G! op omen weg cm in die richting te sturen. 1 Maar daartegenover moeten we ook niet al te veel jubelen in dezen toestand. Minister van der Vegte over het Wegen is vraagstuk. m „Binnen enkele jaren geen ff slechte wegen meer". IEr is den laatsten tijd heel wat geschre ven over den slechten toestand van ver- schillende rijks- en provincic'e wegen en .vooral over de langzame vorderingen der verbetering. Er is in ingezonden stuk ken herhaaldelijk hierover geklaagd. iVoor ongerustheid scheen op dit oogen- blik te meer aanleiding, omdat met het oog op de tot stand koming van het wegenfonds, op de begrooting van 1927 geen gelden zijn uitgetrokken voor wegen- verbotering. In verband daarmee hebben wij den mi nister van waterstaat, mr. H. van der Veg te, gevraagd zijn meening over het wegen- .vraagstuk te willen geven. De minister voldeed daaraan gaarne. „Alles is mogelijk", verklaarde hij met nadruk, „behalve dat er, zooals sommigen schijnen te vreezen, niets zal gebeuren. Zonder in een bespreking van detailpunten te vervallen, kan ik wel zeggen, dat ik vast overtuigd ben, dat de geldmiddelen zullen wordon gevonden, om met de werkzaam heden aan de nieuwe wegen, die onderhan den zijn, in 1927 met kracht te kunnen doorwerken. Ik ben evenzeer overtuigd, dat ook voor het terhand nemen van de verdere wegen de geldmiddelen zullen worden gevonden. Als zij niet uit het We genfonds komen, dan zullen ze ergens an ders worden gevonden. „Mijn overtuiging is, dat we binnen en kele jaren de rubriek „slechte wegen" in do couranten zullen kunnen sluiten en dat wo kort daarna een andere rubriek in de bladen zullen kunnen openen, onder den titel „nieuwe wegen". Het departement zal tezijnertijd de berichten leveren, om die rubriek te vullen. „Ik meen wel te mogen verwachten, dat ook de provinciën, op het voorbeeld van het. rijk, zich in edelen wedijver aan de verbetering der provinciale wegen zullen "wijden, waartoe ze zooveel te gemakkelij ker in staat zullen zijn door de bijdragen, die ze kunnen verwachten uit het Wegen- fonds." Kethei's overweg. >t „Het publiek dient F l voorzichtiger te w e z en." r Naar aanleiding van het ongeluk aan den onbewaakten overweg te Kethel, hij - Schiedam, waarbij zooals gemeld is, een persoon werd gedood en een ernstig ge wond, hebben wij heden een onderhoud gehad met de directie der Nedorlandsche Spoorwegen. Wij hebben de directie de vraag gesteld of zij 't thans niet noodig oordeelde tot bewaking van dezen zeer gevaarlijken overweg over te gaan. Op deze vraag werd ons een zeer ont kennend antwoord gegeven. De Directie stelt zich n.l. op het stand punt dat aan de onbewaakte overwegen, dus ook aan dien te Kethel, geen onge lukken behoeven te gebeuren indien het publiek zich van to voren ervan verge wist dat de baan aan beide zijden vei- Üg is. Het vestigen van een halte le Kethel, waarbij de afsluiting van den beruchten overweg als het ware automatisch ge schiedt achtte de directie eenvoudig dwaas. Het gaat h. i. niet aan om de in ternationale treinen, die over dit haanvak rijden, aan een dergelijke halte te laten I stoppen. Hoewel do directie gaarne met gegron- 1 de klachten van het publiek rekening wil houden ziet zij niet in, dat de jongste gebeurtenis te Kethel, hoe vreesclijk die ook is, aanleiding geeft den overweg te laten bewaken. L „Hbld." L Serum tegen mond- en klauwzeer. De uitgetrokken gelden. Een nota van wijziging is ingediend ten aanzien van het ontwerp tot wijziging en verhooging van hoofdstuk V der Staats- begrooting voor 192G, ter toelichting waar van de minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw zegt: Aangezien het geraamde bedrag voor de bereiding van het