Tweede Blad. Woensdag 8 September 1926 Letteren en SCunst De R.K. Organisten- en Directeuren- Vereeniging. y Na de jaarvergadering. Zij werd ditmaal gehouden te Tilburg, maar het „Zuiden" liet zich vrijwel onbe tuigd. Opvajlend on weinig eervol. Maar er was een zeer beduidend aantal onzer meest begaafde Katholieke musici aan wezig en er heerschte een prettige, col legiale geest, er was humor ook, natuur lijk. en zakelijke critiek. De vereenigng, die het volgende jaar tien jaar bestaat en dat vooral kerkelijk vieren wil, beweegt zich zooals men zegt in „stijgende lijn" en ze zijn er goed roomsch. Spontaan beloof de ik, dat ik er over schrijven zou. Geen geregeld verslag. Dat komt in de volgende aflevering van „Onze Mededeelingen", het officiëel orgaan der Vereeniging. Maar over 'n paar „dingen", die ik voor broe deren kring belangrijk acht, wilde ik wat zeggen. - Naast do kerkmuziekschool te Utrecht en het Conservatorium der R.K. Leergan gen te Tilburg, werkt ook deze vereenigiug aan de verheffing der kerkmuziek. Leera ren aan beide instituten zijn leden dezer vereeniging. Zij werkt echter niet door een bepaalde school, maar door jaarlijksche examens, (enkele dagen in de maand Au gustus), waar zij aan candidaten gelegen heid geeft als koor-directeur of organist een groot of klein diploma te behalen. Werd vroeger wel eens gefluisterd, dat de examen-eischen niet hoog werden gesteld, wat ik niet beoordeelen kan, zekeT is dit nu niet meer het geval en ooggetuigen ver zekeren, dat de eischen dezer vereeniging voor het groot diploma, beduidend hoo* gor zijn dan die der Nederl. Organisten- Vereeniging. En op deze laatste vergade ring werd het examen programma weder om verzwaard. Waarmee ik zeggen wil, dat het diplo ma, en met name het „groot" diploma dezer vereeniging, van een w of anderen candidaat voor de betrekkingen van Koor directeur of organist, niet zonder meer als onbeteekenend naast zich neer kan leggen. Examinatoren zijn allen kerkmusici van groote reputatie, ook in niet-katholieke kringen, mannen bovendien, zooals dat telkens op vergaderingen bleek, van ras echte katholiciteit, volkomen op de hoogte en diep doordrongen van wat in onzen veeleischenden tijd van een katholiek di recteur of organist verwacht mag en moet worden Dit is telkens weer een der hoofdin drukken van de jaarvergaderingen, dat deze vereeniging bestaat uit door en door katholieke musici, wien het met het pres tige hunne organisatie hooge en ook hei lige ernst is. Daarom te meer verdienen zij onze sympathie en daadwerkelijken steun. In direct verband hiermee wenschte ik dan ook de volle aandacht te vragen voor het feit, dat deze vereeniging allereerst ideeële en niet zooals sommigen meenden, louter materieele belangen, met name sa laris-verhooging, voorstaat. Zeer zeker laten over het geheel geno men de salarissen van bekwame Organis ten en Directeuren te wenschen over en hoewel ook daarin eenige verbetering te constateeren valt, zijn we nog lang niet waar we wezen moesten en zou eenige ac tie niet misplaatst en zeer redelijk zijn maar daarom valt het des to meer op, dat ik op de beide jaarvergaderingen, die ik bijwoonde, niet één woord over salaris- verhooging hoorde spreken. Wat vroeger is gebeurd weet ik niet maar nu is de mentaliteit dezer vergade ringen er eene van voornamen ernst en warme Katholiciteit, dingen, die van bin- nen-uit komen. Het deed me dan ook weldadig aan to zien met hoeveel ongeveinsde sympathie ik, telkens do eenige aanwezige geestelijke, wat me zéér, zéér verbaasde, door bestuur en leden werd begroet en op te merken hoe dankbar men was voor ieder woord van mijn kant. Ik was daar bij roomschen thuis en het ging om