17e Jaargang. SATERDAG 4 SEPTEMBER 1926 No. 5346 OeABONNEMENTSPRIJSbedraagtbij vooruitbetaling Vooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per poet I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor» i uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ei. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT 'Gewone adverlentlAn 30 cent por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend. Kleine acJvertentiên, van ten hoogste 30 woorden waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dll nummer beslaat uil vijf bladen, waaronder bet Geïllustreerd Zondagsblad. V Tekst verdraaid. i Misleidend in buitengewoon ergerlijke j male is het communique, dat gisteren vanwege den Provincialen Kieskring Noord-Holland der R. K. Volkspartij in de pers is verspreid. Wij drukken het hier nogmaals af: „De Provinciale Kieskring Noord-Hol- 1 land der R. K. Volkspartij heeft op zijn verzoek, om in audiëntie te worden ont vangen, van den bisschop van Haarlem oen schrijven ontvangen, waarin modege- deeld wordt, dat aan dit verzoek niet kan 1 worden voldaan, omdat de bisschoppen i zich zoo nauwgezet onthouden van de po- I li tick. 1 De Kieskring zal in een laatste schrij ven aan den bisschop zijn grooten spijt betuigen over het niet in audiëntie ont vangen en het vertrouwen daarbij uit spreken, dat deze vingerwijzing van den bisschop tot gevolg moge hebben, dat de partij in den vervolge verschoond zal mogen blijven van daadwerkelijke tegen werking van de zijde der R. K. geestelijk heid „Het Volk" zet er den sensationeelen titel boven: „Een bisschop, die niet aan politiek doet." En ook andere couranten drukken de woorden, dat „de Hoogwaar dige Bisschoppen zich zoo nauwgezet ont houden van de politiek" vet of gespa tieerd. En nu lezen men hier het g c h e e 1 e antwoord van Z. D.. H. den Bisschop van Haarlem op het verzoek van de R. K. Volkspartij om een audiëntie. Wij ver oorloven ons de vrijheid, daarin onkele woorden vet te drukken. Haarlem, 17 Augustus 1926. Mijne Heeren, A an Uw verzoek om eene audiëntie kunnen Wij niet voldoen. Wij begrijpen zeer goed, dat Gij met Ons in discussie wilt treden over bepaalde politieke quaesties; maar het moet U toch wel bekend zijn, dat de H.H. Bisschoppen zich daarvan zoo nauwgezet onthouden. Uw algemeene vraag echter over de toe laatbaarheid van eene scheuring is door Ons tot tweemaal toe zoo duidelijk moge lijk beantwoord en daarover kunnen Wij niet discussieeren. Overigens kunt Gij in U vriendelijk gezinde bladen zeiven lezen, dat Gij niet eens verstandig handelt. Met alle hoogachting inmiddels, Uw dienaar in O. H. t A. J. GALLIER, Bisschop van Haarlem. Wij hebben voor de verdraaiing van het Bisschoppelijk schrijven, waaraan de stellers van bovengenoemd comité zich hebben schuldig gemaakt, één woord: Schandelijk! En met deze kwalificatie moet ieder, die eerlijk kan ön wil oordee- len, het eens zijn. Verder hebben wij er geen woorden voor oveT. V Laster. Wij hebben er al 'ns op gewezen, hoe de socialistische pers de godsdienst-onder drukking in Mexico geenszins veroordeeld! Wij hebben nu voor ons het orgaan van de Ned. Ver. v. Fabrieksarbeiders, dat die vervolging tracht goed te praten! Het blad schrijft, dat het de schuld is der Kerk zelve, dat zij vervolgd wordt! 't Gaat in Mexico als bij ons in Limburg, zegt het blad, en het vervolgt dan: „Maak eens een einde aan de mentali teit, welke priesters doet schrijven: „werk gevers, weest in dit opzicht eensgezind en gooit alle socialistisch gezinde arbeiders er uit. Laat u niet verteederen door mede lijden met hun gezin." „De Maasbode" teek ent hierbij aan: „Wij zouden dezen rooden windzaaiers met nadruk willen sommeeren, nader aan te geven, waar zij de geciteerde zinsneden hebben gevonden." Wij zullen afwachten, of aan deze som- matiec gevolg wordt gegeven.Natuur lijk kunnen zij dat niet! Lieg maar raak er blijft altijd wel wat van hangen 'n devies van Katholieken-bestrijders. V De waarde van het godsdienst onderwijs. In oen vergadering der Algemeene iVeroeniging van leeraren bij het middel baar onderwijs