DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1926 17e Jaargang. No. 5356 Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 por kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, by voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertenllèn 30 cent per regel Voor IngeoondeD Mededaelingw vordl het - dubbele ran het tarief berekend. z Kleine adverienUèn, ren ten hoogste 80 noorden, vairin betrekkingen worden aangoboden of gerraagd. buur on ver hoor, koop en verkoop IO.SO. 011 HOMMER BESTAAT UIT TWEE BLADER- BUITENLAND Volkenbond De verkiezing der Raadsleden. Het kicsregloment aanvaard. Nadat Motta gisteren als rapporteur over het ontwerp-reglement voor de ver kiezing den duur der herkiesbaarheid der negen nict-permanente raadsleden, den goeden geest van toenadering, die de de batten in do eerste commissie getoond hadden, had bezongen, volgden redevoerin gen in grooten stijl van Loefgren (Zweden) sir George Forster (Canada), Fitzgerald (Ierland) en de Brouckère (België). Des middags kwam echter een plotso- Iin einde aan al het vuurwerk der wei sprekendheid. De Deensche minister van buitenlandsche zaken, graaf Moltke, hield nog een filosofische rede over den helden moed der resignatie, die dikwijls niet het applaus van het publiek ontvangt, doch daarom niet minder verdienstelijk is en de Chinees Chu hield nog even een verkie zingsrede om zich voor een verkiezing voor den duur van 3 jaren op heden a^n te bevelen en toen was het ineens gedaan. Zelfs voorzitter Nintsjitsj vond geen en kel woord meer om de volkenbondsverga dering geluk te wenschen, dat zij met ver eende krachten thans eindelijk een kiesre glement heeft tot stand gebracht, waar naar reeds in 1921 mannen als Struijcken en Rolin gestreefd hebben en dat daarna ieder jaar opnieuw gewenscht werd. Zonder eenige stemming, zonder eenig applaus werd het kiesreglement aangeno men en Motta, die zich zoo buitengewoon verdienstelijk voor dit werk had gemaakt, verliot het podium vrijwel onopgemerkt zonder eenig woord van dank van den slappen voorzitter Nintsjits, alsof Motta een rappor leurtje over één der meest onbe duidende kwestietjes der agenda geweest was. latusschen, de hoofdzaak is, dat de Taadscrisis thans definitief lot het verle den behoort. Vandaag kan de verkiezing voor den nieuwen raad plaats vinden, vol gens het nieuwe reglement. De kansen van Nederland. Uit Genèvo wordt aan het „Bcrl. Ta- gebl." de candidatenlijst geseind voor de heden te kiezen niet-permanente Volken bondsraadsleden, welke lijst gisteren cir culeerde en inzonderheid door de Engel- sche delegatie wordt gesteund. De.candi datenlijst ziet er uit als volgt: te kiezen voor één jaar: België, Tsjecho- Slowakije en San Salvador; voor den tijd van twee jaar; Neder land, Perzië en Columbia; en voor een mandaatsduur van drie jaar: Polen, Roemenië en Chili. Het plan om Perzië en niet.China in den Raad te kiezen, stuit nog op ernstig ver zet. Ook over de zetels voor Nederland, Roemenië en België is men het nog niet geheel eens, terwijl voorts ook de toeken ning van een zetel aan Tsjecho-Slowakije op tegenstand stuit. Uruguay handhaaft zijn candidatuur daar het de meening is toegedaan, dat de vrijheid van handelen der Assemblée niet door eenig bindend besluit van enkele groe pen (zooals thans ten aanzien der Zuid- Amerikaansche staten het geval is) mag Jrorden beperkt. Reeds heden vergadert de nieuwe R a ad. Do nieuwe Volkonbondsraad wordt he den om tien uur gekozen en zal waar schijnlijk reeds hedenmiddag zijn eerste