KWATTAS^ Een Reis naar België. RECHTZAKEN LAKE- em tuimbomw INGEZONDEN MEiiKliliB dkWJVREEPl B^er^nGoedDEBISTE de eleciriscbo lijn BerlijnBernau een aanslag voorbereid, welke gelukkig mis lukt is. Ongeveer 400 meter vóór het station Karow reed een wagen van den in de rich ting Barnau rijdenden trein op een hoop eteenen en sintels, dio op de rails gestapeld waren. De trein stond plotseling met een bevigen schok stil en de inzittenden waren begrijpelijkerwijze zeer geschrokken. Spoor wegbeambten en pasagiers verrichtten ge meenschappelijk hel opruimingswerk. Bij een nader onderzoek van den spoorweg bleek, dat ook op het naastliggende spoor 6teenhoopen waren neergelegd. Ongetwij feld is hier een van een aanslag sprake. Onmiddellijk na do ontdekking van een en ander werd een nauwkeurig onderzoek in gesteld door spoorwegautoriteiten en po litie. Er werden echter geen sporen ge vonden, die tot aanwijzing van de daders zouden kunnen leiden. Slachtoffers der zee. Te ."Wimcreux, bij Boulogno-sur-Mer, werden zes Engelscho dames, die bij het baden zich te ver in zee begeven hadden, door den stroom gegrepen. Met een reddingsboot werden drie harer gered. Een vierde werd eenigen tijd later als lijk op het land geworpen. Een vijfde slaagde er In, met moeite aan land te ko men, waar zij bewusteloos neerviel. Tevergoefs had zij nog gepoogd, haar Ehster te redden. Het lijk van deze laatste werd later op do rotsen teruggevonden. 35 stieren op hol. Reuter seint uit Londen d.d. gisteren: Er hcorschto heden grooto ontsteltenis !n Noord-Londen, doordat 35 stieren, die naar do markt gedreven werden, losbraken en in alle richtingen wegholden. Zij be lemmerden bet verkeer uren lang en ver wondden vier personen, waaronder poli- 'tlo-agenten. Om een kat. Te Biars (Frankrijk) reed een man mei zijn vrachtkar naar het station, toen hij een kat op den weg zag liggen. Zijn vaart min derend, wilde hij schuin uitwijken. Maar op betzelfde oogenblik sprong er een vrouw te voorschijn en ijlde naar vo- jren om haar lievelingsdier te grijpen. Bij deze verdedigingspogiug kwam de ongelukkige vrouw, een 46-jarige weduwe, moeder van vier kinderen, onder de voor wielen van den wagen terecht en kreeg zulke ernstige kwetsuren, dat ze tijdens do overbrenging naar haar woning overleed De moord op prins Ruspoli. Zeer in 't kort hebben wij melding ge maakt van den moord op den Romeinschen prins Umbertino Ruspoli. Nader wordt bericht, dat de moord plaats greep in Genzano, een boerengc- meento van het Albanen-gebergte. De mis- «daad werd door een herder gepleegd, dio op het land van den prins bij het stelen Iran hooi verrast werd en door hem om op heldering werd gevraagd. De moordenaar, die nog denzelfden nacht bij bloedverwanten gearresteerd weid motiveerde zijn daad met een van zijn va der overgeërfden haat tegen den prins. 'Auto-bandiet door een politieman gedood. Te Parijs constateerde iemand, die een uitvoering in de Opera had bijgewoond, 'dat zijn auto verdwenen was. Hij rappor- teerdo zulks aan de politie. Te 2 uur des nachts zag een politieagent een jongeman met een auto rijden. De agent hield hem aan, doch de jeugdige bestuurder verklaar de dat de auto aan zijn patroon toebe hoorde. De politiebeambte, die in den jongeman een bekend auto-bandiet herkende, arres teerde het heerschap en gelastte hem, den auto naar het politiebureau te rijden. De agent stond daarbij op de treeplank. Ter wijl de aangehoudene met groote snelheid reed, poogde hij den politieman onverhoeds van de treeplank te werpen en sloeg den agent herhaaldelijk op het hoofd. Er ontstond nu een worsteling, waarbij 'de politiebeambte zijn revolver trok en den bandiet doodschoot. Met den doode aan het stuur reed de auto in do richting van het kanaal. Ge lukkig lag er ter plaatse een schip voor anker en do auto hotste tegen den wanrl (Hier geeft een der deelnemers een beschrijving van de reis, gemaakt door 16 leden dor R.