een valschen naam te hebben opgegeven en gaf zij- op genaamd te zijn L. P. M. Proces verbaal wordt van een en ander opgemaakt waarna de meisjes ter beschikking zullen vorden gesteld van de politie te Vlaardin- gen. Heipaal deur tic waterleiding. Maandagmorgen is bij het heien van een nieuw hoofd voor de brug van Tivoli aan don straatweg te Hilligersborg een heipaal door den 14-duims zinker van do waterlei ding geslagen. Het water baande zich met geweld een weg naar huilen, doch kon door de belendende slooten worden afge voerd. Er ging echter nog geruimen tijd meo heen, voordat de hoofdkraan bij den zinker was afgesloten. Maar daarmee was tevens de geheelc gemeente van leidingwa ter verstoken. Een tijdelijke voorziening is nu getroffen door hef leidingwater via Torbregge te betrekken. Dit geschiedt ech ter door een vrij nauwe huis, zoodat de bovenhuizen hel toch nog zonder water moeten doen. De aannemer .wijt het ongeval aan een foutieve teekoning, welke hem door de Rotterdamsche waterleiding zou zijn verstrekt. Met een volledig herstel van de aange richte schade zullen wel een veertien dagen gemoeid zijn. Echter zal men pogen tijdelijk het euvel te verhelpen door een noodleiding te leggen, waarmee men hoopt heden ge reed te komen. Een dijk doorgebroken. Uit Hengelo wordt gemeld: Evenals het vorige jaar bij Markelo, is de dijk der Bolks beek doorgebroken. Yele landerijen zijn overstroomd. Meisjes uit de openbare dancing verwijderd. Zondag zijn door de politie uit een twee tal dancings in Haarlem meisjes verwijderd die kennelijk nog niet den 18-jarigen leef tijd hadden bereikt. Terwijl de politie hier mede bezig was, glipten er nog andere de deur uit, die blijkbaar ook nog geen 18 jaar oud waren. De politie is van plan streng de hand aan het verbod te houden, aldus de „N. H. Crt." De juffrouw bedierf de markt. In Tietjerksleradeel heeft de Raad het Salaris van een assistent hij het Openhaar Onderwijs te Suameer, die uit zijn militai ren diensttijd terugkeerde, van 500 op 387.50 per jaar gebracht, omdat voor datzelfde salaris een vrouwelijke assistente was te krijgen, die tevens onderwijs in handwerken gaf, meldt de „Holt." Fantasterlj. In „Het Volk" stond de vorige week een humoristisch verhaal, dat bedoelde den militair-geneeskundigen dienst in een be lachelijk daglicht te stellen. Een milicien, die voor herhalingsoefe ningen was opgeroepen, was verward met een ander wiens naam bijna gelijkluidend was en volstrekt gezond 17 dagen in bed gestopt, terwijl de bijna-naamgenoot mol een ernstige maagkwaal al dien tijd dienst zou hebben gedaan. De maag van den gezonde zou zijn uitgo- pompt, er zouden Röntgenfoto's zijn geno men, enz. enz. Het geval zag als het waar was er zeer bedenkelijk uit. Wü hebben, aldus het „Hbld", daarom, en omdat wij weten, dat „Het Volk" dingen, waardoor het leger in een minder aangenaam licht komt klak keloos opneemt, ook onzerzijds de zaak on derzocht. Na eenig zoeken zijn wij er in geslaagd de woonplaats van den bedoelden ohvrij- willigen patiënt te ontdekken. In een on 'derhoud dat wij met hem hadden, ver klaarde hij ons, door het verhaal in „Het Volk" buitengewoon verbaasd en ontstemd te zijn geweest, omdat het geheel gefanta- eeerd is. Wat was dan wel geschied? Hij was inderdaad voor herhalingsoefe ningen 17 dagen onder de wapenen geroe pen. Toen hij zich bij de genietroepen te Utrecht, waar hij zijn dienstplicht heeft vervuld, aanmeldde, deelde hij mede, dat hij een ongeval aan een zijner beenen had gehad en dat hij op het oogonhlik lijdende was aan een darmaandoening. De officier van gezordheid, bij wien hij zich melden moest, achtte liet niet gewenscht, dat hij dadelijk gewonen dienst deed en liet hem ter observatie opnemen in het militair hos pitaal. Dit was op een