weeds BSad. terdag 9 October 1926. an m'n Boekeratafei tijdschriften. Het Schild, Apologetisch Tijd schrift. October-aflevering. Uitga ve der A. V. „Petrus Canisius". oordeelt do Kerk over hen, die ter trouw dwalen?". Dit is het arti- ffaarmede de October-aflevering van interessante, leerrijke Tijdschrift ftot zelden wordt van de Katholieke beweerd, dat zij onverdraagzaam is. beroept zich dan op 'uitdrukkingen, 4 de Kerk zelf of door haar theologen Oc (èzisd, zooals b.v. „buiten de Kerk geen ei igheid", en: „de alleenzaligmakende Het ligt alleszins voor de hand, dat onzer andersdenkende broeders en Iers bij het lezen of hooren van zulke Irukiingen eenzelfde 'gesteldheid des istes openbaren als eenmaal velen van leerlingen bij zijn leerrede in do sy- 5 van Capharnaum: „Hard is deze ,pie kan ze aanhooren?" (Joh. 6:61)." lus vangt prof. H. Th. Mets zijn artikel dat hij na een duidelijk betoog met conclusie besluit: ren' Zoo is de leer der Kerk niet eng, niet lusief, niet hard en stootend; integen- zij is in volkomen harmonie met de der H. Schrift en met hetgeen ons verstand omtrent Gods wezen en )nwtnsehappen kan kennen. Daarom ook dient de leer der Kerk een juiste en Ie beoordeeling van alle menschen." weleerw. heer A. Roozen vervolgt zijn iressante artikelen over het Anglica- P 4 rk eleg v. rk' ivai; istci zk idjj lllen Forest schrijft weder een litterair- itaand en zuiver gevoelde beschou- naar aanleiding van een bezoek aan Capucijner-klooster. de „Galerij van bekeerlingen" schrijft Kasteel over Gustaaf Bazar Armpelt vervolg-artikeL iter Fr. A. Metz O. Cist. begint een i lover „De Paus en de Christelijke Oud- rubrieken „Op den Uitkijk" en „Vra- zijn wederom actueel hoogst zaam. Wij zullen niet beginnen met eren; wie nog niet op „Het Schild" is lonneerd abonneere rich vandaag nog ministratie-adresDiederichlaan 7, Rij- )urg). Deelen blijkt wel, dat er meer contact moet komen tusschcn schoolarts cn ouders voor 't welzijn der kinderen. In 't tweede arti kel over „Herinneringen" spoort Anny Berkvens-Hulsmans de ouders aan om toch te zorgen, dat de kinderen in 't latere le ven met heiligen eerbied aan hen denken. Hoe heerlijk, wanneer de kinderen dan ge tuigen: „Vader was zoo nobel cn Moeder zoo uitgesproken goed, dat ik me nog voor hen zou schamen iets verkeerds te doen. Ik wil worden zooals zij en het kwade weren". Onder den titel „Precies Vader" wordt 'n treffende geschiedenis verhaald over 'n stukje uit 'n preek, dat er n.l. geen zegen kan rusten op den arbeid, die den Zondag ontwijdt. Een krachtig opwekkend artikel over St. Franciscus en de Derde Orde laat zien, wat 'n zegeningen voor do jeugd uit die instelling kan voorkomen. In het ze- •ende vervolgartikel over „Zedelijke Op- ■oeding" spreekt Sylvain de Rouck over 't gevaar van minder godsdienstige dienstbo den, over gevaren van bals en theaters. Een sterke waarschuwing tegen theaterbe zoek haalt hij aan van Alexander Dumas, dien men niet kan beschuldigen van over dreven clericalisme. Ouders moeten hun kinderen sterken tegen iedere zonde, ze gewoon maken aan de gedachte van God's alomtegenwoordigheid. v. L. Boekzaal der geheele wereld. Octo ber-aflevering. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, it't eens gezegd wordt, dat wij moe ken en dat wij vooral onze dichters ten lezen en dat wij dat juist moe- doen, als wij meenen voor het lezen boeken werkelijk den tijd- niet meer binnen vinden is toe te juichen. De ote verdienste van 't artikel „Het boek zijn publiek" van den bekenden Jezuie- pater Fr. Muckermann, is de reeks khoudende argumenten, die aantoonen wij lezen moeten. Wanneer 'n i Tolstói zijn hart uitstort bij haar, die 'fc liefste was op aarde („Tolstoi's aan zijn vrouw"), dan leeren wij racnsch als zoodanig gemakkelijker en er begrijpen. Een goed artikel van Ge Knuvelder met zorgvuldig gekozen ci -j en, geeft ons een juisten kijk op den ^Jjps-b Tolstoi en zijn vrouw, die elkander werkelijk liefhadden. Hein Hoeben ft een meesterlijke bibliographic van is Koselieb" die ons als 't ware dwingt boeken te lezen.