-K. Ver. van Jonge Midden- etanders „St.-Peter Kanis" te Leiden, op .voorstel van de zusterver. Rotterdam, in Samenwerking met de afd. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, van 9 t/m. 14 Augus tus j.l.). Nu reeds ecnige maanden geleden ver- ppreidde zich op een onzer Donderdagsche Svondhijeenkomsten het gerucht: „Er is 'pen reis naar België in het zicht". Dat |Was watl Direct werden door onzen ijveri- gen voorzitter do noodigo stappen gedaan om bevestiging dezer geruchton to krijgen. En waarlijk, na eenig heen en weer ge schrijf, ontvingen w!j van onzo zusterver. te Rotterdam een officieele papieren brief, Waarin wij, Leidenaars, werden uitgenoo- digd, met de afd. Rotterdam, en, zoo mo gelijk ook Amsterdam, Don Haag, Haar lem, Gouda cn Delft, een gezamenlijk uit stapje van 0 dagen naar België te maken en wel naar 't temidden der bergen en bos- schen gelegen dorpjo Gemmenich, waar Wij de logó's (betalende) zouden zijn der Eerw. Broeders Capucijnen. Spontaan gaven zich een tiental onzer leden' op voor do excursie, die zich schit terend mooi liet aanzien, welk aantal na tokele weken nog aangroeido tot 10 man, Waaronder onzen Geest. Adviseur. Wat ging er dien avond, toen wij be richt ontvingen, dat Pater v. d. Donk mee jtou gaan, oon gejuich op. En geen won- Sjer. In de nu ongeveer 8 maanden, dat Wij Pater v. d. Donk als Geest. Adv. be- van het schip aan, terwijl de agent nog steeds op do treeplank stond. Do auto werd aan do voorzijde bescha digd doch viel niet te water. Noodlottige twist onder „duivenmelkers". In het Belgische gehucht Melcauwen, ge meente Berlaer, heeft zich Zondagmiddag een droevig drama afgespeeld. Bij een duiven-wedstrijd ontstond er een twist, die zoo hoog liep, dat do kijvenden elkaar te lijf gingen. Een der twistenden werd door een messteek in de zijde doode- lijk getroffen en was binnen enkele oogen- hlilcken een lijk. Ook een drietal andere personen liepen kwetsuren door messteken op. Eén hunner de vader van den vermoorde, verkeert in een ernstigen toestand. Een voergenomen roof in dc Notro Dame fe Parijs verijdeld. Als gevolg van een aangifte, bij de poli tie gedaan, heeft do politiecommissaris Balmadira le Parijs aan. den aartspriester van de Notre Dame laten weten, dat dieven het plan moeien hebben gevormd, de kost baarheden van de Notre Dame te rooven. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen, om iedero poging tot diefstal, zelfs wan neer die werd beproefd, door meerdere ge wapende personen, te verijdelen. Nieuwe coupé-overval in Duitschland. In den om 12 uur van Dusseldorf naar Keulen rijdenden trein is eergisteren een 19-jarige arbeider een damescoupó binnen gedrongen. Hij overviel daar een vrouw uit Ruhrort, onder bedreiging met een revol ver en eischte haar geld en voorwerpen van waarde. De vrouw overhandigde hem haar geld, zijnde een bedrag van 16 Mark, doch wei gerde haar gouden armbandhorloge af te geven. Slechts door haar kordaat optreden ver hinderde zij de uitvoering van het plan van den misdadiger om haar met een touw te hinden en haar in de retirade op te sluiten Bij aankomst van den trein te Keulen poogde de dader te vluchten, doch werd met behulp der vrouw gearresteerd. De inbreker in den koffer. Op een goeden dag verscheen een kleer maker R. met een damo in hotel van de Rozenhtaler Strasse te Berlijn en verzocht, zich voor handelaar in confectieartikelen uitgevend, onder een valschen naam, twee kamers. In den vorm van tweo koffers bracht hij zijn bagage mee, die