ïnvloed van den dusgonaamdcn „Ontwape- i pingsdag" en der te dien gelegenheid ge houden redevoeringen midden in de her halingsoefeningen der infanterie gehouden een niet te miskennen factor geweest. Af gescheiden daarvan, is in een gedeelte der pers in den laatslen tijd zulk een felle campagne tegen allen, die in het leger mtt gezag zijn bekleed, en dat durven handha ven, gevoerd, dat het niet (o verwonderen is, dat het tot een uitbarsting als te Assen is gekomen. Indien de ontwapeningsactie als politieken eisch niet vrij gemaakt kan worden van rechtstreeksche aanvallen op l-.et leger en zijn gezagvoerders zoo wordt ten slotte in het rapport opgemerkt zullen dergelijke incidenten zich blijven voordoen, tot schade van do dienstplichti gen, die tusschcn hamer en aambeeld ko- roen. In aansluiting op dit rapport komt do Minister nader neer op de vragen van den heer Schaper. Hij zegt o.m. het te bctreu- ren, dat door het ingrijpen van den kapiteia van piket en .de wacht en de politic-troepen verhinderd werden hun taak te verrichten Had Teeds toen krachtig kunnen worden ingegrepen, dan ware het bloedig einde der ongeregeldheden zeer waarschijnlijk voor komen geworden. Ten aanzien van het doodschieten van den sergeant van Munnike, merkt dë Mi nister van Oorlog op, dat de afstand tus schcn den getroffene en de wacht plus mi nus 60 Meter bedroeg. De wachtcomman dant heeft met een overweldigende stem ge sommeerd. Stond de sergeant Van Munni ke gedurende de sommatie op de plaats, waar hij later getroffen is, dan moet hij het sommeeren hebben gehoord. Opgelegde straffen. In verband met de ongeregeldheden zij'i aan 12 militairen, waaronder de comman dant, de korporaal en twee soldaten van de wacht in de Wilhelminakazeme, on voorts de beschonkenen. zware krijgstuch- tclijke straffen opgelegd moeten worden, terwijl omtrent oen kapitein en enkele man schappen het advies van den audilenr-mi- litair is ingewonnen, in hoeverre er aan leiding bestaat, hen voor den strafrechter te brengen. Dit laatste zal uit den aard der zaak hel geval zijn. met den als opruier ge signaleerde dienstplichtige. Het onderzoek naar de ongeregeldheden te Ede heeft tot ongeveer dezelfde conclu sies omtrent oorzaak en aanleiding geleid als dat omtrent de relletjes te Assen. Voorts wordt vermoed, dat van zekere zijde propa gandisten en raddraaiers van geld worden voorzien om militairen te tracteeren, pn daardoor op te winden en zoodoende te be reiken, dat het verwekken van wanorde werd bevorderd. In verband met de ongeregeldheden wer den 0 militairen gearresteerd, die allen naar den krijgsraad zijn of zullen worden verwezen. DE RAMP BIJ TERSCHELLING. Het onderzoek. Zooals wij reeds gemeld hebben, heeft de commissie, welke een onderzoek lieefb in gesteld Daar do oorzaken van den ramp van den loodsschoener No. 2 van Terschel ling haar rapport bij den minister van Ma rine ingediend. Maatregelen. Het persbureau V.D. verneemt thans, dat do minister van Marine naar aanleiding van dit rapport besloten heeft, den loods- post voor het zeegat van Vlieland en Ter schelling (hét Stortmelk) met ingang van 7 November a.s. op te heffen. Van dien da tum af zal bij wijze van proef gedurende een half jaar de loodsdienst als volgt wor den ingericht: In de haven van Terschelling zal een Btoomvaartuig steeds gereed liggen om on middellijk nadat daartoe radio-telegra fisch of langs anderen weg het verzoek ontvangen is, een loods naar buiten te brengen. ScheRcn voorzien van radio-tele- grafie zullen het verzoek om een loods zoo tijdig van uit zee kunnen doen. dat zij daardoor geencrlei oponthoud zullen heb ben. Schepen, die geen radïo-telegrafie aan bo'ord hebben, zullen het verzoek door mid del van een sein moeten richten tot het het lichtschip Tcrschellingerbank, dat