verminderd, zullende deze bijdrage voor hel eerst worden genoten ten aanzien van de annniteit, die op 14 December 192G ver valt. Dc Rijn- en Schiekade. Tijdens dc beraadslaging over het prac- advies van 13. en W. op het verzoek van de Leidsehc Knetsiersvcreenigmg „Verbe tering zij ons Streven" in zake bet aan brengen van keerplaatsen op de Pijn- en Schiekade, diende do heer Grocncveld, een motie in, waarbij 13. en W. werd verzocht „alsnog do noodigo maatregelen te nemen, teneinde te bereiken, dat op ongeveer het midden van de "Rijn- en ReMckadc een keerplaats voor voertuigen wordt ge maakt", welke motie om praeadvies in banden van 13. en W. werd gesteld. Tevens werd toen op voorstel van den heer Huur man besloten, do verdere behandeling van eerstgenoemd praeadvies tot een volgende vergadering aan to houden. Bij onderzoek is B. en W. gebleken, dat tegen het maken van een keerplaats onge veer in het midden der Rijn- en Schie kade -ernstige bezwaren bestaan. Dc ccni- go geschikte gelegenheid voor hot maken van zulk een keerplaats toch doet zich voor tnsschen de percoelen Nis 65 en 66. Evenwel zou dan het Oostelijk einde van do aanwezige scheidingSBloot, welke parti culier eigendom is, gedeeltelijk moeten worden gedempt, terwijl verder het ma ken van een beschoeiing noodig zou zin. Dc kosten hiervan, gevoegd bij die van verharding en van het rooien van een tweetal boomen en bijkomende werkzaam heden, zouden naar raming rond f 700. beloopon. Bovendien is de eigenaar van de Zuidelijke Blootholft niet bereid tot dc demping mode te werken, zoodat, om daar toe to geraken, dc weg van onteigening zou moeten worden gevolgd. Bij bovengenoemd bedrag van f700.moeten dus nog de kosten worden gevoegd, voor de gemeente uit de onteigening voortvloeiende. Met do Commissie van Fabricage zijn B. on W. van oordeel, dat een dorgolijko uitgave voor het maken van meer keer plaatsen niet gewettigd is, te minder, nu, aldus B. en W., do toestand op do Rijn en Schiekade voldoende verbeterd kan Worden door do maatregelen, in het prae advies van 5 Juni j.I. voorgesteld. Overname grond. De N.V. Nationaal Grondbezit te 's-Gra- tenhage, heeft B. en W. medegedeeld be leid te zijn twee aan haar toebehoorendo perecclen grond, gelogen resp. aan dc Ko ningstraat en in de Nassaustraat, alhier, kosteloos aan do gemeente in eigendom en onderhoud over te dragen. B. en W. stellen den Raad voor, daartoe te besluiten. Hot instellen van een rechtsvordering. Ecnigen tijd goloden werd een aan de gemeente toebehoorendo lantaarnpaal mot gaslantaarn in do Sicboldstraat door een automobiel van den garagehoudor K. L. van Duuron Lzn., alhier, aangereden en 'dientengevolge ernstig beschadigd. Do kosten van horstel on vernieuwing van 'een en ander hebben f 68.16 bedragen. Tntusschon weigert genoemde van Duu- ren deze kosten te bet al én. niettegenstaan de zij door het onvoorzichtig riiden van ©en in zijn dienst zijnden chauffeur ver oorzaakt rijn. Mitsdien zal thans langs gerechtelijken weg schadevergoeding van hem moeten worden geëischt. Ondor overlegging van hot te dezer zake door B. en W. ingewonnen advies van den rechtsgeleerden raadsman der gomoontc, Mr. E. A. Cosman, geven B. en W. den* Raad op grond van het bovenstaande in overweging, te besluiten tot het instellen van oen rechtsvordering tegen K. L. van Duuren Lzn., voornoemd, tot vergooding van do schade, der gemeente door de bo venvermelde aanrijding veroorzaakt. Dc verbroeding van de Os- on Paarden- laan. In de Raadsvergadering van 28 Septem ber 1925 werd op voorstel van B. en W. besloten, den eigenaren van het gedeelte ■loot, gelegen langs de Os- en PaJtrdcn- laan over een lengte van ongeveer 90 M. van af den Heertnsingel in