INGEZOM MEPEOEELING MIJNHARDT's INGEZONDEN HDEEUG INGEZONDEN SV1EDEDEELING g&i'ieraS. Bericliten ONGELUKKEN. DE TREINRAMP IN HANNOVER. Geen misdaad in het spel? De justitie volgt echter een bepaald spoor. In de Duitsche pers gaan meer en meer Stemmen op, die er aan twijfelen, of do spoorwegramp bij Leiferde inderdaad wel aan misdadig opzet moet worden toege schreven. De directeur-generaal der Rijksspoor- wegèn, Dorpmiiller, had in een persconfe rentie dit standpunt gisteravond nadruk kelijk verdedigd en medegedeeld, dat de ramp veroorzaakt w$s, doordien een der rails was losgeschroefd. Naar aanleiding hiervan merkt do „Voss. Ztg." echter op, dat men wel moet bedenken, dat het losschroeven van rails zeer zwaar werk is, want do moeren en schroeven zijn uiterst vast aangedraaid. Bovendien zouden de misdadigers hun voornemen slechts met voortdurende on derbreking ten uitvoer hebben kunnen brengen, want kort voor den verongeluk ten D-lrein zijn binnen een half uur tijds drie passagiers treinen het traject in de zelfde richting, als waarin de D-trein reed, gepasseerd, w.o. de trein van 1 uur 52 naar Amsterdam. De ontsporing van den D-trein vond om 2 uur 3 plaats. Bo vendien zijn in dien tijd ook in de an dere richting verschillende pasagierstrei- nen en goederentreinen gepasseerd, die eveneens de misdadigers in hun arbeid zouden hebben gestoord. Het bewijs voor het plegen van een aan slag achten de spoorwegautoriteiten ge leverd door het vinden van verschillende voorwerpen, o.a. een paar sleutels, een ouden remschoen en oen tabakspijp. „Is bet échter niet mogelijk", zoo vraagt de „Voss. Ztg.", „dat alle deze voorwerpen door hel personeel van den hulptrein daar zijn achtergelaten?" Intusschen wordt het onderzoek voort gezet. Ook de opruimingswerkzaamheden zijn krachtig ter hand genomen en men hoopte de lijn nog hedennacht voor het snoltrcinverkeer vrij. te hebben. Het aantal der dooden is inmiddels, naar gemeld, tot 21 gestegen. Bovendien vreest men voor liet leven van den post- conducteur. De Rijksspoorwegen zullen zorgen voor het transport der slachtoffers, tevens zullen zij de begrafeniskosten dra gen. Gelijk voorts gemeld, zijn verschillende der gevonden voorwerpen afkomstig van de firma Heinrich Könnecke, die in de nabijheid van de plaats des onheils een brug aan het bouwen is. De betreffende voorwerpen moeten dan uit een loods zijn gestolen, hétgeen op een misdaad ten aan zien van de spoorwegramp zou wijzen. Van vakvereenigingszijde acht men een aanslag niet uilgesloten, maar evengoed ïect Aan ae 'rans fs \eroorznaVt. ~r In piV rr—center het ongeluk zijn voorkomen, indien niet om bezuinigings redenen de nachtelijko inspectie der lijn was komen te vervallen. Do correspondent te Meinersen van het „Berl Tagebl.", welk blad het eerst de mogelijkheid van een aanslag in twijfel heeft getrokken, deelt daarentegen mede, dal het zoo goed als vast slaat, dat men hier met een aanslag te doen heeft, die mogelijk was, doordien de lijn gedurende den nacht niet voldoende wordt geïnspec teerd. De justitie volgt een bepaald spoor, dat naar. Leiferde loopt, alwaar een voor malig spoorbeambte dooi- zijn uitlatingen de aandacht op zich heeft gevestigd. Men wijst er op, dat het losschroeven der rails door vakmenschen moet zijn ge schied en dit schijnt het vermoeden te wettigen, dat men met een wraakoefening te tloen heeft. Ook is het vermoeden geopperd, dat de bedoeling heeft voorgezeten den trein te berooven. Deze hypothese zou echter al leen aannemelijk zijn, indien de misdadi gers zouden hebben geweten, dat er groo- 1e geldbedragen of waardevolle kostbaar heden met den trein werden vervoerd. Dan zou een aanslag op den Anisterdamschen "trein, die kort te voren passeerde, veel logischer zijn geweest, daar er beduidend grootere kans bestond dat zich in laatst genoemden trein kostbaarheden zouden bevinden. Deze mogelijkheid is ook door Dorpmiiller toegegeven. De mannen met het olie-lampje. Een der Nederlandsche passagiers, ir. Ruyler uit Roermond, die aan den corres pondent van do „Tel." een uitvoerig ver haal gaf van hetgeen hij heeft medege deeld, verklaarde, dat op het oogenblik van de ramp aan een aanslag niet werd gedacht en eerst uit de kranten had hij de mogelijkheid vernomen. Wel was hij ver wonderd, dat de ontsporing op een recht gedeelte der lijn had plaats gehad. Hij kon zich dan ook de oorzaak niet voorstellen. De nabijheid van een bosch maakte deze plaats overigens voor een aanslag wel ge schikt. Terstond na do ramp had onze zegsman eenige mannen bezig gezien met goederen, die uit den post- en bagagewa gen gehaald werden en naast de lijn in het boscli werden neergelegd, waarbij zij zich van een klein olielampje bedienden. Op dat oogenblik kwam hem dit even wel niet verdacht voor en er was zooveel aandacht te besteden aan andere dingen, 'dat men er niet aan dacht na te gaan, wat anderen deden. Een afschuwelijke misdaad. Het dorpje Patmore Meath in het graaf schap Hertford (Engeland) is het tooneel cweest van een afschuwelijk drama. Bij et binnentreden van een keet, bewoond door de familie Holse, vond men de yrouw met haar drie kinderen van 13, 12 en 5 jaar levenloos 'aan een balk van ,den zolder hangen. Men vermoedt, dat de tooeder zelf haar kinderen in een vlaag ïan wanhoop verhangen heeft en ze daar- na in den dood is gevolgd. Haar echtge noot werkte als opperman te Londen. Het einde van den Tafelberg. Een kabelspoor en een restaurant op den top. De Tafelberg, dat machtige blok, dat den toegang tot Zuid-Afrika beheerscht en Kaapstad onder zijn geweldige vleugelen koestert, de berg, die voor onze zeevaar ders een baken was op hun tochten naar Indië en die ook nu nog eiken reiziger eeu welkom toeroept, dat natuurmonument, aan welks voet zich wereldhistorie heeft afgespeeld en dat lot dusver, haast als een heiligdom, ongeschonden en ongerept is gelaten, het is thans gedoemd, tot uitzicht toren te worden gedegradeerd. Tot dusver liet de Tafelberg zich slechts met moeite overwinnen. Vele wegen leidden naar boven, doch de een was al moeilijker dan de ander. En wanneer dan de berg zich dekte mei zijn witte tafelkleed en gie rende winden over zijn top in Kaapstad neerbulderden, dan eischic hij maar al te vaak vele slachtoffers, die, verrast door plots opkomenden mist en storm, ver dwaalden in het warnet van rotsen en klo ven en, wanneer niet spoedig hulp op daagde, jammerlijk omkwamen. Niemand die niet met eerbied uit Kaapstad's stra ten omhoog zag naar deze onheilspellende, haast loodrecht omhoogrijzende massa. Thans is ook zijn tijd geweest. Een maatschappij is opgericht, die binnen drio jaren op zich heeft genomen, den top door een kabelspoor met Kaapstad te verbin den en boven een restaurant te bouwen. Vermetele spoorwegdiefstal In Noord-Amerika. Toen de Unïon-Pacific-expres Omaha- Port-land een station in de nabijheid der stad Rawlin in den Staat Wyoming pas seerde, en zijn vaart vertraagde om een postzak uit te gooien, sprongen plotse ling drie gewapende bandieten op de lo comotief. Een hunner dwong den machi nist met de revolver in de ham^ met be perkte snelheid door te rijden. De heide anderen begaven zich naar den postwagen, commandeerden de aanwezige beambten: „handen omhoog" en begonnen dan de postzakken te onderzoeken. Twaalf ervan, die waardepapieren inlyelden, werden uit den trein geworpen, waar ze door een medeplichtige die met een