Tweede Blad. Dinsdag 19 October 1926 UIT DE PERS HERSTEL VAN ONRECHT. Onder dit hoofd lezen wij in De Ned. Hanze. De regeeringssteun aan de A. G. B. houdt de gemoederen der R. K. Midden standers warm! En begrijpelijk. Was het al zeer moeilijk te verduwen, 'dat de Holl. Lloyd, Handelskamer en Ro- haver werden geholpen en voelde de R.K. Middenstand zich in zijn banken onbillijk behandeld, die eenzijdige steun aan de A. C. B. wordt niet andere en o.i. terecht gevoeld dan als een onrecht. Is dat onrecht te herstellen? Is die ongelijkheid in behandeling onge daan te maken? Zender dat zal het geschokte rechtsge voel niet zijn te herstellen. Eén methode zou zijn: de A. G. B. even als de Hanzebanken niet te helpen. We zouden dit wel de minst gelukkige methode vinden, wijl daardoor nieuwe slachtoffers zouden worden gemaakt, zon der dat de oude slachtoffers worden ge holpen, tenzij dan, dal zij, met het gevoel nifct eenzijdig te zijn benadeeld, hun offer gemakkelijker zullen kunnen dragen. Een andere methode zou zijn, de aan 'den R. K. Middeüstand en zijn crediet toe gebrachte verliezen zooveel mogelijk te herstellen. Kan dat? We behoeven die vraag dunkt ons niet ontkennend te beantwoorden. Neem de Haarlemsche Hanzebank. Deze is in likwidatie gegaan, vrijwillig, wijl zonder steun van hoogerhand het be- 'drijf niet meer te houden was. De vergadering van aandeelhouders zou weer kunnen besluiten, het bedrijf voort te zetten. Indien de regeering steun wil verleenen, zijn de crediteuren veilig en zou de Hanze bank mogelijk even goed georganiseerd kunnen worden als nu met de A. G. B. het geval is. Zulks lijkt ons niet a priori uitgesloten, De minister toch taxeert bij de A. G. B. een maximum verlies van 3 millioen. Waarbij dan komt het aandeelen-kapitaal van eenige millioenen. Welnu, de Haar lemsche Hanzebank, welke een bedrijf had van bijna gelijken omvang als de A. G. B., zal, gaat de likwidatie door, wel niet meer verlies opleveren dan het aandeelen kapitaal pl.m. 3 millioen. De stukken staan dus in zooverre ge lijk. We stellen dus ernstig de vraag, in dien men het gepleegd onrecht wil herstel len, of in de hierboven aangegeven in richting niet een oplossing zou zijn te vin den. MUSSOLINI NAVOLGEN. De Volkskrant schrijft: De Leidsche industrieelen willen Mus solini navolgen. Zij zijn blijkbaar verrukt over de verlen ging van den arbeidsdag van 8 tot 9 uur, door den dictator voor Italië afgekondigd. En al laten zij van die stemming in hun adres aan den minister van Arbeid niet blijken, wel vragen zij Zijne Excellentie, hetzelfde te doen. Zij verlangen voor hun bedrijven 250 overuren per jaar, met de „beperkende" bepaling, dat de arbeidsduur per week niet meer dan 56 uren mag bedragen. Geen 70, doch slechts 56. Welk redelijk mensch kan daar iets te gen hebben, sedert Mussolini il Grande den arbeidsdag van 9 uren heeft inge voerd, om te voorkomen dat zijn onderda nen zich te lang vervelen. De onderneming der Leidenaars is een nieuwe poging om den achturendag te sabo teer en. Voor oud èn jong. Aan de 250 overuren voor de ouderen alleen hebbep we niets; als ook de „be schermden", de jongeren tot 17 jaar, daar- aanniet mogen deelnemen, zijn de over uren voor ons waardeloos, zeggen de heo- ren uit Leiden. Was het niet eenvoudiger en eerlijker de conventie van Washington op te zeg gen er volle „vrijheid van arbeid" weer in te voeren voor jong en oud? Ford heeft in zijn bedrijven de arbeids week van 40 uren ingesteld, maar die me neer Ford is een