„Uit boek en blad" «Verscheidenheden" geven wodcrom wat iedereen interesseertMet een ar- jl uit „Hochland" wordt nog eens gewe- op 't godslasterend gedoe van de Sov- We vinden er iets over de bekeering Cocteau, die heel wat stof opgewaaid [t in do kunstlievende kringen tot zelfs öet voorportaal onzer kerken toe. Uit Gemeenschap" wordt iets geciteerd rSuriname van A. Hilman. Heel mooi! yuiden o.a. een typische lofspraak op film-ster Gopa, meeningen van „Lite- .[öjjw® vrouwenhaters", interessante mede- reei °en over He Duitsche pers, enz. De Besprekingen loopen van no. 2437 tot Wat een arbeid, als vanzelfsprekend 1 even minutieus verzorgd cn altijd op p ett, kunstreproductie van Zurbanan's Franciscus van Assisië verhoogt'nog de arde van dit uitmuntende nummer. W. S. J. di /er? ,i; 1 Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. October-afleving. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg, 'd tweede stuk over de „Opvoeding van jachtige kindoren" waarschuwt voor den telkens-terugkeerende verwijten; ree' huisgezinnen schijnt de opvoedkun- t„ wetenschap te bestaan in telkens te- [Itf ^rende aanmerkingen, nu 'ns over trujke zindelijkheid, dan weer over ge- 'zaamheid of beleefdheid. De eest na •jke opwellingen van 'n kind wil men onderdrukken; men wil het onbewcgc- yastbinden op 'n stoel, op 't oogenblik, L'h zich 'n gevoelen van kracht ont ijl dat zich alleen maar wil uiten in uwen of stampen. Ha 'n fout .moet er Ip onmiddellijk gestraft worden: op ogenblik is 'n verstandige bedreiging 2n-€er. °P z'n plaats. Dr. Deelen spreekt W,Vl 6 ar^kel over „Schoolarts en ?T.er He lichaamsoefeningen der bij wil met recht, dat ze bere- ]0r^ea.°P ieder individu; veel na- °R hij op de leiding bij sport en _fl jCl .moeb geleerd worden cn mis- s ,lle^3 daarvoor zoo geschikt als sueL Uit deze artikelen van Dr. UIT DE LANDBOUWWERELD Paard en tractor in het landbouwbedrijf. Over de beteekenis van den paardenar- beid als onkosten-factor in het landbouw bedrijf is meermalen geschreven, en die factor heeft den laatsten tijd begrijpelijker wijze nog meer de aandacht, nu de tractor zijn in trede heeft gedaan. De Groninger Mij. van Landbouw heeft daarom aan haar afdeelingcn enkele vragen voorgelegd, ten einde uit de daarop inkomende antwoor den na te gaan of het mogelijk zal zijn de kosten van den paardenarbeid te vermin deren, en in de tweede plaats, of aan schaffing van een tractor onder sommige omstandigheden is aan te bevelen. Ruim dertig antwoorden kwamen in, en de daar uit getrokken conclusies zijn niet enkel voor de Groninger landbouwers van be lang. Het bleek, dat inderdaad in het Gro- ningsck bouwbedrijf de onkosten in hooge mate door paardenarbeid worden be- invloed; dat daar, met 10 pet. klaverbouw, de kosten van paardenarbeid en die van menschenarbeid zich verhouden als 3 tot 8. Men heeft n.l. in zulk een bedrijf per 12 Hectare één span paarden noodig, "waarvan de onkosten bij 100 dagen bedie- nin ƒ21050 bedragen; zonder bediening 700 of ruim 59 per H.A. Men is van oordeel, dat bij verdeeling der oogstwerk- zaamheden over éen langeren tijd, en van de herfstwerkzaamheden eveneens, voorzoover de grond het toelaat, over iets langer tijdruimte, het getal paarden is in te krimpen. Geen heil ziet men in de sterkere voe ding der paarden, om ze daardoor te bren gen tot een sterkere prestatie; wel ver wacht men wat van de keuze van werktui gen, die per tijdseenheid meer capaciteit bieden. De