17e Jaargang. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1926 No. 5353 2)e Séicbelve (Bou^omt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week 62.60 per kwartaal. Franco per post I 2.05 per kwartaal. Het Geïllofitreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» kxijgbaar tegen betaling van 50 ckper kwartaal, bq voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers ct, met Geïllustreerd Zondagsblad O ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 r. POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewon© adverlentlSn 30 een! per regel Voor Ingezonden Mededealingen wordt het dubbele van het tarief berekend. Klofne advortontiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden oangoboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dll NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- FEUILLETON. Wij beginnen in dit nummer een nieuw feuilleton, een zeer boeiende roman, die met spanning zal worden gevolgd. ZONDAGSBLAD. Bij dit nummer is gevoegd het geïllus treerd Zondagsblad, dat Zaterdag niet tij dig voor de verzending was aangekomen. Wij moeten er op attent maken dat men in de portretten-galerij een vergissing heeft gemaakt; men heeft daar opgenomen een portret van den hoogeerw. heer prof. 'Aengenent met als onderschrift mgr. dr. Poels. BUITENLAND Volkenbond Spanje uit den Bond. Nog 2 jaar lid. Do Spaansche regeering heeft Zaterdag aan don secretaris-generaal van den Vol kenbond een nota overhandigd, ondertee kend door den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, waarbij Spanje me dedeelt, zich uit den Volkenbond erug te trekken. Daar de opzeggingstermijn 2 jaar is, zal Spanje dus nog tot zoolang lid van den Volkenbond blijven. De „Observer" merkt op: „Twee jaar lang zal Spanje tc Genève niet meewerken, maar het. zal lid zijn van den Bond. Twee jaar zijn een heele sprong. Men kan nog hopen, dat Spanje eer'twee jaar verstre ken zijn, aanleiding heeft gevonden zijn opzegging in te trekken". De strijd om de half-vasto zetels in Genève. Verzet dor kleino naties. In de eerste commissie van de Volken bondsvergadering is Vrijdag de bespreking van het verkiezingsreglement voor de niet-permanente Raadsleden begonnen. Er waren voornamelijk vertegenwoordigers van kleine staten aan het woord. Eerst sprak Loefgren, de Zweedsche minister van buitenlandsche zaken, die onderstreepte dat men in het instituut van de herkiesbare landen geen nieuwe klasse van staten mocht zien, zooals is ge beurd door de betiteling van semi-perma- nente zetels. De Deensche afgevaardigde Zalilo sprak later in denzelfden zin. Noorwegen kwam mededeelen, dat bet bovendien het eerste ontwerp der reorganisatiecommissie boven bet tweede verkoos, omdat dit meer den nadruk legde op de souvereiniteit van de Volkenbondsvergadering, wat sloeg op Jiet voorstel tot mogelijke raadsvernieu- wing en bloc. Ook kwam hij op voor een systeem van evenredige vertegenwoordi ging, waarin later de afgevaardigde van Griekenland hem bijviel. Onze afgevaardigde mr. Limburg kriti seerde het voorstel op verschillende on derdeden. In beginsel is de Nederland- sche delegatie voor de herkiesbaarheid. Zij heeft echter bezwaren togen de verkla ring van her kiesbaar beid onmiddellijk bij do verkiezing van dit jaar en tegen de op stelling van een rooster van aftreding niet door het lot, waardoor men ontevreden heid kweekt. Op grond van de Nederland- sche ervaring is hij tegen evenredige ver tegenwoordiging, omdat het kiezerskorps te klein is. Ook zou hij niet weten hoe de groepen gevormd moesten worden, waar er geen wet is daarvoor. De Chinees Tsjoe vroeg opnieuw twee njet-permanente zotels voor Azië. Ten