DINSDAG 21 SEPTEMBER 1926 17e Jaargang. No. 5369 3)e Saidóoha (Sou/tank ABONNEMENTSPRIJS badraagt bij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwarta&L jYanco per post I 2.95 per kwartaal, get Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, tyj voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cl. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gowone adverlentlën 30 cent per rog*J Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. Klolno adv orient Jën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur on ver huur, koop en verkoop fO.50. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. V De Troonrede, Sober, en niet alleen sober maar ook sjap dat is onze indruk bij het lezen van do Troonrede, waarin heel weinig nieuws wordt gezegd, en wat er gezegd wordt nog heel vaag is; en waarin geen enkel forsch of frisch geluid ons tegenklinkt. Hot heeft den schijn van het program céuer regeering, dio haar taak is moe gewordenin ieder geval, liever van daag dan morgen haar plaats voor een op volgster wil inruimen. Voor deze laatste veronderstelling zou mea een bevestiging kunnen vinden in de alinea: „Op politiek gebied zal, in af wachting van het herstel van normale verhoudingen, de lijn, in den loop van het achterliggende riltingsjaar uitgestippeld, blijven ge volgd". De regeering vindt het blijkbaar noodig, er nogmaals aan te herinneren, dat haar bestaansreden ligt in politiek- abnormale verhoudingenl Wij willen intusschen hopen en vertrou wen, dat het optreden van het ministerie^ 'Kan in het komende jaar krachtiger zal blijken in de daden, dan de woorden in d.e Troonrede kunnen doen vermoeden. De eenige alinea, waaruit een eenigs- zins sterk willen spreekt, is die over den land- en tuinbouw: „Er wordt met kracht naar gestreefd", do tijdelijke belemmerin gen in den afzet der producten een einde te doen nemen. Maar tot onze spijt verne men wij hier geen enkele nadere aanwij zing van dat „met kracht" streven. Wij missen in de Troonrede een alinea voor leger en vloot, vooral nu, na de critiek van den laatsten tijd op de plannen van Minis ter Lambooy. Doch ook Jiiar-jmhim» - gering never de handen niet door eenige vaste, omlijnde toezegging te willen bin den; en zij zwijgt daarom blijkbaar maar liever 1 Nogmaals: Mogo cTe daden-kracht der regeering meevallenI Wat, gezien de per sonen, die het ministerie vormen en ondanks de abnormale politieke omstan digheden, waarop het is gebaseerd ze ker niet als een ten eenenmaie ongegronde verwachting mag worden beschouwd. H. herhaaldelijk is uitgesproken. Maar al te vaak rijzen de haren te berge bij het lezen van verslagen van studenten en rapporten van jonge in genieurs, en verbaast men zich over gebrek aan zin voor logische indec- ling, tekort aan oefening in het dui delijk uitdrukken van de gedachten en afwezigheid van taalgevoel. Bij dit alles mogen wij wel opmerken, dat, waar Katholieken invloed op het on derwijs kouden uitoefenon, steeds de wijs begeerte is gewaardeerd als de moeder der wetenscbappenl Men kan van de Katholieken niet zeggen, dat niet juist zij aan de studie der wijsbegeerte voor een wetenschappelijke vorming steeds in do practijk de grootste waarde hebben ge hecht 1 Oppervlakkigheid in het onderwijs. Gisteren heeft aan de Universiteiten met de gebruikelijke redevoeringen de overdracht plaats gehad der Rectoraten. En in Utrecht èn te Delft hebben de Rectoren daarbij gewezen op oppervlak kigheid in het onderwijs. Prof. dr. J. H. Suyling te Utrecht gaf als zijn meening te kennen, dat Gymno- eium en H. B. S. hun leerlingen niet voh komen voorbereiden voor de Universiteit. En hij vervolgde: Wie in de opleiding der jeugd een tegenwicht tegen de gevaren van de vrijheid van het Hooger Onderwijs zoekt, staat voor de keuze óf het voor bereidend onderwijs te verdiepen óf do academische studie met een in leiding van sterken philosophischen inslag te doen aanvangen. Welke weg verdient de voorkeur? Dij het voorbereidend onderwijs is, zoo betoogde de professor dan verder, geen plaats meer op de programma's te vinden voor de wijsbegeerte en haar gevolg van aanverwante vakken. Moeten dan do studenten verplicht