tractor geeft voor- en nadoe len. Hij geeft in tijden van drukte een groo- te krach treserve en kan voorts op boerde rijen, waar men niet beschikt over electri- schen stroom, uitstekende diensten bewij zen als stationaire motor. Toch is aan schaffing slechts gemotiveerd, als men daardoor minstens 2 paarden kan af schaffen. Een tractor, doende het werk van één span paarden, kost, naar schat ting, met inbegrip van bediening gedu rende 50 werkdagen, de ronde som van 1000. Elk paard, dat méér afgeschaft kan worden (tot en met 4 in totaal) ver laagt de exploitatie-rekening nog met 250, (n.L ƒ350, met aftrek van de kos ten van brandstof en onderhoud). De tractor heeft ook bezwaren: op nat ten grond kan men hem niet zoo spoedig en in den herfst niet zoo lang, gebruiken als de paarden; men heeft niet steeds een vakkundig bestuurder beschikbaar; aan provinciale wegen moet er weggeldbelas ting voor worden betaald. In de conclu sies wordt de „Fordson"-tractor om de overal verkrijgbare onderdeelen, zijn ge makkelijke bediening en den lagen aan schaffingsprijs, de geschikste tractor voor den landbouw genoemd. De groote behoef te wordt uitgesproken aan een combinatie van ploeg- en wagentractor. Loonende Fruitteelt. Een Amerikaansch vakblad becijferde onlangs, dat de Amerikaansche teler voor zijn beste appels netto slechts 1.95 per kist ontvangt, of ongeveer 10 cents per K.G.; voor de C.-sorteering 1.27^. De gemiddelde prijs is dus f 1.60, of per KG. ongeveer 8 cent. Tegen dezen prijs is do appelcultuur in Amerika loonend. Verge lijken wij dien prijs met wat in Nederland de laatste jaren is betaald, dan zien we een zeer groot verschil. De gemiddelde prijs van Goudreinetten voor extra en le kwaliteit zal in 1925 toch zeker aldus de heer Lijsten in No. 7 van „De Fruitteelt" 20 cents per K.G. zijn geweest; voor Brab. Bellefleur vermoedelijk 15 cent. Wan neer nu de vruchtenteeelt in Amerika loo nend is tegen een gemiddelden prijs van 8 cent, zal do teelt in ons land toch zeker wel loonend moeten zijn bij een gemid delden prijs van 15 cent. Toch betwijfelt de heer Lijsten of bij ons, ondanks de be tere prijzen, de teelt beter loont dan in Amerika. En hij noemt dan drie oorza ken daarvoor op. Ten eerste worden ten onzent zeer vele variëteiten geteelt, welke niet loonend zijn. Tegen goede prijzen worden verkocht: Goudreinetten, Brab. Bellefleur, Sterappel, Notarisappel, Yel low transparent en Transparente de Cro- nals. Maar wat is de gem. prijs van andere soorten, als: vele oude zoete appels, de zure Paradijs, Keuleman, Ossekoppen, Reinette d'Or, enz. enz.? De rentabiliteit van onze boomgaarden wordt zeer sterk beïnvloed door de zeer talrijke minder waardige variëteiten, welke in de aanplan tingen voorkomen. Hoe eerder deze wor den verwijderd, des te beter. Een twee de oorzaak is de geringe opbrengst per boom. Niet ons klimaat heeft hieraan de schuld. De grondoorzaak ligt in het ontbre ken aan voldoende voedingsstoffen, in de onvoldoende voeding er hoornen. Zoodra betere bemestingen meer algemeen door de fruittelers worden toegepast, zal de opbrengst der boomgaarden aanmerkelijk worden verhoogd. Over 't algemeen bloeien onze appels jaarlijks, of om het andere jaar rijk. Dat deze bloesems niet in vruch ten worden omgezet, moet volgens den schrijver in do eerste plaats worden toe geschreven aan den dik wijds zeer ongun- stigen voedingstoestand. Een derde oor zaak is de slechte kwaliteit, welke wordt geoogst. Hij, die fruit wil telen voor de consumptie, kan dit alleen bereiken door oen streng doorgevoerde ziektebestrijding. Men laat het in Amerika niet bij een één malige bespuiting; doch spuit soms tot 8, ja zelfs tot 12 maal toe. Na jaarlijks her haalde bespuitingen is de Amerikaan in staal 80 pet. van