zoo zwaar was, dat verschillende personen er aan to pas kwamen. In verband met de werk zaamheid van den gast. viel bet niet op, dat het paar zelf zijn kamers wenschle schoon to houden. Eenige dagen later wenschten beiden in den vroegen morgen plotseling te vertrekken. Ze moesten naar Parijs en gaven voor, dat ze zich al een trein verlaat hadden. De hotelhouder was vriendelijk en hulp vaardig en zijn bedienden droegen do kof fers in den handwagen, dio inmiddels Yoor het hotel was aangekomen. Toen nu, na het vertrek der gasten, de kamers in orde zouden worden gemaakt, viel het op, dat de sofa midden in een der vertrekken stond. De franje hing echter' tot op den vloer af, en men kreeg nog geen verdenking, maar toen men ze naar haar plaats rolde, bleek het, dat de sofa een groot gat bedekte, dat in .den vloer was uitgezaagd. Al spoedig kwam nu aan hel licht dat inbrekers door het gat in een on der het hotel gelegen winkel van zijden stoffen waren, afgedaald en voor een waarde van 15000 mark aan zij hadden buitgemaakt, die waarschijnlijk in de bei de koffers werden opgeborgen. Men ver moedt dat daarin eerst de inbrekers ver borgen zijn geweest, die aldus op hun ge mak in de gelegenheid waren hun voorbe reidingen le treffen en na hun welgeslaag den arbeid door den winkel zelf verfrok- De kleermaker en een zijner medeplich tigen zijn reeds door do rechtbank veroor deeld. Een nieuwe Landru? De Parijsche redacteur van de „Msbd." schrijft: Eerst dacht men, dat het een gedaan tewisseling van de jaarlijksche zeeslang was, aan welke des te meer behoefte be stond, daar dc gedrukte politieke en econo- zitten, hebben wij hem al zoowat leeren kennen. Leeren kennen, als een man, die zich aan onze, nog zoo jonge vereen, weet te geven. En dat „zich geven" is heusch voor Pater v. d. Donk niet zoo weinig. Buiten onzo afd. gaven zich nog op: Amsterdam, Den Haag en Haarlem. In totaal zouden we nu met pl.m. 70 perso nen vanuit Rotterdam vertrekken. De weken voor het vertrek schoten niet gauw genoeg naar onzen zin op. Eiken- Donderdagavond werd er zwaar over „ge boomd". Alleen 't vooruitzicht al, niet waar? En dan 't heerlijk geloop en ge draaf, om alles tot in do pimtjes in orde te hebben, 't Was een heel karwei, maar we vonden 't den óen voor den andér even „lollig"! Maar eindelijk dan toch, was de lang verwachte dag aangebroken. 's Maandags, 's morgens klokke kwart voor vier, stonden onze 16 man voor de „De Gijselaarsbank". Er was door-een on zer voor gezorgd, dat om vier uur een autobus zou voorrijden, die ons stelletje naar Rotterdam moest vervoeren. Precies op tijd was deze present. Voor we echter instapten, moest er een foto gemaakt wor den, welke boven aller verwachtirig goed slaagde. Nu instappen, 't onbekende, lang ver beide, tegemoet. H.et werd in de bus (we hadden „De Sleutelstad", een reuze bus!) al spoedig „Houdt er den moet maar in"! Noodig of niet noodig, die „mop" moet de noodige malen gegalmd worden. En waar om ook niet, ,,'t houdt er den moed im mers in"J Verbeeldt je, dat we met een stel knie- zors op slap moesten, die er geen moed in konden houden! De reis zou een orttzag- mische omstandigheden wel een afleider*!jo noodig hadden. Maar nu gaat het er toch op lijken, dat Guyot, die enkele weken ge leden in den omtrek van Parijs een tele foonjuffrouw, met wie hij in ongeoorloof de betrekking stond, wurgde op een auto tochtje, haar lijk op een hooischelf wierp en deze in brand stak, meer misdaden op zijn geweten heeft. Het is thans uitgemaakt, dat zijn eerste en zijn tweede vrouw ook op verdachte wijze zijn omgekomen; beiden op een reis en, naar thans eerst blijkt, beiden door zoog«maamden zelfmoord. Do eerste „zelfmoord" zou plaats gehad