INGEZONDEN MEDEDEELING Uw Hoofdhuid I PUROL Nijmegen streeft Arnhem voorbij. Men meldt aan de „Msb.": Op 1 October j 1. telde Nijmegen 75.800 inwoners en Arnhem 75.808. Vermoedelijk zal in* den loop dezer maand Nijmegen de stad Arnhem in grootheid der bevol king voorbij komen. Een gezonde streek. ALs bijzonderheid meldt men aan de „Msb.", dat Nederweert, een Limburg- fcche gemeente van 6000 zielen, thans 60 inwoners bezit boven 80 jaar. Leeuwarden de stad der oudjes. Na de begrafenis van de oudste inge zetene der gemeente Leeuwarden, mej. Grietje van Heerenwaarden, geb. Harts, overleden op 103^jarigen leeftijd, werd het grafregister nagegaan. Daaruit bleek, dat in de laatste 100 jaar de Friesche hoofdstad vijf 100-jarigen en ouderen heeft gehad, t. w. Johanna Willems, 103 jaar overleden in 1846, Wilhelmina Jo hannes 105 jaar, overleden in 1846, Schoon Isak Wurmer, wed. van den heer Is. S. Duparc, 106 jaar, overleden in 1848 Jetske van der Meulen, 100 jaar, over leden in 1881 en bovengen, wed. van Hee rewaarden. Opmerkelijk is, dat alle oudjes vrou wen waren. „Tel." De prinses een der beste leerlingen. Nu nog slechts enkele dagen ons schei den van de opening van het Koloniaal In stituut door do Koningin, willen wij nog even het volgende vertellen, ons in den loop van een tafelgesprek medegedeeld door prof. Van Eerde, zegt het „Hbld." Zelfs de velen, die onze vorsten als ont wikkelde, als intellectueele vrouw bijzon der waardecren, zullen niet welen, dat de Koningin op het groote gebied der kolo niale wetenschap bijzonder goed thuis is. De Koningin is zeer goed op de hoogte van wat land- en volkenkunde in uitgebreiden zin ons kan leeren. Door eigen studie. Voor dit vak had de landsvrouwe geen leermeester! Prinses Juliana heeft ten deze wel stu dieleiding; reeds sedert eenige jaren reist prof. Van Eerde op gezette tijden' naar Den Haag, naar Het Loo, naar den Ruy- genhoek, om der kroonprinses les te ge ven. En? informeerden wij belangstel lend. De prinses is een mijner beste leer lingen! verklaarde trotsch prof. Van Perdc. En tot aan hare ziekte woonde de Koningin trouw alle lessen bij! Maar de laatste kan ik op mijn gebied niet veel nieuws meer vertellen. Zoodat H. M. Zaterdag a.s. bij de ope ning van het Koloniaal Instituut zich op bekend terrein bevindt. Het moet vooral voor do kolonie een voldoening zijn dat te weten. Onveilig sfrand. Het strand te Scheveningen is onveilig op Maandag a.s. tot en met de Wasse- naarscho slag en op Dinslag en "Woensdag a.s. tot do Wassenaarsche slag, telkens van 9.20 v m. tot 2.30 n.m., wegens het schieten met geschut en mitrailleurs. Do aandacht wordt erop gevestigd, dat liet strand eerst dan weer toegankelijk zal zijn, wanneer do roode vlaggen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn weggenomen. iuitenl. Berichten ONGELUKKEN Treinontsporing in een tunnel. Een gecompliceerd ongeluk bij A mien s. Gisteren beeft een spoorwegongeluk plaats gehad in een tunnel van de lijn 'Amicns-Boulogne, vlak bij het station 'Amiens. De eerste wagons van een goede rentrein, komende van St. Roch waren uit de rails geloopen, juist toen een passa- gierstrcin van de tegenovergestelde rich ting kwam aanrijden. Deze kwam met de ontspoorde wagons in botsing, zoodat eveneens eenige wagons van den passa- gierstrein derailleerden. Een conducteur van den personentrein werd ernstig ge wond en moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Twee