slotte is een sub-commissie benoemd van dertien ledon, namelijk Duitschland, Engeland, Chili, China, Golumbië, Dene marken, Frankrijk, Italië, Japan, Noor wegen, Nederland, Polen en Roemenië. Op eenstemmigen wensch van de commis sie is ook voorzitter Molta aan de sub commissie toegevoegd. Engeland Het mijnconflict. Ongunstige beslissingen der eigenaars. De eerste bslissingen der dis trie tsorga- msaties van mijneigenaars ten opzichte van Churchill's voorstellen, welke tot her vatting van nationale onderhandelingen en het houden eener driepartijenconferentie ba ooge, zijn gisteren bekend geworden. Naar verwacht was, luiden al deze beslissingen ongunstig. Een internationale mijn- werkersstaking. Het executief comité der internationale oiunwcrkersfederatie is te Londen bijeen gekomen, ter bespreking van den invoer van stoenkolen in Groot-Brittannië. Beslo- ea Werd» den aangesloten mijnwerkers bonden te verzoeken, het vraagstuk eener internationale mijnwerkersstaking te over wegen als steun voor do Britsche mijnwer kers voor het geval, dat de thans aange vangen ouderhandelingen tot beëindiging van bet conflict op 30 September a s. nog niet fot een resultaat zoude hebben geleid Italië. MISLUKTE AANSLAG OP MUSSOLINI. Een boni geworpen. De dader, een anarchist, aangehouden Zaterdag is opnieuw een mislukte aan slag op bet leven van den Italiaanschen premier, Mussolini, gepleegd. Toen de Duco zich Zaterdagmorgen om streeks 10 uur in zijn auto van do villa Torlonia naar het paleis Ghigi wilde be geven, sprong op de Piazza Porta Pia een jonge man, Giovannini genaamd, vanach ter een krantenkiosk plotseling naar vo ren en gooide een bom naar don auto van Mussolini. De bom kwam tegen een der ruiten van den auto terecht, viel op den grond en ontplofte. Mussolini gaf kalm be vel door te rijden naar het paleis Ghigi. Zeven voorbijgangers werden licht gewond door de scherven van do ontplofte bom; onder de gewonden bevinden zich een straatveger en een krantenjongen. De pleger van den aanslag, een jonge man van slechts 18 jaar, werd door detec tives, die den auto van den premier volg den, gearresteerd. Na zijn arrestatie had men de grootste moeite om de menigte, die den aanvaller wilde lynchen, op een af stand te houden. Hierbij liepen oenige po litiebeambten verwondingen op. Do aanvaller heeft verklaard, uit hel buitenland te Rome zijn aangekomen. Hij was niet in het bezit van een paspoort; ais zijn geboorteplaats gaf hij Caslelnuovo-di- Garfagnana op. Groote opwinding te Rome. Deze derde aanslag op het leven van Mussolini heeft to Rome con grweldigcn indruk gemaakt. Het gerucht van den aan slag verspreidde zich met groote snelheid door de stad en reeds enkele minuten na elf uur was geheel Rome bovlagd uit vreugde over do mislukking van den aan slag. De middagbladen brachten eerst om 12 uur bijzonderheden, terwijl intusschen de wildste geruchten in de stad do ronde deden. Een splinter van de bom drong door do kiosk, waarachter de pleger van den aan slag zich verscholen had, en verwondde den krantenverkooper in den buik. Drie der zeven lichtgewonden konden het zieken huis reeds weder verlaten. Do pleger van den aanslag vluchtte na zijn daad een huis binnen, waar hij door de onmiddellijk toegesnelde politie werd gearresteerd. Naar gebleken is, behoort hij tot de anarchisten onder de arbei ders in de marmergroeven van Car rara. Of hij medeplichtigen heeft, staat nog niet vast. Men vermoedt, dat hij tot de anti-fascistische kringen te Parijs be hoort, die wellicht den aanslag hebben ge-* financierd. De minister-president begaf zich na den aanslag regelrecht naar het Palazzo Chi- gi, waar zich reods de ministers, do