17e Jaargang. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1926 No. 5340 e0ou^omt Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.59 pei kwartaaL Bij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad ie voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cL per kwartaal, bg voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.. met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen II. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUSNo.il DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Oowone advortentlSn 30 cenl per regel Vooi Ingezonden Modedcelingon wordt het r dubbele van het tarief bcrokend. r Kleine adverlentlên, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop 10.50. Dii nummer beslaat uil vijl bladen, waaronder bel Geïllustreerd Zondagsblad. V Van kwaad tot erger. ;t Zijn rare Katholieken, die weinig eerbied toonon voor de wenschen van het Kerkelijk Gezag, als deze de mode raken. Zij, die zelf geen scrupules schijnen te hebben over eigen verantwoordelijkheid, blijken zich de verantwoordelijkheid van Gezagdragers niet te kunnen indenken, en durvep, min of meer bedekt of openlijk, de vraag stellen, of de Bisschoppen niet beter zouden doen, zich daarmede maar niet te bemoeien, daar dezen toch wel de zaken wat eenzijdig en wat donker bezien Maar, als dan later het Bisschoppelijk vermaan wordt overgenomen door niet- Katholieken en niet-geloovigen, dan moe ten dezulken toch wel vreemd opkijken en dan zwijgen deze zichzelf in waanwijs heid als breeddenkende beschouwende cri tici wel! Onze Bisschoppen hebben her haaldelijk gewaarschuwd tegen de moder ne kleedij. En daar zijn er, die daarin over drijving zagen. Maar gebleken is toch, dat velen buiten onze rijen zijn gaar veroor deel en die mode-kleeding, welke als nood zakelijk voert van kwaad tot erger, welke als noodzakelijk steeds verder-gaande ex cessen in zich sluit en welke ook daarom radicaal moet worden afgekeurd en vermeden. Zooals het met die kleeding is gegaan, is het ook gegaan met de moderne dansen. Terstond na de invoering daarvan heeft het Kerkelijk Gezag er tegen gewaar schuwd. „Och zijn die dansen nu zoo erg", hoorde men den een of ander opmerken, wiens geweten.... onnoozcl óf verhard was. En het is ook met die dansen geko men van kwaad tot erger. Van do step's en de tango's is men gekomen tot de char leston. En een dansleeraar schreef dezer dagen in het liberale Vaderland, dat bij laatstgeroemdc dans „de uitvoerenden zich verlagen tot de meest onbeschaafde oer phenomcnen van-bet mcnochtirnn". En die dansleeraar vroeg om.censuur op het dansen. Censuur op het dansen vraagt óók, in een artikel deze week, het liberale Handelsblad! De gee^on,die men zelf heeft opgeroepen, tracht men nu ce bezweren. Maar met beginselloosheid kan men hot kwaad niet uitdrijven.... Mochten althans al degenen, die zich christen heeten en christen willen zijn, van de moderne kleeding en de moderne dan sen afkeerig zijn, het daarmede niet.... op 'n accoordje gooien, maar, toepassend het: principiis obsta, weerstaan in den beginne. Laat dan een ontzenuwd volk zijn dwaasheden bedrijven, zich over geven aan een perserve kleedij en aan den danswaanzin; zij, die gelooven, kennen een reiner schoonheid en een rijker genot! Het geloof moet ons weerhouden mee te doen met "de mode, hoe dan ook, als deze het aardscho met zijn platte realiteiten maar al te zeer in het gevlei wil komen. Zóó beleefd, krijgt ons geloof een accent van zegevierenden glans en voor hen, die waarlijk van goeden wille zijn, is er dan ook niets wat zóó den geest aangrijpt en verovert. De heerlijkste en vrucht