nlsli bo vc QraDERWIJS ne Minister van Onderwijs, K. en W. en de Lichamelijke Opvoeding. Eerc wien eere toekomt. In verschillende Roomscho dagbladen, Dok ia dit blad, zijn een tweetal berichten ïeplaatst. waarin do Roomsch georgani- [eerde gymn. leeraren hun teleurstelling leden kennen, aangaande de eenzijdige sa menstelling der examen-commissies voor de akten en de getuigschriften der licha- k gelijke oefening. Wij willen geenszins ont b Lefluen, dat er redenen voor ontevreden heid van hun kant aanwezig zijn. Het is reker pijnlijk voor dc Roomsche organisa- lié. wanneer haar leden, die zich als be kwame examinatoren deden kennen, som- oige jaren stelselmatig uit do commissies •ewoerd worden, omdat zij zich op uit drukkelijk verlangen van het Ned. Epis copaat katholiek organiseerden. Nog pijn lijker moet het zijn, wanneer zij die leden vervangen ziet door R.-K. gymn. leeraren, die hare organisaties den rug toekeerden en zich bij de neutralen aansloten. Dat men zich geprikkeld en in zijn rech ten gekrenkt gevoelt, is te billijken; maar wij kunnen ons niet geheel vereenigen met e manier, waarop men van die veront waardiging heeft doen blijken, door indi- jekt daarbij een Minister te betrekken, die als burgemeester van Heerlen vroeger met zooveel sprekende, loffelijke daden bewe zen beeft de beteekenis te kennen van een verstandige, deugdelijke beoefening der gymnastiek. Wij wijzen slechts op deu houw en de behoorlijke outilleering van gymn. lokalen; op het gratis beschikbaar stellen dezer oefengelegenheden voor de leerlingen der Rijkscursussen of voor de schoolvrije jeugd, ep den fiuancieelen steun aan cursussen en sportvercenigingen verleend. Wij wijzen verder op den mach tigen moreclen en financieelen steun, waarop wij ons bij gelegenheid van bel driejaarlijksch onderzoek der cursussen in 1921 (Rijksregeling 1916) te Heerlen van wege het gemeentebestuur mochten verheu f 'en. Er is ons in 't Zuiden geen gemeente ekend, waar de licli. opvoeding in die male is gepousseerd als in Heerlen. Dit alles was zoo goed als geheel te danken aan burgemeester Mr. Waszink, thans mi- ,lster vau Onderwijs. In 1921 hebben wij enbedoeld driejaarlijksch onderzoek bij gelegenheid van de schitterende ontvangst ten Raadhuize welgemeende pas sendo woorden van waardeering, dank en ;!j Jiulde gesproken en Heerlen geluk ge- wenscht met een gemeentehoofd, dat met zooveel ernst en door zooveel sprekende Cf daden dc zaak der licb. opvoeding en het lich. heil der rijpende jeugd diende. Wij hebben nog altijd de foto met den burge meester in ons midden, genomen voor het stadhuis, dat Zijnedelachtb. voor die ge- (!r legenheid ter eere van de duizenden gym- Cf nasten en cnrsusleerlingen op zoo schitte rende wijze had laten illumineeren. Dat alles nu te vergeten gaat niet aan; (jjj, integendeel on^e erkentelijkheid dient die- per te zitten, warmer gevoeld en langer i,|,, bewaard En daarom achten wij het ons ten ilplicht opzichtens Zijne, Exc. Mr. Waszink een ander geluid te doen nooren» De be- ihngkebbers bij en de belangstelling in do (lich. opvoeding hebben alle reden zich van harte te verheugen en zich geluk te wen- echen met een Minister van Onderwijs, die niet alleen