fascis tische autoriteiten en het corps diploma tique verzameld hadden, om hem geluk te wenschen. De burgemeester van Rome heeft toe stemming gegeven, om een groote demon stratie op Piazza Golonna to organiseeren. Do national© militio is in de kazernes geconsigneerd. Invoering der doodstraf? Mussolini verklaarde in den loop van zijn rede op het balcon van het Ghigi-pa- leis, dat er paal en perk dient te worden gesteld aan de reeks aanslagen, door er do doodstraf op to stellen. Hij eindigde met do woorden: „Op, zwart-hemden! Voor eiken strijd, voor elke overwinningl" Het slot van do rede gaf aanleiding tot een indrukwekkende betooging der menig te, die het enorme plein geheel vulde. Een groep fascistische afgevaardigden ia in het Palazzo Vitlorio bijeengekomen; er werd besloten, van de regeering onmiddel lijk invoering van de doodstraf te verlan gen. Arrestaties en maatregelen. Uit Rome wordt geseind, dat Zaterdag avond te Turijn talrijke arrestaties van communisten en vroegere vakvercenigin- gings-leiders hebben plaats gehad. De da der van den aanslag op Mussolini weigert mede te deelen of hij medeplichtigen had. In de stad blijft het rustig. Bij do betoo ging op do Piazza Golonna werd een sta pel oppositiebladen verbrand. Van de open bare gebouwen en tal van particuliere bui zen wapperden do vlaggen. De redactiebu- reaux der opositiebladen werden door sterke militaire afdeelingen bewaakt. De fascistische militie is gemobiliseerd. Te Milaan zijn de localen van de socia listische „Avanti" bestormd. Gevochten hebben bierbij niet plaats gehad. Een Italiaansche strafexpeditie. Volgens een telegram uit Tunis zou oen bende plunderaars in hot gebied van Fel- log begin Augustus oen Italinansch deta chement, dat was uitgezonden om haar voor een razia te straffen, hebben genoopt zich terug te trekken. De Italianen zouden een honderdtal dooden cn gewonden heb ben. Herstel van een kerkelijke traditie. Volgens de bladen zullen ter gelegenheid van het bezoek van den Koning op 12 Oc tober aan de zittingen van de pauselijke basiliek van S.-Franciscus de geestelijke autoriteiten een sedert 1870 onderbroken traditie in eore herstellen on de ceremo niën gereserveerd voor bezoeken van de vorsten hernieuwen. Griekenland. De politieke onrust. Griekse he royaliston p r o t o s t e e r e n. Het aantal personen, dat hij de muite rij van Donderdag j.l. werd gedood, be draagt volgens de officieel© gegevens meer dan zeventig. De publicatie van dit cijfer heeft op de openbare meening diepen in druk gemaakt. In de straten is het rustig; regeerings- troepen kampeeren op het Grondwetsplein en op de voornaamsto punten der stad. Ondanks den nationalen rouw over de verschrikkelijke gebeurtenissen, die heb ben plaats gegrepen, valt er ecu onmis kenbare opluchting in de openbare mee ning te constateeren. Op don pantserauto der republikein- sche garde, die tengevolge van een voltref fer der regeeringsgetrouwe artillerie in de lucht vloog, zijn do ten deele verkoolde lijken van zestien soldaten gevonden. De leiders der anti-Venizolistische partij en hun bladen profosteeren tegen de door Kondilis en Papanastasioe geuite beschul diging, dat do royalisten do muiterij geor ganiseerd zouden li ebben. Ook protcstcercn ziji tegen de talrijke arrestaties van poli tici, journalisten er. j,lv)rnmlige konlwgs- gezinden, welke Vr./Aig plaats vonden. De regeering spreekt de geruchten tegen, volgens welke de toestand te Athene on zeker zou zijn. Deze geruchten, zoo zegt zij, vloeien voort uit de huidige methoden van enkele personen. Het leger en do officieren zijn op de hand der regeering; van hen is niets lo vreezen. De nieuwe verkiezingen zullen