WAALS I Koopt bij WAALS. mmmm iedeoeeuo Jongens Pakjes Jongens Jassen Jongens Capes Kinderjurken Kindermantels Haarlemmerstr.130136 MGEZOUOEÜ fMOEEUg KMTM5- VOLLE-MELK REEPEN Dat's ÜWATÏA ten toestand ter plaatse ccn einde te ma ken. De Bioscoopcommissie. Het Nederl. Gorrespondcntieburcau in Den Haag meldt: Het bericht, dat dr. Van der Meulen zou zijn benoemd tot voorzitter van de bioscoopcommissie is in dezen vorm on juist. De voorzitter van die commissie, m. Ledeboer, beeft om gezondbedsredenen ontslag aangevraagd. Dit ontslag wordt aangehouden tol de ontbinding van de commissie, die eigenlijk met de aanbieding van het ontwerp van wet reeds baar laak heeft volbracht, maar op verzoek van den minister van Binnen- landsche Zaken cn Landbouw, de regee- xing nog zal adviseeren over de uitvoe- rï ngsmaatregelen. Het lid der Staatscommissie dr. Van der Meulen is bereid bevonden, bij ontstente nis van den voorzitter nis zoodanig op te treden en is daarvoor door den minister aangewezen. Gemeenteraad van Gouda. In do gehouden vergadering van den ge meenteraad van Gouda heeft de heer Over hand, lid van de S.D.A.P., een interpel latie gehouden over de reorganisatie van de veemarkt. Spreker vroeg, in hoeverre B. en W. reeds tegemoet zijn gekomen aan do indertijd door de veehandelaars tegen de inrichting van do markt geopperde be zwaren. Wethouder Bokhoven, V.B., ant- woorde, dat tot dusver aan de reorganisa tieplannen geen uitvoering kon worden gegeven, omdat het rapport van de markt- commissie nog niet verschenen was. De vorige week is dit rapport echter gereed gekomen, zoodat thans spoedig met de reorganisatie van de markt een aanvang kan worden gemaakt. Naar aanleiding van bet geval van be smettelijke ziekte, dat vermoedelijk ver oorzaakt is door de aanwezigheid van ratten, in de gemeentelijke bad- en zwem inrichting aan do Houlmansgracht, ver zocht dr. Hoffman, R.-K., aan B. en W. een onderzoek in to stellen, wat B. en W. toezegden. De burgemeestersvacature te Weesp. De correspondent van „De Tijd" bericht; Voor de vervulling der burgemeesters- vacature te Weesp worden genoemd de heeren Bulten (A.R.), burgemeester van 'Blokzijl in Overijsel en P. J. J. Haazevoet (R. K.), lid der Eorste Kamer. Liefdewerk „Pastoor Verbraak." De leiding van het liefdewerk „Pastoor Verbraak" is dezer dagen door liet Cen traal Bureau der K. S. A. te Leiden over gedragen aan den Zoerccrw. heer J. J. J. Noordman, Majoor-Aalmoezenier den Haag. In verband hiermede is ook de zetel daarvan verplaatst naar do Residentie. Dit liefdewerk bearbeidt een terrein, het welk tot voor korten tijd geheel braak lag en waarvan met betrekkelijk weinig kos ten een. ontzaglijken oogst kon worden binnengehaald: De loet uur-v er schaffing aan ons leger in I n d i e: d. w. z. om streeks 160 militairo verblijven, waar onze Hollandsehe soldalen snakken naar lectuur en waar geen goede lectuur aan wezig was, voorzien van degelijke boeken, kranten, illustraties etc. De organisatie van het liefdewerk is zoowel in Indië als hier in orde. Reeds zijn er vele pracht- zendingen van boeken door do K. S. A. via het Departement van Koloniën afgele verd; reeds hebben wo een lijst van 38 personen, die geregeld iedere week of iedere 14 dagen bun kranten, illustraties etc. naar Indië verzenden; reeds is een bedrag binnengekomen om de onkosten van bindwerk en emballage te bestrijden, en.... reeds zijn er meerdere getuigenis sen uit Indië ontvangen, die allerduide lijkst bewijzen, dat de zendingen uit het Moederland op hoogen prijs worden ge steld en dus vruchten dragen. Een goed begin- Maar ook nog niet meer dan een begin! Naar aanleiding van de verplaatsing van ons liefdewerk is een rust ingetre den van uit Indië reeds klachten, dat die rust al veel te lang heeft geduurd. Nu weer opgemarcheerd: Dus: Wio heeft nog goed onderhouden boe ken, goed gebonden illustraties etc. voor ons? Wie is nog bereid zijn kranten