baarste apologie voor andersdenkenden! Deze toch worden dan door wat zij zien van hen, die het geloof belijden, niet neer gehaald, maar opgeheven in het zoekend verlangen naar de waarheid O, hoe grijnslachen de bestrijders van het geloof, als zij van de practijk van een of meer Katholieken kwaad kunnen zeg gen, ook al weten zij, dat dit kwaad in fla- granten strijd is met de katholieke begin selen. Een voorbeeld uit de laatste dagen. „Het Volk" had Donderdagavond een be schouwing, waarin het blad fulmineert te gen de moderne dansen op een dancing... Prachtig, maarhet ging over een dan cing, welke zou zijn gegeven lijden^ de Bak kerij-tentoonstelling in het Roomsche Maas tricht! Nooit heeft het blad dergelijke din gen, als zij in een der Hollandsche steden toch in ieder gaval minstens zoo erger niswekkend geschiedden, ook maar met één woord afgekeurd, maar nu uit Maastricht; dat botst in-eens o zoo pijnlijk tegen de moraal van het socialistisch or gaan. Voor ons, intusschen, een aansporing te meer, een herinnering te over, dat wij het kwaad in de een of andore wereldsche vinding van den beginne moeten weer stand bieden óm het kwaad en opdat wij niet komen van kwaad tot erger. buitemlahd Volkenbond OE VOLKENBONDSRAAD Wijzigingen in Cecil's plan. „Grooto, midden- en kleine state n". Het resultaat van de besprekingen van Fromageot te Berlijn en de houding, wel ke de Duitscke regeering schijnt te zullen nemen ten opzichte van de formule, welke is voorgesteld voor de reorganisatie van den Volkenbondsraad, wordt in Parijs, tenminste in kringen welke do inzichten deèlen van de Quai d'Orsay, als zeer be vredigend beschouwd. Men neemt aan, dat er goede voorbereidingen zijn getroffen voor de regeling van deze kwestie te Genève. Als gevolg van Fromageol's besprekin gen zouden de volgende wijzigingen in liet plan van lord Cecil ziju voorgesteld: Het aantal permanente zotcis wordt gehand haafd op het oorspronkelijke aantal, ge noemd in het handvest van den Volken bond, met dien verstande, dat iiet eenige nieuwe lid Duitschland zal ziju, totdat Rusland of de Vereenigde Staten tot den Bond toetreden. Wat betreft de drie semi-permanonto ze tels, in het plan van Cecil genoemd zou do beperking, dat de zittingsperiode bekort zou kunnen worden wanneer een meerder heid van twee derden der Assemblée, zich daarvoor uitsprak, worden ingetrokken. Een soort garantie zou overwogen wor den, waarbij de staten, aan wie een semi- permanente zetel wordt toegewezen verze kerd zouden kunnen zijn van hun herkie zing voor een tweede periode, zoodat den semi-permanenten zetels minstens een "pe riode van zes jaar- gegarandeerd zou wor den. Briand heeft bespfekingen gevoerd met den Spaanschen gezant, met den Duit- schen gezant, met den Britschen zaakge lastigde en met den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken, die momenteel te Parijs vertoeft, voordat hij naar Génove gaat. Aangenomen wordt, dat de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken niet gekant is tégen de voorgestelde regeling, mits Polen .er in slaagt zijn economische betrekkingen met Duitschland op zeer be vredigende basis te regelen. De houding van Spanje hangt tot op ze kere hoogte blijkbaar af van den uitslag der onderhandelingen over Tanger. De Fransche regeering is even vast be sloten, als de Engelsche, om deze kwesties gescheiden le houden, maar in de interna tionale diplomatie wordt nu eenmaal her haaldelijk de eene beslissing door de an dere beïnvloed, al worden twee kwesties niet te zamen behandeld. De Fransche noch de Engelsche regee ring wenscht blijkbaar eenige concessie aan Spanje te