Een dwergvolk? Uit Melbourne wordt aan de „Daily Te legraph" gemold, dat de Duilsche farmer Eidolbc-rg aan don bovenloop van de .Sa- mu, in het binnenland van Australië, oen dwergvolk heeft ontdekt. Deze pygmaeën, die zeer schuw zijn, hebben oen lichte huidskleur: de grootste onder hen zijn on geveer 1.30 M. lang. Zij wonen in een moerassige streek in hutten van gras, die slechts auderhalven M. hoog zijn, of in ho len. Pijl en boog is bun eenig wapen. iieüerlandsch OosMndië Verdronken. Aneta seint uit Sabang: De vrouwelijke passagier 3do klasse G. aan boord van het s.s. „Slamat" van den Rotlerdam- schcn Lloyd, welk schip den 12den Aug. j.l. van Siioz is vertrokken en 22 Aug. d.a.v. to Colombo is gearriveerd, is den 21ston dezer in een vlaag van verstands verbijstering over boord gesprongen on verdronken. Met een scheermes aangevallen. An i seint uit Bandoeng: De heer J. T.ambach, oud-agent van de Koninklijke Pakclvaart Maatschappij te Balik Papan, is door oen zekeren De Smet op don open haren weg met i en scheermes aangeval len. Ij.'-L slachtoffer werd overgebracht naar hol ziekenhuis alhier, waar hij den 22cn Augustus is overleden. Bij een confrontatie met het lijk ver klaarde De Smet, dal hij wegens oenc fa- milie-aongelegenheid mevrouw Lambach had willen aanvallen, waarin hij verhin derd werd en daarop maar in het wilde weg heeft gestoken. Een overval van Papoea's. Blijkens een telegram aan hot legerbe stuur uit Nieuw-Guinea hebben een der tigtal Papoea's een trans,,grt levensmid delen met pijlen beschoten. Onzerzijds werd een Dajak licht gewond. De verlie zen der Papoea's zijn onbekend. SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. VOETBALBOND. R. K. V. V. „Teijlingen". Het eerste en tweede elftal van de voef- balvoreenigiug Teijlingen gaat Zondag as. in Den Haag bij Edoli op bezoek, om in vriendschappelijke» strijd elkander te be kampen. Te 1 uur heeft, plaats de wedstrijd Edoh IITeijlingen II waarna te half drie een aanvang zal nemen de kamp lusschen Edoh ITeijlingen I. Daar beide verconi- gingen over goede elftallen beschikken beloven het een paar interessante wedstrij den te worden. Het plan beslaat om Zondag ceu fiets tocht te organiseereh naar Den Haag. Het vertrek is bepaald de.s morgens om 10.15 uur. Do deelnemers aan den fietstocht worden verzocht vóór het uur van vertrek aanwezig te zijn hij het K. S. A.-gebouw. Het Bestuur van Teijlingen rekent er op dat volo supporters de spelers zullen ver gezellen; de fietsen getooid met de rood zwarte vlaggetjesl Indien hol weder een i beetje mede wil werken belooft een en an der een gezellige» dag te worden voor de Sassenheimsche sporters on supporters. Tram- en Spoorwegcompetitie. Op de Zaterdag j.l. te Leiden gehouden ledenvergadering der competitie ondergin gen de bestuursfuncties eenige wijziging. Het bestuur is thans als volgt samenge steld: G. A. Schipper (Tramvogels), voor zitter. G. A. Burggraaf (N.Z.H.) secr.- comp.