dan radio-telegrafisch een loods zal bestellen. Daar de gereed liggende stoomboot onmid dellijk na het ontvangen verzoek zal ver trekken, zal ook het oponthoud voor deze schepen gering zijn. Gedurende den tijd, dat bet lichtschip Terschcllingerbauk eventueel wegens het herstellen van stormschade niet op zijn station aanwezig is, zal ter plaatse een stoomvaartuig kruisen. Het perbureau V.D. verneemt verder, dat voor dit doel hot rijk bij de firma Doekscn op Terschelling de sleepboot „Noordvaarder" heeft gehuurd. Deze sleep boot wordt geheel vopr den loodsdienst ingericht. Aan boord zullen loodsenverblij- vcn komen, waar steeds loodsen aanwezig zullen zijn. Verder zullen aan boord 3 marconisten worden geplaatst, fcoodat er een perma nente luisterpost tot stand komt. De noo- dige werkzaamheden aan de boot worden op het oogenblik op het eiland Terschelling nil gevoerd. Verder verneemt het persbureau, dat do afhaalbotter lo Vlierccdc zal blijven krui sen, zoowel om schepen, die zonder loods zijn binnengekomen, van een binnenloods to voorzien, als om loodsen, die een schip naar zee loodsten, met goed weer af te ha len. Rij ecnigszins twijfelachtig weer zal voor dit laatste evenwel de sleepboot wor den uitgezonden, terwijl, indien deze om de een of andere reden niet tijdig aanwezig is, de loods zal worden modegenomen en do kosten zullen worden vergoed. Het is de bedoeling, dat op het traject zce-Vlierccdo cn omgekeerd alleen loods geld zal worden betaald als werkelijk van een loods gebruik gemaakt is. HET DANSEN. Verboden onder de 10 jaar. To Haarlem zullen voortaan jougelui boneden 18 jaar niet meer in dancings mogen komen. Alleen irv besloten club mogen zc worden toegelaten. Ook in het niet geoorloofd, dat zc op hals verschij nen van vcreenigingen, dio een uitvoering geven en die van de toeschouwers entree heffen. 'n Heel goed besluit. Als do ouders zich niet schamen voor vele van de tegenwoordige dansgelegenhe den, dan moet althans voor de kinderen worden gewaakt. Maar 't zou ook heel goed zijn de ouderen tegen zichzelf te be schermen. 't Wordt noodigl Koninklijke Besluiten. Poster ij en en Tolegrafie. Bij Kon. besluit is de directeur van het post- en telegraafkantoor te Goor, J. H. Callenfels, eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven en benoemd tot commies der posterijen cn telegrafie, zulks met be paling, dat hij rang zal nemen onmiddel lijk na den commies der posterijen en te legrafie J. W. Bosch. Volkenbondsraadscomité voor Ontwapening. Minister van Karncbeck lid voor ons land. Do Secretaris-Generaal van den Volken bond heeft gisteren, een schrijven van de Nederlandsche regeering ontvangen waar in wordt meegedeeld, dat Nederlands ver tegenwoordiger in den Raad, Jlir. van Kar- nebeek, Nederland ook zal vertegenwoordi gen in het Raadscomitó voor ontwapc- ningsaangelegenheden. Dit bericht is aan leiding geweest tot het gerucht als zou mi nister Van Karnebeek voortaan ook zit ting nemen in de commissie ter voorberei ding van de ontwapeningsconferentie, wel ke door Jhr. Loudon gepresideerd wordt. Dit gerucht spreekt het Vclkenbondsse- crctariaat echter tegen. Hoezeer het ook gewenscht en begrijpelijk zou zijn, dat sinds Jhr. Loudon geheel door de voorzit- terstaak in beslag wordt genomen, de Ne derlandsche delegatie in de ontwapenings commissie met een diplomaat werd aan gevuld, is het practisch uitgesloten dat een minister-in-functie aan de vrij langdurige zittingen dezer commissie zou kannen deelnemen. Tandmeester in stee van tandheelkundige. Een amendement voorgesteld. Do commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft een amendement voorgesteld op het wetsontwerp tot her ziening van do uitvoering van uc wet van 29 Juli 1925, waarvan do strekking is, den titel tandheelkundige te vervangen door tandmeester. Nederlandsche Jaarbeurs. Van 15 tot en met 24 Maart 1927. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van beheer der Nederland sche jaarbeurs is besloten, do IGo Neder landsche Jaarbeurs (o Utrecht to houden van 15 tot en met 24 Maart 1927. Grenswijziging van Delft. B. en W. er tegen gekant. Naar aanleiding van dc voorgestelde grenswijzigingen der gemeenten 's-Graven- hage, Delft en Wateringen en opheffing der gemeenten Rijswijk en Voorburg hebben B. en W. van Delft in een uitvoerig schrij ven hun standpunt omtrent de voorgestelde plannen aan den raad uiteengezet. In dit schrijven wordt o.m. het volgende opge merkt In het wetsontwerp, dat blijkens de bij- behoorende M. v. T. zijn oorsprong vindt in de behoefte tot uitbreiding van de grenzen van de gemeente 's-Gravenhage, wordt niet voldoende tegemoet gekomen aan de territoriale belangen van do gc- jneente Delft, hetgeen zonder aan de be langen van 's-Gravcnhage te kort te doen zou kunnen geschieden, waarbij B. en W. in het bijzonder op het oog hebben de ver legging van de grens tot de Hoornbrug. In het wetsontwerp, zoo wordt verder door B. en W. opgemerkt, komt niet voor een bepaling omtrent het verlccncn van een schadeloosstelling door de gemeente 's-Gravenhage aan Delft voor het derven van inkomsten, terwijl voorts geen vol doende aandacht is geschonken aan rege lingen ten aanzien vanlevering van gas, water en clcctriciteit. B. en W. zijn geen tegenstanders van dc totstandkoming van een andere grensrege ling met betrekking tot dezo gemeente. Betreurd wordt echter, dat in het wets ontwerp niet aan de geuite wenschen wordt tegemoet gekomen. Om deze roden doen B. en W. aan den raad het voorstel om aan het college van Ged. Staten van Z.-Holland mede te dee- len, dat het ingediende wetsontwerp niet voldoende tegemoet komt aan gerechtvaar digde verlangens van do gemeente Delft t. a. v. de verlegging der grenzen tot de Hoornbrug, terwijl met betrokking tot de regelingen van gas, water, clectriciteit geen enkele bepaling is ontworpen, het geen aanleiding tot moeilijkheden zal ge ven. Als argumenten voor een verlegging van dc grenzen tot de Hoornbrug worden aan-* gevoerd 1. De Haagweg is privaatrechtelijk eigendom van do gemeente Delft, die er ook het beheer en onderhoud van heft. 2. Door verlegging der grens tot bij dc Hoornbrug zal een meer natuurlijke grens worden verkregen. STADSNIEUWS „ST.-AUGUSTINUS". Officieele opening „Eigen Huis" en viering Eersie Lustrum. Do R.-K. Studentcnvcrccniginp „Sanc- tus Augustinus" te Leiden hield gisler- uamiddag een bijeenkomst ter gelegenheid van do officieele opening van liet nieuwe ..Eigen Huis" en mede ter herdenking van het feit, dat de vereeniging vijf jaar gele den het „Eigen Huis" op de Stecnschuui openda Behalve de moderator, prof. P. Groe nen, die de inwijdingsplechlighcid zou ver richten, waren o.m. aanwezig de Zeer- eerw. Heer Pastoor Th. M. Beukers, dr. Niemer, lid van den Raad van Beheer, en zijn echtgenoote. De overige leden van den R. v. B., de heeren L. Roozen en W. Twaalfhoven uit 's-Gravenhage, hadden be richt van verhindering gezonden. Verder waren nog aanwezig dr. Lap, oud-lid der vereeniging, thans arts te Rotterdam en de heer ir. Jan A. van der Laan, onder wiens leiding de restauratie van het ge bouw is uitgevoerd, cn zijn echtgenoote. De opkomst der dames- cn heerensludenten was maër matig. De voorz. van het „Eigen Huis", de heer Th. de Testa, begon zijn korte toe spraak met de raodedeeling, dat hij met groot genoegen deze vergadering in het „Eigen Huis" opende. Hij memoreerde hoe vijf jaar geleden, toen reeds lang do behoefde aan een Eigen Huis was gevoeld, door enkele enthousiaste Augustijnen de oprichting geschiedde op de