(I V. I rok de keer Van Vlijmen q voor den zoogenaamden Van welke ook in 't voorjaar zou - houden in, en verzoekt aan het 2,in opzet eventueel te willen ge- voor een tweeden groolen rit van Zuid-Holland. olie nam de vergadering met op algcmeene stemmen een motie aan rif als kaar meening uitsprak, l,et vervolg ket organiseeren van door particulieren onmogelijk moest i verklaard, en in overweging gaf X. M. V.-reglementen ook in dezen doen wijzigen. ||t OE OBWGEVigfiG noordwijkerhout. GEMEENTERAAD. Besloten is de 's-Graven- damsche weg te bituminee- ren. i jaad dezer gemeende kwam gister- te twee uur in openbare vergade- bijten. cfflwoordig tien leden. irtig met kennisgeving de keer Pas- l lOfolter de Burgemeester. Voorzitter opent de vergadering met notulen der vorige vergadering wor- jearresleerd, na cenigszins aan ge- Ie zijn in verband met een opmer- den heer Langeveld, rekening dienst 1925 wordt aange- Een commissie van drie leden jenoemd tot onderzoek der reke- Daartoo wordt bij eerste stemming «lid de keer van Dijk. Na kerhaalde dingen worden benoemd de heeren en L. M. van Noort. begreoting dienst 1927 wordt aan- Ia. onderwijzeres in de nuttige hand en aan de O. L. school wordt met benoemd mej. Apolonia Helena rarelba Bouwmeester, de orde komt liet voorstel van B. lot bitumineering van den 's-Gra- amschen weg en den Schuinschen Voorz. zegt, dat hij in een vorige idering dit voorstel uitvoerig heeft digd. Hij heeft dus thans niet veel Ie zeggen. De raad heeft toen het lel verworpen omdat hij meende dat rorinciale subsidie van 50 pet. wel miniem was. Meer subsidie geeft de incie niet, dit staat nu wel vast. Spr. ouwt dat de raad dit voorstel wel Maarden. ith. Warmerdam zegt, dat, zooals ui is, hij een tegenstander van do bedoelde bitumineering is geweest, ook al geeft de provincie 50 pet., oslen voor de gemeente nog te hoog beeft gemeend om dit bezwaar te a heenstappen, mede in verband t«l bezoek door H.H. Gedeputeerde aan deze gemeente gebracht Ged. hebben er toen op gewezen dat de ncio royaal is geweest hij de sub- ring van den weg NoordwijkN.-H. omdat het hier een verkeersweg van de eerste orde, voor den 's-Gra- imschen weg en den Schuinschen lan do Provincie redelijkerwijze niet dan 50 pet. geven omdat het hier een idaire weg betreft. I Staten vertrouwen evenwel, dal dwijkerhout nu met de Provincie zal merken opdat een goed wegennet tot komt. Jhr. von Fisenne heeft daar in zijne fafekede ook op gewezen en spr. is daar niet ongevoelig voor gebleven en geeft den raad in overweging het voorstel van B. en W. aan te nemen. De heer Langeveld kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. De kosten die wel minstens f 70.000 zullen bedragen zijn daarvoor veel to belangrijk. Spr. heeft eens nagegaan, wat jaarlijks aan rente en aflossing moet worden be taald en dit is, althans do eerste jaren, beduidend meer dan thans de weg aan onderhoud kost. Spr. heeft vernomen dat men in Roelof arendsveen een proef heeft genomen met Goudalite en dat dit procédé zeer goedkoop is, terwijl het goed voldoet. Spr. zou dit procédé op den weg naar Piet Gijzenbrug wel eens wilen loepassen, dan was men wellicht even goed en veel voordeeliger uit, ook al gaf de provincie geen steun. De keer van der Klauw vraagt of do provincie mogelijk geen 50 pet. zou geven, als Goudalite werd toegepast. De Voorz. zegt, dat hij over de waarde van Goudalite niet kan oordeelen. Het is echter ondenkbaar, dal dit evengoed zou zijn als bitumineering op een stevige on derlaag, die veel meer geld kost. Anders zou het wel algemeen worden toegepast. Alle waar zal wel naar zijn geld zijn. Spr. wil echter gaarne een onderzoek naar Goudalite instellen en zich daaromtrent doen voorlichten. Als Goudalite evengoed is als bitumineering en de Provincie