INSEZONE3ES3 EBEDEDEEURIG WENSCHT GU lETSF8JNS^ VRAAGT DAN rood ETIKET) NI i et te zoet en niet te bitten waarop in dezo provincio wordt zorggedra gen voor de krankzinnigenverpleging. Hij bepleit verder subsidieering van de handelsavondscholen. Mevr. Van 11 a 11 i c (V.D.) vraagt, waarom geen ruimer standpunt wordt ge huldigd ten aanzien van de mogelijkheid, van aanstelling van vrouwelijke ambtena ren ter provincialo grifie. Tot de examens worden zij niet eens toegelaten. Spreek ster heeft eens onderzocht, boe 't met die benoeming van vrouwen gesteld was, en toen is haar geantwoord: voor den oorlog waren er in 't geheel geen vrouwen ter griffie werkzaam(behalvo voor den schoon maakdienst); tijdens den oorlog, toen ver schillende ambtenaren onder de wapenen waren, zijn cenige jonge dames aangesteld, welk aantal thans reeds tot 25 pet. van het totaal aantal ambtenaren is gestegen. Een verdere toeneming wenschte men niet omdat zoo werd spreekster toegevoegd anders het mannelijke gedeelte in het personeel te gering zou worden of wellicht uitsterven. Tot do examens zouden de vrouwen niet worden toegelaten omdat do aard van de werkzaamheden voor vrouwen minder geschikt zou zijn. Spreekster hoopt, dat dit verouderde standpunt zal worden losgelaten. Ton slotte bepleit zij een maatregel In het belang van do voetgangers, n.I. sluiting van één der provinciale wegen voor auto's wanneer tweo wegen parallel loopen. Zij wijst ter dezo op het h.i. goede voorbeeld, gegeven door het Rijk met de sluiting van het Haagsche Bosch overdag voor auto's, omdat er een rijweg naast het Bosch loopt De heer Van Eek (S.D.A.P.) wenscht moer gelijkstelling van de prov. tractemen- ton met die bij particulieren. Mej. Groenoweg (S.D.A.P.) steunt het betoog van mevr. Van Itallie ten aan zien van de vrouwelijke ambtenaren. Zij begrijpt niet, waarom aan de vrouwen do toelating tot do examens wordt geweigerd. Verder vraagt zij hoe het komt, dat in do 5de afdeeling ter griffie van de 25 amb tenaren er 19 vrouwelijke zijn en over allo andere afdeelingen tezamen slechts 8 vrouwelijke. Zij meent, dat alle ambtena ren eerst op de 5o afd. komen en vraagt hoe het nu met de promotie der vrouwelij ke ambtenaren is gesteld. Do heer Van der Hout (St. Ger.) komt terug op de benoeming van den hoer Schaper tot lid van Gedeputeerde Staten. Hij wenscht niets aan de capaciteiten van don heer Schaper af te doen, al gelooft hij niet, dat de bezuiniging ermee gebaat zal zijn. Wat hem evenwel bevreemddo is het feit, dat do A.-R. in fractie in 1923 de ver kiezing van een s.-d. lid van Ged. Staten heeft tegengegaan, terwijl zij er thans toe meegewerkt heeft. Ton aanzien van de bezuiniging zou fipr. cenige verlaging van provinciale traktementen noodig achten. Do heer Van Sandick (V.B.) dient een voorstel in om den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat den titel te ge ven van hoofdingenieur-directeur. Hierna wordt pauze gehouden. Na heropening van de zitting beant woordt do hoer Schouten (A.