Achter veel uiterlijk schoon van den rijkdom is te vinden ongeluk, bedrog, ïielesmart, ellende. Ellende in mooie klec- len. Spr. hoopte dat men in dit jubeljaar dcu 'Arme van Assisië zal mogen tegenkomen. Franciscus zocht en vond overal zijn God. Zijn Zonnelied is het einde van een extase van Franciscus' Godsliefdc, die hij vond in de natuur. Het kruis speelt een groote rol in het le ven van Franciscus. Steeds vernieitgde hij zichzelf om toch maar te behagen aan Je sus van het Kruis. Hij vroeg iels te mogen voelen van de smart van Christus in zijn ziel en in zijn lichaam en Franciscus werd het levend kruis, geridderd door God zelf. Moge Franciscus aan de wereld weer een beetje liefde terugbrengen. De .gewijde redenaar vroeg aan den Se- raphijnschen Vader zijn gebed voor de le den zijner drie Orden en dat hij den mo dernen mensch zou terugdringen en hem wat liefde schenken (ot God. Spr. eindigde met de woorden uit het Oratorium: „O" Vader Frans, die Liefde" waart, Doe ons de Liefde weten! Och, dat wij 't prachtgeheimcnis, Waarin de ware Liefde is, Toch nooit, nooit, nooit, vergelen". Na de~ predikatie intoneerde mgr. Schioppa het Te Deum, waarna het koor het achtstemmige van Hub. Cuypers uit voerde. Na de Benedictie werd gezamenlijk ge zongen „Bij St. Franciscus' beeld", waar mee de nationale viering geëindigd was. Zoo was het feest van St. Franciscus een feest van groote zielcvreugde om de herleefde openbaringen. Eiken nieuwen dag weer levend in de wereld, verslapt hij de gedurige aanra king met de stoffelijke dingen dier we reld, zoo spoedig het bewustzijn dat we niet leven bier voor ons zelf, maar dat wij hier op aarde zijn om de schoonheid Gods. Dal komt omdat wij menschen zijn, maar die schoonheid ligt in de schepping, want in de perfectie der schepping komt de schoon heid Gods tot uiting. Die volmaaktheid der schepping kende Franciscus en hij heeft ze ons geleerd. Als wij die leer nimmer meer vergeten, maar de volmaaktheid der schepping beleven vol gens do Franciscaansche idee, dan is deze viering van den sterfdag van St. Francis cus een grooter dag, dan men zich kan denken en misschien wel de dag, waarop hel stevigst fundament gelegd is, om lo beginnen met de individueele zielen daarop te vestigen een goddelijke maat schappij, volgens de woorden van Fran ciscus uit het St. Franciscus-Oratorium: „Maar als gij leven wilt als wij Dan richt U op uit slavernij, Van baatzucht en van hoovaardij". SemengaSe Berichten ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Het ongeluk bij Kethel. De vader overleden. Dg 43-jarige A. v. Vliet, die Zaterdag morgen bij den onbewaakten overweg te Kethel, toen hij met zijn auto de rails pas seerde werd aangereden doof een snel trein en met zijn 18-jarigen zoon in zor- gelijkcn toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam werd ver voerd is in den loop van den dag overle den. De toestand van den zoon is hoogst ernstig. NOODLOTTIGE HOTELBRAND TE ROERMOND. Twee kinderen omgekomen. Zondagochtend tegen half zeven, brak door onbekende oorzaak brand uit in het Hotel Kissels aan de Neerslraat te Roer mond. De brand, die vermoedelijk in de dienst bodenkamer ontstaan is, greep zeer snel om zich heen. Het vuur deelde zich onmid dellijk mede aan de overige vertrekken en toen de brandweer met veel materiaal ar riveerde stond reeds de geheele bovenste verdieping in lichter laaie. Weldra sloeg liet vuur over naar" de tweede verdieping. Beide étages brandde geheel uit. Vervol gens werd de benedenverdieping door hot vuur aangetast waarvan het achterge deelte geheel vernield werd. De belendende perceelen liepen even eens gevaar dor de vlammen te worden