de „goede zaak". Dit moest meende ik, weer eens hard-op gezegd worden. Inlichtingen omtrent deze vereeniging, lidmaatschap, examens enz. verstrekt dó voorzitter, H. Geeststraat 2, Venlo en de redactie van „Onze Mededeelingen" Ram penlaan 21, Ovorveen. D. VAN DER GEEST 0. P. KERKNIEUWS Benoemingen. Z D H. de Aartsbisschop van Utrecht beeft een nieuwe parochie opgericht te Enschede onder den titel van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand en heeft be noemd tot Pastoor aldaar den weleerw. beer A. Hartman Voorts heeft Z. D. H. benoemd tot kapelaan te Ovordinkel den weleerw. heer Th. W. van Dijk, 25 Juli 1.1. Priester gewijd. Pastoor C. A. J. ten Hagen. astoor C. A. J. ton Hagen van de kerk »an u. L. trouw van Lourdes op het btoordereiland te Rotterdam is gistermor gen naar het ziekenhuis gebracht om een breukoperatie te ondergaan. Do operatie s> volgens de „Msb." goed geslaagd. Naar Brazilië. 1 or s.s ..Orania" van den Koninklijken ttoilandschen Lloyd vertrok Woensdag jl. in sterdam naar Brazilië de zeereerw. Jir °tu- Zandvliet, benoemd tot Overste die MiSssienariSSen Van h<?t HeiHg Hart in Met dezelfde gelegenheid keerde na een smaandsche vacantie de weleerw. pater Hartgers naar zijn werkking terug. DOOR HET LAND VAN DEN DOLLAR. Amerikaansche reisindrukken van H. A. Uileman, pr. vin. De beroemde Brooklyn-brug. Een trouv/partijtje op den laten avond. De lichtreclames op Times Square. Kermis der ijdelheid. Brooklyn was ooroproukelijk een Ne- derlandsche volksplanting, gesticht in 1623, en heette destijds Breukelen, waarvan de medeklinkers in de huldigen naam nog alle behouden zijn, maar zij deelde weldra het lot van Manhattan, dat ook eenmaal toebehoorde aan do West- Indische compagnie. Hem, dio naar Brooklyn zou willen gaan om dit stadsdeel zelf, zou ik aanraden, hou je gemak en blijf op Manhattan. Want ais je dit kent, ken je 't andere ook. 't Is er een vreeselijk drukke boel, omdat er veel handel en industrie is, veel fabriokon, dok ken en scheepstimmerwerven zijn, kort ge zegd: omdat er verbazend veel omgaat, maar daarvoor hoef je er niet op uit te trekken. Om één reden evenwel is de tocht de moeite waard, n.l. omdat je daarbij pas seert over de beroemde Brooklyn- brug. Maar dit is dan ook iets bijzon ders en mag een wonder van waterbouw kunde heeten. Zij is eemaakt volgens plan nen van den Duitsche ingenieur Johann Roebling, die van de Vereenigde Staten in 1868 de opdracht kreeg een dergelijke hangbrug over de East-rivier te bouwen, als hij reeds in 1854 over de Niagara en in 1867 over de Ohio gelegd had, met dien verstande echter, dat het drukke bootver- keer in de East-rivier welke tusschen Man hattan en Long Island doorstroomt, geen enkel oogenblik vertraging zou ondervin den. Johann Roebling slaagde er in en concipieerde een ijzeren brug van drie spanningen, waarvan de middelste 450 meter lang zou zijn en 41 meter boven den waterspiegel hangen, terwijl de heele brug bijna 1800 meter afstands zou be dragen. Johann Roebling cijferde dit alles nauwkeurig uit, doch mocht de verwerke lijking van zijn plannen niet beleven. Hij stierf reeds in 1869 en pas 'sjaars daarna begon men onder leiding van zijn bekwa men zoon William Roebling met den bouw van de fameuse brug, die eerst 13 jaren later, in 1883, voltooid werd. Het eigen aardige van deze hangbrug, evenals van die over de Niagara en de Ohio, is, dat zij niet hangt aan kettingen, welke procédé eertijds werd aangewend, maar aan ka bels uit ijzer- en staaldraad samengesteld, omdat do ervaring Roebling geleerd had, dat do draagkracht van getrokken ijzer- draad grooter is dan die van kettingen. De kabels nu van de Brooklyn-brug zijn ieder