-R) de opmerkingen van den heer van Houdt. Spreker heeft destijds gesproken over de H. Schrift en de sociaal-democratie: hij heeft toen de zaak eerst algemeen behan deld en bij de kwestie van de verhouding der partijen in het college van God. Sta ten. Zeer zeker heeft hij de stelling van den heer ter Laan gewraakt, als zou in het college van God. Staten do politieke verhouding van Prov. Staten precies be- hooren te worden weerspiegeld. Dat neemt niet weg, dat, indien goedo krach ten aanwezig zijn, die verhouding op zichzelf niet zou mogen worden weerspie geld. Trouwens, de anti-revolutionaire partij huldigt van oudsher het beginsel van do vertegenwoordiging van minder heden in bestuurslichamen. Tot exclusi- vismo mag nimmer worden overgegaan. Do stelling van den heer van Houdt kan alleen dezo zijn: „wanneer ik van oordeel ben dat een politieke partij niet mijn sympathie heeft, dan mag ik er on der geen voorwaarde toe meewerken, dat djo partij in het college van Ged. Staten wordt vertegenwoordigd." Dit nu acht fipr. parlementair onjuist en onverdedig baar. Intusschen heeft de heer van Houdt in de Eerste Kamer blijkbaar liever princi- pieele tegenstanders van hem dan diege nen, die in geen geval met hem zullen samengaan. De heer Braai (Plattel) tot den voorzitter: Laat 'm er toch mee uitschei den: laten we er geen politiek gedoo van maken. Do heer Schouten acht deze inter ruptie in verband met do onlangs gehou den Eerste Kamer-Herkiezing kenschet send. Spreker zal verder de zaak laten rus ten. Do heer Ter Laan (S.D.) bespreekt de outillage van het Provinciehuis, welke bij ton eenenmale onvoldoende acht. Hij herinnert er aan, dat destijds een gebouw aan de Koninginnegracht is aangekocht, waarin een deel. van de provinciale ad ministratie is ondergebracht. In verband hiermee vraagt spr. hoe de resultaten van die splitsing zijn. Wat de kwestie-van Houdt—Schouten aangaat, vindt hij het toch wel opmerke lijk, dat in 1923 do houding van do A.-R. zoo geheel anders is geweest dan zij in 1926 was. Komt dat wellicht omdat het in 1923 een rechtsche en in 1926 een lmkscho vacature gold? Do heer Von F is enne (Ged. Sta ten) wil allereerst beschouwen de opmer king van den heer van Voorst Vader in do vongo vergadering gemaakt ten aan zien van do Reeuwijkscho plassen. Ged. Staten zullen zoo mogelijk nog vóór de winterzitting voorstellen dienaangaande doen. Ten aanzien van het voorstel van den heer van Sandick omtrent de titulatuur van don hoofdingenieur van den prov. waterstaat merkt spr. op, dat dezo zaak Éi. niet bij do begrooting thuisbehoort. Spr. zou het voorstel om praeadvies willen zien gezonden naar Ged. Staten. Tot dit laatste wordt z. h. s. besloten. Do heer Schaper komt op tegen een in de vorige vergadering door den lieer Braat gemaakte opmerking, als zou spr. do salarissen van de voorzitters der pol derbesturen hebben opgevoerd. Men moet daarvoor de geschikte menschen hebben en die zijn niet altoos voor een traktement van een paar honderd gulden to vinden. Overigens heeft juist spr. onlangs uog meegewerkt aan een verlaging van bezol digingen van polderbestuurders. Do opmerkingen van mevr. van Itallie ten opzichte van het autoverkeer waren spr. sympathiek, doch dezo zaak behoort niet in het college thuis. Men vergete evenwel niet, dat wanneer men een paral lelweg afsluit de andere' dan toch weer des to drukker wordt, terwijl toch ook geen weg kan worden afgesloten voor auto's van hen, die aan dien weg wonen of er met hun auto heslist moeten zijn. De heer De Wilde (Ged. Stalen) antwoordt den heer Van Zadelhoff, dat do zaak van het schoolartseninstituut de aandacht van Gedeputeerde Staten heefi. Een volledige doorvoering van hetgeen de heer Van Z. wenscht, zou ongeveer vier ton kosten en dat kan de provincie niet dragen. Intusschen hopen Ged. Sta ten voor de a.s. winterzitting met eeu voorstel te komen, waarbij het school artseninstituut ten plattclande meer toe gang zal verkrijgen. Ook de regeling van het door den heer Van Warmenhoven besproken hantlelsou- derwijs