phantast, die nog eens straatarm zal worden. Een fatsoenlijke industrie moet lange dagen en langs weken maken en als week loon uitkeeren wat Ford in een dag laat verdienen. In ernst: we hebben geen vrees, dat een minister van Arbeid, ook uit een extra parlementair kabinet, den wensch der Lei denaars zal inwilligen en door het geven van een overwerkvergunning van vijf uur per week de Arbeidswet zal •verkrachten^ Maar wordt het niet meer dan tijd, dat de landen van Europa gezamenlijk een einde maken aan al die z.g. soepele toepas singen van een conventie, welke naar de letter en den geest alle dagen wordt over treden? De in den grond fascistische reactie te gen Washington wordt niet in Italië al leen gedreven. Zij vindt overal meer of minder steun, omdat men de productie als nummer één en den arbeider als nummer twee be schouwt. Het is een gevolg van het feit, dat, in dien men tot den bodem doordringt, de geldmannen de wereld regeeren, en de in dustriëlen, ook do groote, hun zetbazen zijn. De geldmannen hebben den wereldoorlog op hun geweten, met inbegrip van de re volutie in Rusland, en indien men niet op past, zullen zij ook den nieuwen wereld oorlog of dc sociale revolutie ontketenen. De heeren uit Leiden zullen noch den eerste, noch de laatste brengen, maar zij werken voor hun bescheiden aandeel in de verkeerde richting. Juist omdat de richting verkeerd is, om dat men de cijfers van de tijd-klok wil te rugzetten, moeten wij ons daartegen mel alle macht verzetten. En wij moeten zelf en door onze inter nationale organisatie alles doen wat we kunnen om hetgeen op sociaal terrein is verkregen* en gewonnen voor afbraak te behoeden. In het belang der arbeiders, zeker, maar meer nog in het belang van de socialen en den wereldvrede. BSM1EMLIIIID HET NEDERLANDSCH-BELGISCH VERDRAG. Een meerderheid? Terwijl sommige vrienden van het Bel gisch verdrag nog rekenen (of hopen?) op een meerderheid voor de ratificatie door de Tweede Kamer, hoorden wij uit parlemen tairen kring een berekening, die hoop geeft, dat dit gevaarlijk verdrag stellig geen meerderheid zal vinden, in het aller ergste geval zouden de vrijzinnig-democra ten op de wip zitten, maar waarschijnlijk gullen ook die niet allen één lijn trekken en een meerderheid van 52/48 tegen het verdrag schijnt wel het minste te zijn, waarop men in de kringen der tegenstan ders rekent. Nu blijven dergelijke kansbecijferingen een riskant spel, omdat door afwezigheid van menschen, die weifelen of hun verant woordelijkheid schuwen, het resultaat der stemming zeer wel kan worden vervalscht. Voor de tegenstanders evenwel is het aan genaam te weten, dat het geenszins zoo als men wel getracht heeft te zeggen een verloren zaak is, waarvoor zii strij den. „Hbld." Wanneer in behandeling? De kansen, dat het wetsontwerp tot goedkeuring van het verdrag nog voor de begrooting worden behandeld, stijgen weer. Er is in vrij breeden kring van voor en tegenstanders het gevoel, dat men nu tot een beslissing moet komen. Tegenover het inzicht van den voorzitter der Twe^ 4- Kamer, dat er voor de begrooting v.cl geen tijd meer zal zijn, staat de meening van een aantal Kamerleden, dat dan maar wat later dan 9 Nov. met de begrooting moet worden begonnen, maar dat voor de zaak, die zoo lang reeds hangt, nu tijd moet worden gevonden. Een voorstel het ontwerp aan de agenda dor Kamer toe te voegen kan dan ook vrij stellig worden verwacht. „Hbld." De werktijdenregeling voor bakkerijen. Een commissie van patroons en gezellen. Er heeft