KWATTAW DE 3-OCTOBERFEESTEN. MME» BEDEEL® Bat's KWAÏIA tweede recreatiezaal gebouwd en komen boven eveneens studenten-kamers, een der tigtal. In het gebouw zelf achter de bestaan de recreatiezaal komt een nieuw groot auditorium, waarin, amphilhealersgewijs aangebracht, twee honderd plaatsen zul len zijn. De kapel zal aanmerkelijk worden ver groot, het schip wordt 1/3 langer; hierbij zal een nieuwe sacristie aansluiten, ter wijl de bestaande secrislie bij de zusterka- pol zal worden gevoegd De eetzaal van do stndenlen zal door aanbouw van een serre worden uitgebreid. Vermelden wij ten slotte nog do voorge nomen inrichting van moderne badgele- genheden met douchcbaden. Bij de gehouden onderhandscbe aanbe steding ten overstaan van het architecten bureau der firma Robbers uit Haarlem werd ingeschreven door de firma Jong bloed, Haarlem voor 95.975, firma Bik en Breedeveld Leiden voor 95.960, firma Thounissen en Santbeek Heemstede voor 95.925; firma Philips en Schiphorst Haarldm voor ƒ91.480, firma Leliveld Hillegom voor 91.300, firma S. Strijk, Rijpwetering voor 88.480 en firma Met selaar te Haarlem voor 84.925. Het werk is aan den laatsten inschrijver ge gund. Deze aanbesteding geldt alleen den nieuwbouw; do verbouw is opgedragen aan de firma A. Beugekdijk te Warmond. Het aantal theologanten-op het Groot seminarie bedraagt nu 150, volgend jaar worden er 175 verwacht en het jaar daar na 190. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Rotterdam (O. L. Vr. v. L.) den Welecrw. heer P. R. den Boer en to Me ije en Zegveld den Weleerw. heer J. W. J. Van Kam penhout, die Rector was te Amsterdam en voorts tol Kapelaan te H i 11 e g o m (H. Martinus) den Weleerw. heer E. Mathot, die Kapelaan was te Leiden (H. Jozef). Een kleurig en goed geslaagd openlucht spel. De Intocht van Jan van Beieren. Een overzicht van het verloop der feestelijkheden. Ter inleiding. 3 October! Die datum is voldoende om duizenden en nog eens duizenden in stad en omgeving, ja in tal van plaatsen van het land in een feestroes te brengen. 3 October was steeds het feest van Lei den's Ontzet, de herdenking van do be vrijding der stad uit de ellende van eon be leg, dat verschrikkelijk was in zijn gevol gen. Meer en meer echter is 3 October gewor den de feestdag van geheel Leiden, voor allen van iederen rang en stand, bet feest van velen in den lande, voor velen ook daarbuiten, niet het minst voor velen in onze koloniën, die het feest van Leiden's Ontzet meevieren of herdenken. 3 October is het Leidsche familiefeest, waarop bloedverwanten en vrienden, hoe wel verspreid wonend door heel het land, de gasten zijn der Leidenaars; het is de nationale feestdag der Sleutelstad en daar om wordt het feest op zoo ondubbelzinnige wiizo door allen meegevierd. Dagen, weken en maanden wordt reik halzend naar dezen dag uitgezien en dan is het ook geen wonder, dat drommen van menschen per trein, tram, auto, motor, fiets en wat er nog voor andere voertuigen zijn, de stad komen binnengedeind om de feestelijkheden getuige te zijn. Zoo was bet ook gisteren, al voldeed het weer dan ook niet ten volle aan de wachtingen. Immers Zondag was het een stralende zonnedag, een dag, waarop men zich mid den in den zomer waande. Dat was ook d e 3 Octobcrdag. En aan dat heerlijke weer ii bet zeker voor een groot deel te danken, 'dat degenen uit de omgeving, die nog geen vaste plannen hadden om te komen, gister- vieren. Het feest mag intusschen weer uitste kend geslaagd heeten. De 37ste feestvie ring, tevens de herdenking van bet 40-jarig jubileum van de 3 October-Vereeniging, ii er weer een geweest als van voorgaande jaren: succesbrengend. Alles bleef ordelijk en de goede harmo nie is door geen schrille wanklanken ver stoord. De