Zaterdagochtend. De patiënt werd onderzocht niet met Röntgenstralen en evenmin werd zijn maag nitgepompt met het resultaat, dal hij den daarop volgenden Maandag, des och tends 9 uur ontslagen werd en dat hem tevens voor den verderen tijd der herha lingsoefeningen (dus ongeveer 15 dagen) vrijstelling werd verleend van alle militaire diensten. Toen den betrokkene de vorige week het verhaal in „Het Volk" werd voorge legd, waarvan hij natuurlijk met groote verbazing kennis nam, is hij daarmee naar zijn huisarts gegaan, wiens verbazing niet minder groot was, daar hij den heer B. nooit voor een maaglijden behandeld heeft De dokter schreef dus aan den bedoelden officier van gezondheid en vroeg of de patiënt inderdaad als maaglijder was on derzocht en behandeld. Het onmiddellijk gezonden antwoord liet geen twijfel of van een onderzoek, als waarvan in „Het Volk" wordt melding gemaakt, is geen sprake geweest. Hel .geheele verhaal is dus gefantaseerd. En de waarschijnlijke aanleiding tot die fantasio is geweest het feit, dat boven do krib, waarin het onderwerp van „Het Volk' verhaal in het hospitaal twee dagen (er observatie heeft gelegen, een bordje hing mei het woord „maaglijder" or op. Men had blijkbaar verzuimd dit bordje, bij een vo rige» patiënt opgehangen, weg te nemen. Een monsterhagedis van drie Meier lengte in Artis. Het Koninklijk Zoölogisch Genootschap te Amsterdam heeft een zeer merkwaar dige aanwinst ontvangen, een unicum van groote wetenschappelijke waarde, dat be nouden het Reptielenhuis van Artis heeft bereikt. De heer W. Groenevelt, ass.-resi- dent te Bima, heeft een circa 3 Meter-lang exemplaar van do Reuzenwaraan van Komodo-eiland aan het Genootschap ten geschenko gegeven. Het eerste levende exemplaar van deze merkwaardige reu- zenhagdis, dat naar Europa kon worden overgebracht. Hagedissen van 7 meter lengte, als de Maashagedis (Mososaurus) uit het Lim- hurgsche krijt, waarvan de fossiele over blijfselen in den Sint Pietersberg zijn ge vonden, zouden, naar men tot voor korten tijd meende, niet meer voorkomen. On der do grootste der hedendaagsche hage dissen, de Waranen, van tropisch Azië en Airika, werd een exemplaar van 1J4 2 meter lengte reeds als reus beschouwd, tot dat de heer Ouwens van het Zoölogisch Buseum te Buitenzorg, met de opzienba rende mededeeling kwam, dat er op Poe- loe Komodo (Ratteneiland) en op de Westpunt van Flores nog een soms wel 7 meter lange Reuzenwaraan leefde, door hom als Varanus komodoensis beschre ven en bij de inboorlingen als Boeaja darat (landkrokodil) hekend. Geruimen lijd werd er niets naders omtrent deze Reuzenwaraan vernomen, tot een Amerikaansche «expeditie, onder leiding van prof. Burden, werd uitgezon den om materiaal van dit „levend fos siel" te verzamelen en, zoo mogelijk, ook levende exemplaren naar de Zoo te New- York over te brengen. Ondanks alle pogin gen der geruimenn tijd op Komode vertoe vende expeditie, mocht men er niet in sla gen der geruimen tijd op Komode vertoe- raan van een lengte als het exemplaar, dat thans als geschenk van den heer Groe- neveldt- naar Artis word gezonden en door do goede zorgen van Paketvaart Mij. en Stoomv. Mij. Nederland behouden in 't Reptielenhuis is aangekomen. Een woord van hulde komt hier ook den gezagvoer der J. A. Brouwer van het s.s. Karimata toe, die alles in het werk stelde om do be houden overkomst te verzekeren en voor zijn langen, warmte behoevenden passa gier een speciale „hut" met aansluiting op de stoomverwarming wist in te rich ten op het achterdek van zijn schip. Buiteiiali. Beslichten ONGELUKKEN. Ernstig auto-ongeluk. Tw e e d o o d e n. Op den Crossener Straatweg bij Frank fort aan de Oder is Maandagmiddag een anto met 4 personen tengevolge van het springen van een band over den kop gesla gen