zich een commissie uit de pa troons- en gezcllenorganisaties in het broodbakkerbedrijf gevormd, welke zich ten doel heeft gesteld, door onderling over leg te trachten tot overeenstemming te ge raken voor de samenstelling van een schema tot verbetering van dat deel der Arbeidswet hetwelk do werktijdregeling in de bakkerijen beheerseht. Op dringend ver zoek dier commissie is de minister van arbeid, handel en nijverheid er toe over gegaan, een voorzitter en een secretaris van die zelf-geconstitueerde commissie aan te wijzen, als hoedanig zinj benoemd: tot to wijzen, als hoedanig zijn benoemd: tot voorzitter de lieer C. J. P. Zaalberg, direc- ris de heer Th. C. Geudeker, hoofd van ad- aministratie ter diroctio van den arbeid. Do commissie heeft Vrijdag te 's-Graven- hage hare eerste zitting gehouden, nadat door de verschillende organisaties, tot deelneming aan de werkzaamheden, waren aangewezen, door: de Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkers bedrijf de heeren H. It. Hetzelf»C. Ulrich en W. J. van der Meer; den Nederland- schen Bakerbond Fred. C. Stahle, Herm. C. Kloet en G. J. Bokhorst; den Neder- landschen R. K. Bond van Brood-, Koek-, en Banketbakkerspatroons de heeren P. Hendrix, A. Zonneveld en P. J. C. v. d. Post; den Centralen Bond van Nederland sche Verbruikscoöperaties de heeren L. Smit, IL. Popers en Th. Briedé; den Alge- mecnen Nederlandschen Bond van arbei ders in het bakkers-, chocolade- en suiker- bewerkingbedrijf de heeren A. Hillebregt, Is. Goudsmit'en B. Roeg; den Nederland- schen R.K. Bond van bakkers-, cacao-, cho colade- en suikerbewerkers de heeren H. J. Sprokop, M. F. Meyer en J. C. Evers; den Ncderlandschen Centralen Bond van Chr. arbeiders (sters) in de bedrijven van voodings- en genotmiddelen de heeren H. H. A. Hanemaayer, J. Z. Kannegieter en P. Ch. Simons. De Neutrale Bond van personeel in de voedingsbedrijven, hoewel van do commis sie deel uitmakende, heeft aan deze eerste bijeenkomst geen deel genomen, daar hij eerst de besluiten daaromtrent in een op 20 dezer te houden hoofdbestuursverga dering "wilde afwachten. Uit het schildersbedrijf. Het collectief arbeidscontract Met den Nederl. Schildersgezellenbond hebben ook de patronnsbonden in het schildersbedrijf besloten, de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomsten ongewij zigd voort te zetten. Do R.-K. en Chr. ge- zellcnorganisaties hebben het contract op gezegd en vragen, behalve een loonsver- hooging van 3 ets. per uur en de vorming van een fonds voor betaling van het loon op de erkende Christ, feestdagen, vacantic- dagen en kinderbijslag. Het 60-5arig bestaan der R. K. Militairen- Vereeniging te 's-Gravnnhaae. Het 60-jarig bestaan der R. K. Militai ren-'Vereeniging te 's Gravenhage is door haar leden kerkelijk gevierd in een triduum op Woensdag, Donderdag en Vrijdag der vorige week. De geestelijke oefeningen, welke plaats hadden in de kapel van het Vereenigingsgebouw aan de Bazarlaan, werden geleid door den weleerw. pater O. Franke S.J. Zondagochtend werden de geestelijke oefeningen besloten met een H. Mis in do St. Jacobuskerk aan do Parkstraat, welke werd opgedragen door den zeoreerw. heer H. A. Th. van Dam, deken van 's Graven hage, en met een algemeene H. Communie. Ook bestuursleden der Verccniging en le den der R. K. Onderofficieren-vereeniging „St. Martinus" namen daaraan deel. Na de H. Mis vcreenigden de leden zich aan een smakelijk ontbijt in de groote zaal der vereeniging, die een keurige versiering droeg. In