heeft de heer Bolkeslein, inspecteur van het middelbaar onderwijs, ©en inleiding gehouden over „Do Volken bond en het onderwijs." Hij drong aan op vormend geschiedenis onderwijs. „Vooral de openhare school, oie de waarde van het godsdienstonder wijs mist, heeft hieraan behoefte." Er zijn nog Katholieke ouders, die hun ^anderen zenden naar de openbare school als er oen Katholieke school is. De gees telijke en Katholieke leeken, die het weten kunnen, wijzen voortdurend op den plicht van Katholieke ouders, om hun kinderen, zoo mogelijk, op een Katholieke school te laten gaan. Maar hier wijst nu 'ns een niet-Katholiek onderwijs-man op wat de openhare school mist, n.l.: de waarde van het godsdienstonder wijs (in uitgebreiden zin). Laten Katholieke ouders, die hun kin deren deze waarde onthouden, hierover 'ns nadenken! BUSTEWLAWD Volkenbond DE REORGANISATIE VAN DEN BOND. De houding van Spanje. Geen algeheele terugtrekking? De Madrileensche correspondent van de „Evening News" meldt, dat Spanje niet voornemens is onmiddellijk uit den Vol kenbond te treden, hoewel de Spaanscho vertegenwoordiger van zijn regeering in structie heeft ontvangen niet meer deel te nemen aan de zittingen van don Volken bondsraad. Geen Pauselijke interventie. In verschillende bladen kwam gisteren het bericht voor, dat Z. H. de Paus een langdurig onderhoud had gehad met mgr. Tedeschini cn dat de nuntius van het hof van koning Alfons onmiddellijk naar Ma drid. zou terugkeeren, om Zijno Majesteit namens Z. H. den Paus te doen weten, dat het Vaticaan het van hoog belang acht, dat Spanje niet met het instituut van Genève zou breken. Daar het bericht ons onwaarschijnlijk voorkwam, namen wij het niet over. Thans ontkent de „Osservatore Romano" dezo geruchten. Engeland Kei mijnconflict. Een brief van Gook aan Churchill. De Britsche minister van Financiën, Winston Churchill, heeft gisteravond den volgenden brief van de mijnwerkersfede ratie ontvangen: „Ik deel u mede, dat het uitvoerend co mité en de speciale gedelegeerdenconferen- tio der federatie van mijnwerkers, na op nieuw den huidigen deadlock in het mijn- conflict aan een-nauwkeurig onderzoek te hebben overwogen, besloten hebben, u te vragen, een conferentie van de associatie van mijneigenaars en van de federatie der mijnwerkers bijeen te roepen en bij te wo nen. Wij zijn bereid, in onderhandelingen te treden over een nieuw nationale overeen komst, met inachtneming van een vermin dering der arbeidskosten (reduction of la bour oost) om aan de onmiddellijke be hoeften der industrie tegemoet te komen" (get.) Gook. De regeering meent, dat deze brief een voldoende basis biedt, om aan de hand daarvan de associatie van mijneigenars te verzoeken, de onderhandelingen te hervat ten, en, overeenkomstig deze opvatting, zal zij dit aan de associatie medodeelen. Mijnen verlaten. De mijneigenaars van Zuid Staffordshi re deelen mede, dat zij tengevolge van ge brek aan geldmiddelen, veroorzaakt door de staking, do pompen niet meer aan liet werk kunnen houden. Daardoor worden do mijnen onbruikbaar en zullen 3000 arbei ders straks niet meer aan het werk kun nen gaan. Hongarije. Mgr. Zadravecz. Uit Boedapest wordt aan do Londenscho bladen gemeld, dat de legerbisschop, mgr. Zadravecz, tegen wien, gelijk bekend go- heel ten onrechte, de beschuldiging werd uitgesproken, dat hij aan de bankbiljetten vervalsching medeplichtig zou zijn niet minder dan 64 aanklachten wegens las ter tegen bladen en journalisten, die aan do lastercampagne hadden deelgenomen, heeft ingediend. Griekenland. Naar een nieuwe revolutie? Een scherpe aanval van Kafandaris. Uit Athene wordt gemeld, dat de prin cipieel© meeningsverschillen tusschen par tijleiders en Kondilis, welke reeds onmid dellijk na den val der dictatuur de vor ming van een coalitie-kabinet met deel neming der pjartijleiders aan de nieuwe regeering onmogelijk maakten, thans tot een zeer ernstig conflict hebben geleid. Een der voornaamste partijleiders, do aanhanger van Venizelos en voormalige minister-president Kafandaris, valt sedert enkele dagen openlijk in de pers