feestviering. Als een voorproefje van wat bet Schut tersveld gisteren zou brengen, werd Za terdagmiddag te 3 uur reeds bet Luna park op het Schuttersveld geopend. Daar stonden yeer aancengereid de diverse ver makelijkheden, als zij tenminste alle op dien naam aanspraak mogen maken, vol gens het programma 150 in aantal. Men spare ons een opsomming van al wat daar stond opgesteld. Wo behoeven het niet te zeggen, want weinigen zullen niet korteren of langeren tijd op het veld hebben door gebracht. Interessant, is hefc te weten, dat er omstreeks 13500 menschen tegen een be taling van 10 ets. op bet veld zijn ge weest. Toch was bet in de tenten niet zoo druk, als bet groot aantal bezoekers zon hebben doen vermoeden. Men wilde blijk baar sparen voor den eigenlijken feestdag. Deze kwam in dichten, somberen herfst- neveL In 'n wit-grijzen sluier gehuld van het fraaie stadhuis de toren als Let ware verscholen toen de Reveille te 7 uur geblazen werd vanaf het bordes van het stadhuis, 't Was eigenlijk geen re veille meer, want meer cn meer leeren de feestgangers ook dit nummer waardeeren. Nu althans stonden er bonderden en bon derden op de Brcostraat, toen bet Leïdsch Politie Muziekgezelschap voor deze fcradi- ticneelc opening van den feestdag op de bekende wijze zorg droeg. De directeur, de h. cr M. Bolderdijk, bad met zijn mannen weer do eer bet sein te hebben gegeven voer de feestelijkheden. Dadelijk na afloop dezer reveille een nieuwe, thans van de Patrimonium Pad- v'/.ders „Leeuwentroep" onder tromgeroffel «mi hoorngeschal trok men vervolgens naar bei- Monument op bet Plantsoen, waar de Padvinders een hulde brachten aan de Hel den van 't Beleg in 1574. 't. Driemanschap: B' isot, v. d. Does en v. Hout. Hefc dagelijksch bestuur der 3 Oetober- Verecniging, die de opening der feestelijk heden had bijgewoond, vertrok daarna naar het van der Wcrfpark, waar te 8 uur do Koraalmuziek aanving, welke ten gehoor© werd gebracht behalvo door een groot aantal dames en hoeren, die aan den oproep gehoor hadden geegven, door de navolgende vereenigin- pen: Burger Zangschool van den heer C. B. Duvster, Chr. Zang-Vereenigingen „Ex 'Animo", ..Ledagoh". „Zingt den Heer" en „Hallelujah", de Chr. Gemengde Zangver- reniging cn ..Zang zij onze Leus" en ten slotte Sander's Gemengd Koor „De Ster". Een massa aantal belangstellenden woon de hefc Koraalmuziek bij. Met voldoening zagen we ook burgemeester do Gijselaar bij dit traditioneele feestnummer aanwe zig. Zijn huisdokter had hem voor enkele uren „verlof" gegeven. Na de gebruikelijke kranslegging voor het standbeeld van v. d. Werf trok men naar hefc Waaggebouw, waar te half acht reeds de uitdeeling van haring en wittebrood was begonnen. Niet minder dan 276G per sonen hadden zich hiervoor opgegeven en ook de jaarlijksche uitdeeling van koffie en tabak door de firma wed. van Nelle bleef ook nu niet achterwege. Echter, dc uitdeeling had gisteren nog een bijzondere beteekenis, wijl de wed. Filippo, wonende 4e Binnenvestgracht 77, baar zilveren ju bileum vierde als helpster bij de uitreiking van haring en wittebrood. De voorz. der 3 Oct.-Vereeniging, de heer W. y. d. Laan, noemde haar in zijn toespraak een van die oudgedienden, die nu eenmaal bij het 3 Octobcr-fcesfc behoo- ren. Belangstellend informeefend naar baar ouderdom ('t hinderde de gedienstige juf frouw blijkbaar bcelemaal niet), hoorde de heer v. d. Laan, dat zij 67 lentes achter den rug had, doch desniettemin uitte hij den wcnscb, dat zij nog verschillende jaren liaar hulp bij do uitreiking moge verlee- nen. Spr. overhandigt, hierna de jubilares- se een enveloppe met inhoud, waarna de burgemeester en mevr. de Giiselaar de ju- bilarcssc eveneens hartelijk gelukwensch- ten. Te 9 uur werd hefc