immuunserum legen het mond- en klauwzeer voor 1926 niet toerei kend is gebleken en de bereiding van dit scrum behoort te worden voortgezet, is het noodig, het aanvankelijk geraamde bedrag te verhoogen. De verwachting, dat de tot nu toe ge dane uitgaven voor de productie van ge noemd serum door de inkomsten zouden .worden gedekt, is volkomen bewaarheid. In verband met de verlaging van den prijs van het scrum tegen mond- en klauw zeer tot op de helft van den tegenwoordi- gen prijs cn met het voornemen om van het. serum gebruik te maken bij dc bestrij ding van het mond- en klauwzeer van [Rijkswege, zal \-an het opnieuw aange vraagde bedrag van f 90.000 vermoedelijk evenwel niet meer dan f65 000 in de schat kist terugvloeien. Dc staking bij „Hsemaf". Bemiddelingspoging van het Kamerlid Engels.» ITet Tweede-, Kamerlid Engels heeft de partijen, betrokken bij de staking aan „Hccmaf" te Hengelo opgeroepen tot een conferentie op heden, ten einde de mo gelijkheid van bemiddelend optreden le overwegen. De actie der Mensa Adalberlina in f Nederland. f Ze zal worden voortgezet. Onder leiding der presidente, M. baro nesse van Wijnbergen, vergaderde op 27 September te Utrecht liet Ned. Hoofd- comité der Mensa Adalberlina. hetwelk bijna voltallig aanwezig was. Na breedvoe rige bespreking besloot de vergadering de hulpactie voor de arme Hongaarsche stu denten zoo krachtig mogelijk voort te zet ten, daar de Nederlandsche steun voorloo- pig nog niet gemist kan worden. Dat de toestand in Hongarije nog zeur slecht is, bewijst 't onder den drang der om standigheden nieuw opgerichte comité voor kinderactie, dat reeds op schitterendo resutaten wijzen kan. Op het belang van oene nauwe samenwerking met laatstge noemde comité werd de aandacht geves tigd. Besloten werd een loterij te organisee- ren van 1000 nummers A 25 cent per lot, waarvoor o.a. een schilderstuk van den Hongaarschen schilder Mendlik en andere Voorwerpen beschikbaar werden gesteld en waarvan de trekking op 1 Dec. a.s. zal plaats hebben. Evenals dezen zomer is geschied, zal hel comité trachten, ook voor de volgende groote vacantie hij gegoede katholieke fami lies Hongaarsche studenten te plaatsen. Gaarne wil men de Hollandsch-Hongaar- sche scholen, in November 1925 te Buda pest opgericht, voor de kinderen, die in Nederland zoo liefderijk verpleegd werden, steunen. Het voornaamste doel dezer scho len is, onder goede katholieke leiding don godsdienstigen grondslag, in Holland ge legd, te behouden. Waar in verschillende belangrijke plaat sen nog geen subcomité is opgericht, of geen vertegenwoordiging bestaat, stelt het bestuur zich gaarne in verbinding met hen, die Tjoor dit cchoono liefdewerk willen ijveren, want ho© groot en onschatbaar de hulp ook is, die liefdadig Nederland aan de arme Hongaren gebracht heeft en nog steeds brengt in hun stoffelijken nood grootcr en heerlijker zijif de gevolgen op geestelijke waarde hiervan is allen aan God bekend. Met het secretariaat der Mensa Adal- hertina is belast Jonkvr. J. van Rijcke- vorsel, Jansbuitensingel 25, Arnhem, die gaarne aan belanghebbenden alle inlichtin gen en mededeelingcn verschaft. UIT DE OMGEVING. ALKEMADE. Gevestigd: M. G. F. Horstman van Amsterdam. J. F. G. B. van Geelen en echtgenoote van Hilversum. C. ter Heu len van Rotterdam. A. J. Hoekstra van Lisse. A. H. Hagen van Waddinxvcen. W. J. M. Heemskerk van Warmond. M. Th. van der Zwet van Amsterdam. G. P. Schadewijk van Culemborg. Vo trokken: Th. P. van Leeuwen naar Uden. E. M. Klein, eclitgen. v. J. Lieverse naar Nieuw-Vcnnep. H. Lie- bregts naar Amsterdam. J. B. Veens- wijk naar Warmond. A. van der Meij naar Voorschoten. G. Akerboom naar Noordwijkerhout. M. A. Stockmann naar Bergen (N.