rechtzsikek hit de ïol verschil von meening lean geven, oinddt daarin zooveel mogelijk uit het oude regle ment is overgenomen en omdat het altijd bediscussieerde punt van de candidaatslel- Dng voor de Tweede Kamer en Prov. Staten 'daaruit is gelicht (zie art. 0). Hol belangrijkste artikel is art. 8, dal handelt over de ofvaardiging naar den Partijraad. 'J Afvaardiging naar den Partijraad. Artikel 8. De afgevaardigden dor centrale als stemgerechtigde leden in den Partij raad en hunne plaatsvervangers, worden voor de helft, en bij oneven aantal voor de grootste helft, op eene algemcene vergade ring der centrale, bij gewone meerderheid van stemmen gekozen uit de georganiseer de kiezers. Ter bevordering cener veelzijdige samen stelling, geeft daarna het bestuur eeno aanbeveling voor do overige plaatsen, •waarna de verkiezing dier overige afge vaardigden, op gelijke wijze als in het eer ste 'lid, plaats vindt. Indien twee of meer personen een gelijk aantal -stemmen hebben behaald, beslist bet lot I Candtdaatstelllny voor Twesilc Ka mer en Prov. Staten. 'Artikel 9. Wanneer een verkiezing van leden van do Tweede Kamer der Slaten- Generaal moet plaats hebben, zal met be trekking tot het stclleft van candidaten worden ge,volgd het reglement dat daartoe 'door de R. K. Staatspartij zal zijn vastge steld om met inachtneming van de bepa lingen, welke zoo noodig door de centrale zullen zijn gegeven. Met betrekking tot liet stellen vart can- ilidaten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten, zal zoo noodig door de fcenlrale een reglement wordt vastgesteld. s i Artikel 8 lijkt ons héél goed gevonden: op deze wijze kan een gewensebte veelzij dige afvaardiging verkregen worden. Al leen blijft ons over de vraag: kan or tus schen de twee in dit artikel genoemde stemmingen gevoegelijk een bestuursverga dering plaats bobben? En dal is tocb volgens het hier bedoelde systeem noodig St.-Josephs-Gezcifcnvcreeniging. f Gommissarissendag I te Am sterdam. Zondag had do commissarissendag in het Gczellenhuis, Stadhouderskade te Am sterdam, plaats, 'b Morgens vertrokken do Leidsche deelnemers teü getale van 2G met den trein van 8.51 naar Amsterdam Er hecrschte direct een vroolijke en eensgezinde stemming en in do gereser veerde coupé's klonken weldra do Gezellen- liederen, aangeheven door een aantal com missarissen (evens leden der Liederta- fel. *Tadat op het Centraal Station reeds kennis gemaakt was mot enkele andere af- deelingen ging men gezamenlijk naar de Stadhouderskade alwaar om half elf eer plechtige II. Mis zou worden opgedragen. Deze H. Mis bijgewoond door ongeveer 400 commissarissen werd opgedragen door den Centraal Pracscs, rector v. Adrichem geassisteerd door de WcJecrw. Hoeren Per- quin en Konings resp. Presidenten van Rotterdam I en Bergen op Zoom, Hierna had een gemeenschappelijk ont bijt plaats terwijl vervolgens nog oven ge legenheid gegeven werd om het uitgestrek te gebouw te bezichtigen. Om 1 uur had in do groote zaal der Ver. de groote middagvergadering plaats. Op dezfc vergadering waren ongeveer 20 Pre sidenten waaronder kap. G. J. Kemper man -V.