-lcider. J. Drupsteen (A.G.T.), pen- ningmeeester, A. Bliek (H.T.M.) 2e secr. J. W. Klugt (Ulysses), 2e penningm. Twee wedstrijden konden wegens dienst verband niet meer gespeeld worden, wat echter voor de bezetting der eerste plaats van geen invloed was, zooals uit onder staande «tand blijkt. H.T.M 10 8 1 1 31—10 17 1.70 Ulysses 9 0 12 33r-15 13 1.44 Train v 9 0 12 40—24 13 1 14 A.G.T. I 8 2 2 4 19—14 0 75 N.Z.H 10 2 1 7 15—38 5 50 A.G.T. II 10 1 - 9 21—52 2 20 Het 2e cdftal der A.G.T. zal aan het sei zoen 1926'27 vermoedelijk niet deelne men. CRICKET. Ajax—V.O.C. Veel sterker dan de Ajax-combinatie, die Dinsdag naar Schiedam trok, was het Ajax-elftal, dat gisteren V.O.C. thuis ont ving, maar 't was toch niet sterk genoeg om het tot een overwinning te brengen. Hoofdzakelijk lag dit aan 't fielden, dat slap en slordig was, waarschijnlijk door dat do Ajaxicden de laatste weken te veel cricket speelden. Ajax batte eerst op 't natte veld en scoorde 136 runs, waarvan Moyer 41, Jossnn 25, Weinpe 21, Extra's 22, do Jongh 9, Schillhuizen 8, van der Moy 6, Hofsleenge 4, du Pon 0, Ermers 0, Van Schie 0, Schtidol 0 not out, F. van Her waarden bowlde 228, Stengcr 030, J. van Herwaarden 020, van Vledder 8—36. Door hel slechte fielden der mooste Ajaxieden slaagde V.O.C. er in het totaal te passeeren eu het tot 169 runs te bren gen. Topcorer was de L.C.C. er van Wei zen. die als elfde man voor V.O.C. mee speelde en -10 not out scoorde. Verder van Vledder 34, Extra's 30, Van Everdingen 18. Brans 14, Stenger 17, J. v. Herwaar den 7, W. Ouwerkerk 7. P. v d. Wolf 0, F. van Henvaardep 0, .T. v. d. Wolf 2, J. Ouwerkerk 0, Vander Moy bowlde 345, Meyer 2—24, Wempo 1—19, du Pon 1—26 de .Tongh I7, Schiltliuizen 011, Hof sleenge 02, Ermers I5. Tijd voor een tweede innings was er niet moor. maar ieder ging nog een uur ^hitten", waarin Ajax uit was voor 9i (du Pon 30, Wcmpe 20, v d. Mcy 11. Bruns 341, Van Everdingen 645) en V.O.C. 133 voor 8 wickets scoorde (F. van Herwaarden 39. van Vledder 23, W. Ouwer kerk 25, P v. d. Wolf IC, Extra's 11. De Jongh 215, Hofsteenge 333, v. d. Mey 126, Schüdel en Ermers beiden 115). V.O.C. won dus met .33 runs op de eerste innings. ZEILEN. Om den One Ton Cup. Engeland wint de 2 eersteraces Dc eerste race. Aan de eerste race om'den Ono Ton Cup heeft het Zwoedsche jacht „Louis'e" niet kunnen deelnomen. Het was te laat Ie IJmuiden aangekomen en kon bijgevolg iiiet tijdig aan den start zijn. Zoo werd al leen gestart door Prinses Juliana (Neder land, stuurman Hibma), Zenith (Engeland .stuurman Bhodc.s) en Cora IV (Italië, stuurman Muscatella). Er stónd in open zee achter do Pampus van (vaar gestart werd. een bries van 8 a 10 meter sterkte, bijna zuiver West, mot vlagen uit het Noordwesten. Er zou to één uur worden gestart, doch men begon veel te laat. liet gevolg was dat toen legen halftwee het 5-minuten- schot viel zulks verkeerd werd begrepen door de beide bnürnlanders, die het voor het startschot hielden. Alleen de Prinses Juliana ging nog over stag en daarna op het vlagsein af, terwijl de heide anderen terug moesten. De Princes had een gewon nen race gehad, doch zulk een overwinning was uit sportief oogpunt toch waardeloos geweest en na even doorgezet lo hebben keerde ook TTibma terug en werd opnieuw gestart. Het ging eerst schuin in den wind op Do Engelschman en dc Juliana hieven aan elkaar hangen met den Engelschman voor' durend circa één lengte voor. Doch tegen het nemen van de eerste boei kreeg d% .Tu- iinna door keurig sturen eens de kans hel eerst te ronden en natuurlijk werd die kans waargenomen. Toen ging hof d\is met de Prinses aan hef hoofd.