Tweede Blad. Woensdag 20 October 1926 BINNENLAND het nederlandsch-belgisch verdrag. Een schrijven van de Chr. Werkgevers vereniging. Het bestuur van de Christelijke werkge versvereniging heeft het volgende schrij ven gericht tot de anti-revolutionaire en christelijke historische Kamerleden: „Heb Bestuur van de Christelijke werk geversvereniging wendde zich in April 1920 met een adres tot de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin verzocht werd, het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag NederlandBelgië niet aan te nemen. Nadien werd dit verdrag in do jaarver gadering van bovengenoemdo vereniging te Botterdam, gehouden op 6 September j.l. opnieuw besproken in tegenwoordigheid van eenigen uwer. Do leden onzer vereni ging werden daar versterkt in de overtui ging, dat de economische nadeelen, welke uit aanvaarding van het verdrag zullen voortvloeien voor onafzienbare jaren zeer zwaar op het Nederlandscho bedrijfsleven zullen drukken. Het wil ons voorkomen, dat in dezen de Tweede Kamer der Staten Genoraal als volksvertegenwoordiging niet verantwoord zou zijn, indien zij een ver drag goedkeurde waarvan de gevolgen niet zijn te overzien en waartegen bij het Ne- derlandsche volk in het algemeen en bij het bedrijfslef n in het bijzonder zeer ernstige bezwaren bestaan, welke de Be geering niet heeft vermogen te ontzenuwen. Namens het bestuur der Christelijke werkgeversvereniging doen wij daarom nogmaals een beroep op U met het drin gend verzoek uw stem aan het wetsont werp tot goedkeuring van dit verdrag niet te geven." DE RAMPEN OP DE NOORDZEE. De steun voor de nagelaten betrekkingen. Do directie der vereeniging Zee-Risico schrijft: Na do jongste stormramp op de Noord zee bevatten verschillende bladen oproe pingen tot het verleenen van steun aan de, nagelaten betrekkingen der omgekomen visschers. Deze actie o.a. ondernomen door het Nederlandscho Roode Kruis, verdient ten volle ieders steun. De indruk zou daar bij echter kunnen worden gewekt, vooral door de wijze waarop in de desbetreffende aankondigingen wordt gewezen op de noodzakelijkheid van het leenigen van den eersten nood. dat degenen, te wier bate de geldinzamelingen strekken, geheel aan de publieke liefdadigheid zijn overgelaten Dit nu is gelukkig niet het geval: de Zee ongevallenwet 1919 geeft aan de weduwen van zeelieden en hare kinderen beneden zestien jaar recht op blijvende uitkeerin" van een zeker percentage van het dagloon van den kostwinner. Onze organisatie, die met de uitvoering van de Zeeopgevallenwo! belast is, legt er zich op toe, zoo spoed i mogelijk de rechten der betrokkenen vast te stellen en daaraan gevolg te geven," juist om te voorkomen dat het leed van het ver lies van dierbare betrekkingen verscherpt wordt door materieele zorgen. Onmiddellijk nadat de namen der omgekomenen bekend waren, zijn door Zee-Risico de vergoedin gen uitbetaald voor het het verlies van uil rusting, waarop de wet eveneens rechf geeft en welke wisselen van 160 voor een schipper tot f 75 voor een jongen, terwijl ook de regeling van de renten met den mcesten spoed geschiedt en hierop zoo noo- dig voorschotten worden verleend. In een blijvende ondersteuning van visscherswe duwen en hare kinderen Is derhalve wette lijk voorzien. Dit wil echter niet zeggen, dal particuliere steun overbodig is. De renter ftan de nagelaten betrekkingen kunnen te zamen niet meer bedragen dan 60 pet. va: het loon van den arbeid'.T en laten dus uiteraard de mogelijkheid, dat in indivi- dueole gevallen behoefte aan steun blijft bestaan. R.