-Pracses der L. S. J. G. V. en on geveer 425 senioren cn commissarissen te genwoordig, vertegenwoordigend meer dan 70 vereenigingen. Nadat deze bijeenkomst door don voor zitter, Centraal Praeses v. Adrichem met Kolpingsgroet geopend was, trad den Hoogeerw. Heer P. Stroomer, Deken van Amsterdam, met applaus begroet, de zaal binnen. Do Gentr. Praeses boette den lloogeerw. Doken welkom en dankte hem voor zijn zoo gewaardeerd blijk van belangstelling. Wij zijn hier vandaag, aldus spr., met onze 400 senioren cn commissarissen, ver- ecnigd in een echte Kolpings-brocderscbap gevest op een program, dat gebouwd is op de beginselen der H. Kerk. Wij zijn één in den grooten broederschap, één mot bet Kerkelijk gezag, één met onze zusterver enigingen in binnen en buitenland. Als een uiting van dit eenheidsgevoel Jas spr. onder applaus der vergadering, een tweetal telegrammen voor, vanuit dozc vergadering (e zonden aan Zijne Doorl. Hoogwaardigheid. Mgr. Gallier. Bisschop van Haarlem en de Gezellenvercen. te Bu dapost, die heden niet groote feestelijk beid het 70stcn stichtingsfeest viert. Hierna werd door allen geesldriflig hol Jied „Den Gozellenvadcr" gezongen, waar- na het woord gegeven werd aan den heer bluyter, senior Amsterdam, die een inlei ding zou houden over de taak der Com- XDissaris in Gezellen-Ver een. lie! is aldus spr. noodig, dat wij ons rekenschap geven van ónzen plichi; noodig, dal wij een goed inziehl krijgen op, en he ler ons gezinsleven begrijpen. Het dool de zer bijeenkomst is dan ook voornamelijk lid onderling verband tusschen Praeses en Commissarissen en Comm. onderling hech ter te maken. De functie van comm. is eervol, maar aan meofen zij ook mannen zijn van goed voorbeeld en trouwe plichtsbetrachting een ijzeren wil voor zich zelf hebben cn toegevend voor anderen zijn. /-ij moeion niet altijd criliok, maar waardeering voor hun Praeses hebben. Uw gezag over de leden mooi niet uil dwang, doch Uil liefde zijn lerwijl Uw persoon-- J gedrag een richtsnoer moet zijn Na eenigen lijd hel spel in de Gez. Ver. besproken Ie hebben wal altijd om het spei gespeeld moei worden, en nooit tot het be- Jialon van geldelijke winst, besprak spr. uitvoerig het godsdienstig leven in do Gez. Vereen. Aan de jaarlijksche retraite moet Iedere commissaris deelnemen, overal waar dit tot heden niet geschiedde moeten j rctrailefondsen worden ongericht. Aan het einde van zijn inleiding wekte spr. de aanwezigeA op, om met Gods hulp en dio van St.-Joseph, zich voor do Gez. Vereen, te geven in onbaatzuchtige liefde, ter eero va God. (Geesldriflig applaus). Vervolgens sprak Centr. Praeses v. Adrichem na een dankwoord aan den in leider de vergadering toe. Uw werkkring is, aldus sjr., een aposto laat, gij moet het voorbeeld aan anderen geven, maar zonder zelfheiliging geen apostolaat. Wees een voorbeeld overal. In de kerk moet gij uw medegezellen voor gaan in de wekelijksche H. Gpmmunie. Heiligt U zelve, houdt U verre van twij felachtige vermaken. Spr. wijst er op, dat de St.- J. G. V. niet louter een vereeniging van vermaak is. Er moet gewerkt worden aan karak tervorming zooals hel de bedoeling was van Vader Kolping. Karaktervorming kan zeker bereikt worden bij excurscis (be zichtigen kerkgebouwen), toonoel (goede voordrachten), muziek en ontwikkeling. -- De Gezellenvereen. moet de leden in de onderscheiden vakorganisaties brengen. Ook daarin moeten comm. bet voorbeeld geven. Hierna sprak de Hoogccrw. Deken van Amsterdam, Stroomer do vergadering on geveer als volgt toe: Zonen van Vader Kolping. Mot groot genoegen ontving ik een uit- noodiging voor deze bijeenkomst, diep over tuigd als ik ben van de groote. hteeekenis van deze vereeniging voor Kerk en maat schappij. Ik kan de aanwezigen niet genoeg op bet hart drukken, om, in liet besef hunner verantwoordelijkheid, veel te werken voor de Vereeniging. Gods bcstOyzogen op uw werken! (Lang- durig applaus). Hierna werd gelegenheid gegeven om van gedachten te wisselen waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Besproken werden o.a. gezellengroet, inrichting re- trailcclub, verhouding godsdienstige