De St. Franciscusfeesten te's Hertogenbosch. VERHAGEN's Parijsche Wafels e r d e Blad. linsdag 5 October 1926. (Van onzen eigen redacteur). FR __KERKPJF.yWS Nationale bedevaart naar Assisië. Zooals reeds voorloopig werd aangekon- d, 'zal in Maart 1927 door het officieel or de Bisschoppen van Nederland erkend tionaal Comité tot samenstelling van (derlandsche Bedevaarten eene Natio- le Nedcrlandsche Bedevaart worden •aniseerd naar Assisië, ter gelegenheid a het 7e eeuwfeest van St. Franciscus' lig afsterven. Deze plannen hebben thans vasteren ngelfcrm aangenomen. Do data dezer bedevaart zijn vastgesteld m 21 Maart tot en met 2 April. Do tijd is zoo gekozen, dat de bedevaart dt voor den Paaschtijd en in het voor- ar, het beste jaargetijde voor een reis "ar Italië. Het vertrek is bepaald op Maandag, ter- jjl de terugkomst valt op den Zaterdag ix daaropvolgende week tijdig te Roosen- aal. Zoodoende is men slechts één Zon- ag van huis, hetgeen van belang is met iSpf it. oog op de deelname van de geestelij Het hoogtepunt dezer bedevaart is een WöVlilcchtig Triduum te Assisië onder de lei- ing van een Nederlandschen Predikant. Het program is voorloopig als volgt op- steld: 21 Maart vertrek uit Roosendaal; Maart aankomst te Bologna; 23 Maart IT Dl erblijf te Bologna,- o.a. bezoek aan het - raf van St. Dominicus; 24 Maart vertrek aar Assisië, waar 's avonds het Triduum lordt geopend; 25-en 26 Maart verblijf te ssisië; 27 Maart sluiting van het Tri- uum en vertrek naar Florence; 28 Maart ezichtiging van Florence; 28 Maart tocht aar Alverna-berg van Florence uit; 30 [aart vertrek naar Lugano31 Maart ver lijf in Lugano; 1 April n.m. vertrek uit ,ugano; 2 April circa 12 uur in Roosen- Met opzet is dit reisprogram zoo opge teld, dat het karakter van bedevaart naar ssisië duidelijk wordt naar voren gescho- en. Dat is het hoofddoel van dezen pel- rirastocht. Overlading van het program* is p grolid van opgedane ervaring vermeden. De prijzen zijn: le klas trein, le klas ho- lltlll e] f290; 2e klas trein, le klas hotel f255; e klas trein, 2e klas hotel f 220. De 3e klas is uitgeschakeld omdat bijna ieder- oor zoodanige reis 2e klasse prefe- eert bij 't betrekkelijk geringe prijsver- ehil, Uitvoeriger prospecti zullen later worden grspreid. Met hét bög~óp~"dë ê'v. "mogelijkheid om ,aien extra-trein te kunnen reserveeren is j. iet zeer gewenscht, dat degenen die deel- aan deze bedevaart overwegen, zich f 2i coorloopig aanmelden, met opgaaf van :erre klasse voor hotel en spoor, aan een der na- 50, rolgendo leden van het Comité, die als .mpl sub-comité voor deze reis zijn aangewezen: 40, v i.l. Deken A. v. d. Waarden, Almelo, Rec- tor Looijmans, Breda, mr. A. baron van b Wijnbergen, Utrecht, jhr. mr. Fr. van Nis- ht pen tot Sevenaer, Delft, en mr. Frans Teulings, den Bosch, ledf I (W in :w. WETENSCHAPPELIJKE BERICHTEN 'bij eest! as 11 Onder d© auspiciën van het Argentijn- ificlie geografische genootschap en met fi- |nancieelen steun van d© regeering, is de bekend© ingenieur Antonio Paulo bezig een Zuidpool-expeditie uit te rusten, die 15 November a.s. haar tocht zal aanvan gen. Hij is van plan vliegtochten,over' de Zuid-pool to ondernemen, waarvoor een OC operatiebasis ingericht wordt op Graham- land. ir, tellii flO Argentijnsche Zuidpoot-expeditie. Met vliegtuigen uit Grahamland. Is het iets anders dan een betoovering waarin St. Franciscus de wereld gevan gen houdt? De betoovering van den eenvoud van zielen, die nog niet geheel verstoffe- lijkt zijn en wier