KERKNIEUWS. Dr. C. Wilde S.J. 50 jaren Jesuiet. Poter Dr. C. Wilde S.J. herdacht giste ren den dag, waarop hij voor 50 jaren zijn intrede deed in de Sociëteit van Jezus. Carl Wilhelm Ignatius Wilde werd ge- horen to Amsterdam op het feest van Sint Ignatius in 1058. Aan tafel in liet ouderlijk huis werd als conversatie do Grieksche dichter Ho merus en Annegarn's Weltgeschichte gebe zigd en uit deze boeken voorgelezen, waar door de jonge Wilde als 't ware spelender wijze classicus en historicus werd. Na to Kntwijk aan den Rijn liet gymnasium te hebben doorloopen, studeerde bij vervol gens klassieko iet leren aan do Universiteit van loeiden. Hij promoveerde er in 1889 op het proefschrift: „De G. Plinii Caecilii se cundi ct Impcratoris Trajani epistolis mu- tii:.1 disputatie". Don 26cn Sept. 1876 trad hij te Mariën- Vloal in de Sociëteit van Jezus, in welke orde vele leden zijner familie hem waren voorgegaan en' velen ook hem zouden vol gen. Zijn drie ooms, Clemens, Willem en Leo Wilde, die bij zijn intrede recd3 Je zuïet waren, waren mannen van hoog aan zien resp. door hun arbeid in Katwijk, Rome en Mexico. Nu do gewono studies d«r Sociëteit in wijfliegto' rto en theologie .6 heimeafge- ni; t!;t en den 8cn Sopt. 1TQ2 prester te zijn gewijd, weid dr. Wilde achtireenvnl gpns leraar in do klass'eke talen en ge schiedenis to Katwijk, Mariëndaal en Den Haag, terwijl hij bij de oprichting van het Gymnasium der Eerw. Zusters Ursulinen te Venray een tijdlang de functio van Rec tor waarnam. Te Mariëndaal, waar hij van 18971924 verbleef, werd hem gedurende al dien tijd de opleiding toevertrouwd der jeugdige leden van de Sociëteit van Jezus in de bovengenoemdo vakken. Pater Wildo is lid van het „Prinvin- 'ciaal Genootschap voor Kunsten en We tenschappen" en van do „Maatschappij v. Letterkunde. Van zijn publicaties zijn voor al belangrijk het „Leerboek der Algemeeno Geschiedenis" in 4 declen, waaraan de ge leerde Pater in 1923 eeno „Geschiedenis van den Wereldoorlog" toevoegde, waarin zoo kort na al de gebeurtenissen, die nog niet in liistoricboeken waren opgeteekend, een zoo objectief en degelijk mogelijk over zicht der voorname, perioden werd gege ven. Verder publiceerde Pater Wilde arti kelen in „Mnemosyne" en het „Museum' en was hij vast medewerker voor Geschie denis aan het Tijdschrift „Studiën". In dit maandschrift begon hij zijn werkzaamheid met den strijd tegen Prof. van Manen over de echtheid van Plinius' briefwisseling met Trajanus, een kwestie van belang voor de geschiedkennis der eerste christentijden. Later gaven „Studiën" artikelen over Pau selijke en Bisschoppelijke Incruisitie, die er van getuigden hoe diepgaande studie hij ook van dit noderwerp gemaakt had. Pater dr. Wilde heeft een buitengewo ne.» naam, ook aan de Leidsche Universi teit, als Latinist en Graccist en hij is een waarlijk fabelachtig geschiedkenner. Hij ia een kenner der Latijnsche poëzie geen; uit zich gemakkelijk in Latijnsche verzen. Een ervan verwierf de gouden be kroning der Koninklijke Academie; een ander was zijn uitstekende Latijnsche ver taling van Van Eeden's gedicht voor het Amsterdamsche Euch. Congres „Eucharis- tin". In zijn ontzaglijke memorie worden fragmenten bewaard van Lat. en Grieksche schrijvers proza-schrijvers en dichters terwijl hij over geschiedenis zijn hoor ders, zonder papier, op zooveel hijzonder- heden kan vergasten, dat hij wel bijna alles moet onthouden hebben wat bij er eens las. Geen wonder dan ook, dat doze man van groolo kennis en wetenschap ooit in aan merking is gekomeh voor den Hooglee- raarszetel aan een onzer Rijks-Universitei ten, doch bijzondere omstandigheden heb ben oen benoeming belet. Veel meer nog dan geleerde beteekent Pater Wilde als mensch. Het is ondoenlijk alle feiten aau te geven, die hem als zoodanig teekenen. Het zij genoeg, te wijzen op het werk dat Pator Wilde do laatsto jaren in Den Haag verricht beeft. In 1924, n.l. op 66-jarigen leeftijd, opende Dr. Wilde met immer frissche on dernemingskracht in bet nieuw opgerich te St.