DINSDAG 24 AUGUSTUS 1926 17e Jaargang. No. 5336 9e ftzidóelve (Bou/tomt De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voot Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal pij onze Agenten 20 cent per week t2.60 per kwartaal Franco per post I 2.95 per kwartaaL get Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'fl ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bjj voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct„ met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 .1 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Go wo no advert ontlén 30 coot per repel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het z dubbele van het tarief berekend. r Kleine sdvortoniiön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur en ver- huur, koop en verkoop fO.50. BH HUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN- V Het is zaak Wij begrijpen niet, dat, wat in Mexico gebeurt, gebeuren kan in oen in groote meerderheid Katholiek land zoo hoort men telkens zeggen. En wij moeten eerlijk bekennen, dat wij onzen lezers, die van ons volledige klaar heid in deze wenschen, misschien zullen teleurstellen, als wij hun een verklaring van het Mexicaansche gebeuren zullen ge ren. Misschien zullen teleurstellen, om dat-... die verklaring zoo eenvoudig is. Eenvoudig, omdat ten slotte, naar onze besliste overtuiging, de oorzaak daarvan hierin ligt we herhalen wat wij reeds meer dan eens schreven dat de Ka tholieken in het openbare loven niet prin cipieel én niet in eenheid zijn op getreden. Zij zijn gaan wegzeulen op de gedachte, dat zij toch wel zóó sterk zijn in aantal, 'dat geen anti-Katholieke macht hen onder drukken kan. En zij achtten het niet noo- dig, dat zij in het openbare leven hunne princiepen voorop zetten, en die halfheid en lafheid gaf ook als vanzelf een terugslag op het persoonlijke leven; en zij meenden zich over allerlei kwesties, welke ten slotte van een ondergeschikt belang zijn, twisterij en verdeeldheid te kunnen veroorloven. En zij, de Katholieken van Mexico, heb- beu rustig toegezien bij het gebeuren, dat politieke voormannen van ongeloovige* li berale huize in dat Katholieke lajad lang zamerhand op alle de meest verantwoor delijke posten werden gesteld, zoodat 3zij bet raderwerk dreven van den Staat, bur gemeesters werden der groote steden, het recht bedienden Wat was daar ook tegen? De sans culotten met de Jacobijnen-muts, die de straten van Parijs bevlekten met het bloed van koningen en vorstinnen, hadden zich laugs den weg der historische evolutie ge transformeerd in menschen, die nu voor het volk optraden als charmante lie den met fijne manieren en van bezadigde gemoedelijkheid. Kon men aan deze breed- denkende menschen niet mot gerustheid de behartiging^ der Staatsbelangen toevertrou wen? En zóóver kwam het met de dechris- tianiseering van het volk en de'verstoffelij king van de Katholieken dat velen, die eenmaal met een Katholiek doopsel waren gedoopt, naar de rangen der vijanden overliepen en het cohort der tegenstanders versterkten En toen, toen de tijd hua gunstig was, zijn op de politieke planken verschenen de ultra's van het Liberalisme, de onstuimi- gen, de radicalen, de doordrijvers, de he vige anti-papisten, die nu in president Gal les hun aanvoerder hebben gevonden. Het is zaak, dat wij, Katholieken van Nederland, uit wat in Mexico gebeurt leu ren, dat wij in al de vezelen van ons Ka tholiek organisme principieel moe ten zijn en onze Katholieke princiepen naar buiten moeten uitdragen en doen uit groeien in vruchtbaarheid op den bodem Van onze ook politiek ee eenhei dl Het is zaa Je, dat wij, Katholieken ,van Nederland, bij het overdenken van ,wat in Mexico gebeurt in ons verdiepen de overtuiging, dat wij beslist en zelfbewust moeten verdedigen, handhaven en ver meerderen: het erfdeel onzer vaderen! V De groote kracht. Ook de pers is in Mexico niet steeds zoo geweest, als men van haar zou mogen ver wachten. Er is ook in dat opzicht in hot openbare katholieke leven daar „een schuldige leem te'' ontstaan. „De kerk is monumen taal", schreef dr. Kuyper, „de school is machtig, maar zoolang ook de pers niet in gen dienst van den Christus is gesteld gaapt er een schuldige