- de Zenith in 2de en de Cora in 3e positie naar de 2o boei. Dit traject ging vrijwel van den wind af. Merkwaardig gelijk ging het nu verder, d w 7. de Prinses behield haar voorsprong en de Cora zag geen kans op de Zenith in te loopen. De Prinses rondde de tweede boei 25 se conden eerder dan de Zenith en bijna 1 minuut voor de Cora. Daarop ging het derde traject vrijwel recht in den wind, die iets in kracht toegenomen was. Het zich-zag kruisen en afwisselend over stag gaan der jachten maakte het onmogelijk het onder ling versehil nauwkeurig waar fe nemen Toen allen de finish naderden en het eerste traject afgelegd was bleek de Gora den achterstand ingeloopen të' hebben en zelfs hel eerst de helft van het traject afgelegd te hebben 3 seconden voor de Zenith, 6 se conden voor de Juliana. Aan spanning dus geen gebrek! Hel eerste rak werd nu door den En- gelschnnn hof snelst afgelegd, die oen voorsprong van 25 secorden ojr den Ita liaan en van 55 seconden op de Juliana haalde. Hel zag er duister uit voor het No- derlandsche jacht, dat daarop no,e verder afzakte. Als de tweede boei gerond is ligt de Engelse liman nog 19 seconden voor de Cora en 29 seconden voor de Juliana. In den wind op vallen voor het beslissende laatste stuk de jachten dan weer uil elkaar, doch valt wol waar (o nemen, dat de Ze nith zich handhaaft en de Cora aanmerke lijk terrein verliest. Het gaat tenslotte uit sluitend lusschen den Engelschman enden Nederlander. Hibma en de zijnen doen een laatste en wanhopige poging door ver uit te halen om het noe te halen, doch de Brit laat zïrh niet verschalken en ten slotte is alle spanning geweken De officieele uitslag luidt: 1. Zonith (En geland-^ 1 u. 58 m. 50 sec.; 2. Prinses Ju liana (Nederland") 2 u. 40 sec.; 3. Cora (Tfnlie) 2 u. 2 min. 23 sec. De iv/sedc race. Op tijd werd gestart. Hibma wist op de seconde af de lijn van vertrek te bereiken en nam de leiding resp. gevolgd door de Cora, de Zenith en de Louise. Het eerste traject, men zou van 6 ge deelten van de route kunnen spreken gaf een zeldzaam spannende» strijd to zien, waarhij het merkwaardigste liet regelma tig inloopen van den Zweed was, die aoh- tc-roonvolgens Engelschman on Italiaan voorbij liep. De Juliana wist zich nog jui?'. fo handhaven cn rondde 3 seconden voer do Louise, 7 seconden voor de Zenith en 10 seconden voor de Cora. Ookop het tweede gedeelte bleef deze volgorde bewaard on er word met een vrijwel gelijk verschil voor hot derde en laatste traject van de eerste ronde gerond in precies dezelfde volgorde als om de eerste hooi. Toen volgde het moeilijkste gedeelte in den wind. Het was op dit gedeelte van do baan da: evenals den dag tevoren Kolonel Rhodes zijn meesterschap toonde Zijn manoeuvre slaagden het best, zijn zeilen waren voort durend het zuiverst gevuld en zoo slaagde hij er in de leiding Ie nemen. Wel hield dc Juliana zich goed en zorgde dat het ver schil niet groot werd, doeh de meerderheid van den Brit kwam toch wel vast te staan Zweed en Italiaan kwanrm in de achter hoede. De Zenith volbracht de eerste helft 45 sec. voor de Juliana, daarna kwam t mi nuut later de Louise langs het startschip cn ruim 1 minuut na de Louise volgde do Cora. Nu was er dus een vrij groot onder ling verschil ontstaan. De hoop herleefde in het Hollandsche kamp toen de Prinses van den wind al weer inliep en onder veel spanning het eerst rondde precies 3 seconden voor den Bril Het werd een zeldziam spannende race op het