Japansch dagvuurwerk ontstoken vanaf dc, 8ch.uit.CJX, VUgfuA&U viel tegen. Do verschillende bommen gin gen somwijlen niet hoog genoeg, zoodat" de figuren, die zij voorstelden niet tot haar recht kwamen. Doordat er bovendien na genoeg geen wind was zakten de parachu tes bijna alle weer dadelijk naar beneden, waardoor alles gauw afgeloopen was. Een oogenblik dreigde het tijdens het vuurwerk te gaan regenen, doch gelukkig kwam er later meer wind en het weer klaarde op. Van 'do Waag golfden de menschen- massa's dan naar Steenstraat en Stations weg om den muzlkalen intocht van het Koninklijk Muziekcorps Eugène Goulmy en Baar uit 's Hertogenbosch bij te wonen. Aller geduld werd lang. zeer lang op de proef gesteld, want een half uur na den vasigestelden tijd begon het muziekcorps met zijn beroemden tambour maitro voor op zijn rondtocht. Bij hefc monument aan het Plantsoen had een kranslegging plaats en over Brecsfcraat, Princessefca-de, Haar lemmerstraat, Hooigracht, Watersteeg en Hoogewoerd trok men naar Musis Sacrum. Het Openluchtspel. Het was werkelijk een gelukkige ge dachte aan den optocht, welke de in tocht van den hertog Jan van Beieren voorstelt, ridderspelen te doen aansluiten. Het is in de sfeer van den tijd (de 15e eeuw) en een gelegenheid voor ons 20sto eeuwers om de kleurenweelde der Middel- eeuwsche costumes voor ons te zien uit spreiden tegen 'n eveneens in stijl gehouden achtergrond van tinnen en transen van stadswallen en het kasteel „Lokhorst"; ter wijl ons bovendien een zeldzame gelegen heid wordt geschonken om ons in te den ken in de zoozeer befaamde ridderspelen uit die dagen. Zooals gezegd, stellen de decors (onl- worpen door don architect en sierkunste naar J, de Quack en uitgevoerd door Fons d. Velden: de spelen zelf zijn ontwor pen door den heer W. v. Rossum du Chat tel) de stadswallen voor met een poort en ophaalbrug, waarachter het kasteel „Lok- horsl" oprijst. Ook de tegenwoordige Sin gels, die toentertijd natuurlijk nog in eon aanvangstadium verkeerden, zijn niet ver geten. Een bootje ligt in den Singelgrach'., terwijl struikgewas de plaats aanduidr, v. aar thans statig geboomte zich verheft, De aanwezigheid van bankjes wijst reels cp een vergevorderd stadium in de ontwik keling der Singels als wandelplaats! Over de wallen kijkt men in de stad in de egenwoordige moderne stad wel te ver- taan, met fabrieksschoorsteenen en radio antennes op de daken op welke daken de huidige poorters zitten om 'n glimp van de mooie pakjes te zien! Middeleeuwsch is dus het stadsaspect wel niet maar onze oogen zijn dermate aan radio's en schoor- steenen gewend, dat zelfs een kleine aan duiding van torens cn transen ons reeds de illusie geeft dat wij ons bevinden in het Krijthof, de plaats van bet tournooi, in den jare onzes Heercn 1420. Soldafenfcnten aan weerszijden van het tournooiveld ver plaatsen ons in de woelige sfeer dier lijden met hun Hoeksche en Kabeljauwsche twisten, met hun krijgsgcdruisch en hun cachet van militaire ridderschap. De ecuwen vallen voor ons weg en als de klaroenbla zers op de wallen verschijnen om met hun klaroenen de komst van do hooge gasten op het Krijthof aan te kondigen en de muziek met z'n donker timbre herinne ringen aan een grijs verleden opgewekt, zijn wij 500 jaren teruggegaan. Daar verschijnen de schout en schepe nen der goede stad Leiden, deftige raads leden en aanzienlijke burgers; krijgsvolk marcheert uit de poort; ook de geestelijk heid: Minderbroeders, Predikmonniken en Karmelieten, met den bisschop van Luik aan het hoofd, betreedt het veld, terwijl een tweetal narren al potsenmakend de rote gaie vormt temidden van al die waar digheid. Dan verschijnt de hertog van Beieren in gulden wapenrusting, zijn ge malin aan