gesteld of het geld voor belastingverlaging wel beschikbaar is. Oorspronkelijk was als equivalent voor do thans aanhangige be lastingverlaging de weeldeverteringsbelas- ting gedacht, doch hij heeft die equivalent prijsgegeven omdat, met een zeer voor zichtige raming voor 1927 en onderschei dene saneringsmaatregelen, er toch nog een overschot van 8 millioen was. Over 1927 is do hotelbelasting nog niet noodig, omdat de verlaging der successie belasting in dat jaar nog niet doorwerkt. Maar als een equivalent van 8 millioen moet de hotelbelasting in reserve gehouden worden. Natuurlijk blijft do Kamer vrij, de hotelbelasting, als die nog aan do orde komt, al dan niot te voteeren. Spr. rekent er niet vast op, dat het equi valent niet noodig zal zijn, wel dat hij het eventueel eens zal worden met de Kamer over een Weeldewet, welke 8 millioen op brengt. De Minister betwijfelt, of de belasting, die de heer Kortenhorst wil, n.l. oen hoo- ger invoerrecht op weeldeartikelen, gcnoe,: zou opbrengen. Als men .staat voor: of belastingverla ging of meer uitgaven, moet ieder lid der Kamer denken aan de uitgaven die hem niet sympathiek zijn. De heer Vliegen moet daarbij denken aan meer uitgaven voor de defensie, de heer Oud aan zware stortin gen in het Invaliditeitsfonds, de heer Snoeck Henkemans aan de subsidie voor de R. K. Vroedvrouwenschool! De minister komt nu tot de Successie- en de Personeele belasting. Voelt de heer Vliegen niet, dat het een geheel andere zaak dan de behaaglijkheid der erfgena men betreft? Deze belasting, welke ge bruikt wordt voor gewone dienst, onttrekt daarvoor jaarlijks een deel van het kapi taal. Spr. gevoelt dit zoo diep, dat het hem moeite kost, zich te verheugen over een hooge opbrengst der Successiebelasting. Teert men op het volks vermogen, ook al is dat in handen van een particulier, dan doet men een aanslag op de toekomst. Als mot^ to boven deze tariefsverlaging dient dan ook niet te staan: „de lachende erfge« naam", doch „het lachende kroost van den arbeider". Wat de wijziging in de personeele belas" tioc betreft, in deze zaak is onnoodig stof opgejaagd. Het ontwerp bevat ook een element van verschuiving, waardoor de groote gezinnen en de weinig draagkrachti- gen gebaat worden. Verlies behoeven de gemeenten niet te duchten. De gemeenten behoeven do verlaging niet to volgen, slechts de verschuiving. Het is toch een vreemde figuur, dat het Rijk zijn belastin gen niet zou mogen verlagen ten bate der minder draagkrachligen, omdat de ge meenten opcenten heffen, terwijl er voor do gemeenten geen verlies behoeft le zijn, als zij de verschuiving maar volgen willen. Heb amendement-Oud, om de gemeenten de bevoegdheid te geven een eigen tarief voor een eigen plaatselijke personeele be lasting vast te stellen, zal technisch niet uit te voeren zijn. De heeren Veraart (R. K.), Vliegen (S. D.), Van Vuuren (R. K.) en D e Wilde (A. R.) repliceeren, waarna de Minister dupliceert. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Op art. 1 der Successiewet heeft do heer Oud (V. D.) een amendement inge diend om onder schenking niet te ver staan „elke voldoening van hetgeen in rechten niet gevorderd had kunnen wor den", deze woorden dus uit het artikel te schrappen. Dit amendement is gericht te gen de voorgestelde omkeering van den be wijslast. Spr. haalt het voorbeeld aan van het bestuur eencr coöperatie, die een gele den verlies uit eigpn beweging dekte. Hier is geen sprake van vrijgevigheid, maar toch is dit, bij de redactie van den Minis ter „een voldoening, die niet in*rechte ge vorderd had kunnen worden". Bij het betalen van een verjaarde schuld krijgt men iets dergelijks. Ook die kan niet in rechte worden gevorderd. Mej. Katz (C. H.) licht een amende ment toe op art. 1, ,dat zich richt tegen de heffing van schenkingsrecht