Noordelijko richting, op grond van het bepaaldo bij art. 12 der verordening op wegen, lanen, stralen, enz. on wateringen on slooten to gelasten, dat slootgedeclto te dempen en door oen riool te vervangen. Ter uitvoe ring van dat besluit hebben B. en W. de betrokken eigenaren aangeschreven aan deze lastgeving binnen den door hen ge stelden termijn gevolg te geven. Op één na hebben alle eigenaren zich be leid verklaard tot do voorgeschreven dem ping on riolcoring over te gaan en in de daayaan verbonden kosten bij te dragen. Met de onderhavige demping en riolee- ring zal verbetering, d.i. verbreeding en bestrating, van do Os- en Paardenlaan ge paard moeten gaan. De kosten van dezo straatverbotering, dio naar raming f 6552 zullen beloopen, komen uiteraard geheel ten laste van de gemeente. De eigenlijke slootdemping en rioleormg azl een uitgave van ongeveer f2457.ver- eischen. Van dit laatste bedrag zal intus- schen f 1142.van de belanghebbenden worden teruggevorderd, zoodat van deze kosten f 1315.ten laste der gemeente komt. Evenals vroeger in dergelijke bij zondere gevallen ia geschied, bestaat er ook nu aanleiding, om ten opzichte van enkele eigenaren faciliteiten in de beta ling toe te staan of met een geringere dan de volle bijdrage genoegen te nemen. Tegen don bovenbedoelden eigenaar, die weigerde aan de lastgeving gevolg te go vern, zullen door het College van B. en W. do noodigo maatregelen worden genomen. Tot de verbrceding van de Os- en Paar denlaan kan uit den aard der zaak eerst worden overgegaan, nadat de betrokken eigenaren de hun toebehoorendo gedeelten gedempte sloot en aangrenzende laaDge- deelten aan dc gemeente zullen hebben afgestaan. Te zijner tijd zullen B. on "W. een vorostel in zake de overneming van een en ander bij den Raad aanhangig ma ken. Leeraar H.B.S. Tengevolge van liet aan den heer J. Ver- wer verleend ontslag, moet worden voor zien in do vacature van leeraar in het Hoogduitscli aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus. B. en W. bevelen voor deze betrekking lo. Drs. M. G. Stokvis, leeraar aan do Rijks Hoogcro Burgerschool te Brielle; 2o. Drs. W. Jongejan, leeraar aan de Koninklijko Hoogcro Burgerschool te Apeldoorn. RECHTZA8CE— KANTONGERECHT TE LEIDEN. Ofschoon do 88 zaken, dio voor de zit ting van gisteren op de rol voorkwamen een langdurige zitting deden vermoeden, waren er zoovelen, die op een persoon lijke reprimando van Mr. Klein niet ge charmeerd waren en niet waren versche nen, dat de zitting toch een kort verloop had. De man met den deftigen titel. De zitting begon met het tweede en laatste bedrijf van de zaak legen G. H. K. (even ademhalen) hoofdboekhouder bij het gaarderboek van het hoogheemraad schap Rijnland (even rusten) te L o id e n Zooals men weet had dezo man met den titel do ongeloofelijke arrogantio gehad het idee te koes leren een politie-agent zelf, een man van het wettige gezag, een dienaar van Sint Hermandad, bovendien nog met een postuur als oon Macisle, op de bon te kunnen slingeren. In zijn ijver om het nummer van dezen ordebewaker op diens boord te kunnen lezen, was bij echter met zijn rijwiel tegen den agent opgebonjourd. Als getuige werd nu gehoord H. Vo gel, koopman te Leiden, die het verbaal vrijwel bevestigde. Do hoofdboekhouder van het gaarderboek van het hoogheem raadschap Rijnland was schijnbaar nog steeds op vacantie daar bij ook nu niet aanwezig was. Tegen den hoofdboekhouder bij bet gaarderboek van het hoogheemraadschap Rijnland werd nu door den ambtenaar 5 boete geëischt. Indien nu hel salaris van den hoofd boekhouder bij het gaarderboek van het hoogheemraadschap Rijnland in evenre digheid is met den titel van hoofdboekhou der bij het gaarderboek van het hoog- heefraadsehap Rijnland, dan zal de hoofd boekhouder bij het gaarderboek van het hoogheemraadschap Rijnland zoo'n peu leschilletje gemakkelijk kunnen betalen, indien tenminslo de hoofdboekhouder bij het gaarderboek van het hoogheemraad schap Rijnland er niet do voorkeur aan geeft om 5 dagen te gaan brommen. 