passagiers liepen ver wondingen van minder ernstigen aard op. De treinen naar Parijs ondervonden groote vertraging. Ontploffing aan boord van een tankschip. Uit Vera Cruz wordt gemeld: Gisteren heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van het tankschip „San Leoplodo". Twee leden der bemanning werden gedood, en een gewond. Burgemeester wegens domheid vrijgesproken. De primitieve gemeente administratie. De bejaarde burgemeester en zijn vriend 'de gemeente-ontvanger van het Belerscbe dorpje Arrach moesten dezer dagen voor de rechtbank te Regensburg terecht 'staan wegens verduisteringen en andere ern stige vergrijpen, gewone en ambtelijke. Sinds jaren was er geen boekhouding. De ontvanger stak alle ontvangsten eenvoudig in zijn zak en betaalde ook alle gemeente schulden uit deze zonderlinge gemeente kas. Eon na jaren eindelijk ingesteld on derzoek bracht deze idyllische toestanden aan het licht. Burgemeester en ontvanger hadden zeer vaak hun privé-uitgaven uit de baten dor gemeente bestreden, iets wat beiden grif erkenden. Zij bewezen, dat zij in de praktijk alles hadden gedaan om de ge meente iedere onnoodigo uitgave te bespa reu. Zoo hadden zij herhaaldelijk hout ge zaagd voor de school, om, de onkosten van een knecht uit te sparen. Do burge meester bad uit dezelfde overweging heel dikwijls in hoogsteigen persoon do kachels in de gemeentebureaux geplaatst en aan gemaakt. „Noem mij den burgemeester van £en andere plaats, die zoo iets doet!" riep ue beklaagde burgervader met pathos uit De officier van Justitie eischte tegen elk der beide notabelen 13 maanden ge vangenisstraf. «De rechtbank kwam echter tot vrijspraak. De beklaagden, zoo zei de president onder daverend gelach van de publieke tribune, hebben dezen afloop van hun proces alleen te danken aan hun gren zelooze domheid, die veel verklaart en veel doet vergeven Thoret en zijn gevleugelde sight seeing car. Yairkees „doen" den Mont-Blanc in anderhalf uur. Sinds eenigen tijd smaken dc weerkun digen van het observatorium op den Mont- Blanc (4367 M.) de geneugten van versch brood bij hun middagmaal. Moesten zij vroeger met oud of slecht zelf gebakken brood tevreden stellen, nu kunnen zij, dank zij het vliegtuig, de zacht bruine korstjes gezellig tusschen de tanden laten knap pen. Niemand minder, dat de „as." luit. Tho ret voorziet de „hooge" geleerden den Jaatsten tijd van alles wat zij noodig kun nen hebben. In Farman F 71, met Jupiter motor, neemt hij alles mede, instrumenten, post, tijdschriften, nieuwsbladen, voedsel, ja zelfs passagiers. Over het observato rium scherend, laat bij dan alles wat niet direct breekbaar is, vallen in het zachte sneeuwdek (niet de passagiers, wel te ver- laan), terwijl barometers en andere kwetsbare instrumenten, met kleine para- chuten worden neergelaten. Toch is bij een der laatste vluchten een zeer breek baar voorwerp heelhuids beneden geko men, zonder de hulp van een parachute. Cm de menscben „daarboven" eens te trac- teeren, had Thoret een fijne flesch Bour gogne meegenomen. Met een vaartje van 150 K.M. per uur, een kleine honderd me ter boven bet observatorium Vallot, werd de „bom" losgelaten, om eenige oogenblik- ken later heelhuids beneden te komen. Doch de nieuwste attractie voor de bezoe kers van schoono oorden, als Chamonix, is nu over den Mont-Blanch te vliegen, icherend langs rotspieken, waar geen