Na t" Tweede Blad. sen [NU !pi „Albion's Katholieke Wapenschouw". UIT DE PERS Gemsngale Berichten U3GEZON33EN K3EDEDEELIf£G VERHSOESN's PARIJSCHE WAFELS en MILKO tuifil wede irtelr ij h en v. d. IHOEf reek Woensdag 6 October 1926 ttah N. KSTOO! lESTEJ 3 Oi Tïïïïi iiiiiin ïhiedeé VELDE flEESTÖ AF BRK :LAIÜ rs. irl, Too- n), OP; ie. inaf v.ZW donsf^ wburj. - Leii ber lï uur SEBHl sni JYS,Ï werkt» RlBotff i Y. Hï;' st. Orke' 50 t* en) Het was op St. Pancras-Station, een dier vete wijdsche hoofdstations van de erootste stad ter wereld, al merkbaar, dat CT ergens een Roomsche demonstratie ging beginnen, want de middagexpres naar Noord-Engeland vertoonde een on gemeen clericaal aspect. De trein, waar mede de Kardinaal-President naar Man- thester toog, kon zonder overdrijving een congres-trein genoemd worden. Overal in rooksalon of Testauratie-wagens domi neerde de zwarte, hier zoo kittige cos- fuums der geestelijken, velen met den roo- den das der Monsiignores; terwijl de zus ters meer stemmig in him coupé's bleven. Dan waren daar de vele afgevaardigden der belangrijke Katholieke organisaties, die alle rond het Congres him jaarverga deringen kwamen houden, onderscheiden door de fijn bewerkte medaille aan het breed zijden lint in pauselijke kleuren. Een glorieuse herfstzon zette ter eere der congresgangers het Engelsche landschap in vollen middaggloed. Rustig onwezenlijk stil lagen de kolencentra rond Leicester; even rustig als de in over- dwelmende schoonheidsbetooveringen zich uitstrekkende heuvels en dalen van het wondermooie graafschap Derbyshire. In Lancaster werd het aspect onrusti ger, steeds dichter hokten de industrie- Centra te zamen, steeds zeldzamer werd het landschapschoon, totdat, geheel weg gedrongen, de suburbs van Manchester naderde. In een laatste spurt donderde de lange sliert wagons over de ontelbare wissels om hijgend stil te bouden, midden in het hartje van „Cottonopolis." Manchester is business-stad. In de eentonige, kaarsrechte straten staan de orme bankburchten, de geweldige kan toorpanden, de nog geweldiger fabrieken en stapelhuizen, vlak op elkaar. Slechts In het hartje der city breken de tallooze fleurige restaurants, bioscooppaleizen en theaters wat de grauwe eenvormigheid yan al die leelijke monstergebouwén. Hier [en daar is in de buitenwijken een aardig plein, met een mooie kerk of een opluch ting gevend park. Maar dat zijn te tellen, uitzonderlijke plekjes in de stelselmatige Schoonheidsuitbanning, welke bij den aanleg der stad schijnt te hebben voorge- feten. Zaken zijn nu eenmaal zaken, vra gen ruimte, geen schoonheid. Het eerste is er dan ook in voldoende mate, het laat ste schijnt niemand te missen. Er is blijkbaar alleen plaats voor wat Idirect in om te zetten valt. Een beurs- riw heeft het als maar weinige ste- kennen, maar de stadsboekerij lijkt wel 'n stel barakken. Alleen het stadhuis 'fin het schilderijen-museum zijn van een weergalooze pracht. Maar welke rijke bourgeois heeft dan ook niet graag een kostbare woning en wat goede schilde rijen; dat laatste omdat het er nu een maal zoo bij hoort. Schijnt het in zijn uiterlijk aspect dus of er hier nergens anders plaats voor is flan voor materialisme, Manchester, of beter onderscheiden het Katho lieke Manchester heeft wel degelijk getoond dat het ook voor cultureele, voor religieuze belangen voelt Zeker, in groo- ten getale waren de congresgangers, de afgevaardigden van al die verschillende yereenigingen, ieder dan nog in hun di- Verso afdeelingen, naar Manchester sa mengestroomd. Dat getal deputes liep tus- lichen de 1500 en de 2000. Typische karak teristiek in dit land van diep geworteld Katholicisme: de meeste congresgangers die ik ontmoette, waren niet de welge stelde lieden voor wie het een snobbis- tisch uitstapjo was, maar waren de wer kers, de arbeiders en do middenstand, die van alle deelen des lands afkwamen, van Scarborough tot Glasgow, vanuit