worden aan de academie een algemeenen propaedeutischen (voorbereidenden) cur sus to volgen? vroeg vervolgens hoogleeraar? „In beginsel Malt daarvan alles te zeggen", aldus prof. S. Maar vele „welhaast onoverkomelijke moeilijkheden", zoo ging hij voort, zouden in de practijk ïnoeten worden overwonnen; „het ware niet verantwoord, aan den langen studie tijd nog eenige maanden toe te voegen." Met instemming nemen wij hierbij over 'de erkenning van prof. S., dat wijsbegeer te en Godsdienst onafscheidelijk zijn! Om aanemelijk te wezen zou de pkilosophischo propaedeuse aldus moeten worden ingericht, dat do on derscheiden kerkelijke inzichten aan het woord konden komen. De rector-magnificub Yan de Technische Hoogeschool te Delft, prof. dr. G. v. Iter- ion Jr., klaagde eveneens over de weten- chappelijke opleiding. Hij zeide o.m.: Grondigheid bij het voorbereidend onderwijs, ook voor andere vakken, liever dan veelheid van oppervlakkige kennis, is een wenscli, die aan de T. V Een verouderd standpunt. Bij do overdracht van het Rectoraat aan de Leidscho Univarsiteit sprak prof. dr. De Sitter ook over het Leidscho Studen tencorps en hij zeide daarvan: Het Leidsche Studentencorps toonde bij verschillende gelegenheden zich be wust te zijn, dat zijn taak niet uitslui tend op het gebied der „gezelligheid" ligt. Het was steeds bereid zijne mede werking te verleenen. Ik denk b.v. aan de krachtdadige hulp bij de ontvangst van vreemdolingen eu dergelijke gelegen heden, en aan het vervroegen van den groentijd op verzoek van de juridische faculteit in het belang van het onder wijs. Het Leidsch Studentencorps be schouwt zich zelve gaarne als de ver tegenwoordiger van alle studenten. Het verwerft zich het recht ook door ande ren als zoodanig beschouwd to worden door do wijze waarop het zich van de verplichtingen, die vertegenwoordiging medebrengt, kwijt en toont het belang der Universiteit boven dat der studen ten te stellen, beter gezegd het belang der studenten als leden der Universiteit boven hun individueel© .belangen teneorps de vertegenwoordiger is van alle studenten; dat het.... „het recht heeft als zoodanig zich te beschouwen on door anderen beschouwd te worden, is in klaarblijkelijk en strijd met de feiten. De verhouding tusschen het aantal stu denten en de loden van het Studentencorps wordt steeds ongunstiger voor het laatste. Dit jaar b.v. hebben zich meer leden opgegeven allèèn voor de Vereeniging van Vrouwelijke Studenten dan voor het Stu dentencorps. De, laten wij zeggen: vreemdsoortige maniereu, die het Studentencorps er op na houdt, als de aan het barbarendom herinnerende ontgroening, doen naar bui ten, althans voor den objectieven beoordeeler, de achting voor deze instel ling niet stijgen; integendeel! Alleen als men dat „recht", waarvan prof. de Sitter sprak, zou willen doen gronden op grootheids-vertoon en wichtig-doenerij, die mogelijk zijn door geld-bezit, zou men er een basis t hebben. Maar dat standpunt is toch niet in over eenstemming met do vorderingen van de beschaving, van de cultuur? Dat is een verouderd standpunt 1 Prof. do Sitter heeft zich, naar wij mec- nen te mogen aannemen, in dit opzicht laten verblinden door uiterlijken schijn 1 Quandoque bonus dormitat Homerus. Zelfs de goede Homerus dommelt wel 'ns inl BUSTENLAÜD Volkenbond Nederland te Genève. Rapporteur voor mandaats- kw es ties. De Volkenbondsraad heeft thans defini tief besloten, dat Nederland rappor teur in den Raad wordt voor mandaats kwesties. Voor de codificatio van het int. recht wordt China genoemd. Stresemann's eerste debat. Alle kwesties van Memel blijven hangende. De Volkenbondsraad heeft zich in zijn zitting van gisteraamiddag beziggehouden met het Memel-land en de Financiën van Danzig. Bij do Memol-kwestio ging het voorna melijk om de vraag, of de ondertoekonaars van het Memel-statuut het recht hadden, op grond van een beweerde schending van artikel 17 der Memel-conventie bij den Raad te protesteeren, hoewel zij vol gens hun eigen mededeeling daarvan slechts door een schrijven Yan den secre taris-generaal van den Volkenbond kennis hadden gekregen. De Litausche gedelegeerde bestreed de opvalling, als