-K. Werkliedenverbond In Nederland. Besloten om zitting te nemen in Par tij raad Staats- p a r t ij. Op Maandag j.l. vergaderde het bestuur van het Verbond. Besproken werd de wenschelijkheid: a. in Engeland een onderzoek te gaan instellen naar de verhoudingen aldaar op verschillend gebied; b. van eene nationale betooging in 1927; c. van meer actie vanwege den R.-K. Vredesbond; d. van overleg met de R.-K. Fractie der Tweede Kamer inzake de onbewaakte overwegen. De vergadering nam met belangstelling kennis van een waardeerend schrijven van Z.Em. Kardinaal van Rossum naar aan leiding van de toezending van het eerste Jaarboek van het Verbond. Nu blijkens een schrijven van voorzitter en secretaris der R.-K. Staatspartij de Partijraad niet zal worden gemengd in ver kiezingsaangelegenheden, nu dus als vast staand mag worden aangenomen, dat het Verbond niet zal worden gemengd in de politiek in engeren zin, (wat o.i. reeds van den beginne af vast stond en wat wij nooit als het bezwaar hebben liooren aanvoeren. Red. L. Crt.), de veelzijdige samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Par tijraad bekend is, werd besloten, met handhaving van eigen opvatting nopens de organisatie der Staatspartij, do Ver bondsvergadering voor te stellen tot het aanwijzen van zes adviseerende vertegen woordigers in den Partijraad over te gaan. Besloten werd in den Raad van Com missarissen der N.V. „De Volkskrant" in de vacature-van Rijzewijk te benoemen den Verbondsvoorzitler, den heer A. G. de Bruijn. In het comité tot bestrijding van het verkoopen met cadeaux werd benoemd de her H. Brouwer. Ten slotte werd vastgesteld de voor- loopige agenda voor de a.a. Verbonds- en Vakbondsvergadering. De staking bij „Heemaf" te Hengelo. Het tegenvoorstel door den Metaalbond verworpen. Het dagelijksch bestuur van den Metaal- bond heeft in zijn Maandag te 'a-Graven- hage gehouden vergadering verworpen het tegenvoorstel, van werkliedonzijde gedaan, na verwerping (door de werklieden) van het voorstel, dat het resultaat was van de conferentie op 8 dezer door partijen ge* houden met den bemiddelaar, den heer En gels. Onze gezant in Mexico. Naar wij vernemen is de heer It. C. T. Roosmale Nepveu, gezantschapsraad aan Hr. Ms. gezantschap te Parijs, bestemd om baron van Asbeck, benoemd gezant bij het Spaansche Hof, op te volgen als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter in Mexico. KERKHBEUWS Naar de Missie. Naar do missie op de Philippijnen zijn vertrokken de weleerw. pater van Es on de Eerw. Broeder Steengraver, uit het klooster der Missionarissen van het H. Hart te Stein. De Weleerw. Pater Bartholomeus Bax van de Congregatie der Paters der H.H. Harten vertrekt a.s. Vrijdag per s.s. „Pen- dal" uit de haven van Antwerpen naar de Missie op de Hawaii-eilanden. Zondag hield Pater Bax in zijn geboorteplaats Asten onder alle H. Missen een afsckeids- predikatie cn werd voor zijn Missie ge collecteerd. Pastoor P. H. Meynema. De weleerw. heer P. H. Meynema, pas toor der parochie van de H. Anna to Am stelveen, is Zaterdag j.l. uit het Maria- Paviljoen, waar Z.Eerw. ter verpleging was opgenomen, geheel hersteld vertrok ken, om zijn werkzaamheden in de paro chie te hervatten. Pastoor J. Opmeer. Naar we vernemen, wordt pastoor J. Opmeer van Nee en Zwaluwenbuurt we gens geschokte gezondheid, verpleegd in „Maris Stella" te Scheveningen. Ges»gtgde Belichten