bijeenkomst houden. De Britscho minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, zal een toespraak houden, waarin hij het nieuwe Permanente raadslid zal verwelkomen, ter wijl de voorzitter van den den nieuwen Raad, waarschijnlijk de Belgische gedele geerde Do Brouckère, de nieuwe- niet per manente Raadsleden zal begroeten. Alhoewel volgens het alfabet feitelijk het Duitsche raadslid, het voorzitterschap zou moeten bekleeden, zal wel een ruil Plaats vinden, zooals reeds meer is ge- schied, daar Strescmann in Volkenbonds- werk nog niet voldoende ervaring heeft, om zich met het voorzitterschap te kunnen belasten. Vrijdag en Zaterdag zullen uitsluitend commissiezittingen worden gehouden, ter- voorts politieke besprekingen znllen Plaats hebben tusschen Stresemann en Briand. Stresemann zal Genève niet verlaten voor het einde der huidige Volkenbonds- "ttingen. België Het eind van het bruinbroodregime. °sparing word er niet door verkregen. _,^el den van heden wordt een eind mSwi» ^et "Te^me vaJ! he>t bruin- y y**1 zal weer brood verkrijgbaar "Üna wit is. De regeering heeft met de bepalingen aangaande het bruin- brood moeten breken ten gevolge van de protesten der arbeidende klasse, vooral van de mijnwerkers. De regeering hoopte door do instelling van het bruinbrood den invoer van graan te verminderen en daardoor een bespa ring van 42 millioen francs tot stand te brengen. Doch do instelling van het bruin- brood heeft het brood verb ruik. doen ver minderen ten gunste van andere produc ten. Toen het bruinbrood werd ingesteld, was het pond sterling 230 francs waard (thans 177), terwijl de graanprijs zeer hoog was. Men meent, dat het „regime van het bruinbrood" thans niet meer noo- dig is. Spanje Primo de Rivera over Tanger. Primo de Rivera heeft aan een corres pondent van de „Petit ^arisien" meege deeld, dat do groote verwachtingen, die Spanje koesterde ten opzichte van Ma rokko, alle plotseling zijn teleurgesteld. Er is een oogenblik van verwarring ge weest, waarin de mogelijkheid van het opgeven van Marokko is overwogen, maar dat ia voorbij. Alles hangt van Tanger af. Niet slechts voor Spanje, maar voor Frankrijk en do heele wereld is het beter, dat Tanger onder Spaansche bestuur komt. Wij wachten, vóór wij een beslis sing nemen, eerst af, wat er omtrent Tanger zal worden beslist. Italië. De aanslag op Mussolini. Gobrek aan bewijs. Tegen geen der personen van de hon derden, die aangehouden zijn in verband met het onderzoek naar den aanslag van Lucetti op Mussolini, is tot nu toe rechts ingang verleend, daar elk bewijs tegen ben ontbreekt. Tot nu toe zal alleen Lu cetti vervolgd worden. De verhouding tot Frankrijk. Uit Rome wordt gemeld: Een officieus bulletin der fascistische partij kondigt draconische maatregelen aan legen allen, die tegen den huidigen staat van zaken samenzweren. Wee hun, zoo zegt het bul letin, indien connecties worden ontdekt tusschen de renegaten in het buitonland en die in Italië. Het fascisme zal onder geen omstandigheid toestaan, dat het pro ces tegen generaal Gapello en Zaniboni uitgroeit tot een politiek reclameproces der vijanden van het fascisme. Do heftige aanvallen der Fransche pers tegen de beschuldiging, dat dc anti-fascis tische kringen in Frankrijk vrij spel zou den hebben, hebben in Italië kwaad bloed gezet. Tegelijkertijd wordt dc Fransch- Duitsche toenadering niet zonder wan trouwen gadegeslagen. Zoo zegt de „Po- polo di Roma": Hoe hartelijker de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitsch- land worden, des to