17e Jaargang. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1926 No. 5344 3)e ftzicboiie Gou/tont Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagtbl] vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per poBt I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers o ct* met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen 1 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT Oowone advertentidn 30 eent per Voor Ingezonden Mededeeliügen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Klelno odverlentiën, van ton hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. 011 NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- BUITENLAMP Amerika DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Brief van het Mexicaansch Episcopaat aan den H. Vader. Do Romeinache correspondent van „De Tijd" schrijft 28 Augustus: Do Aartsbisschop van Mexico, Mgr. Mora del Rio heeft in naam van het Mexicaansche Episcopaat, geestelijkheid en do geloovigen aan Z. H. den Paus het volgende schrijven gezonden: Heilige Vader, Geheel ontroerd en met tranen in de oogen richt ik mij tot Uwe Hoiligheid in naam van alle Bisschoppen, geestelijk heid en geloovigen van Mexico, om U, Heilige Vader, dank te brengen voor Uw schrijven van 14 Juni 1926. Dit schrijven was voor ons een grooto troost in den zeer droevigen toestand waarin wij ons bevinden. Vervolgd, beangst on bedroefd, hebben wij geen andere hoop dan op God en op U, Heilige Vader, Die de plaats in neemt van Christus op de aarde en met het hart vervuld mei Zijne liefde, voor ons, Uwe arme zonen, woorden van lief de en troost weet te vinden om ons aan te moedigen sterk in den strijd te volhar den voor de verdediging van ons Geloof. Ja, Heilige Va,der, bezield door Uw zoete woorden er Uwe raadgevingen, zul len wij, met GodöL'kuip, volharden en moedig strijden. Ofschoon wij op 't oogen- blik aan Uwe Heiligheid geen betere be richten kunnen mededeelen over den godsdienstigen toestand, willen wij ten minste een ander maal getuigenis afleg gen van onze diepe aanhankelijkheid aan Uw verheven Persoen, aan Uwe raadge vingen, en Uwe waarschuwingen. Aan Uw vaderlijke zorgen willen wo beant woorden met onze vurige liefde en op rechte aanhankelijkheid. Wij zijn vast overtuigd, dat God door 'net losbreken der machten der duisternis tegen ons toe te laten, uit onze beproe ving voor de Kerk en voor ons allen groot heil zal trekken, gelijk ook Uwe zeer liefderijke brief ons voorhoudt. Wij stellen groot vertrouwen in de gebeden der geheele wereld, daartoe vaderlijk door Uwe Heiligheid uitgeDoodigd; wij *er- eenigen ons met die gebeden en zijn ver zekerd dat ze van do Goddelijke goedheid spoedig den gewenschten dag dor zege praal der Kerk zullen verkrijgen, hetgeen een groote troost voor U en vrede en rust zal geven aan ons land. Opdat deze onze voornemens met sterkte zouden kunnen uitgevoerd worden en opdat onao wen- schcn in vervulling mogen gaan, vraag ik nederig Uw voet kussend, aan Uwe Heiligheid voor mij, de andere Bisschop pen, voor de geestelijkheid en het volk ons toevertrouwd, den Apostolischen Ze gen. Mexioo, 24 Juli 1926. Nederigste dienaar Josef, Aartsbisschop van Mexico. De H. Vader gewaardigde dit schrijven te beantwoorden als volgt: Z. Heiligheid heeft Uw schrijven van 24 Juli j.l. ontvangen en den Apostoli schen zegen schenkend, antwoord Z.li me t den Apostel: „Dank aan u en vrede van God den Vader en den Heer Jee us Christus. Gezegend zij God Vader van On zen Heer Jesus Christus, Vader van Barmhartigheid en God van allen troost, Die ons troost in onze droefheid, opdat wij de anderen zouden kunnen troosten in hun beproeving door denaelfden troost, dien God ons schonk. Immers ge lijk het lijden4' van Christus in ons over vloedig is, zoo is ook onze troost voor Christus overvloedig. Indien wij beproefd worden, is 't voor uw versterking cn uw heil, indien wij getroost worden, is voor uw troost, indien wij u opwekken is voor uw sterkte en uw heil, in het verdragen van dezelfde smarten, die ook wij verduren; voor u de vaste hoop koesterend in de zekere