ver een. tot de Gezellen Vereen. Tijdens deze gedachtenwisseling trad de Wcleerw. Pater de Graaf, Praeses van Den Haag I de vergadering binnen, wat den Centraal-Praeses aanleiding gaf om Praeses de Graaf dank to zeggen voor bet onberekenbare nut, dat bij door bet bou wen van een hospitium in Den Haag vooï bet Centraal Verband gesticht beeft. Het woord was vervolgens aan den 2en inleider van dezen middag, den Weïéerw. Pater Henlzcn Praeses van Haarlem I. Spr. behandelde in zijn geestdriftig be toog de volgende punten: le. de verdieping van eigen godsdien stig leven. 2e. het medeleven met de vereeniging. „God cn Zijn dienst", aldus spr., moet het wachtwoord voor den gezel zijn. De gezellen-vereen, is de veroen. die de gods dienst als eerste woord in haar devies heeft De wereld heeft werkelijk godsdienstige mannen noodig. Zulke mannen moeten gevormd worden in "de Gez. Ver., Gij moet geen kwezels meer echte vrome jon gens zijn, die niet hun gebeele leven beste den aan pret. Spr. beval hierna ten sterkste aan de Congregatie en veelvuldige II. Communie. Spr. zou de toehoorders slechts (wee vra gen willen stellen n.l.: „Kunnen onze Gezellen, ook op de werk dagen de H. Mis niet bijwonen of althans enkele oogcnblikken de kerk bezoeken?" „Zou in onze Gez. VeTeen. niet in stand gehouden kunnen worden een Eucharisti sche bring of afdeoling?" Wij hebben in onze vereeniging alles, waarom niet een club voor Jezus Christus! Vervolgens besprak spr. het medeleven met de vereeniging. De Gez. Vereen, is ver ouderd hoort men wel eens zeggen! Alles bewijst het tegendeel. Een betere vorm is niet mogelijk. De man die een beteren vorm clan de Gez. Vereen, weet moet nog geboren worden. (Applaus). Spr. eindigde zijn schitterende, met geestdrift uitgesproken rede, met een op wekking, om als Gezellen, pal te staan te gen het moderne ongeloof. Trouw moeten de St.-Joscphs-Gezellen zich aaneenreien, om de jeugd en de toekomst van ons Roomsch Nederland to beveiligen. (Lang durig, geestdriftig applaus). Hierna werd wederom gelegenheid ge geven om met den Eerw. inleider van go- dachten te wisselen, waarvan een zeer goed gebruik werd gemaakt". Besproken werd o.a.: blad commissarissen, richting in de gymnastiek, erkenning der St. J. G. V. als standsorganisatie. Na het slotwoord van den Centraal Praeses, werd deze aangename cn vrucht bare vergadering, die zeker geslaagd mag genoemd woren, en ongeveer 314 uur ge duurd had, met 't geestdriftig zingen van den Gezellen-feestmarsch en Kolpingsgroet gesloten. Hierna had een diner in „Bellevue" plaats, aangeboden door het Centraal Ver hand. Onnoodig te zeggen, dat hier een heerlijke stemmig hecrschte, en dat het Centraal Verband, dat mede aanzat, meni ge hulde in ontvangst moest nemen. 's Avonds 7 uur was er gezellig sa menzijn in de tooneelzaal der Gezellen- Vereen. waar de „St>Josephs Symphonic" eenige muziekstukken op schitterende wij ze vertolkte, terwijl het verdere gedeelte van den avond aangevuld werd met eenige, leuke voordrachten. Hierna werd met een hartelijk „tot weerziens" afscheid genomen van de zus terverenigingen, waarmede de deelnemers zich dien dag één hadden gevoeld. Tulnbouwpraatjes over de radio. Een regeling tusschen den Ned. Tuin bouw raad en den Hilversumschen Draad lozen Omroep heeft het mogelijk gemaakt den luisteraars op geregelde tijden iels belangrijks op het gebied van den tuin bouw te vertellen. Het eerste radio-praatje zal worden ge houden op Woensdag 25 Augustus des avonds" 7.15—745. Do lieer F. V. Valstar, voowitter van het Centr. Bureau der Veilingen in Neder land, zal den dienst openen met een cau