en geheel vernield. De bestuurder van de auto werd op slag gedood. De tuinder Koener uit Frankfort aan de Oder werd zwaar gewond en was zoo van streek, dat hii zichzelf doodschoot. Ook de dochter van Koemei' werd ern stig gewond. De vierde inzittenden kwam met den schrik vrij. Japansche vulkaan in werking. Onder een as c klaag bedolven. Reuter seint uit Tokio. De vulcaan Hokkaido in het Tanmaye- di strict i3 tot uitbarsting gekomen. Do sleden Tomakomai en Harobetsa zijn onder een 6 duim dikke ascblaag bedolven. Verscheidene kleine erupties en aard bevingen hadden nadien nog plaats. Er wordt tot nu toe van geen slachtof fers melding gemaakt. Vulkaan in Californië in werkirftj. Do berg Lassen, de eeniae niet uitge doofde wWan in het continentale deel der Ver. Staten, is do afgeloopen week voortdurend in werking geweest. Het regeeringsobservatoriimi, onlangs aan den voet van den berg opgericht, re gistreerde verleden Woensdag een hevige aardbeving, voorafgegaan door onder aard scli gerommel, dat ongeveer 1 seconde duurde. Vier minuten later werd een soortgelijk gerommel gehoord, gevolgd door een lichte schok. Een scheepsramp op de St.-Lawrence. De eerste machinist van het op de St. Lawrence vergane s.s. „Guine" heeft mee gedeeld, dat elf opvarenden, toen de la ding van het schip hij ruw weer begon te werken, niet in staat waren in de redding- booten te komen. Zij hingen aan de ver- schansng en vielen één voor één in het ijs koude water, waar zij verdronken toen hun boot in botsing kwam met een belas tingschoener. Dertien passagiers en leden der bemanning werden gered. Door de duisternis was het onmogelijk allen te redden. Het gevaar van vuurtje stoken. Te Rochester (Engeland) was Maandag een meisje met een aantal andere kinde ren aan het spelen bij een door hen ontsto ken vuurtje. Plotseling kwamen de kleeren van bet meisje met het vuur in aanraking en voor op het het angstgegil der kinderen de toegesnelde moeder de vlammen bad kunnen dooven, was het kind zoo deerlijk verbrand, dat het weldra overleed. De strijd der bandieten te Chicago. Do man, die 2 millioen dollar bij 't drankspel" verdiende. De gebeurtenissen te Chicago van Maandag 1.1., toen zooals men zich her innert de eene bende bandieten do an dere met een machingeweer bestookte, houden de politie natuurlijk bij voortdu ring bezig. De strijd van wraak en weer wraak tusschen de henden schijnt ontke tend, en de politie moet erkennen, dat zij vrijwel machteloos staat. Zoo heeft de chef dor stedelijke politie althans verklaard. En hij zeide verder, dat de eenige hoop op terugkeer van den normalen toestand gericht is op do regeering der Vereenigde Staten èn op den tijd. Want de politicchef vertrouwt, dat de benden elkaar van lie verlede grondig zullen uitroeien on dan behoeft de politie er zich geen zorg meer over te maken In tusschen schijnen de bandieten een goeden voorraad wapenen te hunner dis positie te hebben. De politie schat b.v., dat zij 17 machiegeweren hebben, die in het geheim zijn opgesteld, zóó, dat zij de plaat sen waar de vijandelijke henden plegen te vergaderen, bestrijken. De politie staat dus voor een moeilijke taak. Bij baar pogingen om de moorde naars van Maandag 11. op te sporen stuit zij voorts op onoverkomenlijke moeilijkhe den, doordien alle sporen en aanwijzingen afstuiten op een „blanke muur", opge trokken door zekere® invloedrijke burgers, die de dieven en dranksmokkelaars door dik en dun beschermen en hun veroordee ling verijdelen. Er is thans een beroep ge daan op de beambten van den geheimen dienst der nationale regeering. Dezen zul len zonder aanzien des persoons te werk gaan en men hoopt, dat daardoor een flinke opruiming kan worden gehouden. De leider van deze befaamde Chicago- sclie benden is Caponi, bijgenaamd