al- entoerist ooit zijn spijkerzooien op neer zette, cirkelend om liet observatorium en zachtjes huiswaarts glijdend door het Arve- dal, een tochtje van 150 K.M., in ander half uur genoten. Bij de eerste proefneming van dit soort, was de machine „uitverkocht" en toerden 8 Amerikaansche brillen om den natuur lijken grenspaal van Frankrijk, Zwitser land en Italië. Deze manier van Mon'- Blanc beklimmen «is iets, wat wonderwel in den smaak van de Yankees valt, gezeten in een makkelijken stoel, een Baedeker en een kiektoestel, in anderhalf uur, doen zij den Mont-Blanc. "Wellicht dat binnenkort een of ander vooruitstrevend reisbureau adverteert „De Mont-Blanc bij u thuis, 25 dollar". Humaniseering van het stierengevecht. De door Primo de Rivera, Spanje's dic tator, beoogde hervorming (humanisering) van het stierengevecht, speciaal wat be treft bet voortomen dat de paarden ge marteld worden, wordt met ingang van volgend jaar doorgevoerd. Zij zal voorzoo ver de paarden aangaat, daarin bestaan, dat er breede leeren gordels om de weeke deelen van het paardenlijf worden aange bracht. Voorts worden de toreros ver plicht, na den lans-steek van den picador den stier evenzoo van het paard weg te lokken, als hij dat totdusver bij een in ge vaar verkeerend menscli moest doen. Dat. geschiedde vroeger niet. Volkenbond in één gezin. Een rijk, kinderloos echtpaar te Londen heeft zoo juist in één slag een goed werk gedaan en tevens een merkwaardig expe riment ondernomen. Het beeft zes kinde ren tegelijk geadopteerd, en wel elk van verschillende nationaliteit: een Engelscb, een Fransch, een Spaanscb, een, Ita- liaansch, een Poolsch én een Zweedsch kind. De dreumesen zijn intusscben zes maanden en zes jaar oud, alle zes weezen en aan het echtpaar ambevolen door de Children Adoption Association. Walvisch-transport per vrachtauto. Dezer dagen vervoerde een kolossale vrachtauto, gaande van Mabletborpe in Lincoïhshire naar Londen, wel het zonder lingste vrachtje, dat ooit op een krachtwa gen werd voortbewogen. Het waseen levende walviscb. Het geweldige beest was aan de kust ge dreven, gevangen en nu bestemd voor bet South Kensington Museum, voor studie doeleinden. Het oogmerk was uiteraard, het dier levend aan te brengen. Ofschoon een walvisch gemeenlijk slechts een uur be hoorlijk buiten zijn element is te ^houden, rekende men door spoedvervoer zijn leven afdoende te bewaren, tot bet dier in bet bassin van bet museum zou zijn aangeland. Deze berekening kwam falikant uit, voor eerst door de belemmeringen, die de op dringerige strandbe vol king, ten hoogste nieuwsgierig, aan de inlading in den weg legden en vooral door de onhoudbare mas sa belangstellenden, die onderweg den auto elk moment tot stoppen dwong. De reis, die luttele uren bad behoeven te du ren, nam daardoor 15 uur in beslag. Met het gevolg, dat toen 130 van de 160 mijl waren afgelegd, het beest den geest gaf. De heel wrecde affaire had natuurlijk ook haar komischcn kant. De walvisch „blies" om de 16 seconden een vervaarlijke boeveelheid lucht en waterdamp uit. Toen nu onderweg, na een nieuwe pauze, een kat op den auto was geklommen blijkbaar wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glanzend als ge des morgens het baar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct. INGEZONDEN MEDEDEELING NOOTDORP. Overleden: Anna Lamens 33 De prow ook al een. nieuwsgierige blies de wal visch juist weer met