-H.). N. G. Zwarleló. naar Roermond. M. B. van Hoorn naar Culemborg. A. M. Oomen naar 's-Gra- venhage. G. A. Wagendorp naar Vel- zen. P. J. Straathof naar Deventer. H. F. J. Immens naar Lisse. N. Ver steeg naar Rotterdam. W. B. van der Ploeg naar Woubruggo. J. Noord- hoek naar Haarlemmermeer. Th. J. J. Keegel en gezin naar Baarn. J. W. van Klink echtgen. van P. EL G. Vintges naar Leiden. M. J. Turk naar Zoeterwoude. M. Loos naar Leiden. W. Brouwer naar Alpben aan den Rijn. D. Kals- burg naar Landsmeer. B. G. Hendrik- sen naar Leiden. P. l'Amie, eehlgen. v. Chr. van Loeuwen naar Voorhout. LISSE. „Herwonnen Levenskracht." Het PI. Comité van „Herw. Levenskracht" alhier ziet jaarlijksch, geholpen door een ijverig damescomité, een aantal loten bij do go- meentenaren geplaatst te krijgen. Vooral dit jaar was er extra werk van gemaakt! Tot dan toe was het lot den Lissenaren niet' gunstig. Bij de laatst gehouden trek king echter op 23 Sept. jJ. was Fortuna op de hand der Lissenaars. Op de alhier verkochte loten toch vielen vier Simplex rijwielen, vijf portefeuilles benevens zes andere prijzen, tezamen alzoo 15 prijzen! Dit is zeer zeker verblijdend voor hen wien het lot gunstig was doch tevens ook voor hei Comité, hetwelk immers bij een dusdanige beschikking van het lot een volgende maal bij den lotenverkoop op een grooleren afzet mag en kan rekenen. Aan hen, die de prijzen hebben gewon nen, kunnen wij mcedeelen, dat deze prij zen na aankomst alhier enkele dagen zulien worden tentoongesteld bij de fa. de Wed. A. V/. v. d. Meer op de Kanaal straat alhier. Nog kunnen we mededeelen, dat we op een nader te bepalen datum in Februari e.k. alhier do tentoonstelling krijgen van Herw. Levenkracht met fancy-fair! NOORDW1JK. R. K. Kiesvereeniging. Gisteravond kwam de R. K. Kiesvereeniging in hot Juvenaatsgebouw in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer H. Etman. Waar deze avond hoofdzakelijk was belegd lot het kiezen van een nieu wen voorzitter, sprak de heer E. bij zijn openingswoord den wensch uit, dat.men hierin dezen avond goed zoude slagen, en dat dit dan de laatste vergadering zou zijn, welke onder zijn leiding plaats had. De notulen werden hierna zonder bemer king vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van den heer J. G. v. Eeden, waarin deze terugkwam op zijn toezeg ging inzake een eventueele benoeming ais bestuurslid. Ingekomen was een schrij ven van den heer C. J. L. v. d. Meer, die door ambtsbezigheden verhinderd was ter vergadering le komen, waarin hij eerstens naast God de kiezers dank brengt voor de afvaardiging* van ruim 25 jaren als lid van de Provincials Staten, en vervolgens mededeelde dat hij het zich als een plicht rekent na deze zittings periode als zoodanig niet meer in aan merking te willen komen, om zijn plaats voor jongere krachten beschikbaar te stellen. Bij monde van den heer J. H. A. v. d Weijden werd hierna een keurig en uil- gebreid verslag uitgebracht van do verga deringen der Kamercentrale van 19 Mei en 11 September, hetwelk mei een ver diend applaus werd beloond. Punt 5 der agenda was: bespreking der a.s, candidaatstelling voor Prov. Stalen. Waar de heer v. d. Meer als zoodanig heeft bedankt, geeft de Voorz. de vergade ring in overweging de mogelijkheid, om weder een candidaat uit Noordwijk to stellen voor dit college. Uit de vergade ring wordt voorgedragen de heer W. de Ruijter. Deze, hierover gepolst, doet toe zegging een eventueele benoeming als candidaat te zullen aanvaarden, terwijl de vergadering het bestuur machtigt do steun van de zusterafdeelingen voor deze candidatuur in te roepen. Over het bestuursvoorstel inzake ver