voor het ter leen geven zonder rente of tegen een rente beneden den op het oogenblik der rechtshandeling geldenden rentevoet. Dé heer Van S c h a i k (R. K.) meent, dat er eenig bezwaar is om het amende ment aan te nemen. Het lijkt spr. niet zoo moeilijk een verklaring te construeeren, dat een schenking is gedaan op gronden van moraal en fatsoen. Volgens het amen dement-Oud krijgt de fiscus tot taak te bewijzen, dat dit niet het geval is. Spr. doet een redactie aan de hand, die de be zwaren van den heer Oud ondervangt. De Minister van Financiën, de heer D e Geer, zegt, dat de fiscus den bewijslast niet kan dragen, omdat zij de ingrediënten niet heeft ter beoordeeling. Het amende ment-Oud schept gevaar voor ontduiking. De Minister heeft geen bezwaar tegen de redactie van den heer Van Schaik en neemt die over. Tegen het amondement-Katz heeft spr. Do heer Oud repliceert. Men moet oppassen, dat men hij het schenkingsrecht geen te strenge fiscale maatregelen toepast. Daarmee bereikt men een anti-sociaal doel en maakt men schen kers schuw. De heer v. Basse v. Ysselt (R. K.) schaart zich aan de zijde van den heer Oud. De heer Van Schaik repliceert. Do schenking, alB door den heer Oud bedoeld, is niet aan recht onderworpen volgens 11 van par. 21. Mej. K a t zverdedigt nader haar amen dement. De Minister dupliceert. Hij hoopt, dat men de deur niet wagenwijd zal open zetten voor ontduikingen. De heer Oud en mej. Katz trekken hun amendementen in. Bij par. 4 licht de heer Oud een amen dement toe om naast liet recht van succes sie geen registratierecht te heffen. Minister Do Geer kan met het beginsel mee gaan, echter niet met de redactie. Dit punt wordt aangehouden. Bij par. 14 licht do heer Vliegen (S. D.) een amendement toe om het tarief van successiebelasting ongewijzigd te laten. De verlenging van den levensduur maakt vol- genB spr. dat het successierecht zou moeten worden verhoogd. De heer Oud licht een amendement toe om bij den kinderaftrek pleegkinderen met eigen kinderen gelijk te stellen, gelijk dit ook bij de inkomstenbelasting geschiedt. Een tweed amendement-Oud beoogt de bestaande vrijstellingen voor provinciën en gemeenten en de in art. 80 8 bedoelde rechtspersonen (instellingen van algemeen nut) to handhaven. Do heer Van G ij n (V.D.) zal tegen het amendement-Vliegen stemmen. Hij zal dat niet doen uit medelijden voor erfgenamen. Voor erflaters voelt spr. wel wat. Dezo hebben kapitaal vergaard in plaats van het te verteren. Een to hoog successierecht gaat het sparen tegen. Voor het amendement-Oud betreffende de pleegkinderen voelt spr. wel. De heer v. S a s a e v. Y s s o 11 (R. K.) pleit voor vrijstelling van schenkingen aan musea en andero instellingen van kunst. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) zegt, dat er verscheidene soorten van schenkingen zijn, b.v. die van instellingen aan instellingen. Dat die vrij zouden zijn van schenkingsrecht, komt spr. rechtvaar dig voor. Wanneer men echter schenkt op hoogen leeftijd en dit uit het testament licht, doet men dat om do successiebelas ting te ontduiken. Hiertoe zou spr. niot gaarne medewerken. De Minister zal heden op deze opmer kingen antwoorden. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. STffiDSfaiEDWS gemeenteraad. De gemeenteraad van Leidon vergadert op Maandag 25 October des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting, buiten do leden van den Gemeenteraad. 2o. a. Benoeming van een 2dcn ge neesheer aan de gestichten „Endegecst, Voorgeest en Rhijngeest"; b. Voorstel tot het verlcenen van eer vol ontslag aan dr. H. G. Jelgersma als buitengewoon geneesheer aan de gestich ten „Endegeest, Voorgeest en Rhijn geest". 3o. Benoeming van een leerares in het Fransch aan het Gymnasium, voor den cur sus 1920—1927. 