leemte". En dat de pers in dat katholieke land niet ten volle aan haar taak heeft beant woord is vooral ook de schuld van gebrek aan inzicht en daaraan beantwoordende WaaTdeering van de katholieken „Wij, Katholieken van Nederland, heb ben een eigen pers, die er wezen mag, een Pers, waarop wij trotsch mogen zijn, een Pers, die en dit was wel het moeilijkst© ook door andersdenkenden, en niet het minst door de vaklui zelve, gewaardeerd Wordt. De katholieke pers telt thans mee ia pe journalistiek van ons land" aldus pa- Ier Hyacinth Hermans op den eersten Ne- derlandschen Katholiekendag in 1919. Dat de Katholieken van Nederland nu Mk allen mogen inzien, dat de katho lieke pers is" de eerste voorwaarde voor een «■achtïg openbaar katholiek leven. En dat Jij, allen, mogen waardeeren dit Wat alreeds door groote en kleinere katho lieke dagbladen is bereikt, nl. dat deze ka tholieke couranten, afgezien van hare waar- Pe gis katholieke courant, ook in fechnische waarde en gehalto Voor de andere gelijksoortige bladen niet wderdoen!'t Gebeurt nog maar al te vaak, dat men, becritiscerend, van het ka tholieke blad een veel hoogere technische volmaaktheid verlangt, dan het niet-katho- iieke blad heeft; dat men alles wil hebben van z'n katholieke courant, terwijl men zelf.niets geeft, dan z'n ongemotiveer de critiek! Wij, Katholieken van Nederland, moeten allen positief er naar streven, om, waar- deerend wat wij reeds bezitteu in onze ka tholieke pers, met deze mede te werken, opdat zij kome en gelezen worde in alle katholieke gezinnen. De pers toch is de groote kracht van onzen tijd! V Een graadmeter. In een driestar van „Het Huisgezin" van gisterenavond lezen wo deze opmerking: Het succes van De Telegraaf is een bedenkelijke graadmeter van de zedelijke verwording, waartoe een deel van ons volk gedaald is. Dit is een zéér juiste opmerking. In derdaad, 't is volkomen waar, dat „De Te legraaf' veel succes heeft, maar 't is even zeer waar, dat zulks wijst op een ziekelijk- op-sonsatie-beluste en een graag-sensueeJ- geprikkelde stemming van een doel van ons volk. Welk deel gelukkig niet vormt het volk! BUiTEHLAffüP Mexico. DE KERKVERVOLGING. Naar een regeling? Als gevolg van de bespreking met do bissohoppen. Naar uit Mexico gemeld wordt, zou een regeling van het religieus geschil in Mexi co aanstaande zijn ten gevolge van het on derhoud, dat de bisschoppen met president Galles hebben gehad, welke besprekingen, naar de bisschoppen hebben verklaard, werkelijk tevredenstellend is geweest. Galles heeft den bisschoppen medege deeld, dat de bepaling, volgens welke de priesters zich moeten laten inschrijven, een zuiver administratieve maatregel is en niet ten doel heeft een inmenging der re geering in godsdienstkwesties. De bis schoppen hebben zich met het denkbeeld, dat de kerken zich naar de wetten zullen voegen, accoord verklaard(?), zoodat elk be zwaar tegen een hervatting der diensten zal verdwijnen t— aldus wordt gemeld. Dit vage bericht lijkt ons niet erg ver trouwen wekkend. Spanje Spanje's eisch inzake langer. Engeland onaangenaam verrast. Tenzij de schijn volkomen bedriegt, is men in Engelsche diplomatieke kringen in hooge mate onaangenaam verrast door de befaamde verklaring van Primo de Ri vera over Spanje's rechten op Tanger. Te Londen, zoo min als in Parijs, be schouwt men Spanje's eisch direct als niet inwilligbaar. Men erkent ook hier, dat Tanger een broeinest is van samen spanningen tegen het Spaansche protecto raat en een geschikte basis vormt voor de bewapening van Moorsche stammen, ter wijl Taüger bovendien een gemakkelijk be reikbaar toevluchtsoord is voor ontsnapte rebellen. Dat voor Tanger het huidige bewind volkomen onbevredigend is, wordt te Lon den onomwonden algemeen toegegeven. Hoewel men te Londen toegeeft, dat er on der bepaalde voorwaarden over een wij ziging van het bewind van Tanger te spre ken valt, kan het thans ter sprake bren gen van «Spanje's eisch volgens de meening van diplomatieke kringen niet worden ge duld. Men acht het duidelijk, dat Primo zijn eisch, die priori niet verworpen kan worden, nu gesteld heeft, om, zooals de „Observer" het uitdrukt, bij het „handel tje" over den permanenten Raadszetel sterk te staan. Men