zijn fruit te sorteeren voor de verpakking in kisten. Om dat ook hier te bereiken, acht de heer L. noodig: een bespuiting om de 3 jaren met vrucht- boom-Carbolineum, jaarlijks een bespui ting met Californische pap vóór de bloei, en idem na den bloei met Gal. pap en lood- arsenaat. De kosten zijn per H.A. 250; voor het oogsten der vruchten 150, totaal per H.A. 600. Is het U bekend: dat onlangs bij het slachten van een aan miltvuur gestorven rund de eigenaar miltvuurkarbonkels opliep; dat door het geven van het vleesch van dat rund aan varkens een uitgebreide milt vuurinfectie onder de dieren optrad? dat men met zulke cadavers, en in 't algemeen met het afslachten van alle plotseling ge storven dieren, niet te voorzichtig kan zijn? dat het miltvuur, het meest voorkomt bij runderen en schapen, maar toch ook bij paarden, varkens, geiten, honden en kat ten? dat met bloed en ontlasting van zieke dieren een enorme verspreiding van bacil len plaats vindt? dat in een weide, welke eenmaal besmet is, nog jaren later milt vuur kan uitbreken (z.g. „piult vuur wei den"), dat het miltvuur als huidziekte bij de dieren zeer zelden voorkomt, in tegen stelling met den mensch, hij wien dan z.g. karbonkels optreden; dat die infectie ge woonlijk tot stand komt door kleine ver wondingen aan handen, gezicht, enz. en eerst een of meerdere blaasjes zich vertoo- nen, welke gevuld zijn met een bloedig se- reus vocht? Weet gij dat van een behan deling van aan miltvuur lijdende dieren geen sprake is? dat ook serum-inspuitin gen meestal falen? dat men het beste doet om het kadaver ongeopend te laten liggen hoogstens een oor af te snijden cn dit naar een veearts te brengen voor een microsco pisch onderzoek? Korte wenken en mededeclingen. Voor melkers en melksters: praat onder 't melken niet met elkaar; spreek tot het dier op een zachten, goedigen toon; nooit haastig af driftig; sla het dier niet! Onder het melken worde op den stal niet gewerkt; ook niet iri' de wei nabij de die ren, als ge merkt, dat het ben hindert. Niet voeren tijdens het melken! Zit zoo dicht mogelijk hij de koe, cn plaatst den emmer zoo ver mogelijk vooruit. Melk eerst do voorste, dan de achterste kwartieren^ doe het daarna nog eens over. Vat de spe nen zoo hoog aan als 't kan. Namelkcn met de platte hand op den uier, zoo wordt door bcnedenwaartscho drukkingen hot afvloeien der melk bevorderd; dan gewoon uitmelken: de laatste drop is de boter- knop! Het melken moet een nabootsing zijn van het zuigen door het kalf; het mag dus geen trekken of strijken zijn, maar 't moet wezen een drukkende, knijpende be- weging. Met de volle hand; de arm mag weinig of niet bewegen. Een goed melker iemand dus, die technisch goed melkt, wint méér en vetrijker melk dan iemand, die de kunst van melken niet verstaat. En zoo zijn er nog zeer velen. Voor een goed melker wordt dan ook meer dan vroeger een hooger loon gebo den. B—r. GsBrasregsIe Narichten ONGELUKKEN. Tusschen een dorschmachine. ?e Smilde wilde de heer Sikkema on der het dorschen eenig stroo uit He ma chine verwijderen, waarbij zijn arm door „een kamwiel gegrepen werd, zoodat dit lichaamsdeel ernstig verminkt werd. Hij is naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De Typhus. Breda's kermis afgelast. Op grond van de adviezen der Gezond heidscommissie cn van do inspectie voor do Volksgezondheid hebben B. en W. te Breda besloten de kermis in October niet te doen doorgaan. Nagegaan zal worden of alsnog op een later tijdstip in het najaar het houden van een kermis mogelijk is. Vóór de beslissing genomen werd had den B. en W. nog bij zich ontboden de heeren Coppejans, Wolfs en Hiezen var den Ned. Bond van Kermisvakgcnooten. Deze maatregel beteekent voor de ge meente een schadepost van