zou de secretaris-generaal het recht bobben, bezwaren van het Me mel-gebied ter kennis te brengen van de onderteekenaars der Memel-conventie, daar in het betreffendo artikel slechts ge zegd wordt, dat de leden van den Raad het recht hebben de aandacht van den Raad op schendingen to vestigen. Do juridische commissie was er niet in >slaagd, ter zake tot oen eenstemmig advies te komen. De debatten kregen bijzondere beteeko- nis door het feit, dat voor de eerste maal de DuILsche gedelegeerde, minister Stro- semann, in den Raad het woord voerde. Nadat do Litausche gedelegeerde zich mot het meerderheidsrapport der com- missio accoord had verklaard, in welk rapport do meerderheid zich op het stand punt 6telt, dat de onderteekenaars der Memel-conventie het recht hebben, zelf nauwkeurig te preciseeren, in welke ge vallen de conventie is geschonden, hetgeen zij evenwel niet hadden gedaan, ver- klaardo Stresemann met het raport in te stemmen, indien daarin zou worden ge constateerd, dat de mededeelingen der in woners van het Memel-gebied aan do autoriteiten van het Memel-gebied, gericht moeten zijn aan de verschillende regeerin gen der staten, dio in den Volkenbonds raad vertegenwoordigd zijn en niet aan den Volkenbond zelf, of aan diens secreta ris-generaal. Voor de Duitsche delegatie, aldus Stresemann, gaat het er slechts om te constatoeren dat elke in den Raad ver- togenwordigdo mogendheid het recht heeft om kwesties, die op schending der Me mel-conventie betrekking hebben, te be spreken. Lord Robert Cecil verklaarde, dat do Engelsche regeering, in verband met do juridische zijde dezer aangelegenheid, haar protest heeft ingetrokken, doch dat zij zich het recht voorbehoudt, eventueel z. t. daarop terug te komen. Daarop nam Stresemann nogmaals het woord, om to verklaren, dat het hem be kend was, dat een der belangrijkste kwos- namelijk de financieel©, langs derheid accoord verklaren, daar hij en heeft om aan te nemen, dat ook de ove rige nog hangende kwesties langs vriend- schappelijken weg geregeld zullen worden. Daarop nam de Raad het voorstel van Guerrero betreffende do aanvaarding van het meerderheidsrapport met algemeen© stemmen aan. Alle kwesties blijven dus hangende, voor zoover zij niet langs vriendschappe- 1 ijken weg tusschen Lltauen en het Me mel-land worden geregeld. De ontwapeningsconferentie. Voor de volgende Assemblée bij o en. De Fransche gedelegeerde De Jou venei, heeft gisteren in de derde (ontwapenings)- oommissre oen belangrijke verklaring af gelegd. Hij verklaarde'namelijk, dat er voor de Franseho regcering noch een technische, noch een politieke hinderpaal bestaat te gen het bijeenroepen der internationalo ontwapeningsconferentie. Do derde commissie nam dan ook met algemeeno stemmen een resolutie aan, waarin do wensch wordt uitgesproken, dat het program voor deze conferentie het volgend jaar zal zijn opgesteld, en dat de ontwapeningsconferentie zelf vóór de volgende vergadering van den Volkenbond zal bijeenkomen. Op voorstel van don Engelschen gedele geerde waren in de resolutie de woorden ingclascht, dat de conferentie „behalve in geval van materieel© onmogelijkheid" vóór de volgende Assemblée zal bijeen komen. De door De Jouvenel afgelegde verkla ring trekt sterk de aandacht, daar zi, wordt opgevat als een bewijs, dat Frank rijk. nu de verdragen van Ix>carno door Duilschlands totreding tot den Volkenbond in werking zijn getreden en na het inlei den eener nieuwe Fransch-Duitscho po litiek, de ontwapening zoo krachtig moge lijk ter hand wil nemen. diger aan een andoren advocaat aan to bieden. Ongetwijfeld zal het Tondaro zeer moei lijk vallen, een anderen verdediger voor Lucetti te vinden. De verhouding met Frankrijk. Nieuwe agitatie, net bekend worden van het bericht, dat de kapitein van oen Franscho mailboot 1u de haveu van Livorno gedwongon is de Fransche vlag to strijken cn de Italiaan sche vlag te hijschen, heeft op Corsica groote verontwaardiging gewekt. Dienten gevolge hebben zich te Basbia enkele Inci denten voorgedaan. Voor het Italiaansche consulaat is oen grooto anti-fascistische betooging gehou den en de consul werd gedwongen do Fransche vlag naast do