de „bui tengewone dranksmokkelaar" en „koning van de onderwereld van Cicero" (een voor stad van Chicago). Do eigenaar van deze weidsche namen heeft verklaard, dat hij in het geheel niets te maken heeft met het gevecht van Maandag. Integendeel, Caponi heeft medegedeeld, dat hij aan het gemoord een eind wil maken. Dat is heelemaal niet noodig vindt hij. Er is voor ons allen ge noeg te verdienen, zonder dat wij elkaar in de straten vermoorden. Caponi wil dan ook trachten vrede in de onderwereld tot stand te brengen. Blijkbaar ook een beetje uit eigenbelang, want, zeide hij: ik weinig lust op straat te sterven, doorschoten door een machinegeweer. Opium-smokkel te Singapore. Voor 30.000 dollar in beslag - genomen. In de haven van Singapore is gister nacht een drijfjacht gehouden op een door drie Cbineezen bemande boot. Toen de boot ten slotte door de autoriteiten in be slag kon worden genomen, bleek, dat er acht zakken met gesmokkelde opium aan boord waren, ter waarde van 30.000 dollar. De driedubbele roofmoord te Oranlenburp. Vrijdag heeft in het ziekenhuis te Ora- nienburg de sectie plaats gehad op de lij ken der drie vermoorde leden van de fa milie Dobrindt. Alle drie de slachtoffers vertoonden vreeselijke steekwonden. Do jeugdige moordenaar heeft de wonden mei •zulk een kracht toegebracht, dat van de bejaarde sinds twintig jaren bedlegerige vrouw Dobrindt verschillende ribben wa ren gebroken. De sectie wees voorts uit, dat de man bij de eerste steken die hij opliep, zijn gebit heeft ingeslikt en den verstikkingsdood gestorven is. Bij deze beide slachtoffers heeft geen worsteling met den moordenaar plaats ge had. Wanhopig daarentegen moet de niets vermoedende, van haar inkoopen terugkee- rende dochter, met den moordenaar gevoch tc-n hebben. Haar waren zes messteken toegebracht, waarvan vêv^chillende 'dade lijk waren. Gisteren zijn de slachtoffers van den laf- fen moord van de Katholiek© kerk te Oraniehburg uit begraven. Familiedrama. Te Tölz, nabij Müaichen, zijn in bet struikgewas de lijken gevonden van een 29- jarigen slager, diens 39-jarige vrouw en hun 10-jarig kind. De lijken vertoonden schot wonden. Men vermoedt dat de man eerst zijn vrouw, daarna den jongen en ten slot te zich zelf van het leven heeft beroofd. Brand In een theater. In een kelder onder de zaal van het Me- tropole-theater te Berlijn is Maandag avond na afloop van de voorstelling ten gevolge van kortsluiting brand uitgebro ken, waardoor verschillende meubelen en decors vernield werden. Het gelukte de brandweer na eenige uren bet vuur te blus- schen. Het theater behoeft niet gesloten te worden. Sneeuw in Duitschland. Maandagnacht is in bet Reuzen-gebergte veel sneeuw gevallen, Overdag steeg de temperatuur echter, zoodat de sneeuw niet bleef liggen. Sedert gisterenmorgen is ook te Konings bergen veel sneeuw gevallen. Strenge vorst. Gisternacht heeft het in Groot-Brittan- nië hard gevroren, te Renfrew ïn Schot land 18 gr. F. en te Kew en te Croydon bij Londen 11 gr. Hoogerwatergevaar In het Harzgebergte. Tengevolge van den onafgebroken regen val van de laatste dagen kan in het Harz gebergte reeds weer van oen gevaar van hoogwater gesproken worden. De Bode en andere bergriviertjes zijn sterk gestegen en voeren veel hout mede. Een groot deel van het lage terrein tusschen Hildesheim en Hannover staat blank. Voor millioenen vervalschte aandeelen in omloop gebracht. Gisteren zijn te Warschau een zekere Komann uit Warschau en de bezitter van een drukkerij in hechtenis genomen die op groote schaal aandeelen in goudmij nen in den Oeral en in petroleumonder- nemigen in Bakoe hadden vervalscht. Men vermoedt, dat voor een bedrag van ruim 10 millioen gulden aan valsche aandeelen in omloop is gebracht. De aandeelen, die uitstekend waren