concludeert hier uit do uitlatingen van den Spaanschen minister van Buitenladsche Zaken, dat Primo door beide eischen tegelijk te stellen meent er althans één toegewezen te krijgen. Vooral het verwonderlijke stilzwijgen van de Italiaansche pers over deze voor Italië zoo gewichtige kwestie wordt aange voerd als een bewijs voor de stelling, dat Mussolini geheel op de hoogte was. Vast schijnt te slaan, dat Engeland zich beslist zal verzetten tegen elke poging, om Duitschland'e toetreden tot den Vollen- bond vast te koppelen aan de gelijktijdige toekenning van een nieuwen permanenten zetel. Griekenland. DE OMWENTELING. Kondilis over zijn plannen. Een kabinet uit alle partijen. In een onderhoud dat de Atheen- sche correspondent van de „Vossische Zeitung" met generaal Kondilis heeft ge had, verklaarde deze, dat het zijn voor naamste doel was, den door de tegenstan ders vernietigden vrede te herstellen. Kon dilis zeido in de eerste plaats politicus te zijn, hoewel hij generaal was. Bij de voor bereiding der revolutie heeft hij do hulp van het leger ingeroepen om de dictatuur ten val to brengen, omdat het leger de eonigo georganiseerde macht is, waarin men vertrouwen kan stellen. Admiraal Kondoeriotis, de voormalige staatspresident, zal deze functie weer aan vaarden en ik zal de leiders van de poli tieke partijen samen roepen om gemeen schappelijk een ministerie te vormen, en wel met deelneming van alle partij-leiders. Wij zullen dan de binnen- en buiten- landsche politieke situatie opnieuw on derzoeken. Een dergelijke samenwerking van allo partijen is evenwel tien jaar niet voorgekomen. Thans evenwel is zij nood zakelijk en er is kans, dat zij verwezen lijkt wordt. Alleen een ministerie, waarin alle partij-groepen deelnemen, kan het vertrouwen der natie horstellen. Alleen zulk een regeering zal het leger de voor waarden verschaffen, waardoor het voor goed er van kan afzien in do politiek te grijpen. Sinds in 1917 het leger in opstand kwam tegen koning Constantijn waren de officieren steeds overgeleverd aan de ge nade der politici. Daardoor is het leger zich met do politiek gaan bemoeien. Kon dilis wil van de leiders der politieke par tijen de plechtige onderteekening vragen van een verklaring, dat van nu af de offi cieren slechts worden aangesteld, nadat zij een militaire opleiding hebben gehad en alleen op rechtvaardige gronden uit het le ger kunnen worden verwijderd. Dan zal het leger definitief de politiek vaarwel zeggen en het parlement zal ter stond regelmatig kunnen arbeiden. In dien de partijleiders mochten weigeren met mij samen te werken zal ik een kabinet vormen, met cenige onafhankelijke per soonlijkheden. "Wij moeten evenwel in elk geval aan het leger genoegdoening ver schaffen. Do buitenlandse.ho politiek ongewijzigd. In logenstelling met anders luidende be richten wordt uit Athene gemeld, dat de omverwerping van de regeering van Pan- galos geen wijziging in de buitenland- sche politiek ten gevolge zal hebben. De arrestatie van Pangalos. Een aanval op den auto van dor dictator. De nieuwe revolutie in Griekenland is geheel zonder bloedvergieten verloopen. Do vlucht van generaal Pangalos is echter wel in boogo mate 'opwindend geweest. Nader wordt dienaangaande nog gemeld, dat Pangalos de officieren en bemanning van de „Kilkis" -en de andere hom achtervol gende schepen draadloos had bevolen, zich aan hem over te geven. Hij beloofde hun groote belooningen, als zij den comman dant van de „Klikis" arresteerden. De be manning bleef evenwel den gezagvoerder trouw. Volgens, het rapport van don com mandant van de „Leon" was Pangalos lijk bleek, toen hij gearresteerd werd. Ilij ver zocht den commandant bij zijn regeering verlof voor hem, Pangalos, te vragen naar het buitenland te mogen vertrekken. De commandant verklaarde hem evenwel, dal hij een gevangene der revolutie was To Athene cn ook in de provincie zijn groote demonstraties gehouden voor de revolutie. Uit «Saloniki wordt gemeld, dat men daar de doodstraf voor Pangalos heeft gecischt In ieder geval verwacht men, dat hij een zware straf zal krijgen. Toen de auto, waarmede Pangalos naar Athene word overgebracht, door do vluch telingen-wijk kwam. werd deze aangevallen door een