wetenschap, dat gij die gezellen waart in het lijden, ook gezellen zuil ziju in de vreugde". (11 Gor. 2-7). Wallstreet tegen Calles. Het heeft, aldus meldt het'I. iv. P., al om groot opzien gebaard, dat het orgaan der hooge New-Yorksche financieel© krm gen, „Wallstreet Journal", de nieuwe wetten van president Galles mei oen bui tengewone heftigheid bestrijdt. Het blad verklaart deze wetten voor onrechtvaardig en ongeldig en evenzoo noemt Jet ae geheele grondwet van 1917 zonder eenigen rechtsgrond. Over de# den len Augustus in werking getreden wet ten zegt „Wallstreet Journal" woordelijk het volgende; Deze maatregelen zijn van nul en gee- ner waarde, voornamelijk op de volgende drie gronden: le. Wijl de president geen wettelijke bevoegdheid had ze in werking te laten treden. 2o. Wijl Galles in het geheel niet als de wettig gekozen president van Mexico kan geiden 3e. Wijl de grondwet van 1917 nooit wettelijk werd erkend. Betreffende het eerste punt voert het blad aan, dat het Mexicaansche parle ment geen recht had om Galles te rnach- tigien lot het uitvaardigen van nieuwe wetten, terwijl bovendien Galles de hem wederrechtelijk gegeven volmacht over schreden heeft. Galles' presidentschap is vulgens het zelfde blad geheel onwettig, wijl hij in liet jaar 1920 den toenmaligcn president Car- ranza door een legermanoeuvre van diens plaats verdrong en diontengovolge naar de grondwet zelf art. 82 par. 7 voor het ambt van president gediskwalifi ceerd is. Eu ten slotte is de wet van 1917 zelf ongeldig, -daar Carranza ze er doorge jaagd iiad in een parlementszitting, waartoe slechts zijn naaste vrienden en aanhangers waren opgeroepen. De wet is nooit door de meerderheid der wetgeven de lichamen aangenomon en is dus in het geheel niet op het recht gebaseerd. Tegenover deze bewijzen blijkt liet hoofdmotief van Galles, als zou hij niets anders doen dan de bestaande wetten uit voeren, in dubibelen zin leugenachtige huichelarij. Oe strijd in Nicaragua. Ofschoon er slechts fragmentarische berichten uit Nicaragua komen, wordt thans gemeld, dat de revolutionairen Kaap Gracias aan de Oostkust hebben bezet. Bericht was, dat Bluefields ieder oogenblik in den strijd betrokken zou kunnen worden, doch daar Bluefields tot neutrale zone is verklaard, zal de strijd zich waarschijnlijk beperken lot aanval len op El Bluff, een strategisch punt aan den ingang van de haven. „Bedankt voor uw opmerkin gon." In verband mot Nicaragua's protest bij den Volkenbond tegen do Mexicaansche interventie in de beroeringen in Nico.ru gua, heeft de Volkenbond de Mexicaan sche regeering om inlichtingen verzocht. De Mexicaansche regoering heeft daar op het volgende geantwoord: „Mexico is geen lid van den Volken bond en bedankt u voor uw opmerkin gen." Volkenbond Oe kwestie der Raadszetels. Het advies van de studie- commis.iie. De volkenbondscommissie voor de reor ganisatie van den volkenbonsraad heeft onder voorzitterschap yan Motta gisteren hoogst nuttig werk verricht. Zij heeft in tweede lezing definitief vastgesteld hel kiesreglement voor de niet-permanente raadsleden, dat de commissie thans aan den volkenbondsraad zal voorleggen. Kort samengevat heeft het reglement den volgenden inhoud: in artikel één wordt het aantal niet-permanente raads leden verhoogd van zes tot negen; artikel twee bepaalt, dat hun ambtsduur is drie jaren, dat ieder jaar een derde aftreedt en dat de gekozenen onmiddellijk na hun ver kiezing in functie treden; artikel drie be vat den regel der niet-herkiesbaarheid ge durende drie jaren na de beëindiging der ambtsperiode, doch opent de mogelijkheid dat de volkenbondsvcrgadering op het oogenblik van de beëindiging der ambts periode drie niet-permanente raadsleden herkiest mits met tweederden stemnicn- m eerderheid. Tenslotte volgt een uit drie doelen be staande overgangsbepaling. Eerst wordt gezegd dat niet het lot zooals oorspronke lijk was bepaald in het ontwerp-Cecil. doch de aanstaande volkenbonds vergadering zelf bepalen zal, welke drie der in deze maand te kiezen negen niet-permanente raadsleden voor slechts één jaar worden