geeft daarin ook 50 pet., dan heeft spr. daar tegen geen bezwaar, maar spr. kan niet aannemen dat dit zoo is. Do heer Langeveld zou met het voorstel van B. en W. accoord ktmnen -gaan, in dien Noordwijk 10.000 bijdraagt. De Voorz. antwoordt dat van een bij drage van Noordwijk in deze geen sprake kan zijn. Het voorstel van B. en W. wordt daar na in stemming gebracht en aangenomen met 9 tegen 1 stem. Tegen stemde de heer Langeveld. Besloten wordt verder een terrein groot 573 M2. legen den prijs van 2.50 per M2. te verkoopen aan de Gebrs. van der Bruggen te Leiden tot stichting eener autogaragc. Bij de rondvraag vraagt de heer L. M. van Noort medewerking van het gemeen tebestuur om to bevorderen, dat 's Zon dags de telefoon geopend is. De heer van Parera vraagt aanschaf fing van een brancard en dreggen. De heer E. Oostdam Jac.zn. vraagt van gemeentewege een plaats aan te wijzen voor woonwagens. De Voor£ zegt inwilliging van het ver zoek yan den heer L. M. van Noort toe. De wenschen van den heer van Parera zullen B. en "W. overwegen. Wat de woonwagens betreft, spr. heeft van gemeentewege" geen terrein, dat voor woonwagens geschikt is en er is ook nie mand, die hem ei' aan helpt, als een van de heeren een geschikt terrein weet dan houdt do Voorz. zich aanbevolen. Daarna wordt de openbare vergadering geslóten. Auto-ongeluk. Heb elf-jarig zoontje van J. Balk alhier kwam, uitwijkende o\> zijn fiets voor een paar wandelaars, op den Heerenweg in aanraking met een passee- rende auto. Met een paar leelijke hoofd wonden werd hij bij den heer H. Driessen binnengedragen. Dr. Komijn was- spoedig ter plaatse en legde voorloopig verband. Aanvankelijk vreesde men voor hersen schudding, maar na een rustige nacht be staat daarvoor geen vrees meer. HILLEGGM. De Hanze. Maandagavond hield de afd. Hillegom van de Hanze een leden Gouden Jubileum tniging der eeuwigdurende aanbidding het liefdewerk der arme Kerken, Afd. Leiden. hnt zegen verspreiden in eigen fa- tóng zonder dat dit hekend is aan die het huis bewonen, dat aan het ?fenst. Gij kunt de ziel zijn van een 'siging, terwijl zij, die niet tol die ver? Mg hehooren uw kracht niet kennen den invloed, die van u uitgaat, i kunt deel uitmaken van eene vereeni- die haar invloed uitoefent huiten de waar go werkt, buiten het land, te gij behoort, die haar invloed en te, weldadigen invloed doet gelden wr de zee in landen, die men bijna t»«nl, terwijl toch de mogelijkheid be- dat uwe vereeniging zelfs niet be- is in uwe eigen omgeving, al bestaat ftreeniging reeds 50 jaren, in jeugdi- hacbt nog zich verheugend. Zoo zou mogelijk zijn, dat „de vereeniging wuwigdurende aanbidding en hei e*ark der arme kerken: afdeeling al bestaat zij ook reeds 50 jaren, BK nog onbekend is ook in de on- omgeving, ja in Leiden zelf. Ü^ogo mij dan vergund zijn Leiden omgeving hekend te maken met ge- M vereeniging en allen, ermede he- niet, op de hoogte te stellen van avoldadigen invloed. evenwel wil beginnen, bemerk ik, tniot veel meer gegevens voor deze "edenis heb, dan men eigen geheugen. MR ik er van en veel hoorde ik er toodat ik te midden van do leden dier ?'^ng mijn jeugd heb doorgebracht. Pin geheugen mij dan verhaat, wil P neerschrijven. u voor een Woensdagavond tegen taan een huis op de Oude Singel r"'lame aan; zij wordt hinnengela- WWig daarna nog ceno en weer twee on wederom eene. Het aantal Ai) k htnmm is gelaten, is niet A"en_ten hoogste of 7 ïh getal, oon kamer te zamen gekomen. De ®at 6 en de presidente begint, nadat 'kruisteeken gemaakt hebben, met ceu gebedje v.an eenige minuten '°m do goede meening te vernieu- werk, dat men gaat aanvan- inr zegen te vragen over het handen, dat verricht gaat wor vergadering in Flora. Do opkomst was be vredigend. Wegens do voorzittersvacature werd do vergadering