17e Jaargang. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1926 No. 5338 Oe ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling 7ooi Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal gij onze AgenteD 20 cent per week 12.60 per kwartaaL franco per post I 2.95 per kwartaaL Jet Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver» krijgbaai tegen betaling van 50 ct, per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct* met Geïllustreerd 'agsblad 9 ct. Oit blad verschijnt elkon dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertonllën SO cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingan wordt het z dubbele van het tarief berekend. 5 Kleine advertentiön, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Ill NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Over: vacantie. Wij behoor en niet tot die bekromp ene of afgunstige lieden, welke den menschen den zoogenaamd „minderen" stand, den zoogenaamd „gewonen" menschen. geen cenigszins beteekenendo vacantie, {een reisje binnen of ook over de grenzen gunnen. Wij gunnen ieder een zoo aangenaam mogelijke vacantie als men dat aange name ook werkelijk zoekt, waar men 't einden kan; als men bet daarbij ver standig aanlegt. Onverst a'n d is het reizen van ve len on zeer velen, die de grenzen van hun nitgaan veel verder trekken dan hun por- temonnaio hun toelaat te doen en dan al gauw na hun vacantie veel meer hebben dan voor dien tijd. Onver stand is het reizen van al diegenen, die verre reis maken en dan als éénig nut daarvan meenemen, dat zij er over kunnen pochen en zwetsen, en er de af gunst mee kunnen prikkelen van hun „vriendinnen" en „vrienden".... 't Klinkt zwaar-op-de-hand, als men 't keelt over vacantie, maar 't is toch niet anders; Vacantie moet strekken om ons 'frissche krachten te geven, teneinde te kunnen blijven vervullen de plichten van onzen staat, teneinde God goed en beter 'te kunnen dienen. En daarom zal de maat van de vacan tie voor verschillende personen verschil lend mogen en moeten zijn, naar gelang van hun arbeid en van hun persoonlijk karakter en hun persoonlijke behoeften. Voor wie zuiveren geestelijken en ver antwoordelijken arbeid heeft zal meestal een langere vacantie gewcnscht en noo- dig zijn, dan voor anderen. Kort gezegd: Een vacantie moet ons goed doen, ons beter maken. Maar hoe ergerlijk is dan oen pleizier- xeiSjö naar Parijs, dat „Het Volk" voor zijn lezers organiseert, en dat maar oven tjes 120 gld. kost; het „Dagblad van N. Brabant" heeft er al terecht op gewezen, "dat in bet reisprogram niet voorkomt een bezoek aan een dier schitterende Ka tholieke kunstgewrochten, een dier heer- lijk-schoone Kerken als Notre Dame, Ma deleine, Sacré Goeur, St. Sulpice en an- 'dere, maar wol bezoeken aan meerde re meest beruchte revue-theaters en barets! Ziet, dat is nu een vacantie, die den ;proletariërs"-lezers van' „Het Volk" niet gunnen niet omdat het „prole tariërs" zijn, maar omdat het menschen zijn die niet zoo hun geld mogen wegsmij ten en hun geest in plaats van to ver heffen neerdrukken naar het lagere. Is dat nu volksopvoeding? Is dat volks veredeling of volks verlaging? Is dat volkscultuur of volksvergiftiging? BUITENLAND Van het Vaticaan. Mexicaansche pelgrims bij den Paus. Een toespraak van den H. Vader. Een particulier telegram d.d. 25 dezer uït Rome meldt aan de „Msb.": Do H. Vader ontving heden oen groep jMexicaansche pelgrims. In een toespraak Jfojdens deze audiëntie gehouden, verklaar de do Paus, dat Hem nimmer bezoek aan genamer was dan dit, waarop Hij Zijn 'zonen uit Mexico, het zwaar beproefde land, voor Zich zag. Z. H. verzekerde den pelgrims, dat Zijn gedachten voortdurend uitgingen naar hun tyand, waar de Katholieke Kerk aan zoo tiwreedo vervolging bloot staat en dat Hij 'jaldoor dacht aan de groote vernedering, l^welke men het Mexicaansche volk aandoet, .door zijn heiligste en onschendbaarste frechten, de vrijheid van geweten, met voe ten fe treden. De H. Vader zegende ten slotte de pel grims en zeide, dat Hij in hen heel het volk van Mexico wilde zegenen. Wanneer gij zult zijn teruggekeerd ,uw vaderland, zoo sprak de H. Vader bij 'jhet afscheid, zeg dan aan uw mede-bur- •gers, dat de Paus voor Mexico bidt dat Hij (God bidt, den geloovigen van dat land de ^oodige kracht te verleenen, om te vol harden in die heerlijke uiting van moed, tïlie zij aan de wereld te bewonderen ge lyen. De wereld weet, aan welke zijde het 'recht is. Zeg hun, dat de Paus ook bidt, dat God ijtlie anderen, die het zoo noodig hebben, tot '.inkeer zal brengen. Frankrijk. De graanvoorziening. 