aangetast. De brandweer wist echter door krachtig optreden hel vuur tot het hotel te beperken. Het achtjarig zoontje van den lieer Kis sels, dat zich in een der hotelkamers be vond, bleek, toen men het in veiligheid had gebracht, door verstikking om het le ven te zijn gekomen. Een ander zoontje van don heer Kissels werd met zeer ernstige brandwonden naar bet ziekenhuis vervoerd. Eerst tegen 9 uur had de brandweer het vuur geheel bedwongen. Des middags tegen één uur is ook het tweede slachtoffer van den brand, het zesjarig zoontje van den heer Kissels, in liet hospitaal, aan de gevolgen van de be komen brandwonden overleden. Het hotel is door de aangerichte ver woestingen totaal onbruikbaar gewor den. l)o zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. ERNSTIG AUTO-ONGELUK NABIJ DELFT. Een doode en twee ernstig gewonden. Zondagavond heeft op den Rotlerdam- cchenweg tusschcn Delft en Rotterdam een ernstig ongeval plaats gehad. In een klein open wagentje waren de heer en mevrouw Witkamp uit Rotterdam met hun dochter en vier kleinkinderen uit rijden geweest. Op den terugweg naar Rotterdam schrok liet paard voor een unto. Tengevolge biervan reed het tragen- tje legen den langs den weg loopenden, ongeveer GO c.M hoogen berm en sloeg om. idle inzittenden vielen op den weg. Op dal oogenblik kwam juist de auto van den heer H. M. uit Den Haag aanrij den. De chauffeur van deze auto trachtte nog te stoppen, doch dit mislukte in zoo verre, dal nog eenigo der uit den wagen gevallen personen aangereden werden. Hierdoor werd de oude heer Witkamp, stalhouder uit Rotterdam, ernstig ge wond. Zijn vrouw brak eenigo ribben en kreeg een hoofdwonde. De 14 maanden oude kleinzoon Aric Grund kreeg even eens ernstige hoofdwonden. Mevrouw Grund en haar drie andere kinderen van resp. 5, 5 en 3 jaar, kregen lichte kwetsu ren. Spoedig na liet ongeval was de Deut sche politie met de noodige hulpmiddelen ter plaatse. De verzorging der gewonden geschiedde onder leiding van den chef van den technischen dienst der Delftschc poli tie, inspecteur J. B. Roclofsen. Ook de commissaris van politic, do lieer K. van der Zee, was spoedig met den gemeente arts dr. van Rijn on den arts dr. van der Bult, ter plaatse. De oude man en het kind van 14 maanden werden per zieken auto naar het gasthuis te Delft vervoerd. De commissaris van politie liet in zijn auto de oude vrouw naar liet ziekenhuis brengen, terwijl in een derde auto mevr. Grund en haar 3 kinderen naar het zie kenhuis werden vervoerd. Mevrouw Grund en drie kinderen wer den Zondagavond weer uit het ziekenhuis ontslagen en door den heer Grund uit Rotterdam afgehaald. De 69-jarige heer Witkamp is gistermorgen te vijf uur aan do bekomen verwondingen overleden. Mevr. Witkamp heeft een onrustigen nacht doorgebracht, doch haar toestand is niet levensgevaarlijk. Aric Grund maakt het betrekkelijk goed en ook voor dit kind bestaat geen direct levensgevaar. Ooggetuigen verklaren dat den chauf feur van do auto geen schuld treft. Voor het onderzoek heeft de politie proces-ver baal opgemaakt. Ernstig auto-ongeluk te Heerlerheide. Eén doode. Te Heerlerheide is Zondagavond bij het verkeerd uitwijken voor een wielrijder een automobilist, die in snelle vaart in do richting Treebeek reed, in aanraking ge komen met dé paal van een electrische leiding. Door den schok is een der inzit tenden, do 35-jarige A. S., tusschen den wagen en de paal bekneld geraakt. Zwaar verwond is de man naar het hospitaal te Heerlen overgebracht, waar hij is over leden. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen. De chauffeur van den auto kreeg geen letsel, doch een andere inzittende, A. K., en de wielrijder kregen verwondingen aan het hoofd. De chauffeur is door de politie gearres teerd. Tegen een afsluitboom gereden. Een doode. Zondagavond is er bij den Omval een ongeluk gebeurd bij een bewaakten overweg De motorwielrijder, de heer A. Knoop, uil Breukelen. die een duo-zitter achter zich had, reed omstreeks half negen, pardoes tegen do sluitboomen van den spoorweg op. De booraen doorstonden den stoot, het motorrijwiel sloeg over den kop. Do heer Knoop en zijn meigezel maak ten een leelijken smak; zij verloren het be wustzijn en werden vervoerd naar hel O. L. V. gasthuis. De heer Knoop bleek ernstig gewond, de duo-zitter kon spoedig weer naar huis gaan. De molorwielrijder A. Knoop is heden morgen aan de gevolgen van zijn val over leden. Het autobusongeluk te Lopik. Debus Ie zwaar belast geweest? Hel onderzoek inzake bet autobusonge val te Cabauw (gemeente Lopik) is in vol len gang. Het lijk van het slachtoffer mej. Vroe ge is naar Rotterdam gezonden om daar gerechtelijk geschouwd te worden. Daar na is het weer naar Lopik vervoerd. Aan een deskundige, den heer Van Ze venhoven, te Gouda, is opgedragen om den bus te keuren. De politie heeft waar schijnlijk aanwijzingen gekregen dat de bus te zwaar belast was, daar uit ver schillende verklaringen blijkt, dat er meer passagiers in hadden plaats genomen, dan was toegelaten. De weg waarop liet ongeval gebeurde- is er een, waarop verboden is het verkeer met aulomobiielen, die een eigengewicht hebben zwaarder dan 1700 kilogram. Voertuigen die een hooger cigengewicht hebben behoeven de goedkeuring van Ged. Staten om dezen weg te berijden. De inbeslag genomen bus zal dan ook gewogen worden om na te kunnen gaan of do ondernemers soms zonder vergunning van Ged. Staten gereden hebben met een bus die zwaarder is dan 1700 K.G. Auto over den kop geslagen. Een autobus van den O.Z. dienst te Rijs wijk is Zondagochtend op den Rijswijk- schen weg over den kop geslagen doordat deze in aanraking kwam met een paal van do tram. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door een auto overreden. Op den Rotterdamschcn weg te Delft reed Zondagochtend do 13-jarige J. Jan sen uit Rotterdam op een racefiets achter ec-n auto. Toen dit voertuig plotseling stopte en hij er achter vandaan schoot werd hij door een auto, die van de tegen overgestelde richting kwam, overreden. Met een gebroken beep en ernstig aan het hoofd gewond werd de knaap per po litieauto naar het gasthuis te Delft ver voerd. Een roeiboot overvaren op de Maas. Eén doode. Op de Maas te Rotterdam werd Zondag avond ecu roeiboot, waarin twee personen zalen, door de „Heen en Weer XV" over varen. Onmiddellijk na de aanvaring kan telde de roeiboot en geraakten de inzit tenden, een 45-jarige bootwerker uit de Tolhuisstraat en een 40-jarige man uit de Atjehsfraat, te water. Eerstgenoemde wist zwemmende de roeiboot weer te be reiken en klampte zich aan den rand vast. Door personeel van de „Heen- en Weer" werd hij enkele minuten later uit zijn benarde positie gered. De tweede even wol verdween dadelijk na het onge val in de diepte en verdronk. De rivierpo litie heeft uren gedregd zonder resultaat. De kapitein van de „Heen en Weer" verklaarde, dat de roeiboot geen licht op had, zoodat hij de roeiboot niet gezien heeft. Door de tram gegrepe en gedood. Op den Heereweg te Groningen ter hoogte de R.