idealen nog hooger rei ken, dan geld en goed en aardsche ge nietingen? Les extrèmes se touchent, want de hui dige wereld ligt toch reeds zoo vast en jebonden aan de stoffelijke dingen dezer aarde, dat de menschen moeilijk meer warm te maken zijn voor dingen van hoogere orde, waar de baatzucht van het stoffelijk leven schipbreuk op lijdt. En des te sterker voelen wij het, dat hier toch de broeder van het lijdend menschdom, de eenvoud zelf, de lieveling is geworden van 't meest uiteenloopend menschensoort, dat anders toch wars is van de deugden waarmee Franciscus hen heeft betooverd, zoozeer dat -er om dien kinderlijken hei lige gevochten is geworden, om hem te maken tot hetgeen men zelf was in dit leven. Maar de duizende katholieken, vrouwen en mannen, die gisteren in 's-Hertogen- bosch het zevende eeuwfeest van den blijden sterfdag van den kinderlijken hei lige zijn gaan vieren vrouwen en mannen ook uit het Noorden en van allen rang en stand heb ben het menschdom anders geleerd. Want boven het voordeel dat deze uiting van liefde vóór -Franciscus hen gegeven heeft, hebben zij de wereld geleerd, dat men niet Franciscus naar zich toe moet halen en op een voetstuk plaatsen als promotor voor eigen idealen en ideeën, maar dat wij veeleer tot Franciscus dienen af le dalen, hem navolgend in eenvoud en in het leven naar de natuur, daar iedere af dwaling der natuur zich aan 't leven zelf wreekt. Dat is het wat wij geleerd heb ben met deze Franciscusherdenking. Toch was het wel met een gevoel van vrees dat wij naar den Bosch waren opgegaan. Zou de deelname ons niet met schaam te moeten vervullen over de weinigen, die mogelijk slechts geïdealiseerd waren door Franciscus voorbeeld en die hegrij pen zouden dat er nog meer in deze we reld is dan materie alleen? Maar neen, onze intocht in do Bis schopsstad herstelde aanstonds in ons het gevoel van Roomsche eigenwaarde. Laat men in grootsche manifestaties zin gen en schreeuwen om allerlei stoffelijke voordoelen, hier toonde tenminste de Katholieke wereld ook hoogere belangen te kennen, hier toonde zij te waardeeren het leven van den arme van Assisië en den weg, dien hij haar naar een voller en rijker leven gewezen had. Hier was weer die katholieke eenheid en saamhoorig- heid, die uitstraalt steeds bij iedere sa menkomst van Katholieken, op welk feest der Katholieke Kerk ook. Een zwarte menschenmassa stond in één oogenblik, nadat de trein het station %as binuengestroomd op het station te 's-Hertogenbosch, onze vrees was gewe ken om plaats le maken voor dankbaar heid, om het feit dat nog zoovelen een reis hadden ondernomen, om te getuigen van hun liefde voor St. Franciscus en daarmede ook van hun liefde voor nede righeid en eenvoud. Auto's gesierd met de Pauselijke vlag gen stonden buiten het station gereed om de Kerkelijke en andere hoogwaardig- heidsbekleeders, die mede dit feest zou den meevieren, naar de plaats hunner bestemming te geleiden. Vroolijk wapperden de vlaggen van de huizen, toen wij allen, in groolen getale langs de huizen gingen voor onze tocht naar de St. Jan, waar het feest van St. Franciscus met een pontificale Hoogmis zou beginnen. In de kathedraal. Daar bij de kathedraal had een groote menigte menschen zich verzameld om van den aankomst der Bisschoppen ge tuige te zijn. Daar traden zij de Kerk binnen, die geheel met geloovige gevuld was en waar gehelmde politie-agenten, den drang der menigte in bedwang hiel den. Voorop de rijzige, statige figuur van den aartsbisschop Mgr. van do Wetering