serie over „dure groenten". In den ouderdom van 69 jaren is te Hilversum overleden de heer H. W. J. A. Scbook, oud-hoofd eenor school te Am sterdam en een bekende fjguur op onder- wijs-gebicd. Do audiëntie van'den minister van onderwin, kunsten cn wetenschappen zal deze week op Woensdag in plaats op Don derdag plaats hebben. De audiëtie van den minister van waterstaat zal Maandag 30 Augustus niet plaats hebben. Uil DE LANDBOUWWERELD Technische controle over de Coöp. Maalderijen. Tal van Coöp. landbouwaankoapver- eenigingen hebben de laatste jaren een eigen maalderij gebouwd, en het aantal van deze wordt nog geregeld grooter. Bij den bouw er van en de installatie der machinerieën hebben velo vereenigingen geprofiteerd van het Rijksinstituut voor werktuigen cn gebouwen te Wageningen, waarvan Prof. Visser Directeur is. Dat ilnètituut stelt zich op do hoogte door het inzenden van een vragenlijst, geeft dan kosteloos advies, ontwcrp-beslek en voor waarden voor de inschrijvers en contro leert later het geleverde. Dit is voor de be langhebbenden, die meestal zelf volslagen leek zijn, van groote waarde; menige fout met daaraan verbonden onaangenaamhe den en schade wordt daardoor voorkomen Men beeft evenwel gevoeld er hiermee nog niet te zijn. Van verschillende zijden is de behoefte aan een geregeldo technische controle, uitgesproken, opdat bestaande fouten worden opgespoord, verbeteringen kunnen worden aangebracht, en voor lichting wordt verstrekt aan de mulders, die nog niet ten volle voor hun laak bere kend zijn. Prof. Visser sprak op 26 Juni j.l. in een vergadering te Arnhem over de wenschelijkhcid van zulk een controle. Hij pleitte voor de aanstelling van een tech nisch ambtenaar, in dienst van den D. A. G. (Bond van Aankoopver.), dio veel nut tig werk zou kunnen doen. Het Instituut lijdt ook onder de bezuiniging, zoodat de ambtenaren niet steeds klaar kunnen staan als men hulp vraagt. De T. A. zou een deel van het werk kunnen overnemen; b.v. door zorg te dragen voor een juiste invulling der Vragenlijst: werd de inrich ting te groot dan zou dat le zwaar druk ken op de exploitatie van het bedrijf; door controle te houden bij den bouw. Het In stituut krijgt zoo meer tijd om te zoeken naar verbeteringen; thans wordt o.a. on derzocht welke kracht noodig is om een bepaalde fijnheiasgraad van het meel te vorkrijgen. De T. A. kan verschillende statistische gegevens verzamelen, omdat hij in tal van maalderijen komt; b.v. de kosten in die'inrichtingen kunnen worden nagegaan en' met elkander vergeleken, hij aanmerkelijke verschillen kan wordeif on derzocht, waar de oorzaak of oorzaken daarvan schuilen. Het coöperatief begin sel brengt mee, dat do vereenigingen zoo veel mogelijk van eikaars verbeteringen, moeten profiteeren, .en de T. A. is de man dio tol do verwezenlijking er van zeer veel kan bijdragen. Öok absolute fouten in de verbetering der motoren e.d. kan hij ver beteren. De rede van Prof. Vissor vond. wel bijval. Trouwens, in landbou wkringen heeft men. reeds ondervonden het groote nut van een administratieve controle hij do aankoop-vereenigingen, en van een technische controle ook bij da zuivelfabrie ken. Maar het kostenbczwaarl Hulp van de regeering is niet te verwachten. Zullen de vereenigingen zonder steun ook in deze zich zelf kunnen helpen? Als het •voordeel is aan le toonen, dan zeker wel. Besloten Werd, dat een studiecommissie de zaak in ernstig onderzoek zal nemen. Dc kalktoestand van den bodem. 