etc. ge regeld naar Indië te zenden? Door ons wordt het adres opgegeven. Wie geeft ons nog wat contanten voor bindwerk etc? Wij wachten hoopvol. Het adres is voor laan: Aalmoezenier J J. J. Noordman, Noorderbeekdwars- straat No. 202 Den Haag. Giro 29342. Motto: Liefdewerk „Pastoor Verbraak." Later opgave onzer filialen, die er reeds zijn of weldra zullen zijn. DE WESTERSTORM. DE ROUW DER VISSCHERS- BEVOLK ING. H.M. de Koningin heeft aan de burge meesters van Katwijk en Vlaai-dingen een telegram doen toekomen, waarin zij zegt zeer getroffen te zijn door de rampen, die do gemeenten hebben go tic ff en en welke Haar met oprecht leedwezen hebben ver vuld. H. M. verzocht daarbij aan de na gelaten betrekkingen der opvarenden, die li erbij omkwamen, Ilaar oprechte deelne ming over te brengen. VERKENNING VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN. Spoedige radio-telegrafische berichten. -Vanwege liet Departement van Marine, zijn de thans zich op zee bevindende vaar tuigen, belast met het toezicht op de vis- scherij op de Noordzee, geïnstrueerd om Zooveel mogelijk Nederlandscbe visschers- Vaarfuigen te verkennen cn zoo spoedig piogelijk radio-telegrafisch te rapporteeren welke vissclicrsvaarluigen zijn aangetrof fen. De „KATWIJK 103" OP DE THUISREIS? Volgens de reederij geen reden tot ongerustheid. Het schip zou heden eerst binnenkomen. Hoewel men zich ook te Katwijk uiter aard voortdurend afvraagt, wat het lot van de K. W. 103 en zijn bemanning zal zijn, maakt nóch de reederij Gebrs. Taat, nóch de bevolking in het algemeen zicli thans reeds ernstig ongerust over liet feit, dat deze logger, na de stormen van Zaterdag en Zondag, nog niet is binnengeloopen In de eerste plaats, zoo redeneert men, is de K.W. 103 door twee schepen op ver schillende tijdstippen, doch nadat do erg ste storm voorbij was, gezien; zoowel de K.W. 132, als de treiler „Wille Zee", die te IJmuiden is binnengeloopen, heeft den logger gesignaleerd. En verder is, voor zoover bekend, nergens aan de kust iets aangespoeld, dat er op zou wijzen, dat den K.W. 103 een ongeluk is overkomen. Nog geen enkel bericht is ingekomen, dat deelen rondhout of andere wrakstuk ken geïdentificeerd zijn als afkomstig van dit vaartuig. Ook lijken van do bemanning zijn niet geborgen. Een der heeren Taat wees er een cor respondent van de „Tel." op, dat de K.W. 103 volgens liet plan eerst hedenochtend te IJmuiden behoort binnen te loopen en hij sprak dan ook als zijn stellige overtui ging uit, dat schipper Keus en zijn wak kere Scheveningers zich ongedeerd met bun schip op de thuisvaart van de vis- scberij bevinden. Nog een geruststellend bericht. Uit IJmuiden wordt ons geseind: Do schipper van do hedenmorgen' te IJmuiden binnengeloopen logger „Ma- chiel", gemerkt K.W. 33, welke 25 Aug. j.l. tegelijk met de K. W. 103 ter haring- visscherij is vertrokken, rapporteert ver leden week Donderdag 9 October nog mot de K. W. 103 op do visscherij nabij Doggersbank to zijn geweest. De K. W. 103 keerde toen nog niet naar huis terug, doch koerste noordelij ker. Wijl de K. W. 33 een vollen storm heeft meegemaakt en dus met veel tegen wind heeft moeten kampen, kon deze log ger eerst heden te IJmuiden binnen zijn. Do hoop, dat de K. W. 103 behouden is, neemt daardoor belangrijk toe. Immers deze logger kan nu onmogelijk bij Ter schelling gezien, zijn. HOE SCHIPPER PENNING VERDRONK „Het Volk" vernam nog eenige tragische bijzonderheden over het verdrinken van schipper D. Penning, van de VI. 46. „Penning gaf, toen hij bemerkte, d-at er geen redden aan was, order om de zwem vesten aan te doen. Een kist met deze gor dels was niet te bereiken. Op het allerlaatste moment zei de schip per: „Ik ga nog' even het journaal halen". Tol het laatste moment was hij dus bij zijn werk. Penning verdween in do kajuit. Plotse ling drukte een geweldige grondzee dc schuit n-aar beneden. Allen vielen in bet water en het noodlottige