en daarachter Mgr. Diepen, Mgr. Schrij nen en Mgr. Roosmalen, tit. Bisschop van Antigonië en Apostolisch Vicaris van Suriname, de Prelaat van Berne te Hees- wijk, Prelaat Janssens Abt van het klooster Pont Colbert bij Parijs, Mgr. Dr. B. Eras, procurator van het Ned. Epis copaat te Rome en andere hoogwaardig- heidsbekleeders, terwijl een lange rij van eenvoudige paters in bruine pijen, zonen van St. Franciscus de stoet sloot. De bis schop van Haarlem, die eveneens bij het feest tegenwoordig had willen zijn, was plotseling verhinderd geworden en werd nu vertegenwoordigd door zijn afgevaar digde den Hoogeerw. heer Westerwoudt, Kanunnik en Plebaan van de Kathedrale Kerk te Haarlem De groote Kathedraal was geheel ge vuld toen de Aartsbisschop met het meer stemmig „Sacerdos et Pontifex" verwel komd werd. De bisschoppen namen op het priester koor de voor hen bestemde zetels in. In 'de kanunnikenbanken ter weerszij den van het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. Paters Provin cialen der Minderbroeders, Capucijnen, Augustijnen, Gannelieten, Dominicanen, Jesuielen en Redemptoristen, Pater Dr. Mulder, rector-magnificus van de R. K. Universiteit te Nijmegen, Dr. Dirckx, Dr. Goossens, Mgr. Poels en Pater Borro- maeus de Greeve, die allen links gezeten waren, terwijl rechts hadden plaats ge nomen de Ministers Waszink en Lam- booy, oud-Minister Ruvs de Beerenbrouck Mr. Lanschot, Burgemeester van den Bosch, Baron van Wijnbergen en ver schillende vertegenwoordigers der Derde Orde. Voorts waren nog aanwezig do Hoog eerw. Abt der Benedictijnen van Ooster hout, Prof. Dr. Des. Franses, Dr. Dec kers, Prof. Dr. G. Brom, Mevr. Steen- bergheEngeringh, verschillende Ka merleden en vertegenwoordigers van Roomsche organisaties. Hier wordt voor de talrijke menigte, kinderen allen van St. Franciscus het groote geheim van het H. Misoffer vol trokken. De pontificale H. Mis werd op gedragen door den aartsbisschop Mgr. van de Wetering. Presbyter assisten-s was Mgr. G. Prinsen proton, apost. Troon- diakens de Hoogeerw. heer H. Sweens, president van hel Groot Seminarie te Haaren en Mgr. H. Hermes, directeur van het Doofstommen-Instituut te St. Michelsgestcl. Diaken de Zeerecrw. heer J. de Kroon, Pastoor van St. Pietcr le 's-Herlogenbosch en Subdiaken Past. A. de Beer van de St. Antoniusparochie te 's-Hertogenboscli Komen de aanrakingspunten van den groolen heilige beier tot uiting, dan in het blijvende offer dat Christus aan de wereld heeft geschonken en waarin Franciscus den goddelijken Meester zoo heeft nagevolgd, dat ook zijn leven ccn vruchtbaar offer is geworden voor geheel de wereld, voor alle tijden. Beido offers slaan op het fundament der liefde en sterker dan ooit voelen wij ook nu weer, nu door "een dubbelen band, dat Hij naar onze liefde dorst, een lief de, die zijn moet als die der kinderen en dat laatste vooral leert ons nu Franciscus. De middagvergaderingen. Des middags om twee uur hadden de vergaderingen plaats in het Concertge bouw en in Casino. Door de zeer groote deelname konden die beide zalen echter niet alle deelnemers bevatten, reden waarom gelijktijdig eveneens een verga dering was belegd in de St. Leonard us- kerk, waar Pater Seraphinus O. Cap. een rede hield. Wij hadden ons eerst naar het Con certgebouw begeven, waar de zaal tot in alle hoeken bezet was, zelfs alle staan plaatsen waren ingenomen. Het podium waar zetels voor de hoogwaardigheidsbe kleders waren geplaatst was met groen en bloemen versierd. Voor in de zaal zaten zes