menigte, die pogingen deed om Pangalos te lynchen. De bewakers slaag den er eerst na veel moeite in Pangalos te bevrijden. Mevrouw Pangalos is er niet in geslaagd bet land to verlaten. De opinie van de „Times". De ..Times" wijst op do groote overeen komst lusschen den staatsgreep van Kon dilis on de muiterij, die Pangalos 25 Juni van het vorige jaar aan de regcering bracht. In beide gevallen werd do beslaande regeering volkomen overrompeld door de plotselinge actie van militaire leiders, die juist gevangen genomen en verbannen zou den worden en door een militairen on- stand de regeering vóór wilde zijn. De „Times" herinnert er verder aan, dat ook Pangalos verklaarde op den steun van de provinciale garnizoenen te kunnen re kenen, hetgeen toen evenwel verre van juist bleek te zijn. De „Times" betwijfelt, of generaal Kon dilis wel zoo zeker is van de instemming der garnizoenen, afgezien dan van hel Athecnsche, als hij beweert, De directe oorzaak van Pangalo's val, moet gezocht worden in een alliantie lus schen bepaalde militaire groepen en de lei ders der oude politieke partijen. Of het de zen politici onder een regecring-Kondilis beter zal vergaan dan onder Pangalos, die hen naar allerlei onmogelijke klei no eilandjes verbande, acht de „Times" even wel een opon vraag, met het oog op het verleden van generaal Kondilis. Rusland Opslagplaatsen geplunderd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ma trozen en do havenarbeiders van do jeugd bonden te Krasnodwodsk do opslagplaat sen van de spiritus en de textieltrust heb- bon geplunderd. De eerste troepen die tot herstel der orde waren afgezondon liepen naar do opstandelingen over; oen regi ment huzaren maakte tenslotte aan hot oproer een einde. 16 personen werden ge dood. Turkije. Opstandige beweging te Magnesia? Turkscho troepen naar hel tooneel dor onlusten. De Matin" verneemt uit Sofia, dat vol gens berichten uit particuliere, betrouw bare bron de bcyolking van Magnesia in de streek van Smyrna Donderdag jl. in opstand is gekomen. Hot 17do Turkscho legercorps werd naar de stad gezonden ton einde de beweging te onderdrukken Perzië. De opstand. Naar uit Teheran wordt gemeld heeft do Sjah allo automobielen g»erequireerd, teneinde do rogoeringstroepen naar het op gestane gebied te vervoeren. Het oproer wordt geleid door den oom van den vroe- goren Sjah van Perzië. China. Staat van beleg in Sjanghai. Europeanen door Chineezen aangevallen. Uit Sjanghai wordt gemeld: Do arbeids situatie wordt hier sloods moeilijker als gevolg van do actio der politic, dio op 13 Augustus oen optocht heeft belet. Do sta king in do Japanscho spinnerijen breidt zich ernstig uit. Verscheidene Europea nen en Japanners zijn door Chineezen aangevallen. Do tocchoen van do provin cie Sjanghai heeft den slaat van beleg afgekondigd en hij hooft het voornomen strenge maatregelen te nemen togen de Ghineosche bolsjewisten. Ongemotiveerde stakingen, De „Times" meldt uit Sjanghai: De Ja- pansche fabrieken zijn weer do dupo ge worden van een onrechtmatige staking, welke is uitgeroepen als protest tegen den „moord" op een Chinees, die drie weken geleden om het leven kwam ton gevolgo van een val door een luik aan boord van een Japansch schip in de haven. Men heeft goode reden te gelooven, dal de be wuste persoon op diefstal uit was, toen hij ontdekt werd, en bij de vlucht don noodlottigen val dood. Do vele agitatoren hebben deze gelegenheid evenwel aange grepen om te verklaren, dat do man word vermoord en in zeven van do twaalf Ja pansche fabrieken is staking uitgebroken, terwijl pogingen worden gedaan de sla king ook tot andere Japansche instellin gen uit te breiden. Het gevolg is, dat aan de gebruikelijke eischen moet worden voldaan: schadevergoeding, uitlevering van do „moordenaars" en aanbieding van verontschuldigingen door den Japanschen consul. Aanval op de Portugcesche troepen te Macao. Met .zware verliezen afgeslagen. Do hladon melden uit Lissabon: Kon aanval van Chjncesche stakers op do Portugeescho bezetting to Macao werd met zware verliezen voor de aanvaWers afgeslagen. Da Portugeescho rogcering heeft twee oorlogsschepen ter assistentie gezonden. Chineesche roovers in actie. Uit Hongkong wordt geseind: Vijf ge