toeval wilde, dat de schiper terecht kwam hij zijn zoontje, die zich aan een luik had vastgeklemd. „Hou je maar goed vast joh! Ik zal het niet meer halen. Groet moeder en je broer!" schreeuwde hij zijn kereltje toe. Toen zag het ventje zijn vader, die zich in het zwar te oliegoed niet bewegen kon, in de koken de golven verdwijnen. Schepen in nood. Draadloos assitentie gevraagd De sleepboot „Drente" te Helder, is gis termiddag van Nieuwediep vertrokken op een draadloos sein van een nog onbekend schip, dat met gebroken roer ligt tien mijl West van het lichtschip Haaks. Nader is bericht ontvangen, dat de sei nen afkomstig zijn van het Deensche stoom schip „Fano". De sleepboot heeft nog geen contact met het vaartuig. Noodseinen op Ameland gezien. Uit Hollum (Ameland) wordt geseind: Gisteravond omstreeks half elf werden ten Noordoosten van Ameland noodseinen waargenomen. De Hollumschc reddings boot werd direct naar het strand gesleept, doch aangezien het seinen was opgehour den, wist men niet in welke richting ge zocht zou moeten worden. De boot is der halve niet uitgevaren. Ook van Nes zijn noodseinen gezien en beantwoord. Na dien tijd zijn er geen noodseinen meer gegeven. Nog meer noodseinen. Een sleepboot is heden van Schiermon nikoog naar zee vertrokken op zoek naar een stoomboot ten Noorden Tan Ameland. Deze boot heeft gisteravond noodseinen gegeven, Angstige uren op een Engelschcn treiler. Behouden te IJmuiden binnen gebracht. In de visschershaven te IJmuiden, heeft dc stoomtreiler „Pieter" Urn. 144, binnen gesleept den stoomtreiler „Arco" GY 1004, die met gebroken roer in den vliegenden storm op do Noordzee hulpeloos drijvendo werd aangetroffen en angstige uren beleefd heeft. De berging is met groot gevaar en veel moeie geschied. Alle opvarenden waren meegekomen. De „Tel." had gistermorgen een kort onderhoud met schipper J. P èwaan van den treiler „Pieter" IJm. 144. Deze vertel de, dat hij Zondagmiddag om vijf uur op de Noordzee den Engelschcn stoomtrei ler „Arco" Gy 1004 aantrof. Van het schip was door den storm het roer weggeslagen. De „Pieter" heeft den Engclschman toen op sleeptouw genomen, doch reeds denzelf den avond brak de sleeptros. Met groote moeite wist men deze weer vast te maken. Bij de hooge zee is het een zeer moeilijke reis geweest, waarbij zelfs nog vier maal de sleeptros is gebroken. Telkens wist men he schip weer vast te krijgen en gister ochtend om halfacht bracht dc „Pieter" den treiler, gelijk gemeld met alle men- schen aan bbord veilig binnen. Engelsch stoomschip vergaan. De bemanning door het s. s. „H o f p 1 e i n" gered. De gezagvoerder van het s.s. „Hofplein" heeft aan de reederij, de Scheepvaartmaat schappij „Millingen" te Rotterdam ge seind, dat hij op weg naar Rotterdam is met aan boord de geneele uit acht koppen bestaande bemanning van het Engelsche s.s. „Girl Phyllis", dat op 55 graden 40 minuten N.L. en 5 graden 85 minuten O.B in zinkenden toestand werd aangetroffen. Schepen en opvarenden opgepikt. De te IJmuiden binnengekomen motor- logger „Geertruida Parlevliet, K. W. 29" had ten N.W. van Doggersbank een scheepsboot opgepikt van den Engelschcn stoomtrawler Walsdorff G. Y. 202 uit Grimsby. De motorlogger zelf had het ook zwaar (e verantwoorden gehad. Alles van dek was weggeslagen. De Nederlandscbe sleepboot „Dienlho" van het bureau Weismuller heeft heden morgen op de Noordzee het Deensch s.s. „Fanö" opgepikt. Het stoomschip was op weg naar Galais en bad door het zware stormweer schade aan het roer opgeloo- pen. De sleep heeft koers gezet naar Hoek van Holland. De binnengekomen logger Willem Johan nes H.U. 447 bracht een gewonde matroos aan, C. de J. die door een stortzee tegen het dek gesmeten was en een been gebro ken had. De man werd naar Scheveningen vervoerd. Van den logger was een deel der verschansing weggeslagen en een scheeps boot vernield. Een wrak aangespoeld. Op do Noordkust van de Engelsman- plaat