Zuid- Wales en Londen. Voor hen was bet de jaarlijkscbe vacantie, deze keer niet door gebracht in overigens best verdiende „idleness" en uitgaan, maar in ernstig werk in een niet verloren laten gaan van ook maar de kleinste kans om wat te hooren of te zien van dit zoo rijk geva rieerde congres. Maar die groote, die zoo uitbundige geestdrift, die heel bet congres petilleer- do kwam toch voor het belangrijkste ge deelte van Manchester's Katholieke bur gerij, 1/8 der bijna 1 millioen inwoners, vereerd met de aanwezigheid van den Kardinaal, van den Aartsbisschop van Liverpool, metropoliet der Noorderlijke provincies, en van bijkans de geheele hiërarchie. Voor wie iets afweet van het bezoek op onzen Katholiekendag, verleden jaar zo mer in Den Haag, is dit Engelsche voor beeld wel zeer beschamend. Het waren momenten van ontroerende' begeestering welke de enorme Free-Trade Hall, die vier-en-een-half duizend men- schen kan bevatten, te zien gaf op den avond der openingsbijoenkomst. Toen heel die opgepropte menigte van duizenden oprees bij do binnenkomst van die schit terende rij gepurperden, bedolven onder een orkaan van applaus dat noerregende over het middenpad. Kardinaal Bourno zelf, de Aartsbis schop van Westminster, heeft als presi dent van het Congres zelf de groote ope ningsrede uitgesproken, waarin op mees terlijke wijze de voornaamste punten van gewicht voor het oogonblik gestipuleerd zijn. Daar was dan, als hoofdschotel, do kwestie van do finantieele gelijkstelling van het bijzonder en openbaar onderwijs, speciaal voor de Katholieken van het al lergrootste belang. Want terwijl in dit land de bevolking der bijzondere scholen van de beide voornaamste Kerken (de Anglicaansche staatskerk en die der Non- conformist en) gedurende de laatste 10 jaar met 1 millioen kinderen achteruit ging, boekte daarentegen de Katholieke scholen alleen een vooruitgang, en nog wel van bijna 40.000. Het zou veel te omvangrijk voor krantenartikel worden, d© geheele inge wikkelde schoolkwestie in Engeland behandelen. De groote belangrijkheid van des Kardinaal's speech jag dan ook wel voornamelijk in zijn eisch om absolute financieele gelijkstelling waarmede hij het compromis van 1902 (dat de Katholieken oplegt eigen scholen te bouwen en to on derhouden, terwijl de staat de salarissen en het onderwijs betaalt) voor den tegen- woordigen tijd als niét langer uitvoer baar aankondigde. Hetgeen gemakkelijk te begrijpen valt nu bij de zich constant uitbreidende Katholieke bevolking met zijn groote nooden aan te bouwen kerken, pastories en te onderhouden priesters het bouwen van nieuwe schoolgebouwei en het vervangen der reeds uitgewoonde, een ondragelijke last op de zeker niet door rijkdom uitblinkende Kerk in Enge land legt. Behalve deze hoofdeisch zijn er natuur lijk nog tal van voorzieningen in onder scheiden onderwijpaangelegenheden welke om een oplossing, eens voor goed, schxeeu wen. Kortom: het geheele probleem van het onderwijs, de ziel van het kind, de toekomst der Kerk van Morgen, heeft de Kardinaal in een bijkans klassieke rede den zijnen voor oogen gehouden. De ovatie, die de meeting den kardinaal dan ook na zijn rede bracht, moet wel de overtuiging gewekt hebben, over heel het land, dat, naar zijn bekendo traditie, de leider der Katholieke Kerk in Enge land weer het wachtwoord uitgegeven heeft, zooals hij immer naar de getui genis van een niet-Katholiek Britsch staatsman sprak: „het juiste woord, over het brandendste probleem, ter rech ter tijd, op de juiste plaats." KEES VAN HOEK Manchester, September 1926. STEUN AAN DE NEUTRALE MIDDENSTANDSBANK. In de Toelichting op de Begrooting van Financiën (Hoofdstuk VII B) lazen wij, met klimmende verbazing, het volgende: In December van 1925 is het noodig gebleken aan- de Algemeen© Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand tijdelijk een ruimer crediet te openen dan vermeld is in de toelichting op dezen