a zeven rijen dik de zonen van St. Franciscus, Gonven- tueelen, Capucijnen en Minderbroeders en met enthouiasme ontvingen de aanwezi gen de hoogwaardige bisschoppen, die met de andere autoriteiten op het podium plaats namen. Door den Voorzitter Baron van Wijn bergen werd de vergadering geopend met een kort woord ter inleiding. Spr. zeide hoe in aansluiting met de Katholieke we reld ook Nederland wilde deelnemen aan het feest van St. Franciscus zalig af sterven. Wij willen kennen den geest van St. Franciscus, waarom spr. het woord feeeft aan Prof. Dr. G. Brom, die ons dezen Franciscaanschen geest nader zal uiteen zetten. Maar eerst nog wil spr. met een harte lijk woord welkom heeten de leden van het eerecomité die hier op het podium bijeen zijn, vooral do Katholieke Minis ters en de Hoogwaardige Bisschoppen die ook thans weer toonen, zoozeer mee te leven met Katholieke betoogingen. Dan was het woord aan Prof. Dr. Brom. Rede Dr. Brom. Na op Franciscaansche wijze de aan wezigen als „broeders en zusters" te "heb ben begroet begint spr. met de verkla ring, dat de zielkundige ondergrond voor beiligenvereering ligt in de persoonlijk heid. Wij hebben bezielende figuren noodig, personen die niet zoozeer het hoofd als wel de ziel van een zaak wil len zijn, die zich zelf willen offeren en hun bloed geven om een krachtbron te worden voor de lijdende wereld. Dit moet geschieden door het werkelijk levend ma ken van het Evangelie. Voor St. Fran ciscus was het Evangelie een verlossing, een verlichting, een doorloopend feest. Goed zijn voor. de kwaden en onder do kwaden, sprak St. Franciscus, want wie dat niet is, is zelf kwaad. Dit is overeen komstig het woord van Christus; Zalig zijn de zachtmoedigen want zij zullen dè aarde bezitten. Ook al kLinkt het para doxaal, aldus spr., dat hij die alles maar verdraagt, de wereld regeert. Maar de zachtmoedige ontwapent zijn tegenstan der met een glimlach zooals St. Francis cus. Hij schijnt bevrijd van den vloek, die op de menschen rust. Iedere poging tot verwerkelijking van dien Franciscaanschen stijl moeten wij begroeten. Franciscus is zulk een persoonlijkheid, zulk een krachtfiguur, wij zitten nog steeds in de drank- en rooklucht zoover van de natuur en de eenvoud, maar Fran ciscus durfde' af wijken, zijn optimis me was geen naïveteit, want heldhaftig heeft hij het betuigd in leven en sterven. Hij is de hemellield, die zijn laatste adem uitblaast in een lied. Het is ons een feest dat St. Franciscus gestorven is, daar do dood de grootste overwinning is op het lijden, waarom sterven dan ook, aldus spr., over-lijden genoemd wordt. Franciscus is een menschelijke zonnige heilige, die gekomen is niet om ons lo verlichten, maar om ons te verwarmen. Hij werd gezonden toen de wereld koud begon te worden om de harten te ont vlammen in Ghr. liefde. Ook nu wordt het weer kil om ons heen en kan Franciscus ons helpen. Brengen wij hem daarom onze eerbiedige hulde als onzen Vader Franciscus. Nadat het applaus, dat op deze rede volgde was bedaard, las de Secr., de heer Verdijk, burgemeester van Eindhoven, de telegrammen voor die waren gezonden aan Z. H. den Paus, ,H. M. de Koningin, Z. E. Kard. v. Rossum, den Minister- Generaal der Gonvcnlueelcn Capucijnen en Franciscanen, en de antwoorden daar op binnengekomen. Inlusschen hadden de hoogwaard ig- heidsbekleeders de vergadering verlaten om naar „Casino" tc gaan, waar de heer Dr. Deckers, lid der Tweede Kamer een rede hield, terwijl in de Leonardus- kerk Pater Seraphinus