bij Schiermonnikoog is een wrak van onbekende herkomst gevonden. Groote schade aan onze duinen. Het heeft aan de Noordzeekust van Hel der tot voorbij Callanlsoog bij den laatstcn Zuidwesterstorm harder gespookt dan tot nu toe in de berichten is uitgekomen. Van Camperduin tot Huisduinen zijn de duinen over een breedte van meer dan 10 M., op sommige plaatsen lot 13 M. weggeslagen. Ooggetuigen verklaarden in geen jaren zulk een storm te hebben waargenomen. Het ter bescherming aangebrachte rijshout be antwoordde niet meer aan zijn doel en werd door het bruisonde water over stroomd. Tusschen Petten en Kamp, waar de Hondsbossche zeewering liet achterlig gende land tegen het woeste element moest beschermen, is het schuim in geweldige massa's over don dijk geslagen. De duinbeplanling heeft veel te lijden gehad, en aanzienlijke schade is hieraan aangericht. Rietschermen en stroopotlen zijn tot op groote hoogte weggeslagen; waar anders een zacht glooiend duin was, ziet men nu een loodrechten wand. Een wa terstand als de zee tijdens den laalsten storm bereikte, is bij menschenheugenis niet voorgekomen. Op Wieringen. Do Aoordwesterstorm heeft vrij wat scha de aangericht aan den nieuw aangclegdcn dijk langs den Wouclstrandpolder te Wie- ringen. Heele stukken van de stcenglooiing zijn verzakt. Scheepscngelukkcn kwamen gelukkig niet voor. doch de palingvissckcrs hebben zeer veel fuiken verloren. Ook hebben di verse woningen, vooral die met rieten da ken, veel geleden en hier en daar zijn hoo rnen omver gewaaid. Gedurende den storm was er buitenee- woon veel water in zee, zoodat de kaden der havens onder stonden. De nieuwe afsluitdijk WieringenVan Ewijcksluis heeft niet geleden. STADSNIEUWS DE ELECTRICITEITSSTORING. Gisteravond weer een gedeeltelijke storing. Gisteravond is er weer een gedeeltelijke storing in do electriciteitsvoorziening ge weest, die een klein gedeelte van den Rijnsburgerweg en Oegstgeest, Warmond, Voorhout, Noordwijk, Noordwijkerhout, Sassenheim, Lisse en Hillegom in het duister zette. De vrees, dat de Electrische Centrale weer haar werk staakte bleek gelukkig niet waar, want nergens anders is eenige storing ondervonden. De storing bleek te zijn ontstaan door het uitvallen van een automatischen scha kelaar in het station Endegeest, doch het duurde betrekkelijk lang voordat de oor zaak hier gevonden werd. Wat toch is het geval. Sedert eenige dagen was men bezig geweest, dank zij de hulp der Ned. Spoorwegen, om de 10.000 volt spanning van den electrischen spoor weg, (welke stroom nog niet tot Leiden, doch tot Voorschoten was aangesloten) naar Leiden over te brengen ter verster king der electrische centrale. Eergisteren was men hiermede gereed gekomen en nu dacht men aanvankelijk, dat de storing hier lag, hetgeen echter niet het geval was. Inmiddels was Warmond echter reeds weer door overschakeling aan het station Kwaakbrug van stroom voorzien en ook de storing in de andere plaatsen was na een goed uur opgeheven. Inzake do groote storing van verleden week vernemen we thans, dat één der de fecte turbo-generatoren, die in reparatie was bij de firma Smit te Slikkerveer, weer gerepareerd is en dat liet geheelo electrisch bedrijf binnen enkele dagen weer op volle kracht zal werken cn de noodige reserves weer aanwezig zullen zijn. INDISCHE LEZINGEN. Evenals het vorig jaar* worden ook dit jaar inplaats van een volledige Indische Week aan de Leidsche Universiteit drie lezingen gehouden. De eerste is gister middag gehouden in het Groot-Auditorium der Leidsche Universiteit door mr. dr. W. M. G. Schumann uit Den Haag, oud-voor zitter van den Indischen Volksraad, die een lezing hield over de practijk van den Indischen Volksraad. De rector magnificus, prof. mr. E. M. Meijers, opende deze lezingen met een kort woord, waarna mr. dr. Schumann zijn lezing aanving. De practijk van den Volksraad. Spreker begon met op te merken dat in 1918 bij de instelling