ongeveer 1100 meter lang bij een middellijn van 40 c.M., terwijl zij elk een gewicht van 80.000 en een draagkracht van 11.380.000 Kilo hebben. Op dien middag dan reden wij over de beroemde Brooklynbridge, welke, zooals reeds gezegd, uit drie spanningen bestaat; de eerste is lang 280 M. en voert tot den Manhattan-toren, van deze loopt do cen- traalspanning, die 450 M. lang is, naar den Brooklyntoren, vanwaar de derde span ning, evenals de eerste 280 M. lang, naar Long Island voert. De Manhattan- en Brooklyntorens schra gen de geweldige kabels en steken beide ongeveer zeventig meter boven water uit. In totaal is de brug ongeveer 1800 meter lang, want aan de zijde van Manhattan komt er nog een oprit van 468 meter en aan die van Brooklyn een oprit van 290 meter bij. Ik weet niet, hoe het met den lezer ge steld is, maar mij persoonlijk geeft de kennismaking met zulk een wonderwerk en dat is de Brooklynbridge zonder twij fel een tweeërlei gevoel. Een gevoel van ontzag voor de grootheid van den mensch, die met ijzeren wil en stagen vlijt, zelfs al beschikt hij nog niet eens over de hoog ste capaciteiten, zooveel tot stand bren gen kan, een waarheid, die Sophokles eenmaal de woorden in de pen gaf: „v is geweldig, doch niets is geweldiger dan de mensch", maar tweedens ook een ge voel van sprakelooze vreeze; immers hoe veel de mensch ook vermoge, een enkele misrekening of vergissing zijnerzijds of een natuurelement van den kant van den Schepper is in staat heel dit ijzeren ge vaarte in de diepte der East-rivier te doen neerdonderen, en als ik dan eens toevallig op die brug wareWant evenmin als Saidjah weet iemand anders, wie hij ook zij, waar hij sterven zal. Menschelijke macht toch en menschelijke onmacht spe len een wisselend spel in deze wereld en volgens een oud woord zijn wij te midden yan het leven nog in den dood. Met een hoofd vol dooreenwoelende in drukken kwamen wij op dien warmen na middag omstreeks zes uren in het Prins George Hotel terug, zoodat wij vóór het avondeten nog een uurtje over hadden, om ons te bezinnen en onze gedachten 'n beetje op orde te brengen. Na den maal tijd, waarbij we het genoegen hadden als je 't zoo noemen wil geholpen te worden dor een puur-Hollandschcn kell- ner of „waiter", zooals die term in het Engelsch luidt, gingen wij, zoo tegen 'n uur of acht even naar de nabijgelegen St.- Stephanuskerk, om den pastoor verlof tot celebreeren te vragen, voor den volgenden dag, en vonden tot onze verrassing de kerk stralend verlicht, terwijl de organist den feestelijken Hochzeitsmarsch uit Lohengrin speelde. Een jeugdig en knap paartje werd in den echt verbonden, wat vlug in zijn werk ging, want 'n preekje, zooals wij dat hier gewend zijn, wordt er daarginds niet bij gehouden. En nauwelijks w&s de plechtig heid geëindigd, of 't werd zoo allemaal maar in de kerk een handjesgegeef en een gefeliciteer van je welste, waaraan de pas toor dapper meedeed. De organist vin gerde er wper lustig op los en stralend van geluk schreed het paartje, gevolgd door familie en vrienden, de kerk uit naar de gereedstaande auto's. Ja, dat zijn zoo van die oogenblikken, die je momenten noemt, want als het goed is, trouw je maar eens, zeggen de menschen. Maar niet alleen van de huwelijksver bintenis mochten wij getuige zijn, wij had den ook hot twijfelachtig voorrecht, ge tuige te wezen, op 'n afstand tenminste, van de bruilofstpartij. Want hot toeval wil de, dat de bruiloft in een der zalen van bet Prince George Hotel, dicht bij mijn slaapkamer, gevierd werd en wij den gan- 8chen nacht Amerikaansche moppen moch ten aanhooren, voortdurend afgewisseld door: „Valencia I In my dreams it always seems, I hear you softly