z'n zijde, met het rijk uitgedoste gevolg, allen fier te paard gezeten. Burgemeester van Dordt cn Delfi maken huil opwachting, do Liedscho burg graaf biedt zijn onderwerping aan. Dat alles is een groottfeh spel van kleu renpracht, dat zich gestadig aan uitbreidt, langs het tournooiveld. Hel rangschikken en ordenen van al dat klcurengewemel is een fraai staaltje van regie-kunst, wel toe vertrouwd aan do leiding van Nico de Jong die als 'n Middeleeuwsche toovenaar over 't veld schrijdt cn met zijn tpoverstaf de schitterendste combinaties bijeen tooverf. Als allen hun plaatsen hebben ingeno men beginnen de eigenlijke spelen ter ëere van de hooge gasten. Zes Hollandsche en zes Henegouwsche schildknapen rijden ca- roussel (het woord klinkt wel niet erg mid deleeuwsch, maar het is voor ons duidelijk^ hetgeen een fraai schouwspel opleverde en met luid applaus beloond word. Volgt het spel der 4 elementen, een ge liefkoosd spel uit dien tijd. Als een storm wind rijden de rossen met de kleurige rid ders op de met knoppen voorziene kolom men af. Een waterslraal spuit omhoog uit de kolom „water" een vuurzuil vlamt op uit de „vuur"-kolom, terwijl een paar „hazen" (zoo dood als een pier) „ont snappen" uit de „aarde"-kolom en eenige schuchtere duiven klapwiekend wegvlie gen uit de kolom, die de „lucht" voorstelt Een nummer dat zeer in den geest viel. ook onder ons, moderne sportmaniakken Doch de clou is het „echte" tournooi, waarbij de ridders ieder aan weerszijden van de groene haag op elkander los stor men de speer geveld en het schild bescher mend opgeheven. Dof steunden de schou- derschilden onder de stooten der lan ge lansen. Menige speer brak door de kracht van de stoot, doch hot duurde vrij lang, voordat de Henegouwschc ridder Gérard d'Hyon Giplv tot overwinnaar kon worden verklaard. Onder het applaus der menigte reed hij een eererondje, met het overwinnaarslint aan zijn speer, hen\ door de. hertogin zelf overgereikt. Het slot der spelen is de mêlóre of bohorde waarbij do ridders allen tegelijk vechten Spannend was hetfïe zien, hoe de edele rossen op elkander aan kwamen rennen, hun kleurig bekleedsel fladderend in den wind en do fiere ridders met gesloten lielmvisier elkander schenen te bedrei gen mot dood en vernietiging. De Hol landsche rid V.rs werden tot overwin naar verklaard en hun aanvoerder kreeg uit de handen der hertogin het eerelinL Het was inderdaad een boeiend spel van kracht, forschheid en behendigheid, 'n spel van kleur tevens. Vóór alles was het een spel van kleur en weelde van costumes, waaraan zooals gewoonlijk, zeer veel zorg was besteed. Menigmaal ontlokte het prachtige schouwspel een spontaan applaus. Te ruim kwart over twee waren de spe len afgeloopen en werd een aanvang ge maakt met het formeeren van de stoet. De generale repetitie. Zaterdagmiddag had van het Openlucht spel de generale repetitie plaats welke door verscheidene toeschouwers werd bijge woond. De repetitie zou te 3 uur aanvan gen, Joch het werd ver over 4 uur, voor dat de hoofdpersonen arriveerden. Het geen begrijpelijkerwijze niet animeerend op het publiek werkt. De repetitie verliep overigens vrij vlot en werd begunstigd door schitterend weer. Het zonnetje zet to de kleuren der costumes in warmen gloed. Jammer dat de zon bij de eigenlijke opvoe ring niet meer tegenwoordig wilde zijn. Haar anders zeer gewaardeerde medewer king bleef beperkt tot de repetitie Dc optocht. Bylo! dat was een stoet vol pracht cn praal! Byget! dat was een oogenlust! Hadden niet in 1420 do Kabeljauwen maandenlang voor do Hoogewoerdspoort gelegerd deze blijde incomste in de sleu- telvesfc verbeid 1 Hebben niet maandenlang de moderne bewoners dezer zelfdo stad reikhalzend naar Jan van Beicrcn's intocht