DE WESTERSTORM. Na het vergaan van de K.W. 152. Het lijk van den matroos Plokker aangespoeld. Te Schoorl is aangespoeld het lijk van een bejaard man, gekleed in beaverteen broek, zwarte jumper en geoliede slobkou sen. De onderkleeding bestaat uit een rood hemd met gestreepte onderbroek en zwarte kousen. De linkerhand is geta- toueerd met een anker, waaronder de let ters K. P. K. Pe familie Plokker te Katwijk aan Zee is overtuigd, dat dit het lijk is van den vader Jacob Plokker, omgekomen met de KW. 152. ONGELUKKEN. Ontploffing in een rijwielfabriek. Twee gewonden. Gistermorgen is in de rijwielfabriek van den heer J. Gortus te Scherpenzeel een ernstig ongeluk gebeurd. Op een gegeven moment scheen de mof- felinrichting niet goed te werken, waar om de knecht zijn patroon riep. In de moffelkamer, die met gas gestookt wordt, wilde men daarop de branders weer aan steken. Waarschijnlijk heeft nu in den tijd, dat do knecht den patroon riep, de kraan opengestaan, want er volgde onmid dellijk een geweldige ontploffing, dio tot ver in den omtrek gehoord werd. Het gclieele gebouwtje werd totaal ver nield. Van een dicht bijstaande kerk wer den de pannen én ruiten weggerukt. De knecht bleek levensgevaarlijk ge wond te zijn en werd onmiddellijk naar het hospitaal te Amersfoort overgebracht. De heer Gortus zelf kreeg een ernstige hoofd- en armwonde. De onbewaakte overwegen. Aan den dood ontsnapt. Een meisje passeerde te Wychen een onbewaakte overweg, toen een trein in aan tocht was. Haar fiets werd verbrijzeld. Groot er ongelukken werden voorkomen door liet buitengewoon krachtige remmen van den machinist. Droevig ongeluk. Zaterdagmiddag had to Dcurne een ern stig ongeluk plaats. De landbouwer P. S. op de Bivak-hoeve liad een kar stroo gela den en het paard reeds ingespannen om de vracht te vervoeren. Zijn knecht G. Koks, uit IJselstein, gemeente Venray, zou op het laatste oogenblik de stut achter onder de kar uitnemen, doch toen hij zulks had gedaan sloeg de kar, die te licht in den rug was geladen, achterover. Do ongelukkigge kreeg hot achtergedeelte van de kar tegen zijn borst, terwijl hij onder do lading be dolven werd, waardood hij zijn nek brak en onmiddelijk overleed. Het ongeluk is te wij len aan de omstandigheid, dat vergeten was de tuigriem, onder het paard door, vast '-9 maken. Dat de ontsteltenis gTOOt was, laat zich begrijpen. Tragisch. Maandagmiddag zou do 55-jarige land bouwer R. Oltwaler in de buurtschap Klein Doch teren bij Lochem met eon paard een zaaimachine van het land halen. Even later kwam het paard met de machine zon der den boer thuis. Deze werd niet ver van zijn woning met een ernstige hoofdwond'1 op den weg gevonden. De man overleed spoedig. In een onbewaakt oogenblik. In een onbewaakt oogenblik dronk hot 5-jarig kindje van vrouw F. te Kerkrade, een voor de wasch gereedgemaakte oplos sing van klaverzout. Do kloino werd onmiddellijk per auto naar het hospitaal vervoerd, docli bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Onbekende drenkeling. Zondag 17 dezer, pl.m. 8 uur voormu, is, uit de sloot van liet Haagsche Bosch hij don Benoorclenhoutschen weg opgehaald FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. 