de groote zaal vaD den Dierentuin had Zondagavond een schitterend herdenkings feest plaats tor viering van het diamanten jubileum der Vereeniging. Toen te ruim acht uur Z. D. H. dc Bis schop van Haarlem do zaal binnentrad, was deze, uitgenomen enkele gereserveer de plaatsen, geheel bezet. Niet Mgr. Gal lier traden o.m. do zaal binnen de zeer- cervv. heer deken II. A. Th. van Dam, de oud-directeur der vereeniging pastoor H. W. van Beek vam Amsterdam, de directeur kapelaan J. B. A. M. Filbry, en de majoor aalmoezenier J. J. J. Noordman. Mede wa ren aanwezig de Minister van Oorlog, de heer Lambooy, de generaals Muller Massis, commandant van het veldleger, Insinger, gouverneur der Residentie, en van Suchte- len van de Haare, en vele militaire autori teiten. Verder waren aanwezig vele pastoors en kapelaans van Den Haag, het bestuur en do leden der jubileercnde vereeniging, de zelatrices der vereeniging, alsmede tal van belangstellenden uit allo kringen der sa menleving, o.m. het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, de heer Borghols, en wethouder Quant. Later kwam ook do Hoofdaalmoezenier Mgr. F. J. H. Evers, die te Rotterdam ter gelegenheid van een parochiefeest een plechtig Lof had opgedragen, de zaal bin nen. Als inleiding tot de feestviering werd onder begeleiding van Willem Andricssen door de aanwezigen staande het Wilhelmus gezongen, waarna de directeur, do weleerw. heer J. Filbry, een welkomstwoord sprak. Nadat een der officieren, de heer Ch. Wouters, voorzitter van het feestcomité, verder de leiding van het feest had over genomen, werd het program afgewerkt. Hiertoe traden op mevrouw Andriesscn Bics (zang), de hter Willem Andriesscn (piano) en de heer Albert Vogel (declama tie). In het eerste gedeelte van den feest avond richtte Z. D. H. dc Bisschop van Haarlem, die met de pauze heenging, het woord tot de aanwezigen. Hij deelde mede, dat hij was gekomen om een blijk te geven van zijn vreugde over den bloei der ver eeniging en van zijn waardecring voor al degenen, die de vereeniging hebben groot gemaakt. Mgr. uitte zijn vreugde over het feit, dat do Vereeniging na haar G0-jarigen arbeid zooveel waardeering geniet. Hij wilde zich onthouden een wcnsch voor de toekomst uit te spreken. Hij heeft meer dan een vyensch, een vast vertro iwen, dat die waar deering nog zal toenemen en dat de loden der R. K. Militairen-Vcrceniging te 's-Gra- venhago én in aantal én in degelijkheid als militair nog zullen toenemen. Het woord werd verder gevoerd door Mi nister Lambooy, die over dc geestelijke en de militaire verzorging der militairen in do R. K. Militairen-Vereeniping sprak. Nog spraken generaal Muller Massis als commandant van het veldleger, overste Verberne als voorzitter der Haagsche af- deeling van A. R. K. O. en dc majoor anl- moczenier J. J. J. Noordman, waarna de eorw. directeur Z. D. H. den Bisschop dank bracht voor diens hoogo tegenwoordigheid en diens toespraak tot de aanwezigen. Ver der dankte hij de overige woordvoerders. Nadat „Domine salvam fac" van A. Gic- sen was gezongen, sloot de directeur met een woord van hartelijken dank tot de aanwezigen. Gisterochtend te half tien heeft Z. D. H. de Bisschop in de St. Jaoobskerk aan de Perkstraat ter gelegenheid van het dia manten jubileum der R. K. Militairen-Vcr- eeniging een Pontificale Hoogmis opgedra gen. Dc belangstelling zoowel uit militairo als nict-militaire kringen was ook bij deze plechtigheid zeer groot. L&ISP- EM TMIBaBOaiMI Mond- en klauwzeer in België