zulk een kracht, dat poes zeker tien meter de lucht in ging en na diverse salto mortales weer op den weg neerkwam. Het blazen van den walvisch gaf zulk een machtigen hoornklank, dat het geraas van den motor er onder verdween en dat iedere automobilist den chauffeur om de zen prima autohoorn moet hebben benijd. Alom liepen de dorpsbewoners uit, naar buiten gelokt door des walvisch getoeter. Onderweg vroeg een medelijdende dame nog, of men den armen lioncrerigen visch geen brood zou geven De dood van den walvisch is intusschen aanleiding geworden tot een onderzoek vanwege de Vereeniging voor Dierenbe scherming. SPORT. SCHERMEN. Competitie K.N.A.S.B. In de gymnastiekzaal van het Gebouw St. Agnes aan de Beeklaan te 's Graven- bage is gisteravond de ontmoeting op flo ret, degen en sabel gehouden, tusschen de vertegenwoordigende équipes van den Haagschen Schermbond en de Leidsche Schermvereeniging. De leiding berustte bij den heer E. A. Wolfson. De uitslag is: Floret om 3 touchés: H.S.B. met de hee-' ren P. Fraterman met 4 gew. partijen, 2 ontvangen en 12 gegeven treffers; P. Lug- tenburg met 3911; C. F. Shrurs met 2107; L. H. Stam met 289; totaal 11 gew. part., 29 ontv. en 39 geg. treffers. L.S.V. met de hecren E. J. Bruins met 1 116; D. P. Lebman met 196; J. W. Henny met 1118 en A. E. W. de Jong met 28—9; totaal 5 gew. partijen, 39 ontv. en 29 geg. treffers. Degen om 2 touchés: H.S.B. met de heeren P. Lugtenburg met 08—1; J.- O. van der Wolk met 265; H. L. A. van Gogh met 164; C. F. Schrurs met 33 7; totaal 6 gew. partijen; 23 ontv. en 17 geg. treffersL.S.V. met de heeren Hen ny met 347; Bruins met 255; de Jong met 336; Verkuyl niet 255; totaal 10 gew. partijen, 17 ontv. en 23 geg. treffers. Sabel om 4 touchés: H.S.B. met de hee ren P. Fraterman met 4416; P. Lugten burg met 21213; O. F. Schrurs met 2— 1114; en L. H. Stam met 21013; to taal 103756; L.S.V. met de heeren Lehman met 114—11; Abbinga met 2 1312; A. E. W. de Jong met 31312; jhr. de Jonge met 0162; totaal 6 gew. partijen, 56 ontvangen en 37 gegeven treffers. ZEILEN. Kampioenschapswedstrijden twaalf- voetsjollen. De eerstvolgende lcampioenschapswed- strijden in de twaalfvoetsjollcnklasse zul len plaats hebben op Zondag 17 Oct. a.s. op de Kagerplassen. Do eerste wedstrijd vangt dien dag aan te 10.15 v.m. Een nabeschouwing over de Zondag j.l. 1 gehouden wedstrijden heeft, er tge geleid den gehouden vierden eindwedstrijd on geldig te verklaren, in verband met .de weersomstandigheden, waaronder deze ge zeild werd. De wedstrijd wordt dus niet raedegere- kend, zoodat op 17 Oct. a.s. nog twee eind- wedstrijden zullen gorden gezeild. Indien na deze beide wedstrijden de be-' slissing nog niet is gevallen, zullen de daarop volgende wedstrijden worden ge houden overeenkomstig de bepaling in het reglement. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Vereeniging ..Swift." Morgen zal er worden deelgenomen «aan de tijdrit, der H. R. C. „Hollandia". Daar voor zullen uitkomen J. Groenewegcn, J. Wurzer, A. Boskamp, M. Waasdorp, A. Hillebrand en H. J. Jaspers, terwijl P. Pluym als reserve is aangewezen. Deze komen om 6.50 u. te zamen aan de Gijzelaarsbank, terwijl het vertrek zal zijn 7 u. De overige leden komen om 11 uur samen aan de Wilhelminabrug (Hooge Rijndijk) om controle uit te oefenen voor de R. R. C. De" Pedaalridders. LUCHTVAART Duifsch verkeersvliegtuig neergestort. Gistermiddag is het