hebben bij vrienden, waar het echtpaar den nacht doorbracht, en toen heeft Guyot in de verbijstering de huisgenooten kun nen doen gelooven, dat er inderdaad zelf moord was gepleegd, zoodat, na hun ver klaringen, de gendarmerie blijkbaar geen ernstig onderzoek heeft ingesteld. In het tweede geval, dat zich te Monto Carlo afspeelde, heeft Guyot den zelfmoord opgegeven aan den burgerlijken stand en hij het sommairo gerechtelijk onderzoek doen gelooven, dat zijn vrouw zich had doodgeschoten, omdat zij een groote som verspeeld had. Dit is echter thans eerst bekend gewor den en jaren lang heeft de familie, waar onder do ouders van de vrouw, niet an ders geloofd, dan het telegram, dat Guyot zond, n.l. dat de vrouw plotseling aan een hevige griep was overleden. Het zal ech ter zeer moeilijk zijn, als Guyot zelf geen bekentenis doet, deze beide gevallen nog to achterhalen. Guyot, die inmiddels gearresteerd is, schijnt thans niet meer zoo arrogant als de eerste dagen en is zeer neerslachtig. De onderzoeksrechter van Meaux doet nu een uitgebreid onderzoek naar het gehec- le verleden van den millionair-moorde- naar. KANTONGERECHT TE HAARLEMMERMEER. A. R., landbouwer to Haarl.meer heeft te Lisse op den Heerenweg met zijn auto, den wielrijder Jan van der Slot uit Noordwijkerhout aangereden. Deze zaak werd de vorige week aangehouden om nog een getuige to hooren. De thans gehoorde getuige G. J. v. d. Ham, arbeider to Lis- serdijkAbbcnes, verklaarde dat J. v. d. Slot, naast het rijwiel staande, door A. Roos werd aangereden, die met zijn auto doorgereden is. Eisch 15 of 15 dagen. Uitspraak conform eisch. J. B. en J. D., beiden wonende te Nieuw-Vennep, hebben met een schakel gevischt in do Benncbroekerhocht, zonder acte en zonder vergunning. Getuige A. Kachelland bevestigt dit. Eisch 8 of 8 dagen Uitspraak 0 of 6 dagen. S. C., tramarbeider te H i 11 e g o m, heeft zijn zoontje uit dc school gehouden. Eisch 6 of 6 dagen. Uitspraak 5 of 5 dagen. P. J. B., uit A m s t e r d a m heeft gere den met een te zwaro auto in de Haarlem mermeer, terwijl aan hem geen ontheffing was verleend. Verdachte had wel een ont heffing voor een andere wagen, doch deze wagen deed als reserve dienst. Eisch 3 of 3 dagen, uitspraak 2 of 2 dagen. M. A. M. heeft met een motor gereden op de Badhoevelaan te Haarl.meer welke weg voor alle motorrijtuigen is ge sloten. Bekl. woont te Amsterdam, is niet verschenen. Zijn broeder is gekomen, doch heeft geen volmacht. Deze zegt dat verd. had willen betalen, maar geen tijd heeft gehad. De ambtenaar wil hiermede 'reke ning houden. Eisch 3 of 3 dagen, uit spraak conform eisch. Veroordeeld zijn: G. F. Haarlemmermeer Leerplichtwet 5 of 5 dagen; N. Vermeulen idem idem 3 of 3 dagen; W. K. Aalsmger Vissche- rijwet 2 of 2 dagen, vischtuig verb, verkl.: J de V., Haarlemmermeer idem; T. de V.; A. de V.; J. van B.; A. V. allen idem idem K. S. Aalsmeer idem; J. V. idem-; C. D. Rotterdam; N. B Leimuiden allen 3 of 3 dagen, met vischtuig verb, verkl.; H. S. Alphen aan den Rijn Irekhondenwet f 3 of 3 dagen; G. P. Haarlemmermeer, A. P. V Aalsmeer 3 of 3 dagen; J. W. idem idem; B T. Aalsmeer idem 8 of 1 week tuchtschool; J. V. Alkemade, A. P. V. Al- kemado 2 of 2 dagen: E. K Boolnforends lijke mislukking geworden zijn. Wij waren, gelukkig, jonge en rondo jongens en die houden blikskaters veel van „moed hou den"! Dat hebben wo op onzo reis meer dan eens ondervonden. Maar op deze ma nier dwalen we af, en dat is de bedoeling niet. We zaten er dus dapper den moed in te zingen, hartje nacht, met een zwarte duisternis om je heen, mistig, maar droog, en dat voorspelt nog wel eens mooi weer. En dat kregen wel Sjonge, sjonge, 't is zoo mooi, de mist 's morgens vroeg