van den Volksraad, de verwachtingen lang niet overal even hoog waren gespannen. In ambtelijke krin gen vooral schudde men het hoofd over deze concessie aan den geest van den lijd. In het begin der 20ste eeuw werd Indië in Indië zuiver automatisch geregeerd en eerst in 1905 sloeg de decentralisatie daarin de eerste bres, toen liet beheer van enkele groote steden aan gemeenteraden werd toevertrouwd. Het duurde echter tot 1916 voordat de volgende stap werd gedaan en Indië in den Volksraad een vertegenwoordigend lichaam kreeg. Uit voerig gaat spreker dan in op de vraag wat de reden was om den Volksraad in to stellen en hij komt tot de conclusie dat de grootste verdienste van de nieuwe instel ling is het mondeling contact tusschen Regeering en vertegenwoordigers der inge zetenen, waardoor de atmosfeer de In dische ingezetene is zoo gauw geneigd om bij voorbaat alles af te keuren wat van hoogerhand wordt ondernomen telkens weer wordt opgehelderd. Naar sprekers meening heeft de Volksraad dan ook meer dan aan de verwachtingen voldaan en zijn ontwikkeling van adviseerend tot mede wetgevend lichaam, mogelijk gemaakt bij de Indische Staatsregeling van 1925, heeft de raad in de korte practijk van zeven ja ren zeer zeker verdiend. Spreker behandelt daarna de samen stelling van den Volksraad, waarbij bij er op wijst, dat de Regeering baar benoe mingsrecht steeds op zeer ruimhartige wijze heeft uitgeoefend. Juist do van do regeeringspolitic-k het verst staande par tijen, hij de stembus verworpen, zijn het geweest die haar zetels aan een regec- ringsbenoeming danken. Een zeer ruim standpunt neemt de rcgecring ook in ten opzichte van ambtenaren cn officieren die lid van den raad zijn. Op de meest onbe krompen wijze maakt de Regeering het hun mogelijk om het lidmaatschap te ver vullen. Dit lidmaatschap brengt in een land als Indië waar liet nog geen beroep is, veel bezwaren met zich door de groote afstanden, die de volksraadsleden moeten afleggen om een zitting bij te wonen. Uit voerig schetst spreker daarna den om vangrijken arbeid, dien de Volksraad in de vijf maanden dat hij jaarlijks bijeen is, heeft te verrichten, waardoor de geheelo zitting in het bijzonder die in het voor jaar waarin do begrooting behandeld wordt, leeft in een jachtende atmosfeer, die het werken hij een tropische hitte nog afmattender maakt. Daarna behandelt spreker de werkwijze van den Volksraad, die in hoofdzaken overeenkomst mot die van 't Nederlandscbe parlement en hij maakt daarbij vergelij kingen tusschen den Volksraad en b.v. de Tweede Kamer in Nederland. Vooral is spreker de onderlinge welwillendheid op gevallen. Hij heeft eenige jaren bij dc be studeering der Kamerverslagen de onver togenheden opgeteekend waaraan sommi ge Nederlandscbe volksvertegenwoordigers zich plegen te builen te gaan. Die lijst beslaat ettelijke foliovellen en geeft een woordenschat, waarmede lang niet ieder vertrouwd is. In dezelfde acht jaar kan de Volksraad met enkele regels onvertogenhe den volstaan. Een sterk verspreid euvel in den raad noemt spreker het groote aantal leden dat zich geroepen voelt om het woord te voeren. Het is geen zeld zaamheid, dat bij belangrijke onderwer pen b.v. Binnenlandscli Bestuur en GEMEENTELIJKE AANKONDIGINGEN Oplaten van vliegers. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gelet op artikel 27 van de verorde ning op de straatpolitie: hebben besloten- met intrekking van hun besluit van 7 Juni 1906, aan te wijzen tot plaatsen waar vliegers mogen worden opgelaten: de Lam- mermarkt, de Nieuwe Beestenmarkt, hot gedeelte Maredijk tusschen de Poelwete ring en de grens der gemeente, bet ge. deelte Haarlemmerweg gelegen tusschen het brugwachtershuisje en de grens der gemeente, het Delftsche Jaagpad en do Kanaalweg. N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 October 1926. Hinderwet. B. en W. van Leiden, brengen ter alge- mecne kennis, dat legen