op 24 October plaats hebben; in dien datum zal geen wijziging worden ge bracht. In weerwil van deze kalmeerende ver klaring hebben to Chalkis ernstige onlus ten plaats gehad. Het regiment aldaar was naar Athene gedirigeerd. Toen liet bericht verspreid werd, dat do troepen te Athene tegen het volk optraden, kwam het tot ernstige bctoogingon. De royalistische bladen publiceeren hef tige aanvallen op het leger en de regee ring, die zij voor de gebeurtenissen van Donderdag verantwoordelijk stellen. Deze aanvallen hebben tamelijk groot opzien verwekt. Een regiment uit Kreta, dat als onvoor waardelijk (rouw aan de regeering wordt beschouwd, is Zaterdag naar Athene ge zonden. China. Veldslag in China begonnen. Russische vliegtuigen in actie? Een slag tussclien do strijdkrachten van den dictator van Sjafighai, Socn Tsjoeang- fang, en de invallers uit Kanton is be gonnen bij do grens tusschen Kiangsi en Hoenan; tot dusver bleef de strijd onbe slist. Dc „Shanghai Times" zegt, dat de nieuw ste geheel motalen Russische vliegtuigen verkenningsvluchten verrichten vor den opmar sell van hot Kanton-logcr. Amerika De revolutie in Nicaragua. Do regeering van Nicaragua waar de revolutionaire beweging voortduurd hooft de militaire autoriteiten gelast geen eigen dommen in beslag te nemen van of voor den militairen dienst in te schrijven onderda nen van de Ver. Stalen, Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Spanje en van andere landen om complicaties te vermijden. BIHMEHLAMP Verslechtering van dc arbeidstoestanden hij de S. H. V. tc Rotterdam. De losse arbeiders van do Steenkolen- Handels Vereeniging ie Rotterdam, werd Vrijdag aangezegd, dat met ingang van heden in plaats van het drie-pjoegenstelsel hot werk met twee ploegen zal worden in gevoerd. De dagpioeg zal dan werken van 7 uur voorm. tot G uur nam. en de nacht ploeg van 7 uur nam. tot 6 uur voorm., elk met een uur schaf tijd. Dit beteekenj dus de invoering van den 10-urigen werkdag In verband daarmede ia hedenmorgen in iiet verkooplokaal een zeer druk bezochte vergadering gehouden van het personeel, werkzaam bij de laadbruggen. De loiding van de vergadering berustte bij de Federatie van Transportarbeiders. Na uitvoerige besprekingon werd een motie aangenomen, waarin sterk werd ge protesteerd tegen den aanslag op de ar beidsvoorwaarden. Besloten werd heden niet aan den arbeid te gaan als de nieuwe regeling gehand haafd blijft. Een conflict staat alzoo bij de S H. V. voor do deur. STADSNIEUWS R.-K. KAMER CENTRALE LEIOEN Zaterdagmiddag vergaderde de R.-K. Kamer-Centrale loeiden voor 't eerst on der voorzitterschap van den hoor J. P. Gouverneur. De vergadering bogon te li uur in het gebouw van den R.-K. Volks bond te Leiden. De lieer Gouverneur (burgemeester te Sassenheim) opende de vergadering met een getuigenis en een belofte. Eon getuige nis, dat hij gaarne z'n best zal doen, om de belangen der organisatio te behartigen, in het belang van do katholieke zaak. Een bede, dal in vruchtbare samenwerking de nieuwe grondslagen zullen worden ge legd voor de R.-K. Staatspartij. Spr. uitte hierbij don wensch, dat allen in woord en daad de eendracht mogen bevorderen en niemand zich schuldig make aan bet agec- ren buiten de partij, tegen welk kwaad onze Bisschop zoo duidelijk heeft gewaar schuwd. Wij moeion in onze óóne politie ke organisatie samenkomen in broederlij ken geest, en daar onze eerlijke meenir.g zeggen. Vervolgens bracht spr. hulde aan zijn voorganger, den lieer Oosldam, die met helderen geest, tact en beleid, grooten ijver do vereeniging beeft geleid; hij zal trach ten diens voetstappen to volgen, daarbij hopend, dat hij zal hebben het vertrouwen