-Aloysius-collego een privaatcursus in Latijn, Grieksch en Geschiedenis voor jongelui, die priester willen worden we reld-priester of religieus en andere scholen dan het gymnasium hebben afge maakt. Met onverwoestbare blijgezindheid wijdt de edele priester zich nu aan deze taak en geeft hij zich geheel, en vol geduld, om aan eerstheginnenden de beginselen te leeren van een vak, waarin hijzelf zoo vol op meester is. Waarlijk, het apostelvuur was na zoo lange jaren hij dezen Jezuïet nog niet gedoofd. Van zijn leerlingen, voor wie hij steeds een vaderlijke bezorgd heid aan den dag legt, zijn reeds enkelen hun priesterstudie begonnen op Semina rie en in vorschillende orden en congre gaties. De bloeiede „schola" telt op het oogenblik 20 leerlingen. Mogo het aan Pater Wilde gegeven zijn dit mooie werk nog vclo jaren to kunnen blijven doorzetten Méér dan om zijn we tenschap zal om dezen arbeid van edel moedige deugd de Vader van Kennis en Liefde dezen cenvoudigen grooto zegenen. De jubilaris droeg gisterochtend te half 9 in do kapel van liet St.-Aloysiuscollege een H. Mis van dankbaarheid op, in tegen woordigheid zijner leerlingen, waarbij de Schola Gantorum van het collego ecnige gezangen ten gehooro bracht. In den namiddag had een druk bezochte receptie plaats. „Res. Jubilea. Gisteren vierde do Weleer waar do Pater Henricus Bransma, kapelaan aan de kerk der Paters Franciscanen aan de Gouwe te Gouda, plechtig het zilveren feest van zijn intrede in do orde van den H. Franciscus. Op 4 October a.s. zal in Huizo Padua te Boekei, het zoo algemeen bekende krank zinnigen- en zwakzinnigengesticht, de Eerw. Broeder Angelus, (in de wereld Jan Baptist Verhoeven, geb. te Rijen, 28 Octo ber 1855), den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaren het Franciscaansche kleed, ontving en lid werd van de congregatie der Broeders Poenitenten. Vijftig jaren lang vertoefde deze kloos terling in huize Padua en wijdde hij zich aan den evenmenscli. Dat zijne werken en opofferende liefde werden gowaardeerd blijkt wel hieruit, dat hij gedurende dien tijd in het Moederhuis steeds de hoogste posten bekleedde! Gedurende verschillende jaren was hij novicenmeester. Dertig jaren was hem on afgebroken het lidmaatschap van. het hoofd bestuur toevertrouwd en in do 12 jaren, dat de algemeen bekende en onvergetelijke Broeder Ivo algemeen-overste was, was het Broeder Angelus, dio hem als secreta ris van het hoofdbestuur terzijde stond! Thans op zijn ouden dag werkt de kloos terling nog steeds met vollen ijver voor zijn- taak. Pastoor J. J. H. Saulenn. De emeritus-pastoor van Spaarnwoudo aan de Lie, de Z.Eerw. heer J. J. H. Sau lenn, tijdelijk vertoevend aan do pastorie van zijn heerbroer, pastoor P. Saulënn te Egmond a.d. Hoof, zal dezer dagen zich vestigen in Hoorn, zijn geboortestad. „Msbd." Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch heeft benoemd tot rector der R.-K. Kweekschool „Concordia" to 's-Hertogenhosch den wel- oerw. Heer I. C. M. Broekman; tot rector van het St.-Jozef-Geslicht te Hintham den Weleerw. Heer A. E. J. van Erven; tot ka pelaan to Gemert den Weleerw. Heer J. P. van Dinter, die assistent was aldaar; tot kapelaan te Eindhoven (H. Trudo) den Weleerw. Heer L. C. van Ierland; tot ka pelaan te Best den Eerw. Heer L. Th. J. van den Hoven; tot kapelaan te Eindho ven (H. Gerardus Majella) den Eerw. Heer J. J. G. Kavelaars, en tot assistent te Mal den den Eerw. Heer A. H. van den Hurk, do drie laatsten Priester van het Semi narie. „St.