met woorden, maar boven al met zooveel dhden getoond heeft, de voorname beteekenis van goed geleide li chaamsoefeningen in te zien. Waar deze minister onzen en veler eerbiedigen dank ten volle verdient, daar betreuren wij het, dat Zijno Exc. in do verschenen artikelen betreffende de examencommissies is be trokken. Wij herbalen het, dat wij ons ge lukkig achten met Mr. Waszink als Minis ter van Onderwijs, die zich als zoo'n warm voorstander van de lich. povoeding heeft •doen kennen. Do Commissies van Onderzoek der Rijkscursussen in de lich. oefening voor do provincies Limburg, Noord brabant en Gelderland. betteren en Kunst De Schola Cantorum-en Hubert Cuypers. Merkwaardig genoeg was het dit jaar de nbchola Cantorum", die te Ams'erdam de concertenreeksen van het winterseizoen in 'rite, en wel met een eere-uitvocring, aan geboden aan haar directeur den heer Hu- bert Cuypers, ter gelegenheid van diens 35-jarig jubileum als musicus, speciaal ^erkzaani op het terrein der gewijde zang- Te zeer is de heer Hubert Cuypers een okend figuur in het Amsterdamsch mu ziekleven, to zeer mag hij zich verheugen 8ro°le populariteit bij nagenoeg ge ril Roomsch Nederland, dan dat wij hier r plaatse daarover behoeven uit to wei en. Dit hebben ook de verschillendo spre- i Van <ten avond gemeend, die zich niet e en uitgeput in lange opsommingen en oomnjkc lofspraken, maar die geestig, crt en hartelijk hun woord van hulde for muleerden. -\"a dc uitvoering van het eerste deel der ngnuninicrs, beklom de Zcerccrw. heer J. Hoosemans het podium en bood, n een toespraak waarin hij de nicuwsgie- Jf!e,d. vaiJ den jubilaris zoowel als van hnii618 ten zeerste wist op te wek- ciim «°n Cuypers de Pauselijke do kt C",»n aan» waarbij hij werd benoemd ridder van Sint Gregorius. "O vertaling welke de Z. E. heer Hoose- c, Vo™das, deelde mede dat de lieer dit eereteeken ontving als hooge kfri-n van ztjn verdiensten voor de muziek, met name voor zijn onderwijs riaana^f aiC uivoering van 't Grego- ties SC iu °m zDn kerkmuzikale composi tie *c geheel in overeenstemming do kerkelijke voorschriften." •choM Pauselijke uitspraak en onder- Tan ïn"!8 garden do levendigste blijken instemming gegeven, en een hartelijke IHGEZGHDEN MEDEDEELINQ De kwaliteit der AMSTEL-BIEREM is Uw volle 'aandacht waard. 7914-1 GEBR. LAFEBER. Tel. 1617 ovatie viel den heer Cuypers ten deel. Hij had nog tal van bloemstukken, kransen, toespraken en telegrammen in ontvangst te nemen. Een musicus huldigt men natuurlijk ook met muziek, en de Schola Cantorum is zoo één en samengegroeid met den heer Cuy pers, dat do uitvoering hem bijna rechtens toekwam. De Schola gaf het beste van haar repertoire; meerstemmige stukken van Byrd, Cascioline en Palestrina, een tweetal Gregoriaansche gezangen, lSde Eeuwsekè Noderlandsche liederen, en na de pauze een aantal composities van den heer Cuypers zeiven. Het een en ander werd uitgevoerd met de bekende kwalitei ten der Schola, waarover al menigmaal geschreven is. Is het meer dan toeval dat het seizoen der Beethoven huldigingen be gint met een Cu;<pers-liuldiging? Met veel élan, doch zichtbaar geroerd dirigeerde de tweemaal-geridderde zijn feestconcert voor een stamnvollo zaal, waarin