gematkl, werden door een wijdvertakte bendo vooral in Polen te Berlijn en te Parijs van de hand ge daan. Te Berlijn moet voor een bedrag van 400.000 goudmark aan nagemaakte aandeelen in omloop zijn gebracht. De stukkon werden daar van do hand ge daan door zekere Rubin uit Warschau die zich te Berlenn Emil Sonimer noemde. Omtrent de zaak der nagemaakte aan deelen der Oeral goudmijnen en der Ba koe petrolcummaatschappij wordt nog meegedeeld, dat de politie op het spoor van deze zaak is gekomen, door een koop man te Krakau, die dergelijke stukken had gezocht, en ze aan een bank te Parijs had gezonden, waar de vervalsching ont dekt werd. De politie wist den koopman te bewegen een samenkomst met den ver- kooper te hebben onder het voorwendsel, dat de kooper de zaak minnelijk wilde re gelen. Bij deze samenkomst werden reeds aanstonds drie personen gearresteerd o.a. Rubin. Kort daarop gelukte het ook de overigo leden van de bende in handen te krijgen en ook den eigenaar van de druk kerij te Warschau, waar de stukken wa ren gedrukt. Men neemt aan, dat voor een bedrag van ruim 20 millioen Zloty aan valscho aandeelen der Oeral goudmijnen en der Bakoe petroleummaatschappij zijn gedrukt. Te Warschau is men bevreesd, dat verschillende kleine banken en crediet- instellingen, die deze stukken hebben ver kocht, in ongelegenheid zullen geraken. Een tekort van twee millioen. Wolff seint ons uit Berlijn: Bij de ex- en importfirma von Calow is een tekort van bijna twee millioen vastge steld. Reeds 20 firma's hebben zich als bena deelden aangemeld. Von Calow en zijn beide compagnons werden gearresteerd. STUTESfl-eESSEflAAL TWEEDE KAMER. Vergadering van gisteren. DE BELASTING-ONTWERPEN. Aan de orde zijn de volgende belasting- ontwerpen: 1. Wijziging der Successiewet. 2. Wijziging van de wet op de personeele belasting 1890, van de Prov. Wet en van de Gemeentewet; wijziging van de artike len 33 en 35 ter der Leeningwet 1914, waar van de gewijzigde tekst is bekend gemaakt bij K. B. van G Aug. 1920; herziening der Verdedigingsbelasting II. 3. Heffen van en belasting en treffen van verdere vorzieningen ten behoeve van openbare verkeerswegen te land. De algemeene beschouwingen over deze ontwerpen worden tegelijk gehouden. De heer Veraart (R.K.) verheugt zich erover, dat de Verdedigingsbelasting II niet zal worden opgeheven en de In komstenbelasting daarvan profiteert. An ders is hij gestemd tegenover de verlaging van het tarief der Successiebelasting èn de wijziging der Personeele belasting. De tijd voor die verlagingen is nog niet aange broken. Hoe is de minister ertoe gekomen deze belastingverlagingen los te maken van compensatie daarvoor! Dit kan geen oorzaak vinden in den ab normaal hoogen belastingdruk, maar wel in de moeilijkheden, welke de export hier te lande ondervindt. Toen hebben de Suc cessie belasting en de Personeele belasting niets daarmede te maken. Onze industrie en ons bedrijfsleven zouden niet weten wat zij met nieuw kapitaal zouden moe ten beginnen. Eer lijdt de industrie aan een overkapitaliseering. Zo vraagt geen kapitaal. Op de Banken wordt geen beroep gedaan. Wat gebeurt er met bet nieuwe kapitaal in Nederland? Het wordt belegd in alerlei dubieuse buitenlandsche leenin gen. Is dat nu de kapitaalvorming welke de minister zoo gaarne ziet? Wel is er ka pitaalvorming noodig en wel kapitaal langs langen omweg, maar dat kan de in dustrie. niet vormen. Spr. doelt op de ka naalverbinding Amsterdam—Rijn. We heb ben niet alleen collectieve behoeften aan kapitaal, ook aan zopveel andere zaken, b.v. het 7e leerjaar, verbetering van amb tenaarssalarissen. De minister zal mis schien antwoorden, dat hij met plannen zal komen, maar hóe wil hii de uitvoering daarvan financieren, nu bij de belastin gen gaat verlagen en geen