'Aan de pers een uiteenzetting gevend TOn den stand der graanvoorziening, ver- Üaarde de Fransche minister van land bouw, dat ondanks bet slechte weer van ften laatsten tijd de binnenlandsche graan oogst van betere hoedanigheid zal zijn dan die van 1925. De oogst is op zeer bevre digende wijze gerijpt. De minister schatte het tekort aan broodkoren op 6 a 8 mil- lioen centenaars en wees er op, dat de jongste maatregelen welke genomen wa ren, hadden in staat gesteld groote hoe veelheden buitenlandsch graan in te voe ren, waardoor het binnenlandsch tekort was verminderd. Teneinde hel sluiten van contracten op gunstige oogenhlikkon te be vorderen, verklaarde de minister, dat het geschikt zou zijn om do invoeren over dc heele campagne 19261'27 te verdeelen. Hij gaf daarbij in overweging, dat de groote meelfabrieken in hoofdzaak buitenlandsch graan zouden koopen en de provinciale bin nonlandsch. Engeland Het mijnconflict. eor contact met de regeering. Het executieve comité van de mijnwer kersfederatie heeft gisteren den geheelen dag vergaderd ter bespreking van den toe stand in de mijnen en om te trachten een to vinden voor een regeling van het conflict. In den namiddag heeft Cook een onderhoud gevraagd met de ministers van Arbeid en het Mijnwezen. Intimidatie der stakers. De Britsche minister van Binnenland sche Zaken organiseert de mobilisatie van detachementen politie te Londen en elders in verband met de intimidatie der staken de mijnwerkers. De minister is besloten den werkwilligen in de mijndistricten de grootst mogelijke veiligheid te waarbor gen. De geruchten aangaande botsingen zijn vaak overdreven, doch de situatie is niettemin moeilijk. Er is in het geheel geen sprake van, dat men tot andere troepen dan tot die der politie zijn toevlucht zal nemen. Minder werk in de Silezische m ij n n. Alle arbeiders van de Emanuel Segen- mijn in het district Ploss (Dultscbland) die op 15 Juli waren aangenomen in ver band met de grootere productie tengevolge van de Engelscho mijnstaking, zijn weer opgezegd. Tot denzelfden maatregel hebben zich de directies van de overige zeven mijnen in de districten van Pless. Ryb- nick en Myszlowitz genoodzaakt gezien. In totaal worden thans 700 arbeiders ontsla gen. Griekenland. Na de omwenteling. Pangalos op Aegina. Pangolos zal op Aegina gevangen wor den gehouden. Toen hij daar aankwam toonde do menigte zich zeer vijandig en de orde werd met moeite hersteld. Be voelens zijn sterk tegen hem ingenomen en nergens is eenig teeken van sympa thie- te bespeuren, Aan de Bulgaarsche grens. Naar gemeld wordt is in het gebied ten noordwesten van Saloniki een krachtig artilexievuur hoorbaar. De Bulgaarsch( grenswacht heeft reeds voorzorgsmaat regelen getroffen om hel overschrijden van de grens door de vluchtende Griek- sche troepen te verhinderen. Het schijnt, dat de revolutionaire bc weging in Athene, zij het ook gedeeltelijk, op tegenstand ie gestuit. Geen coalitie-regeering, .De leiders der politieke partijen zijn er niet in geslaagd overeenstemming te be reiken aangaande de vorming van een coalitie-kabinet in Griekenland. Kondilis zal nu een tijdelijk kabinet vormen, voorwaarde, dat uiterlijk in October ver kiezingen worden gehouden. Rusland Zinowjef afgezet als leider der Komintern? Inkrimping der buitenland sch© propaganda. Volgons een bericht uit Moskou, zoo meldt men uit Riga aan de „Daily Mail" heeft Stalin besloten, Zinowjef thans ook te ontheffen uit zijn functie van voorzit ter der Derde Internationale. Zinowjef, die thans met vacantie in den Kaukasus vertoeft, heeft, zooals men weet, reeds eerder zijn ontslag moeten nemen als lid van het executief comité der communistische partij. Naar