oall to me. Valencia Maar wij loopen do geschiedenis een tikje vooruit. Toen wij dien avond van den pastoor der Sint Stephanuskerk na do huwelijkssluiting verlof hadden gekregen, den anderen morgen om 7 uur terug te komen, gingen wij met een paar goede ken nissen een kijkje nemen op de Times Square. Do Times Square is het plein, dat gevormd wordt door do snijding van twee drukke winkelwegen van New- York, n.l. de Broadway en de Vlle Avenue. Aan dit plein ligt het groote en hooge ge bouw, waar het dagblad The New-York Times wordt uitgegeven, vandaar de naam Times Square. Dit drukke verkeerspunt, alsmede ook de Broadway en de VHe Avenue zijn bo- kend om hun verbluffende lichtreclame's bij avond. Dit is zóó iets bijzonders, dat, toen wij op het s.s. „Nieuw Amsterdam" naar Amerika voeren, eenige medereizi gers, die Amerika kenden, zeiden: „Als u in New-York komt, vergeet dan vooral niet 's avonds een kijkje te gaan nemen op Ti mes Square." Och. meen nu niet, dat, als je 's avonds eens 'n keertje door Amsterdam, Rotter dam of zelfs Parijs gowandeld hebt, je een idee hebt van de New Yorksche recla meverlichting I Wij hebben in ons vorig- reis-artikel al gezegd, dat Amerikanen meesters zijn in het maken van reclame, en bij avond gebruiken zij ook kunstlicht daar voor. En dit neemt in de omgeving van Times Square, dat de Amerikanen „tho world's busiest center" noemen en waar naar hun zeggen jaarlijks zes honderd mil- lioen menschen passeeron, verbazende pro porties aan, omdat daar zooveel theaters, winkels, bioscopen en hotels zijn. Deze alle trachten aan gevel of op dak door licht reclame's effect te maken zóó sterk, dat als je een eindje de Broadway opgewan deld bent en jo eigen dan omkeert, je zou meenen, dat jandorie het heele Times Square in lichte laaie staat! Neen, wij overdrijven niet, zoo is het. Alle kleuren van den regenboog komen er bij te pas en evenmin als bij ons staan die lichtreclame'; daar niet stil. Bij stukken worden ze ont stoken en als de heele reclame compleet is, dan flapt de heele boel weer uit. En dat gaat zoo den heelen avond maar door, niet zoo hier of daar maar eens, doch op honderden plaatsen tegelijk. Al de spirit, waarover de Amerikanen beschikken, wordt aangewend, om deze vertooningen zoo geestig en leuk mogelijk te doen zijn. Als kinderen op een kermis naar mooie tenten, zoo liepen wij dien avond met ons drieën over de Broadway en de VIIo Avenue geboeid naar gevels en daken te kijken. Wij stooten mekaar aan en zeg gen: „Kijk daar eens en daar en daArl" Wij, provinciale achferlingen uit de lage landen bij de zee, hebben zulk een kermis der ijdelheid nog nimmer gezien. Thacke ray, kom terug! Zie, dat mannetje van licht op het hooge dak van gindsch hoe- denmagazijn. Het is sjiek gekleed en heeft een mooien hoed op; in de rechterhand draagt hij een wandelstok. Bij brokken raakt de reclame voltooid, en ineens: daar buigt het heertje zijn hoofd en do hoed valt in zigzagbowegingen naar beneden net op den punt 7an 's heertjes rechter schoen. Maar 't mannetje heeft in zijn jeugd voetballen geleerd on met een ga lanten trap tjoept hij den mooien hoed, waarop de reclamo-maker natuurlijk do aandacht wil gevestigd zien, in korte zigzagbewegingen weer naar zijn bemin nelijk hoofd terug. Floep! uit is de recla me! En na een halve minuut komt het sjieke heertje met z'n hoed en wandelstok terug, om hetzelfde spel weer te herbegin nen. Moe van het omhoog in het licht kijken, richten wij onze oogen weer eens naar den beganen grond. Do eethuizen en drankge legenheden zitten vol. Hoeren in shantung- pakken met dames i heel lichte, dunne ge- waadjes proppen de straten op of ver dringen zich op deez' warmen