Steenschuur. Vandaar vertrok men naar Hoogewoerd 144, welk huis de vereeniging geen geluk heeft ge bracht. Het was er kil en koud en ieder die hart had voor de vereeniging voelde, dat er vqjandering moest komen. Die vindt men nu in dit schitterende Eigen Huis, waarvan hij hoopt, dat het zal geven, wat een studentensociëteit kan geven. Dengenen, die hun medewerking bij de inrichting^ van het gebouw verleenden brengt spr. hartelijk dank, in het bijzonder doet hij zulks aan Jules Visser, die tijdens de restaurantje icdcrcn morgen prompt half negen present was om spr. uit zijn bed te halen en naar het gebouw te gaan. Beter dan iemand anders had spr. zijn grooten ijver kunnen bewonderen en hij verklaart gaarne den heer Visser als een der steunpilaren van dit Eigen Huis. (Ap plaus). Daarentegen moet spr. tevens consta- teeren, dat er helaas vele anderen waren, die zich niets van de zaak aantrokken en alleen van de genoegens die het Eigen Huis zal bieden willen profitoeren. Spr. hoopt verder, dat dit Eigen Huis voor allen het middelpunt van hun stu dentenleven moge wezen, alwaar zij hun vrienden zullen kunnen vinden. Dan werkt ieder mede, om het Eigen Huis te doen maken tot wat het wezen moet en hij voegt er den wonsch aan toe, dat door dit Eigen Huis „Sanctus Augustinus" moge groeien en bloeien en over vijf ja ren moge wezen liet centrum van eeri bloeiend studentenleven in „Sb-Augusti- nus". (Applaus). Prof. Groenen, hierna het woord ne mend, zegt, dat bij een lustrumviering de gedachten onwillekeurig uitgaan naar het verleden* om te blijven staan bij het heden en zich 4e richten naar de toekomst. Over liet verleden kan spr. met meer recht spreken nog dan do pracses, om dat hij do heele wordingsgeschiedenis heeft medegemaakt. Voor vijf jaar toch gingen er reeds meermalen stemmen op, dio zeiden, dat hot niet voldoende was om elkander op' do l4-daagsclie vergade ringen te ontmoeten, doch dat cr een Eigen Huis moest komen, dat een hand zou schoppen, die de studenten bij elkan der kan houden. Spr. herinnert dan aan een vergadering in de Turk, waar plotse ling eenige leden kwamen binnenstormen met de mededeeling, dat zij met het be stuur van den Volksbond lot overeen stemming waren gekomen over een lokaal op de Steenschuur. Zoo kreeg de vereeni ging haar Eigen Huis onder praesidiaat van H. v. Buchem. Op geestige wijze her innert spr. hoe daar geleefd en getobd werd. Toen trok men naar de Hoogewoerd onder het praesidiaat van Sta-n de Bic. De plechtige inzegening zullen velen zich on getwijfeld nog wel herinnoren. Gezellige uren werden daar doorgebracht, aange name herinneringen blijven er achter en zelf mocht spr. daar ondervinden, dat zijn eigen persoon den studenten ook nog wel wat waard was. (Applaus). Toch noemde spr. de omstandigheid, dat hel huis verkocht werd, gelukkig om er vandaan te trekken en het heden brengt thans een. schitterend Eigen Huis, hoe wel zulks niet zonder groote moeilijkhe den van materieelen en finaneicelen aard geschiedde. Prof. Groenen meent dan uit naam van alle Augustijnen te sproken als hij op recht dank brengt aan a) degenen, die bij do inrichting gewerkt hebben alsof zij werklui waren. Jules Visser werd daar voor reeds in het bijzonder dank gebracht door den praeses, doch spr. wilde daaraan toevoegen de namen van praeses de Tes ta zelf en van mej. Rie Keesom. (Ap plaus). Een blik werpend in de toekomst, zegt prof. Groenen, dat hij met den praeses reden heeft om optimistisch te zijn, om dat het Eigen Huis zal gaan beantwoor den aan het doel waarvoor het is opge richt, doch van den anderen kant moet spr. ook een pessimistischen toon laten hooren, als hij zich afvraagt of nu allo Augustijnen wakker geschud zullen worden en of zij zullen gaan begrijpen, dat liet Eigen Huis is ingericht voor alle leden van „St.