-K. Begraafplaats werd gis termorgen het 7-jarig zoontje van den heer J. K. Ploeg hij het. oversteken van de straat door den baanschuiver van een tramwagen gegrepen. Het ventje werd deerlijk gewond cn overleed spoedig. Doodelijke val. Men meldt uit Zwolle: Zaterdagmiddag is de 60-jarige AV. K., die in zijn boom gaard in de buurtschap Haorst bezig was met peren-plukken, door het breken van een tak uit een boom gevallen. De man was onmiddellijk dood. Onverklaarde dood. Te Hoorn is een tweeling van 4 maan den oud plotseling overleden, 's Avonds waren de kinderen naar hel scheen nog gezond en des ochtends lagen ze dood in bed. Naar do oorzaak van den dood wordt een justitioneel onderzoek ingesteld. Aan brandwonden overleden. Te Nieuwcroord kreeg een kindje van den heer J. van Es erge brandwonden doordat het met kokend water in aanra king kwam. Het kind is aan de bekomen brandwonden overleden. De typhus te Breda. De jongste berichten luiden weder min der gunstig In Breda zijn er sinds Za terdag weer enkele nieuwe gevallen bijge komen, waarvan echter vermoed wordt, dat het gevallen van para-lyphus zijn. In Princenhage zijn sinds Zaterdag vier nieuwe gevallen voorgekomen, zoodat het aantal patiënten in Princenhage tot 31, en in Breda en omliggende gemeenten1 tot 80 gestegen is. Heden werd mei inenten begonnen. Alle bals zijn verboden. Typhus le Maastricht. Te Maastricht in vrije sterke mate een rneerendoels 'licht verloopendie typhus, doch heeft zich het geval voorgedaan, dat do geneeshceren in de meening verkeer den, dat aangifte niet noodig was, omdat uit het. labaratoriumonderzock bleek, dal de paratyjrimsbacil Jiier de verwerker is. De betrokken inspecteur, dr. Piekema te Yelp, heeft echter'bevolen de ziekte als typhus aan te geven en alle maatregelen te nemen om le trachten haar voortgang te sluiten. Bloedige vechtpartij. Te Chèvremont, gem. Kerkrade, heeft in den nacht een ernstige vechtpartij plaats gehad. Toen de gebr. W., die gunstig be kend staan, huiswaarts keerden, sprak een hunner Sch. aan, met wicn hij in een danslokaal een woordenwisseling had ge had. Plotseling trok Sch. een mes en stak daarmede H. W. in den rug, in het gelaat en ter hoogte van het haart. Een broer van W., die ter hulp kwam, ontving ook enkele messteken. Bovendien werd van H. W. nog een stuk van den neus gesne den. De gebr. "W. verloren veel bloed; hun toestand is niet levensgevaarlijk. De poli tie arresteerde den dader. Mislukte aanranding. De 18-jarige timmerman D. N. begaf zich Zondagavond laat via de Kortekade te Rotterdam naar zijn woning aan den Terbergscheweg. Plotseling zag hij een ohgevcer 30-jarigen man uit een boschje aan de kade te voorschijn komen en op hem afspringen. De aanrander eischte van hem zijn geld cn sieraden en trad zeer brutaal op. N. floot zijn hond en lset dier vloog den aanrander naar den keel. De man wist zich eerst los te rukken, doch de hond gaf geen kamp en beet den man in beide armen, zoodat. hij bloedend ver wond werd. N. wist zich daarbij van zijn aanrander te bevrijden cn hem een pak slaag toe te dienen. Do onbekende nam daarop de vlucht oil is lot nu toe niet op gespoord. Hevige brand ts Rotterdam. Zaterdagmiddag is door onbekende oor zaak brand uitgebroken in het voormalige Armhuis aan den Schiedamschen dijk hoek Vasteland te Rotterdam. Het vuur is ontdekt in het gedeelte, dat in gebruik is bij het liefdewerk „oud papier" van het Leger des Hcils. In den grooten voorraad papier vond het vuur gretig voedsel. De brand breidde zich dan ook snel uit. De brandweer werkte aanvankelijk met zes handspuilen en twee stoomspuiten. Later kwamen twee drijvende stoomspuiten van den havendienst eveneens hun mede werking verleencn bij het blusschingswerk De booten namen ligplaats in de Leuveba- ven en met de slangen kon mon vandaar via den Schiedamschen dijk liet branden de gebouw bereiken. Desondanks bleef de brand met onverminderde hevigheid voort woeden. De werkplaatsen van den