doen. Duidelijk is echter, dat een definitieve en officieele regeling eerst tot stand kan komen na de zitting van den Volkenbond (e Genève. Een groote moeilijkheid bij de behande ling der nieuwe voorstellen voor de sa menstelling van den Raad is de houding, welke de kleinere mogendheden zullen aannemen. Het scheppen van een tweede categorie mogendheden met privileges ho ven de kleine staten werd door enkele de zer staten niet gunstig ontvangen, toen het plan van lord Cecil voor het eerst werd gepubliceerd. Men ziet in het feit, dat de Zwcodscho minister van Buitenlandsche Zaken, Un- den, zelf naar Genève zal gaan, in tegen stelling met de aanvankelijke bedoeling, een bewijs, dat hij zich zal blijven verzet ten tegen het maken van onderscheid ton nadeele van de kleinere mogendheden. Frankrijk. Ponsot, hooge commissaris voor Syrië. Ponsot, de onderdirecteur voor Afrika en de Levant aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken, is benemd tot Hooge Commissaris voor Syrië, ter opvolging van Henry de Jouvencl. Prins Murat overleden. Prins Alexander Mural is gisteren ten gevolge van longontsteking overleden. Het geval met de „Lotus". Het Fransche oorlogsschip „Lotus" boor de eenige weken geleden bij oen nachtelijke aanvaring in de Middellandsche Zee een Turksche kotter in den grond. De luitenant van de wacht en de lieelo equipage werden toen door de Turksche autoriteiten gevan gen genomen. Deze laatste werd na consulair optreden vrijgelaten, doch hoewel er niet de minste reden was eenige schuld in aanmerking te blijven nemen, werd do offivier gevangen gehouden. Alle tussclienkomst der Fransche autori teiten is tot nog toe zonder vrucht voor zijn in vrijheidstelling gebleven. De bemanning van de „Lotus", die van Marseille uit naar Syrië en Egypte moest vertrekken, heeft thans geweigerd te mon steren. De officieren hebben zich bij die weigering aangesloten. De weigering om uit te varep geschiedt thans als protest tegen het gebrek aan energie in 't optreden der. Fransche auto riteiten om den officier le bevrijden. Engeland Hei mijnconfilci. Deconferentiemeldercgeering De draadlooze bcrichlen uit Londen mel den, dat het als een uitgemaakte zaak mag worden beschouwd, dat ofschoon geen definitieve vorderingen werden gemaakt bij do Donderdag tusschen de mijnwer kers en de regeering gevoerde besprekin gen en geen verdere bijeenkomst werd vastgesteld, do deur toch is opengelaten voor een nieuwe poging on in do eerste paar dagen een nieuwe wending in den toestand kan worden tegemoet gezien. De mijnwerkersleiders zetten den toestand van liet oogenhlik uiteen en de ministers ver klaarden zich bereid, de kwestie met de eigenaars te bespreken en schikkingen to treffen voor een bijeenkomst tusschen do twee voornaamste partijen in het geschil op het cersto teken, dat erop wijst, dat op deze wijze een stap in de richting van den vrede kan worden verkregen. De ministers gaven echter duidelijk als hun meening te kennen, dat de niijnwerkersleiders kun steile houding zouden moeten laten varen en van een redelijker waardeering van den staat van zaken blijk zouden moeten geven, indien zij wilden dat vorderingen werden gemaakt. De „S a f e t y-m en" verlaten oen m ij n. Driehonderd rnijuwerkers, die belast wa ren met stoken enz. hebben de mijn Benlloy to Doncaster verlaten. De directie hoopt echter met het voorhanden personeel den toestand meester te blijven. Italië. Een sensatie in Italië. E c n „g,e keim vordrag" tusschen Belgrado en Athene. Het bericht van de Parijsche „Huma- nité" betreffende het sluiten van oen geheim verdrag tusschen Pangalo6 en de Joegoslavische