4o. Idem als voren van eenc leorares in de Aardrijkskunde. 5o. Idem als voren van een leeraar in de Wiskunde. 6o. Idem als voren van een leeraar in het Nedcrlandsch. 7o. Idem als voren van een leeraar in de Wiskunde. 8o. Benoeming Yan een leeraar in plant- en dierkunde aan de Hoogcrc Bur gerschool met 5-jarigen cursus. 9o. Voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer L. Westerman, van do school Paul Krugerstraat B, naar de opleidings school voor Gymnasium en Hoogcre Bur gerschool. lOo. Praeadvios op het verzoek van mej. J. J. Ragut, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de school Paul Kruger straat A. llo. PraoadViciT*op het verzoek van n. H. Frchc, om eervol ontslag als onderwij zer aan de school Haverslraat B. 12o. Praeadvios op het verzoek van mej. E. II. W. Brosser, omeervol ontslag als onderwijzeres iu het handteekenen aan de Meisjesschool voor U. L. 0. ISo. Rekening, dienst 1925, van do Ge zondheidscommissie. 14o. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1925, van het H. G. of Arme Wees- en kinderhuis. 15o. Rekening, dienst 1925, van het H. G. of Arme Wees- en kinderhuis. lGo. Begrooling, dienst 1927, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 17o. Suppletoire begrooting, dienst 1925 van het Geref. Minne- of arme Oude Man nen- en Vrouwenhuis. 18o. Rekening, dienst 1925, van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 19o. Voorstel lot goedkeuring van do balans cn de verlies- en winstrekening, dienst 1925, van de Vereeniging tot Bevor dering van den Bouw van Werkmanswo ningen en tot vaststelling van den desbe treffende begrootigsslaat. 20o. Voorstel om B. cn W. te machti gen do Stadsgehoorzaal legen verminderd tarief af te slaan aan de Lcidscho Pluim vee-Vereeniging. 21o. Voorstel tot ingebruikgeving van een 2-tal lokalen van het perceel Picters- FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. 83) „Doktor Chamois? Neen, dat is mijn broer". „Uw broer?" „Ja, en hij was het slachtoffer van de zelfde schurken, die notaris Burton gedood hebben. Daarom zijn die schurken mijn vijanden". „U beweert dat uw broer door hen ge dood is?" „Neen, wat zij aan hem bedreven was er- 8®r nog. Ik ben bereid u dat te vertellren, maar nu niet. De tijd dringt daarvoor te veel". „Wat wilt ge dan van mij?" „Ik kwam u vragen of ge heden nacht met mij op een gevaarlijke expeditie uit gaan wilt om uw vriend den detective te redden". „Weet ge dan waar hij is?" „Ja, dat weet ik. Ik wil hem redden en zij krankzinnig verklaren. j?6® niij ten taak gesteld dat meisje te r den. Bijna zou het mij gelukt zijn, maar „Maar u is toch de man niet, die haar hielp ontvluchten?" »Ja, die man ben ik". „Onmogelijk, gij bedriegt mij, ik heb en man, voor wien gij u nu weer uit geeft gezion". „Men heeft u bedrogen", zei hij, „men beeft een handig opgezette comedie ge speeld op den Eikenhof, om uw argwaan in slaap, te wiegen. Gij hebt zoogenaamd den man gesproken, die het meisje ontvoeren wilde. Maar die man was de handlanger van den baron, die man was do moordenaar van notaris Burton. De man, dien gij gezien hebt in zijn valsche rol, is gearresteerd. Dat moet de detective u verteld hebben". „Ja", erkende Roger, „dat heeft hij mij verteld". „Maar ge hebt toch zelf daarna verno men, dat do garresteerde een bediende was van den baron. Do man is een bediende van den baron, maar ik ben Chamois, ik ben degene, die het meisje ontvoeren wilde". Het was den advocaat een oogenblik of alles hem voor de oogen danste. Het was hem alles een wir-war van gebeurtenissen waaruit hij niet wijs worden kon. Maar dit schonk hem toch vertrouwen in hetgeen de vreemdeling hem mededeelde. Rosch had hetn verteld, dat hij den man had gearresteerd, dien hij had gesproken, dat die man de moordenaar was. En in derdaad er was iemand gearresteerd, maar de