uitgezien] Vijf eeuwen geleden had ift Leiden de zelfde gebeurtenis plaats als gisteren. Hefc was toen echter geen feest. Oude Kronie ken gewagen ervan hoe ook toen het weer druilerig was, maar niet koud. De gansclie gemeent Btaat daar geschreven was op de been om te bewonderen de intocht van Jan zonder Genade, hertog van Beie ren en Paltsgraaf op den Rijn die in 't geheel geen graaf van Holland en Hene gouwen was, maar alleen precies deed als of. Dezelfde Jan die zijn geheele leven hier op aarde wèl besteed heeft aan ruzie-ma ken met zijn nicht Jacoba. Dezelfde Jan, die A. D. 1425 door een hoveling werd ver giftigd. Do Leidenaars zagen hem met een scheel oog binnenkomen. Waren zij niet allen op de hand van Jacoba, de wettige gravin! Maar de nieuwsgierigheid dreef hen do straat op, waar zij gelijk gisteren in dichte drommen geschaard stonden. En al len bewonderden den stoet van edelingen en edelvrouwen en juichten bij hefc naderen van den prachtlievendon hertog, gezeten op zijn ros „lanc ende groot". Het was hetzelfde schitterend, gebeuren van vijf eeuwen geleden, dat gisteren door de straten trok, met dit onderscheid dat de stemming onder hefc volk minder wan trouwig was als toen, en dat er thans dra den door de lucht zweefden van electrici- teifc of radio en 's Gravensteen vervallen was. Doch de opstelling was dezelfde. De stoet werd ook gisteren geopend door voetvolk van allerlei slag, maar ieders aandacht werd dadelijk in beslag genomen door do statige figuur van den schout-, hoog te paard geze ten en gekleed in bruin fluweel met een groote Spaansche vilthoed op. Dan volgden do vroedschap in bestibte fulpen tabbaar den en op het hoofd een soort schako met een hanevecr erboven uit. Wij zagen tege lijkertijd op Blraat ook enkele raadsleden- van-thaus in burgerlijke colbertjes Een deputatie uit de burgerij de gil den met hun vaandels en een wagen poor ters en poorteressen besloot dit eerste ge deelte. De wagen was een huifkar, waarin de poorteressen genoegelijk zaten te gin negappen. Ook de geestelijkheid was niet achterge bleven zoete broodjes met den genadeloo- zen Jan te bakken te meer daar de bis schop van Luik, waarvoor Jan elect was do joyeuse entrée zou bijwonen. Zij zonden een afvaardiging van reguliere geestelijken met aan hefc hoofd dc Commandeur der Duitsche Orde, grauw-gekl.ca van top tot teen. Na dit devofcelic en ccrwaardich cortege verschenen de hertog c« ziin gemalin, Eli sabeth van Görlitz, maar deze '-atste reed ver verwijderd gelijk ook de kroniek schrijver aanteekende van hem „des min ne si droegh, van hem die zij liefhad. Want Jan was omringd door een geleide van uit gelezen ridders (waaronder ziin zoon) allen gezeten op zware strijdrossen en van de kruin tot de teen gespijkerd in stalen of gouden harnassen, waarvan de helm ge sierd was met een wuivende struisveer. Ook reden daar de vaandrigs, dragende veelkleurige banieren van hertogdommen en graafschappende ruit in zilvtfr lazuur van Beieren, de liebaarfc in sabel op gou den grond van de Palts en de grimmige leeuwen der Neder-Dictsche gewesten. Had de hertog bekijks met zijn gouden harnas en zijn wapperend o hclmdos van pauwen- en- struisveeren, nog veel meer trok Liesio van Görlitz aller aandacht tot zicli. Zij zat daar op haar witten telganger als een fee, gekleed in een wit keurslijf en een hemelsblauw onderkleed cn.daarover heen een „Keerle" van witte zijde dat af hing over de staart van het "paard. Op de blonde lokken droeg zij een eigenaardig hoofddeksel, veel gelijkend op ccn suiker- broodje. volgens dc mode dier dagen. De burgerij vereerde haar met veel bloemen. Ook de andere hofdames en edelvrouwen uit haar gevolg ontvingen een dergelijke bloemenhulde. Achter de hertogin reden weer