32) De advocaat was niet bijzonder avontuurlijk aangelegd. Zelf er op uit gaan dien avond, nog zelf detective spelen, dat tak hem wel heel weinig aantrekkelijk. Hij dacht niet allereerst aan het gevaar dat hem bij zoo'n onderneming zou kun nen bedreigen, maar hij was koel wan hoofd en verwachtte er heel weinig heil van. En toch besluiten om kalm den vol genden dag af te wachten en dan verder te zien, dat kon hij niet. Want misschien verkeerde zijn vriend do detective in groot gevaar en kon alleen spoedige hulp nog redden. Maar behalve zijn vriendschap voor «oseh, sprak ook krachtig mee zijn liefde j'oor Dora Burton. Zij voelde zich angstig; i wist, dat zij van hem hulp en steun verwachtte, dat zij voor het oogenblik feitelijk niemand anders had op wien zij 2jch durfde verlaten. En deze gedachte streelde hem, hij kon immers niet beter verlangen; Maar dan mocht hij haar ook jj'et teleurstellen, dan moest hij ook iets °®c- Wist hij echter maar, hoe. hoger voelde zich moe cn hongerig. Wat ij ook zou willen ondernemen, het was al- ejeerst noodig, dat liij zich restaureerde. besloot dus naar een hotel te gaan en f aar Ie et,en en er 00j- voor (]en nachk een mer te bespreken. Zelfs al zou hij daar geen gebruik van willen maken, dan nog was het goed, dat hij dit deed. Immers de mogelijkheid was volstrekt niet uitgesloten dat baron Wijdeveld hem wantrouwde. En dan lag niets meer voor de hand dan dat hij liet nagaan waar do advocaat bloef, of hij besprekingen met iemand hield en soms maatregelen beraamde. Want als de baron werkelijk een schurk mocht hceten, dan was hij in ieder geval een zeer listige schurk, dio z'n voorzorgsmaatregelen nam. Dezo overweging deed Roger besluiten op zijn hoede te zijn. Hij ging naar bot ho tel en juist zou hij daar binnen gaan, toen hij Frans van Beekum ontmoette. „Hè, Athur", riep deze verheugd, „ik zocht 'je, ik dacht dat ge bij ons thuis zoudt logeeren, maar je waart er niet". „O, ik mag het uw familie niet lastig ma ken. Ik wou juist hier binnen gaan". „Maar van lastig maken kan er geen sprake zijn. Mijn mooder en zustors weten, dat go hier zijt, ze rekenen vast op u". Roger vond het eenigszins pijnlijk te weigeren. De van Beekum's zouden daaruit vorkeerde gevolgtrekkingen kunnen ma ken. Maar aan den anderen kant, als hij met Frans meeging, bond hij zich to veel en zou in ieder geval dien avond niets meer kunnen doen. „Kom", zei Frans, ,.ge moogt niet wei geren. Ik weet heel goed, dat het bij ons niet zoo prettig is, maar neem de nitnoo- diging aan ter wille van mijn'familie". „Ter wille van uw familie?" „Ja, kijk eens, ik kan het u wel zeggen. Mijn moeder en mijn zusters trekken zich liet voorgevallene vreesolijk aan. Veol deel neming of vriendschap ondervonden ze niet, ze verbeelden zich, en misschien is het het lijk van een tot dusver onbekenden man. Leeftijd circa 40 jaar, lengte circa 1.75 M. Op het lijk is o m. bevonden oen vermoedelijk zilveren cylinderhorloge met ketting met inscriptie J. A. Ticheler. Aan de Zwolscho Crt. wordt in verband met deze onbekende doode uil Enschedé het volgende gemeld: Uit Den Haag was bij de politie bericht ingekomen, dat daar in het water gevon den was liet lijk van een manspersoon, uit wiens papieren bleek, dat het moe6t zijn zekere T., afkomstig uit Enschedé. De politie, die haar taak begreep en die zoo menschelijk mogelijk wilde ten uitvoer hreugon, zocht een harer beste sprekers uit, die de familie op de droevige gebeurto- nis in zachte bewoordingen kon voorberei den. Nu wil hot geval, dat bet echtpaar, waarvan de man de verongelukte heette te zijn, gescheiden leeft, maar toch was er bij de droeve lijding evengoed ontroering in het gezin. Wie schetst echter de verbazing der huisgenooten, toen zij even