het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland d.d 6/20 September 1926, waarbij aan bet gemeentebestuur van Leiden en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het, voor een proeftijd, eindigende 1 Maart 1929, uit breiden der Gemeente electricileilsfabrick op het perceel kadastraal bekend Gemeen te Leiden, Sectie B No. 2923, bij H. M. de Koningin beroep is ingesteld door liet ge meentebestuur van Leiden en door J. Dirkse en tien anderen. SCaifaasSieke Agenüa LEIDEN. Donderdag. Bakkerscursus (luxe bakkerij) Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Oc tober tot en met Zondag 17 Octo ber waargenomen door de apotheek van den heer M. Boetwijt, Vischmarkt 8, tele foon 552. Slechts een merk kan aan de spits staan Onderwijs, die in het bijzonder den In- landsche leden dierbaar zijn meer dan 60 pet. der aanwezigen den katheder be stijgt. Hiertegen staat dc voorzitter mach teloos, want wel de tijd, maar niet bot sprekersaantal kan worden beperkt, daar do partijgroepeering en -organiséèriiig nog niet zoover isgevorderd' als in Hól land. Spreker wijst er voorts op dat do' beraadslagingen als regel in bet Ncdcr- landsch worden gehouden. Het Maleiscli als algemeene omgangstaal is wel toege staan, maar wordt alleen gebruikt als de Inlandsche leden een demonstratie wil len houden. Veel effect sorteert dit dan niet omdat de meeste Europeesche leden do redevoeringen dan niet kunnen vol gen evenmin als de pers, die er zicli met enkele regels van afmaakt. Wanneer een lid absoluut in het Maleisch wil spreken, moot bij te voren een afschrift van zijn rede aan den stenograpliischen dienst overhandigen, daar het Maleisch blijk baar technische bezwaren oplevert voor het op Europeesche talen berekende sleno- graphie-systeem. Vervolgens behandelt spreker de positie van de regeeringsge- mach'igden in den Raad. Gedurende de gehcele zitting verkeeren zij „between tbe devil and the deap sea"; tusschen Rcgec ring en Volksraad. Daar zij allen ambte naren zijn aan den G. G. ondergeschikt en niet zelfstandige departementshoofden zoo als de ministers in Nederland, zijn zij verantwoordelijk voor hun „faits et g«- tes" aan de Regeering en niet aan den Volksraad tegenover wien zij echter wel het rogeeringsbesluit moeten verdedigen. Nadat spreker nog heeft gememoreerd hoe spoedig de verhouding tusschen Be geering en Volksraad in het spoor is ge komen. waarlangs vruchtbare samenwer king alleen mogelijk is, wijst bij tensloüe op de uitstekende onderlinge verhouding in den raad waarvan de leden zoozeer verschillen in ontwikkeling, maatschappe lijke positie, godsdienst, landaard en, wat zoozeer vooral in Inlandsche oogon weegt geboorte. Kcpling's oppervlakkig woord: „Oost is Oost en West is West en zij zul len elkander nimmer ontmoeten", is niet waar en is nimmer waarheid geweest. 1" den Volksraad zijn zij samengebraclil, zu hebben van den beginne af niet naast el kaar maar met elkaar geleefd, elkander gewaardeerd en vertrouwd. De uiteinde lijke ontwikkeling van den Volksraad - aldus eindigt spreker kan niet anders zijn dan een Indisch parlement; welk tijds verloop dat in beslag zal nemen kan got" sterveling bevroeden. Moge Nederland steeds over de mannen beschikken, die deze evolutie in al ruimere hanen weitij te leiden en Indië over de mannen, die bfl Moederland het daartoe noodige vertrou wen weten in te boezemen. St. Josephs-Gezellen-Vcrccniging. „Godsdienst cn arbeid. Dinsdagavond had in do St. Jos Vcrcen. een vergadering van alle goh''^ en ongehuwde gezellen plaats, dis iuCfl bedoeld was als propaganda-avond voo de retraiteclub en het St. Petrus Licwe- werk. Ongeveer half negen werd deze, Kar w honderdtal gezellen, waaronder vee dc afil. Gehuwden, bezochte versrad door den Eerw. Vice-Pracses, Kano» Kemperman, met gebed geopend. (f In zijn openingswoord deelde de Lot Vice-Praeses mede, dat deze vergader.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2