tal van edelen-en. edelvrouwen, de een nog schoo ner gekleed dan de ander. Er volgde ook Hans, de clown, op zijn ezel en met de zots- 7Iwwid :,_diens naaste „ghebuer" was de minsfcrecT^vanr- op een paard, gekleed in simpel grijs, de mando line over den rug geworpen werkelijk: een levend gedicht Er liepen ook troepen gewapendo Kabeljauwen tusscben: in ma liënkolders, de b&crde of strijdbijl in de hand. De stoet werd gesloten door de ridders die aan het steekspel deelnamen; eerst de Hollandsche, dan de Henegouwsche. Voor op de wapenkoning in een mantel gehuld van goudlaken, gesierd met den klimmen- den leeuw. Zijn schildknaap droeg hem een lauwerkrans na uit dank voor de bewezen diensten tijdens het spel. De ridders, die iii het steekspel victorie- kraaiden droegen aan hun steeklans een kleurige strik. Van anderen waa de lans gebroken en met de brokstukken dezer edele wapens speelden o schande! de jongens van de straat. Menig ridder zagen wij ook, die zijn helm gesmukt, had met de bloemen hem door een schoono maagd ge schonken, waarbij sommigen het tot een hcele bloementuin gebracht hadden. Zoo trok de optocht der gcschmiucklc adel door de Leidsche 6traten gelijk een sprookjo uit oude tijden. Aan de spits de moderne rijtuigen van politie-commissaris en 3 Oct.-Vereeniging met het muzikale re giment van Goulmy en Baar en in de ach terhoede hefc Harmoniegezelschap „De Post" en het zieken-wagentjë. Zoo trok dus de stoet der Hollandsche cn Henegouwsche adel onder hefc geroffel der bommen en tambourijncn door de opge propte wegen. Plotseling hief do dikke ma joor van Goulmy do staf op, de trommels zwegen en terstond werd ingezet het even heroïsche als aandoenlijke lied: En van m'n neef uit Canadaaa.... Tegelijkertijd ging de foest-stoefc, een an dere straat in en verdween uit het ge zicht. Kinderkluchtspel. Zoowel Zaterdag- als Maandagavond had in den Leidschen Schouwburg een opvoering plaats van het Kinderklucht spel „Tijl Uilenspiegel", dat gegeven werd voor kinderen der leden van de 3-October- vereeniging. Zooals da geheele 3-Octobcr-feestvie- ring staat in het teeken der Middel- ecuwen, speelde ook deze leuke klucht in dien lijd. Iedereen kent natuurlijk Tijl, den joligen grappenmaker, liet narren type met zijn zotskap en kleurig pakje, den idealen kwajongen, die de goedgeloo- vige poortera er zoo heerlijk tusschcn neemt. Beide avonden was de Schouwburg goed bezet met jongens en meisjes cn o©k vele ouderen, die schik hadden in de jo lige streken van Tijl. Wat gierden de kin deren als Tijl den waard of meester Prik, den kleermaker, een kool stoofdel Welk een afschuwelijke misdaad werd er ge pleegd, als do roover Rinaldo Rinaldinï de kroon van den koning roofde! Maar Tijl haalt den koning zijn kroon terug en wordt eri natuurlijk voor beloond: hij wordt minister. Met spanning zaten de kinderen toe te 04VA KEEPEN Slechts een merk kan 't beste zij, LEIDEN-0NTZET. Hutspot, paling en bananen, Haring, bier en wittebrood, Klare, brandewijn, jenever, Snoeperijen, in het groot. Uitgelaten dolle menschen Feesten in do grootste pret, Omdat lang geleden Leiden Uit haar lijden is ontzet, 't Is ontzettend al die vreugde Die de Leidenaar dan toont En waarmee hij moed en trouwe Van zijn voorouders beloont. Als die oude vechtersjongens Nu er bij waren geweest Zouden zij heel zeker zeggen 'k Vecht nog liever, dan zoo'n feest Toch is 't resultaat hetzelfde Van dien strijd en van dees pret, Want door heiden is heel Leiden Uit haar lijden en „ontzet", 't Is d'herinn'ring der historie 't Keerspel der geschiedenis Elk jaar leeren ons dees feesten Dat 't ontzet, ontzetend is. D Li oen. Bli, sste kijken en als hun opinio gevraagd we ^en gaven zij luidkeels him mooning te k nen. Het was dan