later den dood verklaarde in de stad bezig zagen aan zij:i gewon© werkzaamheden De doodgewaan de was dus springlevend en alleen moet nu nog maar onderzo<7ht worden, hoe de waar lijk doode aan de papieren kwam, die do vergissing hebben veroorzaakt. Goed afgeloopen. Te half twee gisterennacht werd de as sistentie van de politie te Dieren verzocht door een bewoner van de Hoogcstraat, om dat diens woning vol gas stond en hij do hoofdkraan niet kon afsluiten. De bewoner was even te voren in zijn slaap gestoord door het rumoer, dat twee. katten in de keuken maakten. Hij bemerkte toen een sterke gaslucht en gevoelde zich onwel. Vervolgens wekte liij zijn vrouw cn de hu ren, dio do slaapkamer boven do keuken hebben. Ook dio gevoelden zicli onwol, ver oorzaakt door hel uilstrnomcndo gas. Do gasslang van het gaskooktoeslel was los geraakt en het uitstroomende gas had reeds een der katten gedood. Do bewoners ondervonden geen verder nadoel en heb ben vermoedelijk aan de katten hun leven te danken. Bij een btrrenzurie. In den nacht van Zondag op Maandag trachtte zekere de Gr. aan de Voorstraat to Roosendaal tijdens een burenruzie door over een schutting te klimmen bij v. D. binnen te dringen. Na sommatie het erf te verlaten, waaraan de Gr. niet voldeed, heeft een zoon van v. D. met een stuk hout den indringer oenigo slagen toegebracht. Don volgenden dag is de Gr. zoodanig ongesteld geworden, dat hij op medisch advies naar het ziekenhuis moest worden overgebracht, waar hem de H. Sacramen ten der Stervenden moesten worden toege diend. Do politie heeft de zaak in onderzoek om vast to stollen in hoever hier van mishandeling sprake kan zijn. Gisteren was do toestand van don ge troffene iets beter. Jeugdige boef. De Rijkspolitie te Amstelveen arresteer de gisterenmorgen een 17-jarigon jongen, verdacht van bcrooving van con zekeren W. landbouwer uit don Middelpolder. Do verdachte, G. G. heeft bekend, en is ter bo- schikking van de justitie gesteld. Het geld was nog in zijn bezit. Hij was een goede bekende van do politie. Jeugdige dieveggen. Door de politie te Schiedam is Maandag middag in den winkel van don goudsmid B aan de Hoogstraat aangehouden een tweetal meisjes, die een gouden ringetje hadden ontvreemd. Zij gaven op te zijn A. O on W. S., beide wonende te Vlaardin- gen. Hot meisje O. bekende een gouden ringetje ter waarde van 3 in den winkel van B. te hebben ontvreemd, toon zij quasi een ringetje te koop vroegen; haar vrien din S. wist van den diefstal af. Toen S het ringetje vermiste, liet zij het op den grond vallen. Tijdens de overbrenging van de meisjes naar het hoofdbureau van poli tie liet 't meisje O. 'n paar niotiwo zijden dameskousen van onder haar mantel op straat vallen. Een hoofdagent, die dit zag nam do kousen in beslag; het meisje B. bekende, dat zij die kousen even tevoren in een haar onbekend' n winkel op do Hoog straat had ontvreemd. Nog bleek dat het tno^lc O. Iv.- e nieuwe UIT DE RADIO-wereld. Programma's voor Donderdag 21 Oct hilversum, 1050 m. 12.00 Polilieberiohlen. 3.304.30 Uurtje voor wees- en zieken huizen door Mevr. Ant. van Dijk. 5.006.45. Concert door het H. D. 0- orkest. Solist: Henk van Wezel, oello. 6.457.45 Beginselen van het burgerlijk recht en van het handelsrecht, door Mr. P. J. Dam. 7.45 Politieberichten. 10.00 Persberichten. 8.10 R. K. Radio-avond. Mej. Jo Dumiuk alt. De heeren Jules Moes, tenor. Ed. Koop mans, bariton. Dominicus Roest, organist van de St. Nicolaaskerk te Amsterdam. Spreker: Dr. G. Brom, prof. a. d. R. K Universiteit te Nijmegen. 