Italiaansche to hijschen. De beloogers trokken vervolgens naar de haven, waar zij do kapiteins van Italiaansche schepen dwongen de Fran scho vlag te hijschen. Van de Italiaansche grens wordt ge meld, dat Zondag alle Franschen, die uit bet grensplaatsjo Mont Cenis over grens wilde gaan, door de carabinieri daar in verhinderd werden. Dezen hadden stren- opdracht ontvangen geen enkelen Franschman over do grens te laten. De „Information" meldt uit Rome, dat de campagne tegen Frankrijk in do Ita liaansche bladen opnieuw is begonnen. Volgens dc Italiaansche opvatting moe ten de onderhandelingen, die tusschen Ro- mes cn Parijs reeds zijn begonnen, zich iet bepalen tot incidenten, dio zich sedert den aanslag op Mussolini hebben voorge daan, doch zich uitstrekken tot het geheels vraagstuk der politieke betrekkingen tus schen beide landen. Mussolini steil zich op het standpunt dat hij geen campagno tegen zijn volk kan dulden, en verlangt, dat de Fransche regee- ring hieraan een einde zal maken. Mocht Frankrijk weigeren zijn eischen in te wil ligen, dan zal een geheel nieuwe oriëntco- ring in de Ilaliaansclie politiek tot stand Italië. De aanslag op Mussolini. Weigering om den dader verdedigen. Men schrijft uit Rome aan do „Mflbd Interessant ls het feit, dat alle advocaten van Rome geweigerd hebben, den bedrijver van den jongsten aanslag op Mussolini, Lucetti, to verdedigen. Men heeft zich, om een verdediger te vinden, tot den president der Romeinsche advocatenvereeniging moeten wenden, welke organisatie, zooats men weet, onder leiding van den fascisti- schen advocaat Tondaro staat. Juist hij is nu door den rechter van instructie aangezocht, de verdediging van Lucetti op zich te nemen. Dit verzoek kan bij, volgens de bestaande voorschriften der vereeniging niet afwijzen. Daarentegen is het den aangezochte wel geoorloofd, de verdediging van den misda HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Stresemann's eerste debat In den Vol kenbondsraad. Nieuwe agitatie In Italië tegen Frankrijk Onthullingen van Pangalos, den Griek- schen ex-dictator. Nadere bijzonderheden omtrent don stormramp hoven Florida. (2o blad). De opening van de Staten-Generaal. H. M. de Koningin spreekt de openings rede uit (1ste blad). Benoemingen In. het Bisdom Haarlem, (Kerknieuws, lsto blad). Twee rectoren-magnifici onzer Universi teit geven een beschouwing over het on- werwijs op Gymnasium cn H.8.S. (Drie star). i afgetreden rector-niagnificus der Leidscho Universiteit, prof. de Sitter, over het Leidsch Studentencorps. (Driestar). „Onthullingen" van Pangalos. Een groote nationale taak verhinderd. Zooals do Atheensche correspondent var. het „Berl. Tagebl." meldt, is do in een vesling op Kreta geinternerdo vroegere dic tator Pangalos plotseling met opzienba rende politieke onthullingen voor den dag gekomen. Hij vertelde den bekenden Griekschen journalist Athanatos, die hem bezocht.dat zijn val do vervulling van oen grooto natio nale laak had verhinderd. Met hot doel, de algemeene ontevredenheid af te leiden, had Pangalos namelijk in allo stilte, zon der er de andere ministers of ook zelfs den generalen staf in te kennen, een oor log met Turkije voorbereid. Hij was voor nemens, Thrazië te veroveren, en dit gebied zoo snel te bezetten, dat geen onkelo andc- vreemde mogendheid tijd zou hebben gehad om te intervenieeren. Met opzet had Pangalos den Turken bij do onderbande Hngen over do kwestie der vluchtelingen zulko zware voorwaarden gesteld, dat deze ze onmogelijk konden aannemen cn inder daad zijn naar men weet, do Grieksch Turksche onderhandelingen op 21 Augus tus twee dagen vóór Pangalos' val, zonder lesultaot afgebroken. Op 25 Augustus ver telde Pangalos. zou een bekende militaire persoonlijkheid op den Balkan te Athene het plan de campagne tegen do Turken mei bem komen bespreken. Deze Balkanmo- Rcndheid had toegezegd, dit haar geheele legermacht Griekenland in den strijd teg-r- do Turken te ondersteunen, en als tegen prestatie zou Griekenland haar militaire» bijstand verleenen, als ze zelf eens bed rei-i mocht worden. Dezo mogendhoid had ech ter geëischt, dat het bondgenootschap niet door een pariljregeering, maar