sprak, over het leven en sterven van den H. Franciscus. Franciscus-oralcrium. Om half vijf werd in de zaal van het Concertgebouw het St. Franciscus-orato* rium gegeven, waarvoor de tekst was ver vaardigd door Pater Gilbertus Lohata O. F. M., terwijl do compositie was van do hand van Willem van Kalmthout. De groote zaal kon onmogelijk alle deelne mers bevatten, zoodat ook alle staan*1, plaatsen in de rijen moesten worden in genomen. Het was een oratorium voor declama tie, tenor- en baritonsolo en koor, met be-; geleiding van strijkorchest, vleugel en orgel. De declamator was de dichter zelf, die de muziek met het voordragen zijner ver zen afwisselde. De menigte luisterde ontroerd naar de sobere zangen, die in woord en klank zoo diep spraken van den eenvoud van St. Franciscus en waarin diens geest zoo treffend tot uiting kwam. Het Lof. Te vlug spoedde de dag ten einde toen om 7 uur in do St. Jans Kathedraal tot sluiting der nationale viering een plech tig lof werd gecelebreerd door Z. E. Mgr. Lorenzo Schioppa, waaronder de ge vierde kanselredenaar. Pater Borromaeus do Greeve, de feestrede zou uitspreken. De plechtigheid geschiedde met hetzelf de ceremonieel als de vorige dagen. Bij hét inhalen van den internuntius werd deze gevolgd door H.H. D.D. H.H. mgr. Diepen en mgr. van Roosmalen, den Abt van Pont Colbert en mgr. Eras. Het groote kerkgebouw was geheel ge vuld, maar ook daarbuiten op de Parade stonden vele honderden om te luisteren naar het woord van den vermaarden kanselredenaar, dat door luidsprekers door allen duidelijk kon worden verstaan. En hier buiten de kerk gebeurde, wat in de kathedraal zelf niet kon geschieden; toen de gevierde spreker zijn rede had ge ëindigd klonk een spontaan applaus uit de groote menigte op, als bewijs hoezeer hij allen naar het hart had gesproken. Rede Pater Bcrrcmaeus Pater Borromaeus had als tekstwoor den gekozen de woorden van St. Mat- theus: „Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het rijk der hemelen." Er is, aldus spr., een jubel gegaan over heel do wereld, als gestooten met een ba zuin van de tinnen van St. Pieter. Feest vuren zijn ontstoken, welker vlammen op de vier hoeken der aarde oplaaien. En waarom? Om een bedelaar. Een nederige, die zingend de eeuwigheid binnenging. Ook ons greep de feest jubel aan. Het kon niet anders, wij met onzen heerlijken Roomschen rijkdom, met onzen ontzaglij ken eerbied voor den Paus, wij met do Franciscaansche kleuren in de kerk historie. Nog nooit is het verlangen om tc spre ken zoo hevig geweest als thans. Spr. voelt zich een heraut, een troepenwerver. Hij kan nu geen* karakterbeeld van Fran ciscus geven, doch zal zich bepalen lot zijn bijzondere karakter-eigenschappen als do Arme van Assisië en de Seraphijnsche Voder, omdat bij zóó nog beteeken is kan hebben voor onzen tijd. Hij, de arme bo delaar, kan nog uitdeden in onzen lijd van den rijkdom zijnor schatten. Franciscus was rijk, rijk aan goud, aan schoonheid, aan idealen, aan vrien den, tot een straal van genade op/ hen: viel en hij rijk werd, omdat hij den rijk dom van den arme begreep. Do vrijgevige werd oen bedelaar, hij' ging tot het uiterste en hij stichtte ocA Orde van Armoe. Het was de bovenna tuurlijke kijk op de dingen der wereld, die Franciscus gemaakt heeft tot don Arme van Assisië. Gouddorst is de moderne kwaal van onzen tijd en daarom is er zooveel ellen de op de wereld. We moeten de goederen, waarvoor we zeker mogen zwoegen, zien in het licht der eeuwigheid. Franciscus zou de fa brieken