alle waarschijnlijkheid zal hij door Boecharin worden opgevolgd. Stalin zou, volgens hetzelfde bericht; voornemens zijn, een einde te maken aan de activiteit dér Derde Internationale buiten Rusland. Hij zou voornemens zijn, een bestuurscommissie te vormen, welke tot taak zou krijgen, de kosten der propa ganda van de Derde' Internationale aan merkelijk te verlagen. Ruslands luchtvaart en Britsch-indië. Een Londensch blad geeft een overzicht van luchtroutes, door de Sovjets ingesteld op de Noordgrens van Indië. Het blad herinnert er eveneens <tan, dat Rusland ongeveer 1500 vliegmachines bezit en be sluit met de mededeeling dat Rykof het vorig jaar een crediet van 43 milÜoen gulden kreeg tot het doen van proefne mingen op luchtvaartgebied. Het blad vreest dat Indië gevaar loopt indien de emir van Afghanistan zwicht voor den invloed der Sovjets. Marokko De kwestie van Tanger. Spanje vraagt een mandaat over Tangor. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" weet te vertollen, dat Spanje om een mandaat gevraagd heeft over Tanger voor den duur van 13 a 15 jaar; Tanger zou dan bij de Spaansche zone worden ingelijfd. Spanje zou deze kwestie in verband brengen met het ver zoek om een zetel in den Raad van don Volkenbond. Van bovoegde Fransche zijde heeft de Parijsche correspondent van het blad ver nomen, dat de Spaansche eischen in vagen en niet in beslisten vorm zijn inge diend en meer het karakter hebben van een proefballon. Het is dus niet zoozoer een kwestie van onderhandelingen als wel van besprekingen en het is heel goed mo gelijk, dat deze nog eendgen lijd zullen voortgezet worden. De correspondent heeft evenwel reden te gelooven, dat het officieole Fransche standpunt gekant is tegen het geven van een mandaat aan Spanje en dat men geen wijziging van den status quo van Tanger wenscht. Nieuwe operaties in Marokko. Ernstige tegenstand verwacht. Een Fransch offensief, dat oen aanvul ling moet zijn van den Spaanschen op- marsch naar Sjosjoean, is gistermorgen begonnen. Dit is de perste van twee troe penbewegingen, welke dé Fransche heb ben voorbereid. Het einddoel van deze operaties is de Fransche linies te verleg gen naar de grens van het gebied, be woond door den Ghezaooa-stam, welke grens wordt gevormd door een reeks heu vels, die den linkeroever van een zijri vier van den Wad Loekkos vormen. Men verwacht ernstigen tegenstand in dit ge bied, dat door af deelingen van den Djo- balla-stam en door oen vijandelijk deel van den Ghezaooa-stam bezet is. Deze Fransche operaties hadden, naar aanvankelijk was vastgesteld, tegelijk moeten plaats hebben met het jongslo Spaansche offensief tegen Sjeejoean, doch ten gevolge van den snellen opmarsoh der Spaansche troepen en ten gevolge vau het feit, dat de Fransche troepen, die in het Midden-Atlasgebiod gevochten hebben rust behoefden, heeft de Fransche bevol- voerder besloten, zijn operaties in two© troepen-bewegingen te verdeelen. Syrië. De toestand in Syrië. Hervatting van den strijd? Volgens een bericht van „Gentral News" uit Beiroet aan do Engelscho bladen zijn de Syrische rebellen een nieuwe krachtige campagne begonnen in heel Syrië tegen Frankrijk. De rebellen-leider, sultan Atrasj, hoeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij verordent, dat alle weerbare mannen bo ven de twintig jaar zich bij de rebellen- strijdkrachten zullen aansluiten. De Druzen, die liun onderwerping aan de Fransch en hebben aangeboden, worden gesommeerd, de wapens weer op te vat ten, wijl anders hun huizen in brand zul len worden gestoken en hun eigendommen geconfiskeerd. Britscli-lndie. Een losbandig heerscher. De correspondent van de „Daily Ex press" te Bombay meldt, dat de bevol king vap den slaat Idar (Britsch-indië) le gen den maharadja Daulat Singh zou zijn opgestaan, wegens het losbandig leven van dezen heersclicr. China. De burgeroorlog in China. Do „Chicago Tribune" meldt, dat Gantonleger een heftigen strijd begonnen is in Noord-Hoenan, ten einde te tracl; ten hel industrie-centrum Hankow te ver overen. Woe Pei Foe's troepen bicden wanhopi- gen tegenstand. BISIRSe&LASSD WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET Toelating hoofdakte-examen, Bij de Twebdc Kamer zijn ccn driel wetsontwerpen ingediend, strekkende tot wijziging van eenige artikelen der Lager Onderwijs wet-1920. Het eerste ontwerp geldt do reeds aan- gekondigde wijziging met betrekking tot de toelating voor het examen als hoofd onderwijzer. Toen bij do wet van 30 Juni 1924 het instituut der assistenten als tijde lijke maatregel in het loven word geroe pen is aldus de minister van Onderwijs, K. on W. niet tevens bepaald, dat ook de dienst van een assistent., die in het be zit van de onderwijzersakte is, mede zal lollen voor het bewijs, noodig voor het li oofdak l e-examen Doch ook om andere redenen acht de minister herziening van het betrekkelijke voorschrift noodig. De overvloed van bezit ters der onderwijzersakte maakt het voor velen onmogelijk om als vast of tijdelijk onderwijzer of waarnemer aangesteld te worden, en zelfs om als kweekoling te wor den toegelaten. Daarbij komen de bezwa ren tegen de in art. 82 der wet van 1878 bedoelde aanwijzing vdn kweekscholen als bevoegd tot het afgoven van con verkla ring van tweejarige studie aan die inrich tingen. Deze bepaling, zegt de minister, strookt, niot meer met den thans bestaan- den toestand. Voor een behoorlijke studie voor do hoofdakte stelt do minister voor, in art. 210ter te bepalen, dat do onderwijzersakte tenminste anderhalf jaar voor de toelating het hoofdonderwijzers-examen moet zijn verkregen. Compensatie zou de minister verkregen willen zien in den eisch, dat niemand tot hoofd eener school benoembaar is, die niet ten minste drie jaren in een lagere school volledig werkzaam is geweest. Daarvoor komt in aanmerking de diensttijd als vast of tijdelijk onderwijzer aan een lagere school, als waarnemer volgons art. 41 dor wet en als assistent mot akte mits tijdons den vollen schooltijd dienst doende. desbetreffende wijzigingen worden in het ontwerp voorgesteld. Vervallen van wachtgeld vervangend pontieeru. Het tweede wijzigin.gaoul.worp is inge diend wegens het vervallen van het wacht geld-vervangend pensioen, alsmede om de wachtgeldregeling der onderwijzers nau wer te doen aansluiten aan die van de bur gerlijke ambtenaren. Voorgesteld wordt, te bepalen, dat bij de vaststelling van het bedrag van het wachtgeld uitgegaan wordt van dc som die belanghebbende als zijn jaarwedde be schouwt, dus inclusief do toelagen, die voor Lorn oen integreerend deel zijnor jaarwed de uil maken. Nu het wachtgelden-besluit voor dc bur gerlijko Rijksambtenaren wijziging heeft ondergaan, zullen sommige wijzigingen ook terugslag beboeren te vinden in de onder wijzers-wachtgeld regeling, waartoe de mi nister dc noodige wijzigingen van art. 51 der wet voorstelt. Bezuiniging op toelagen, In het derde wijzigingswetjo wordt voor gesteld, de toelagen, welke lcraclitens art.. 215, dei$e lid, der Lager Ondorwijswet- 1920 aan de gewezen arrondissements- scboolopzieners zijn verleend, voor elk vol jaar dienst met 10 pet. te verminderen en de minimum- en maximum-bedragen van f 400 en f 1200 te verlagen tot f 300 en f 1000. Er zal hierdoor op eon uitgavo van f 44.800 een bezuiniging van f 6250 worden verkregen. DE BE ORGANISATIE-PLANNEN VAN MINISTER LAMBOOY. Inqriipende wiizipinq in de hoogcre leger- leiding? O u d-M inistor van Dijk wenscht eerst bespreking in de Kamer. Door den heer J. J. C. van Dijk zijn den minister van Oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Ts er grond voor de geruchten, zooals die in do pers tot uiting komen, dat ten aanzien van een ingrijpende wijziging in do hoogcre legerleiding waaronder mede begrepen het commando van dc vesting Holland reeds een principieel© beslis sing is genomen of althans spoedig zal worden genomen? 2. Indien ja, is de minister dan boroid, en zulks in ovcreonstemming mot de door Zijne Excellentie gedane toezegging in de Tweede Kamer op 27 Mei j.l., goep uitvoe ring to geven aan zoodanige wijziging, al vorens do Volksvertegenwoordiging in de gelegenheid is gestold zich daarover uit te spreken? UITVOER VAN BLOEMBOLLEN NAAR AMERIKA. Nieuwe uitsluiting te wichten. Het hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft, blijkens mede deeling in het .Weekblad van Bl.