heeft de aandacht van Ged Staten Er is te dezer zake nog een motie-Van Zadelhoff, waaraan Ged. Stalen nog uil voering moeten geven, hetgeen zij hebben toegezegd en hetgeen zij dan ook zullen doen. De niet-toelatiug van vrouwen tot de prov. examens voor klerk besprekend, zegt spr., dat do dames Van Itallie en Groeneweg hierin geen achterstelling van vrouwen moeten zien. Men moet echter aan do Prov. griffie een vastheid van personeel hebben en nu is het hekend, dat do vrouwen in 't algemeen niet hehooren tot het blijvend gedeelte. (Gelach). Niettemin bedraagt het aantal vrou wen bij de griffie reeds 30 pet. van het totaal aantal ambtenaren. Overigens, lang niet alle functies zijn voor vrouwen geschikt, bijv. het archief. Mevr. Van Itallie: Waarom niet? De heer De Wilde: Het werk is daarvoor te zwaar. Ook de controle van gemeentekassen acht spr. voor vrouwen minder geschikt. Het komt spr. niet wenschelijk voor, dat een mannelijke hoofdambtenaar met een jonge vrouwelijke ambtenaar naar do ge- meonten gaat om de kassen te controlee ren. (Gelach). Over de bezuiniging heeft in de vorige vergadering de heer Braat verschillende opmerkingen g-emaakt; zoo wenschte hij de salarissen van de burgemeesters en. ontvangers te zien verlaagd. Maar weet de heer Braat zoo vraagt spr. dan niet, dat het hoofd der Prov. Staten de burgemeesters en ontvangers niet aan stelt? De heer Braat: Hij maakt dan toch do „groslijst" op. De heer D e W i 1 d e: Do burgemees ters worden benoemd door do Kroon, na aanbeveling van een tweetal, opgemaakt door den commissaris der Koningin. Trouwens, de taak èn van den burgemees ter èn van den gemeente-ontvanger is te genwoordig van dien aard, dat een ruime bezoldiging noodig is, vooral in het belang van de gemeento zelf. Aan goed betaald personeel alleen kan men hoogo eischen stellen. Mej. Groeneweg (S. D.) betoogt nog, dat niet do sekse, docli de geschikt heid het criterium voor de aanstelling van provinciaal personeel behoort te ziju. Indien mon haar geschiktheid voor be paald werk wil beoordeelen dan behoort dit op het examen te geschieden, doch niet-toelating tot het examen acht spreek ster onjuist. Voor dê controle van gemeen tekassen zou reeds uit anderen hoofde geen jong personeel, doch personeel van goposeerden leeftijd moeten worden ge kozen. De heer Braat wil nog even terugko men op do kweetie^Schouten. De heer Schouten heeft de verkiezing van den heer Schaper verdedigd met op te mer ken, dat wanneer eenmaal do leden der Prov. Staten gekozen zijn, zij als zelf standige menschen verder hebben to zien, hoe zij moeten handelen. Dit achtte spr. niet in overeenstemming met hetgeen van de zijde der anti-revolutionaire partij bij de verkiezingen wordt gezegd. Ten slotte vraagt spr. of Ged. Staten rekening houden met do circulaire vau minister Kan tot bezuiniging bij gemeen tebesturen. De beer Van Houdt verklaart nog, niet te kunnen begrijpon, dat, wanneer de hoer Schouten meent, dat bet verderfelijk ia wanneer anti-revolutionairen stemmen op personen die Gods Woord niet erken nen, dezelfde heer Schouten hier in de Staten voor zichzelf een andere praktijk volgt. De algemeene beschouwingen worden gesloten. Bij afd. I van de alg. prov. bestuurs- kosten zegt de heer Braat, dat de sala rissen van den griffier en van vele ambtenaren ter prov. griffie verlaagd moeten worden. Een traktement van 0000 ia eerder als een erfenis te be schouwen. Ten plattelande moeten duizen den daar negen jaar en langer voor wer ken. De Voorz. wijst op de