geleid door den heer P. J. van der Klugt. Deze opent met den Christ, groet en een woord van wel kom, in het hijzonder gericht tot den Geestelijken Adviseur. Spr. drukt zijn spijl uit, dat de lieer Leliveld zijn benoe ming als voorzitter niet heeft aanvaard, en hoopt, dat we vanavond naar linis gaan na een goed voorzitter to hebben gekozen. Hierna worden de notulen gelezen, die na een kleine opmerking van den heer Mathot onder dankzegging worden vast gesteld. Vervolgens kwamen de ingekomen stuk ken aan de orde. Hun aantal was niet gering. Eerst werd een schrijven voorge lezen van den hoer A. Leliveld, inhouden de, dat hij om de daarin aangevoerde re denen het voorzitterschap niet kan aan vaarden. Dan is een schrijven ingekomen van liet Fonds U. B. O., waarin do heer de Wolf zich belangeloos beschikbaar stelt, de voordeelen van liet hervormd Fonds uiteen te zetten. Besloten wordt, nog eenigen lijd to wachten met de ge vraagde invitatie, daar een spreekbeurt over deze materie het gewenschte resul taat voorshands niet zal hebben. Ingeko men is een dankbetuiging van Santos, voor de opbrengst van den bloempjesdag hier, zijnde ƒ125. ALs commissie voor het fond worden definitief gekozen de weleer waarde G. A. en do heeren P. J. van der Klugt en C. J. L vander List Vervolgens wordt voorgelezen een schrijven van den neutrale Middenstands-Centrale te Haar lem, verzoekende aansluiting van het be stuur. Opgemerkt wordt, dat we een eigen Federatie van het gewest hebben, waarin nog zeer veel te doen is. Inzake de groote debatavond óp Maandag 8 November in het concertgebouw te Haarlem, werd na bespreking aan het bestuur opgedragen, te verzoeken voor onze vereeniging 2 plaatsen te reserveeren. Dan kwam aan de orde een verzoek van de Gewestelijke Federatie te Lisse. In het desbetreffend schrijven wordt gewezen op do noodzake lijkheid van het voortbestaan van dit li chaam in verhand met de algcmeene op leving der Hanze, to Goes geconstateerd. Het géld der federatiekas was bij do Hanzebank belegd en thans, moclelijk eraf te krijgen. Het bestuur heeft in geen 2 jaar contributie geheven en^zijn bestuurs leden betaalden de rekenhigen. Indien de afdeelingen, die aangesloten zijn elk f 15 heialen, kunnen ze daar weer vooruit. Het bestuur onzer vereeniging meent, dat we moreel verplicht zijn, dit bedrag te beta len, waartoe dan ook besloten wordt. Van Santos is nog een verzoek ingekomen, voor vaste contributanten, terwijl roerende dankbetuigingen van diverse patiënten zijn binnen gekomen, ook wordt daarin vermeld, dat do stichting reeds 12000 yor het mooie doel ontving. Hierna bracht de heer van Gennip, af gevaardigde van den Centralen Raad te Goes, een schitterend verslag van do Alg. Verg. welk verslag met een dankbaar ap plaus werd begroet, waarna de lieer Mathot verslag uitbracht van de op 15 Sc-pteraber te Utrecht gehóuden vergade ring tegen het cadcauxslelsel. Uit liet ver slag bleek het zeer interessante dezer ver gadering, waarop o.m. tegenwoordig wa ren de 3 grootste cadeauxgevers uit Ne derland, die zwegen. Deze verderfelijke methode weg to krijgen zal uiterst moei lijk zijn De voorzitter dankte den heer Ma thot voor zijn mooie uiteenzetting en diens leerzaam betoog. Hierna had de verkie zing plaats van oen nieuwen voorzitter Met bijna algcmeene stemmen werd geT den, Christus ter eer en Zijne Heilige Kerk ten nutte. Nauwelijks is het gebed geëin digd of. men zet zich aan den arbeid. Wat gaan zij doen, die dames? Allen zijn zij bedreven in het kanteeren van de naald, allen hebben smaak, allen vooral hebben liefde voor haar werk. Maar wat gaan zij toch doen? Waar werken zij toch voor? Wat is haar doel? Wat verdienen zij wel? Zij naaien het lijnwaad, benoodigd voor den goddelijken eeredienst aan hot altaar; zij vervaardigen