compensatie dartcgenover stelt? Indien bet equivalent niet gevonden iB, kan spr. aan deze belas tingplannen niet medewerken. De heer Oud (V.D.) treedt in retrospec tieve beschouwingen en gaat terug tot de millioenen»ota van 1924. Als hij dat tijd perk onzer fin. politiek overziet, kan hij zich niet los maken van de gedachte, dat de heer Colijn er op uit was, allerlei In directe belastingen te verhoogen, _oin dan, als er meer ruimte is gekomen, die te ge bruiken, om de directe belastingen te ver- lagen. f Spr. gelooft niet, dat het nieuwe, dat do minister nu wil gaan invoeren, beter is dan de bestaande toestand. In 't algemeen bobben oude belastingen, waaraan het be drijfsleven zich heeft aaangepast, steeds een voorsprong bij nieuwe. Wat nu de successiebelasting betreft, er is geen reden, de verhooging van 1921 nu teniet te doen. Voor de kapitaalvorming is die succes siebelasting niet zoo belemmerend. Trouwens, als bet den minister te doen was om kapitaalvernietiging, dan zou bij niet gekomen zijn met een verlaging in de rechte lijn, maar met een verlaging ip den derden graad, waar 't percentage het hoogst is. Dit wil echter niet zeggen, dat bij de successiewet, zooals die thans luidt, toe juicht. Integendeel. Het tarief is slecht en de verhooging van 1921 is te ruw aange bracht. De wijziging der wet op de personeele belasting is niet te aanvaarden in den vorm, zooals die nu is. Met den heer v. Aalten heeft hij dan ook een amendement ingediend, om den gemeenten de bevoegd heid te geven om desverlangd een eigen tarief voor een plaatselijke personeele be lasting vast te stellen, dat in dc plaats treedt van de opcenten op de hoofdsom der Rijksbelasting. De heer Vliegen (S.-D.) betoogt, dat het overschot van het leeningfonds be langrijk grooter is, dan het rapport v. Vuu- ren aangaf. Spr. betoogt, dat bet overschot van het lceningsfonds belangrijk grooter is dan bet rapport-v. Vuurcn aangaf, Het is dan ook de tijd om de noodigc verbeteringen hier en daar in tc voeren, zooals het 7e leerjaar en herstel in ver band met art. 40 Bezoldigingsbesluit. Wel zijn de belastingen hoog, maar men moet maai' eens beginnen met verlaging der militaire uitgaven. De heer De Wilde (A. R.) zegt, dat in 1924 allen den financieelen toestand don ker inzagen. Er was alleen dit verschil tus schen den heer Colijn en sommige Kamer leden, dat de eerste in één jaar het tekort wilde wegwerken en de anderen daarover lapger wilden doen. Het gaat niet aan, nu wij den financieelen toestand meer beheer- schen en de tekorten zijn weggewerkt, te zegegn, zooals de heer Oud deed, dat wij wel hebben zien aankomen, dat er over schotten zouden zijn. Spreker vraagt zich af, of in de poliiiok van dezen Minister geen speculatief cle ment zit, dat bedenkelijk is voor de toe komst. Niet, dat de Minister wil overgaan tot belastingverlaging, maakt den heer De Wilde ongerust, neen, het is het telkens wisselen van richting en de indruk dat rle ontwerpen niet genoeg zijn overwogen. De heer Van G ij n (V.B.) kan zich in 't algemeen vereenigen met de voorstellen van den minister. Het ware beter geweest de Verdedigingsbelasting II af te schaf fen. De afschaffing op den suikeraccijns bad alleen geleid tot meer suikerverbruik, niet tot kapitaalvorming. De verlaging der successiebelasting juicht spr. in hooge mate toe. Deze belas ting werkt in tweeërlei opzicht kapitaalver nietigend. De heer Sn o eek Henkemans (Chr. H.) constateert, dat de aanhangige voorstellen een belangrijke belastingver mindering beteekenen, bij elkaar een be drag van 42 millioen. Men zou dan ook een zekere instemming kunnen hebben ver wachten. Moet bet overschot worden aan gewend om het budget in te krimoen of uit te zetten? Spr. geeft cle voorkeur aan inkrimping. Bij de tegenwoordige Succes siewet vloeien de kapitalen der particulie ren heen. Die kapitalen zijn noodig, ook voor Indië, waar veel vreemd kapitaal zicli meester maakt van den bodem. Feitelijk beeft niemand bezwaar gemaakt tecon ver» mindering der personeele belasting als zoodanig. Wel gold het bezwaar voor do gemeentebesturen. Toch moet men dit bo.