Kondilis aan, wien hij verwijt, dat hij onder den zelfden militairen invloed staat als Pan- galos. Wanneer bij den hinnenlandsehen politieken toestand in Griekenland werke lijk wil verbeteren, aldus Kafandaris, zou Kondilis zich van deze militaire kringen moeien losmaken. Indien de binnenlandsch-polilioko si tuatie inderdaad gezuiverd moet worden, dan moet Kondilis, aldus Kafandaris, zich van do militaire kringen losmakon, die medeschuldig zijn aan de gewelddaden van Pangalos en aan de corruptie, en dan moet hij slechts op de politieke kringen steunen. Zooals thans echter do situatie is, is zij dezelfde als onder het bcwiud van Pangalos, daar ook Kondilis onder den druk der miliaircn slaat. Kondilis keert zich in zeer scherpen vorm legen Kafandaris on verwijt hem „beloedigiug, laster en satanische intri ges" Kondilis verklaart voorts, dat Ka fandaris hem den „heiligen oorlog" heeft verklaard. Zij beiden hebben steeds ver schillend o meeningen en karakters gehad. Kafandaris is reeds in het leger bezig voor hot ten val brengen der regeering te agiteeren. Maar Kafandaris zal in mij geen gemakkelijker tegenstander viuden, besluit Kondilis. Zoo is dus reeds enkele dagen na don val van Pangalos, die door een ieder was gewcnscht, de tweedracht in allo scherpte ontbrand, boodat de toekomst der binncn- landscho politieke ontwikkeling van Grie kenland duister is. Duidelijk is slechts, dat zich thans de laatste phase van den strijd afspeelt, waarin men wil trachten den in vloed der militaire kringen op de politiek uit te schakelen. In een onderhoud met den Atheenschen oorrespondent van het „Berl. Tagebl." ver klaarde Kafandaris, dat de toestand in 't binnenland minder toegespitst is, dan hij zulks in de bladen heeft uiteengezet. Hij denkt er niet aan Kondilis langs revolutio nairen weg ten val te brengen, doch hij zal do ontwikkeling der situatie rustig af wachten. Geruchten over een eventueel herstel der monarchie noemde hij klets praatjes. Niettemin verzekert men, dal do toe stand uiterst précair is. Geheel Athene spreekt van een nieuwe revolutie, die reeds in de komende dagen verwacht wordt. Ka fandaris wordt beschouwd als de man van het oogenblik, terwijl Kondilis en de zijnen slechts schijnen te worden geduld. Marokko Abd-cl-Krim in ballingschap. Donderdagavond is de „Amiral Pierre" van Marseille naar Madagascar vertrok ken. Aan boord van het schip bevindt zich Abd-el-Krim met familie en gevolg, die naar Réunion worden gebracht. Een "duur betaalde klap. Volgens de „Echo de Paris" heeft Abd- el-Krim eenige onthullingen gedaan over Abd-ei-Krim's vijandschap togenover do Spanjaarden. Tot 1921 waren Abd-el- Krim en de Spanjaarden vrienden. Krim werkte n.l. krachtig met de Spanjaardon Sjamen lot pacificatie van do stammen, minder uit vriendschap voor dc Span jaarden, als wel omdat hem beloofd was, dat hij als vertegenwoordiger van don sultan voor de Spaansche zone zou mo gen optreden, zoodra de pacificatie feit zou zijn geworden. De ommekeer kwam hij het optreden van generaal Silvestre, die weliswaar een goed militair, maar eon slecht fliplomaat was. Krim had den generaal aaugcraden geen militaire actie te ondernemen tegen een gedeelte van zijn, Krim's stam, doch de stamhoofden bijeen te roepen en ca. 100.000 peseta's voor hun onderwerping te heioven. Generaal Silvestre werd bij het hooren van dit bedrag wit van woede. Hij be schuldigde Krim van diefstal, heulen met de stamhoofden en gaf den roglii ten slotte een slag in het gelaat. Krim beheerschte zich, veegde het bloed af, dat langs zijn gezicht stroomde en verliet het vertrek, met do woorden: „Vervloekt! Go zult weten, wat het kost het bloed van een Oeriogel to doen vloeien." Direct na het uitsproken van deze woorden werd Krim gearresteerd, en tien maanden gevangen gehouden. Eerst in< den winter 1920'21 slaagde hij er in te ontsnappen. Toen begon hij to werken aan do uilvoering der bedreiging tegen generaal Silvestre geuit. Duur heeft de generaal zijn uiting van woede moeten betalen. In Juli 1921, toon liet Spaansche leger zijn smadelijkste ne derlagen had