gewaden, die do priester draagt, wanneer deze de heilige handelingen verricht en aan liet altaar staat, waar de heilige geheimen voltrok ken worden. Het werk wordt verricht, om daardoor in de behoefte te voorzien en nood to lenigen van arme kerken zoowel in het binnenland als in verre missielanden, deze kerken kunnen veelal niet do door do arbeidsloonen zoo kostbaar geworden ge waden zich aanschaffen; hier wordt ver vaardigd wat eenvoudig is, maar degelijk en sterk, terwijl arbeidsloon de zaken niet hooger in prijs maakt. Immers wat is het loon, waarvoor die dames arbeiden? Dat is een loon, dat zeer hoog is, hetwelk ech ter door geen aardsche schatten kan ge ëvenaard worden, een loon, dat de Hemel- sclie Vader haar eenmaal zal uitbetalen het loon der eeuwigheid. Dat is ook de op lossing van het geheimzinnige raadsel, waarom zij, die-daajr zitten te arbeiden, allen werken met den blijden glimlach om de lippen, waarom daar de vrede nooit word verstoord, waarom daar, naar vol brachte huiselijke taak, do avonduren in gespannen werden doorgebracht zonder verpoozing, gedurende drie en een half uur, onder een kopje thee slechts, war.l men werkte, totdat de klok half tien sloeg, dan. werd weer een gebed verricht, om God te danken voor wat zij hadden mogen doen en het werk Hem normaals op te draeen. Wat een heerlijke vrede heerschte daar steeds op die „naaivcreeniging", of „krans", zooals men vroeger kortweg zeide. De een vroeg raad aan de ander, een meening word gemakkelijk prijsgegeven voor het blijk! aar heter inzicht, dat een ander bij een bepaald werk had, een fout of vergissing werd gaarne ingezien, toe gegeven en hersteld, in één woord, daar was vrede. Wio hot bekwaamste was in een bepaald onderdeel nam d&t werk voor haar rekening. Hier zag men een dame bezig met het afwerken van een stool kozen de heer P. Klaver. Deze gaf een lijstje van de bestuursfuncties, welke hij reeds in verschillende colleges heeft cn eerst na heel wat praten en een hartig woordje van den G. A. nam hij de benoe ming voor een jaar aan. Rondvraag. De lieer Spiering hoopt dat er de volgende vergadering hier een. kachel zal branden, hetgeen de heer van Dril toezegt. De heer J. Veelenturf be pleit winkelsluiting, vooral des Zondags. Dit onderwerp zal voor dö eerstvolgende vergadering een punt der agenda uitma- I ken. Do heer van Gennep feliciteert de vereeniging met haar nieuwen voorzitter. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. NOORDWIJK. Missieactie. Na in een drietal H.H. Missen Zondag le hebben gepredinkt, hield gisterenavond Pater v. Graven uit Lisse een zeer interessante lezing met lichtbeel den over het mooie doch zeer moeilijke Missie-leven in de binnenlanden van Afri ka. ZijnEerw. vertoonde allereerst het ver blijf der toekomstige Missiebroeders in Huize „Vrijland", waar zij hun eerste vor ming krijgen, om daarna met ons te rei zen naar de verre Missiestreken waarvan op het doek een reeks interessante kiekjes werden weergegeven. Waar voor deze avond de groote zaal van het Juvenaats gebouw tot in de uiterste hoeken was be zet en menigeen geen plaatsje meer kon bekomen, zal a.s. Vrijdagavond te 8 uur den Pater nogmaals deze lezing houden. Gevestigd: M. H. Verhoeven, Kerk straat 30 A van Leiden. O. M. O. Bege- mannechtgen. W. F. Haas Duinweg 10 van Voorschoten. -W. Chlema Doelensteeg 1, van Wcenen. A. v. 't Hoog en gezin Voorstraat 39 van Voorburg. A. Dohm Beeklaan 1 van Eicliel. Vertrokken: M. H. Otto naar Lei den, Bilderdijkstraat 9. Th. Klinkenberg en gezin naar Noordwijkerhout Zilk. A. H. Brands naar Harderwijk Rabbistr. 