voor ditmaal ook de geestelijkheid van stad en ommelanden ruimschoots ver tegenwoordigd was. „Msbd. KERKNIEUWS Veertigjarig Professiefeest van Pater J. J. v. d. Tempel O.P. Do zeereerw. Pater J. J. v. d. Tempel O.P., sedert het begin van 1925 regent van het B. K. Lyceum van Meisjes to 's-Gra- venhago en directeur \v de Congregatie der leerlingen van die inrichting, heeft, zooals gemeld, Donderdag onder veel be langstelling zijn 40-jarig Professiefeest ge vierd. Donderdagmorgen te 9 uur droeg de ju bilaris in de kerk van O. L. Vrouw Onbe vlekt. Ontvangen aan de Elandstraat een H. Mis van dankbaarheid op, waarbij te genwoordig waren de rector, de directeur, de docenten en de leerlingen van het Ly ceum. Na de H. Mis weid Pater van den Tem pel op eenvoudige wijze te intiemen kring gehuldigd in de versierde aula van het ge bouw aan-de Amaliastraat, waarin het Ly ceum gevestigd is. De jubilaris werd ont vangen met een welkomstlied, hem door de leerlingen toegezongen. Daarna zongen nog enkele leerlingen als solisten liederen, op de piano begeleid door mej. Claessens. Vervolgens werd de jubilaris toegespro ken door een der leerlingen, die, namens alle meisjes, Pater van den Tempel harte lijk gelukwenschte en hem dankte voor het vele, dat hij in het belang en voor het geestelijk welzijn der leerlingen deed, o.a. in de door hem geleide meisjes-Congrega tie. Namens curatoren, docenten, oud-leer lingen en de leerlingen bood zij den jubi laris als huldeblijk aan een door den ont werper van kerkelijke kunst, den hoer Gerhard Janssen geteekr.nd Congregatie- keten met medaille, uit te voeren in ver guld zilver cd email. De rector, dr. A. Da rids, ging in zijn woord uitvoerig de vervulling der idealen van den jubilaris in diens verschillendo le vensperioden na ïn besloot met den wenscb, dat Pater van den Tempel nog vele jaren het devies zijner Orde, n.l.: „Laudare, benedioare et praedicare" aan het R. K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gra- venhage zou mogen dienen. De oud-rector, dr. L. J. Sicking, consta teerde in zijn toespraak, dat Pater van den Tempel aan het hoofd van een Katho liek meisjes-lyyceupi geheel in de lijn van zijn levenswerk op het gebied der Katho lieke vrouwenbeweging, de aangewezen man is. De jubilaris dankte vervolgens allen, die hem deze hulde hadden bereid; hij Bprak de hoop uit, nog lang aan het Lyceum te mogen blijven en zijn beste krachten to geven, om, behalve een nieuw schoolge bouw, in do toekomst ook nog de vruchten te mogen zien van zijn arbeid. Hierna werden eenige foto's gemaakt en heerschte nog een lijd lang een feestelijke stemming in het schoolgebouw. In den middag werd in Huize „St. Ur sula" aan de Eerste Van den Boschstraat een receptie gehouden, die zeer druk be zocht werd. Tot de bezoekers behoorden o.m. do HoogEcrw. heer H. A. Th. van Dam, Deken van 's-Gravenhagc, verschil lendo eerw. geestelijken, wethouder Quant het Eerste Kamer-lid prof. dr. A. Steger en mevrouw Steger, terwijl uit Zwolle, Botterdam cn Nijmegen, waar Pater v. d. Tempel vroeger gewerkt heeft, vrienden van den jubilaris naar Den Haag waren gekomen om hem geluk te wcnschcn. Meer dan 100 telegrammen werden in den loop van