belangrijke taak, die de griffier en de ambtenaren van een lichaam, dat de bestuurszorgen heeft voor een kwart der Ned. bevolking, hebben. Tot verlaging van het traktement van den griffier zal spr. in geen geval me dewerken. (Applaus). Bij art. 201 (subsidie van 800 aan het Genootschap tot bevordering van de 1 koepokinenting te Rotterdam) spreekt de beer Van Houdt zich uit vóór afschaf fing van den vaccinatiedwang, zooals die afschaffing in Engeland en Zwitserland ia geschied. Hij zal daarom tegen dit sub sidie stemmen. De heer Hofman (R.-K.), hoewel tegen vaccinatiedwang in tijden wanneer die niet noodig is en zeer goed bekend met het voorkomen van lichamelijke 6cha- do na ontijdige Inentingen, zal, als in be ginsel voorstander van de vaccinatie, vóór 't behoud van het subsidie stemmen. Het artikel wordt met 51 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de uitgaven worden verder geen bezwaren gemaakt. Bij de ontvangsten constateert de heer Braat dat de terugbetaling door de Rottcrdamschc Tramwegmatascbappij van het haar door de provincio voor den aan leg van tramwegen op de Zuid-Holland- sche eilanden verstrekte renteloozo voor schot, voor welke terugbetaling een :e- morie-ontvangpost is uitgetrokken, ook dit jaar wel achterwege zal blijven. In tusschen doet dezo maatschappij een stoombootonderneming concurrentie aan. Do heer Von Fisenne (Ged. Sta ten) zegt dat de R.T.M. niet tot terugbe taling kan worden verplicht, wanneer het haar niet schikt. Do post wordt goedgekeurd. Daarna wordt de geheele begrooling z. h. s. aangenomen, nadat de Voorz. met genoegen heeft geconstateerd, dat, mede dank zij den arbeid der ambtenaren, de belasting zoo laag mogelijk kon worden vastgesteld. De zomerzitting wordt daarop in naam der Koningin door den Voorz. gesloten. SemenBerichten ONGELUKKEN. ERNSTIG FABRIEKSON GELUK. Een ketel gesprongen. Eén d o o d e, twee gewonden. Gisterenmorgen had op het fabriekster rein van de machinefabriek der firma Smulders aan de Groeselaan te Utrecht een ernstig ongeluk plaats. Een ijzeren tank, welke pndcr hoogen luchtdruk stond, met een inhoud van 2000 Liter, werd op de proef gesteld en sprong door een tot nu toe onbekende oorzaak uiteen, tengevolge waarvan één arbeider, zekere A. Middel koop gedood werd, en tweo anderen ge wond, waarvan één ernstig. De werkman die bij dit ongeluk het le ven liet, was gehuwd en vader van vier kinderen. Het ongeval is, volgens het kU. D." hot gevolg van een proefneming met den tank, die zou worden afgeleverd met een capaci teit van 7'atmospheer druk Vóór de leve rantie geschiedt, worden de ketels steeds geprobeerd, teneinde te kunnen constatce- Ten, of zij inderdaad de vereischte capaci teit bezitten; in 't onderhavige geval bleek dit niet zoo te zijn. Reeds bij 5 al- inospheer druk sprong de tank uit elkander en scheurde hij doormidden, terwijl het bo ven- en ondergedeelte werden afgerukt; de ketel was ongeveer 95 c.M. hoog, met een middellijn van 2 M. 65. De baas van dit werk, A. Middelkoop, die zich het dichtst bij den ketel bevond, kreeg een bodemplaa' tegen het hoofd, tengevolge waarvan h:j een schedelbreuk bekwam on kort daarop overleed. Van de twee andere arbeiders werd één zwaar gewond, terwijl dc andere lichtere verwondingen bekwam. Het lijk is naar de woning dor familie vervoerd. Do zwaargekwetste arbeider moest, met het oog op zijn toestand, naar de Rijksklinieken gebracht worden, do andore werkman kon naar zijn huis vervoerd worden. Doodclijk ongeluk. Een 22-jarige timmerman te