avond voor winkels, bioscopen en theaters, die men, te oordeelen naar de affiches, wel zou kunnen houden voor tempels der naakt- cultuur, en auto's roeven in eindeloozo reeksen over het asfalt der breede wegen, om de genieters to brengen naar een avond feest. Zoo wordt even grif de dollar bij avond verteerd, als hij overdag gewon nen is. Bah, is me dat een stad! Ik krijg een walg van New-York en moot Feber gelijk geven, als hij in „Be sti ijd om de stilte" de wereldsteden noemt: „die kankerende gezwellen op Gods aardbodem". Ik heb nog maar één verlangen: zoo gauw mo gelijk uit dezen helledans te raken en naar het hotel terug to keeren. En na een poos je zwijgens zeg ik tot mijn gezellen: „Doet me een pleizier en laat ons teruggaan". Weldra keeren wij de heele lichtkcrmis den rug toe en gaan door eenige rustige wijken naar Prince. George, wiens verblijf wij op dien avond bijzonder waardeoren als ,,a home in the heart of things". STADSNIEUWS UIT DE LEIDSCHE VROEDSCHAP. Twee jubilarissen. Benoe mingen. De plannen van de H. T. M. De agenda had 'n mooi begin. In een sympathiek speochje, gesprokeu uit het hart, wenschte do burgemeester den zilve ren jubilarissen, den hecren Mulder (A.-R., wethouder) en Sijtsma (Vrijz.-Democr.) geluk met hun 25-jarig Raadslidmaat schap. Inderdaad, beide hoeren mogen met tevredenheid verklaren 25 jaar lang, trouw aan hun beginselen, de gemeentebelangen naar bost vermogen te hebben gediend En de Raad, die elk van beiden heeren een prachtige bloemenmand had geoffreerd de burgemeester had twee bouquetten bloe men in de Leidsche kleuren voor beide plaatsen doon neerzetten sloot zich bij de gelukwenschen van ganscher harte aan. Zulk 'n onderlinge waardeering moest er altijd zijn in den Raad, en overal on der ons: wij moesten altijd veel meer naar voren schuiven hot goede, dat wij in el kaar kunnen waardeeren, dan dat waar door wij van elkaar worden afgestooten! Als wij, Katholieken, allen, dat 'ns héél serieus in practijk brachten in eigeu kring, in eigen organisaties en in den da- gelijkschen omgang met elkaar, en dat dan verder in al onze verhoudingen gingen uit strekken, verstandig en met ongerepte handhaving van eigen beginselen of eigen, wei-overwogen, inzicht, wat zouden we 'n goed kunnen stichten. Maar daarover nu niet: Beide jubilarissen worden op een voudige en ware en waardige wijze gehul digd! De benoemingen, die ieder jaar op den eersten Dinsdag in September in groot aantal aan de orde zijn, verliepen vlug en zonder opmerkelijke afwijkingen: alle aflredenden werden herbenoemd en in twee vacatures, ontstaan door het vertrek van den heer Zuidema, werden resp. diens par tijgenooten Schoneveld als opvolger van den heer Z., die reeds vroeger Raadslid is geweest en Eikerbout gekozen. Een paar maal stemden de sociaal-democraten, blijkbaar versterkt door de twee democra ten en een of twee vrijz.-democr., op een ander inplaats.van op den aftredende, doch dit had geen effect. Bij de benoeming van twee leeraren aan het gymnasium maakte prof. Eerdmans do opmerking, dat Curatoren door het te elfder ure doen van de voordracht den Raad een beslis sing afdwongen naar hun zin: een opmer king, die gegrond was. Voordat de benoemingen aan de orde waren, had de Raad een heelen tijd ver morst met een veel te lang gepraat over do verordening, waarbij do Commissie voor bet Marktwezen gewijzigd wordt in een Comm. voor don Markt- en Havcndionst. De heer v. Eek wilde het aantal Commis sieleden brengen van 3 op 5, waarin hij niet z'n zin kreeg, en do Commissie m i n- stens om de twee maanden doon verga deren, met welk denkbeeld de Raad in meerderheid wèl meeging. Na een zitting met gesloten deuren