den dag in Huize „St. Ur sula" besteld. Tijdens de receptie werd de jubilaris door vele Haagschc vrienden een schrijf bureau en door den R. K. Vrouwenbond een daarbij behoorenden stoel aangeboden, beiden ontworpen door Jan Wills. Verder werd den jubilaris nog aange boden een fraai geborduurd kazuifel, door zijn zuster ontworpen en uitgevoerd. Een groot aantal bloemstukken legden voort? getuigenis af van de sympathie, welke do jubilaris geniet. „Tijd". Naar de Missie. Vrijdag is do weleerw. pater A. J. J. Sehoonen, uit Roosendaal, van dc orde der Paters van de Afrikaansche Missiën van Cadier en Keer tot voor kort directeur van het Groot Seminarie dezer qrde vertrok ken om zich naar zijn missiepost aan de Goudkust van Afrika te begeven. Gelijk met hem vertrekken de weleerw, paters Boumans, uit Sncek; van Rooy uit Udenhout; en Tilly uit Berg en Herbleyt. Volgens „Do Grondwet" vertrekken op 22 October a.s. nog twee missionarissen van deze orde naar de Missie en wel naar den Noder-Volta. Het zijn de weleerw. por ters Versteegen uit Tilburg; en Hertrig, uit Moergestel. 28 Sept. a.s. vertrekt de eerw. broe der Bruno Niessen uit het Carmelieten klooster te Vaals naar de missie in Brazi lië, waar hij reeds 16 jaren met ijver en vrucht werkzaam was. UIT OUDE KEUREN. Wegenvraagstuk. Het wegenvraagstuk, dat onzen tijd zoo zeer bezighoudt, is geen nieuw verschijnsel onder de zon. Om maar bij onze Vaderlandscho histo rie te blijven en niet terug te treden in do heel grijze oudheid, zij hier gewezen op Julius Caesar, die zijn Romeinsche legioe nen in ons land al wegen liet bouwen; zo worden zoo nu en dan nog weer opgegra ven. En Napoleon had ook al te kampen mot gebrek aan goede wegen. In de stad Leiden schijnt men in 't mid den der 17e eeuw evenals wij thans last van straten met kuilen en dergelijke onge makken gehad te hebben. We zijn bozig proeven te nemen met nieuwe systemen om van do hobbels af te komen. Zoover waren onze voorouders nog niet. Van de 27 en 28 Keur „Behelsendo verboth van aen de Bier, Bleyckcns ofte Moolenaers Wageus, Raderen ofte Wielen met Yser beslagen to gebruicken, off Kruy of Korde- wagens te gebruyeken met twee Raderen met Yser beslagen", werd een „Amplictie", ,in te vorigen in 't Keur-boek Fol. 23 op den Eersten February 1666" van kracht. In dit duplicaat kan men o.a. lezen: „Alsoo men hij ervaringe bcvint dat dezer Stede Straten secr ongelijck gemaackt ende ghehroocken werden, door do Wielen ofte Raderen van de Bierwagens van de Brou wers, ende van de Wagens van de Bleyckers en Moolenaers, mitsgaders do Nieuwe Kruy-wagens met twee Wielen, met Yser beslagen synde" besloten be- stuurdcren to ordonneeren, dat de wagens van Bierdragers en verder genoemden al leen mochten hebben houten onbeslagen wiele van „bequamo brecte". Bij eerste, tweede en volgende overtredingen van dit voorschrift werd een boete van resp. 3 en 6 gulden en van vorbcurlverklaring der wagens toegepast. En dat alles geschiedde ter voorkoming van „groote ontcieringe van do Stadt, ende werckelijko last van de Burgers van Ge- huysden, tot welckers last ende Kosten de selve moeten werden vernieuwt ende on derhouden"; ter voorkoming „mitsgaders (van) onghemack endo peryckel voor dio geene die de selve (n.l. do straten) ge bruyeken". De zorg voor liet plaveisel der straten strekte de Overheid ook uit tegen do balda digheid. 