niet sluiten en de handelshuizen niet omzetten in instellingen van welda digheid, maar wel zou de hebzucht niet langer mogen decretceren. Hij zou loeren, 'dat men rijk aan goederen kan zijn en arm van geest. BPIGEZQNOEftJ L^EDEDEELING worden onder andere benamingen nagemaakt! Let dus goed op, dat U werkelijk Verhagen's Parijsche Wafels orrtvangt3264 FEUILLETON. Oorspronkelijk Detectieve-Roman door WILLIAM HOLT. VI. De verbrande papieren. Hen goed. uur later bevond Rosch zich "ten huize van de familie Burton. Hij had zich onmiddellijk van het kasteel daar heen begoven en juffrouw Dora om een onderhoud verzocht. Maar zij was niet thuis. Toen had hij zich even bedacht, doch slechts heel even maar en vroeg naar me vrouw Burton. Mevrouw Burton, zeido het dienstmeisjo hem, ontving niemand. Maar »ls de detective zich voorgenomen had met iemand een onderhoud te hebben, liet hij zich natuurlijk niet op die manier afwij ken. Hij zeide, dat hij zeer beslist me vrouw spreken moest voor hoogst gewichti ge aangelegenheden en geen vijf minuten later bevond hij zich tegenover do weduwe .van den vermoorden notaris. De arme ivrouw was in diepen rouw gehuld en ont ving hem in de huiskamer, waar de lamp ïeeds was opgestoken. Zij ontving den be- fockor beleefd, maar koel en vroeg hem itvat hij verlangde. iiMijn naam is Rosch, mevrouw", zeido hij, „ik dacht eigenlijk, dat mejuffrouw, iw nicht, over mij gesproken zou hebben". »Neen", antwoordde zij, „dat heeft mijn tochtje niet gedaan". „Ja, ik geloof ook, dat zij nog al zelf standig optreedt en in ieder geval heeft zij dan van mij niet gesproken, om uw zenu wen te sparen. Ik ben detective, mevrouw. Uw nicht heeft me opgedragen een zelf standig onderzoek in te stellen naar der\ dood van mijnheer uw echtgenoot". „Meent zij, dat u iets daaromtrent zoudt kunnen ontdekken", vroeg mevrouw Bur ton met een zeker wantrouwen in haar stem. „Ik hoop het mevrouw, ik ben in ieder geval met mijn onderzoek bezig. En eenig resultaat zal het hebben, al blijft natuur lijk de kans, dat het resultaat niet bevre digend zal zijn". „En nu wilt u van mij bijzonderheden weten. Ik heb de justitie alles meegedeeld; u begrijpt mijnheer, dat het voor mij een zeer pijnlijk onderwerp is". „Oh, mevrouw, ik kom niet hier om u alle bijzonderheden van die verschrikkelij ke gebeurtenis nog eens te laten vertel len, ik ben daarvan natuurlijk reeds op do hoogte. Ik zou u alleen maar enkele vragen willen doen, die u volkomen vrij zijt al of niet te beantwoorden". Mevrouw Burton aarzelde nog even. Toen zeide zij: „C4aat u zitten, mijnheer. Wat wilt u vra gen?" „Mevrouw, ik zou van u willen weten, of u mijnheer van Beekum tot een dergelijk misdrijf in staat acht?" „Neen", antwoordde zij beslist, „de dood van mijn man is voor mij absoluut onver klaarbaar. Ik ken van Beekum al van jarer geleden, hij had een zwak, meegaand ka rakter, maar tot een dergelijken afschuwe- J lijken moord was hij niet in staat. Mijn I gevoel en mijn verstand verzetten zich er absoluut tegen dat aan te nemen. Maar dat is het nu juist, ik ben er nog meer zeker van, dat mijn man niet de hand aan zich zelf slaan zou. Ik zou alles eerder gelooven dan dat. Het was beslist tegen zijn princi pes, hij kan er geen reden voor gehad heb ben, hij was er ook heelemaal de man niei. naar. Ik weet, dat ik den doodo een vree sdij lc onrecht zou aandoen, indien ik maar een oogenblik veronderstelde, dat hij ccn zelfmoordenaar geworden is. Dat is beslist, uitgesloten. En toch, dan zou er geen an