ook wel de mof lc e, waard; niet alleen dat Tijl een „reu leuke vent" was, een echte jongen, wel dolle streken uithaalde, maar ook een gouden hart had, werd er nog gedanst door een fee uit het boscli! Gedurende de pauze werden de kin 111 b ren verrast met toeters, papieren mujj en versnaperingen. Het waren een paar leuke avoni welke zoowel do kinderen als de ouden veel pret hebben bezorgd Het cabaret in de Stadszaal Hutspot is zware kost. Na het avoi •rks maal is het steeds iets minder luidrui Ket tig in de straten, want velen wachten a n z.j er voor met liet oog op de verwerlri cons der inwendige versterking dadelijk den maaltijd naar „Het Land" te Zij geven de voorkeur aan een zitje in Stadszaal bij een vroolijk cabaret. lijkt Geen stoel bleer daar onbezet. Dc stc Doo: 1 «Cl "as Wai ming was er zeer vroolijk, zonder uitho digheid. Niemand ook, van allen die da zaten, zal spijt gehad hebben van hel treé-geld, want het zijn welgcslaag avonden geworden. Het eerste nummer gaf daarvan gcfkaa vermoeden. Wij waren blij toen Darüyj (r(n Gahy „het buitengewone danspaar", t 'r hoepelden. Maar No. 2 van het .prograi ma do soubrette Stella Seemer trof goede toon met een paar luimige liedj van Hans met de Koe en dc Brief een Keukenprinsesje. Het volgend nummer was uitermate schikt voor den jongen uit het sproot die griezelen wilde leeren: Nioti, een gii nikende clown, kroop op een hooge ton die niet bepaald stevig op de fundajffl ten stond. Hij sjorde er eens aan en de toren slingerde door de lucht, sjorde harder cn breed zwaaide liet houw over het tooneel met de pias in De dames gilden. Toen een goeie ruk plof, daar rolde de toren en Niolo km ongedeerd op de grond. Daarna vertoonde hij halsbrekende Jj t a Dttfll ise V Dub 2.50 ren in het nokje van de Stadszaal aam touw en plotseling fladderde hij krijscfit als een vleermuis boven de hoofden dames en heercn. Er heerschte algciiw ontzetting. Het geestigste nummer was dat van d buikspreker Brandini en zijn pop pop met schitterende glazen oogjes met wijsheid cn verstand nu hier dan ik de zaal inkeken. Brandini hield met i f„ jongen een geestige samenspraak, wa: om daverend gelachen is. Ook the Brasil met hun ongeëvenaarde kracht-patscrij kregen stormachtig applaus. Tot slot w cuso de pauze traden op Tholen en van met een hik- en een lachliedje cn quasi-Hawaian-song. Na de pauze was het programma mi der rijk. Eerst twee Accordéon-virluOK die door het enthousiast publiek geebw gen werden tot een toegiftje. Hun opvd ger, do toovenaar Ali Libi, noemde zie' zelf „vermakelijk" en hij vond het ook e So, dat was verbazend vervelend, zoodat to b. tp lang naar onzen zin moesten wacltf op het slotnummer: Henrietta in mysterieuse kogel. Aan alle kanten slak' zwaarden uit de bal, waarin de Henriëtte verborgen zat. Het was „naar" gezicht toen die er één voor ft werden uitgetrokken. Na. deze operatie rolde de kogel eigen beweging voort naar een toren B» „1(j spiralen er omheen en dood-kalm, als c< egel in het bosch, rolde dc bal opwaai* en toen met dezelfde onvermuvwl® kalmte weer omlaag. De eene helft er toen afgenomen en glorieus stapte Hf riclte uit het ei. Dat was het slot. Nog één opmerk# de nummers waren keurig in orde, u# de spelers konden niet laten er een enk» verdachte aardigheid door te strooi* Het had absoluut geen zin. Het Avondfeest Als gewoonlijk in het begin van avond wat stiller op het gereserveerde rein, werd het omstreeks 9 en 10 uur drukker en drukker. Dc vermaarde hosvloer heeft ook avond de eer van het 3 Octoberfecst wft hooggehouden, want nagenoeg onafgeb- ken is er gehost en de mannetjes van Sted. Muziekkorps kunnen nooit gen(* Ook lare idat ed rkfc fori goc Dar

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2