gearresteerde was een bediende van den baron, die 'n valsche rol had gespeeld, dus was hij toen bedrogen en bestond de mogelijkheid, dat dezo man de waarheid sprak. „Het is goed", zeide do advocaat, eens klaps vastbesloten, „ik zal u helpen, maar ik weet niet hoe?" „Gij weet niet, hoe gij hier ongemerkt vandaan komen moet. Welnu luister. Over een paar uren wacht ik u buiten aan het hek dat achter den tuin van dit huis loopt. W-ellicht kimt. gij u door hot raam van uw slaapkamer onbemerkt verwijderen, maar I indien u dat niet mogelijk is, moogt ge iemand anders in uw vertrouwen nemen". „Hier in huis", vroeg Roger verwonderd, „bobt u daartegen geen bezwaar". „Neen, de van Bcekum's zijn meer slacht offer dan medeplichtigen van den baron. U kunt Frans van Beekum zeggen, dat n uit moet, maar natuurlijk onder voorwaarde, dat hij daarover met niemand spreekt. Maar beter is het hem niets te zeggen, hij staat heel sterk onder den invloed van den baron". „Goed", zeide hij, „in ieder geval over een paar uren treft u mij op de afgespro ken plaats". „Neem een revolver mee", sprak de an der nog. X. De Dubbelganger. Roger werd in den familiekring der van Beekum's hartelijk welkom geheeten. Hij was een man van de wereld, bij wist los cn ongedwongen to praten en hij. had werke lijk medelijden met de moeder cn de zus ters van Frans, die zoozeer leden door de onverwachte ramp, welke buiten haar schuld, haar getroffen had. Het was voor haar geweest als een schrikkelijke donder slag bij helderen hemel. En natuurlijk trokken zij zich zeer de schande aan welke over don eertijds gezienen naam va A Bee kum was gekomen. Dit hinderde meer nog dan het vooruitzicht, dat zij tot armoede zouden vervallen. Niet in dien zin, dat zij hoifger zouden moeten lijden, maar ze zou den zich toch met een «afhankelijke positie tevreden moeten stellen. En dat was voor korkgraebt No. 9, aan do vereeniging „do Paedagogische Bibliotheek". 22o. Voorstel inzako de beschikbaar stelling van een 2-tal vertrekken van het gebouw „Gravenstein" als ontspannings lokaal voor werkloozen. 23o. Voorstel tot kosteloozo overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeen te van de Do Wetstraat en tot beschik baarstelling van geldon ten behoeve van de verbetering van die straat. 24o. Voorstel tot demping van eenige gedeelten sloot aan en bij do Waldeck Pyrmonlstraat en tot het doen uitvoeren van eenige daarmede verband houdende werken. 25o. Voorstel tot verkoop aan de ge meente Noordwijk van: a. een perceel grond, kad. bekend ge meente Noordwijk Sectie A No. 1753, met daarop gebouwd transformatorongebouw; b. het huis en erf aan de Pickéstraat No. 43, kad bekend Sectie G No. 987; c. een perceel grond, kad. bekend Sec tio A No. 1941; d. do opstal op bet perceel, kad. be kend Sectie F, No. 2085. 26o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit aan do gemeente Alphen aan den Rijn door do Stedelijke Electriciteits- fabriek te Leiden. 27o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van gas aan de gemeente Sassenheim door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. 28o. Voorstel om te besluiten dat do gemeente tegen den door. J. Tacoma ingc- stelden cisch in hooper beroep, inzake do betaling van het restant van do koopsom wegens geleverde vitrines ten behoeve van het Stedelijk Museum „Do Lakenhal", ver weer zal voeren. 2So. Praeadvies op hot verzoek van W. van der Heijden, om restitutie van een door hem gestorte waarborgsom ad 100, in verband met do verbouwing van zijn perceel Heerensingel No. 39. 30o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 30 Juli 1923 (Gem. blad No. 25), rcgelendo het open baar gewoon lager- cn uitgebreid lager on derwijs in de gemeente Leiden. 