't Zal nu wel zoo zoetjes aan tot de landbouwers doordringen, zoowel van het zand als van de klei, dat een juiste kalk toestand van hun gronden een zaak van groot gewicht is; dat zij dus zooveel mo gelijk daarvoor hebbeft te zorgen, en daar toe grondmonsters tot onderzoek aan het Proefstation moeten laten onderzoeken. De grond mag niet te veel maar ook niet to weinig kalk bevatten; de gewenschte kalktoestand is voor do verschillende ge wassen ongelijk. Do boer is dus wel afhan kelijk van het laboratorium. Zal het goed zijn, dan dient hij eigenlijk, volgens som mige landbouwkundigen, geregeld door al zijn akkers te laten bemonsteren, 't Is ech ter nog niet zoo ver, dat alle' voormannen in deze overtuigd zijn; sommigen (of ve len?) zijn min of meer sceptisch. Ieder weet, zeggen ze, uit de ervaring van ja ren, dat kalk een groote rol in den land bouw speelt; dat de oogst onvoldoende kan zijn door te weinig kalk, maar ook, 'lat door een rijke kalkbemesting, te lang doorgevoerd, de grond voor jaren bedor ven kan worden. De volksmond zei vroe ger reeds: „Kalk (of mergel) maakt rijke ouders en arme kinderen." Wordt nu niet le veel den nadruk gelegd op den z.g. kalktoestand? Overschat men dat bela.ng niet eenigszins? wordt gevraagd. Do heer P. J. Rut ten schreef onlangs in „Rust- Roest": „Het is niet aan le nemen, dat kalkgebrek allijd de eenige oorzaak is (van de geringere vruchtbaarheid). Er is duizenderlei grond, de vochtigheids-toe stand is overal vcrsohillend, bewerking en bemesting hebben grooten invloed. Het is niet enkel met een bepaalde kalkgift te verhelpen, wat er mankeert, nog daarge laten dat het nemen van grondmonsters zeer moeilijk is op vele akkers." In de „Deutsche Landwirtschaftliche Presse" schreef onlangs Prof. Honcamp: „Zeer zure gronden en zeer alkalische gronden schaden niet alleen de verbouw de gewassen, maar ook de aanwezige la gere organismen (bacteriën, enz.) De vraag der bodemzuurheid staat nu meer dan ooit op den voorgrond, maar in een gansche reeks van gevallen is het toch r.iet juist deze ziekte, zooals veelvuldig ge schiedt, enkel toe te scrijven aan kalkge brek en het gebruik van zure meststoffen. Zo kont veel moer in bedrijven voor, waar weinig kunstmest gebruikt wordt, en ook bleek er ammoniak bij vele proe ven goed te werken. Dientengevolge slaat ook vast, dat de ziekte niet zonder meer door passende kalking kan bestreden worden. Alle hierbij in aanmerking ko mende zaken, zijn nog veel te weinig op gehelderd en wetenschappelijk onderzocht om nu op grond der onderzoekingen en kalking soms in ongelooflijke hoeveel heden aan te bevelen." Aldus Prof. Honcamp. Afwachten blijft o.i. de bood schap. Wij meenen, dat ons algemeen be mestingsadvies, sedert jaren 'gegeven, nog kan gelden, n.l.: laat stal- en kunstmest 'elkaar afwisselen, en bemest niet eenzijdig noch met alkalische noch met zure mest stoffen! Weet gij: dat volgens de ervaring van ooftbouwkun- digen *ie meeste boomgaarden slecht dra gen door gebrek aan vocbl? dat daardoor veel vruchten afvallen of te klein blijven? dat het in vcjo gevallen daarom aanbeve ling verdient om een tijdlang eiken avond eenige emmers water bij den boom te gie ten? Weet gij, dat een goede gierput met een goede groep meer noodzakelijk zijn dan een goede mestvaalt? dat bij ccn gierput geen ammoniak (stikstof) mag kunnen ontwijken; dat om diezelfde reden het vervoer van groep naar kelder niet door open buizen mag plaats vinden? dat strooisel in de groep wel nuttig is, maar toch nog kans geeft op verlies, en dus een goede gierkelder bete^ is? dat de waarde van de gierstikstof wel 2 maal zoo boog berekend wordt dan die van den vasten mest; dat dus door 't laten wegvloeien of door ondoelmatige bewaring belangrijke verliezen worden