koeler zullen om re denen van anderen aard de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië worden. Do Fransche zaakgelastigde te Rome heeft zich voor de derde maal gewend tot den secretaris-generaal der Consulta om te protesleeren tegon de betreurens waardige incidenten, die na den aanslag op Mussolini voorvielen voor de Fran sche consulaten te Livorno en Triest. De relletjes te Triest. Met betrekking tot de gevechten, die te Triest tusschen fascisten en politie heb ben plaats gevonden, wordt nog gemeld, dat de politic den fascisten wilde beletten, de localiteiten van do liberale philharmo- nische vereeniging binnen te dringen. De fascisten slaagden evenwel in hun voor nemen. De zaal werd door hen in beslag genomen en tot fascistisch bureau inge richt. Rusland Zionistenvervolging in Sovjet-Rusland. In Zionistische kringen zijn opnieuw berichten ontvangen over een aantal ar restaties en andere vormen van vervolging van Zionisten in Sovjet-Rusland Gedu rende Augustus hebben de Sovjet-autori teiten te Odessa, Kief en Jckaterinoslaf Zionisten gevangen genomen. Sommigen werden na gevangenneming gedeporteerd Aan ongeveer 20 werd de keus gegeven naar Palestina uit te wijken of dwangar beid in Seberië to verrichten. Door gebrek Eian middelen kocjen zij evenwol niet op eigen kosten het land verlaten. China. Dc opmarsch der Canton-troepen. Langs den spoorweg naar Peking. In diplomatieke kringen te Londen wordt verklaard, dat do Britsche vicc-admiraal Cameron thans onderhandelingen voert met generaal Yang-Scn te Itsjang. met betrokking tot het incident te Wanhsien Hoewel Woesjang nog niot genomen is, hebben Cantonneesche troepen zich thans, naar gemeld wordt, meester gemaakt van Siaukan aan den spoorweg naar Peking. Zij rukken op met het doel, Woesjenkoeon te nemen. Amerika De Ku-Klux-Klan aan het woord. Aan de tweede jaarlijksche parade, te Washington door do K.K.K. gehouden, na men slechts 20.000 leden der Klan deel, tegen meer dan 40 000 verleden jaar. Een spreker wees op don strijd, die in Mexico tegen de katholieke kerk wordt gevoerd en het publiek juichte hem luido toe, toen hij zeide, dat hierdoor aan Rome een jaar- lijksch verlies van 11 millioen dollar J>e- rokkend wordt. Dezelfde spreker keerde zich tegen het Permanente Hof van Internationale Jus titie, omdat 80 procent der bevolkingen van do bij het Hof aangesloten landen katholiek is. Om dezelfde reden keerde hij zich tegen den Volkenbond, waarvan 70 proceut der aangesloten naties katholiek is, terwijl de Bond zelf 192 katholieken en slecnts 94 proteslantscho afgevaardigden telt. Een andere spreker verklaarde, dat de K.K.K. er voor zal zorgon, dat binnen twee jaar een wetgeving tot stand komt, welke de emigratie naar Amerika geheel zal doen ophouden. Wal de Amerikanen in Europa verteerden. Het Amerikaanse he departement van Buitenlandsche Zaken maakt bekond, dat de Amerikaansche touristen in Europa aan het einde van dit jaar naar schatting ze venhonderd millioen dollar zullen hebben uitgegeven, tegen vijfhonderd millioen dollar in 1925. Opstand van Indio's in Mexico. De rebellen met uitroeiing bedreigd. De Times meldt uit New-York: Moxi- caansche troepen, die op zoek zijn naar den 62-jarigen Amèiii»oanschen toerist Jacob Rosenthal, die 1.1. Zondag door bandieten ontvoerd werd, hebben 15 In dio's bij Huitsilic gevangen genomen, bij de plaats der ontvoering. Geen 6poren van desperado's werden evenwel ontdekt. In de stad zelf is de straat van beleg afgekon digd. Gister werd door den federalen com