Ensche dé, die werkzaamheden verrichtte aan het Marinkgesticht, is van een stelling geval len en aan de bekomen verwondingen over leden Verdronken. Gisterenmiddag was een 15-jarige jon gen uit Bloemcndaal in de zweminrichting aan de Klevcrlaan aan het zwemmen toeu zijn kameraden hem plotseling zagen zin ken. Zij haalden hem onmiddellijk op het droge. Door een spoedig aanwezigen ge neesheer werd gedurende ongeveer een uur met een zuurstof-apparaat getracht do levensgeesten op te wekken, doch zonder resultaat. De jongen bleek onmiddellijk te zijn overleden; het lijk werd naar een der ziekenhuizen te Haarlem vervoerd. Daar geconstateerd werd. dat de jongen geen water had binnengekregen, wordt aal'enrVen, dat hij waar/ehijnlijk aan hartverlamming is overleden Toen de heer R. te Jutphaas Dinsdag middag zijn bijna 5-jarig zoontjo in de buurt ging zoeken, vond hij naar het „U. D." meldt, het kind drijvende in do IJsel. De ijlings ontboden geneesheer constateer de, dat het kind reeds oen paar uur geleden verdronken was, terwijl de moeder in den waan verkeerde, dat het jongetje bij buur kinderen aan het srelen was. Deer een machine gegrepen. Een werkman aan de papierfabriek io Velsen werd door rojlen van een pej^ma- chine gegrepen; een mede-arbeider zette onmiddellijk de machine stop. maar het ongeluk bleek reeds te zijn gebeurd. De getroffene werd met een gekneusden hals wervel en ernstige hersenschudding .naar het ziekenhuis vervoerd. Een gevaarlijk motorrijder. Dinsdagavond kwam por motorfiets d<^ heer Brummelhuis uit Delden op den Vrie- zenveenschen weg te Almelo in botsing met een auto, doordat hij tusscheu de auto en een passeerenden wagen wilde doorrijden De bestuurder, alsmede zijn 16-jarig nicht je, dat op de duo zat, werden tegen den grond geslingerd. Do heer Br. kwam er vrij goed af, doch de duo-rijdster werd met ver splinterd been naar het ziekenhuis ver voerd. Spiritus gedronken. Gisterenmiddag heeft bet ongeveer twee jarig zoontje van den woonwagenbewoner H uit Helmond, die lijdelijk te Nederweert vertoeft, in een onbewaakt oogenblik uit een flesch spiritus gedronken. Het kind overleed spoedig aan de gevolgen. In woede. Bij een woordenwiseling in de Sabasto- pol te Enschede geraakte een caféhouder zoo overstuur, dat hij na eenige oogenblik- ken in elkaar zakte. Tramhuisje omver gereden. Gisterenmiddag omstreeks half zes is 't tramhuisje van do Wassenaarsche tram op den Benoordenhoutschen Weg voor den Dierentuin in Den Haag van zijn funda menten gereden. Bestuurder en conducteur van de tram zaten op de bank te wachten tot het tijd zou zijn om te vertrekken. Een verhuiswagen uit Apeldoorn stond te wach ten om te passeerên, omdat de bestuurder dacht dat hij er niet langs kon. De conduc teur wenkte hem dat het wel gaan zou. De chauffeur lette alleen op zijn wielen en zag niet dat de wagen helde en met den kap het tramhuisje van zijn fundamenten trok. De trammannen kregen een bad van glas en reeenwater uit de goot. Intusschen was het tijd geworden voor de tram om to vertrekken. De auto reed door, nadat zijn nummer opgenomen was. De politie heeft later proces-verbaal op gemaakt. Een gevaarlijk heerschap. Vóór cenigen tijd begaf K. Y. uit Kaats heuvel zich naar R. S. te Dongen om te trachten van S. geld te bekomen voor ge leverde goederen. Omdat. K. maande in het bijzijn van een familielid van S., was S. beleedigd en zon hij op WTaak. Maandagmiddag was hij te Kaatsheuvel present om af te rekenen. Met geladen re volver dreigde bij K., die met geheel zijn gezin op straat vluchtte. Do in allerijl ont boden inspecteur van politie. J. van Hels- Iand, verscheen met zijn politiehond ter plaatse. De inspecteur, geholpen door den hond, viel den man aan en ontrukte hem de revolver, welke volgens het „D. v. N.