vliegtuig D 498 bij een noodlanding in de buurt van Bau- ren (district Giessen) neergestort. De be stuurder werd gedood, een passagier werd aan het been gekwetst. Noodlanding bij Diemen. Gistermiddag omstreeks 3 uur moest de sergeant-vlieger Velthuis van het vlieg kamp Soesterberg wegens een defect aan den motor met zijn vliegtuig een noodlan ding maken te Diemen, met het gevolg, dat bij tegen den berm van den Muider- straatweg terechtkwam. De vlieger kwam er gelukkig goed af. Daarentegen werden het onderstel en do schroef zwaar bescha digd. UIT DE OMGEVING. v-ncl. RIJNSBURG. - Bloemenhandel. 't Gaat vlug deze geil in den bloemenhandpl. Van Herfst^ ters is er veel aanvoer en dit artikel schij: men tamelijk goed te kunnen plaatse» Ook komen veel Troschrysanthen waarv» g vooral de beste kwaliteit goed weg gaj. n(je varieerend van f0.30 tot f 0.46, Dahlia C gaan in de beste kwaliteit van f 2.20 t( ,)V( f3.30, minder goede van fl.10 tot f j, Pompon-Dahlia's brengen van f 0.45 fe f0.90 op. Asters van f 0.30 tot f 1.20, voon wit gaat vlug weg. Herfstasters van ft, f6.50, Climax f 6.— tot f7— per 100 ba p*rko SASSENHEIM. De Gas-tentoonstelling Men schrot' ons: De gas-tentoonstelling, welke w j,.j reeds op de groote biljetten zagen aang, et in kondigd, belooft inderdaad groot grootscli te worden, afgaande op liet a juist verschenen program. Het .titelblad ziet er keurig uit en v| raadt al dadelijk, dat dit werk afkomst is uit een moderne drukkerij. Niet als ledige zijden goudbeurs ziet de inhoud t londei uit, óók de inhoud is typografisch v« pi zorgd naar de hoogste eischen. Het boek beslaat niet minder dan i hel kii bladzijden. Na een opwekkende inleidii ;eer o van den Burgemeester bestaat het oil lender cieele gedeelte uit het volgende: De mededeeling van de tijden dei- stelling en de mededeeling, dat het gebot der tentoonstelling aan het telefoonnet aangesloten, zoodat do standhouders g hun zaak in verbinding kunnen blijven ook het publiek den standhouders kaul reiken, want de tentoonstelling kan ook t een „beurs" worden beschouwd. Een oh zicht van den groei van het Gasbi Een uiteenzetting over het stelsel huurkoop, met uitgewerkte voorbeeld Opgaven van ach standhouders, waan der wij. aantreffen de eerste firma's den lande, met de beste fabrikaten: tent gesteld zullen vinden niet alleen con ren en fornuizen, maar alle toestel waarmede een economisch gebruik in 1 en zaak verkregen wordt; ook treffen aan den practischen waschketel en zeer doelmatigen slagersketel. j voorts een uitvoerige mcdedceliu; i de gratis-verloting, met een lijst mooie en nuttige prijzen, de groote i_ trekking der tentoonstelling; elk toegq bewijs geldt voor den inwoner als lotinksnummer. Een voorstelling hoe tabellarische boekhouding van de bed ven in elkaar zit; een leerzaam stuk voor velen. Het program der avondvo drachten, kookdemonstraties en vroo! films; Het nieuwe Sassenheimsche Volks; Een bevattelijk en populair geschrc artikel over gas, hoogst interessant en slotte een groot aantel advertenties KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. De vraag naar bloemkool blijft en de prijzen zijn best. Gelukkig is er goede vraag voor export waaraan bet wel te danken is dat de prijzen zich kun nen handhaven. En Katwijk staat in dezen tijd van het jaar met de bloemkool wat kwaliteit betreft, aan de spits. Vandaar de goede vraag naar dit product. Dit heeft ook tot gevolg dat koopers uit andere' stre ken, b.v. bet Wesbland, zich in dezen tijd van bloemkool komen voorzien aan de Katwijksehe veiling. Voor dc beste kwali teit gaat de prijs geregeld tusschen f25.