wapende Chineezen hebben Zaterdag avond in oen sampan twee Britsche stoombarkassen geënterd, alsmede twee motorbootcn, waarin zich een aantal Europeanen bevond, die ter hoogte van hot eiland Lantao ten Westen van Hong kong aan hel visschen waren. Nadat barkassen en motorbooten wa ren leeggeplunderd, dwongen de zeeroo- vers do Chineesche equipages hen nu t do grootste motorboot naar Maeao ov r te brengen. Japan. Japans emigraiie-pc iliJ:. Een belangrijke w ij z i g in; Een verklaring van groote betcek'-ni-,. betreffende Japans eraigratie-politrnk afgelegd door een persoonlijkheid van li ministerie van Buitenland- e Za!: HET VOORNAAMSTE NIEU 7S BUITENLAND. Naar uit Mexico gemeld v csn regeling in het conflict tusschcn Kerk en Staat aanstaande zijn. Na de Grieksche omwenteling. Pan galos is naar Athene overgebracht. Een wijziging in de emigratie-politiek van Japan. Twee arrestaties van personen, die ver dacht worden van den aanslag op den D- trein bij Lehrte. (Buitenl. Berichten, :Mo blad). BINNENLAND. Een wetsontwerp tot regeling van de coll. contracten is spoedig te verwachten (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem (Kerknieuws, 2do blad). Agenda voor oen vergadering der R. K. Kamer-Centrale Leiden (lsto blad). Een vergadoring van St. Josephgezcl- lenvereenigingen to Amsterdam (lsto blad). Onze Geïllustreerde Pagina Do photopagina geeft o.m. te zien: Photo betroffendo don strijd tusschcn Kerk en Staat in Mexico. Het spoor wegongeluk met den D-trein Berlijn Keulen. Openluchtspel te Soest. P&- lestoinscho molen onder Zegwaart. mededeelde, dat op 11 September een Zuidzee-handelsconferentio zal worden ge opend. In do verklaring werd gezogd, dal Japan zijn emigratie-politiek grondig ge wijzigd heeft, nadat hot do nutteloosheid en de dwaasheid van zijn vroegere pogin gen had geconstateerd, om Japanners to zenden, naar streken, waar zij niet ge- wenscht worden, Voor do toekomst heeft Japan dan ook hot voornemen, Hokkuida, Formosa en andore bezittingen to koloni- seeren, maar het wil geen emigranten meer zenden naar Australië, Canada of andoro landen, in het besef, dat de vroeger, poli tiek veel onaangenaamheden heeft veroor zaakt. Japans politiek is thans zijn handel rnet andoro landen uit to breiden, voornI langs de Stille Zuidzee, terwijl do rogoe- ring de industrieelen en fabrikanten aan moedigt, alles te doen, ten einde do fabri- cagekosten te verlagen, de kwaliteit hun ner artikelen to verbeteren en groote ex portzaken te beginnen. Een wetsontwerp, dat een programma voor de emigratie naar Hokkaido oinvit, zal tijdens do komende zittingsperiode aan het Japansche parlement worden voorge legd. BiHHENLaND EEN REGELING VAN DE COLL. CONTRACTEN. Indiening van een wetsontwerp tc verwachten. Aanvulling van hot burg cl ijk wetboek. Vrij spoedig is do indiening to verwach ten van een wetsontwerp in zake do bur- gelijke regeling van do collcctiovo arbeid» overeenkomst. Daartoe zal worden voorgesteld con aan vulling van hot Burgclijk Wetboek. Do bedoeling ia o.o. bepalingen vast te stol len houdend© do voorwaarden, waaronder verecnigingen van werkgevers cn van werlc nemers bezorgd zullen zijn, om collect ie vo arbeidscontracten nan to gaan, terwijl levens voroschrift.cn zullen worden voor gesteld, nopens do wijzo, waarop dorgo- ljko arbeidsovereenkomsten kunnen wor den aangegaan. R. K. KAMER CENTRALE LEIDEN. Vergadering op Zaterdag 11 September. De R. K. Kamer-Centrulo- Leiden zal een algemeene vergadering houden op Zater dag 11 September 1926, des namiddags 1.30 uur, in het Dondsgebouw (Sleen- schuur), Leiden. De agenda vermeldt: Verslag van de op 11 en 12 Juni 1.1. ge houden Bondsvergadering. Aanpassing van liet reglement van do R. K. Kamer-Centrale Leiden, aan het re glement van do R. K. Staatspartij. Verkiezing van afgevaardigden en plaats vervangers naar de vergaderingen van den Partijraad, volgens art. 8 van het ont- werp-regloment. Tegelijk met deze agenda ia verzonden oen ontwerp-reglemonf, Véél tijd om dit ontwerp te bekijken is den besturen en don loden der locale Kiesv. niet gegeven. Maar erk'iul moet ook worden, dat het ontwerp v. mt- ehrjnlijk niet zooveel stof

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1