Uitbreiding. Welk een uitbreiding deze ziekte ook in België heeft genomen, blijkt wel hieruit, dat op 15 September in 960 van de 2600 gemeenten mond- en klauwzeer heerschtc. Op een totalen veestapel van 2 millioen stuks hoornvee zijn 50.000 stuks aange tast. Op het ministerie van landbouw hoopt men tegen den staltijd op groote afneming der ziekte. Het mond- en klauwzeer is overigens zachtaardig geweest. Men voelt op het ministerie niet voor de Engelsche methode van afslachting, doch ook denkt m cntr niet aan het vee maar te laten doordeken en het mond- en klauwzeer te schrappen van de lijst der besmc! lelijke UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woemdag 20 Octobefc Hilversum 1050 M. 12.00 Politieber. 4.306.15 Concert door het H. D. O.-or- kest. 6.156.45 Lezing door don hoer Land, over: Onder boefjes. 6.45—7.45 Duitsche les voor meergevor» den en conversatieles. 7.45 Politieber. 8.10 Christel, radio-avond. Uitzending uit de Tarkkerk te Amsterdam. 10.00 Persber. Daarna Hans Mossel ert zijn Indian dance orchcstrc. D a v o n I i 1600 M. 11.201.20 Concert door het radiokwar tet en solisten (piano, contra alt, bariton. I.202.20 Concert van restaurant Fras es ti. 3.20 Schoóllezing: English composition and reading. 4.20 Lezing: Merrie England. 4.35 Bespeling van het concert-orgel van de New Gallery Kinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek door de band van H. M. Royal Air Force. 7.10 Tiiinpraatje. 7.20 Tijdsein Big Ben, wecrbcr., nieuws. 7.30 Lezing: Climate. 7.50 William Baines', door R. Dawson. 8.15 Liverpool Civic week-concert. Or kest on K. Winter, sopraan. W. Widdop, bariton. 9.50 Lezing door Sir Oliver Lodge, over: Atoms and worlds. The atom of matter now. 10.05 Composities van A. Bax, door O. Bryan, piano. 10.20 Tijdsein, weerbor., nieuws. 10.35 Concert door de bnnd ven II. M. Grenadier-garde. 10.55 Variété. J. Bull, banjo. Tweo s'ket- scn: „Four's company", en „Trio for two". II.2012.20 Dansmuziek van Hold ..I? n d i n-P a ris". 1750 M 12.502.10 Concert. Orkest Fm A. Magniez, viool. Hr. Bonafé, zang. Ilr. N. Germain, cello. 5.055.55 Concert door dc Radio-Jazz symphonic. 8.5010.30 Galaconcert. Orkest en po listen. Radio-declamatie. Kënigswusterhausen 1300 M 7.50 Werken van Beethoven. Orkest en Fri da Kwast-Hodapp, piano. 9.50—11.50 Dansmuziek door de Korra- baclikapel. Brussel 486 M. Antwerpen 265 Af 8.2010.20 Operafragmenten. Orkest cd solisten. 10.20 Nieuwsber. M n s t r r. 410 M 12.501.50 Orkestconcert. Werken van Wagnor. t 3.205.20 Orkestconcert. A. en G. Jen sen. 5.20—5.50, t.50—6.20, 6.40—7.20, 7.90— 8.00 Lezingen. 8.009.00 Concert. Frnnz v. Assisi. Or kest. W. Wahl, declamatio. 9.00 Voorlezing. Diefstal van Radio. To Zaandam, waar zooa'j op verschil lend© plaatsen do gelegenheid voor lief hebbers van radio bestaat, om tegen oen maandclijkscho vergoeding en storting vnn een bedrag ineens zich te doen aansluiten op een radio-centrale, is een bewoner v n do Bootcnmakersstraat op h°t denkbeeld gekomen om, ongevraagd, zelf do aanslui ting tot stand te brengen, om op die wij- zo gratis radio te hebben. Wijl de politie dit als diefstal beschouwt, is tegen hem proces-verbaal opgemaakt en het materiaal in beslag genomen. veeziekten, aldus bericht bnuwconsulent in België. rijksland- Nederlanrisch vee in Argentinië. Aanvoer van vee nit Nederland Naar onze gezapt to Buenos-Ayres me dedeelt, stond de begin September to Pa lermo gehouden 1?ntoon.s'<*lling eeni,rs- FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. 