dienst van gemeentewerken, die eveneens in dit gebouw zijn gevestigd, liepen ernstig ge vaar. Tegen tweeën was do brandweer bet vuur meester. De vleugel van het gebouw, die in gebruik was bij het Leger des Heils, was geheel uitgebrand. Ook bot dak van deze afdeeling is ingestort, zoodat alles in puin ligt. Een andere afdeeling van bel gebouw, die in gebruik is bij den dienst van gemeentewerken, is gespaard geble SaSGE^OMOEÜ MEDEDEELUsG ven. Zij heeft echter veel waterschade be komen. Lafaards. Zondagavond ongeveer tien uur wandel den twee dames in gezelschap van een lieer op den Amstelveenscheweg, ter hoogte van de bock. van het huisje der P. E. N. on der Amstelveen, toen uit de richting var. Amtselveen met zeer groote snelheid en verblindende koplichten een groote open auto naderde, waarin een half dozijn man nen zaten. Vermoedelijk was hun aandacht op de dames gevallen de heer was nl. om het verblindende licht tet ontwijken achter de boomen gaan loopen want ge naderd zijnde stond de auto potlseling met een ruk stil en begon snel in de richting der dames achteruit te rijden, en wel op zoodanige wijze, dat verder voortgaan on mogelijk was, Onderwijl werden pogingen, aangewend de dames in liet voertuig te trekken. Toen zij echter den begeleider ontdekten en een naderende auto, namen do helden hals over kop dö vlucht. Daar de achterlichten gedoofd waren kon geen nummer worden geconstateerd. f£fca eft® ga 8» BerócMesi ONGELUKKEN. EEN TUNNEL VOL ROOK. Negen spoorwegbeambten gestikt. Uit Bern wordt geseind: Ten gevolge van bijzondere atmosferische toestanden, kon do rook in den tunnel bij Rieken gis termorgen niet ontsnappen, zoodat het personeel van een goederentrein door ko lendamp stikte. De trein hield midden in den tunnel stil. Reddingspogingen, die van het naburig station uit werden ondernomen, moesten worden opgegeven, daar de reddingsman schappen, ofschoon zij van zuurstofappa- ten voorzien waren, eveneens dreigden te stikken. Negen spoorwegbeambten zijn omgekomen. OVERSTROOMING IN DE V. S. Het Midden-Westen geteisterd. Zes dijken doorgebroken. Uit Springfield (Illinois) wordt ge meld, dat een catastrophale overstroo ming het midden-Westen van de Vereenig de Staten heeft geteisterd, ten gevolge van zes dijkdoorbraken. Duizenden gezinnen zijn Jiierdoor dakloos geworden, terwijl de spoorwegverbindingen verbroken zijn. Verscheidene plaatsen zijn geïsoleerd. Het land is over een groote uitgestrektheid overstroomd; de oogsten werden vernield. De materieelo schade is echter zeer groot cn loopt in de millioenen dollars. Te Beardslown (Illinois) is de toe stand het meest critiek. De gehcclc indus trie is daar door het water ontwricht. Pa trouilles militairen doorkruisen de stra ten om de verlaten huizen (e bewaken cn zoodoende roof te voorkomen. Het water stijgt nog snel. Tal van hulp-expedities zijn reeds naar de geteisterde streken gemobiliseerd. Verscheidene doodelijke ongevallen. De overstroomingen in het midden-wes- ten van Amerika bestrijken een gebied ter lengte van 320 K.M. en ter breedte van 100 tot 160 K.M. Aan de oogsten van Oklahoma en Kansas is aanzienlijke scha de toegebracht, terwijl duizenden personen hun toevlucht moesten zoeken op de heu vels. Hevige regens deden de kleine rivie ren in deze twee staten en ook in Missouri en Illinois snel stijgen en buiten de oevers treden. Te Beardslown heeft de Hlinois- rivier op twee plaatsen galen in den dijk geslagen, die te groot zijn om te kunnen worden gedicht. De lager gelegen straten le Beardstowu kwamen daarbij onder wa ter te staan. Do regen is thans verminderd, doch do rivieren stijgen nog steeds. In Oklahoma hebben drie