't Zal iemand gebeuren, die op de Bree- straat een klinker uit den weg haalt, dat een politie-agent hem van zijn bovenklce- ren ontdoet. En tocli niet minder was de straf, waarmede Keur XIX dien onvor- laat in 1658 in Leiden bedreigde. Wij le zen daar letterlijk: „Niemand, 't zy jojick of out, vermagh de straten te breecken, ofte oock steenen, 't zy luttel ofte veel daer uyt te trecken, op verbeurte van syn opperste Kloet, het- welcke hem dadelijk bij do Suhstiluyt Schouten, ofte dc dienaérs met den Swaer- de afghenomen ende uyt-getrocken eal werden." Voor „twintigh sluyvers" kon men het kleed dan terugbekomen, terwijl ouders en voogden voor do kinderen en minderjarigo jongeren do hoeten zullen betalen. Tot dat ouderwctscho wegenvraagstuk behoort ook wel de zorg, die de Overheid blijkbaar had voor den voetgangers. In onze Haarlemmerstraat met zijn dub- belsporige tramhaan mocht ook wel eens een dergelijke voorzorg genomen worden. In Keur XXVIII van 1658 staat n.l.: „Niemand sal eenige wol-sackcn, packen, mandons-kassen, kisten, ofte andere wa ren, soo hoogh op de Korde-wagens of op het hooft van dien mogen leggen, ende daer mede langhs de straten om-kruyen, dat hem daer door 't ghesicht voor uyt wert benomen." En als iemand dan toch zijn handkar zoo hoog opgeladen had, dan moest een ander iemand vooruit of terzijde loopen, die de goede luyden de straten gebruyeken- de, ofte de kinderen aldaer spelende, (tot afweeringe van allen ngelucken) van do komste vau den selve wagens, waerschou- wen". Voor goed verkeer trachtte de Lcidscho Overheid in die dagen ook door*zoo goed mogelijke breedte der verkeerswegen te zorgen. „Af-heyningen, Uylsteecken, Stou- pen of Getimmerten op dc Straten" waren verboden, tenzy „met voor-welen ende ver lof van die van de Gerechte, dc boschadigh- de partijen daer op al-vooren gehoort zijnde", 't Was ook precies uitgerekend wat het lijden kon, als iemand voor zijn nering of bedrijf uitstalvensters of luifels behoefde. „Sal mede niemant in de voorsz. stra ten of op de voornoemde grachten eenige veynsteren, tot glierijf van sijno neeringe of andersins, dagelicx open mogen hou den, 't zy leggende of staende, verder dan eene voet seven en de drievierendcel van en duym, af to melen van de deur of vcyn- ster-stylcn". En in de volgende, de 17o Keur staat o.m.: „Alle loyvingen, die ycmant, tot gerijf van syn neeringe, voor syn deur toeghela- tcn sullen werden te doen maecken, moeten werden gcsteldt ter stratcn-wacrts hoogh, wyttor straten ghemeten, ten minsen se- vendhalve roede voeten." Aldus zou over het „Ophalen van Val- .bruggens" alsmede over do straatreiniging nog oen en ander wetenswaards uit do Keuren op te diepen zijn, wat wc nalaten, om niet al to uitvoerig ap het chapiter van het verkeer en de straat in te gaan. Dit moge uit bovenstaande wel blijken, dat de zorgen voor een behoorlijk verkeer de schouders van de stadsoverheid ook in do dagen van bijna drio eeuwen terug reeds drukten, blijkens de maatregelen, die in de oude Keuren nog te lezen staan. CAUSEUR. FE