gekozen, welke drie een zittingsduur van twee en welke er een van drie jaar zullen hebben. Verder zegt^ de overgangsbepaling, dat bij wijze van uitzondering de volken- bondsvergadering van dit jaar reeds ter stond omtrent drie der negen losse raads leden kan bepalen, dat zij aan het eind hunner ambtsperiode herkozen kunnen worden. Eindelijk zegt de overgangsbepa ling, dat een dergelijke herkiesbaarheids- verklaring echter geen inbreuk kan maken op het recht der volkenbondsvergaderin gen van 1927 en 1928, om andere dan aan de beurt van aftreding zijnde staten te hor- kiezen. doch zij richt de dringende verma ning tot die volkenbondsvergadering, dit slechts in gansch buitengewone omstan digheden te doen. indien de vergadering van dit jaar reeds drie staten herkiesbaar heeft verklaard. Dit kiesreglement werd gisteren eenstem mig goedgekeurd waarbij Spanje echter zich van stemming onthield, ondanks de aansporingen van lord Cecil en vooral ook van Scialoja om le erkennen, hoe tege moetkomend de voorstellen voor Spanje zijn. Het verblijdende van gisteren was. dat Polen zich bij het compromis heeft nedergelegd, zoodat de Poolsche weusch naar een vasten raadszetel geen moeilijk heden meer bieden kan en de eensgezind heid lusschen de Locamomogcndlieden met betrekking lot do raadskwestie geheel gehandhaafd is. Duitschland Loonkwesties. De door de arbeidersorganisatie to Kat- towitz bijeengoroopc n onferentic van be- drijfsraden nam een besluit aan, krach tens hetwelk de werkgevers voor 3 Septem ber a.s. een loonsverhooging van 25 pet. moeten toestaan. Doen zij dit niet, dan zal een nieuwe bcdrijfsradenconferenlie bij een worden geroepen, die voor het geheele gebied tegen 6 September a.s. een staking zal afkondigen. Italië. Duurtebestrijding en bszuiniging. Nieuwe ingr ij pende maa tregelen? Volgens de „Informatore della Stampa" is men aan de betrokken ministeries ijverig in de weer om nieuwe, ingrijpende raaat- rgelen voor te bereiden, welke ten doel hebben, meer dan tot nu toe, met nog ra tio neeier middelen, het hoofd te bieden aan de in Italië heerschendc duurte. Deze maatregelen zullen niet zoozeer ge baseerd zijn op hel instellen van wettelijke bepalingen en regelingen, betreffende liet gebruik der levensmiddelen, maar men wil 't meer zoeken door het uitschakelen van overbodigen tusschenhandel en speculan ten, waarbij men dan zal trachten ver bruiker en producent direct bij elkaar te brengen. Zooals men weet is het decreet, waar bij talrijke bezuinigingen inzake de ad ministratie bij de ministeries werden inge steld sedert eenigen tijd in werking getre den. Het was evenwol noodig aan allo mi nisteries een nieuw rondschrijven te zen den, waarbij vplgens de „Informatore" werd aangedrongen op stipte handhaving van de bepalingen vervat in het dosbo- treffend decreet. Spanje De militaire ontevredenheid. Nog niet bijgelegd. Volgens berichten uit Madrid is het con flict tusschen Primo de Rivera en het ar tillerie-corps nog niet bijgelegd, Beido par tijen handhaven hun standpunt. Hongarije. EEN LASTERAAR VEROORDEELD. Het I P. schrijft: Het orgaan der Hongaarschc sociaal democraten publiceerde eenigen tijd gele den oen artikel, waarin een aantal voor aanstaande burgers der atad Waitzeh, o.w domprobst Podhoranyi, beschuldigd wer den, dat zij aan het einde der bolsjewisten- neerschappij van Béla Kun eigenmachtig een schrikbewind hadden ingesteld en eervJ- ge communisten hadden laten vermoorden. De belasterden klaagden lmt blad aan on uit de verhooren bleek, dat van een eigen machtig opgericht strafgericht in Wait- zen niemand iets afwist. De leider der communisten werd des tijds door de Roemeensche bezetting der stad gevangen genomen en ter dood ge bracht, Domprobst Podhoranyi had zelf zeer veel onder de communistische gewel denarijen geleden. Men had hem zijn wo ning afgenomen en er communisten tn huisvest. Een van dezen word later eveneons door de Roemenen gevangengenomen. Nu be stormden de trawanten van den gevangene den domprobst, hem smeokend zijn invloed bij de bezetting aan te wenden, om den communist het leven te