ƒ36.000. De Bredasche burgerij interesseerde zich bijzonder voor de beslissing. Lang vóór deze gevallen was, groepeerde n zich reeds voor de plaatselijke bladen liet resultaat te vernemen. Negen gevallen te Arnhem Het aantal patiënten, lijdende aan ty phus, dat te Arnhem verpleegd wordt beeft zich uitgebreid tot negen. Acht patiënten, waarvan één uit Ren kum afkomstig is, worde in het gem ziekenhuis verpleegd. In het Kinderziekenhuis is een kind opgenomen, dat aan de ziekte lijdt. Twee kinderen uit hetzelfde gezin zijn in het Kinderziekenhuis in observatie genomen Te Finkcga (Fr), is een geval van ty phus geconstateerd. In den Alblasserwaard. Tot dusver zijn in do gemeente Gorcuni geen typliusgevallen voorgekomen, in te genstelling met do omgeving der stad, aan gene zijde der Merwcde, meldt de „Tel." In het naburige Ottoland, een plaatsje met ruim 600 inwoners, zijn vijf gevallen geconstateerd. In dit en de andere dorpen gelegen in den Alblasserwaard, uitgezonderd in die langs de boven-Merwede, is geen water-* leiding. De autoriteiten hebben dau ook gedrukte wenken verspreid, om er bij do inwoners op aan te dringen, water on melk te koken en de uiterste zindelijkheid te betrachten bij het reinigen van vaat werk, melkvaten, enz. De vadermoord te Rotterdam. De 30-jarige W. de Haan, te .Rotter dam, die op Woensdagmiddag 15 Sep tember zooals men zich zal herinneren zijn 75-jarigen vader met een bijl dood sloeg, is thans op last der justitie over gebracht naar „Maasoord", meldt do „Msb." Terstond bij zijn arrestatie weigerdo hij iets over het gebeuren mede to deelen. Zijn gedrag was zeer vreemd, trouwens de man was reeds jaren lang verpleegd ge weest in een krankzinnigengesticht te Utrecht. Ook thans heeft do moordenaar nog niets willen uitlaten omtrent het ver schrikkelijke gebeuren. Men heeft door hem te observeeren dan ook reeds terstond het vermoeden gekre gen, dat men hier met een ontoereken bare te doen had. Hoe ongelooflijk koelbloedig de Haan het misdrijf heeft gepleegd blijke nog uit do volgende afschuwelijke bijzonderheden: Zooals men zich wellicht nog herinnert, was hij op kantoor aan het Haringvliet. Terstond nadat hij de doodelijke slagen met een bijl had toegebracht, is hij na tegen ecnige omstanders te hebben gezegd: „Ziezoo dat is gebeurd" naar dit kan toor gegaan en hoewel or bloed aan zijn handen zat naar boven geloopcn en voor zijn schrijfmachine gaan zitten. Toen de menschen, die mede op dit kantoor aanwezig waren het bloed zagen zeide hij zeer kalm, dat hij iemand vaD kant had gemaakt en dat er nog wel meer zouden volgen. Een der bedienden is daarop naar be neden gegaan en heeft den püef gewaar schuwd. Dezo was echter van moening, dat de man aan het snoeven was, hetgeen hij wel eens meer deed en liet de zaak dus ongemoeid. Inmiddels zat do moordenaar kalm achter zijn schrijfmachine en tikte twee brieven, zonder één enkele fout. Daar degeen, die den chef gewaar schuwd had, echter het vermoeden, dat hier iets ernstigs gebeurd zou zijn, niet kon loslaten, ging hij na eenigen lijd weer naar beneden cn zeide dat hijjiict langer in het lokaal wenschte te blijven. Daarop zijn Ue chef en de bediende er samen op uit gegaan om nadere inlichtingen te ver krijgen en hoorden toen op straat van de politie, hetgeen was geschied. Een inspecteur en een rechercheur gin gen naar het kantoor waar De Haan toen hij hen zag binnenkomen, smalend tot nen lachte en zeide: „Zoo zijn jullie daar nu pasl" De arrestatie kon toen gemakkelijk plaats hebben, doch de moordenaar heeft nog steeds niets uitgelaten. Confrontatie met het lijk en met de bedienden van het kantoor had niet het minste succes. Inbraak. Gisteravond omstreeks 10 uur is bij de politie te Amsterdam aangifte gedaan, dat tijdens