RIJNSTREEK. ALPHEN AAN DEN RIJN. Winkelstand. In de Prins Hendrik straat heeft de heer H. J. L. van Rhoon naast de bekende kapperszaak voor hoe ren heden een keurig modern ingerichte Dames-salon geopend. Do dames vinden daar een uitstekende gclcjfcnheid voor Bobbed en Shingled-knippcn, Bruidscoif fure, Manicure enz. Do ondernemende eige naar heeft zich voorts bijzonder geprepa reerd voor het bewerken van alle soorten haarwerken. Ten slotte heeft de heer van Rhoon do noodigo maatregelen getroffen, om de dames een speciale vakkundige be handeling van haar kapsel te garandceren, zoodat wij een bezoek gerust durven aan raden. Do ingang naar deze salon is Prins Hendrikstraat 124. Jubileum. Gisteren was het 25 jaar ge leden dat de heer C. Ketel in dienst trad op de scheepsbouw werf van den heer A. Pannevis. Als blijk van waardeering werd den jubilaris door zijn patroons een gou den horloge aangeboden, terwijl hem door het personeel zes fraaie stoelen werden ge schonken. Opdracht. Aan den aannemer A. J. J. v. Engelen is opgedragen het bouwen van een woon- en winkelhuis in de Juliana- straat. „Eerbied in Gods huis". Zondag 26 Sept. Vroegmis 9, 10, 1 uur, Hoogmis 2, 3 uur, Vespers 4 uur. HAZERSWOUDE. Geboren: Jan, z. van J. Dekker en O. Schlamilclb Jan Dirk, z. van J. D. de Kort en C. van Driel. Picter, z. van L. Havenaar en J. Ncugennan. Getrouwd J. W. Slootweg en H. do Gelder, beiden uit Hazerswoude. M. Noordam en J. do Gelder, beiden te Ha zerswoude. KOUDEKERK. Collecte. Do alhier gehouden collecte ten behoeve van het Ncdcrlandschc Roodc Kruis heeft opgebracht netto f 48.89. Geboren: Catharina Martna, d. van H. Otto en M. C. van Leeuwen. NOOTDORP. Geboren: Hendrikus z. van M. C. v. Veen en P. Roeleven. Ondertrouwd: Ghrisliaan vau Oud- heusden 31 j. en Adriana Oudshoorn 27 j. WOERDEN. Het R. K. Mannenkoor. In een goed bezochte vergadering in café Woltz heb ben besprekingen plaats gehad om te ko men tot de oprichting van een R, K. Man nenkoor, waartoe in principe dan ook is besloten. De vcreenigïng zal zich uitsluitend ten doel stellen liet bocfencn der zangkunst. Het lidmaatschap wordt opengesteld voor alle R. K. mannen, zonder onderscheid van rang of stand, mits boven 18 jaar. Een 20-tal aanwezigen gaven zich bereids als lid op. Tevens werd door do vergadering een voorloopig bestuur samengesteld, waarin zitting zullen nemen de heeren G. v. d. Vlist, N. Vlug, H. Hendrickse, G. Smaling en Ch. GottonboB. Voor het regelen van verdere aangele genheden, zooals het kiezen van een naam, het vaststellen van een reglement e.d. zal volgende weck nogmaals een vergadering worden gehouden. Aanbesteding. De architecten Slinger en Groen besteedden aan ten behoeve van den heer H. v. Vliet, den verbouw van een woonhuis met lunchroom, raming f 9000. Ingeschreven werd als volgt: P. G. Vee- lenturf, Bodegraven, f 11.000.—, W. Bon man, Woerden, f 10.360.J. v. Dillen, Zeg veld, f 10.250.P. Bestcbrocr, Woerden, f 10.240.P. v. d. Voorenen J. v. d. Hadel- kamp f 10.200.