voorlaatste traject. Do Zweed liep ook iels in en was ca. 1 minuut achter de lei ders. terwijl de achterstand van de Cora ruim 2 minuten bedroeg. Ook op dit voor laatste voerden do Prinses en do Zcnitn een strijd boord aan boord. "Weer slaagd1 dc Zweed er in den achtereind te verklei nen. De Italiaan was echter te ver achter cm op het laatste traject nog een rol to kunnen spelen: Eerst ging de Zenith om de laatste boei, toen de Nederlander 5 seconden later en 15 seconden daarna de Zweed. De Italiaan was nog ruim 1 minuut achter. Nu violen op liet laatste beslissende stuk in den wind de jachten ver uiteen. Ieder had zijn eigen tactiek en de onderlinge verhouding, was niet te overzien. Maar toen men weer bij hot naderen van de fi nish bijeen kwam, toen bleek toch dat Ko- ionel Rhodes opnieuw gewonnen had en dat qiet gering verschil (beide ca. 2)4 leng ten) Juliana en Louise volgden. Alleen de Italiaan was ver achter gebleven. Het was een prachtige, spannende race geweest, waarin de Brit. de Nederlander en de Scandinaviër alle drie subliem werk geleverd hadden. De Juliana is van den wind bet snelst; tegen den wind is nu reeds viermaal achtereen de Engelschman hot sterkst gebleken. Doch het verschil is ge ring en do Zweed bleek ook al van vrijwel gelijke kracht. Iedere verrassing is nog mogelijk,_docli het waarschijnlijkst is het toch wel, dat de Zenith ook heden met do eer gaat strijken en daarmede den Cup wint, die dan het volgend jaar weer in Brit -che wateren verzeild moet worden. Maar nóg is niet verloren! De officocP uitslag was gisteren: 1. Zenith (Engeland) in 2 uur 10 min. 29 sec., 2. Prinses Ju liana (Nederland) in 2 uur 11 min. 11 sec. 3. Louise (Zweden) in 2 uur 11 min. 37 sec... 4. Cora (Italië) in 2 uur 16 min. 34 sec. POSTDUIVEN. „Vooruit". Zondag j.l. hield do Postduiven ver. „Vooruit" een wedvlucht vanaf Lier (Bel gië) afstand 132 K.M.. Do duiven werden om 8.15 v.m. in vrijheid gesteld. De prij zen worden als volgt gewonnen: le pr. P. Schollen, aankomst 10.18.23; 2e en 15 id., 3e, 6e en lie H. Willemse, 4e en 10e W. Houtzager; 5e en 7e C. Janssen, 8e Gebrs. van Berkel. 9e Th. Kroon, 12 P. v. d. Aar, 13e Ch. Eldenbroek, 14e G. Maaskant, 16e G. Schunselaar, 17e W. do Wreede, 19o H. Korsuize, 20o W. van der Jagt. Zon dag a.s. wordt gevolgen vanaf Schaerbeek (België), afstand -164 K.M. Vermoedelijk worden de duiven te 8 uur in vrijheid ge steld. Ê9E RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. DE WILHELMINA-FEESTEN. De eerste dag. Een vreedzame verovering der stad. Wat een drukte gisterenmiddag! Met trein en boot kwamen honderden fiere tur ners, turnsters en padvinders in de stad aan en marcheerden in gesloten geledoren onder geroep der commahdo's naar do verzamelplaats, het terrein der Martha- stichting. 's Morgens was er van feestelijkheid of drukte weinig te bespeuren behalve hier en daar een vlag. Maar toen om 2 uur de stoet van gymnastiekvereenigingen van de Hartha-stichting afmarcheerde, ston den in de straten kijklusligen rij aan rij, uit allo venstens en balcons sloeg men de vreedzame verovering der stad gade. Want een verovering der stad, daar ge leek het op! Er kwam bijna geen - eind o aan do stoet van wapperende banieren en cp-marclieerende jongens en meisjes, ge kleed in zwart en wit of somber zwart. Fier en zelfbewust stepten zij voort lus schen een haag van menschen. Comman do's knetterden door de lucht. De mannen van „Leo XIII" en „Crescendo" bliezen dc vroolijksto loonen uit! Do route was door onvoorziene omstan digheden gewijzigd en veel bekort: Van do Marlhastichting werd gevolgd de Raad huisstraat, Bruggestraat. Julianastraat, Burg. Visserperk, Stevinstraat, Kerk straat, Julianastraat, Bruggestraat, v. Boet selaerstraat, A.V.V.