mandant te Nogales een bericht ontvangen vaü een strijd tusschen federale troepen en 1500 Yaqui-Indio's. Deze gevechten werden in de buurt van Vicam gevoerd. De Indio's zijn opstandig, omdat de regee ring geweigerd heeft hun vergunning te geven het graf van hun.patroon, den hei ligen Franciscus, to Magdalena (Sonora) te bezoeken. Zij hebben bruggen van do Southern Pacific Railway verbrand tus schen Vicam en Lencho. Generaal Manzo is met een groot aantal troepen uitgezonden om oen inval te doen op het Yaqui-gebied, ten einde de oorlog voerende Indio's uit te roeien, indien do opstandelingen zich niet spoedig onder werpen. BINNENLAND DE OPENING DER STATEN-GENERAAL Dc gewijzigde houding der S. D. A. P. Wij meldden reeds, dat de sociaal-dem. Kamerfracties hebben besloten om dit jaar do opening van de zitting der Staten-Gene- raal door II. M. de Koningin bij te wo nen „Het Volk" somt thans dc gronden op, waarom men tot deze gewijzigde houding is gekomen. Het blad herinnert er vooreerst aan, dat de soc.-dern. Kamerleden op hun oorspron kelijk besluit, nu ongeveer 30 jaar gele den, om niet deel te nemen aan de beëedi- ging der Kamerleden door H. M. de Ko ningin, om redenen van practischen aard reeds spoedig moesten terugkomen en wijst er dan op, dat Kamerleden der S.D.A.P. als lid van de commissies tot aanbieding van voordrachten tot benoeming van loden van den Hoogen Raad, zich herhaaldelijk ten paleize begaven, evenals de voorzitter der Twpedc Kamerfractie bij Kabinots-cri- sissen. „Tegen een en ander", zoo vervolgt 't blad dan „is in de partij nimmer bezwaar gerezen. Daarenboven hoeft zich in de laatste ja ren bij onze steeds toenemende vertegen woordiging in gemeentelijke en provinciale besturen oen praclijk ontwikkeld, volgens welke bij officieelo bezoeken van do Konin gin onze vertegenwoordigers zich niet aan hun representatieve verplichtingen ont trekken. Bij onze Kamerleden bestaat het gevoel, dat bij deze ontwikkeling der verhoudingen niet meer past oen wegblijven van dc ope ningszitting der Staten-Generaal, alleen omdat daarbij de Koningin verschijnt om de troonrede voor te lezen. Hierbij zij opgemerkt, dat algemeen het gevoelen bestaat, dat, wanneer het bin nen korter of langer tijd tot deelneming van onze partij aan de regeering zou ko men, het vanzelf zou spreken dat onze Ka merleden de lezing der troonrede zouden bijwonen en niet de sociaal-dem. minister alleen aanwezig zouden doen zijn. Daarenboven dient wel in het oog gevat te worden, dat het hier niet geldt een be zoek der Kamer aan de Koningin, maar omgekeerd een bezoek van de Koningin aan de volks-vertegenwoordiging. Onze Kamerleden wonen, indien niet verhin derd, alle vergaderingen der Kamer bij. Moeten zij afwezig blijven bij ééne vergade ring, omdat daarin het staatshoofd ver schijnt overeenkomstig de wettelijke bepa lingen nog wol?" DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Het programma. Hot program voor de opening van de zitting dor Sta ten-Generaal, lo 's-G ra ven- iiage, op Dinsdag 21 September a.s. luidt als volgt: Dos middags u< twaalf ure zullen de leden der Stalen-Genoraal zich begeven naar de Ridderzaal op het Binnenhof en in vareoaigdo vergadering to zamen ko men onder leiding van den door H. M. do Koningin benoemden Voorzitter van de Eerste Kamer. De Ministers, Hoofden van Minisie- rieele Departomenteu, en de Leden van den Raad van State zullen zich, des na middags te één ure, mede in die zaal ver- cenigen. Te kwart vóór één ure zullen in tiet Gebouw aanwezig zijn: de