-GuK liet volgende schrijven ontvangen van den waaru directeur-generaal van den land- bou w „Nunr ik verneem, heeft onlangs een veroeniging van quarantaine-ambtenaren in ui i in 11 asMm HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Mexicaansche pelgrims bij den Paus. De secretaris der Engelsche mijnwer kers Cook zoekt contact met de regecring. Zinowjef afgezet als leider van het Komintern. BINNENLAND. Wijziging Lnger-Onderwijswet 1920. De toelating tot het hoofdakte-examen. Het vervallen van het wachtgeld-vcrvan- gend pensioen. (1ste blad). Men wil van Anti-Revolutionaire zijde de reorganisatieplannen van den minister van Oorlog in dc Tweede Kamer bespre ken, alvorens deze worden verwezenlijkt. (lste blad). der Westelijke Staten van Noord-Amerika zich tol den Federal Horticultural Board gewend met het verzoek om oen onder zoek te willen instollen naar do ziekte^ welke verspreid worden door die bloem bollen, welke thans nog ongehinderd in de Vereenigdo Staten kunnen worden inge voerd. Gelet op de omstandigheid, dat do „Wes tern Quarantine Board" in nauwe verbie ding staat met de overoenkomstigo organi saties in do Gentraio en Oostelijke Staten den „Central" en den „Eastern Quaranti ne Boord", is het waarschijnlijk dat deze laatste voreenigingen het bovenvermelde verzoek zullen steunen. Verwacht mag worden, dat de F.H.B., wellicht roeds in het thans weer begonnen zijnde verzend- seizoen, de zendingen bloombollen, welke nog vrij daar te lande kunnen worden in gevoerd, aan een extra grondig onderzoek zullen onderwerpen. Van het resultaat daarvan kan wellicht veel afhangen of ook die bollen spoedig zullon worden uit gesloten." Het hoofdbestuur van de Alg. Vor. wijst in verband, hiermee nog eens mot nadruk op de gevaren, verbondon aan het expor- teeron van bloembollen, waarvan de ge zondheidstoestand te wcnschen laat. De Zomertijd. Do heer Braat vraagt verkorting van den termijn. Door den heer Braat zijn aan don Minis ter van Binnonlandacho Zaken on Land bouw do volgendo schriftelijk© vragen ge steld: Is hot don Minister bekend, dat in do volgendo maand do druk van don zomer tijd, wegens het korten der dagen, weer voor menschen, die 's morgens vroeg naar him werk moeten gaan, en voor school ga and o kinderen zich zoor zwaar zal doen gevoelen? Is do Minister bereid, om te hunnno ge- riovo don zomertijd nu nog te verkorten? De portverlaging voor briefkaarten. Een raad van den Di r.-G o n e r a a L In verband mot oen in overweging geno men verlaging van het port der binnen landsche briefkaarten, wordt aan degoncn, die voor 1 October aa. briefkaarten voor het binnenlandsch vorkeor koopen, in overwoging gegeven geen grootcr voor raad in to slaan dan zij voor gebruik tot genoomdon datum noodig zullon hebben. Do Zuid-Hollandschc Bakkersbond. Gisteren heeft, zooals reeds in T kort gemeld, de Zuid-Hollandscho Bakkersbond te Schiedam zijn 8o jaarlijkscho vergade ring gehouden. Na oen woord van wolkom van don hoor G. Schaefer, voorzitter van do afd. Schie dam, nam do heer J. Schouten, van Kra- lingschevcer de leiding. In hot jaarverslag werd uitvoerig geme moreerd hoe do bond dit jaar geageerd had voor de invoering van een uniform be- ginuur voor alle bakkerijen om 5 uur dos ochtends. Thans beginnen do fabrieken met moer dan 0 personen, om 4 uur, ter wijl dio mot minder personeel eerst om 6 uur mogen aanvangen. De bond bleek thans 17 afdcelingen to hebben met ruim 5(X) leden. Bij do rondvraag bepleitte de hoor M. den Ouden, chef bij Centraal beheer, dat onderlinge verzekering de voorkeur ver dient boven dio bij de Rijksverzekerings bank. In liet algemeen bestuur worden geko zen en herkozen de hoeren J. H. Adam, G. J. Vergeer, J. Schouten en J. Raaphorst; tot plaatsvervangers de heeren J. Schol ten, van Noppen, Zaal on P. 0. Out. Do heer J. Schouten aanvaardde op nieuw het voorzitterschap ondor harto- lijk applaus. Na afloop werd een rondvaart gemaakt door de Rotterdamscho havens, waarna is gemaaltijd. Ruim 200 leden rr n:< m aen do- 'Oijd deel

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1