dere verklaring zijn, dan dat van Beekum hem vermoord heeft. En, neen, dat is ook wiei niet mogelijk". De arme vrouw zuchtte diep. „Welnu, mevrouw, neem u dan noch het eene. noch het andere aan". „Maar r- is immers geen derde mogelijk heid". „Wie weet". „Maar cr was niemand in huis dan zij tweeën toen het schot viel". „Tenminste, dat weten we niet". De weduwe zag hem even verwonderd aan. „Er was niemand anders", zeide zij. „Ja, kijk eens", antwoordde Rosch be daard, „u redeneert aldus: er waren slechts twee personen, een er van is doodgescho ten gevonden, dus, of hij heeft zichzelf ge dood of die andere heeft hem vermoord". „Ja, natuurlijk". „O, maar u kent oo'k anders redencercn 1 ik ben zeker, mijn man heeft zich niet gczdfmoord, ik ben ook zeker, dat van Beo!:- m niet de schuldige zijn n, dus: er moet een derde in het sprl zijn". „Maar cr was niemand". „Dat meent u, omdat u het niet wist, omdat u hem niet hebt zien komen, omdat u hem niet hebt. zien gaan. Maar dat be wijst nog niet, dat hij cr ook niet werke lijk geweest is". Mevrouw Burton schudde het hoofd. „Och", antwoordde zij, „wat helpen scherpzinnige veronderstellingen, die in de werkelijkheid in het geheel geen steun vin den". „Wie weet. In ieder geval mevrouw, moet u met uw vaste overtuiging in van Bee- kum's onschuld en tevens wetend dat uw man geen zelfmoord gepleegd kan hebben, het eerst tot deze onderstelling geneigd zijp.",. „Maar een onderstelling, die zoo duide lijk hi strijd is met de erkelijkheïd „Of met hetgeen u voor werkelijkheid houdt. Enfin, spreken we daarover voor het oogenblik niet meer. Mag ik u nu en kele vragen doen?" Zij knikte. „Wat weet u van de verhouding van uw overleden man met baron van Wijdeveld van Dalen?" „Baron Wijdeveld. O, daar weet ik wei nig of niets van". „Zij waren geen vrienden?" „Neen, heelemaal niet". „Heeft uw man zich wel eens ongunstig over hem uitgelaten?" „Ja, ccn hoogst enkelen keer". „Herinnert u zich do laatste maal, dat hij over hem sprak?" „Ja, dat zal» een maand of zoo geleden zijn". ..En wat zei hij van hem?" „Hij noemde hem een nietswaardigen kerel". „Waarom? Dat is nog al een krachtige uitdrukking. Hij zal daarvoor toch kcr een aanleiding gehad hebben?" Mevrouw Burton haalde de schouders op. „Mijn man", zeido zij, „maakte zich nog wel eens even driftig en dan verviel hij ge makkelijk in zoo'n krachtterm. Men moes^fc dat dan niet zoo zwaar opnemen". „Maar hij was toen dus een bcctjo drif tig. Daartoe moet dan toch aanleiding ge weest zijn. Welke was me aanleiding?" „Mijnheer Rosch, wat heeft dit allei to maken met „Met ons onderzoek. Ja, mevrouw, dat kan ik u op dit oogenblik niet zeggen. Het is voor mij van groot belang dat u mij pre cies antwoordt. Wat was toen de aanlei ding, dat uw man toen den ban -i eon nietswaardigen kerel noemde. .Toch niet bijvoorbeeld, dat hij in do courant een verkooping las door bemiddeling van ccp anderen notaris?" „Wclneen, daar zou mijn man niet. boos om zijn. Dat hij van den Eikenhof geen verkoopingen, verpachtingen of zoo had, dat lag meer aan mijn man dan aan den baron". „Aha, maar waarom maakto hij zich toen dan kwaad. Weet u het nog?" „Jawel, ik weet hot nog heel goed. Mijn man las een vonnis van do rechtbank, waarbij een familielid van do Wijdeveld's wegens ontoerekenbaarheid onder cura- teele werd gesteld. Toen wierp hij heb blad nijdig in den hoek en toen hoorde ik hem zeggen, dat Adolf van Wijdeveld een nietswaardige kerel was". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 7