't Was maar een kleine oefening om den titel gemakkelijker to onthouden. Hony soit, qui mal y pense. Door schade en schande. W. ten H., deegkunstenaar te Leiden was beklaagd, gepoogd to hebben zich te verrijken ten koste van do gezondheid van het broodetende menschdom. Hij had brood verkocht, waarin te weinig droge stof aanwezig was, zoodat hij gearmd met - de keuringsdienst voor waren voor het Kantongerecht was gedaagd. Dr. van Eek, directeur van den keu ringsdienst voor waren bevestigde als deskundige de misdaad, waarop de onge lukkige deegmisdadiger veroordeeld werd tot een boete van 40 of 20 dagen. Nu zal hij wel met hecte tranen zijn droge broodjes besproeien. Geen lid van het Jack London- Verbond. D. v. d. G., koopman in wat men 2de handsch ongeregeld pleegt te noemen en woonachtig te Lei don, had zich ver grepen aan rijn trekdier, als gevolg waarvan de ambtenaar zich verplicht ge voelde zijn portcmonnaic met 4 rijksdaal ders te verlichten. De Raad van beroerte. ALs men geregeld do zittingen van het Kantongerecht meemaakt zou men bijna gaan denken, dat bovenstaande titel be ter is dan Raad van Arbeid, want getui ge het feit dat wij bijna i< ilere zitting liet minzame aangelaat van den heer Goslin ga, directeur van dien raad (van Arbeid, niet van beroerte. Red.) te zien krijgen, bevestigt ons steeds meer in onze over tuiging, dat men over 't algemeen zegel tjes plakken, wat beroerd vindt. Voor vandaag had de heer Goslinga weer drie Leidenaars in hun kuif gepikt n.l. D. de K.; G. G. en M. K., van wie alleen de laatsto hot de moeite waard had geacht te verschijnen. Het betoog tusschen M. K. en de heer Goslinga liep hierover dat de eerste zeide de rentekaart wel verzonden te hebben terwijl de laat ste dit ontkende, althans hij had niets ontvangen. De ambtenaar maakte hieraan een ein de door 5 te eischen. Tegen de beido andore overtreders eischto de ambtenaar f 6. Dat kostte niets. J. v. d. L. to L o i d e n, die op den Rijnsburgerwcg, vanuit het land rijdende tegen een auto was gebotst, werd nadat er nu nog een getuide gehoord was vrij gesproken, zoodat ook de verdediger zijn juridische spitsvondigheden tot de vol gende gelegenheid kon opzouten. Vele kleintjes maken een groote. J. H. S. rijwielhandelaar en toch eigen lijk geen rijwielhandelaar, maar schipper te K a t w ijk a an Zee was verbali- seerd dat hij een jongen van 14 jaar zijn zoon had laten werken zonder een arbeidskaart voor hem te hebben. De man bleek een geboren jurist te zijn, daar hij betoogde dat geen veroordecling kon volgen daar de rijwielzaak niet van hem was maar van zijn zoon. Alleen als het ging over groote bedyagen f 100en meer dan kwam hij er bij to pas. - De ambtenaar sprak J. H. S. dan ook vrij waarbij de kantonrechter beloofde zijn zoon dan maar aan de haak te zul len pikken. Verkcerszondaars. J. S. te Alphen aan den Rijn, had zonder licht gereden en kreeg f of 3 dg. G. v. d. H. te Leiden, was 's mor gens om drie uur al op pad zeer prij zenswaardig, maar zonder bel niet prijzenswaardig. Ook zoo'n poeier. P. F. G. te N oo r d w ij k e r h o u t, had met een vjerwielig motorrijtuig gereden, zonder een geldig rijbewijs te bezitten. Ook f 3boete. '1 Zat hem in de galanteriën. J. v. S. koopman te Leiden had te Noordwijk aan Zee zonder vergun ning met galanleriën gevent. Bokl. betoogde, dat bij verzuimd had, een nieuwe vergunning aan te vragen. Do