1. Grande Polo naise, Weber (orgel), 2a. Manon Lescaut (Romance do „des Grieux"), Puccini, h. Manon (Ah. fuyez douco image). Massenet (tenor). 3. Aria (Printemps qui commence) Samson et Delia, St. Saens (alt), 4a. Bohe- me 0, ma vieille doullette), Puccini, b. Hc- rodiade (Vision fugitive), Massenet (bari ton). 5. Variations sur: Vien qui a Doriua Bella, Weber (orgol). Redé door Dr G Brom, over: Wij Katholieken en de R. K. Universiteit. 7. Impromptu. Schubert (or gel). 8a. De Leugen, do Wijs-Mouton b. I)e Schooier, De Wijs-Mouton, c. Monsch durf te leven (Memento vivero), Dirk Witte (ba riton). 9a. Redonami la calma, Tosti. b. La serenata, Tosti c. Serenade Francais©, Leon C&vallo (alt). 10a. Mijn kindje, Meijer b. Wiegenlied je, Meijer, c. Boerenvreugde Meijer (tenor). 11. Valse brillantc, Chopin (orgel). D a v e n l r y 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwar tel en solisten (sopraan, bariton, viool). 1.202.20 Gramoïoonmuzick. ,2.50 Lezing: Geographical discoveries, Norsemen, N. America, N. W. Passage 3.2Ó—4.05 Evensong van de Westminster Abbey. 4.20 Lezing: Books to read. 4.35 Trocadero theemuziek. 5.35 Kindoruurtje. 6.20 Lezing over Nelson en den slag luj Trafalgar, vanaf het dek van Nelson's Vlaggeschip „Victory". 7.15 Landbouwberichten. 7.20 Tijdsein, Big Ben, weerbericht on Nieuws. 7.30 Lezing: The mind of birde. 7.48 Muziek. 8.00 Lezing: Skiing. 8.20 National Concert F. Lamon.l, pia no. Orkest van 150 musici. 9.15 Voorlezing van oen Chinocsnh ge dicht. 9.30 National Concert (vervolg). 10,20 Tijdsein, weerber., nieuws. 10.35 Lezing: Trafalgar. 10.5012.20 Dansmuziek van liet Snvny- hotel (Savoy Orpheans en The Sylviens). ,.R a d i o-P a r i s" 1750 M 12.502.10 Concert Orkest en ITr Lo- ca tellij viool. Badiolo-declamatie Mllo. Deshaycs. zang, M Brielot, piano L La- disse, cello 5.055.55 Klassieke matinee 8.5010.30 Concert, Orkest on soli ;!en. Königsw ustorha usen, J300 M. on B e r 1 ij n 504 e n 571 M 7.20 „Schwnrzwahlm'idol", operette «'an Jcssel. 9.5011.50 Dansmuziek. Brussel 486 oil Antwerpen 265 M. 5.206.20 Kindermatinee. Orkest on vertellingen. 8.208.50 Orkestconcert. 8.50—9.30 Causerie 9.3010.20 Dansmuziek door de radio jazzband. M ü*n 8 t o r 410 M 10.5011.50 Orkesfcpncert. 12.501.50 Orke.stconccrf. 3.004.20 Kinderuurtjo. 4.205.50 Collegium Musfeurn. 5.506.20 Humoristische voorlezing. 6.407.20 Spaansche los. 7.208.05 Schaakles. 8.05—0.20 Bcethoven feesL. 9.2010.20 Concert door hef orkest. gouden ringetjes nan den vineer had, waarvan zij verklaarde deze te hebben ont vreemd in tv ee goudsmidswinkels te Vhnr dingen, in gezelschap van hear vriendin Ten overvloede bekende he» rooi ie O. geen verbeelding, dat alle kennissen haar mc-t den nek aanzien. Als zij vernemen, dat gij hier logeert zullen ze verondorstcllon dat gij ook liever niets met ons to maken wilt hebben. Begrijpt go, dat is pijnlijk voor haar". „O", zeide hij, „je weet wel beter en als dat het geval is ga ik natuurlijk mo| je mee". Frans van Bcckum scheen zich over dat antwoord te verheugen. „Dat is goed", zeide hij, „jo doet er mij een ontzaggelijk plezier mee". De beide vrienden gingen nu samen op weg naar de woning der van Beekums cn ver behoefden zo daarvoor niet te loopen. Ze waren nu bij het huis van Frans ge naderd en dezo opende het hek reeds, toen er plotseling iemand achter hem opdook. „Een oogenblik heeren", zei een vreem de stem, „ik