-B." met zes scherpe patronen geladen bleek. S werd naar liet arrestantenlokaal getrans porteerd en 's avonds, na verhoord en ge verbaliseerd te zijn, vrij gelaten. Een wraakneming. Maandag werd te Haarlem een werkloo- ze door den deurwaarder wegens huur^ schuld uit een huis aan den Slaperdijk (welke de Noordelijke grens van Schoten vormt) gezet. Do deurwaarder en zijn hel pers moesten toen door de politie bo- schermd worden, omdat er menschen wa ren, die partij trokken voor den huurder en tegen de uitzetting protesteerden. De eigenaar had het huis reeds weer ver huurd. Toen de nieuwe bewoner zijn meu belen in het huis wilde brengen, vond hl] dit in zoo'n toestand, dat er van betrekken der woning geen sprake kon zijn. Zoo goed als alle ruiten waren vernield, de plafonds Daar beneden gehaald, het behangsel en de trapleuning zwaar beschadigd. Men ver moedt dat dit gebeurd is bij wijze van wraakneming op den huiseigenaar. De po litie te Schoten stelt een onderzoek in. Blank en bruin. r Gisterenmiddag, even na 12 uur is het in de omgeving van de Veerhaven te Rotter dam weer onrustig geweest. Groote groe pen Europeesche en Arabische zeelieden waren daar samengekomen en namen af en toe een dreigende houding tegen elkaar aan. Op een gegeven oogenblik raakten de groepen met elkaar slaags, waarbij een. Scandinavisch zeorr/n eeil dolkstoot op liep. Naar aanleiding van dit relletje zijn niet minder dan 14 Arabieren aangehouden. In het geheel zijn op de aangehoudenen 2 dolkmessen en 1 revolver in beslag geno men. De gewonde zeeman is in het zieken huis aan den Ooolsingel verbonden. On der de aangehouden Arabieren bevindt zich ook degene, die den Scandinaviër gestoken heeft. Proces-verbaal is tegen hem opge maakt. In den loon van den middag zijn nog twee Arabieren aangehouden Poging tot inbraak in het Haaricmschc Raadhuis. Dinsdagmorgen werd geconstateerd, dat iemand op een ongewone tijd in het stad huis is geweest, die het gebouw vermoede lijk Maandagavond te halfacht beeft ver laten. Door 'n werkster is hij althans op dal oogenblik gezien, toen de man het gebouw verliet. Er wordt biets vermist. Alleen zijn eenige sleutels verlegd en is liet deurtje vau 'n lessenaar met een schaar geopend. De politic stelt een onderzoek in. Nader vernemen wij nog: Een van de werksters was Maandag avond in de keuken van het stadhuis bezig, toen zij plotseling een man zag. die blijk baar dc bedoeling had, de keuken in !e gaan Toen hij haar echter zag. keerde hij schielijk terug en verwijderd- zieh quasi onverschillig, zachtjes neuriënd. Hij is door de deur nabij het kantoor van den gemeente-ontvanger vertrokken. Deze deur wordt altijd des namiddags te 5 uur geslo ten. De lessenaar, die opengemaakt is, stond op do vierde afdeeling. Het is ver moedelijk een 25-jarig man gev ?cst, dio een regenjas droeg. 