-terrein. Do regeling van de stoet was keurig in orde, ook bij de opmarsch naar het feest terrein, toen de agenten de handen vol hadden do nieuwsgierigen tegen te houden cm aan de turners doortocht le geven. Op do tribune van het A.V.V.-terrcin liadden plaats genomen de hoogeerw. de ken en kapelaan A. Bockcl, do voorzitter der Wilhelmina-vcrecnigiDg, de heer D. tén Cate Brouwer en het verdere bestuur. Later op den middag lcv/am de vicc-voor- zitter van het Kon. Ned. Gymnast ickvcr- bond, dr. Reys uit den Haag. Als verte genwoordigers van het gewest Zuid-Hol land waren aanwezig mevr. Dicben-Ko- nings uit Leiden en de heer v. d. Kieyn uit Gouda. De tribune was verder tot in het nokje bezet met belangstellenden, terwijl velen teleurgesteld moesten worden en met een staanplaats achter de afscheiding genoe gen namen. To ongeveer half drie kwam dc stoot van bijna duizend turners op bet feest terrein aan en defileerden terwijl Cres cendo het Turnlied speelde langs do tri bune. Een ieder was daar enthousiast over dit prachtig schouwspel! Nog grooischer werd rle demonstratie, toen de stoet zich recht.tegenover de tribune opstelde en in één machtig cordon op-marcheerde, 't Go- leek wel een Pruisische militaire parade maar gelukkig een vreedzame. Daarna brachten de vaandragers der vijftien aanwezige vereenigingen plechtig de Vlaggengroet. De voorzitter der Wilbelmina-Ycreeni- ging, do heer Ton Cate Brouwer, betrad daarna het spreekgestoelte om allen te verwelkomen. Op do eerste plaats den heer \nt. Mctz uit Leiden, de hoofdleider van dezen dag, de Turnkring Leiden en Omstreken, en dr. Reys, don voorzitter van het Nod. Gymnast iekverbond. Voorts riep spr. con hartelijk welkom toe aan de voreenigingenaan „Hou Vast", Alphen aan den Rijn, „Sparla", Alphen aan don Rijn, R.-K. S.-V. „Wilskracht", Al- pheu aan den Rijn, „Hercules", Bodegra ven, „Balo", Woerdon, „Brunhilde", Lei den, „Concordia", Leiden, Sparta", Lei derdorp, „Leonidas", Utrecht, >rD. W. S.", Rijnsburg, „Hercules", Katwijk, „Turn- lust", Aarl ander veen, „Olympia", Wou- brugge, „Zeeburg", Amsterdam, en aaax de Padvinders. Gij zijt, zei spr., hier niet alléén geko men om luister bij te zetten aan dit feest, maar ook om propaganda to maken voor de sport. Uw doel zal zeker worden be reikt, gezien de groote schare belangstel lenden. Zich tot hol publiek wendend spoorde spr. aan dezen dag cn de dag van morgen in vroolijkhcid to vieren maar met ge paste vroolijkhcid. Het jaar telt zooveel zorgen-dagen, dat er ook eens feest moet zijn. Dit jaar viert do Wilhelmina-Verecni- ging haar 27o feest en zij vindt thans haar vrienden onder alle lagen def Alphensehe bevolking. Het is een rei van feesten ge weest, die allen zonder wanklank zijn vcr- loopcn. Moge het ons gelukken de achting die wij altijd van onzen vroegoren burge meester mochten ontvangen, die het een eer en genoegen vond cere-voorzittcr te zijn van onze vcreeniging moge het ons gelukken die