31o. Voorstel tot verkoop aan P. J. Bomli qq. van een perceel bouwterrein, gelegen langs de Schelpenkade aan het einde van de Magdalcna Moonsstraat en de Leuvenstraat en tot vaststelling van den (lesbetreffenden begrootingsstaat. 32o. a. Herstemming over het amende ment van de heeren Sijtsma en Witmans op art. 3 van hot Tarief van bijdragen, te voldoen wegens ziekenhuisverpleging van wege de gemeento Leiden; b. Voorzitting van de behandeling van het sul) a bedoeld tarief. 33o. Voorstel inzake den bouw van ge meentewege van 20 beneden- cn 20 boven woningen op een terrein bezuiden den Haagwog, Sectio O No. 1186 god., ten be hoeve van do ontruiming van onuewoon- baar verklaarde woningen. 34o. Voor3lel inzake de verbetering van den spoorwegovergang over den Rijns- burgerweg cn tot beschikbaarstelling van de daarvoor benoodigde golden. (Men zie verder voor do voorstellen bot Islo blad). «3T DE OffiiGEVING GEMEENTERAAD. Geen subsidie aan Land storm. Vergadering van den Raad dezer ge meente op "Woensdag 20 October. Voorzitter Burgemeester J. H. de Waal Malefijt. Afwezig met kennisgeving de beer H. W. Grimbergen. Aan dé orde is als punt 1: Mededeelin- gen van ingekomen stukken. De Voorz. zegt dan eerst dat sinds de vorige vergadering do gemeente is getrof fen door een groolen ramp met het ver gaan van do K. W. 152. Hare Majesteit de Koningin heeft als altijd onmiddelijk haar deelneming betuigd in het leed ba rer onderdanen, maakte hierin in een te legram melding van en beeft do Burge meester verzocht aan de nagelaten be trekkingen Hare deelneming lo betuigen. Ook do Burgemeester heeft enkele woor den van deelneming .hieraan toegevoegd. uit de raoio-werelo. Programma's voor Vrijdag 22 Oct. Hilversum, 1050 M. 12.00 Politieberichten. 5.00—6.45 Concert door hol H. D. O.- orkest. Voor de pauze werkeu van Fr. l.iszt. Pianosolo Egbert" Veen. Na de pau ze; Populaire muziek. 6.457.45 Fransche les voor meergevor derden en conversatieles. 7.45 Politieberichten. 8.10 Nulslezing. Spreker: Prof. Dr. B. G. Escher, Prof. in de Geologie te Leiden, over: „Do ontwikkeling van de aardkorst." 9.0U—10.00 Concert, le ged. Liederen van Dvorack, door Jeanne Bacilok, sopraan Daarna volksliederen No. 3. Tsjecho-Slo- waaksche volksliederen, door Jeanno Ba- ciliek. 10.00 Persberichten. Daarna dansmu ziek door Hans Mossel en zijn Indian dan ce orchestre. D a v e n t r y 1600 M. 11.20 Concert door het radiokwartel en solisten (contra alt, tenor, piano). 12.501.20 Orgelconcert van de St. Botolphs kerk. I.20- 1 20 Concert van hotel Metropole. 3.40 'iooilezing: Elementary French. 4.05 ncert door het Grimsonkwartet (viool, viola, cello, piano). 5.05 Concert E. Floyer, sopraan. A. Trip- I<le bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Orkestconcert. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerberielu n nieuws. 7.30 Lezing: Seen on the screen. 7.48 Muziek. 8.00 Causerie of muziek. 8.15 Lozing: A. A. Talk. 8.20 Liederen van Sir Landon Ronald M. Huxley, sopraan. J. Turner, tenor. 8.50 Variété. Het Zwitserscho jodeler- kwartet. A. Melville, imitaties. 9.00 Speeches door do eerste ministers van Australië. Nieuw Zeeland, Canada, Zuid-Afrika en Nieuw Foundland. 10.05 Composities van E. Goossens," G Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerbericht, nieuws. 10.35 Concert, Hoffman, piano. P. Coch rane, viool. II.2012.20. Dansmuziek van bet Kelt- ners restaurant. „R a d i o-P a r i a" 1750 M. 12.502.10 Concert. Orkest Gayina Mile Cossiu, zang. 5.055.55. Orkestconcert. 8.50—10.30 Concert Orkest en solisten. Königswusterhausen, 1300 M. on Berlijn 504 on 571 M. 7.85 ,,Von Mund zu Mund". rcvuo van Cliaroll, Daarna^ dansmuziek. Brussel 486 en Antworpon 265 M. 8.20—8.50 Orkestconcert. 8.509.20 Gedichtenvoorlezing 9.209.40 Orkestconcert. 9.409.50 Causerie. 0.5010.20 Orkestconcert. M n s t e r 410 M. 12.501.50 Werken van Liszl door or kest. 3.35—4,20 Keukenpraatje. 