vroeging contributieheffing in 1927 wordt een zeer breedvoerige discussie gevoerd. Daar men bij aanneming van een derge lijk voorstel te allen tijde in strijd zou komen met het huishoudelijk reglement, wordt besloten een vrijwillige contributie- betaling voor dat jaar in Maart to doen plaats hebben. Alsnu komt aan de orde verkiezing van een voorzitter. De commissie van voor dracht had hiervoor aangezocht de hee- ren G. G. J. Alkcmade, J. G. v. Eeden en J. H. A. v. d. Weijden, waarvan ech ter laatstgenoemde bedankte, zoodat de commissie nu met een dubbeltal kwam. Waar echter het bestuur "van den heer J. G. v. Eeden een schrijven had ontvan gen, waarin hij zijn toezegging herroept blijft de heer G. G. J. Alkemade over. Alsnu ontspon zich een ellenlange discus sie over het al of niet goede werken der commissie, met als gevolg, dat de heer Meijer een voorstel indient, om deze ver kiezing nogmaals een vergadering uit le stellen. Dit voorstel in stemming gebracht heeft tot gevolg dat de stemmen staken en het voorstel alzoo verworpen is. Na stem ming wordt met een flinke meerderheid de heer G. G. J. Alkemade als voorzitter gekozen. Alvorens tot de rondvraag over te gaan spreekt do Voorz. eenige zeer waardce- rende woorden aan het adres van den beer C. J. L. v. d. Meer voor de trouwe en met ijver vervulde afvaardiging naar de Provinciale Staten, meer dan 25 jaren, en hij stelt de vergadering voor, namens do Kiesvereeniging een schrijven van dank tot hem te richten, hetwelk met een luid hoera wordt begroet. De heer II. Buijze spreekt hierna eenige woorden van dank tot den afgetreden voorzitter, die in een zeer moeilijko periode deze functie heeft willen aannemen en alzoo onze R. K. politiek ter plaatse heeft staande helpen houden. Ook de nieuwe Voorzitter brengt dank aan de afgetreden* en doet tevens de toezegging dat hij met samenwerking van al!en zal trachten dat alle leden in de Kiesvereeniging één partij zullen vormen, waarmede het goede zal kunnen worden bereikt. De oud-voorzitter krengt dank foor het tot hem gesprokene, Lij brengt tevens dank aan het Bestuur in het hijzonder aan den heer Buijze voor de steeds ondervonden medewerking Hierna sluiting. OEGSTGEEST. Burgerwacht. Vele ingezetenen zijn misschien nog weinig bekend met de prestaties van de Burgerwacht. Men heeft daarom besloten de verechillende prijzen, bekeo*s en medailles eens te exposeeren. De firma Gehr. Koelman heeft zich bereid verklaard een etalage voor dat doel af te staan. Vanaf hedenavond tot en met Za terdagavond zullen nu de ingezotenen in de gelegenheid worden gesteld, de resul taten der schietoefeningen te bezichtigen. Dames Zangver. Naar wij vernemen zal do Dames Zangver. half October een uitvoering geven te Lisse, waar zij onder leiding van Mcj. Mensing met hetzelfde program voor het voetlicht zal komen als eenige maanden geleden alhier. Wij wen- schen de verceniging ook te Lisse veel succes. QUDE-WETERING. Ontvreemd. Ten nadeele van den heer C. van den Berg, veearts alhier, is Zaterdagavond een rijwiel ontvreemd, het welk voor het huis stond. Van den dader was geen spoor meer te ontdekken. De politie stelt een onderzoek in. Dit is reeds het vierde rijwiel, dat in een week tijds in deze gemeente gestolen is. ROELOFARENDSVEEN. Wegvcrbetering. Het gemeentebe stuur heeft thans een proef genomen met het leggen van een Goudalitedek voor het gemeen tehuis. De werkzaamheden voor 't leggen van dit proefdek werden door eigen gemeentepersoneel verricht, terwijl de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek te Gouda, die de materialen voor dit procf- vlak heeft geleverd, de gemeente gratis een opzichter ter beschikking stelde, om het