- zwaar niet te .zwaar aanslaan, want als men steeds al te veel de gemeenten in het oog houdt, zou men biina nooit een rijles- belasting kunnen verminderen. De beer Kor ten horst (R. K.) zegt, dat de belastingverlaging, zooels do minis ter die voorstelt, ten goede zal komén aan de industrie. Een gulden, die aan belasting geld wordt besteed, kan niet worden uit gegeven aan loon. Ook voor bet welvaarts peil der arbeiders is verlaging dér directe belasting noodig. Het is noodzakelijk, dat het h-vriical aantrekkingskracht uitoefent op bet be drijfsleven en dat doet bet niet, als do be lastingen hoog ziin. Vooral de verlering der successiebelasting juicht snr. toe. Deze belasting dient niet uit de bedrrven te worden betaald, daar die er door verzwakt worden. In ons belastingstelsel zou een r.ccMc- vérteringsbelssting on haar plaats, zijn.. Wat de hotelbelasting betreft, is, door het talmen van den minister, oen ouizekerrbóid ontstaan, die niet in bet belong van het land is. De minister dient zioh dnjdeli'k uit te spreken of bij de hotelbelasti"g in trekt ja of neen. De hotelhouders sluiten nu reeds contracten af voor het vol een de jaar en dienen te weten, waarmede zij re kening hebben te houden. De weeldeverteringsbelasting zou kannen worden vervangen door een extra belasting op geimporteerde luxe-artikelen. Als daar op 10 pCt. werd gelegd, zou wel 10 mil lioen daaruit te halen ziin. In geen geval moet .men nieuwe accijnzen gaan invoeren. De heer Van Vuur en (B. K.) bei in- nert aan het slagen van den heer Colijn, om het tekort van de S. atsbegrootrig to doen verdwijnen. Hij heeft de grondslagen gelegd voor deze belastingverlaging. In de ze omstandigheden zou spr. met den minis ter voor belastingverlaging zrn, als men niet over eenige jaren weer op die verla ging zal moeten terugkomen. Hii heeft echter geen keus en zal daarom die ont werp aanvaarden. Als hij ook de andere ontwerpen aanvaardt, yil dat niet zeggen, dat hij ook zal stemmen voor de nieuwe belastingen, als de zegelbelasting. Sor. ge looft niet, dat sprekers politieke vrienden er anders over denken. De Minister van Financiën dankt voor de wijze, waarop critiek is uit gebracht op zijn voorstellen. Hij verzoekt morgen zijn rede te mogen voortzetten. De vergadering wordt verdaagd tot he den 1 uur. SPORT MOTORSPORT. Buitengewone vergadering M. C. Zuid-Holland. In een der zalen van café-restaurant De Kroon te 's-Gravenhage is Maandag avond een buitengewone algemeene ver gadering gehouden van de Motorclub Zuid-Holland, voornamelijk ter bespre king van een plan tot het houden vaneen grooten voorjaarsrit in Februari 1927. Na uitvoerige besprekingen werd aan de sportcommissie opgedragen dil p|aD nader uit te werken en ter goedkeuring voor te dragen aan een binnenkort te hon den algemeene vergadering. Het komt in groole trekken hierop neer, dal bedoelde rit zal moeten dienen als een proef voor den eventueel in 1928 in ons land te hou den Internationalen Zesdaagschen wed strijd. De wedstrijd zal twee dagen duren en bestaan uit een rit door Zuid-Limburg, een terreinrit te Lecrsum en een snel heidsproef op do Duindigtbaan. Verder zal hij het karakter krijgen van een han- delsrit, echter met dien verstande, dal ook amateurrijders gelegenheid zullen krijgen om deel te nemen. In verband met de aanneming van dn plan on do goedkeuring daarvan dooi' d bact tot vele: leUjjl «kat

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4