achting te verdienen van hem, die thans'aan het hoofd der gemeen te is geplaatst, hem op dezen dag te vin den in ons midden, en hem te zien. ge plaatst als oore-voorzit ter a,an bet hoofd van ons bestuur. Laten wij daarom vroolijk feestvieren, maar laten :dlen ertoe bijdragen dat geen wanklank wordt vernomen. Dan zal niet" alleen de achting der Alphensehe burgerij, maar ook der omliggende plaatsen, voor onze vereeniging groeien. Spr. hesloot met allen op te wekken tor eere onzer geliefde Koningin, wier geboor tedag wij thans reeds vieren, bet „Wilhel mus" aan te heffen, aan welke opwekking zoowel het publiek als de turners gehoor gaven. Het lied werd besloten met een „hoera!' op onze Koningin. Daarna vingen de vrije oefeningen voor alle mannelijke turners aan. Het was een zeer indrukwekkend gezicht, die honder den wit-zwarto rijen de verschillende oefe ningen te zien uitoefenen. Na afloop daarvan begonnen de oefe ningen voor do heeren en de dames in twee afdeelingen bij de tritune. Op andere ge deelten van bet veld hielden „Concordia" en „Brunhilde" demonstraties van dames- gymnastiek en de padvinders oefeningen in het opzetten van tenten, lasso-werpen enz. De jury bestond uit twee afdeelingen: een technische en een uit het publiek. In de technische hadden zitting genomen, mevr. Metz en de heer Rnozeboom voor de turnsters en de hccren Hardeweg en Was senaar voor de turners. Do jury uit het publiek bestond uit Mevr. ds. v. Lanscho, movr. W. Lam en de heeren ten Cat© Brouwer, v. d. Kolk, D. v. Dien en Wel vaars. Zoowel de oefeningen van de dames als van de heeren hadden een prachtig ver loop. De dames hielden oefeningen „in vloeiende vorm", knots- en stok-oefenin- gen. Vooral het knotszwaaien door „Zee burg" uit Amsterdam was bizonder mooi on rustig. Do Zeeburgers en -burgeressen hebben dezen dag zeer uitgeblonken. Ook do heeren. Deze moesten het bij de stok- oefeningen weliswaar afleggen tegen „Leo nidas" uit Utrecht-, maar het publiek ken de hen toch boven „Leonidas" den eersten prijs toe. 't Was inderdaad keurig en het publiek klapte en trappelde om 't hardst. ..Leonidas" werd gehuldigd met dave rend applaus bij het lange stokschermen, 'g een .sportclemonstratie, welke, men helaas nog maar zeer weinig ziet. Het ging zoo prachtig, als aanhoudend geoefende en ge drilde onder-officieren dat alleen kunnen. Ook de pyramiden van „Leonidas" wa ren zeer goed, evenals die van „Hercules" uit Katwijk. Wij behoeven natuurlijk geen appelepap te verkoopen en te zeggen, dat „Wilskracht" bij „Leonidas" niet veel achterstond aan zulk een corps van ge drilde onderofficieren kan feitelijk geen burger-vereoniging tippen, maar de ver richtingen van „Wilskracht" waren werke lijk keurig, ja, uitmuntend. Op de tribune hoorden wij van alle zijden de presteties roemen en er was veel applaus. „Wils kracht" verkreeg dan ook met recht den derden prijs. Aan hot slot der oefeningen hielden de dames evenals de heeren aan 't begin een massa-demonstratie, wat weer een prachtig gezicht was. De volledige uitslagen zijn als volgt: Aan de twee vereenigingen, die in de optocht meeliepen, maar niet aan den wedstrijd deelnamen nJ. „Sparla", Alpb^n en Sparta", Leiderdorp, werd een herin- neringsmedaillo uitgereikt. Prijzen voor de optocht: le pr. Brun hilde, Leiden, le pr. Leonidas, Utrecht, 2e pr. Sparta, Alphen. Dameswedstrijden. Oefeningen naar keuzo (in vloeiende vorm). le pr. Concordia, Leiden. 