ambtenaar eischto daarop f 3 boete. Daar echter's mans strafregister tot nog toe steeds blanco was geweest, legde de kantonrechter hem geen straf op. Een losse. Dan verscheen voor den kadi de jeug dige J. H., uit Leiden, die beweerde los werkman te zijn. Toen hij echter ver klaarde geen werk to hebben, achtte de kantonrechter de qualificatie „los" nog te optimistisch, daar hij volgens hem, dan niet eens „los" was. (Wij gelooven echter, dat zoo iemand, die zonder werk is en dus niets verdient, wel degelijk „los" zal zijn). Hij had in het v. d. Werf f park gefietst en bovendien nog een valsche naam op gegeven. Bekl. poogdo dat laatsto, aanne melijk te maken, door een verklaring, Ook de (voormalige) Bisschopszetel is het bekijken overwaard. Een mooi stuk eiken-beeldhouwwerk, van eenigen hon derden jaren her. Ja, men kende vroeger de schoone kunsten wel! Na nog even poozen in de mooi aange legde tuinen en voort ging *.t weer naar 't station. Kaartjes koopen en om circa half vijf zouden we instappen om naar ons home terug te keeren. Evenwel, we misten er één! Na lang zoeken werd hij.... niet gevonden, 's Avonds hoorden we pas van 'm, waar om hij niet present was. Hij moest zich n.l. laten scheren, en zou dat maar meteen in Luik laten doen. Nu, hij is geschoren! Dub ben en dwars. De kapper dacht zeker: ,,'t Is maar een Holander, die kan wel beta len!" Hij hoeft ons lid tenminste gescho ren, gekapt, gefriseerd en Joost weet wat nog meer! Wat wij wel weten is, dat 't een berg franc's kostte, benevens een misge- loopcn trein! Wij kwamen zonder ongevallen in Plom- bières aan. De gewone wandeling naar Gemmenich, opfrisschen en eten. Na het eten in plaats van wandelen, voor de ver andering eens voetballen. En we hebben gevoetbald! Niet zoo zuinig, 't Beviel best, maar o Heer, de gevolgen! Do een kwam na afloop thuis mei een stijf been, No. 2 wsa flink gevallen, No. 3 weer iets an ders. Maar haast allemaal wat! Enfin, waai- de fantasie aan alle kanten uit puilde, zoodat dan ook voor het eerste feit 2 en voor het tweede f 4 tegen hom werd geëischt. Toen hij zedde, dit niet te kunnen be talen gaf de Kantonrechter hem den goeden raad, dein maar 6 dagen naar den Haag te gaan. Een draaier. J. W. S. te Voorschoten, draaier op oen zilverfabriek, had zijn ambtelijke naam eer aangedaan, toen hij geverbali seerd wegens rijden zonder licht, even eens een valschen naam had opgegeven. Hij kreeg een zelfde poeier te slikken in den vorm van 6 boete. De inbraak bij het Agentschap der Ned. Bank te Terapel. De rechtbank te Winschoten heeft J. H. Zuidinga, schoenmaker te Terapel, thans gedetineerd te Winschoten, die medeplich tig is aan de inbraak en de poging tot dief stal in het kantoor van het agentschap der Nederlandsche Bank. veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aflrek van pre ventief. Een brandstichtende grijsaard. Voor de Bossche Rechtbank stond giste ren terecht de 71-jarige zwerver H. H. uit Well, dio daar op 30 Juni een schuur van G Heiligers aan twee kanten opzettelijk in brand heeft gestoken. Vroeger heeft hij verklaard, dat hij niet wist waarom hij het gedaan had. Nu deelde hij voor de recht bank mede, dat hij oen glaasje te veel had gedronken en dat hij het land had aan Hei ligers, die volgens hem een bloedzuiger is voor zijn werkvolk. Bovendien was de schuur maar een waardelooze schapen kooi en komt het voor Heiligers zoo nauw niet! Volgens verklaringen van Heiligers is er in de schuur voor ongeveer 250 ver brand. Het 0. M. wees er op, dat verdachte reeds 17 maal wegens landlooperij naar een rijksinrichting is gezonden. Nu op zijn ouden dag pleegt hij nog zulk een ernstig misdrijf. De eisch luidde 4 jaren gevangenisstraf met-aftrek van