geleden, word generaal Sil vestre dood op zijn bed gevonden. Perzlë. Nog steeds kritieke toestand in Perzia. Uit Teheran wordt gemeld, dat Don derdag het nieuwe kabinet zich aan hot parlement zou voorstellen, doch dit is uitgesteld. Het parlement heeft op 31 Augustus j.l een votum van vertrouwen in den premier uitgesproken, doch hot keurt de keuze der ovorigo ministers niet goed. De toestand blijft dus uog kritiek. Volgens een draadloos bericht uit Te heran zou het geheel e kabinet reeds zijn afgetreden. China. De Chineesche chaos. De strijd omWoechang. Zeer hevige gevechten zijn gaande na bij Woechang aan do Yangtse-rivier te genover Hankow. Aan beide kanten zijn duizenden soldaten gedood. De buiten- landsche vrijwilligers te Hankow zijn op geroepen. Buitenlandscho „bluejackets" zijn geland, teneinde dc concessies lo be schermen. Het strategisch belang van Hankow is zeor groot. Indien Hankow valt, zullen do „rooden" heer en moester zijn in geheel West- en Zuid-Ghina. Ingrijpen van Japan? De gouverneur-generaal van Korea, ge neraal Kodama, heeft do Japansche re geering voorgesteld in verband met don toestand in China actief in te grijpen. Hij stelt voor, den spoorweg van Moek- den tot Tjantzin door Japansche troepen to doen bozetton. Verder stelt hij voor, Japanscho oorlogschepen actief te laten deelnemen aan do blokkade van Kanton. Het actieve ingrijpen van Japan is nood zakelijk geworden, aangezien de Japan sche kooplieden en ind us triooien thans ernstig bedreigd worden. Mexico. De kerkvervolging. De sluiting van kerken en scholen. Als gevolg van hot godsdienstconflict in Mexico zijn, naar draadloos wordt ge mold, thans gesloten 130 scholen, 12 ker ken, 73 kloosters, 7 kerkelijke herstellings oorden. Uit het land gezel werden 190 niet- Moxicaansche geestelijken. Dr. Ir. D. F. Slothouwer. Hoogleeraar aan do Technische Hoogeschool. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot gewoon hooglccraar aan de Tochnischo Hoogeschool te Delft, in dc afdeoling der bouwkunde, om onderwijs tc geven in de architectonische vormleer en de geschie denis der bouwkunst, dr. ir. D. F. Slot houwer, architect to Amsterdam. Dr. ir. D. F. Slothouwer, b.i., word 5 No vember 1884 geboren to Majong (Java). Na de Hoogerc Burgerschool 5-jarigen cursus te Amsterdam to hebben bezocht, word bij in 1901 ingeschreven als student aan do voormaligo Polytechnische School te Delft on behaalde in 1905 het diploma van bouw kundig ingenieur. Hij was na liet behalen van zijn diplo ma tot 190G werkzaam als architect te Am sterdam cn daarna Ic Hilversum. Van 1907 tot 1909 was hij als ingonicur werkzaam aan den bouw van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. In 1909 behaalde hij do gouden medaille in het concours voor den Prix de Rome, uitgeschreven door do Rijksacademie van Beeldende Kunsten t$ Amstcrdnm. Van 1910 tot 1913 vertoefde hij buitens lands en bezocht in dien tiid do Scandina vische landen, Engeland, Italië en Grie kenland. Behalve een groot aantal' kleinere reizen voor bepaalde studio-doeleinden, waarbij vooral de Scandinavische landen, met na me Denemarken, vaak worden bezocht deed ir. Slothouwer nog een studiereis naar Egypte. Tn 1913 vestigde hij zioh als architect te Amsterdam. Hij heeft vele werken uitgevoerd in ver schillende plaatsen van ons land. Tn diverse tijdschriften zijn artikelen vnn zijn hand verschenen. Dr. Slothouwer promoveerde in Maart 1924 lot doctor in de technische weten schap op proefschrift, getiteld: De Neder- landsche Renaissance in Denemarken. Hij was de eerste bouwkundige ingenieur die den doctorstitel aan de Technische Hooge school verwierf. De actie tegen dc valutaconcurrentie. Wie er aan deelnemen. Nader bericht men ons, dat het rapport, betreffende de valutaconcurrentie, ver meld in ons vorig blad was gevoegd bij een adres aan do regeering, wolk adres was ondertcekend door de vereeniging van Ka tholieke werkgevers in de textielnijverheid, do vereeniging van Tilburgsche fabrikan ten van wollen stoffen, de vereeniging van Nederlandsche tapijtfabricken, de Ncder- landscbe Roomsch