der"leden, dio allen met hem tezamen ko men voor eenzelfde doel. Spr. verwelkomde hierna eon vrouwe lijke afgevaardigd? en het Kamerlid, den heer Bulten. Met hartelijk applaus word dit ope ningswoord begroet. De Voorz. doelde mode, dat hij en do secretaris, de heer A. C. v. Berkel, door hot bestuur waren aangewezen resp. als lid en plaatsverv. lid in het bestuur van den Partijraad; dat het bestuur had aan gewezen als vivo-voorzitter do heer Bader, als penningmeester den lieer Houdijk, als 2den socr. den lieer Boekraad, als 2den penningmeester den hoer Warmerdam: dat de bestuursleden do hoeren Balvers, dr. Hoffman en Warmerdam bericht van ver hindering hadden gezonden. Daarna was aan de orde cqp wijziging van het reglement van de R.-K. Kamer- Cent raio Leiden, teneinde het to doen aansluiten aan hot reglement van de R.-K Staatspartij. Wij zullen niet uitvoerig modedeeling doen van do uitgebreide discussie hierbij gevoerd; wij moenen te kunnen vol taan met de mededeeling van do besuiten. In de desbetreffende artikelen werd ge schrapt wat betrekking had op een be moeiing van de Centrale met do verkiezin gen voor de Prov. Staten. Bij het artikel over de afvaardiging naar den Partijraad werd tot oen aanvulling besloten. De afgevaardigden worden geko zen door den algemeen o vergadering van do Centrale. Hieraan werd toegevoegd, dat do locale Kies ver. te voren candidaten kunnen indienen. Geschrapt werd een nieuwe bepaling, waardoor het deelnemen aan de discussies op do algemeeno vergadering door nict- afgevaardigden eenigszins aan ban len werd gelegd. Na de roghment behandeling was aan de orde de verkiezing van afgevaardigden en plaatsvervangers naar de vergaderin gen van den Partijraad. De Voorz. deed modedeeling van een ver gadering van Voorz. deT Centraio Kiesver- eeniging te Utrecht gehouden op initiatief van prof. Steger, teneinde te bespreken een zoo verscheiden mogelijke samenstel ling van de afvaardiging naar den Partij raad. Heel veel resultaat, heeft deze ver gadering niet gehad, zegt spr. Tilburg en Maastricht zouden zoolang mogelijk wach ten met het kiezen van eon afvaardiging, opdat deze kieskringen een eventueel ge mis in de verscheidenheid van den Partij raad nog zouden kunnon aanvullen. De voorzitter had voor zich persoonlijk ge dacht voor Leiden oen afvaardiging van 1 persoon uit vrije beroepen of overheids personeel, 1 persoon uit den middenstand, 2 boeren of tuinders, 1 arbeider. Tevens zou er hierbij rekening kunnen worden gehouden met verschillende stroomingen of „denkrichtingen". Tegen dit denkbeeld kwam uit do vergadering oppositie; enkele wilden allereerst rekening houden met bedoelde „stroomingen". Zoo zeide de heer Kennepohl, onderwijzer te Berkel en Ro denrijs, dat heel Berkel en Rodenrijs „Mi- chaelieiisch" is, en dat de arbeiders daar niet vragen of iemand arbeider is, maar of hij tot de „Michaelisten" behoort. Do heer Bulten zou willen een landbouwer, NET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Spanje heeft z'n lidmaatschap van den Volkenbond opgezegd. Op Mussolini is voor de derde maal een aanslag gepleegd. De opzet mislukte. Do dader is gearresteerd. Weder-invoering van de doodstraf gevraagd. In China is een veldslag begonnen mat de Kantonneesche troepen. BINNENLAND. Het eerste gedeelte van het verslag Ir de commissie van voorbereiding uit dt Tweede Kamer inzake de nieuwe belasti.;* wetten. LEIDEN. Vergadering van do R.-K. Kamer-Cen trale Lelden. OMGEVING. Een belangrijke vinding op kaasgebi-.