te zien optrekken, 't zon netje er doorheen le zien dwalen. We heb ben al direct genoten, al was 't nog zoo vroeg. Of was 't juist, omdat 't zoo vroeg was? We gingen immers een schitterenden dag en nog schitterender week tegemoet! En wie gefliet er dan niet? Zoo tegen half zes kwamen we in Rot terdam aan. Daar hadden meteen al maar ons eerste avontuurtje. Wo kwamen n.l. langs een.grachtje (Joost mag weten, hoe deze heet) en daar lag me waarempel een heele motorboot.... op straat. Na even harrewarren van do motorboot-op-slraat- gooiers en onzen chauffeur kwamen we er, met verbazend veel behendigheid van de zen laatste, langs, en ging 't verder, naar 't station. Klokslag half zes kwamen we aan. De vroegste! Na niet lang wachten evenwel kwamen zoo successievelijk al de overigen aanzetten. Na het nemen van een photo voor „Do Maasbode" (die fotograaf moest voor ons ook al vroeg z'n bed uit!) stapten wo 't station binnen, 't perron op. Nog eenigen tijd wachten en precies op tijd kwam onzen trein vóór. Instappen, nog even uit de ramen turen (er was niets te zien) en voort gingen we. Voort, voort, naar Brussel, de eerste veen, A. P. V. idem idem: C. R. Haarlem mermeer; A. P. V. Haarlemmermeer 0 of 6 dagen; W. P. Amsterdam 8 of 8 da gen; A. I. Haarlemmermeer idem idem; A. G. Haarlemmerliede idem idem; B. v. d. P. Haarlemmermeer idem idem; G. Ochtend idem idem idem; G. van D. Roelofarends- veen Keur HaaTlemmermeerpolder 4 of 4 dagen; B. B. Sassenheim verord. stoomv. in de boezem van Z. H. 5 of 5 dagen; D. E. Roelofarendsvecn Keur Rijnland idem A K. Amsterdam Motorverord. Haarlem mermeer 3 of 3 dagen; L. S. Den Haag idem 5 of 5 dagen; J. v. d. M. Amster dam idem 7.50 of 7 dagen; J. K. Gronin gen idem 5 of 5 dagen; K. B. Uithoorn Motorregl. 4 of 4 dagen; J. V. idem idem idem; A. v. D. Wijhe idem idem; G. v. d. W. Amsterdam Motor- en Rijwielwet f 10 of 10 dagen. DE HERKOMST ONZER VRUCHTEN. De vruchten die gedurende den zomer, herfst en winter op onze tafels prijken, zijn voor het meerendeel niet inlandsch, zelfs niet van Europeeschen oorsprong, doch ingevoerd, vaak reeds lang geleden, soms zelfs in voorhistorischen tijd. De eerste specimens kunnen overgebracht zijn hetzij door menschen, hetzij door vo gels. Aardbeien, waarvan tegenwoordig zulke schoone variëteiten gekweekt wor den, zijn meestal afkomstig van kruidin gen tusschen de Virginische aardbei (in 1629 in Engeland ingevoerd) en de Ghi- leensche aardbei (in 1715 in Frankrijk ingevoerd). De framboos is afkomstig uit 't ge matigd Europa en komt in 't wild in Azië voor. De abrikoos, die men lang heeft gemeend, uit Armenië te komen, komt uit China; maar in 't wild is het niet de geurige vrucht, die wij kennen. Reeds vóór 2000 jaar prijkte de abrikoos op de tafel der Grieken en Romeinen. De perzik ging door voor uit Perzië afkomstig, wal echter niet het geval is. Reeds in zeer oude tijden kenden de Ghi- neezen haar; China wordt trouwens als het land van herkomst aangegeven door de Can dolle, die in deze zaak autori teit is. De brugnon, een perzik met gladde huid, groeit in '1 wild in China. De k e r s, de fame use kers van Mont morency (soort knapkers met korten steel uit de prov. Montmorency), is voort gekomen uit de morel, dio aan do oevers der Gaspischo Zee geboren is. Lin naeus heeft de kersen met do pruimen tot één genus gebracht. Do heide oorspronke lijke soorten, waaruit onze gecultiveerde kersen schijnen voort to komen, zijn: le. de Vogelkers (Prunus avium) in 't wild groeiend in Azië (de wouden van Ghilan, 't Zuiden van den Caucasus en Armenië), Europa en Algiers; 2e. do gewono kers of morel (Prunus Cerasus), in 't wild groei end. tusschen do Caspische Zee en Gon- slantinopel. De