Grootmeesteres, de Grootofficieren der Kroon uitgezon derd de OppcrceremoniemoGBter en de Chef van het Militaire Huis de Kamer heer-Ceremoniemeester en acht Kmnor- heeren. II. M. de Koningin zal ter opening van de zitting der Staten-Generaal te één uur met den volgenden stoet van het Ko ninklijke Poleis afrijden: n oen Commando Cavalerie lot opening van den stoet: h. een Rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de Oppcrcereinouiemeesler, gezeten in oen rijtuig mot twee paarden bespan nen met een lakei gaande naast elk por- tiei d 11. M. de Koningin vergezeld van Z. lv. H. den Prins, gezeten in eone staatsiekoets niet acht paarden bespannen, met een koetsier naast elk paard en vier lakeien gaande aan beide zijden van de koets. De Chef van bet Militaire Huis en de Gouverneur dor Koninklijke Resïdontie, te paard, rijden respectievelijk ter rocliter- cn ter linkerzijde van do Staatsiekoets, een weinig achter het portier. De Officieren van het Militaire Huis. te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voorj e. een Commando Cavalerie tot sluiting van den stoet De toet zal rijden: door do Houtstraat en het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnen hof. Zoodra de stoet gekomen is aan dó Ridderzaal, zal II.M. do Koningin aan den ingang ontvangen worden door een Com- missio uit do Vergadering, die, voorafge gaan door den Kamerheer-Ceremonio- meeslcr, de acht Kamerheer en, de Groot officieren en den Oppcrcoremonienioester, H. M. geleidt naar de vergaderzaal. De Grootmeesteres, dc Chef van het Mi litaire Huis, de Gouverneur der Koninklij ke Residentie en de Officieren van het Militaire Huis volgen onmiddellijk. Zoodra H. M do Koningin hoeft plaats genomen op den .Troon, plaatst zich de Groot meesteres Ier zijde achter Hare Ma jesteit De Grootofficieren en dq Gouverneur der Koninklijke Residentie plaatsen zich achter den Koninklijken zetel. De Kamerheer-Ceremoniemeester en «1e acht Kamerheeren plaatsen zich rechts, de Officieren van hel Militaire Huis links van den Troon. Nadat do zitting door H. M. do Konin gin is geopend, wordt Hoogstdezelvo door de Commissie, voorafgegaan door don Opperceromoniemeestor, naar do wacht kamer geleid. Do Kamerheer-Ceremonie meester en do acht Kamerheeren gaan den Opperceremoni emoes ter vooraf tot aan do ingangsdeur van do vergaderzaal, waarna zij zich me»t do overige personen, die H. M. gevolgd zijn, naax do voor hen bestemde wachtkamer begeven. II M. de Koningin keert naar het Ko ninklijk Paleis terug mot den stoot, waar mede Hoogs tdezclve is gekomen, en in de vermoklo orde, waarbij de volgende wog zal tforden genomen: van het Binnenhof, over don Korten Vijverberg, door het Lan ge Voorhout (Schelppad), door de Heul- straat, naar het Koninklijke Paleis. Mi muitscholen uit het geschut zullen worden gelost gedurendo den rit van Hare Maji .-teit de Koningin naar de vergader- sl en gedurende den terugrit van Hoogs?dezelve naar het Koninklijk Pal ia. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Heden werd te Genève de nieuw-samen* gestelde Raad van den Volkenbond gekozen Nederland werd gekozen voor een 2-jarlgen raadszetel (Tel ©gr.) De verhouding tusschen Italië en Franks rijk in verband met den aanslag op Mus* sollnf. Een opstand der Indio's in Mexico. BINNENLAND. De Centrale Raadsvergadering der Haarlemsche Hanze. (Tweede Bald). Het programma van de opening der Sta ten-Generaal. (Eerste Blad). Te Rotterdam heeft een man, vermoede lijk in een vlaag van waanzin zijn vader met een bijl gedood. (Gem Her V Op de rivier de Maas is een sleepboot aangevaren. Een vrouw en haar kind verdronken. (Gem. Bor.). De begrafenis van het vierde slachtoffer van het spoorwegongeluk. R.