8000 Kg. koffie gesmokkeld. Uit Aalten wordt aan de „Tel." bericht: ^Aan de Duitsche grens bij de Kruiskapel hebben de Duitsche commiezen een vracht auto met 8000 Kg. gebrande koffie in be slag genomen, die naar Pruisen was ge smokkeld. De lading was gedeclareerd als mais. De kommiezen, die wantrouwend waren, deden onderzoek en in plaats van mais vonden zij koffie. Een tweede auto met koffie was in aan tocht, doch deze maakte nog tijdig voor de kommiezen iets konden uitrichten rechts- omkeerd naar Aalten. Do groothandelaar te Dusseldorp. voor wien de koffie was bestemd, werd gevangen genomen. Buateni. Berichten ONGELUKKEN. Wagen ontspoord van den expres ParijsAmsterdam. Enkele passagiers licht gekwetst. Vap den expres ParijsAmsterdam is gisterenmiddag bij het station Antwerpen Dam een wagon ontspoord Een reiziger trok onmiddellijk aan de noodrem, waar door erger voorkomen werd. Een paar rei zigers liepen lichte kwetsuren op. Het ver keer op de lijn AntwerpenRoosendaal was gedurende drie uren gestremd. Goederentrein bij Varicj'/v* rcr.gcejKt. Een goederentrein is Dinsdag naar de „Matin" meldt, op 100 mijl afstands van Vancouver, op een brug gederailleerd. Na de ontsporing brak in verschillende wa gons brand uit, terwijl een aantal andere van de brug in een bergengte stortte. In totaal werden 26 wagons vernield. Van het treinpersoneel zij'n drie personen om het leven gekomen. De speerwegengeiukken in Duitschland. Een algemeen onderzoek van hetbedrijf. De onrust van het Duitsche publiek door de herhaalde spoorwegongelukken heeft de spoorwegdirectie doen besluiten, naar i de „Frankf. Z." verneemt, een bijzonder I onderzoek in het heele bedrijf te doen plaats vinden. Daartoe worden drie een- I trale commissies ingesteld, waarin beheer en personeel vertegenwoordigd zijn, en wel een commissie voor het onderhoud van do lijnen; een voor de machines en een voor de eigenlijke tractie. De commissies kun nen in de verschillende districten zicii nog bijzondere vertegenwoordigers voor beheer en personeel assumeeron Zij h<via- ren het onderzoek onmiddellijk Naar het W. B. meldt, ontspoorde Dins dagavond de D-trein BerlijnStuttgart bij Osterburken.. Er werden verschillende per sonen gewond. Over de reden van het ongeluk tast men in het duister. Aanval op een trein. Uit Hindenburg wordt gemeld, dal een uit tien man bestaande bende op de lijn GleiwitzPorembo de afsluitboomen van een overweg vernieldde en trachtte een Ij goederentrein tot staan te brengen. Beamb- j ten van den trein en politie snelden echter toe, joegen de bende op de vlucht en wislen drie leden er van gevangen te nemen. Een mislukte ontsnappingspoging. Gisternacht werd een beambte van de f strafgevangenis te Halle, bij een inspec- tietocht door de krankzinnigenafdeeling, waar do simulanten worden onderge- J bracht, door enkele gevangenen, die uit- I gebroken waren, aangevallen en zwaar ge- I wond. Een der gevangenen, Rauohfuss ge- heeten, die wegens roofmoord tot levens- lange tuchthuisstraf werd veroordeeld, J had met een andere gevangene de deuren I weten te openen; zelfs haddeD zij tweo ine- de-gevangenen, die hieraan niet.mee wil den doen, vastgebonden. Eer echter Rauoh fuss de dienstrevolver van den overvallen S beambte had weten te bemachtigen, wcr- j den zij door toesnellende beambten over- E weldigd en naar de cellen teruggeleid. Droogte in dc Kaap-provincie. Het Noordelijke deel van de Kaap-pro- vincie heeft naar de Matin" mededeelt, r ernstig te lijden van do droogte, die dit jaar heviger is dan sinds 50 jaar is voor- I gekomen. Op sommige plaatsen is er thans gedurende vier jaar geer. druppel regen I gevallen. Te Beaufort-West heeft het se- I dert December niet meer geregend Te Fruserberg is do hemel reeds gi du- I rende dertig maanden volkomes: welke- I loos Vele dieren rum van dorst en de I jakhalzen beginne.: •ds dreigender I gevaar voor het vee te vormen.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4