post, voorkomende in do Toelichting op de Tweede Nota van Wijzigingen in hoofd stuk VH B der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1919. De [Minister van Financiën heeft toen met de directie der. Nederlandsche Bank een nadere regeling getroffen, volgens welke aan de Nederlandsche Bank cene garantie is verleend voor eventueel© ver liezen,'welke door die Bank onverhoopt mochten worden geleden ter zake van een tijdelijk ten behoeve van do A. C. B. te openen extra-crediet van ten hoogste 10 millioen gulden. Daar de Nederlandscho Bank te voren reeds een crediet van ruim 7 millioen verleend had, werd daarbij te vens als limiet voor het geheele te ver strekken crediet gesteld 17.3 millioen. De verhouding is derhalve thans deze geworden, dat in de eerste f 3 millioen verlies, welke do Nederlandscho Bank uit hoofde van credietverleening aan de A. G. B. onverhoopt mocht lijden, de Staat en de Nederlandsche Bank ieder de helft dragen, terwijl daarboven het verlies mits het totaal te verleenen crediet blijft binnen de grens van 17.3 millioen, tot een bedrag van f 10 millioen geheel door den Staat wordt gedragen. Dat de Nederlandsche Bank ingevolge deze credietverleening voor verliezen zal komen te staan, is hoogst onwaarschijn lijk; en meer nog, dat zoodanige onver wachte verliezen te eeniger tijd de grens van 3 millioen zouden overschrijden." Het Centrum teekent hierbij aan: „Dit komt dus hierop neer, dat de Ne derlandsche Bank en de Nederlandscho Regeering de Neutrale Middenstandsbank met een extra-garantie van 10 millioen gulden gesteund hebben, toen daar een dé- bacle dreigde. Toen indertijd de Middcnstansbank in het Bisdom Haarlem met heel wat min der steun door hare moeilijkheden kon ge holpen worden, hebben èn de Nederland scho Bank èn het Departement van Fi nanciën absoluut geweigerd steun te ver leenen. Dat was onder Minister De Geer. Blijkbaar voelde Minister Colijn in De cember 1925 er meer voor, om het Midden standscrediet te steunen. 't Is wel eigenaardig, dat thans de zelfde Minister De Geer zal moeten verde digen het steunen van een Neutrale Mid denstandsbank, terwijl hij zelf een veel ge ringer steun aan een Katholieke Midden standsbank absoluut geweigerd heeft. Wij vermoeden, dat deze zaak in Mid denstandskringen en ook daarbuiten wel eenige beroering zal wekken! De wijze, waarop hier door de Neder landsche Regeering met twee maten geme ten wordt, gaat inderdaad alle perken te buiten. Nu de Haarlemsche Hanzebank, die ge makkelijk te redden was, door de Regee ring aan haar lot werd overgelaten, ter wijl kort daarna de Rotterdamsche Bank wèl gesteund werd, en daarna ook weer de Neutrale Middenstandsbank met niet minder dan een 10-milüoen-garantie ge holpen werd, blijkt hier bij het Departe ment van Financiën een mate van partij digheid tegenover een Katholieke bank, die werkelijk onduldbaar moet worden ge acht. Wij kunnen ons niet voorstellen, dat een dergelijke partijdige houding door de Staten-Generaal zal worden goedgekeurd." ONGELUKKEN. Door den trein overreden. Twee spoorwegarbeiders gedood. Gistermorgen is det wegwerker B. Ver meer uit de Haarlemmermeer, oud 31 jaar, door trein no. 1051, uit Amsterdam te 10.09 v.m. vertrekkend, te Halfweg aan-! gereden en gedood. Het slachtoffer, dat met werkzaamhe den voor het vernieuwen van een wissel was belast, wildo voor den trein op zij gaan en is daarbij vermoedelijk gestrui keld. Hij laat een vrouw met drie kinde ren achter. Te Delft is gistermorgen omstreeks 8 uur 10 nabij den Abtswoudschenwcg aan gereden de ploegbaas J. Langereis door een uit de richting van Schiedam komen den trein en geworpen onder trein 1014, die van Delft kwam, met het gevolg, dat zijn rechtervoet werd afgereden en hij in wendig ernstig werd gekwetst. In den namiddag is hij aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw met zeven kinderen achter. Auto tegen telegraafpaal gereden. Eén doode. Gistermiddag