-K. Werkliedenverbond in Nederland. Vergadering Vorbondsbcstuur Maandag vergaderde het Verbondsbo- stuur. Medegedeeld werd: n. dat het Ver bond tor Tntcrnalionalo Conferentie van Katholieke Arbeidersleidcrs to Antwerpen van 1618 dezer door een viertal be stuursleden zal vertegenwoordigd zijn; b. het resultaat dor pogingen om iels te doen ten bate van de Tnlandsche arbeiders in Ned.-Tndië. Een overzicht werd gegeven van het geen door liet D. P sedert do laatste be stuursvergadering word verricht. Het bo- Btuur hechtte daaraan zijn goedkeuring Ernstige besprekingen werden gewijd aan do laak, voor welko de Vakhonden iu do naaste toekomst kunnen komen lo slaan en aan do maatregelen, welko moe- ton worden genomen om de zekerheid vnD slagen to vorhoogon. Besloten werd: 1 Bij voldoende afname de verhande ling over de sociale kwestie van Pator Cajetanus, opgenomen in het Vorbonds- blad en de Vakbladen, tegen den prijs van 50 cent iu boekvorm beschikbaar to stol len; 2. geleidelijk te streven naar oen in stituut tot het veredelen van het volkstno- neel en pogingen to doen om bij do R.-K. Arbeidersbeweging den zin voor kunstgo- not te veriioogcn of dezen aan to kweeken Daarloo zal contact worden gezocht mot R.-K. kunstenaars. Om te beginnen zal op 30 September a.s. te Utrecht een kunst avond worden georganiseerd, waar do heer Frits Bouwmeester, voordrachtkunsto naar te Scheveningen, zal optreden. De be sturen der aangesloten Bundon en, voor zoover mogelijk, de plaatselijke bestuurders zullen tot het bijwonen van dezen avond worden uitgenoodigd. 3. Daar besloten is tot opheffing dor K.S.A. zal aan de Verbondsvergadcriiuj worden voorgesteld deel te nemen in de fi- nancicelo afwikkeling, 4. Met do besturen dor Dioc. Volks- en Werkliedenhonden zal in overleg worden getreden omtrent de oprichting eener or ganisatie \oor de jeugdige werknemori (boven 18 jaar) in do Diocesen, waar deze nog niet bestaat en het leggen van ren nationaal verband, te huisvesten op het Verbondskantoor (tweede gedeelte Jougd- rapport). Goedgekeurd werd een grondslag voor het centraliseeren der in de R.-K. Arbei dersbeweging beslaande doktors en apolho kers fondsen. Vastgesteld werd een rekest aan do Tweede Kamer inzake het Verdrag Neder land-België. Verschillende punten bleven onafgehan- deld, waarom op 27 dezer weer wordt ver gaderd. Alg. R.-K. Middenstandsbedrijfsraad. Onder presidium van den Zeorcerw. Zcorgel. Heer Dr. J. v. Beurden vergader de dezer dagen hot bestuur van den Alge- mecnen R.-K. Middenstandsbedrijfsraad. Uit de gedane mededeelingen werd inet genoegen geconstateerd, dat do totstand koming van enkele nieuwo bcdrijfsraden binnenkort mag worden verwacht. Het be stuur zal hij voortduring werkzaam blij ven om do oprichting van raden voor do middenstandfibedrijven, waarin ze nog niet bestaan of in voorbereiding zijn, lo bevorderen. Voorloopig vastgesteld werd een regle ment voor de afzonderlijke bedrijfsraden. Dit besluursconccpt zal op de komcodo ttlgemeeno vergadering aan do orde wor den gesteld. Eveneens zal op deze verga dering behandeld worden oen program van actie". Het door bet bestuur opgestel de program vermeldt een 13-tal punten. Besloten word de algemoene vergadering bijoen te roepen togen Dinsdag 2 November a s. Op dezo vergadering zal het !»e*tuur

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1