redden. Do Dom probst vergat al liet hem aangedane on recht en ging van den eenen legeroverste naar den anderen om zijn vroegeren on derdrukker te redden De Roemeensche officoren wezen hem echter de deur. Tot dank voor zijn goedhartigheid werd nu do Domprobst door het socialistisch dagblad op de laagste wijze belasterd De rechtbank beschouwde de mededee- 1 in gen van het blad als lagen laster en verklaarde den schrijver van het artikel, 1 odewijk Szocke, schuldig, waarop hij lot anderhalf jaar gevangenisstraf veroor deeld werd. Hel is echter teekenend voor de waar heidsliefde en de humaniteit van het so cialistische orgaan» dal het als schrijver van liet artikel een onontwikkeld employé der drukkerij opgaf, van wien de recht bank moest vaststellen, dat hij nauwelijks zijn eigen naam goed kon schrijven. Marokko Hel transport van Abd-el-Krim. Abd-el-Krim on zijn gevolg, die gisteren rnet de „Alba" in Marseille zijn aangekomen zullen aldaar eenigo dagen moeten vertoe ven alvorens met do „Admiral-Pierre" naar Reunion le worden vervoerd. Er zijn strenge maatregelen getroffen om tijdens het verblijf van Abd-el-Krlm op het eiland Frioul, dat een gedeelte der uitgebreide havenwerken van Marseille vormt, nieuwsgierigen le weren. Krim zal worden ondergebracht in hot z.g. Pavilion Fauvel, Jat anders dient voor de passa- giers-eersle-klas der groote stoomvaar- ders, die om sanitaire redenen in quaran- laorie moeten blijven. Van nu af aan mag niemand moer het eiland betreden, zoodat behalve do desbe treffende ambtenaren niemand van Krim's aankomst getuige zal zijn. Britsch-lndie. Tegen den godsdiensthaat in Iodic. Het Britech-Indische Hoogerhuis heeft een wetsontwerp aangenomen, dat do Re geering machtigt tot de inbeslagneming en confiscatie van opruiende geschriften, die ten doel hebben haal tusschen do verschillende godsdienstige gemeenschap pen op te wokken. China. Uagetijksche gevechten te Canton. Een nieuw Engelsch protest. De Britscho regeering houdt zich op nieuw ernstig bezig met den toestand to Gan'.on. In de laatste dagen zijn er Londen berichten van verontrustenden aard ontvangen. Er wordtdagelijks ge vuurd tusschen de booten der stakers en do booten die geregeld tusschen de stoom schepen te Hongkong en Sjamicn varen. Eon typisch voorval heeft zich Zater dag voorgedaan, toen een Engelschman en een Amerikaan, die in hun eigen mo torboot passagiers van den wal naar een stoomboot te Hongkong brachten, van allo kanten werden aangevallen. Daar er vig op hen werd gescholen, moesten zij zich terugtrekken. Do Engelschman kon ontkomen, doch do Amerikaan werd go- vangen genomen. Na diplomatioke stap pen werd hij evenwel weer vrijgolalen. Er hebben nog andere incidenton plaat® gehad, zooals hei werpen mot sloenen naar vreemdelingen. Een nieuw krachtig Brilsch protest is ingezonden. Posters te Sjanghai dcoden een werkwillige. Een gewapende bende, vermoedelijk uit stakers beslaande, wachtte to Sjanghai een Chineeschen ploegbaas op, in dienst bij de Jaroino Matheson katoenspinne rijen. De ploegbaas werd getroffen door zos kogels en was terstond dood. Hic-rbij dient vermeld tc worden, dat op oen onlangs gehouden vergadering van het siakingscomité den posters word toe gestaan, vau «de wapenen gébruik tc ma ken bij ontmociiogen met werkwilligen of botsingen met do politie. HET VOORNAAMSTE NIEUY/S BUITENLAND. De studiecommissie voor de reorgani satie van den Volkenbondsraad heeft een stemmig het compromis-voorstel aan vaard, waarbij het aantal permanente ze tels niet wordt uitgebreid. Een trein van Barcelona naar Valencia is tengevolge van een grondverzakking ontspoord. Er zijn 17 dooden cn 36 ge wonden. BINNENLAND. De Apologetische Vcreeniging „Petrus Canisius" hield te Utrecht haar jaarverga* dering (lsto blad). Ingediend is èen ontwerp inzake de ver goeding aan Naarder kweekers. De rcgoc- ring wil 60 pet. der geraamde schade ver goeden (1ste blad). LEIDEN. B. en W. stellen den gemeenteraad voor de kaasmarkt te verplaatsen naar het ter rein van het voormalig Militair Invaliden huis, doch de wecggeiegenheid In het waaggebouw