31) »Nu, hoor eens, mijnbeer Roger, u moet me één ding beloven, als uw vriend weer opduikt, kom dan met hem naar den Eikenhof, of indien dit te veel gevraagd is Waarschuw mij. Ik zou hem werkelijk heel Biaag spreken". „Dat wil ik u graag beloven. Alleen j&aar, ik zal tot morgen nog in Schiller- horst blijven, maar dan moet ik naar mijn kantoor in do stad terug. De geschiedenis hier is wel zeer interessant, maar u be- Erijpt. «O ja, natuurlijk, u, boort do oplossing later wel. Nu als uw vriend weer komt Toor u gaat «Dan komen we nog een visit© bij u ma ken". „In orde", zei de baron en zich tot den burgemeester wendend, vervolgde hij: „We zullen er niet verder over spreken, mijn- .?°®er heeft gelijk, vergissen is men- schelijk en eigenlijk heeft de detective hieraan meer schuld dan u. Ik zal mijn be diende wel zeggen er verder geen drukte ®ver te maken". De burgemeester was heel blij, dat het des zoo afliep. Hij stond graag met den Baron op goeden voet en hij was den ad- ^ankhaar, dat hem geholpen Het afscheid was beleefd, maar toen aron Wijdeveld weggereden was, kon de eenvoudige burgemeester toch niet nalaten met eenige boosheid in den toon van zijn stem op te merken: „Die heeren van adel schijnen wel te meenen dat alles voor hen bukken moet. Als men een bediende van bem raakt, is het waarachtig alsof zij persoonlijk belce- digd worden". Roger glimlachte. Hij begreep volkomen, dat de burgemeester zich eenigszins ge raakt gevoelde en hij vond dat prachtig. Want het strookte met zijn plannen. „Hm ja", zeide hij, „u hebt daar geen ongelijk aan. En bovendien het blijft al tijd nog de groote vraag, of die man, voor wien de baron zich zoo interesseert, werke lijk onschuldig is". „TJ meent?" vroeg de ander. „Ik meen, dat het nog volstrekt niet uit gesloten is, dat de detective gelijk heeft". „Maar in dat geval zou het te meer on verantwoordelijk van hem zijn, dat hij weggebleven is". „Als hij tenminaie kon komen". „Kon komen? U zegt dit op zeer vreem den toon, wat bedoelt m mijnheer Roger?" „Ik zal openhartig met u spreken. Ik ken mijnheer Rosch al eenige jaren, ik ben lang zamerhand zeer bevriend met hem gewor den. Hij is iemand, die zijn taak zeer ern stig opvat en wiens resultaten tot heden werkelijk meer dan schitterend waren. Als hij u dwong dien man te arréstecren, dan had hij meer dan losse vermoedens tegen hem. Trouwens hij heeft ook mij verzekerd, dat hij het geheim had opgelost. Nu is hij opeens verdwenen. Wij weten, er moeten menschen zijn, die, als hij het geheim van de misdaad kent bij zijn verdwijning het grootste belang hebben. Meent u, dat zij. als ze het noodig achten, tegen een nieu we misdaad zouden opzien om zich te red den?" „Maar dan", stamelde de burgemeester verschrikt, „dan vermoedt u een nieuwe misdaad hier in ons rustige Schillerhorst?" De advocaat knikte. „Ja", zei hij, „ik vrees er voor. Ik ver moed. dat de detective, die zoo plots ver- dwnen is, niet vrijwillig is weggebleven, daar het toch zeker tegenover u zijn plicht was te komen". „En n hebt van dat vreeselijk vermoeden tegenover den baron niets doen blijken. Waarom niet? U hebt hem in de veronder stelling gebracht, dat u meent dat mijn heer Rosch wel spoedig terugkomen zal. Waai-om?" „Om de eenvoudigo reden, dat ik den ba ron niet vertrouw. Als do man, die door Rosch werd aangewezen als moordenaar, schuldig is, dan houd ik baron Wijdeveld voor zijn medeplichtige". „Ma-ar dat is een vreeselijko veronder stelling". „Ik geef het dadelijk toe. Het