-Janskl." LAMP. EM TUIRgBiOUüa Bestrijding van het Mond- en Klauwzeer in België. Do Brusselscho redacteur van de „Msb." meldt: Het reglement betreffende het mond- en klauwzeer is als volgt gewijzigd: Het eerste onderzoek van den veearts zal voortaan slechts nog in deze gevallen ten koste van den staat gebeuren: lo Wanneer het een „primair geval" be treft, d. i. wanneer do ziektehaard is vast gesteld in een gemeente waar sedert ten minste veertien dagen geen maatregel te gen de ziekte meer werd toegepast; 2e. Wanneer do ziekte zich voordoet bij een dier, dat naar een markt op een open baar slachthuis is gebracht; 3e. Wanneer de veearts vaststelt, dat de ziektehaard voortspuit uit den aankoop van een dier cn die aankoop kort geleden is geschied. Het zijn de gemeentebesturen die, behou dens de plichten welke bet oude reglement hun oplegt, zekere voorschriften moeten uitvoeren, tot dusver aan do veeartsen op gelegd. Beskoopsche Veiling. Veiling v. 25 Sept. Rozen p. b. van 10 stuks. Ophelia 30—65 cent, Golden Ophe lia 40—70 cent, Hadley 0.90—1.20, Cl. Pernet 50:S0 cent, Columbia 4070 cent Butterfly 35—70 cent, Mac Keiler 50 cent, Wilhelm Kordes 40—65 cent, Boucho 35 60 cent, Diversen per hos: Dahlia's gr. hl. 1015 cent, idem kl. b.l 610 cent, Chry santhemum gr. bl. 1524 cent per stu£.- Do handel in afgesneden bloemen was in de afgeloopen week goed. De prijzen der afgesneden rozen was uitstekend. Voor le kwaliteit betaalde men als volgt: Ophe lia 4080 cent, Golden Ophelia 3280 cent, Hadley 0.70—1.54, Cl. Pernet ƒ0.52 1.Columbia 30—80 cent, Butterfly 4280 cent, Bouche 2763 cent, Sosa- landia 3058 cent, Polyantharozen 2125 cent, Buitenrozen 823 cent, Alles per hos van 10 stuks. Dahlia's zijn niet hoog in prijs. Voor gr. hl. betaalde men van 919 cent, en kl. hl. 812 cent per hos, Anjer:. 813 cent, Asparagus 30—42 cent per bos, Chrysanthemum gr. hl. 1424 cent per stuk, Physalis 1938 cent per hos. Gemengde Serichien ONGELUKKEN. Onder een auto geraakt en gedood. Gistermiddag had op den Spoorsingel te Rotterdam een doodelijk ongeval plaats Te ongeveer 2 uur reed daar de kleerma ker A. v. D met zijn auto. Voor hem uit reed op de fiets een meisje, dat v. D. wil de ontwijken, door om haar heen te rijden. Plotseling zag hij toen een man, den 48-ja- rigen P. H. Zwuëste wonende Hoogo Boe zem, vlak voor den auto de straat over steken en Van D. kon niet verhinderen, dat de man onder den auto geraakte. In deerniswekkenden toestand werd de aan gereden© per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis Bergweg ver- voebrd. Bij aankomst was hij reeds overle den. De auto werd in beslag genomen. Geble ken is, dat de reminrichting niet in orde was. Ds aanrijding op de Pdccksche baan. Van bevoegde zijde wordt ons medoge deeld, dat het ongeval op de Mooksche baan hij Nijmegen, waar 'n troep militai ren door een auto werd aangereden, niet zulke ernstige gevolgen heeft gehad, als de eeTsto berichten deden veronderstellen. Een man bekwam een kneuzing aan den linkervoet, twee man kregen een lichte hersenschudding en zes manschappen wer den slechts zeer licht gewond. Door een brandende kaars gewond. Zaterdagmorgen vier uur liep de 86-jarigo weduwe v. H. aan do Rijnstraat te Botterdam met een brandende kaars in de gang van haar woning. Waarschijnlijk door den tocht woei de vlam van de kaars tegen haar kleeren, die spoedig vlam vatten. Op haar hulpgeroep snelden huren toe, die de oude vrouw in een deken rol den. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is zij met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. Een jachtopziener aangerand. Door messteken ernstig verwond. De jachtopziener G. Eerenstein werd op de jaarmarkt le Odoorn aangehouden door de veekoopers G. L. to Kleindijk en W. A. te Val the die een praat jo met hem maak ten. Plotseling werd hij door hen aange grepen en brachten ze hem verschillende messteken toe. Onmiddellijk werd genees kundige hulp ingeroepen en E. naar zijn woning vervoerd. De toestand van E. is zeer ernstig. Typhus en Roodvonk. De hals verboden. Te Bergen op Zoom is weer een lyplms- geval bijgekomen, zoodat er thans in de ba rak 5 opgenomen zijn en er 9 personen uit een huishouden in observatie zijn. Do roodvonk blijft ongeveer stabiel en is ook niet van ernstigen aard. Er zijn 4 pa tiënten in een aparte barak in het gast huis opgenomen. Door den burgemeester werden do giste ren in een tweetal zalen te geven publieke bals verboden om eventueele uitbreiding dei' typhus to voorkomen. Een handig oplichter. Een meisje en twee auto handelaren de dupe. Eenigc weken geleden, zoo verhaalt het- Vad. maakte een winkeljuffrouw te 's-Gra- venhage kennis met een heer, die haar ver telde uit West-Indië te zijn gekomen, waar hij plantages had. De kennismaking ein digde ermee, dat hij haar vroeg hem als zijn vrouw te vergezellen naar zijn planta ges. Zij verliet haar betrekking en ging met hem naar Haarlem, waar hij een groot hoerenhuis huurde en een luxe-auto kocht. Met deze aulo werd een bezoek gebracht aan een in Amsterdam wonenden broer van het meisje, aan wien de toekomstige echtgenoot werd voorgesteld en die den iaad gaf zich ten spoedigste te hegeven naar haar oudcrS in Groningen. Daartoe werd besloten, maar eerst werden verlo vingskaarten op oud-Hollandsch papier gedrukt en verzonden aan vrienden en ken nissen. Hij stelde voor de reis naar Gro ningen in de nieuwe auto te doen, maar de verkooper maakte daartegen bezwaren, omdat het.vehikel nog niet betaald was Hij vond echter, dat dit geen bezwaar be hoefde te zijn, omdat hij den volgenden dag zou betalen, als» zijn notaris in Rotter dam, die toevallig in Brabant was voor 'n verkooping terug zou zijn. Be onderhandelingen ten huize van den eigenaar der auto werden gestoord door dat een heer binnentrad, die bleek een Haarlemsch rechercheur te zijn, die den aanstaanden bruidegom kwam arrestceren Deze bleek een oude bekpnde van de politie te zijn. Hef meisje worden de oneen ge opend. Zij verf rok naar haar ouders te Groningen en hij naar het huis van bewa ring. Hi.j werd daaruit echter na eenige dagen ontslagen en vertrok naar Amsterdam. Daar gaf hij zich voor uit Britsch-Indië te zijn gekomen, kocht een nieuwe aulo van 8000, die hij in Groningen zou betalen, waar hij hij zijn notaris geld had staan. Do aulo-verkooper vertrok mot hem naar Gro ningen en leende den Indischen verlofgan ger yi de gauwigheid 25. Deze zond het meisje oen telegram waarin hij zijn kems' met zijn notaris meldde en dat hij on schuldig was. In Groningen gekomen wist hij den auto handelaar te bewegen tot den volgenden dag geduld te hebben en zij hieven logeeren. Intusschen trachtte hij hef meisje en haar ouders opnieuw om den tuin te leiden. Zi; was echter zoo verstandig niet voor de twpede maal zich te laten bedriegen. De recherche te Groningen, die door Haarlem reeds op zi.in komst was voorbe reid, had haar maatregelen genomen. Zij lichtte den Amstërdamschen autohande laar in, die mot de nog bijtijds eeredd auto terugreed naar Amsterdam. Ziin tiid en zijn benzine, henevens de geleende 25 schoot hij er hij in. De Indische planter werd gearresteerd. Al de door hem opge- dischte verhalen bleken te zijn gelogen. Hij had zelfs geen geld om de reis van Amster dam naar Groningen te betalen. Daarom maakte hii de reis per „gekochte" auto, Hef is de 31-jarige P. J. B„ afkomstig