reed te Waspik de heer J. Marks uit Waalwijk met zijn auto te gen een telegraafpaal. De inzittende nebf van den heer M. vloog door de voorruit en werd ernstig gewond. Hij overleed kort daarop. Het lijk werd per auto-brancard naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd. De heer M. kon na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. Do auto, die geheel vernield werd, is in beslag geno men. Het ongeluk bij Kcthel. De toestand van den 18-jarigen A. van Vliet, die bij het ongeluk op den overweg onder do gemeente Kethel, waar do vrachtauto van zijn vader door een loco motief. werd gegrepen, een schedelbreuk opliep, is op het oogenblik bevredigend Er bestaat alle hoop dat hij herstellen zal. Overreden en gedood. Het vijfjarig zoontje van den heer N. te Kerkrade is gisteren na het uitgaan van do school, door een auto overreden en ge dood. De auto is in beslag genomen. Onder een zaaimachine geraakt. Te Odijk had, naar het „U. D." meldt, een treurig ongeluk plaats met doodelij- ken afloop. De zoon van de landbouwster de wed. J. C. Peek was vergezeld van den kleinen knecht '(ploegdrijver) met do zaaimachine aan het zaaien geweest. On derweg is de jongen op een door P. niet te verklaren wijze, daar deze dit niet heeft gezien, terwijl men een landhek passeeren moest, onder de machine of tusschen de machino en een der hekpalen bekneld ge raakt en op vreesèlijko wijze verminkt. Tot overmaat van ramp sloegen do paarden op het gillen van den jongen van schrik op hol en sleepten den stakker nog eenigo meters mede, totdat de repen braken en do zaaimachine bleef staan. Met inmiddels toegeschoten hulp werd de jongen, de V. genaamd, naar de hofstede gebracht, waarna onmiddellijk geneeskundige hulp van dr. B. uit Bunnik werd ingeroepen, die echter niet kon baten; do jongen was op to vreeselijko wijze verminkt en stierf weldra. Tragisch verdrinkingsgeval. De landbouwer Wolbers to Ter Apel is door het op hol slaan van zijn paard van den wagen en in de wijk, langs zijn land, gevallen. Doordat een kippenhok, dat hij vervoerde, eveneens in het water en over hem heen kwam te vallen, kon de man zich niet redden, zoodat hij jammerlijk verdronk. Wolbers laat een jonge vrouw met 2 kleine kinderen achter. Vingers afgeknepen. Gisteravond, terwijl de sneltrein naar Leeuwarden aan het station Heerenveen op vertrekken stond, werd de chef door een dame gewaarschuwd, dat een militair van een bereden wapen bewusteloos in een derde klasse coupé zat. Bij onderzoek bleek, dat vier van zijn vingers afgekne pen waren d^or het scharnier van het portier. Men probeerde hem weer bij te brengen, wat niet gelukte. Een conducteur werd toen voor toezicht in den coupé ge plaatst, die onder do reis een noodverband aanlegde. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 7 Octotafc Hilversum, 1050 M. 12.Politieberichten, 3.804.80 Uurtje voor wees- en eLh kenhuizen. 7.Politieberichten. 7.058,00 Les in de beginselen, van Burgerlijk recht en Handelsrecht doof Mr. P. J. v. Dam. 8.10 Persberichten. 8.20 Concert door het versterkte H. D, O.-orkost. Susie Minden, piano. Moderne muziek van Nederlandsche componisten. Daarna gemengd programma door het H. D. O.-orkest. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Concert door het radio- kwartet en solisten (viool, sopraan, tenor) 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Lezing: The waterway to India. 3.204.05 Evensong in de Westminsk_ Abbey. 4.20 Causerie: Books to read. 4.35 Trocadero concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek door de radio dans- band. 6.55 Landbouwpraatje. 7.Padvindersbulletin. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.30 Lezing: The mind of the highest animals. 7.48 Muziek. 8.Lezing: The strand. 8.20 „The Jeffersons", comedie in 3 acten van V. Douglas. 9.50 Causerie. 10.05 Sonates van Beethoven door M- Gole, piano. 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.35 Variété. Ella Retford, variclésier. 