2c pr. Brunhil de, Leiden. 3e pr. Hou Vast, Alphen aan don Rijn, 4e pr. Hercules, Katwijk. Knotsoefeningen: le pr. Zeeburg, A'dam, 2e pr. Bato, Woerden. Stokoefcningcn: le pr. Hercules, Bode graven. Trijzen, toegekend door de jury uit het publiek: le. Concordia,,Leiden, 2e.. Hercu les, Bodegraven. H e e r e n-w edstrijden. Pyramiden: le pr. Hercules, Katwijk, 2e. Leonidas, Utrecht, 3c. Wilskracht, 'Alphen, 4e Hou Vast, Alphen. Vrije oefeningen: le pr. D. W. S„ Rijns burg, 2e. Wilskracht, Alphen. Oefeningen Systeem Bukh: le pr. Bato, Woerden, 2c. Turnlust, Aarlandervcon. Stokoefeningen: le pr. stokzwaaien Leo nidas, Utrecht, le pr. Zeeburg, A'dam. Prijzen der jury uit het publiek: le pr. Zeeburg, A'dam, 2e. Leonidas, Utrecht. Voor het grootste aantal leden kreeg Hercules Katwijk, een medaille. Ook de padvinders kregen medailles voor tent op zetten en hulp bij ongelukkon. Aan het einde der demonstratie voor het uitreiken der prijzen sprak de hees* ten Cate Brouwer een woord van hulde en dank aan den heer Mctz, den leider van dezon dag. De Wilhelmina-vereeniging, zei spr., heeft Uw bereidwilligheid op lioogen prijs gesteld en hoopt, dat, wanneer zij weer een beroep op Uw hulp doet, zij U weer bereid zal vinden. Spr. boed don heer Metz onder uitbundig gejuich een lauwer krans aan. Dr. Reys deelde dc prijzen uit, die met groot enthousiasme door de clubs in ont vangst werden genomen. Spr. bracht be halve een woord van dank voor het schit terend weer, dank aan de Wilhelminaver- ccniging, voor het denkbeeld de feesten ter cere onzer Koningin ook te vieren door wedstrijden. Dit was een goed denkbeeld. Dc vereeniging wil feestvieren voor de Koningin: maar hoe kan zij dat beter dan door wedstrijden, waardoor dc krachten van het Ned. Volk vergroot worden, zoo wel de krachten van lichaam als van geest en karakter. Na-mens het Kon. Ned. Gvmnasl iekver bond bedankte spr. rle beer Mctz voor het geen deze beden voor de gymnastiek heeft gedaan. De feestelijkheid werd besloten m- een driewerf „hoera!" voor de Koningin. De prijsbehalende clubs droegen bun leiders op bun armen het veld uit; andere spron gen en dansten vol vreugde om het vaan del, dat "'per één medaille rüker as ge worden Tijdens den wedstrijd - een ander terrein volksspelen gehouden, die een z.eer geanimeerd verloop hadden. Er is heel wat gelachten om het houtjes-rapen cn baldragen, maar nog meer om bet kuip je-stoken. De uitslagen zijn nis volgt: Baldragen voor meisjes van 0 tot 12 jaar: Corrie Seine le prijs: Jacoba de Rijnsburger 2e prijs; Maria Itumincrman 3e prijs; Mien v. d. Meent -lc pr.Cor nelia van Geen 5e prijs; Grietje Brasker He prijs; Bertha van der Piil 7e prijs; Cor rie v. Gils 8e prijs. Houtjes-rapen, voor meisjes van 10 tot 14 jaar: Corrie Seine le prijs; Johanna 'Amsterdam 2e prijs; Martha Lu fier 3e prijs; Johannes Koopmans 4e prijs; Jaco ba de Rijnsburger 5e prijs; Rika- Zondag He prijs; Jannetje de Bruin 7e prijs; Dora Rijsdijk 8e prijs. Kuipjes-stelcen voor jongens en mannen niet beneden de 18 jaar le prijs H. Zwie- de; 2e prijs W. Rummerman; 3e prijs H. F. tón Ham; 4e prijs C. dc Jong. Op het feestterrein heerschte een gezel lige, maar ordelijke bedrijvigheid. De or gels'van de draaimolens tingelden er lustig tegen elkaar