deed do voorzitter eenige mededeelingen omtrent de plannen der Haagsclie Tram- wegraaatschappij. Wij hebben in ons vo rig nummer uitvoerig uiteengezet, welke die plannen zijn. Dc H. T. M. heeft van don Minister vergunning vorkregen, om 3 jaar (wij schreven gisteren 5 jaar) bij het binnenkomen van do stad (van Posthof tot Haarlemmerstraat) over de rails van de N.Z.H.T.M. te loopen. Binnen drie jaar moest zij plannen indienen voor een eigen baan; dat heeft zij nu gedaan. Was dat niet geschied, dan zou ongetwijfeld de concurreerende N.Z.H.T.M. haar bij den Minister in gebreke hebben gesteld Maar die plannen vinden blijkens do me dedeelingen van don burgemeester bij hot Gemeentebestuur geen goed onthaal; en het Gemeentebestuur zal dan ook wel van zijn inzicht, dat een afwijzing inhoudt, den Minister doen blijken. Waarschijnlijk zullen de Nederlandsche Spoorwogen do van hen in deze gevraagde modowerking de H. T. M. niet willen verleenen. Slot zal dus wel zijn, dat er van die plannen niets komt en do z.g. „running power" voorloopig weer met 3 jaar wordt verlengd Ons lijkt 't ook beter, dat in deze ge wacht wordt op den bouw van een niouw verplaatst slation. Maar hoo lang zal dat nog duren? Dat 't noodig, on zéér noodig is, is zonneklaar! Wij willen daar om hopen, dat daarvan toch 'ns gauw ein delijk iets komtl GEMEENTERAAD. (V ervolg). Onder de ingekomen stukkon bevindt zich een verzoek van do bewoners van do Jan Vos8en8teeg om betere vorlichting en aanleg van trottoirs. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gestold om pracad- vies. Verder wordt een verzoek van de afd. Leiden van den B. K. Volksbond, om door een voorschot de arboiders in do gelegen heid te stellen een woning in eigendom te verkrijgen om praeadvics in handen van B. en W. gesteld. 2o Voorstel: a. tot opheffing van de Commissie van Bijstand voor het Marktwezen; b. tot instelling van eene Commissie van Bijstand voor den Markt- en Havendienst; c. tot vaststelling van do verordening, regelende de samenstelling en den werk kring van de Commissie voor den Markt en Havendienst. Hierbij is een amendement van don heer v. Eek ingtekomen. De heer v. Eek is van meaning, dat do Commissie voor den Markt- en Haven dienst moet worden uitgebreid tot 5 leden. Deze dienst is voor Leiden van zeer groot belang. Leidon is ccn marktstad, een uni versiteitsstad en een industriestad. Een voorbeeld van een te kort bij de Marktcommissie is reeds het gevaar dat de kaasmarkt geloopen heeft. Maar ook voor de toekomst staan belangrijke zaken te behandelen; waartoe een uitgebreide commissie haar krachten disponibel moet UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Donderdag 9 Septembfc- - Hilversum 1050 M. 12.Politieber. 3.304.30 Uurtje voor do wees- en zio- kenliuizen door Mevr. Ant v. Dijk. 5.7.25 Voornondcoucert door bet H D. O.-orkost. Joh. de Jager, piano. 7.Politieber. 7.45 en 10.Porsbcr. 8.10 Christel. Radio-Omroep. Davcnlry 1600 Al. 11.201.20 Concert door orkest en so listen (piano, sopraan, tenor). I.2Q-r-2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 Vergadering van de Braomar Roya; Highland Society. 4.20 Causerie: Rooks to road. 4.35 Concert door du band van II M Royal Air force. J. Kerr, soprauu. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.55 Landbouwprijzen. 7.Padvindersbulletiu. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws Lezing: East Africa. 7.45 Oude Engelsche muziek door R Robertson, piano. 8-Lezing: Tie Elizabethan Garden. 8.20 IerscliG avond. Orkest cn F. Marks, diseuse. F. C. Hughes, tenor. 9.50 Weerber., nieuws. 10-Lezing: The ultimate Island. 