regeering, heeft in geheel Italië levendige sensatie gewekt. Deze wordt nog vergroot, doordat oen Fransch agentschap gemachtigd werd, hot bericht tegen ie spreken. Hel leek vreemd, dat het Havasagentschap hiermede belast werd, en de bladen stellen do vraag, waarom dit dómehti niet van Athene of Belgrado uitging. Sedert gisteren is de gehcele Italianu- sche pers er vol van. Het „Giornale D'Italia" beschouwt de tegenspraak als een bevestiging van liet bestaan van een Grieksch-Joegoslavisch verdrag en houdt vol, dat Frankrijk in liet sluiten daarvan de hand heeft gehad. Het blad voert als bewijs daartoe aan de bemoeienis van een Fransch agentschap met oen zaak, waarbij nadere mogendhe den betrokken zijn. Voorts vraagt liet blad tegen wie kei verdrag gericht is en hoe het in overeenstemming is te kren gen met Frankrijks Volkenbondspoliliok. Italië is direct bij dit verdrag betrokken, wijl dit liet Bulgaarsche vraagstuk, den loesland in Albanië, en de Adrialische Zee betreft, alle vraagstukken, die ten nauwste de belangen van Italië raken. Het blad meent ten slotte, dat over deze zaak volledig licht verspreid moet worden en het blad vraagt een meer klare poli tiek door de mogendheden, welke verant woordelijk zijn voor den vrede in Europa. Griekenland. Na de revolutie. K o n d i 1 i s' program In de rcgeeringsverklaring zegt liet ka- binet-Kondilis: De regcering zal trachten, steeds bin nen het kader van het horstel dor wettige republikeinsche rede, de vrijheid van het volk te garandeeren. Zij zal tegen 24 Oc tober a.s. vrije onpartijdige verkiezingen uitschrijven, om het land in een normalen polilieken toestand te brengen. De regeering zal liet mede als haar voornaamste taak beschouwen, te streven naar een oplossing van alle dringende economische en administratieve proble men; zij zal haar krochten con een tree ren op het herstel der sociale oensgezindheid en een eerlijk loyaal bewind. De regeering zal eveneens zeer in liet bijzonder pogen, oen volkomen discipline in leger, vloot en andere strijdkrachten te verzekeren, opdat doze zich uitsluitend wijden aan hun taak en zich onthouden van elke inmenging in bet politieke repu- blikeinsche leven. De regoering zal er ook naar streven do solidariteit to handhaven, ontslaan door de samenwerking met alle andere geallieerden uit den groeten oorlog en .levens d>.- vriendschappelijke betrekkingen met alle buurstaten versterken. De regoe ring is mei de beste bedoelingen bezield ten aanzien van Joegoslavië, dat Grieken land in den gemeenschappelijken strijd heeft gesteund. De rögeering zal een vriendschappelijke, oplossing voorbereiden der hangende kwesties. a China. De Burgeroorlog. De positie der 1 c'gers. Do burgeroorlog, of juister de slrijd tiis- •chen do ijverzuchtige militaire kopstuk ken, begint een wending aan te nemen, die men niet had voorzien. Aanvankelijk leek het, alsof do positie van Tsjang Tso Lin en Woe Poi Foe, do verbonden maarschal ken, die de Kocomintsjoon, of het Natio nale leger uit Peking verdreven, voorloo- pig gevestigd was. Deze indruk werd ver sterkt door hot feit, dat laatstgenoemd le ger, dat sedert liet Peking moest ontrui men in het gebiod van Kalgan, niet ver ten Noord-Westen van Peking, zijn tenten opsloeg, de vorige week ook Kalgan prijs gaf on verder naar het Westen tot op niet minder dan 330 van Peking de wijk nam. Thans echter dreigt den geallieerden troepen gevaar in Centraal-Cliina, waar, zooals men uit telegrammen heeft kunnen lezen, do onder leiding van Sjiang Kai- sjek stnando z.g. roode troepen uit Kanton, wier aantal op 150.000 wodt. geschat, met vrij groote snelheid oprukken en do