knapkersen en de krieken zijn uit de Vogelkers (Prunus Avium) voortgekomen. Van de pruim heslaan ongeveer 300 gecultiveerde variëteiten, waarschijnlijk afkomstig van de tweo wilde soorten; de eerste is inheemsch in Anatolië, den Cau casus en Europeesch Turkije. De Reinc- Clauden, St. Catharina-pruimen, de pruim d'Agen (suikerpruim) e.a. zijn voortge komen uit de Primus insititia; de mira bellen uit de Prunus diviricata, afkom stig uit Perzië en de kusten der Pontischo Zee. De p e e r, waarvan zoovele variëteiten bestaan, is voortgekomen uit do Pirus communis. De peer waaruit de perencider bereid wordt, is voortgebracht door de wilde peer en heet geïmporteerd uit Ar menië. De kwee is afkomstig uit Oost-Europa den Caucasus en do omstreken der Cas pische Zee. Al onze appels komen van de gewo ne appel (pirus Malus) die in heel Euro pa en in Klein-Azië tot aan Perzië in het wild wordt gevonden. De amandel (die lot helzelfdo ge slacht behoort als de perzik) is afkomstig van den Antilibanon, Transcaucasië, Me- aanlegplaats. De douane aan do greiis (Roosendaal) hield ons gelukkig niet lang op, evenwel lang genoeg om een tijdje te dollen, en ons tijd te geven om, als af scheid voor een week aan ons Vaderland, een couplet van 't Weihelmus te zingen. Wat klonk dat forsch en krachtig uit die 70 jonge-mannen-keelen! Nu weer verder tot Antwerpen. Daar hadden we de eerste „overstap". Nu, we zijn overgestapt, maar niet vragen: „hoe"? Hemeltje lief, wat een gedrang. En toen kwamen we, nadat we ons vlak bij den in gang geperst hadden, nog tot de droeve ontdekking, dat we een verkeerde ingang te pakken hadden! Nu, dan maar weer van voren af aan beginnen aan 't goede perron. Ziezoo, daar waren we cr. We hadden de goede trein te pakkan. Wie weet waar we met dio andere waren terechtge komen! Dat is lastig op de Belg. stations, je kunt haast nooit zien, welken trein je hebben moet. In Antwerpen liad een der onzen een minder aangenaam avontuurtje. Deze liet n.l. in de vorige trein z'n koffer liggen, wat hij pas bemerkte toen het natuurlijk te laat was. Gezocht, gekeken, gevraagd en nog eens gevraagd, en ja, wo kregen een spoor te pakken. Een manke „meneer" had men met het bewuste koffertje zien loopen. Nu maar eens in do Brusselsche trein gaan rondvragen, welke heer er mank liep, of neen, of er nog manko me- neeren in zaten! We hebBen er een stuk of drie laten uitstappen, maar de goede was er niet bij. Pech! Enfin, dan maar zonder koffer verder. Dc trein kan toch niet op een koffer blij ven wachten! Dus puften we maar door naar Brussel, welk „plaatsje" we gelukkig sopotamië, Perzië en Turkestan, on groeit eveneens in 't wild in Algiers. De vijg, waarvan do plantkundigen niet met zekerheid de plaats van herkomst hebben kunnen ontdekken, schijnt uil de streek der Middellandsche' Zee te komen, voornamelijk Syrië. Do druif is reeds zóó lang geculti veerd, dat zijn ware vaderland onbekend is, 't is onzeker of de druiven die men thans in 't wild vindt, afkomstig zijn van pitjes die door vogels overgebracht zijn. Do kruisbes is afkomstig uit gema tigd Europa, den Caucasus, de Himalaya en den Atlas. De roode aalbes komt in 't wild voor in Europa tot in Noord-Rusland, den Caucasus, de Himalaya, Mandsjoerije Japan en Noord-Amerika. De zwarte aalbes groeit in 't wild in Zuid- en Midden-Europa, de Himalaya en Japan. De noot is afkomstig uit de Caucasi- sche landen, Perzië en Noord-Indië. De sinaasappel komt waarschijn lijk, hoewel de plantkundigen het niet kunnen bevestigen, uit Zuid-Ghina en Chochin-China. In de XlVe eeuw is ze naar Europa gekomen. De m a n d e r ij n is van dezelfde her komst als do sinaasappel. De citroen, oorspronkelijk uit Indië, is tegen het ein de