22. NOORDWIJK AAN ZEE. De vlammende put. C. de B. had het ongeluk zijn gezicht te verbranden. Hij was n.l. bezig met het ledigen van een beerput en kwam met een brandende luci fer te dicht bij den open put, mot het ge volg, dat een vlani uitsloeg en de B. brandwonden in liet gelaat bekwam. Het spelen met kipkarren. De 11-jarige J. v. B. alhier was aan het spelen met kip karren bij de nieuwe golfbanen en kwam met zijn been onder een kipkar terecht, waardoor hij zijn been brak. Het been werd bij Dr. van N. te Noord- wijk-Binnen gezet. Per politicbrancard werd de jongen naar zijn woning vervoerd. SASSENHEIM. Ds. Thijs, f Gisteren ia alhier, 72 jaar oud, overleden de. J. Thijs, van 18781919 predikant bij de Geref. Kerk. Het stoffe lijk overschot zal Vrijdag worden ter aar de besteld. LA WD- EM TUINBOUW WERKZAAMHEDEN IN DEN GROENTEN- EN BLOEMENTUIN. Hoewel de najaarsweTkzaamheden in den tuin niet tot do aangenaamste kun nen gerekend worden, toch hehooren ze wel tot do belangrijkste, omdat daardoor do grondslagen gelegd moeten worden voor den volgenden oogst. Ook zijn de gewassen dezen zomer niet zoo duur ge weest, zoodat zo niet zoo werden op pTijs gesteld, maar nu komt de tijd van de dure groenten weer aan, zoodat alles wat men uit den tuin halen kan de moeito loont. In den groenlentuin dan kan alles, wat niet winterhard is binnengehaald worden om het vorslvrij op te hergen. Zoo b.v. cle niet winterharde koolsoorten als wifto kool, roodo kool, bloemkool (aio men met een kluitje laugen tijd in ecq bakje goed houden kan), andijvie, Brussclsch witlof etc. etc. Wel kan men die gewassen bui ten laten, zoolang het niet vriest, maar wie zal zeggen, wanneer de vorst komen zal, en of men dan wel op lijd zijn zal. Het beste is ze op zeer koele, juist vorstvrije plaatsen op te bergen, omdat op een warmere plaats veel eer rotting optreedt. Vooral de andijvie kan men veel pleizier van beleven als men zc in een zeer kouden hak opbergen kan. Voel luch ten is dan ook de hoofdzaak indien het niet vriest. Om de luchtigheid te bevorde ren zet men de planten ook niet ie dicht bijeen, hoewel men overjgens natuurlijk met de ruimte woekeren moet. Het Brusselse li witlof kan men hij j ar- tijtjes klaar maken om er kropjes van te oogsten en daarvoor kan men gebruiken iedere verwarmde plaats, mits die p.'i s niet lo vochtig is. Wil men ze in een koudon bak zetten, wat ook wel mogelijk is, dan moot men die eenigszins venvar- men door er bladeren of ander broeiend materiaal in te brengen; heel goed gaat het in een stal, onder het tablet van een kas etc. etc. De wortels worden eerst van het loof ontdaan met een scherp mes en netjes glad en dan worden zo bijna tegen elkaar op de daarvoor bestemde plaats gezet en daarna toegedekt met een Jaag luchtige grond dio vrij moet zijn van gemakkelijk rottende bestanddeelen. Heeft men het bij de hand dan is zand zeer aan te bevolen hoewel ook turfmolm vermengd met lich te tuinaarde wel to gebruiken is. Ouder do wortels komt eerst een laag verwar mend materiaal en hoven op den grond een zeer dikke alag er van. De laag grond moet minstens 25 c.M. dik zijn. Bij het afsnijden van het loof moet men er vooral aan denken, dat men het niet bij den basis afnemen mag, maar, dat er minstens een. eindje aan moet blijven van B a 2 c.M. De wortels, die men nog niet klaar maken wil moeten op een zeer koude plaats bewaard worden. Roodo kool, witte kool, knolrapen, en der gelijke dingen kan m enin een kuil op bergen evenals men dat met aardappelen doet, maai* toch is hel niet de beste ma nier. Op een droge zolder gaat het beter en ook kan men ze ophangen lx-balvc de knolrapen, die dan teveel uitdrogen. Doze evenals do wortelen en ook do schorse- neeren kan men beter in zand opbergen, don kunnen ze niet uitdrogen en rimpelen en ook niet rotten. Bij liet naar binnen brengen moet men de gewassen eerst goed laten drogen, opdat men zoo weinig mogelijk kans van rotten hecfr. Tot do winterharde gewassen in den