geleden? Weet gij, dat hc-t goed is uw aardappel gewas te inspecteexen, om verschillende' ziekten op te sporen, en dat ge dit kunt doen met No. 6 van de Mededeelingen v. d. Plantenzieklenkundigen Dienst, met leekeningen en foto's in de hand; dat ge dat geschrift bij voornoemden Dienst le Wageningen kunt aanvragen? Korte wenken en mededeelingen. Rechtskundige bureaux voor den land bouwer vindt men nu al in vele provin cies. Landbouwers, hebt ge een kwestie, begint dan geen procedure aleer ge het Bureau om advies hebt gevraagd! Het be stuur uwer vereeniging weet'u het adres wel le noemen. In vele gevallen wordt dan een proces voorkomen, en worden kosten bespaard. Het advies kost weinig, in Gelderland slechts 1.Een minne lijke schikking is beter dan een lang en duur proces. Onlangs las ilc van een pro cedure over een wegje, groot slechts 4- Are; hot kostte den boer 3000; zegge drie duizend, gulden. Het is gebleken, dat hooi en ook ingekuild gras arm zijn aan vitamine-C, dat versch gTas (En- gelsch raigras b.v.) daartegen zeer rijk daaraan is, zelfs rijker dan de zoo gun stig bekende sinaasappel. Men weet: als mensch of dier te weinig vitamine-G op nemen, dat dan scheurbuik (scorbut) ont staat; daarom noemt men V.-C. de anli- scorbulische stof. Men neemt aan, dat gioene planlenmassa's veel vitamine-G bevatten. Aan de proefzuivelboerderij te Hoorn bleek, dat bij persvóexbereiding in ondiepe kuilen verreweg bet grootste deel der V.-G. verloren gaat. Be HofSandsche Kce. „In één opzicht is 't met de koeien treurig gesteld: Ze worden steeds nog door het mond- en klauwzeer gekweld, Een ziekte, waar „middelen" genoeg tegen bestaan, Alleen het rechte middel, daar mankeert het nog aan. Wel vinden professoren, Zooals je telkens kun hooren Na reusachtig veel moeite den ziektever wekker, En maken de menschen met bun „vin dingen" lekker, Maar geen van die beeren heeft tot heden Met resultaat Waar 't loch omgaat! De heeischende ziekte bestreden." (A. N. G.) B—r. SP0ÜT VOETBAL. Leidsche Voetbalbond. Men verzoekt ons medo te deelen, dat de secretaris van den L. V. B. morgen avond geen spreekuur houdt. H0T4DENSFGRT. „Gedufi Overwint". Op de laatst gehouden ledenvergadering van den Politiehonden Dresseerclub „Ge- dult Overwint", te Zoeterwoude en Omstre ken, is gekozen als tweede dresseur de heer Abelman voor de a.s. (c houden groo te demonstratie met Politiehonden. Be Olympische wielerwegwedsrijtf. Op de Gelderse li e wegen Op voorstel van hel technisch lid, afdee- l:ng Wielrennen, is door de Technische Commissie van het N. O. G. besloten den wiclorwegstrijd van de Olympische Spelen in 1928 te doen houden in Gelderland op" het parcours der Wereld-Kampioenschap pen 1925. De dit jaar gehouden proef wedstrijd over het aanvankelijk ontworpen parcours AmsterdamHaarlemmermeer, Leiden, Den Haag, Scheveningen, Haarlem, Zand- voort, Veisen, Amsterdam heeft de com missie van de ongeschiktheid voor een wed strijd op het horloge overtuigd. Naar wij vernemen zal de start en do finish le Arnheifi plaats heïben; het ligt ook in de bedoeling aldaar den wegwed- BCafholïeke fèsgenda LEIDEN. Woensdag „SI. RaphaelEondsgelituw s uur. Vrijdag. R. K. Prop.club „S(. Petrus" kor 1 te bijeenkomst van alle iedon" Bondsgebouw, 8.15 uur. 'J Zondag. Feeslvergadering R. K. Textiel arbeidersbond, Bondsgobcuw uur. Dc avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van: Maandag 23 i0i - en met Zondag 2 9 Aug. a.s. waarw/r nomen woor do apotheek van den heer C !i' B.»Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. strijd te doen verrijden voor het Wereld*' kampioenschap, zoo dit weder in 1928 ons land zal worden toegewezen. Ointvent i' de voorbereiding hebben bereids door den 1 Voorzitter van don N. W. B. besprekingen met den Burgemeester van Arnhem plaais gehad. KQOGE RAAD. Do Hooge Baad heeft verworpen cas- satieberoep van: H. J. B. te Noordwijkoihout, die: door het Haagacbe Hof wegens holing van bloembollen is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Zijn vinger afgehakt om 11.525 te krijgen. Drie jaar gevangenisstraf gekregen. Do Rechtbank le Breda veroordeelde heden J. H. B., die om do verzekerings gelden ten bedrage van 11.525 to ver krijgen, zich een wijsvinger hal laten af- hakken, tot 3 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde één jaar en 3 maanden. Zijn medeplichtige G. M. werd veroordeeld lol 8 maanden gevangenisstraf. Uit minnenijd. De officier van Justitie der Rechtbank te Breda eisch te heden tegen C. K„ die zijn vroegere verloofde uit minnenijd met een mes in borst en schoudfer gesloken had, een gevangenisstraf van 4 jaar. NOGROWIJK. Ongevraagd, ongeweigerd. Eenigen tijd geleden betrok zekeren v. d. B. een pand aan de Voorstraat alhier, zonder medeweten van den huiseigenaar. Ook betaalde de nieuwe bewoner geen huis huur met als gevolg dat gistermiddag hel geheele hebben en houden van v. d. B.j door den deurwaarder op straat is gezel geworden. Aanrijding. Gisteravond te ongeveer half zeven kwam do vrachtauto van de fa. P., de laan afrijden van de fa. Alkemado vanaf het Vinkenveld. Alvorens de Beek laan op te rijden werd duidelijk signaal ge geven, hetwelk echter niet belette dat een auto komende van Zee, bestuurd door den heer v. d. M. uit Amsterdam met een flinke gang bleef doorrijden en het voor wiel van de vrachtauto pakte. Dit wc.d ge heel verbogen, terwijl de band sprong. Ook do luxe auto bekwam nogal schade. De be stuurder van de luxe-auto erkende do oorzaak van de aanrijding te zijn. SASSENHEïM. Aanrijding. Gistermorgen heeft le ongeveer li uur ter hoogte van Ter Lee- de een ernstige aanrijding plaats gehad. Drie dames uit Den Haag reden naast el kaar op den weg en werden door cea voorbijgaande auto van den hoer St. uit Hillegom omver gereden. De torste dame viel op de tweede, de tweed op do derde. De fietsen werden er& beschadigd en op het politiebureau opgeborgen. Van een dame werden twee tanden ui'tgestooten; zij werd naar het St. Bernard gebracht en onder dok lerbehan deling gesteld. De schuld ligt bij den chauffeur, die de schade zal vergoeden. BE RiJMSTBEEK ALPKEN AAN DEN RIJN. De fokveerfag. In het blad van heden is een advertentie geplaatst over de Fok- veedag, welke 2 September te Alphen ge* houden wordt. Een 350 dieren zijn inge schreven. De belangstelling voor dezen dag zal ditmaal nog wel grooter zijn dan 2 jaar geleden. BODEGRAVEN. Personalia. Voor het examen Duilsch L. O. is te 's-Gravenhage geslaagd mej. G. Maaskan'. Voor het eerste gedeelte notarieel exa men is te 's-Gravenhage geslaagd mej. A. D. Tusveld. STUBSliiEIIISyS NAAR NOORDWIJK. Wij verwijzen naar een advertentie, waarin er aan wordt herinnerd, dat Don derdag a.s de Leidsche Processie trekt naar de roliquieën van den H. Jeroen le Noordwijk. De adressen, waar kaarten (program ma's en levens bewijs 1 gld.) verkrijg baar zijn, worden in de advertentie ge noemd. We willen vertrouwen, dat vele Katho lieken uit Leiden en omgeving onzen grooten vaderlandschen heilige zullen wil len gaan eeren. Katholiek Nederland moge zijn groote mannen en vrouwen, dus allereerst zijn heiligen, de cere weten te geven, welke dezen toekomt qok in ons eigen voordeel 1

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 2