voorarrest. L&ÜP- e:E§ TUBiaeey^ Langendijker tuinders in moeilijkheden. Verscheidene tuinders te Langendijk, zoo schrijft de correspondent van de „Tel.", verkeeren in moeilijke omstandigheden, als gevolg van de meer dan slechte uitkomsten van den tuinbouw. Uitgezonderd de eerste soort bloemkool zijn bijna alle aangevoer de producten weinig waard en zelfs deze bloemkool teelt geeft ongunstige financieele uitkomsten, daar de tweedo soort bloem kool, waaruit de teelt voor een belangrijk deel bestaat, haast onverkoopbaar is. De drie vroege koolsoorten, waarvan elke week meer dan 200 spoorwagons worden aangevoerd, zijn bijna niets waard. Er zijn or verkocht voor 10 per spoorwagen van 10.000 Kg., herhaaldelijk kwamen prijzen van 20 tot 50 voor en in zeldzame ge vallen kon 100 worden bedongen. Het buitenland neemt zoo goed als niets af, zoodat de vraag den aanvoer niet kan ver werken Er zijn bouwers, die hun kool op den akker laten staan, daar met de ont vangen opbrengst de snij- en aanvoerloo- ron niet kunnen worden betaald. Aardap pels moesten tweemaal zoo duur wezen om van een loonendo exploitatie te kunnen spreken; uien brengen eveneens een zeer geringen prijs op. Snij- en slaboonen, waarvan de aanvoer dit jaar belangrijk is, notceren zeer laag. Zoodat geen enkel product eon prijs op brengt, die een loonendo uitkomst geeft. Zoolang er zoo weinig vraag uit het buiten land komt, wordt gevreesd, dat een belang- lijke verbetering niet zal intreden. Qr.ze toenemende eierproductie. In het jaar 1925 werd 45 milliocn K.G. eieren uitgevoerd en bijna 6 millioen K.G. ingevoerd, een export-surplus dus van ruim 39 millioen K.G., tegen 30 mill. K.G. in 1924, 14 mill. K.G. in 1923, 8 mill. K.G. in 1922, 6 mill. K.G. in 1921 en 12 mill. K.G. in 1914, welk jaar tot 1923 verreweg een ongekend recordjaar was, want vóór 1907 voerde ons land meer eieren in dan uit. Deze cijfers geven wel een zéér duidelijk beeld van de vlucht, welke de pluimvee teelt in ons land de laatste jaren heeft ge nomen. De vraag mag intusschen wel onder de oogen worden gezien, of de markt op den duur deze geweldige toeneming van den aanvoer zal kunnen opnemen. Bij do vergrooting der eierproductie toch lol gehad. En bovendien vroeg naar bed, zoodat we den volgenden dag extra frisch opstonden. En dat was noodig. 't Was immers „de" dag! 't Glanspunt onzer reis zou aanbreken, een rit n.l. naar de Barrage de la Gileppe, de Cascade de Cos, Malmédy, Spa! U bad de gezichten van ons eens moeten zien, toen we opstonden; 't regende! „Als dat maar geen „homme les" wordt", werd er al gemopperd. Maar 't werd geen „hommeles". Met een paar fiksche buien was 't weer prachlweer ge worden en kwam de zon zelfs oxrta warm onzen weg beschijnen. We gingen met de trein naar Dolhain, waarop we van daaruit met autobussen zouden verder gaan. Wat waren daar een lamme kasten bij, treurig gewoon. Hoe we er dien dag zonder ongelukken zijn afge komen is ons nog een raadsel, vooral wat een bus aangaat. Dat was een wagen Maar neen, laat ik eerst van de reis zelf vertellen, het overige komt wel! Do wa gens brachten ons eerst naar la Gileppe. Dc weg voerde door een prachtig land schap. Hooge bergen, (de hoogte, waar wij reden was pl.m. 670 M) doorsneden van prachtige stroompjes, hier en daar een fijn watervalletje, afgewisseld met mooie bosschen en zachte weiden. Hier een pracbt-villa, daar een slot, ginder weer een oude ruïne, restant van verval len grootheid. Neen, het is niet mogelijk, per dier heeft men zich en me! VM succes vooral toegelegd op de opv06. ring van het aantal eieren gedurende eerste legperiode. Dit ging gepaard met veronachtzaming van de productiviteit iQ de volgende jaren. Men merkt daardoor meer