der IVe eeuw in Italië geinlroduccerd. Uitvoer van bloembollen naar Amerika. Het hoofdbestuur van de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur deelt in het orgaan der vereeniging mede dat de volgende brief is ontvangen van den wnd. directeur-generaal van den land bouw: Naar ik vernoem heeft onlangs oen vereeniging van quarantaine-ambtenaren der Westelijke Staten van Noord-Amerika zich tot den Eederal Horticultural Board gewend met hel verzoek om een onder zoek te willen instellen naar de ziekten, welke verspreid worden dc. die bloem bollen, welke thans nog ongehinderd in de Vereenigde Staten kunnen worden in gevoerd. Gelet op de omstandigheid, dat de „Western Quarantine Board" in nauwe verbinding staat met do overeenkomstigo organisaties in de Centrale en Oostelijke stalen, den „Central" en den Eastern Quarantine Board", is het waarschijnlijk dat deze laatste vereenigingen hel boven- vermeldo verzoek zullen steunen. Ver wacht mag dan ook wel worden, dat. de F. H. B., wellicht reeds in het thans weer begonnen zijnde verzendseizoen, de zen dingen bloembollen, welke nog vrij daar te lande kunnen worden ingevoerd, aan een extra grondig onderzoek zullen on derwerpen. Van het resultaat daarvan kan wellicht veel afhangen of ook ÓU bollen spoedig zullen worden uitgesl- >i*h> Mond- en klauwzeer. In verschillende deelen van Zeeland neemt het aantal gevallen van mond- er» klauwzeer nog steeds too en dit is o.a zeer het geval in West Zeeuwscn-Vlaan- dercn. Zoo werd le Zuidzande reeds liet 22e geval aangegeven. Niet alleen in Zeeland ziet men alom het bekende papier als kennisgeving van het heerschen dezer ziekte, maar ook in het aangrenzend Belgisch Vlaanderen kan men zeer dikwijls het opschrift „Pcot- plaag" lezen als een bewijs dat ook aan de overzijde der grens het vee in ergo male door de ziekte is aangetast. Weer koeien te Rotterdam in beslag genomen. Gistermorgen zijn op de veemarkt to Rotterdam weer 9 koeien en I stier in beslag genomen. De dieren waren besmet met mond- en klauwzeer en zijn voor na der onderzoek naar het abattoir gebracht nogal spoedig zagen opduiken. Uitstappen en zoo gauw mogelijk .cn stukje eten zien te krijgen. Maar eerst en vooral een partij prentbriefkaarten koo- pen. Men moest thuis immers gauw we ten, waar ivo zaten! Ziezoo, dat was gauw genoeg gebeurd, al ging 't met ons Fransch, dat we moesten spreken (werkelijk, wc noemden het grab- beltaaltje, dat wij spraken, zoo) soms erg op z'n „Spaansch". Maar wat hinderde dat. 't Gaf in ieder geval nog een massa leuke momenten. Wat hebben we om de diverse zinnen, die we er uit'stietten, vaak gelachen! Maar 't hoort er zoo'n beetje bij! De kaarten waren dus gauw gekocht, en nu gaan bikken. Een paar broodjes met spiegeleieren, waren met bier cn/of koffie (ze noemen 't in Brussel ten minste zoo) gauw naar binnen gewerkt. Nu kwam do stacl aan de beurt. Menschen eerst, riet- waar? Brussel dus na 'szelf. Er was maar één jammer, liet tekort aan tijd! Dat was niet te dekken ook! Maar we hebben met dien tijd, die we had den, geweldig gewoekerd, 't Meest merk waardige van Brussel hebben we toch nog bezocht. 't Begon met „la Grand Place", met haar schitterend mooi „Hotel de Villc" (letterlijk: Hotel der Stad, Stadhuis) en „Maison du Roi" (Koningshuis, Paleis). Pracht-geboüweu. Nu de Egliso Colb'giale des S.S. Michel et Gudule, kortweg dc Sint Gudule. Wat een gebouw. Ziet maar eens naar het beeldhouwwerkvan buiten, zoo goed als van binnen. Bekijkt binnen eens die pracht-prcckstoel. Hoe mooi is niet do voorstelling: Adam en Eva verdreven uit het Paradijs. Hoe prachtig is alles afge werkt, de figuren van Adam cn Eva, de

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4