10.20 Variëte. R. London, komiek. F. Courtenay en M. Randolph, duo. 10.5012 20 Dansmuziek. „11 a d i o-i' a r i s", 1750 M. 12.50 Concert Lucion Paris (piano, viool, cello). 5.05 Concert 8.50 Concert. Königswusterhaujeu, 1300 M. 8.50 Kamermuziek. Barmaskwartet (2 violen, viola, cello). 9.50 Moderne lyriek. R. Dehmel en zijc. werken. 10.5012.20 Dansmuziek door orkes'. Etto. Brussel 486 M, Antworpcu 2G5 At. 5.20 Kindennatinee tol 6.20. 8.20 Orkestconcert. 9.3010.20 Dansmuziek. Al a 8 t c r 410 M. II.5012.50 Morgenconcert. 1-352.50 Gramofoonmuziek. 4.5.20 Kindoruurtje. •r'206.20 Dansmuziek (gramofoon). 8-807.30 Lezing: Maschinenstürmer. 7.308.Lezing: Hilfe bei Unfallen. 8.208.50 Schaakles. 8 6010.20 Concert door bet Schoonina- kerkwartet. 10.2011.50 Concert door het Philhar* monisch orkest kunnen stellen. Wanneer 4 raadsleden cn een wethouder daarin zitting hebben, zal er meer contact met de burgerij zijn, voor al als deze raadsleden uit verschillende fracties worden gekozen. B. cn W. verwij- zon naar andere bolangrijkn commissies, die ook Rlechts uit 3 leden beslaan o.n. de commissie van fabricage. Doch kan zijn ook dio commissies niet voldoende bezet. B. en W. verwijzen naar het ndviseerend karakter van de commissie voor dc ALarlct- cn Havendienst. Doch spr. meent integen deel, dnt deze commissie heel wat menr te doon zal hebben dan adviseoron. Deze commissie moet men meer ruimte geven en B. en W. laten hüstaan: niet alleen advi seoron. Do lieer S pendel acht zich niet over tuigd. Een kleine commissie knn veel bo ter werken dan een grooto. net. gevaar van een groote commissie is altijd, dnt zij ont aardt in een praatcollege. Dc beer flroeneveld verklaart, dat hij bet niet mot, de meerderheid in de commissie voor hot Marktwezen eens is, die een kleine commissie voorstaat. Dat do commissie van fabrieagn „zaken kan doen" zoonis de heer Spondcl zegt, gelooft spr. graag. Alle loden daarvan zijn van de rechler zijde, waardoor haar ad viezen dnn nok eenzijdig zijn. Spr. noemt nis voorbeeld, dat deze commissie aanbe steding van bet strnatinakcn voorstaat. Do lieer S n c r» d e 1: Dat geen poli- tioke Invc - Do hc~- r: - - v D.-.t ziet u nio{ •in. .Spr. 1 -dt vol. dat in een kleine com- niissio .'inig kans is, dat do zalcen veel zijdig zullen worden bekeken. Do heer v. d. Tic y d c n kan z.icli de hou ding van den heer Omonovcld niet begrij pen. Zijn houding in dc commissie van bet Marktwezen was geheel in overeenstem ming met die van den voorzitter. Althans van verschil van meening bleek niets. Do hoer Eikerhout acht de kv.es»ie niet van zoo groot belang. Spr. heeft d< overzijde wel eens hooren sprekon over dl onbelangrijkheid van deze commissie. En nu maakt, do hoer v. Eek zoo'n oplief «laar van. Spr. is tegen uitbreiding. De beer Wit mans is vroeger ook lid van do commissie geweest on toen is al meermalen gebleken, dat een kleine com missie belemmerend werkt. Hij is vooi uitbreiding tot 5 loden. De voorz. meent, dat er verschillende dingen welke met do zaak niets tc maken hebben, thans zijn besproken. Spr. ontkent vooreerst, dat deze too komstige commissie vorder zal moeten gaan dan adviseeren. Dan zou de commis sie op eigen houtje B. en W.-tje gaan spe len. Deze commissie is van groot belang, ongetwijfeld. Maar daarom behoeft ieders partij er toch nicfc in vertegenwoordigd te zijn. Waar zou dat heen moeten 1 De heele zaak heeft niets to maken met partijen, maar de vraag is slechts: met hoeveel personen kunnen de zaken het besto behandeld worden. En dan blijkt in do commissi»' van fabricage bijv. dat men met weinig personen veel beter opschiet. Aion - moet personen hebben, die kennii hebben van het mfwkt- ea bavsawezon, or,

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3