en meer eea streven op, om zooveel mogelijk jonge hoenders te houden en deze na den eersten leg op te ruimen. Een voordeel hiervan is, dat niet alleen een groot aantal eieren per dier wordt geraapt, maar dat ook de win- terproductie sterk wordt opgevoerd, waar door van do hoogste prijzen kan worden geprofiteerd. Daar staat echter tegenover, dat de waarde der dieren thans in één jaar moet worden afgeschreven, terwijl dit vroeger over twee of drie jaren werd verdeeld zoodat bij de bepaling, of de gevolgde me thode economisch is, hiermede rekening moet worden gehouden. Ten nauwste hangt hiermede ook samen do afzet van slachthoenders, waarvan de regeling nog zeer veel te wenschen over laat, zoodat de waarde der slachtkippen in vele gevallen zeer slecht betaald wordt. Oók moet, omdat de kippen slechts kort voor de eierproductie worden gebruikt, veel meer worden gebroed, om den hoen derstapel te houden op de hoogte, welke hij bereikt heeft. De broederij is de laatste jaren dan ook 'n industrie van beteekenis geworden, die èn om haar omvang, èn om de eischen, die ze aan de selectie stelt, bijzondere aan, dacht vraagt. Hoeveel kunstmest wordt er in ons land gebruikt? Wanneer men de verbruikscijfers be schouwt van kunstmest in ons land gedu rende de laatste drie jaren, dan blijkt, dat het gebruik van Chili weinig verandering onderging (138.000 ton in 1925), terwijl dat van zwavelzuren ammoniak aanmer kelijk toenam (n.l. 77.000 ton in 1925). Niet alleen gaat van dezo laatste meststof de binnenlandsche productie vooruit (n.l 9400 ton in 1922 tot 36.000 ton in 1925), maar ook was er gedurende de jaren 1924 en '25 een aanzienlijk invoer-surplus. Dit is in hoofdzaak toe te schriji^n aan het verschil in prijs ten gunste der laatste In dc tweede helft van 1925 steeg de vraag naar verschillende producten der luchtstikstof-industrie als kalksalpeter en leuna, omdat deze producten met een hoog stikstofgehalte veelal tegen lagere prijzen per procent stikstof in den handel worden gebracht. In de toekomst schijnen zij in de bemesting een plaats van beteekenis te zullen gaan innemen. Ook -het verbruik van superfosfaat (283.000 ton) en Thomasfosfaat (278.000 ton) neemt de laatste jaren toe, hoewel het laatsto in 1925 pl.m. 40.000 ton lager waa dan in 1924. Het kainiet-yerbruik neemt sterk af, nl. van 158.000 ton in 1922 tot 83.000 ton in 1925, hetwelk zelfs lager is dan 1920. Pa tentkali gaat eveneens achteruit, dóch te genover de vermindering dezer beide kali- houdende meststoffen staat een vrij sterke toeneming van het gebruik van kalibcmes- tingszout, n.l. van 190.000 ton in 1920 tot 290.000 ton in 1925. Nieuw veilinggebouw ie 's-Gravenzando. De reeks van nieuwe veilinggebouwen, welke, dank zij de zeer sterke uitbreiding van het tuinbouwbedrijf, in dc laatste jareu in het Westland zijn verrezen, is thans weer met één vermeerderd, nl. te 's-Gravm- zande. Het gebouw kost 200.000 gld Boskoopsche veiling. Veiling van 25 Aug. Rozen pér bos -au 10 stuks: Ophelia 4045 ct., Golden Ophe lia 3550 ct.. Marcel Rouger 5272 ct, Hadley 78—80 ct., Cl. Peru et 50—66 ct., Columbia 3850 ct., Butterfly 4353 ct., Willicm Kordes 4050 ct., Rosalandia 33 42 ct., Polyantharozen 1216 ct. Diver sen per bos: Dahlia's gr. bl. 1215 ct., id. kl. bl. 311 ct., Gladiolen 510 cent, An jers 328 ct., Asparagus 2534 ct., Mont- bretia 2 ct., Lelies 57 ct. pér tak. Eesweagggge ONGELUKKEN. Doodgevallen. Gisteravond kwart na zeven, is de 13- jarige jongen J. B. uit Loosduinen uit een in aanbouw zijnde fabrieksschoorsteen aan den Houtweg aldaar gevallen, hetgeen zijn dood tengevolge bad. Een meisje verbrand. In het kempisch dorpje Vorsselaar even over de grens, vatten do kleeren van de 15- jarige J. B. vlam, doordat ze te dicht bij u de grootheid van dat gebied te schetsen. Men kijkt er dc oogen uit. 