te laten (1ste blad). BINNENLAND „Petrus Canisius". Jaarvergadering to Utrecht. Te Utrecht kwam onder leiding van dr. W. van Koeverden dc Apologetische Vcr eeniging „Petrus Canisius" in jaarverga dering bijeen. In het openingswoord van den voorzitter werd herdacht do overleden heer G. Bruna, oen ijverig lid der veroeni- ging. Daarna werden dc jaarverslagen goed- gekeurd. Het ftnancieeic verslag W'-** I een batig saldo aan vfln J 41, hel y van den secretaris deelde medo d"1 "v loden zijn de leden G. Bruna, Utrecht; dr. J. Gorstens, Broda; deken Brouwor, Rijen; pastoor Heiwig, Hoer Hugowaard; G. Nol len, Fijmiart; pastoor G. Boeker, Olbur- gen; moj. Evers Overveen en A. Fischer, Amsterdam. Het aantal werkende leden steeg van 405 tot 750, het aantal bescher mende loden van 181 lot 191. „Hel Schild'* stoog van 2675 tot 4042 abonné's. Do vor-. ceniging lelt 474 begunstigers on 499 do-, nateurs. "Wegens verplaatsing van Pator Dr. J. Sassen O.P. werd het inlichtingen bureau in hot Collegio Angolico te Roinc opgeheven. Een nieuw bureau werd go-- opond in bet Groot Seminario Iloevon, waarvan prof. Dr. Alph. Mulders do lei ding op zich nam. Het bureau to Voor schoten werd naar het Groot-Sominario Warmond verplaatst waar Prof. Niokel do leider is. Door advertonties werden do bu reaux bekend gemaakt. Hierdoor kwamon 6 personon tot 't katholiek geloof on 26 worden binnenkort katholiek, terwijl 55 geregeld onderwijs ontvangen, met 7 wordt nog gecorrespondeerd, terwijl 7 af gedwaalde katholieken lot do Kerk weor- keordon. Daarna worden do aftredende bestuurs leden, Dr. W. van Kocvcrden en dc pen ningmeester do heer Corbièro herkozen. Hierop had een gedachtenwissling plaats over het leckcnapostolaat, waarbij do voorzitter do vraag stelde: „Wat kun do leek doen in do eigenlijke zielzorg?" Spr. woos hierbij op hot goede voorbeeld gele gen in het Gilde van de Klare Waarheid. Do hceron Kasteel en dr. Sicking alsme de pastoor Donders wezen op hetgeen reeds geschiedt in do grooto steden, waar door dozo clubs aan achterlijko kinderen katcchismus wordt geleerd, hoe velo werk. zaamhoden van leeken-apostolaat zijn to verrichten en hoe een leeken-aposlolaal bij uitnemendheid is gelegen in do Derde Or de van St. Franciscua van Assisië, dio door Z. H. den Paus met klem is aanbe volen. Prof. Wol tors wees vervolgons op 'l in direct bokeoringswerk onder do Joden, n.l het verminderen van don onderlingen af keer, terwijl Prof. de Langen Wcndels do aandacht vroeg voor den afval, dio onder de katholieken voorkomt. Hij wees daar bij op gioepon van menschen, die een af keer schijnen te hebben van geestelijken. Ilij was van oordeel dat 't wenscholijk is, in do grooto sleden in de parochies kleine kerngroepen van 13 a 14 personen te doen vormen, dio eerst zich zelf toeleggen op hot innerlijk leven en dan hiervan aan hun omgoving mededeoling doen. Er wor de gewerkt in bescheidenheid on stilte, maar in persoonlijk contact. Prof. Nabuurs bopleitte een leekenapos- lolaat tor bescherming tegen do aanvallen der omgeving. Daar vooral in het Zuiden des land het huwelijksleven in verval is, zou spr. daartegen onderricht gegeven wil len zien aan goodwilligen. Dr. v. Güs wees op het groote gevaar, voroorzaakt door „De Courant", dio in groote hoevoelheden in het Zuiden ver spreid wordt. Daartegen is propaganda noodig voor goede lectuur. Tevens ware een kleine catalogus to vormen voor groo- pen, die zich' voor bepaalde richtingen iuterosseeren. De voorzitter deelde mede, dat een dor- gelijko lijst van lectuur geleidelijk kan worden saamges leid. Den aanwezig?» *or" zocht spr. deze lijsten aan prof Verhaar lo willen toezenden. Overig"0* verzocht spr. de gemaakte oiwrkingcn op schrift tc villen brongon "l t0 ''T tor opneming in .Ofedrfeohngen Dan «pr*^ i,alar <ir- A. van Asseldonk OSG °n'r: -Wat moot er gedaan voor lar+M?" uiteen te zetten dot „,-t dool. lmt uitgangspunt, het middelpunt on liet eindpunt van de besprekingen '•Ti Mi i Heel het apostolaat, de zie lenwinning komt neer op Christus. Chris-

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1