— en f 30.Peen is den laatsten tijd min der graag. Ook wordt voor de fabrieken nog weinig gekocht. Boonen worden duur der en aardappelen blijven in dezelfde prijs. Met roode en gele kool gaat liet hier en overal slecht. Deze teelt is lang niet loonend, in „de Streek" zelfs verlicsge- <l?r I Gere lliler iaai'0] et sp1 kin Maa leeren Dins •inw( Woe ZILK Koninginnetc: Onder begunstiging va; jiigoL he; fp. zijn Woensdagmorgen de jaarlijks School- en Volksfeesten te Zilk begon met een gezongen H. Mis, waaronder nerale H. Communie van allo Schoolkin ren. Om 9 uur was er optocht van de deren, voorafgegaan door de muziek, heel lange rij ging vanaf dc school ln de Pastorie, door de Zill: langs café Groot naar het feestterrein. Om 9.30 met de kinderspelen aangevangen, des middags na een korte pauze te .1.3 werden voortgezet. Tijdens '-.ze lcini spelen werden de kinderen getrocleerd chocolade, koek en limonade. Bij de prijsuitreiking werd de Past herhaaldelijk zeer luide door dc kind! toegejuicht. Vervolgens had de uitreik plaats van de bij de kindcrsnelen ge* nen prijzen. Aangezien de Pastoor voor geen gelegenheid liad, verzoek Eerw. aan den Burgemeester, den heer Iersel, die reeds een gedeelte van den: dag met zijne eclitgenoute op -het te? aanwezig was, zulks voor hem te doen. Met een toepasselijk woord en n malen onder luid hoera reikte nu de gemeester de prijzen uit. In tusschen het op het terrein, waar verschillende misvermakelijkheden aanwezig wi druk en gezellig geworden, zoodat hier tot laat in den avond lustig bi bleef. Op den tweeden dag was het weei minder mooi. Te ongeveer half negen de muziek bij de school opgesteld en. volgd door zeer vele Zilkers, ging me; optocht naar het feestterrein. Wc werd met verschillende volksspelen I gevangen, die- door een groot aantal langstellenden werden bijgewoond, t houdend onder de grootste vreugde. De uitslag van het Ringrijdeni paard en tilbury was als volgt: (er w;! 29 paren) 1ste pr. Bertus van der "Wid mej. Pennings; 2de pr. Ignatius Dobbe mej. Van Bohemen; 3de pr. R. de Gr en Mej. Ruigrok, 4de pr. Jac. Smit en Lammers, 5de pr. J. Ruigrok Czn. en Emmerik, 6de pr. S. Klinkenberg cnkende Schel] Rusman. Versiering paard en tilbury: lstc pi' Gerritsen en mej. van Haastev, 2de P:> Hulsebosch en mej. Beelen. Hiermede' ren de Volksspelen geëindigd. Te roncl 5 uur werd met. de uitreiking prijzen begonnen, hetgeen onder ff' vreugde geschiedde, wat niet te verwen ren was, want Pastoor Hafkenschcidt dit en Z.Eerw. weet het bij het feest d daarheen te leiden, dat hij zeer vlug pretmakers en lachers op zijn jiand b* Na de prijsuitdeeling klonken de tonen der muziek, de feest-com®* kwam in stemming, er werd gehost, danst en gesprongen, de Pastoor tf midden van de club. De talrijke oan*1 gen juichten mee en- het wis volop Heel spoedig was bet 8 uur gew»*® toen een schitterend vuurwerk, best»? uit 35 nummers, werd afgestoken. Pu!l den belangstellenden uit de omgeving ren toegestroomd om het vuurwerk tol hetgeen dan ook zeker de moeite Gev onder 3talel Ters R.- fflidde i Gev R Adres Gev b»de standi fcv., fóasel (onder ïTi R. I ff die teg.v Net c Jeidej der N ïaar. llsse.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4