aan de Jangtzo staande troopenafdeelingen der geallieerden ernstig bedreigen. Deze ver andering in do strategische positie der te genover elkaar staande legers geeft aan leiding tot nieuwe kansberekeningen. Zoo wordt uit Poking aan de Engelsche bladen gemeld, dat tusschen Fcng-Joe-hsiang, den „christen"-generaal, dio nog altijd de lei ding hoeft van het- Nationalo leger, dat ten Noord-Westen van Peking staat, on Sjiang Kai-sjek, den bevelhebber der Kantonnee- zen, een overeenkomst gesloten roods voor dat eerstgenoemd leger naar Mongolië te rugtrok. Zoo zou men' in de nctie van bei de legers oon vooraf beraamde strategische manoeuvre kunnen zien, die wellicht, do in leiding zou zijn voor oen poging om de ge allieerde legers van Tsjang Tso Lin en Woe Pei Foe uit het Noorden on Zuiden to attakceren en onschadelijk te maken. Een op dit doel gerichte samenwerking klinkt ook niet onwaarschijnlijk, als men be denkt, dat zoowel Eong Joe-hsinng nis do Kant-onneeecho revolutionairen goede be trekkingen onderhouden mei Moskou, dat hen financieel zou steunen. Noorsch stoomschip geplunderd. TT et work van Chincesehe zeoroovors. Een bende van 38 zeeroovers, die als passagiers waren vermomd, hebben het Noorache sto unsehip Sandvikön den 21 on dezer nabij Hongkong leeggeplunderd. Zij hebben aan geld en juweelen voor een waarde van ca. twintigduizend dollars buitgemaakt. De kapitein en do bemanning worden overrompeld cn gedwongen koers te zet ten naar do Bias-baai nabij Hongkong, waar do zeeschuimers met hun buit ver dwenen. Belgische missionaris vermoord. Naar Belgische bladen meidon, is Paler Camiel Ituyffelacrt-, afkomstig uit Eire bij Oudenaarde, op 12 Augustus j.l. door Chi- neesoho bandieten vermoord. De pater was roods 1G jaar als missio naris in China werkzaam. Mexico. Nicaragua contra Mexico. Een Moxicaansch oorlogs schip steunt de opstandelingen De regeering van Nicaragua heeft den Volkenbond telegrafisch in kennis gestold van ccn protest, dat zij tot de Mexicaan- sche regecring heeft gericht, omdat dezo een oorlogsschip heeft uitgezonden, ten einde de revolutionairen van Nicaragua hulp te verleenen. Deze handelwijze is volgens Nicaragua een flagranto inbreuk op do souvereine rechten van ccn staal, waardoor de vreed zame betrekking tusschen de slaton wor den vernietigd. Het protest is door den secretaris-gene raal aan de leden van den Raad cn aan dc overige Bondsleden medogedoeld. Tevens is een afschrift er van gezonden aan do regeering, van Mexico, welk land geen li I is van den Vorkenhond. De secretaris ge neraal heeft Mexico medegedeeld, dat het van zijn tusschen komst gebruik kan maken indien het mededcolingen aan do leden van den Volkenbond mocht willen doen Kabinetswijzigingen in Mexico aanstaande? Dc verbitterde politieke situatie in Mexi co belooft weinig goeds voor oon regeling- van het geschil tusschen kerk cn staat, wanneer hot congres op 1 September weer bijeenkomt. Er gaan geruchten over mo gelijke wijzigingen in het kabinet. HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND De kwestie van de Volkenbonilsraads- zetels. Een gehoim verdrag tusschen Belgrado en Athene. Een Belgische missionaris in Chinn ver moord. Conflict tusschen Mexico en Nicaragua. BINNENLAND. De regeering over den Zomertijd I bi.) Een Pax Romana-Congres (isle blad). De Hanze in het Bisdom Haarlem Ie hl.) Te wachten is een wetsvoorstel inzake onderwijs aan de niet-leerplichtigc ieugd (lsle blad). De omzet onzer groenten- en fruit-vei- lingen (L. cn T., Istc bind). BIKjlHEMLflggP PAX RCMANA-CONGRES. Het progiL.n voor liet tc houden Pax Romana-Gongnv; Ie Amsterdam op 2, 3 cn 4 September is als volgt: Donderdag 2 September om 9 uur stille H. Mis op het Bagijnhof, op te dragen door den Pausclijken Internuntius, Mgr. L. Schioppa. 