-} (Rijnstreek). een tuinbouwer, oen middenstander uit stad en platteland en een Michaclist. Ten slotte ging men over lot stemming Eerst over een afgevaardigde-werknemer. Verschiücndo namen werden genoemd. Gekozen werd do heer P. Heemskerk (Lei den) en de heer N. v. d. Swaan (Sassen heim) als plaatsverv. Ilierna verkiezing van twee afgevaardigden land- of tuin bouwers. Do gekozenen bleken to zijn de hoeren J. H. M. Balvers (Hillegom) en J. Kortekaas (Lisse), terwijl als plaats vervangers werden aangewezen do hoeren P. Veelenturf (1 lazers wonde) en C. Schip pers (Voorschoten). Do middenstands-af gevaardigde moest nu worden uitverko ren, cn de vergadering wees daarvoor aan den heer II. Bank (Hoograade), wiens plaatsvervanger werd do lieer H. L. J. Tobó (Leiden). Tenslotte word voor de vrijo beroopen gekozen do heer P. H. Kenne pohl (Berkel en Rodenrijs) die bijzonder was aanbevolen als Michaelist, cn wiens rdaatsvervanger werd do heer H. C. A. M. Scholvinck (Warmond). Het bestuur had zich voor allo vijf de plaatsen van de aan beveling van namen onthouden. De vergadering werd hierna te ongev er half zeven er was vier uur vergaderII gesloten. Dahlia-woek. Buurtcommissic „G e n t r u m-B elan g". Do winkeliers in het „Centrum" Li h- ben niet te klagen over het winkelend pu bliek. Was het Vrijdag riog niet zoo druk, Zaterdagavond was er hij sommige etalages geen doorkomen aan. Nu, er is door vele winkeliers dan ook wel werk van hunne etalages gemaakt. Vooral des avonds als alle etalage-lichten branden is het zoor aangenaam winkelen. Vrijdagavond waiui do meeste etalages verlicht tot 's avonds 10 uur. Echter willen wij do deelnemende winkeliers er op attent maken, toch voor taan vooral hun vlaggen uit te stok on, daar dit altijd een feestelijk aanzicht geeft en ten goede komt aan den winkelier, want waar treft men moer publiek aan. dan waar feestvreugde hecrscht? f Zaterdagmiddag had do keuring der ctalago's plaats. Het bestuur van u- trum-Belang" had daartoe uitgenood igd do 3 secretarissen der Middensland-vor- eenigingen, echter hadden deze bericht van verhindering ingezonden en waren 3 andere bestuursleden daarvoor aangi -vo zen. De Ghr. Middenstand ver. had als afge vaardigde gekozen den heer 11. Buurman, de Neutrale Middenstandver. dnn heer Joh Geijteriheek cn do R.-K. Middenstand ver. „De ITanzo" (len heer v. Noort. Voort r hadden deze hoeren geen geftiakkoir o taak. De jury had als opdracht te bo.mr- deolen, do meest verkoopbare ctalago's, mot als hulpmiddel dc „Dahlia". Wij zijn zelf ook al eens langs geloopen maar do goede etalages loopen wat verkoopkracht a n- gaat, niet veel uit elkaar. Het is van be stuur van G. B. goed gezien de verkoop kracht naar voren lo brengen, want w-it s een beter cn een goed opbrengende et1-o voor den winkelier: 'n verkoopkrachtige. Tc 2 uur met do keuring begonnen waren do heeren juryleden met do keuring gereed lo 5 uur en werden do diploma-winnaar in „Den Burcht" uitgonoodigd. De voorzitter van C. B. heette de aanwezigen welkom, memoreerde de werkzaamheden van het bestuur cn gaf een pluim aan alle deelne mende winkeliers, vertrouwende, dat een volgende keer alle Centrum-bewoners spon laan zouden deelnemen. Vervolgens p-iUo de heer Geijtenbeok met oen zoor to pas selijk woord de diploma's uit, doch I on niet nalaten alvorens daartoe over te gaan, namens de jury een woord van huid to brengen voor datgene, wat de winkeliers ln 't centrum van hunne etalages hadden gemaakt. De etalages welke voor een di ploma in aanmerking kwamen, warendio van de firma's: J. P. Meyers, rietmeube len, Nieuwe Rijn 14. E. Hollants, echo n- inagazijn, Vischmarkt 2. Wed. P. de Wil de cn Zn's heddcnhandol, Nieuwo RL" 30. B. Rippe „Het Huis der Sloffen", i. -i r- markt 18, If C J de Haan, yffumorieör*.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1