personeel mot de verwerking van Goudalite op de hoogte le stellen. De werk zaamheden werden door vele nieuwsgieri gen gade geslagen. Het verkeer onder vond geen enkele vertraging daar het dek in twee gedeelten werd gemaakt en onmid dellijk na het gereed komen als rijdek in gebruik kan worden genomen. In den lijd van drie dagen werd pl.m. 500 M.2 weg dek gelegd. De behandeling is uiterst een voudig en de aanschaffingskosten voor de gereedschappen uiterst miniem. Ook do aanlegkosten zijn in vergelijking met liet zuivere bitumen niet hoog te noemen. De kosten bedragen buiten arbeidsloon onge veer een gulden de M.2 Wc zullen hopen dat het proefvlak aan de verwachtingen, welke het gemeentebestuur koestert, ge heel zal voldoen. WASSENAAR. De Hanze. Maandagavond vergader de in het Patronaalsgcbouw de Hanze onder voorzitterschap van den heer G. v. Leeuwen. Door den heer A. M. Nijenhuis werd een uitgebreid verslag gegeven van het verhandelde op de vergadering van den Gentralen Raad te Goes. Naar aanlei ding hiervan meende de voorz. te mogen conslateeren, dat een aangename geqst zich in den Midcndstand begint baan te breken, welke hoopvol voor de toekomst stemt. Besloten werd in samenwerking met de Wassenaarsche Middenstandsvereeniging, een verzoek te richten tot den Directeur- Generaal der Posterijen, ten einde te ver krijgen dat het tarief voor gesprekken met Leiden via de Kievit wordt bepaald op 0.20. Op het oogenhlik is het tarief f 0.50 en via het kantoor Wassenaar 0.20. Naar aanleiding van een verzoek van de Wass. Middenstandsver. om te willen medewerken aan do totstandko ming van een winkelweek, ontstaat een uitgebreide discussie. In beginsel wordt tot het houden van een winkelweek besloten. Alvorens mede te werken zal het bestuur echter eerst een bespreking houden met het bestuur van de zustervereeniging, ten einde enkele hangende kwesties tot oplos sing te brengen. Medegedeeld wordt, dat een voldoend aantal leerlingen zich heeft aangemeld voor deelname aan den hoekhoudcursus. Deze zal worden gegeven door den heer Holtkamp alhier, die van plan is in de toekomst een handelscursus in te rich ten. In de commissie voor de aanschaffing van een vaandel worden benoemd de wel. eerw. kap. van der Burg en de heeren W. J. van der Kley en H. Looijenstijn en in de- commissie van voorbereiding voor de viering van het jaarfeest de heeren J. C. Hoogevecn, N. Winnubst, D. van Veen, W. J. van der Kley, J. Bakker en J. Par- levliet. Door den voorz. wordt medegedeeld, dat het ledental weder met 3 vermeer derd is en is gestegen tot 73. Vervolgens wordt ter kennis gebracht, dat het kerkbestuur heeft besloten, dat voor werkzaamheden en leveranties ten behoeve van kerk of scholen alleen R.-K. georganiseerde middenstanders in aanmer king zullen komen. Van do Patronaats- commïssie werd reeds een gelijke mede- deeling ontvangen. De lieer Winnubst bracht namens de afdeeling Leiden van den bond van R.-K. Schilderspatroons dank voor het genomen besluit door Kerkbestuur en Patronaats- commissie. Ten slotte wekte de geest. adv. alle le den op door als lid of begunstiger toe te treden tot het Santofonds opdat zij, wan neer zulks te eeniger tijd noodig mocht zijn, ook van de voordeelen van dit fonds zouden kunen profiteeren. Met een hartelijk dankwoord van den voorz. werd deze geanimeerde vergade ring besloten. Inenting. Vrijdag 29 October a.s. is er ten huize van den heer A. Duetz gele genheid tot kostelooze inenting en herin enting. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie* Lieden, 5 Ocober 1926. Geachte Redactie. Het comité voor den te Leiden gehouden „Zonnestraal"-dag is zeer tevreden over do opbrengst der collecte. Een bedrag van ruim 1200 kon aan het Hoofdcomité worden afgedragen, na aftrek van alle onkosten. Dat deze onkosten zoo gering waren is wel te danken aan de helangelooze mede werking, welke het comité mocht ondervin den. Allereerst waren het dc plaatselijke bladen welke tegen zeer gereduceerden prijs de advertenties hebben geplaats. Ver volgens hebben de muziekvereenigingon „Tieleman en Dros", „N. Z. H. Tr.", „Nieuw Leven" cn „De Post" geheel belangloos hun muzikale medewerking verleend, ter wijl ten slotte de Heinekens Bierhandel en de firma Wijtenhurg voor een kleine ver snapering voor de muzikanten hebben zorggedragen, en de heer J. W. Harting, schilder gratis voor de beschildering der reclameborden zorgde. Het comité brengt daarom dank aan al degenen, die tot het goede resultaat van den c-ollecteöag hebben bijgedragen. Dr. S. A. de Graaf, voorz. W .G. Loomin, secretaris. J. J. v. Stralen, penningm. Geachte Redactie. Zoudt u onderstaande in uw geëerd blad willen opnemen? Meermalen doen berichten in de pers de ronde van briefkaarten en dergelijke, die, verscheidene jaren geleden gepost-, eerst dezer dagen besteld worden. Het lijkt zeer -verwonderlijk maar is in de meeste gevallen toch gemakkelijk te verklaren. Men lette wel: het zijn gewoonlijk „kaar ten" en slechts hoogst zelden brieven die zoo'n lange reis maken. Meestal zijn het kaarten die op de gewone tijd besteld zijn geworden om daarna in een vergeten hoekje te geraken in boeken of dergelijke). Op een gegeven dag worden zij gevonden, weggeworpen en worden door kinderen spelenderwijze in de brievenbus geworpen, om dan voor de tweede maal besteld te worden. De geadresseerde is het bericht reeds lang vergeten, leest het opnieuw cnholt naar de courant om te laten zien dat de post zoo laks is. Het laatste geval te Breda is een bewijs te meer, omdat poststukken bij aankomst nooit gestempeld worden, en deze kaart was wel gestempeld, wat een bewijs is, dat het opnieuw in de bus gedaan is. U dankend voor de verleende plaats ruimte, Hoogachtend. J. A. v. d. BERG. SPORT VOETBAL. A. S. C.—V. O. C. Voor den Zondag a.s. te spijlen wed strijd A.S.G.V.O.G. is het A.S.C.-elftal van rechts naar links als volgt samenge steld: Van der Meer. doel; "Wamstekcr cn GEMEENTELIJKE AANKONDISINfi Drankwet. B. en W. van Leiden brengen ter bare kennis, dat a. W. de Koning, te Leiden, een ytt zoek heeft ingediend ter bekoming verlof voor den verkoop van alcohol, vrijen drank voor gebruik ter plaatse vat verkoop in het perceel Beestenmarkt No. 26; b. S. Nijdam, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlol voor den verkoop van alcoholhoudendcn anderen dan sterken drank, voor gébruik ter ïVaatse van verkoop in hot perceel Nieuwe Rijn No. 19. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdicnst dei apotheken wordt van Dinsdag 5 tot en m# Zondag 10 October a.s. waargenomen dooi de apotheek van den heer P. du Croii Rapenburg 9, tel. 807. Josson, achter; Bliek, Goslings en Du Pon, raidden; Janssen, Roem, Do Ruytei, Stephanus en Kiel, voor. Reserves: Vree ken en Van der Mark. KERKÜREUWS 4 slraa gebri ei merci en E Ge J. Yi Van een Capucijn in Algiers. „De Nieuwe Eeuw" is met een Francis- cus-nummer uitgekomen, waartoe de re dactie veel medewerking heeft gevonden is binnen- en buitenland. Sapiens vertelt van een volgeling vas St. Frantiscus uit de 16e eeuw giers, „het Algiers der piraten, de sel der christenheid, het met bloed roof gevulde bordeel, de melaatscbe plü op de Middellandsche Zee." „Uit deze hel weg te komen is de ge dachte, die dag en nacht eiken christen slaaf bezig houdt. En, werd die gelege» loon heid hem geboden, toch te blijven, kou al leen opkomen in