—. De gunning werd aange houden. Geboren: Elisabeth Jannigje, d. van O. de Groot on J. van Woudenberg. Wij nand IJsbrand, z. van J. Pels en A. Span nemaker. Quirinus Johannes, z. van A. H. Sluijs op H. C. Merks. Gerrit Dirk, z. van J. Th. Bakker on J. O. A. Zaal. Jacolina Adrians, d. van J. Kraaij en J. v. Leeuwen. Gehuwd: G. Plomp en W. M. Bier mans. Overleden: W. A. W. v. d. Vlist 39 j. M. v. d. Landen echtgen. van W. A. C. v. Zevenhoven 82 j. H. Oodec 60 j. A. van Rcgteren 74 j. echtg. van T. v. Vliet. -H. M. P. W. C. Verbeek wed. van H. B. C. Sweerman 62 j. LAND- EN TUINBOUW Veiling H. B. G. te Lisse. Gehouden leverbare veiling van do Coöp. Vcilingver. H. B. G. te Lisso op Vrijdag 24 September des namiddags te 2.30 uur. Aanvoer 350. Kooplust goed. E.v.t. Butler Cup 2.35. C'rani. Brilnant 0.951.50. Rose Grisrlelin 1.402.10, Fla mingo 3.La Precieu8c 2.Gele Prins 2.35, La Reine 0.80—1.25, Witte Valk 1.30, Scarlet Due 3.05. D.v.t. Murillo 1.55—1.60, Theeroos 3.26, Imp. Rubrorum 3.50v Cour D'Or 3.25, La Candour 1.552.20. D.w.t. Proff. Rauwcnhoff 0.00- 1.20, Will Copland 0.852.Bartigon 1.45—1.76. E.N. Ornalus 1.752.25. Golden Spui 8.66 LML Had. dc Grnaff 4.50-5.50. D.N. Von Sion II 3. Hyacinlhcn: E.W. La Grandcssc 13— IE 2.703.L'Innnonccnce 20—1 16.50, L'In- noiifcncc 19 15.50. E.R. Gertrude 18—20 20.50-22.—, Queen o. t. Pinks 17—10 15.—. E.B. Que o. 1. Blues 15—17 10.50. E.W. La Grandcssc 10-18 0.20. E.G. City ol Haarlem 14 15 8.25. Oranje Boven 13—15 6.Yellow Hammer 13—17 i3.— Bijgoed: 'Lil. LTmballatum 6.Lil. Tt- grinum 15 op. 4.20, Lil. Triginum 13 op 3.10, Anem. The Caen 05.Iris Angelica 1.50, Iris Hisp. in soorten 5.—35,Dubb. Ga- lanthus 3.Enk. Galanlhus 1.—1.30, Iris King o. t. Blues 15.30.Iris Imperator 16.25.Holl. Iris in soorten 30.1.10, Pioen Le Girant 3.60. RECHTZAKEN Water bij de melk. Do Dolflsche kantonrechter veroordeel- do den landbouwer P. S. Z. te Schipluiden tot f 400 boete subs. 40 dagen hechtenis wegens toevoeging van 6 tot 18 pet. wa ter aan do melk. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Rcdactioj De slechte straatverlichting in de Pieler de la Courtstraat te Leiden. Leiden, 24 Sept. 1926. Mijnheer do Redacteur! Beleefd verzoek ik opname van het vol gende in Uw veelgelezen blad. Do lange winteravonden komen weder aan en bovengenoemde straat zal weder, evenals vorige winters, \s avonds in een Egyptische duisternis gehuld zijn, aange zien do daar aanwezige straatverlichting totaal onvoldoende is. In deze ge- heelc 6traat staan n.l. 4, zegge vier lan taarns, welke deze lange en hrcedo straat moeten verlichten, waaronder één gaslan taarn. Om 11 uur worden er 2 gedoofd, dus blijven er 2 branden, doch in do z.g. oudo P. do la Courtstraat wordt de daar aanwezigo gaslantaarn ook gedoofd, dus is hier absoluut geen verlichting meer. Zouden de desbetreffende autoriteiten hier in geen verandering kunnen brengen? Mijn inziens zou de gaslantaarn in do oude P. de la Courtstraat moeten verdwij nen on daarvoor in do plaats 2 electri.soho lantaarns moeten komen. In het nieuwe gedeelte zouden aan den kant waar nu geen lantaars staan 2 nieuwe lantaarns bij moeten komen. Verder zouden do il aan wezige lantaarns weder op hun volle liciit- slerktc gebracht kunnen worden, daar deze enkele jaren geleden, door een appa raatje aan de paal te bevestigen, getem perd zijn, aangezien do straat toen nog maar enkel bebouwd