-Augustinus". Prof. Groenen spreekt vervolgens den hartgrondigen wensch uit, dat dit Eigen Huis zal worden oen huis van echte, waar achtige vriendschap, een vriendschap, die weet te geven waar zulks noodig is. Verschil van rang of stand noch ver schil van ideeën moge een sta-in-den-weg zijn om anderen mede te deelen vsd het geen men zelf bezit. Degenen, die alles voor zichzelf houden in dezo kleine maat schappij zullen ook niet in de groote maatschappij de juiste menschen zijn. Dat dit huis door de onderlinge vriend schap van bewoners en bezoekers zijn dool moge hereiken. Echter, zulks is onmogelijk wanneer daarop niet allereerst rust de ze- allereerst aan God worden toegewijd. Dat het door deze inzegening getockend moge zijn als liet huis der R. K. S. V. cn dat al len er in de toekomst aan mogen denken, dat er velen zullen zijn die cr naar zul len opzien als liet huis der R. K. Studen- l< n. Spreker eindigt met den wensch, dal zulks hun tot eere zal moge strekken. Hierna werd door Prof. Groenen de in wijdingsplechtigheid volgens de voorge schreven ceremoniën verricht, waarna praeses do Testa dank bracht aan Prof. Groenen voor hetgeen hij gesproken had en aan de leden voor hun belangstelling. Het bestuur van Eigen Huis werd hier na door alle aanwezigen gecomplimen teerd, waarna men in gezellig samenzijn het eerste lustrum van E. H. herdacht. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN. Archeologische lezingen en cursussen. Evenals andere jaren zullen ook dezen winter weder verschillende avondlezingen in het Rijksmuseum van Oudheden gehou den worden. Het programma voor het seizoen 192G 1927 ziet er als volgt uit: 2 November: Dr. H. Frankfort (Leider der Egypt. Exploration Society), Londen: Het z.g. Osireion in Abydos cn zijn bctec- kenis volgens de jongste opgravingen. 16 November: Dr. J. H. Holwerda: Nieu we vondsten der Steenkuituur in Zuid- Limburg. 30 November: Mej. Joh. Brants: Ostia. 9-December: Dr. A. J. B. Waee, Athene: Mycenae. 20 Januari: Dr. G. Welter, Athene: De opgravingen van Sich§m. Archaeologisch technisch gedeelte: De topografie van liet oude Sichem in de verschillende tijdper ken. 25 Januari: Prof. dr. F. M. Th. Böhl Gro ningen: De opgravingen van Sichem. Ar- cliaeol. historisch gedeelte: a. De opgra ving van Sichem in de lijst van do geschie denis en oudheidkunde van Palestina. 27 Januari: Prof. dr. F. M. Th. Böhl: b. De opgraving van Sichem in do lijst der oude beschavingen in de landen rondom de Middellandsche Zee. 15 Februari: Dr. A. E. Remonchamps: Het leven in den Steentijd: met vertoo ning van een film van het Staats-Histo- risch Museum te Stockholm. 1 Maart: Dr. J. H. Holwerda: Britten burg te Katwijk, Roomburg te Leiderdorp en do Burcht te Leiden. 15 Maart: Dr. W. D. v. Wijngaarden: Voorstellingen van vreemde volkstypen in Egypte naar aanleiding van liet relief van Horem Heb. 29 Maart: Prof. dr. H. Schafer: Die Kunst von Tell-Amarna (Iclmaton). Zij, die één of meer lezingen wenschen bij te wonen gelieven zich daartoe op te geven voor 23 October a.s., legen vergoe ding van f 1.per persoon voor onkosten. Zij ontvangen dan voor elke lezing gratis een afzonderlijke toegangskaart. Rondgangen. Van October tot Maart zullen geregeld in de verschillende, afdeelingen van het Museum Rondgangen onder wetenschappe lijke leiding plaats hebben op Woensdag en Zaterdagmiddagen. In het geheel zul len 28 rondgangen gehouden worden. Aan deze rondganger kan door ieder mu seumbezoeker, zonder voorafgaande aan melding gratis worden deelgenomen (tot een maximum van 20 personen). Er moeten minstens 6 deelnemers zijn. He! Boschveld in Transvaal. Op uitnoodiging van de Pkilosophische Faculteit der Leidsche Studenten heeft Donderdagavond prof. dr. Molengraaf! uit