afwezigheid van den bewoner ingebroken was in pand 135 aan den Op pert aldaar, bewoond door den heer S., tandlechnicus. De dieven zijn blijkbaar binnengekomen met behulp van een val- schen sleutel, althans op de buitendeur zijn geen sporen van braak gevonden. In de? spreekkamer, in de slaapkamer en in het atelier is alles overhoop gehaald, een cassette is opengebroken en een bedrag van 50 is er uit gestolen. De heer S. had juist gisteren een groo te zending tanden en goud aangekregen, een groot deel hiervan is gestolen. De waarde van het gestolene moet oenige dui zenden bedragen. In het pand zijn aan getroffen een heitel en een zaklantaarn. Bovendien werden op de cassette vinger afdrukken gevonden. De politie trok terstond met een politie hond op onderzoek uit. Het dier werd lucht gegeven aan de gevonden voorwer pen, waarna het regelrecht liep naar de in do nabijheid gelegen woning van een man, die een goede bekende van do poli tie is en die gistermorgen juist uit de strafgevangenis was ontslagen, waar hij oen vonnis van 34 jaar had uitgezeten. Aanvankelijk meende de politie met hem den dader van den inbraak in han den te hebben, to meer omdat twee ge tuigen, die tegen 10 uur in do buurt van do woning waren den verdachte hadden zien loopen, althans een man hadden ge zien, wiens signalement vrijwel overeen kwam met dat van verdachte. Later bleek evenwel, dat deze man een betrouwbaar alibi kon opgeven, waarna hij werd heen gezonden. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Het verwisselde Cuyp-schilderij. Naar wij nader omtrent de schildorijen- wisseling aan de Haagsche Bank van I.eeniug vernemen, heeft de commissaris van politie, de heer Bessling proces ver- kaal doen opmaken tegen den heer Ben jamins te Rotterdam, wegens verduiste ring van de bewuste Cuyp-schilderij. Hel is echter alles behalve zeker, dat do. jus titie hierop ren strafvervolging zal in stellen. Uit officieele verhooren is nl. ko men vast te staan, dat de hoer Bcnja- mens de Bank van Leening er op gewe zen heeft, bij het aflossen van het bolden- briefje een verkeerd schilderij Ie hebben ontvangen, waarop de directeur van de Bank van Leening verklaarde, dat er m vergissing had plaats gehad. Do politie, die beslag wilde legt/en «ip de Albert Cuyp" heeft van haar poging moeten afzien, omdat niét hekend is, waar het stuk is en de heer Benjamins niet wenscht te zeggen, aanwien hij liet heen verkocht. Naar wij vernemen is het niet onwaar schijnlijk, dat de gemeente den directeur van de Bank van Leening zal aansprake lijk stellen voor den financieele verlies post, die de gemeente door het afgven van het schilderij zal lijden. Vervalsching van diploma's. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft Donderdagmiddag een man gearres teerd, die het plan had opgevat handel le gaan drijven in machinistendiploma's voor. de groote vaart. De man, die heel weinig van het vak afwist, had natuur lijk echte diploma's noodig om de andero te laten nadrukken. Daartoe plaatste tiij in een der bladen een advertentie, waarin machinisten voor do groote vaart wer den gevraagd. Gezien het aantal vaklie den, dat geen emplooi kan vinden, kwa men er veel brieven binnen. De man ont bood nu verschillende personen, die ge solliciteerd hadden en vroeg of hij de di ploma's een paar dagen mocht houden. De machinisten stemden toe en in die paar dagen liet hij vier soorten diploma's nadrukken. Dit waren het voorloopig ploma, benevens A, B en G. De drukker koesterde niet den minsten argwaan tegen den man, die zich uitgaf voor „technisch expert van het experlwezen." Twee dezer diploma's verkocht hij grif tegen een paar honderd gulden het stuk. Doch juist, toen hij do diploma's van do hand bad gedaan, greep de Centrale Re cherche in, daarbij