was. Nadien is do straat dubbel bebouwd geworden, imardc straatverlichting is niet verbeterd Hopende, dat hierin spoedig verandering moge komen, teeken ik, U Mijnheer de Redacteur dankzeggend voor do verleende plaatsruimte ,Eon hew. van do P. de la Courts!r. ALLERLEI Onrijpe ooft. Wanneer de vruchten rijp Irggin^gn te worden onder de koesterende stralen der zomerzon, maakt ziel) van deu ingnwli soms liet ongeduld meester om zirli dik wijls ten koste van z'n gezondheid aan vruchten te goed te doen Vooral zijn het do kinderen, die niet kunnen wachten tot de vruchten rijp zijn en die mot begeerige blikken do nog onrijpe pruimen, appels, en peren enz. beschouwen En wal naar boneden valt, te vroo r cm rijp i I n ziju, wordt voor goede buit verklaard en vaak gevoegd door wat onrijp van <l" I i- men wordt gesnoept. Zonderling dat liet verlangen naar vruchten bij kinderen zóó sterk is, dat zij zelfs door de wrangen, on aangename:), sterk zuren smaak van on rijpe vruchten zich niet laten weerhouden. Kinderen, die in dtm herfst achteloos pe ren- en appelboomen voorbijgaan, kunnen in Juli en Augustus bijna van do groeno vruchten niet afblijven. Ook hier is het 't verbodene, «lat lokt. Zijn onrijpe vruchten dan werkelijk zoo zoo schadelijk? Deze vraag moet nadruk kelijk met „ja" worden beantwoord. Voor eerst is het scherpe zure van een veel ie sterk voedsel voor de maag, dat zij in groo te hoeveelheid niet kan verdragon en dan ook op do darmen een zeer ongunstigon in vloed uitoefenen. Do laatste loonon dit wel door do heftii'o pijnen, die zij den eier van veel onrijp ooft veroorzaken, wat doorgaans gepaard gaat met veel te sterken stoelgang. Verder bevat de onrijpe vrucht veel meer cellulose dan voor den monsch veroischt wordt en dat meerdere werkt om zijn moei lijke verteerhaarheid schadelijk. Boven dien belet de onaangename, wrange smaak dikwijls het voldoende kanwen en geraakt de vrucht in do maag zonder voldoende lo zijn fijngemalen, wat ook al niet bevorder lijk is voor eene goede spijsvertering. Gewoonlijk worden onrijpe vruchten door kinderen in groote hoeveelheden gcgefoti en dan natuurlijk in het geheim, zoodat ouders daarmee geen rekening kunnen houden, 't Behoeft dus volstrekt geen be wondering (e wekken, dat een kind, dat een dozijn onrijpo pruimen heeft gegeten en dan bijv. zijn gewone kwanturn melk drinkt, opdat moeder niets van het prui- monoten zal merken, plotseling lievige maagpijn en darmaandoeningen krijgt. De maag is weliswaar een zeer geduldig or gaan, maar men kan er toch niet al le veel van vergen, anders wordt ze rcbelseh. Nu komt er nog hij, dat door onrijp ooft gewoonlijk een groot aantal microhen enz in de maag komen, die, daar hij op d" bo vengenoemde wijze is beschadigd, in w gelegenheid zijn zich te vermeerder) o Men heeft vroeger wel eene gedacht dat door het eten van onrijpe vruchten chole ra zoo kunnen ontstaan, maar van dezo mooning is men als onjuist teruggekomen. Doch wel kan men aannemen dat door het eten van onrijp fruit dc maag zóó wordt aangedaan, dat zij schadelijke kienen als cholera bacillen niet meer kan dood' n, wat zij ii ez' nden toestanden wel kan.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 13