Delft in de collegezaal van het anorga nisch chemisch laboratorium een lezing gehouden over bovengenoemd onderwerp. „Het heeft zeer de aandacht getrokken, aldus spr., dat de statistieken uitwijzen, dat het verbruik van verschillende grond stoffen op ^aarde, die de mensch noodig heeft, op zeer snelle, men mag zeggen onrustbarende wijze toeneemt. Deze snelle toeneming, die omstreeks ~40 jaren gele den voor de mcèsto dier sloffen is be gonnen en nog stijgend is, doet een uit putting in afzienbaren lijd vreezen van eenige der grondstoffen, die de mensch voor zijn bestaan als onontbeerlijk be schouwt, met name van verscheidene me talen als tin, koper en zink, ook in min dere mate ijzer, en van fossiele brandstof fen, met name van de petroleum. Deze uiterst snelle verbruikstoeneming staat wel in verband met de bevolkingsaanwas op aarde, maar is daarvan toch niet het directe gevolg, maar veeleer van de sterke toeneming van het verbruik per hoofd van al die stoffen, over de bevolking van do geheele aarde gerekend. Zij is dus vooral oen gevolg van do toenemende cisclicn, dio de mensch aan zijn beslaan stelt. Hoewel het voorbarig zou zijn voor ioder van die grondstoffen het aantal ja ren te voorspellen, na welke die ge noemde uitputting zal intreden, is liet toch niet twijfelachtig, dat bij nog toene mende of gelijkblijvende behoeften in af zienbaren tijd uilputting zal intreden. De mensch zal zich tegen .dat gevaar verdedigen en, misschien ten dcele nog onbewust, wapent hij er zich reeds togen. Vele strijdmiddelen staan hem ten dien ste in den naderenden strijd, dio wellicht de meest hcroiscbe zal zijn, dio de aarde ooit heeft aanschouwd; en van die strijd middelen is de grondige studie der voor waarden, waarop do genoemdo grondstof fen in den aardbodem voorkomen en daar in zijn ontslaan een der voornaamste. Nu is geen gebied ter wereld beter voor zulk een studie geschikt dan het Boschveld in Transvaal. Alle metaalvoorraden op aarde zijn in stellingsgesteenten, die uit diepere deelen der aardo nu en dan en slechts hier en daar naar hoogere deelen der aardkorst opdringen, nabij de oppervlakte der aar de gebracht, waar zij onder gunstige om standigheden voor den mensch bereikbaar zijn geworden. Het Boschveld in Trans vaal is het grootste gebied op aarde van stollingsgesteenten, die, in laccolitbischen vorm, in de aardkorst zijn opgeperst en thans na miüioencn jaren vap erosie zichtbaar en toegankelijk zijn. Nergens op aarde laten zich de voorwaarden, vol gens welke de metalen, die de stollings gesteenten uit diepere deelen der aardo gen des Heeren en daarom zal bet buis GEMEENTELIJKE AAKKONDIGIjlSÈH Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Lei. den brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van- a. de firma W. F. Paauw en Zn., om vergunning tot het uitbreiden van Ve H, thographische metaaldrukkerij cn vernis- inrichting in het perceel Utrechtsche Jaar- pad No. 113a; b. J. de Nijs, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor hol her- stellen van rij wielen in het perceel Slik. steeg No. 8; c. de N.V. v.h. A. Waals, om vergun- ning tot het. uitbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van ondergoederen ia het perceel van der Werffstraat No. 7; d. de Leidsche Coöperatieve Melkin richting „De Landbouw", ora vergunning tot het uilbreiden van de zuivelinrichting in het perceel Rijnsburgersingel No. 23. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondaguienst der apotheken wordt van Maandag 11 Oc tober tot cn met Zondag 17 Octo ber waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, tele- foon 552. hebben naar hoven gebracht, tol zooge- naamdo ertsen zijn geconcentreerd, beter besludeeren dan daar. Het Boschveld heeft reeds zeer belang-rijke hoeveelheden tin en geringere hoeveelheden koper, zi|. vr en kobalt geleverd cn ijzer en titanium komen er in onmetelijke hoeveelheden in voor. Sedert eenige jaren heeft men in bet complex van stollingsgesteenten van het Boschveld platina en daarnevens pal ladium, verspreid over oen zeer groot ge bied, aangetroffen. Het opsporen der vindplaatsen van platina is geschied met behulp van do nieuwste hulpmiddelen, zooals met behulp van magnetische en zwaartekrachtmetingen, en voorts met ge bruikmaken van vliegtuigen, die van veel nut daarbij zijn geweest. Men verwacht Ier plaatse, dat de opbrengst van het m zeldzame metaal platina uit de nieuwe vindplaatsen in het Boschveld spoedig die van alle anderen op aarde te zaïnen zal overtreffen; of die verwachtingen een re delijke kans hebben verwezenlijkt te zul len worden, staat, aldus besloot spr, echter nog niet vast." Prof. Storm van Leeuwen. Trof. dr. Storm van Leeuwen is gisteren naar Berlijn vertrokken, waar hij is uit- geiioodigd op het congres van dc Yerein für Verdauungs- und Ftoffweehselkrank- heiten, dat heden wordt gehouden, ccn voordracht te houden over het verband tuEschen allergie en het maagdaTinkanaal. Met den voet bekneld. piotermiddag omstreeks 3 uur .gcr.iakto de echtgenoote van den slager K. F. W. v. L. met den voet onder een afsluitijzcv van een brug aan den Nieuwe Rijn, juist locn een vrachtauto de brug opreed. Daardoor werd het afsluitijzer op de brug gekneld, waardoor dc teen van den rechtervoet der juffrouw gespleten werd. Eenheidsprijzen. Do firma Vroom en Dreesmann. is er steeds op uit om iets nieuws te brengen en zeker is zulks het geval, als zij cr haar klanten het bezoek aan de magazijnen ver gemakkelijkt. Zoo hoopt zij thans te doen door het invoeren van hare eenheidsprij zen. We dachten, dat de tijd van eenheid»- dit en dat voorgoed tot den oorlogstijd zou hebben behoord, doch dc firma Vroom en Dreesmann heeft er anders over ge dacht. In de afdeeling manufacturen is rut een aparte afdeeling ondergebracht, alwaar alle in de magazijnen voorradige artikelen groepsgewijze zijn ondergebracht in de eenheidsprijzen van 10, 25, 50 cent cp een gulden. Voor een vluchtig bezoek aan do map» zijnen wordt het koopen in deze ."Medio» eenheidsprijzen zeer vergemakkelijkt, men zooal weet wat er voorhanden is. Daartoe raadplege men de uitvoerige M* nonce in ons nummer van heden. Gistermiddag is de sjouwer A. J. S-. w0> nend in dc Juliana straat, bij het lossen van sparren uit een wagen aan het He rensingel-station, bloedend aan don l|n' kerkuit verwond doordat ccn der spnrrtf met het uiteinde opzwiepte. Op den Oude Rijn is gisteren een onbe heerd staande handwagen aangereden doo* een vrachtauto, bestuurd door J. J. 1» handwagen werd in het water geduwd Hedenmorgen omstreeks 10 uur is. door dat een voor een boerenwagen gespannen paard schichtig word, een ruit van dc hee renmodezaak der fa. Timmermann aan Maarsmansstccg vernield. Bij het achtw* uitrijden van den wagen bevond zien ja» een fietser op het trottoir, die aan een e handen werd verwond. MUZIEK. De Leidsche Kunstkring voor Allen. Abonnementsconcert. Zoo gaan wij zachtjes aan het concerts# zoen weer in. Gisterenavond weid door Utrechtsch orkest onder leiding van Cornells het 8e concert van „den Kun kring voor Allen" (bet le in dit seize gegeven voor een bijzonder talrijk au i^ rium. Geen plaatsje was onbezet in groote Gehoorzaal. Een goed verzoijiP gramnia bracht do menschen op de n^fn omtrent een en ander van dc uit.tc werken. Evert Cornells is een bckwaaia rigent, die een heerlijke muzikaliteit en de gave heeft mooi te laten Voortdurend is zijn orkest door 7. c- 1 klankschoonheid. Hij beweegt 11 ;l 1 émotioneelo sfeer, ontroerd door de w

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2