't Eeno schoons is nog niet voorhij of 't andere vraagt al reeds uw aandacht. En bij dit alles, als oin 't geheel zoo prachtig mogelijk tc ma ken, een stralende zon, die alles in een gouden gloed zette, 't Was er overweldi gend mooi. O neen, men behoeft do oogen niet to sluiten voor de schoonheden der Neder landsche lage landen, maar hier is 'l weer zoo heel anders. Men vindt dat nu een maal in Holland niet, wat we in België, en vooral in deze streek, aanschouwden; Was 't wonder dat wei n de Belgische berg schoonheid totaal opgingen? En zoo, genietend, en elkander de mooi ste plekjes wijzend, kwamen wc dan aan dc Gileppe. Hier nu eens geen natuur wonder, doch eeu prachtwerk van men schel ijk kunnen. Stelt U zich eens even voor oogen: een wateroppervlakte van 800.00(1 M2, met een gemiddelde diepte van 35 M., een ge- schatto inhoud van dertien en een half millioen cub. M. En al dat water wordt tegengehouden door een dam, gelegd onder leiding van den Belg. Ir. E. Bidaut Dezo dam heeft een beneden-lengte van 235 M. een breedte van 43 M., is hoog 66 M van boven broed 15 M. Van beneden naar bo ven leidt een trap van 820 treden. Op die dam staat een stcencn leeuw, welk Een Reis naar België. (Vervolg). *8 Woensdag, 's morgens om half zes. re veille, Half zeven BL Mis, ontbijten en op weg naar Plombières, om do trein tc pakken, waarmede wo omstreeks half elf, temidden van een plasregen, in Luik aan kwamen. Vandaar met een trammetje naar Herstal, alwaar we een der meest bekende wapenfabrieken zouden gaan bezichtigen. Wat zijn die twee laatstgenoemde plaat sen vuil! 't Is of allo roet van heel België daar neergesmeten wordt. En dan worden in Luik do stralen nog wel „schoon" ge houden door.vrouwen. Maar, alia, daar niet op gelet en door- trammen, naar do wapenfabriek. 't Is altijd wel interessant fabrieken te bezichtigen. Zoo ook hier. Door een der ingenieurs werden wo rondgeleid en te vens op de hoogte gebracht, hoe do fabri cage van jachtgeweren geschiedde. Voor alk onderdeel, sterker, voor elke bewer king aan een onderdeel, is een speciale machine. Do kolven. b.v. worden eerst op maat gezaagd, daarna het model er aan jgebracht door ze te slijpen. Elk gat word» Pu op oen aparto machine ingeboord of uitgebeiteld. Of er ook veel machines •taan? „Slechts" 3000. Nadat de kolven allo bewerkingen hebben ondergaan, wor den zo aan een zeer ncuwkeurig onderzoek onderworpen. Elk gleufje, elk gaatje, elk hoekje wordt gemeten. En zoo gaat het met alle deelen van het geweer, de loop, do frendel, het magazijn, alles. Na do eigenlijke wapenfabriek volgde nog een bezoek aan do eleclr. Centrale, wat voor het grootste deel der Leide naars, die in Leiden reeds een bezoek brachten aan de Sted. Lichtfabrieken geen nieuws opleverde. Na afloop daarvan trokken wc weer Luikwaarts. Daar gedineerd, waarna we op stap gingen naar de diverse beziens waardigheden dezer stad, die in het cen trum gelukkig niet zoo smerig was als in de buitenwijken. Eerst en voor alles naar de Citadel nu. Natuurlijk weer klimmen. Slechts 400 treden op! Maar ook daar werd de inspan ning rijkelijk beloond. Een mooi panorama van Luik en omstreken vertoonde zich aan onzo oogen. Na oen poosje rondluren stapten we naar beneden, naar, de Place Saint Lfmberl, om een kijkje te nemen in het Palais de Justice. Dit gebouw, voor heen het Bisschoppelijk Paleis, heeft een aantal prachtige zalen, bestemd voor de vergaderingen der Prov. Staten, met mach tig mooie muur- en plafondschilderingen, gobelins beeft men ook nog eenige en wel bijzonder mooie.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4