is een ver onderstelling en meer niet, maar ik ver trouw dien hoer niet". „O", zeide de burgemeester, „ik wil u gaarne bekennen, hij is mij ook in hooge mate onsympathiek, maar het is nog ge heel iets anders iemand te verdenken de hand gehad te hebben in een ^ruwelijken moord"'. „Zeker. Ik wil u dan ook volstrekt niet die gedachte opdringen, ik meen alleen u ronduit te moeten verklaren, dat ik hem absoluut niet vertrouw. En ik zal trachten het geheim te achterhalen. Daarvoor vraag ik ut7 medewerking". „Ja maar", aarzelde dc burgemeester. De advocaat glimlachte. „Het is heelemaal niet mijn plan u tot eenigo onvoorzichtigheid te verleiden", ver volgde hij, „integendeel, dat. zou mijn plan nen slechts kunnen schaden. En ik begrijp na hetgeen pas voorgevallen is, dal. u dub bel voorzichtig zult. wilicn zijn. Evenwel danrom zouclt u mij behulpzaam kunnen wezen bij mijn pogingen om den sluier op te lichten, die nog altijd over dit geheim ligt". „Als ik kan wil ik u gaarne helpen, maar ik weet niet hoe? En wat wilt u eigenlijk doen „Ik moet allereerst weten waar mijn vriend, de detective, gebleven is". „Hebt u daaromtrent eenig vermoeden?" Dc advocaat haalde de schouders op. „Neen", zeide hij, „maar dit weet ik wel, dat het noodig zal zijn den Eikenhof in bet oog te houden". „Wilt u dat ik den veldwachter in den om I rek laat surveilleercn?" „Ja, dat zal niet kwaad zijn". „Maar de baron zal het als een bewijs van wantrouwen opvatten". „O, maar daarom zult u uw plicht toch niet willen verzuimen?" „Natuurlijk niet. Ik zal dus den veld wachter instructies geven den Eikenhof goed in de gaten te houden". „Prachtig, dat is voorloopig alles. Mag ik morgen dan eens komen hooren of hij ook iets bijzonders bemerkt heeft?" „Natuurlijk", antwoordde do burgemees ter, die eigenlijk blij was, dat men niet meer van hem verlangde. Dc advocaat ging nu spoedig heen. En hij lachto inwendig om de onnoozel- heid van den goeden burgemeester. Hij voor zich verwachtte van dio bewaking van den Eikenhof absoluut niets. Hij was ovor- tuigd, dat men op het kasteel zich werke lijk zoo gemakkelijk niet zou laten bo- spionneeren en dat men al heel gauw zou begrijpen, waarom dc veldwachter daar zoo rondliep. Maar dat wilde Roger juist. Hij stelde zich voor hoo de baron verachte lijk zou glimlachen om do suffers, die nera zoo meenden tegen te werken. Dat zou hem een gevoel van gerustheid geven. Maar in- tusschen was Roger van plan andere maat regelen te nemen en krachtiger in te grij pen. Dc schijnbeweging door middel van den veldwachter van Rchillerhorst ecu de aandacht afleiden van wat werkelijk on dernomen werd. Natuurlijk er moest iets ondernomen worden. Want hoo langer de advocaat over alles nadacht, hoe meer waarschijnlijk hij het achtte, dat Rosch do detective het slachtoffer was geworden van lieden die tot alles in staat waren om to beletten, dat hij de waarheid omtrent den moord op notaris Burton aan hot licht zou brengen. En hoo zekerder hij voor zHi zelf werd, dat baron van Wijdeveld in deze heelo geschiedenis een rol speelde, die hot daglicht niet verdragen kon. Er moest wat gedaan worden. Maar wat? Als Roger in zijn eigen plaats geweest wa re, zou hij misschien zich direct dc hulp van een paar speurders verzekerd hebben en li ij dacht er trouwens over den volgen den dag ten minste een helper naar Schil- lerborst te ontbieden. Maar liet leek hem toch noodig voor dien tijd nog iets te docu. (Wordt vervolgd

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7