het hoofd van een gek van een heilige of van een leerling vai den dwaas van Assisië. In de dagen, waarvan wij schrijveiJSpier hadden de zeeschuimers juist een bijzon der vette vangst gedaan. Ze hadden een schip afgehaald een dikken Capucijn notahene de biechtvader van don Juat •vau Oostenrijk. Dat hadden ze al bes [root gauw uitgevonden, overloopers ha cl dos angs het verklikt en ze begrepen, dat er aren di dien pijdrager een hoog losgeld vastzai Ze behandelden hem zelfs erg voorzichtij 'ea v stel je voor, dat hem eens iets ovei sar kwam en vroegen een ongehoord losen geld. Don Juan bleek wal voor zijn biecht loest vader over te hebben; hij zond per kee oor rende post de gevraagde som zestigra ia duizend livres zilver. En wat deed die leerling van Francis cus, die man, gewoon aan het hof te ver keeren en die, wanneer het hem lustte het vette at van de vorstelijke tafel? Hj ndwe weigerde weg te gaan, hij bleef! Voor dei nid> Bey in de kasiba gevoerd, vroeg hij al \jer leen hc-t geld te mogen behouden en zo!tlgde slaaf blijvend, daarvoor een hospilaa er voor de slaven te mogen openen. Toen i 1J d,e hij aan het werk gegaan, overdag hij da meester, 's avonds in zijn huis en ondt de christen slaven. De heilige vader Frantiscus had de regel gegeven: "Wie der broeders op delijke ingeving onder de Saracenen wil tkomi teil gaan, hij ga met verlof van zijn overslt 1 de Hij zij onderdanig aan ieder menschejiir schepsel om God en belijde zich Christen Het prediken van het Evangelie Frantiscus niet als voorwaarde gesteld] ook al stond hij dat toe en al had hij di !™sei zelf begeorig naar den marteldood manhaftig gedaan voor het aangezie van den Sultan der Egyptische Mamn» luleken. De overste van Don Juan' biechtvader zond na eenig aarzelen de g» vraagde toestemming. Wat die eenzame zoon van Francises daar in Algiers gedaan en doorstaai s J heeft weet ten volle alleen God en zif rr heilige ordestichter. Er stierf geen slaal op den mesthoop of hij was bij hem oc het moede hoofd in zijn schoot nemeni den stervende den troost der heilige Keil te geven. Of wanneer het nog mogelijl was, liet hij hem naar zijn hospitaal dn gen dat wij ons niet primitief geutfi kunnen voorstellen om hem eerst no s]qq zooveel mogelijk zijn lichamelijk lijden jDg verlichten. Verachting en verguizing va Eze de zijde der Moslims was ziju dagelijks* brood. Menigeen meende Allah niet bete te kunnen eeren dan door, wanneer -ki na het avondgebed uit de Moskee teruf koerend, den capucijn op straat ontmoette dezen in het aangezicht te fluimen. B. al de helden, die driehonderd jaar late Klobr Ver tj w An door de bres van hel in de lucht gesprot- Duijni gen fort sultan Kalassi, de stad bïnnec- j drongen, was er niet één, wiens hcldet- moed ook maar vergelijken kan words ffie]0 met die van den eenvoudigen leerling va jjfc den Assisiër. En de helden van de bre G. J. kregen het kruis, het eermetaal op de fe- vendo horst; Don Juan's biechtvadJ tfcLer stierf in ketenen, zijn borstkorf werd doe ar do honden verscheurd. Een begrafenk aj laat staan een christelijke begrafenis, voor een Algcrijnschen christenslaaf weggelegd." Hen srmsmEUWS Het onderzoek naar de ramp bij De Vint Het rapport derspoor- commissie vastgesteld. Naar wij vernemen, heeft de «k4' de directie der Nederl. Spoorwegen in? stelde deskundige commissio tot onderzo^ v t naar de oorzaken van het spoorwegonge* mg bij De Vink gisteren haar rapport vastF steld. De commissie is, hoewel zij verschilled AliJ De rug v Schii r,0. t ,-ilass e prii oot ]f int. de uit: Jt buk n- Na acht 8 enn he Gev handel; 'itie de hier den v MeUini belai der Jges twe

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2