10.5012.20 Dansmuziek. „Radio-Paria" 1750 M. 12.502.00 Concert door hot orkest Ra dio-Paris. 5.055.55 Klassiek uur. Causerie nn voordrachten door Hr. Dorival. 8.5010.35 Orkestconcert. Königswusterhausen, 1300 M, on Berlijn 504 en 571 M. 7.50 Kamermuziek door het Prisca- kwartet (2 violen, viola; cello). L. Kohl, clarinet. 8.50 Werken van Stefan George, gede clameerd door S. Binder. 9.5011.50 Dansmuziek door het orkest Ette. Brussel 487 M en Antwerpen 265 M. 5.206.20 Kindermatinee. Mme. Debie, zang. 8.20 Orkestconcert. 9.3010.20 Dansmuziek door do Rough Birds jazzband. Munster, 410 M. 9.3010.50 Kinderuurtje. 10.5011.50 Orkestconcert. 12.351.20 Concertouverturen. 1.20—1.50 Concert v. P. Wolff. 3,203.50 Lezing. 3.504.50 Balletmuziek. 4.505.50 Vocaal concert door sopraaD 5.50—;6.20 Lezing. 6.207 00 Vocaal concert door scholi*- renkoor. 7.207.50 Schaakles. 7.509.20 Concert door het Schoen makerkwartet. 9.2010.30 Concert. Vroolijko muziek. Een brandstichter te Hotterdam op pad. In 14 dagen acht verijdelde pogingen. In den laatsten tijd komen te Rotter dam herhaaldelijk brandstichtingen voor, waarvan men den dader nog niet heeft kunnen arresteeren. Vermoedelijk ia do schuldige een 20 a 25-jarig jongmensch, gekleed in colbert-cosluum. Afwisselend ir hij met pet en stroohood gezien. Reeds tweemaal werd in verschillende papier- TREFFEN JUIST UW SMAAKl FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. De detective keek verrast op, maar dade lijk bedwong hij zich weer. „Dus uw man interesseerde zich voor die familiegeschiedenis", merkte hij bedaard °P- Toen vervolgde hij Misschien mag ik u dit nog vragen: Heeft hij die weggegooide courant ook freer opgeraapt?" Dat leek mevrouw Burton klaarblijkelijk >1 een vraag, die heel weinig ter zake was. Hen oogenblik scheen zij aan den ernst van haar ondervrager te twijfelen. Maar Aosch scheen daarvan niets te bemerken. Hij wachtte kalm op het antwoord. "Hij heeft het blad weer opgeraapt". «Waarom?" «Waarom? Dat zal zeker geweest zijn om ■act verder te lezen". beeft?"1 W60fc n wafc er meö S^8,0,11 »>Wat bedoelt u?" aj*®®ft hij het blad opgeborgen?" ■«fevrouw Burton schudde het hoofd, dat geloof ik wel". V iTeefc u waar^ Hij zijn andere papie- zeker. Maar die zijn in onderzoek, niet |f r'^n papieren berusten bij de justitie Hel'JV *oez^cHt van den notaris, die tij- notariaat waarneemt, niet to *®Wouw Burton aarzelde even. „Ik herinner me nu", zei ze, „dat mijn man dat blad niet op zijn kantoor be waard heeft, maar gevoegd heeft bij an dere papieren, die hij in zijn bureau be waarde". „En die papieren, zijn die daar nog?" Mevrouw Burton knikte. „Ja, ik heb nog niet den moed gehad daarin te gaan snuffelen. Maar als u zoo vel belang stelt in dat blad. dan kunt u het krijgen". Maar nu schudde de detective het hoofd. „Och, mevrouw", zeide hij, „die rechter lijke beslissing waarover uw man zich een oogenblik zoo boos maakte, daarvoor zou ik u zoo lastig niet vallen, die kan ik na tuurlijk gemakkelijk opduiken. Ik zou u echter om méér willen verzoeken". „Om meer? Wat wilt u dan?" „Ja, kijk u eens mevrouw. Ik zou u wil len vragen, mij die papieren, welke u over leden man daar geborgen beeft, ten onder zoek toe te vertrouwen." Mevrouw Burton zag even verbaasd op en schudde het hoofd. „Dat is een verzoek, dat ik onmogelijk kan toestaan, mijnheer". „Ik vreesde het al", antwoordde Rosch kalm. Op dat oogenblik werd er geklopt aan de kamerdeur en trad daarop Dora Burton binnen. „U hier", riep zij, „daar ben ik heel blij om". „Ja, u schijnt zich om mij wel ongerust gemaakt te hebben", antwoordde de detec tive, „maar ik ben even blij dat u thans hier binnenkomt, want ik heb juist een bondgenoot noodig". „Een bondgenoot?" „Ja, ik heb mevrouw, uw tante, een ver zoek gedaan, dat zij mij meent te mcc'en weigeren en ik zeg er bij, van haar stand punt volkomen terecht. In haar plaats zou