groentenluin hehooren do epruitkool, de groene en gele savoyo kool, de echorsc- neeren, de prei en de boerenkool. Bij do meeste van deze groentensoorten is het zoo, dat de smaak gunstig beinvloed wordt door de vorst, zoodal het aan te bevelen is, het eerst eens goed te laten vriezen voor men ze consumeert. Tegen dat men vorst verwacht is het wel raadzaam, de prei een weinig too 10 dekken met blad of iets dergelijks; ze is wel winterhard, maar anders kan men zo niet uit den grond krijgen vanwege de hardheid van den grond. De andijvie is in liet najaar en vooral in den zomer niet erg in tel, maar in den winter geldt liet als een fijne groenten en met recht. Daar om kan men ze ook, indien men daar voor in do gelegenheid is een stuk Uk.juk kraagje, daar ééne, die handig was in het spannen van de zijde om de bladen van een beurs (bursa), elders werden fijne zoompjes gelegd aan een corporaal of een kelkdoekje, ginds had er ceno een su- perplis onder handen, daar weer werd de laatste hand gelegd aan eene kasuifel en werd door het galon, dat er langs gelegd werd, teekening er aangegeven, weer op een andere plaats zag men, hoe het harde carton, door linnen omspannen werd en tot een palla vervaardigd, door een kantje afgezet; maar waartoe nog meer voor beelden? Deze zijn voldoende om aan te geven, dat do werkzaamheden verschil lend en afwisselend waren,'maar slechts God^ en Zijnen eeredienst ten doel hadden. En dan ging 's avonds alles in een groote doos, in die bekende bruine doos, met overvallend deksel en tegelijk met naaigerei en gebedskaart, werd dezo na een paar dagen gebracht naar een andere dame, die op haar beurt tot eenzelfde doel hare dames-medeleden der vereeni ging ontving den volgenden "Woensdag in dezelfde avonduren op dezelfde wijze. En zóó ging die doos van de „krans" beurte lings naar Mevr. L. SchmierVan Bree, Oude Singel, Mej. Jeannetle Dessain, Breestraat, Mej. Euphrosine ten Zande, Aalmarkt, Dames Elize en Henriette Schmier, Stecnschuur, Dames Clasine en Marie Maat, Breestraat, Mej. Mina Zuur, Breestraat of naar mijne goede moeder z.g. die naast de zorgen voor haar gezin, altijd groote zorgen en innige liefde koes terde voor de „krans", zooals het steeds heette. Ja, ik kan getuigen, dat er altijd een heerlijke vrede en eensgezindheid heerschte onder die dames. Het is eigen aardig dat het juist dat is, wat op mij al? tijd een diepen indruk gemaakt heeft die liefde voor elkaar en vrede onder elkaar en die geest van opoffering, die or heersch te, en eindelijk die liefde voor haar werk. Deze lief du tfas vindingrijk, vond vooral tijd om nu en dan nog eens iets meer aan lijd te geven voor hetzelfde doel dan die drie en half uur lange wekelijksche hij- eenkomst. Wie zal de uren tellen, die een juffrouw Euphrosine ten Zande besteed heeft aan het knippen van alben, super- plis of kasuifel.-? Hoevele malen ging het werk van vingerdoekjes of kclkdot'kjes of corporalia s avonds niet de doos iii, maar werd dat door de een of andere da me meegenomen naar huis, niet dc een voudige woorden: „Ach, ik maak hel thuis wol verder af; dan kan ik de volgende week aan wat nieuws beginnen. Ik stel mij voor dat zij voor den dienst van Jezus en Zijn huis cn altadr leefden, want de „krans" nam een voorname plaats in haar leven in. En waar putten zij de kracht, die haar eigen was, de liefde, die haar bezielde? O, dal zou de kerk aan do Hartcbrug kunnen verraden, als zij zou kunnen vertellen, hoevele uren die danies daar voor het H. Sacrament doorbrach ten, op iederen eersten Vrijdag der maand, als Jezus in Zijn H. Sacrament daar ter aanbidding stond uitgesteld tot '8 middags twaalf uur, -een gunst, die door die vereeniging gevraagd en ver kregen was. De goede Meester, die haar daarheen riep en die niet te vergeefs riep, gaf