uil Vlaardingen. Hii zal ter beschikking van de justitie te Groningen worden gesteld wegens het plegen van oplichting ten na deele van ziin meisje, van wie hij kaus za; veertig gulden los te krijgen en van den auto-handelaar. Dc Zonnestraal-collecte. On betrouw b re collectanten, Uit Amsterdam wordt ons gemeld: Een gezin, bestaande uit man, vrouw, 'zoon cn dochter wonende in de Rustenbur gerstraat is Zaterdag gearresteerd. De vrouw, de zoon en dc dochter.hadden dien dag zich verdienstelijk gemaakt om le col lecteeren voor do bekende vereeniging „Zonnestraal". Tegen drie uur des mid dags waren zij met de bussen naar hun woning gegaan. Dc man was toen thuis, de zoon is later met de drie colcctcbussen weer vertrokken om deze in te leveren. Er zat in alle drie geld. Men meende echter te moeten twijfelen of er wol al het geld in was, dat zij opgehaald hadden. Men stelde de politie van het geval in kennis ook al omdat het verboden is collectebussen eerst mee naar huis te nemen. Ten stelligste werd door 't gezin ontkend dat de bussen opengemaakt waren. Bij onderzoek bleek dat deze collectanten zich onder een val- schen naam hadden laten inschrijven. Bij huiszoeking kwam meer dan 100 aan klein geld te voorschijn. Op de vraag hoe men (laar aan kwam werd door den man geantwoord, dat het zijn geld was. Alle vier dc leden van hei gezin hieven volhou den, dat zij geen diefstal hadden gepleegd. De politie meende echter, dat voldoende ter men aanwezig waren om het geheele gezin te arres leeren. Een jeugdige driftkop. Op de Sluiskade te Almelo stak een ze venjarig knaapje zijn kameraadje met een mes, waardoor deze zoo verwond werd dat de dokter opname in het ziekenhuis noodig oordeelde. SSaaeteraS. ONGELUKKEN. NU EEN CYCLOON IN BRAZILIë. De stad Itambe verwoest. Reeds 200 dooden geborgen. Volgens een telegram uit Buenos Aires aan de „Matin" heeft een cycloon de stad Itambe geheel verwoest. Tweehonderd lij ken zijn reeds vanonder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Noodweer in Italië. Vier personen door een cycloon gedood. Na twee maanden onafgebroken mooi weer, dat zelfs verschillende boschbran- den deed ontstaan, hebben zich plotseling in verschillende deelen van Italië hevige stormen en cyclonen voorgedaan. Uit het Zuiden komen berichten omtrent verwoes tingen in de streek van Bari en Brindisi De kleine stad Altamura is in het bijzonder geteisterd; vier personen werden door een cycloon gedood. Aan den oogst is onbere kenbare schade toegebracht, vooral in Lombardijo en Piemont. Te Milaan vielen hagelsteenen zoo groot als nooten. Trainer met paard verbrand. Drama in r ij den de goederenwagen Een vreeselijk lot trof dezer dagen den Engelschen trainer Stapleton, die het ren paard „Vera Mac" van zijn landgenoot Agers per trein door Denemarken begeleid de. Paard en trainer bevonden zich In den goederenwagen van den sneltrein Ny- horgOdense, toen door onbekende oor zaak brand in den wagen ontstond. Hot paard verbrandde en de man liep zware brandwonden op. Men vond hom hangende aan een luik van den vlammenden wagon. Zijn kwetsuren waren van dien aard, dat hij geen verklaring meer kon geven over het ontstaan van den brand. In bewuste- loozen toestand naar het ziekenhuis ge bracht, stierf hij kort daarop. Het schijnt, dat Stapleton zelf de oorzaak van het onheil is geweest. Waarschijnlijk heeft hij een sigaret gerookt en is hij daar bij ingeslapen. Het stroo heeft vlam gevat, en daar hij den wagon tijdens het rijden niet kon openen, is hij, om aan de vlammen en aan de hoeven van het wild geworden dier te ontkomen, door het luik geklauterd Het locomotiefpersonoel ontdekte onderweg het vuur, maar versnelde, onbewust dal een menschenleven in gevaar was, de vaart ten einde ten spoedigste het volgende sta tion te bereiken. De politie onderzoekt nu, of het perso neel en de spoorwegadministratie schuld treft. Bomaanslag op een kerk in Portugal. 