zou heel even den heer Roger willen spreken". „Die bon ik", antwoordde do advocaat. „Hebt u een oogcnblikjo tijd voor me, het behoeft niet langer te zijn dan vijf mi nuten", sprak do onbekende. Roger aarzelde even, maar Frans zeide: „Als ge het wilt kan mijnheer mee naar binnen gaan, ik zal u even in de spreekka mer laten". „Dat is goed", antwoordde Roger. Hij wilde den man gaarne te woord staan. Do man, die hem aangesproken had op perde geen bezwaren. „Heel gaarne", antwoordde hij, „ik ben mijnheer voor zijn welwillendheid dank baar". Frans had het hek al geopend en ging voor. Hij opende de voordeur met een sleu- tel, cn in een verlichte eeng gekomen, I opende hij do deur van een zij kanjer, waar hij het eloetrische licht aanknipte. „Hier kunt u ongestoord spreken," zei hij, en zich tot zijn vriend richtend voeg de hij er bij: „Tk ga intusschen mijn fami lie. even waarschuwen, dat u onze gast zuil zijn." Toen liet hij den advocaat cn den onver- wachten bezoeker alleen. Roger zag den man nu nauwkeuriger aan. Hij had een lange jas aan, die zijn gestalte bijna geheel verborg, een brecd- gerando hoed, dien hij niet had afgenomen, verborg ook zijn gelaat. „Wel", vroeg Roger hem oen stoel wij zend, „wat hebt u mij mee te declcn.? Wie is u eigenlijk?" „Mijn naam zal u weinig zeggen, ik heet Chamois." Chamois? Hó, wat voor naam was dat. Athur Roger wist, dat hij dien naam nog pas gehoord had en opeens schoot bet hem te binnen. Dit was de naam, die voorkwam op het laatste telegram dat voor den detec tive gekomen was en dat hij te zemen met Dora Burton golezen had. In dat telegram was sprake van een dokter Chamois, die 26 September 190G overleed. Neen bet kon geen toevallige samenloop van omstandig heden zijn dat deze man ook Chamois beet to of zich aldus noemde. Deze gedach ten vlogen den advocaat door het hoofd, maar hij hield zijn gelaatstrekken in be dwang, hij wilde niet doen blijken, dat die naam Chamois hem wel iets zeide. „Mijnheer Chamois", herhaalde hij kalm, „neen ik ken u niet". „Maar"wat is het doel van uw bezoek?" „Luister", antwoordde de ander, „do tijd is te kort om u uitleg te geven van alles. Ik kom uw hulp inroepen." „Mijn hulp inroepon? Waarvoor?" „Om uw vriend te redden". „Mijn vriend te redden?" „Ja, don detective. TTïj bevindt zich in 'gevaar, wij moeten hem redden. U gelooft mij niet, die zie ik aan uw gezicht, maar..." „O", viol Roger hem in do rede, ik ge loof u zeer wel, als u zegt dat mijn vriend, de detective in gevaar is. Maar ik geloof u niet als u zegt dat gij hem wilt helpen redden, integendeel ik geloof veeleer, dat gij er on uit zijt ook mij op do een of an dere wijze in een valstrik te lokken. Ik zal daar ove.nwel niet inloopen." Do ander haalde oven do schouders op. „Komaan", zei hij, „u meent, dat ik een bondgenoot of helper ben van degenen, dio den detective in ongelegenheid gehrachfc hebben, manr u vergist zich. Dat heeft, ba ron van Wijdeveld gedaan, maar ik ben dienst hardnekkigs to vijand. „Gij? Maar man als dat waar was, dan zoudt gc toch mij niet vertrouwen. TT. ben advocaat voor van. Reclcpm cn die ia ccn vriend van den baron". Do man glimlachte. „O neen", zoide hij, „u moogt do advo caat voor van Beclrum zijn, u is do vriend van don detective en van juffrouw Burton cn daarom vertrouw ik u." „Maar als u mij vertrouwt, waarom geeft u dan ccn valschcn naam?" „Een valsrhcn naam? Ik heet Chamois". „Dokter Chamois?" (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3