aan die dames en geeft haar nog steeds do liefde, om met moed, toewijding en vol harding le werken aan het 6choone, over heerlijke doel, dat dio vereeniging zich stelde. Wordt dat doel inderdaad bereikt? Het is mij niet bekend of in de archieven dier vereeniging de correspondentie bewaard is, dio gedurende dio vijf en twintig jaren gevoerd is, met de vele zeer vele pastoors in ons vaderland, die aan bet hoofd ge steld waren van arme parochieën, maar vooral met de vele oversten van missie huizen en missieposten. Zou die corres pondentie bewaard zijn, dan zou de rijke schat van de velo dankbrieven zoowel van pastoors van arme kerken in ons land als van die der verschillende mis sionarissen het beste bewijs zijn dat vol mondig bevestigend geantwoord kan wor den op de vraag of de vereeniging, dio thans jubileert, aan haar doel beant woordt. In die brieven 't zijn maar flauwe herinneringen, die mij in het ge heugen komen spreken zij hun dank baarheid uit, trachten zij de verwondering onder woorden te brengen, die hun over viel hij do ontvangst van zooveel schoons, om kerk en altaar te sieren, spraken zij breedvoerig over dc verrassing, die hun beving hij het uitpakken van die kist, welker inhoud hun meer bracht,- dan waarom zij gevraagd hadden en dit uit do meest onbekende streken der we reld, uit do meest onherbergzame oorden, waar het H. Kruis wel geplant was, Jezus wel rnstlo in Zijn II. Sakramcnt, liet Ge loof wel bloeide, maar waar aan de sie raden, ook aan de noodzakelijkste, zooveel ontbrak - Veel mag ik hieraan niet meer toevoe gen. maar zeker mag ik als mijn overtui ging uitspreken, dat do Zaligmaker, d it Christus, die in het H. Sakrament leeft, van innige liefde vervuld is voor dc ijve rige werksters, die voor Hem en om Hem hebben gearbeid. Mogen wij het hierbij laten? Deden w ij dit, een ernstig verwijt van ondankbaar heid zou ons kunnen worden gemaakt. Zij, die jaarlijks van al het werk, dat in den loop van het jaar is geleverd en van alles wat verder is aangekocht, een tentoon stelling houden, in de pastorie van do Eerw. Paters Franciscanen, van de Har- lebrug, de dames-loden van do „ver eeniging der eeuwigdurende aanbidding en het liefdewerk der arme kerken" zou den niet veel uitrichten, indien cr niet velen waren, die door jaarlijkscbe bijdra gen de vereeniging steunen. Hoeveel vol doening schenkt het aan dc weldoeners en weldoensters cn hoe bemoedigend werkt het op do ijveraarsiers en op do damesledon der vereeniging, als jaarlijks zulk een rijke oogst van al dat werken kan getoond worden op die tentoonstel ling, een oogst, die straks zoo spoedig mogelijk verdeeld gaat worden over velo arme kerken in binnen- cn buitenland. Dankbaarheid bezielt daarom dc leden voor do groote medewerking, die zij moch ten ondervinden bij haar werken voor de eer van Jesus in Zijn Aanbiddelijk Liefde geheim, voor den luistor van Zijn huis. Den oprechten wensch willen wij hier uitspreken dat do vereeniging in bloei mogo toenemen. Mogen dc dames-leden met zoo mogelijk nog grooleren ijver ver vuld worden, moge hot getal der weldoe ners en weldoensters grooter worden, moge do tentoonstelling nog meer belang wekken en moge vooral door den groote ren luister, die aan do kerken, aan liet altaar, aan het tabernakel en zoo aan den Eucharistiscben Koning gegeven wordt, er toe bijdragen, dat de geloovigen meer tot het H Sakrament getrokken worden. Dan zal de liefdo voor Christus in do Eucharistie in de harten der geloovigen groeien, de ongeloovigon door het goede en betere voorbeeld tot God en het eonig ware Geloof worden gelrokken, de Kerk van Christus zich al vorder en verder uit breiden in alle landen cn onder alle vol ken. G. J. M. MAAT, pastoor, D u i ton volder t.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5