doodelijke ongevallen plaats gehad, terwijl nog verscheidene personen vermist worden. De overstroom!ngen in Burma. Groote schade aan het spoorwegnet. De overstroomingen, die Burma hebben geteisterd, hebben aan de spoorlijnen een schade aangericht, welke op circa 120.000 pond (f 1.440.000) wordt geschat. Bijna het geheele spoorwegnet heeft door het water schade geleden en Ran goon was dagen lang geheel van het ove rige deel van Burma afgesneden. Het water steeg zoo snel, dat er zelfs geen tijd was de verschillende stations te Mannen leest en overtuigt u Van 't gevaar dat u thans dreigt Als ge, als in 't Belgisch stadje i Een bestuur van vrouwen krijgt. Vrouwelijke burgemeester, En slechts vrouwen in den raad, Vrouwen slechts als ambtenaren En politie op de straat. Vrouwen als verkeersagenten, Als bestuurder op de tram. Wat een pret als een lief juffie 'n Snoodaard in de lurven nam. Voor een poosje is 't wel aardig; Om te hooren en te zien, Maar als 't lang duurt dan verveelt En ook reeds heel gauw misschien Want café'.s worden gesloten, Heel de stad wordt drooggelegd. In 't cachot met ieder die wat Van de burgemec-ster zegt. Allen vrouw'lijk, dus: bestuur-ster Ambtenaar-ster en zoo voort. Tot de man niets meer dan sterren Ziet, en slechts gekakel hoort. Mannen laat u niet bedotten Noch door schijnschoon, noch gevr Want als vrouwen gaan regeeren Wordt de man pantoffelheld. waarschuwen, zoodat vele treinen ond weg door het water werden overvallen Een seinhuiswachter, die had v steld, dat een spoorbrug, door het was vernield, wist een ramp te voori men door een aankomenden trein te? moet te snellen en tijdig- tot stilstand doen brengen. Mijnramp in Amerika. W a a r s c h ij n 1 ij k vele doode Uit Rockwood (Tennessee) wordt seind: Gevreesd wordt, dat een groot aa tal mijnwerkers gistermiddag is god» ten gevolge van een ontploffing in mijn van de maatschappij Roanë, waar man werkzaam waren. De reddingsbriga kon niet ver in de mijn doordringen de mijngassen, doch vond een dooden njj ezel cn een jonge man, die huiten keo was. Autobus en trein. Dcrtion dood en. Uit Dixon (Californië), wordt go mei Ten gevolge van het aanrijden van autobus door een sneltrein werden 12 de 13 passagiers van de bus gedood, dertiende passagier is stervende. Munitie-ontploffing. Uit Rostoék wordt gemeld: Vrijda) avond om 5 uur heeft er te Barnstorff ontploffing van munitie plaats waarbif 2 personen ernstig cn 1 licht wond werden,. Ernstige scheepsbrand. Te Antwerpen heeft Donderdagawa een ernstige scheepsbrand gewoed boord vajn het Engclsche s.s. „Crcssadi dat uit Lissabon gearriveerd was met lading houtmeel, balen kurk en vaten wijl De brand, die vermoedelijk door zelfoni vlamming ontstaan was, werd spoedig do« een sterk korps brandwerlicden bestrede! Desondanks stonden de metalen platen het schip roodgloeiend. Ten gevolge den verstikkend en rook, kon men niet het ruim doordringen. Den heelen avond had de brand' werk de lading nat te houden. De aangerichte schade is groot. Mederiandsch Qost-lndië ERNSTIGE BRAND. Negen menschen omgekomen. Negen ernstig gegwond, Ancla seint uit Semarang: Alhier i» een kapokgoedang afgebrand, waarbij ne gen koelies gedood en negen zeer crnslif gewond werden. Vuurwerkbommen geworpen. Verschillende personen gewond. Aneta seint uit Soerabaja: Op het ja® marktterrein zijn vijf vuurwerkbornntë? geworpen, waarvan één op een dansvloer- Drie dames en twee hoeren, werden Hjji gewond, een inlander en een Arabier stig. Drie Ghineezeri liepen wónden in lid gelaat op. Tweehonderd politieagente®, zochten het terrein af. De daders zijn om bekend.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 8