4.20—5.50 Liederen van Schumann. Or kest en sopraan. 5.506.20, 6.507.20 Lezingen. 7.209.20 Orkestconcert, Brahms on Debussy. 9.2010.20 Concert. De draadlooze in den trein. Op hel traject Rome-Napels zijn do treinen van draadlooze ontvangtoestellen voorzien geworden. Do reizigers kunnen van do uilzendingen van Rome, Milaan, Bern, Wcenen en Davontry genieten in den restauratiewagon. Do Voorz stelt voor aan n. M. de Ko ningin dank lo betuigen voor de belang stelling in het lot der nagelaten betrek kingen. Goedgekeurd. Dan volgen eenige missiven van Ged. Slaton .betreffende vroeger genomen raads besluiten Over een schrijven van God. Staten betreffende het raadsbesluit om 3000 winst uit hot grondbedrijf op do meisjes, die nooit geleerd hadden zich te bekrimpen geen opwekkend vooruitzicht. Daarbij kwam nog do angst voor het lot van hun vader, dien alle leden dor familie duchtten. Zij meenden niet boter te kun nen hopen, dan dat hij aan den arm der gerechtigheid zich zou blijven onttrekken, want het zou meer dan vrccselijk zijn, in dien hun vader in do gevangenis zou ko men. De vrouw van van Beekum was een goed maar tamelijk onbeduidend mensch, in geen geval een zoo bijzondero vrouw, dat zij in dergelijke omstandigheden onge broken gebleven zou zijn. Eon groot deel van den dag weende zij cn sprak trooste loos over hetgeen zij verloren hadden cn haar kinderen moesten wel voortdurend trachten haar wanhopige neerslachtigheid tegen te gaan. Maar dat was geen lichte taak. Nu had do advocaat den eersten avond, dat hij in Schillerhorst gekomen was door zijn kalme wijze van optreden, door zijn opwekkende woorden op me vrouw van Beekum con invloed ten goede uitgeoefend en haar do toekomst minder wanhopig doen inzien. Vanzelf was hij thans reeds daarom in den familiekring welkom en men begroette zijn binnenko men in dc huiskamer dan ook zeer harte lijk. Men sprak over verschillende zaken, maar ten slotte was het natuurlijk niet te vermijden, dat dc treurige omstandighe den der familie onderwerp van het gesprek werden. En vanzelf ook uitte mevrouw van Beekum weer haar klachten. „Kom, kom", antwoordde Roger, ,u ziet ook waarlijk ieder lichtpunt voorbij". „Alsof er nog lichtpunten waren voor „Wel zeker zijn die cr, mevrouw", zoi Athur Roger, „kijk eens, het staat al wel zoo goed als vast, dat mijnhcor van Bee kum önscluildig is aan don moord op no taris Burton". „O, maar wij wisten al dadelijk, dat hier slechts dc schijn tegen mijn man pleitte, dat hij aan die misdaad onschuldig zijn moest". „Zeker, u was er van overtuigd, maar de wereld om ons heon niet. En we moeten er- kennon or waren aanwijzingen, dio zeer be zwarend voor hem geacht moesten, worden. Welnu, we weten thans toch wel, dat mijn heer van Beekum aan die vrcesolijke mis daad niet schuldig is. Zclf3 do familie van notaris Burton is daarvan overtiugd". „Weet u dat?" „Ik weet het heel zeker mevrouw. Het nichtje van den notaris, juffrouw Dora, denkt er geen oogenblik meer aan, dat uw man die misdaad gepleegd zou kunnen hebben. En ziet u eens, dat mogen wo toch een lichtpunt noemen, dat men hem daar van niet meer verdenkt. En dat andere, ja, dat is heel treurig, maar da.ir is nu een maal niets aan te veranderen cn het heeft weinig nut daarover te klagen. Geen ver standig mensch zal het den kinderen aan rekenen als hun vader iets misdaan heeft. En al zal voor uw kinderen do toekomst anders zijn dan deze zich vroeger liet aan- .zien, het zou dwaasheid zijn te beweren dat hun leven verwoest is. Tk heb de over tuiging, dat èn Frans én uw dochters wils kracht eu werkkracht genoeg zullen bezit ten om zich een positie te veroveren cn dat u door hen een kalmcn en rustigen le vensavond zult kunnen gonicten". (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3