ih! Des avonds om 8 uur werd door dc Har monie-Vereen. Leo XITI op het eloctrisch verlichte feestterrein een goed geslaagd concert gegeven. De bioscoop-voorstelling in de openlucht trok eveneens talrijke belangstellenden, terwijl 's avonds van do vele vermakelijk heden, op het terrein aanwezig, een zeer druk gebruik werd gemaakt. Als gewoon lijk werd nergens een wanklank gehoord. ALLERLEI Onze henrfsnrassen. De herdershonden zijn, tijdens oorlog vooral, populair geworden en worden nu zoo veelvuldig gehouden, dat ze op de ten toonstellingen gewoonlijk een derde van het totaal aantal inzendingen uitmaken. Voor die populariteit zijn velerlei rede nen. Eerstens was het in de oorlogsjaren met de bekende voedselschaarste den mees ten liefhebbers niet mógelijk de zeer groot-a rassen aan te houden en toch voelden ve len er weinig voor om hun keuze op do kleine schoothondjes te brengen, die wel aardig en speelsch kunnen zijn in de ka mer maar overigens vaak weinig karakter toonen en geen kameraad kunnen zijn op de wandeling. De aandacht viel toen van. zelf op midden-groole honden, waarvan de herdershonden zeker de fraaiste bleken, toen juist in dezelfde jaren de politie overal do africhting voor deze dieren als speur- en verdedigingshonden begon en de beesten ook op het slagveld, in dienst van het Roode Kruis gewaardeerde diensten be wezen. 't Zijn bovendien onvermoeide dravers, gewoon om heel den dag rond de kudde schapen te rennen, zoodat het dus niet be hoeft te verwonderen, dat zo ook een pret tig geleide zijn op langdurige fiets- of wandeltochten. Er was nog een oorzaak, waarom de herdershonden gezocht werden. Voor en tijdens den oorlog'begon de voortdurende actie voor dierenbescherming vruchten te dragen, zoodat bij het publiek tegenzin ont stond tegen het coupeeren van ooren en staart van honden. Nu zijn er echter maar weinig rassen -die ons gevoel van schoon heid bevredigen; de meeste hebben hangen, de lappen als ooren, die den kop allerminst verfraaien en de staart wordt veelal gedra gen in do onmogelijkste, weinig sierlijke vormen en richtingen. Het valt niet te ont kennen, dat een gecoupeerde terrier, dob- bermann, bouvier e.a. er heel wat beter en aantrekkelijker uitziet, dan een niet-gccou- peorde. Uit dicrenbeschermingsoogpunt echter is er. en terecht, bezwaar tegen om de dieren pijn en leed te berokkenen, alleen om ze maar aan ons gevoelen voor schoon heid te doen beantwoorden. Een der meest gewaardeerde eigenschap pen nu, waarom herdershonden geliefd zijn, is, dat deze dieren „af" zijn, een onsequenle stijl van lijn en bouw vortocM nen, zonder dat we met mos of schaar behoeven te corrigoerc-n. Een goeder herders hond moet gestrekt van bouw zijn (d. i. langer dan hoog), staande ooren hebben, die den kop een intelligente uitdrukking geven een naar achteren afloopenden ruglijn be zitten en sabelstaart. d. i. een omlaag ge dragen, aan hel einde een weinig naar huilen gebogen staart. "Wanneer een drup pel water op het oor van een herdershond valt, dan moet deze bij wijze van spre kenlangs nek, rug en staart naaT beno den kunnen rollen. Deze algemeene raspunten gelden voor de meeste niet allo herdersbonden. Bijv. voor de Hollandsche, Duitsche, Bel gische en Fransche, maar niet voor de Schotsche herdershonden, de z.g. coney's.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6