door ons zoowel ala door de monarchisten en Vene- selisten zou worden onderteekend, aldue Panjïatoa. Iteze onthullingen ran Pangalos hebben natuurlijk niet alleen in Oriekenland, maar in heel den Balkan groot opzien gebaard. In het grooto Orlekacho dagblad „Vra dini". dat als lijfblad va» do dictator gold publiceert een ran Pangaloe' medestanders nog nadere bijzonderheden over de oorlogs zuchtige plannerf van den man, wiens val op het nippertje af een nieuwen Balkan oorlog schijnt te hebben verhinderd. Pan galos zegt, het plan te hebben gekoesterd, de Turken uit Europa te verdrijven en Konshintlnopel tot oen Griekache stad te maken. Voorloopig echter had hij het alleen op Thacië mot Adrianopel gomunt. Hod hij dit eenmaal bezet, dan wilde hij eerst rua- tig het verdere verloop der zaken in Tur kije afwachten. Een of anderen dag zoo Kemal ten val worden gobracht, wat vol gens do meening van Pangalos do ontbin ding van Turkije tengevolge moejf. hebben Hiervan diende Oriekenland dan te prort- leeren Het moest de Turken uit Europa jagen Turkije zou een zuiver Aziatische staal en Konstantlnopel een Grioksche stad worden Hsn zmt Griekenland het aldus Onze Geïllustreerde Pacina Do photopagina geeft o.m.: Opening Staten-Generaal In 1839. Onthulling standbeeld Pater Polrters te Oisterwijk. Intern. Radio-amatourstentoonstrtling to Amsterdam. Zeilwedstrijden to Haar-' lom. Voetbalwedstrijden te Utrecht. De verzwakto Turkije oen bondgenootschap aanbieden. Do Balkanmogondhoid, dio do Griekon bij do uitvoering van dit plan zou ondersteunen, was Zuid-Slavid Pangalos :ad liet verdrag van Saloniki alleen geslo ten om do Turken op zijn hand te krijopn Hij was oen aanhanger van de Groot-» Grieksche gedachte, voor welker verwezen lijking hij Venizelos, generaal Dermanlj en Kondiïis hoopfo to winnen !!.n7.unar1n« van hoeft onmiddellijk na i?pY Mei»*..- van dezo onthullingen een geharnaste ver klaring gepubliceerd, waarin hij mot be slistheid ontkent, dat Zuid-Slavifl iels met dezo onzinnigo plannen van Pangalos to maken had gehad Hij is er door trtouren- stold, dat men onmiddellijk aan zijn land neeft gedacht, dat immers door vredlcen arbeid de wonden tracht te hooien, die d» •orlog het heeft geslagen. Gisterenavond Hop to Athene ook hot ge rucht, dat Pangalos niet od Zuid-SlaviS. maar op Roemenië zou hrtibcn gedoeld. Hef monarchlsmo In Griekenland. Er gaan harnekkige geruchten over oen samenkomst tusschen Venizelos en ko ning Georgo van Griekonland. Het staat vast dat er officicelo telegrammen gewis seld worden, dio op dezo aangelegenheid betrekking hebben. Syrië. De pacificatie van het gebied. De toestand niet ongunstig. Bij zijn aftreden als Fransche hoogo commissaris in Syrië verklaarde Henry .Touvenol eonigen tijd gelpden, dat do rust in het mandaatgebied vrijwel was hersteld en do opstand dor Droezen nagenoeg was bewongon. Dit wordt thans in «en officicuse mede deeling aan do Franscho bladen bevestigd. Er wordt in gezogd dat do toestand in Syrië zich gedurende do laatste twee maan don in gunstigen zin ontwikkeld heeft na do overwinning in Djebel-Drocso en na do verovering van Socêide. Do bewegingen der Fransche troepen hebben het mogoüjk g :- maakt allo dorpen in dit moeilijk gebied to bereiken en do onderwerping der op standelingen te verzekeren. Alleen Soltan Attrasj houdt met zijn laatsto getrouwen cn ongeveer drie- tot vijfhonderd door hem betaalde ruiters den strijd nog vol. Hij vlucht echter do Fran sche troepen, om, profiteorend van do na burige woestijn en de onduidelijke grens lijn van Transjordanië om te ontkomen wanneer hij vlak op de hielen wordt geze ten. De krachtig geleide operaties rondom Damascus, eindo Juli, hebben do rebellen van Ghoïtha uiteengedreven. Zij worden door do Fransche troepen in do bergen van Hormon en do Anti-IJbanon achtervolgd. Alleen nog enkele bandietenbenden uit Djebel-Droese hebben zich bij Soltftn AU trasj gevoegd. Britsch-lndië. Godsdienstonlusten. Bij godsdienstonlusten, die te Nadzjiba- bad tusschen Hindoes en Mahomedancq hebben plaats gehad, werden vier perso nen gedood en veertig gewond.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1