20 personen gewond. To Ribalonga in Noord-Portugal is vol gens een telegram uit Lissabon Vrijdag een kerk door een bomaanslag verwoest. Twin tig personen zijn gewond. Een lynchpartij tc Miami. Drie negérs omgebracht. Drie negers, die in de omgeving van Miami op plundering werden betrapt, zyn door dc menigte gelyncht. Hun lijken zijn verbrand. Naar verluidt, hadden zij getracht, aan een doodo vrouw, die omringd was door de lijkjes hater kinderen, de ringen af te no men, waarhij zij van het lijk der vrouw zelfs de vingers afrukten. De aankomst van marinetroepen heeft aan de rooftochten op het strand van Mia mi een einde gemaakt. Vermetele juweelroof te Berlijn. De geheele étalage leeg geplunderd. Zaterdagmiddag om drie uur, derhalve op klaarlichten dag, werd door tot dusverre onbekend gebleven misdadigers in de Tauentzinstrasse een juwelierswinkel over vallen en leeggeplunderd. De bandieten hielden de verkoopers met de geladen re volver in bedwang. Zij plunderden de éta lage, waarbij hun paarlen en diamanten ter waarde van 150.000 mark in handen vielen. Daarua staken zij eenige voetzoekers af, die met een geweldig'en knal ontploften. In de hierdoor ontstane verwarring slaagden de hoeven er met de revolver in de vuist in, om langs do Tauentzinstrasse het „Kaufhaus des Westens" te bereiken, waar- zii onder liet publiek verdweneu. Onmid dellijk werd het warenhuis door een sterke politiemacht omsingeld, doch van de mis dadigers was geen spoor meer te ontdek ken. De politie heeft op hun opsporing een premie van 10.000 mark gesteld. Men vermoedt, dat de bandieten tot een internationale dievenbende behooren. Poging tot treinroof in Britsch-Indië. De brandkast was te stevig. Uit Lahore wordt geseind: Een poging tot roof heeft in den afgeloopen nacht plaats gehad op den Noordwester-spoor weg nabij Taxila(?). Vier roovers sprongen op een rijdenden trein, drongen den bagage wagen binnen, bedreigden den conducteur met hun revolvers en maakten zich meester van den sleutel van do brandkast, doch slaagden er niet in deze (e openen. Een politie-beemhte, die opmerkte dat in den bagagewagen geen licht brandde, bracht *den trein tot stilstand en verloste den co ducteur, die door de roovers, welke wist» te ontsnappen, was vastgebonden. T0| toe hebben geen arrestaties plaats geh-J en do politie zet haar nasporingen voort" Leeuwen en tijgers op een uitstapje. Bij het vangen werden dxj, oppassers gewond. De kleine stad St. Amand-les-Eau h Rijssel heeft Vrijdagavond in staal J paniek verkeerd wegens dé ontsnapp^ van acht leeuwen en twee tijgers uit 2 menagerie van een reizend circus. De laatste voorstelling was gegeven, toebereidselen waren gemaakt om naar i naaste stad te vertrekken, toen door u onoplettendheid van een der bewakers dieren uit hun kooien ontsnapten. Zij zetten koers naar dc Grand Pl£ welke nog vol menschen was, die 2ic\ op weg naar huis bevonden. Ook zala daar nog velen aan de tafeltjes der cafe terrassen. Natuurlijk was een algemeea wilde vlucht het gevolg van de komst dei roofdieren. En spoedig werd het plein fe. heescht door de leeuwen en tijgers cn hm bewakers die hen trachtten te vangen. Een van de tijgers sprong door het ster van een varkensslagerij en he.jon i lekkernijen te verslinden, die daar uü^ stald waren voor meer-welkome klanla Een leeuw trok een café binnen. De Llantei en kellners vloden haastiglijk door do ad terdeur: Een andere leeuw richtte ver. woestingen aan onder clo sauspannen ij een ijzerwinkel, terwijl een derde een hoe denzaak binnenwandelde. De