Katholieke toxtielarboi- dersbond St. Lamberlus en dc Christelijke textielarbeidersbond Unitas. Aan het adres is adhaesie betuigd door do Band- en Velerindustrie, de Vereeni ging van tapis beige fabrikanten. De sociaal-democratische arbcidcrsvor- HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Spanje's houding ten opzichte van den Volkenbond. Een brief van Cook, die volgens dc re geering een voldoenden grondslag biedt om de mijneigenaars tc verzoeken dc onder" handelingen te hervatten. Nieuwe spanning in Griekenland. Mijnongeluk in de Vereen. Staten Bui tenlandscho Berichten). BINNENLAND. Aan dc Technische Hoogeschool is tot hoogleeraar benoemd dr. ir. D. F. Slothou wer (lste blad). Op het spoorwegemplacement bij het station D. P. te Rotterdam is een repara- tieloods afgebrand (Gemengde Berichten, 2do blad). Te Waddinxveen is een motor bootje overvaren. Een persoon verdronken. Ge mengde Berichten, 2de blad). In het Derde Blad begint onze letter-* kundige medewerker met oen sludie over den bekenden en populairen pater Bcnnard v. Mcurs, S. J. eeniging Eendracht overweegt, zich bij de bewoging aan tc sluiten, doch heeft te kennen gegoven, alvorens eon boslissing to nemen, overleg te willen plegen met hot N.V.V H. Colijn. Do „Stand." meldt dat do hoor H. Co- lijn gisteravond naar Leipzig vertrokkon is, om Maandag van daar door te reizen naar Boedapest, waar hij in den loop dor volgende wook het woord zal vooron bij do opening dor Christelijke school. Tijdens hot verblijf in Hongarije zal do heer Colijn ook nog een paar maal oon redevoering houden over Calvinisme on Staatkunde. Do torugkeer in ons land zal omtrent den 25cn dezer maand plaats vindon. Het conflict tusschen medici cn gemeentebestuur te Breda. Van medische zijde wordt omtrent hot reeds vermelde conflict tusschen medici en gemeentebestuur te Breda hot volgend communiqué verstrekt: Eenige weken geleden hebben wij mel ding gemaakt van oen dreigend conflict tusschen do Bredasche medici (in casu den Geneeskundigen Kring van Breda o.o.) en het gemeentebestuur. Thans kunnen wij mededeelen, dat dit conflict inderdaad een feit is geworden en gisteren 1 September is uilgebroken. net conflict vindt zijn ontstaan in do reorganisatieplannen van den Geneeskun digen Dienst alhier, met welke voorstellen gepaard ging het ontslag van twoo ge- moentegeneesheeren, resp. met 15 en 9 dienstjaren. De geneesheer met 15 dienstjaren werd met twee dagen, dio met 9 dienstjaren met veertien dagen opgezegd. Ondanks dezo wijze van opzegging» werd do zaak door de betrokkenen aan vaard, omdat bij de reorganisatie ruimte werd gelaten voor twoo genoesheoren, ter wijl mondeling van officieelo zijde de toe zegging werd verkregen, dat do beide oudo goneesheeren zouden worden verbondon Dezo mondelinge toezegging werd te goo- derlrouw aanvaard. Naderhand word ech ter deze toezegging van officieoio zijde ont kend, en werd plotseling oen naar hot oordeel van deskundigen onvoldoende re geling getroffen, waarbij dc beide gonees heeren gowoonweg werden uitgeschakeld. De Geneeskundige Kring hooft toen do partij opgenomen van do ontslagenen en eenige voorwaarden gesteld, waaronder voor de verpleging der stadsarmen de ge neeskundigen van Breda e.o. in relatie zouden treden met het gemeentebestuur. KERKNIEUWS Provinciaal der Minderbroeders Conventueelen. Naar wij vernemen, zal do hoogeerw. pa ter O. Hoyng, to Urmond, bonoemd tot pro vinciaal der Minderbroeders Conventuee len (Nederland, België on Denemarken) zich voorloopig te Trccboek gaan vestigen. Dc zetel van den vroogeren provinciaal was to Hal bij Brussel. Do ccrw. pater Victorinus v. d. Bcrgh, Conventueel te Leuven (voorheen in de mijnstreek werkzaam) zal don hoogcorw. pator Hoyng opvolgen als missionaris on der do katholieke Nederlanders in Duitsch- land (Rijnland). Naar de Missie. Do weleerw. pater J. Bruno, tot voor kort werkzaam in het rectoraat Rumpen te Brunssam, vertrekt 10 Sept. via Genua per 8.8. „P. Czn. Hooft" naar dc mi <lor ecrw. paters Lazaristen te ►Socrabaja.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1