ik niet anders doen". Rosch vertelde nu wat hij gevraagd had. „En waarom stelt u belang in die pa pieren?" „Dat wil ik u gaarne vertellen. Ik heb het vermoeden, meer dan een vermoeden is het echter nog niet, dat er verband bestaat tusschen de misdaad hier genleegd en de belangstelling die de notaris koesterde voor zekere gebeurtenissen, op den Eiken- hof. Hij moet belang gesteld hebben in zekere familiegeschiedenis van de Wijdc- vclds van Dalen. Hij heeft dat blad, waar in hij las omtrent die ondev-curateele-stel ling, bewaard, opgeborgen. Ik vermoed, dat hij meer bewaard heeft., dat hij een dos sier heeft aangelegd op die zaak betrek king hebbende. En dat dossier zou ik graag lezen". Dora zag haar tante aan, maar deze schudde zeer beslist het hoofd. Dc detec tive zag dit wel en zonder antwoord af te wachten vervolgde hij: „Ik begrijp mcvrouw's bezwaren wel. De papieren van den notaris kunnen van alles bevatten, wat voor vreemde oogen en ook voor de mijne niet bestemd is. Maar ik weet wel een uitweg? Als u mevrouw, mor gen bijvoorbeeld, te zamen mpt uw nicht die papieren eens wilde doorkijken en ter zijde wilt leggen, wat op de quaestie die ik hier aanroerde betrekking heeft. Dan vindt u vermoedelijk wel het een en ander, dat u ook meent mij gevoegelijk te kunnen toe vertrouwen. Daar ben ik al zeer gelukkig mee". „Nu", zei mevrouw Burton, „dat kunnen we zeker wel doen". „Maar", sprak do detective, „dan moet ik de dames nog hierop opmerkzaam ma ken, dat zij mij ook datgene laten zien, dat volgens haar misschien niet van het minste belang is". „We zullen er voor zorgen", antwoordde Dora. „Dan is dat afgedaan". „En vertel mij nu eens uw avonturen", I.evnam Dora Burton weer, „want dat u avonturen beleefd hebt is zeker. En tante mag zo zeker gerust vernemen. Zij weet nu, wat het doel van uw onderzoek is en zij stemt er volkomen mee in, niet waar tan'e?" Mevrouw Burton knikte aarzelend. „Ja", antwoordde zij, „wij willen na tuurlijk gaarne do waarheid kennen. Als tenminste die waarheid niet erger is dan we nu nog vreezen". „Erger tante", vroeg Dora, „maar dat laat zich toch niet aanzien. Het ergste voor ons gevoel zou zijn, indien oom zich had gezelfmoord en verschrikkelijk ook, indien zijn vriend van Beekum blijkt de moordenaar te zijn. Maar, maarik ge loof op het oogenblik veel eer, dat de on derzoekingen van mijnheer Rosch naar een andero mogelijkheid wijzen, zoodat noch het eenc. noch het andere het. geval behoeft te wezen". De detective zag Dora met onverholen be wondering aan. „Ik breng hulde aan uw scherpzinnig heid", zeide hij, „het is mijn gewoonte niet, nis mijn onderzoek nog niet ten ein de is, over vormoedelijke resultaten te spreken, want men staat altijd aan de meest onverwachte verrassingen bloot. Maar dit mag ik hier wel zeggen, dat ik niet geloof aan een zelfmoord van den no taris, noch ook dat hij door van Beekum vermoord zou zijn". „Dat. moet. voor u een groote troost zijn, beste tante". „Ja, maar zal de waarheid niet nog erger zijn?" Dora haaldo de schouders op. „Dat kan niet", riep zij eenigszins ge agiteerd. Doch de detective sprak altijd even be daard: „Hoe erg die waarheid dan ook wezen mocht, mevrouw, als de onthulling orvan noodig is om een even erge, nieuwe mis daad te voorkomen, dan zult u zeker niet weigeren mede te werken, dat ik de waar heid ontdek". Mevrouw Burton boog het hoofd. Zo was erg bleek geworden. Dora begreep niet, waarom haar de wending, die het gesprok had genomen, zoo had aangegrepen, want dat dit het geval was bleek wel zeer dui delijk. Do detective had Dora hulde gebracht voor haar scherpzinnigheid, maar zij kreeg nu toch het gevoel, dat haar tante iota vreesde, waarvan zij nog geen vermoeden had. Wat zou dit zijn? Had Rosch tanta meer verteld dan haar of wist haar tante bijzonderheden van de misdaad, die zij niet kende? f> 1-ngdc dit lo vernemen. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7