10 uur. Officieele opening van het Con gres door den voorzitter van Pax Romanat ir. I. IM. Felier, in de aula van dc ge meentelijke universiteit. Begroetingsreden door do afgovaardigden. Jaarverslag door den secretaris van Pax Romano, prof. dr. Jos. Grómaud uit Freiburg, dio tevens do verhouding tusschen Pax Romano en an dere internationale vereenigingen zal uit eenzetten. 12 uur. Vorgadering der financicele com missie in do aula van liet St.-Ignatiuscol- lege, waar alle vergaderingen verder zul len plaats hebben. 36 uur. Vergadering van dc commia sie voor do organisatie on werkzaamheden en van do commissie voor dc statuten. Dozi beido vergaderingen zijn commissoriale bij» oonkomslen. 0.30 uur. Gemeenschappelijk eten in hc gebouw van de Burgerwacht Singel 948 Vrijdag 3 September. 9 uur stille II. lf'. waaronder II. Communie, op le drage door prof. P. G. Groenen in do kapel va. het St.-Ignaliuscollogc. 10 uur. Tweede vergadering waarin ve( slag zal worden uitgebracht door de final cioelo commissie. 11 uur. Derde vergadering, waarin ver slag der commissie voor do statuten. 3 uur. Vierde vergadering, waarin dr F. Pasleau, afgevaardigde van Frankrijk een inleiding zal houden over „Missie". 8 uur. Kunstavond in Maison Couturier. Zaterdag 4 September, 9 uur stille TI. Mis, op ie dragen door prof. Jos. Gró maud in de kapel van hot St.-Ignatius- college. 10 uur. Vijfde vergadering, waarin dr Luiblo uit Munrhon zal spreken over ..Or ganisatie". Vorder zullen dan dc cnndusii ui hot congres worden behandeld en do verkio- kiezing van het bestuur plaats hebben. Slotwoord. 12 uur. Plechtig Lof (To Deum, Tantum ergo) mot benedictie door Mgr. P. Stroo- mor, deken van Amsterdam. Toespraak door prof. Jos. Grómaud. 2O uur. Bezichtiging van Amsterdam: Rijksmuseum, grachten, liavóns. Do lunch en het eten zullen gemeenschap pelijk plaats hebben in het gebouw van do Burgerwacht. Een uitvoerig program is to verkrijgen aan het Congreshurcau, hetwelk tijdens hot Congres is gevestigd in hot St.-ïgnatiuscol- loge, Ilobbemakado 91, Amsterdam. Daar zijn ook do Congreskaarten te verkrijgen, welke toegang govcn tot de vergaderingen. Vóór het congres is een en ander te ver* krijgen bii het Huisvestingscomité, Bilder-* dijkkade 2, Amsterdam De Zomertijd. Geen verkorting. Op vragen van het Tweede Kaïnerlid Braai: Is het den minister bekend, dal in do volgende maand de druk van den zomertijd wegens hel korten der dagen, weer voor mensehen, die 's morgens vroeg naar hun werk moeten gaan, en voor schoolgaande kinderen zich zeer zwaar zal doen gevoo- Ion? Is dc minister bereid, om le hunnen ge-i ricvo den zomertijd nu nog zeer te vor- korlen? Heeft de minister van Birmenlundscho zaken en landbouw geantwoord: De ondergeteokende ontveinst zich met, dat voor sommige groepen der bevolking de laatste weken van don zomertijd don druk verzwaren. Intusschen kan, gelijk he kend, met het oog op do iniernationale ver keersregeling geen ander tijdslip voor hot eindigen van den zomertijd worden geko zen dan is bepaald bij Kon besluit var 29 Januari 1920 (St.hl. No 13). Ons land steekt echter, wat den aanvang betreft, gunstig af bij andere laden, zoodat ten orzci. de bezwaren minder wegen dan ol- Onderwij* aan nict-leerplicht*ge jeugd. \Vot3voorstel tot betere regeling te wachten. Woensdag hadden do hecren Klaas <Jo Vries cn J. J. Lamers, resp. als voorzitter en cretaris van hel uitvoerend comité

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1