het kwaad bijtijds kee- rende. Den dader wordt ten laste gelegd poging tot oplichting en vervalsching van diploma's voor bekwaamheid. Maandag a.s. zal hij ter bescliikkin'r van de iusl'tio worden gesteld Stuclenisnreü&ïjLS i.. Men schrijft aan het „Vad.": De Delftsche Studcntenbond, de Bond van Leidsche Studenten, de Rottcrd. Stud. Bond cn het Rotterdamsch Stud. Genoot schap hielden Donderdag een gemcen- schappclijken feestdag. Nadat men van te voren de plechtige inauguratie der Delft sche novieten had bijgewoond, werd per motorboot naar Rotterdam gevaren, waar een rijtoer gehouden werd, gevolgd door diner in Caland en een nafuif op de socië teit van het R.S.G. Een groep corpsleden uit Rotterdam en Delft kou dit niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Nadat reeds vroeger op den avond oenige bondsleden hinderlijk gevolgd en lastig gevallen waren, kwam het tot zeer ernstige ongeregeldheden toen om 10 uur een groote groep bondsleden uit Delft en Den Haag zich uit de sociëteit van .liet R.S.G. naar het station D.P. begaf, dat niet dan onder vele molestaties cn na in grijpen van de politie kon worden bereikt. Van eenige senatoren zijn de boudsrnul- sen gestolen, terwijl men nog tijdig kon verhinderen, dat een aantat corpsleden een Delftsch hondslid in een gereedstaande auto sleepten. Uit café-rcst. Thelia moest een groep studenten door de politie wor den verwijderd. Nog grooter werd dc herrie, toon op do perrons van het D.P. do versterkte politie macht eenige charges met den gummistok uitvoerde, waardoor bonds- cn corpsleden nog meer dooreen gemengd kwamen te staan. Eerst mot den laatsten trein vertrokken de bondsleden; omtrent het lot van een man of zeven was men toen nog in onze kerheid. Ook to Delft was politicgeleide aanwezig. De reden van dit optreden der corps leden wordt gezocht in het feit, dat mede door do hondspropaganda het resultaat van de inschrijving voor do P.otfordain- sche en Delftsche corpora niot al te gun stig is geweest. Of dit echter zulke balda digheden rechtvaardigt is een tweedo kwestie. Gestrand. Men meldt uit Enkhtiizen: Op het Euk- huizer Zand lag gestrand de motorklippor Marchina, geladen met tarwe van Lom mer naar Rijssel (Fr.), schipper B. Schut. Mot een 3-tal boilers heeft men de lading gedeeltelijk overgenomen, waar door het vaartuig los kwam, dat in do ha ven van Enkhuizen werd gebracht. Sedert Dinsdag ligt op hot Zand ook een Volendammer botter vast, welke men voorloopig heeft geapproviandeerd in do hoop, dat hij met hoog water vlot zal ko men. Geschil over gasbuizen. Dc gasfabriek te Coevorden weigort om voor het gebruik van gemeentegronden ten behocvo van het buizennet een ver goeding aan de gemeente te betalen van 3000 per jaar. Nu heeft de gemeente hij de gasfabriek do hoofdleiding van het net bloot laten leggen en de exploiteeren- do firma Thijssen uitgenoodigd de buis te verwijderen, waardoor do levering 'van gas onmogelijk zou worden. Deze firma heeft geweigerd om dc huis weg te nemen. B. en W., die reeds proces- verhaal hebben laten opmaken tegen ar beiders, die in gemeentegrond een gas buis bloot legden teneinde deze te kun nen herstellen en die bovendien op een verzoek van eenige burgers, om een tege moetkomende houding aan te nemen, een weigerend antwoord hebben gegeven, zul len thans krassere maatregelen nemen en vermoedelijk de buizen laten verwijderen, met gevolg dat de gaslevering onmogelijk wordt gemaakt en vele burgers het dus zonder kookgas en in verscheidene geval len ook zonder lichtgas zullen moeten stellen. Het gasgehruikend deel van de burgerij wacht met spanning af welke maatregelen zullen worden genomen en op welke wijze het geschil zal worden opgelost.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3