tweede tijgèr klom een trap op naa: een slaapkamer, waar een man en vrouw en kinderen sliepen. De slapers ren onmiddellijk klaar wakker en snapten door het raam, langs .een lakes, dat zij aan een poot van he( bed luidde gebonden. Do jacht werd gedurende den gekcsla nacht voortgezet, maar een der loeuwa werd eerst in den middag gevat. Dit die werd met een lasso op een trap gevaiuw Een van de leeuwen bracht drie onpasi_ wondei\,loe, alvorens hij weer in gevang schap terugkeerde. De Typhus-epidemie in Hannover. Wegens de typhus-enidemie in HnnnoJ zullen de Hannoversche troepen di manoeuvre zijn in Zuid-Duitschland voo» loonig niet in hun garnizoen teru-H' De directie der gemeentelijke berlrijvs deelt mee, dat het nog niet bewezen is, het water uit de waterleiding van Risjkü» gen de typhus' heeft veroorzaakt. Weer een spoorwegaanslag in DuitscXni Vrijdagnacht tegen drie uur is op Ie; baanvak HalleErfurt opnieuw een slag gepleegd. Door bevestiging van cm remblok op do rails zou de trein tot ont sporing moeten worden gebracht. Hot woH echter tijdig opgemerkt. Een onderzoek naar de daders is onciil delliik ingesteld. Nader meldt men: Vrijdagmorgen is<« liet station Merseburg een spoorwegarbei der gearresteerd, die er van wordt vet- dacht den aanslag te hebben gerdecnl. Pi man had zijn pet verloren, en bloedde gelaat. Naar hij zeide was hij gevallen, had hij daarbij zijn pet verloren. Tn hoe verre hij bij den aanslag is betrokken, liet. onderzoek uitwijzen. Dc snoorweedirectie heeft een bolooninj van 5000 mark beschikbaar gesteld, vow ciengene, die aanwijzingen kan geven, wei- ke leiden tot arrestatie van den dader. Een inbreker neergeschoten. Omstreeks middernacht heeft zich Z> terdag in België een drama afgesnecH Aldaar werd namelijk een inbreker, cliezici van kerksieraden meester wilde make; door den pastoor met een revolversclx» gedood. Omdat Dinsdag de deken Van Laafc een bezoek aan de kerk te Racour zou br« gen, reinigde do pastoor de altaarsierad0! en een kelk, uit het jaar 1371 daleoiw', zulks met hehulp van zijn ilieusthodo. Tegen halflwaalf was liet werk ten oio de, waarna de pastoor de voorwerpen vi waardo wegsloot in een' brandkast zich in zijn studeervertrek bevoel den tuin uitzag. De geestelijke 1 vervolgens ter ruste, doch legf nacht schrok hij wakker door l'»t relüil van voetstappen in den tuin. Hij snroK uit zijn bed, stak zijn revolver hij zich cing naar het venster. Daar gekomen hij licht in ziin studeerkamer. Meenendi dat een inbreker trachtte binnen te dvinvi lichtte de geestelijke zijn wanen naar grond en loste een schoC dat vreemd j* noég doel trof. De inbreker werd in Jioofd getroffen en was onmiddellijk lijk. Er werd geen enkel identiteitsbewijs den man gevonden. Zijn portefeuille hev;i wel het merk van eei winkel le Tien« en zijn horloge draagt de inscriptie ..Tk man". Sneeuwval in Zevenburgen. Naar gemeld wordt, vallen er mnmrml» groote hoeveelheden sneeuw in Zevenbur gen. In de omgeving van Kronsladt alle bergtoppen besneeuwd en ook in stad ligt een laagje sneeuw. Op de lak wegen ligt de sneeuw zelf een halvon ter hoog. Hevige sneeuwstormen in Amerika, Een hevige sneeuwstorm heeft de prooi' kusten, gelegen aan heide zijden der Roü gebergten verwoest, menschelijke en mak rieclo schade aanrichtend. De vernielingen, mede aan den oogst w len aan de natie verscheiden million® dollars schade doen. Canada heeft nog meer geleden. In Manitoba schat men de schade aa* den oogst op 12 millioen dollars. Te Hel^ (Manitoba) is de thermometer gedaald graden heneden 0. Einde van der: zomertijd in de Ver. S'2*1 De zomertijd in New York en O 'olijke Stalen eindigde Zondig oormiddag.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4