auto over den weg langs de spoorbaan reed, in ontvangst werden genomen. Nadat hun taak volbracht was, sprongen de drie ban dieten van den trein, bestegen de auto en dwongen met hun revolvers den machinist vol stoom te geven. Daar alle vier de roo- vers een zakdoek voor hun gezicht hadden gebonden, konden noch de postbeambten, noch de machinist een persoonsbeschrij ving van hen geven! Do waarde der ge roofde gelden loopt in de honderdduizen den dollars. Zeven misdadigers ontsnapt. Uit dc strafinriclAinr..v.in.Illft¥3«£toMKU- kiécamg ontvlucht. Twee hunner zijn moordenaars die tot levenslange kerker straf veroordeeld waren; van de overige vijf zijn er drie moordenaars en twee roo- vers die tezamen 50 jaar straf hadden uit te boeten. Men vermoedt dat de ontvluch ten zich willen verbergen in de bosschen v. Karpalho-Rusland en tracht hun den weg daarheen af te snijden. Er is intus schen nog geen spoor van hen gevonden. Lugubere reclame. Een Italiaan in den staat Lousiana, wiens vader gestorven was, wendde zich tot een begrafenisonderneming met het verzoek, het stoffelijk overschot te laten halen en het te balsemen, zooals in Ame rika meer geschiedt. Na de bewerking kreeg de zoon een brief, waarin hem ver zocht werd, den doode te laten terughalen en tevens de rekening te betalen. Toen de Italiaan het bedrag ontwaarde, ontstelde hij ten zeerste en ijlde naar den begrafenisondernemer, om hem medo te deelen, dat hij nimmer zooveel geld bezeten had en ook geen kans zag, ooit zooveel geld te bezitten. Tot zijn ontzetting kreeg hij ten ant woord: „Als u niet betalen kunt, blijft de doode in onze zaak; we zullen hem in de étalage zetten en er reclame mee maken." Toen de Italiaansche consul tevergeefs getracht had, den ondernemer milder te stemmen, kwam het tot een proces. Maai de rechter beslistte, dat elke arbeid zijn loon waard is, en dat het al heel mooi van de begrafenisonderneming was, dat zij zich tevreden stelde, den niet-betaalden ar beid voor reclame-doeleinden te gebrui ken. De woudbranden in Amerika. Uit San Francisco wordt geseind: G00 personen hebben den strijd aangebonden tegen het vuur dat de „reuzenboomen" in het Nationale Woud bedreigd. Het succes hunner pogingen schijnt verzekerd. Een enorme tunnel. Volgens bericht uit Tokio zal binnen kort begonnen worden met den aanleg van een spoorweg tunnel welke het hoofdeiland van Japan verbinden zal met Kioesjioe. rtetlerlantisch Üost-lndië Als in de metropool. Voor een goudsmidswinkel te Siantar stopte op een gegeven moment een auto, waaruit een Chinees stapte, die de toko binnenging, met een steen de ruit van een der vitrines verbrijzelde, een aantal gouden voorwerpen buit maakte en zich vervolgens met den wachtenden auto uit de voeten wilde maken. Tot zoover had de dief met z'n onderne ming, zooals men ziet, geheel in den trant van die in groote sleden als New York op touw gezet, succes, maar vanaf het oogen blik, dat hij den winkel verlaten had, keer de het geluk hem den rug toe, want hij' liep.regelrecht In de armen der politie, die toevalligerwijze passeerde. Wel tracht te dc man nog te ontkomen, maar dat gs- lukte hem niet, zoodat hij Ingerekend werd, waarmee de zoo grootsteeds opgezette be- rooving jammerlijk mislukte. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten 75 ct 11718 Bij Apoth. en Drogisten SPORT VOETBAL. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. De Competitie-indecling. Naar hot „Hbld." verneemt is do compe titie voor afdeeling I en II als volgt inge deeld Afdeeling I: Blauw Wit, Ajax, H.V.V., V.U.C., Sparta, Stormvogels, Hilversum, Excelsior, R.CJ.H. en D.F.C. Afdeeling II: H.B.S., Spartaan, V.O.C., Feyenoord, E.D.O., H.F.C., 't Gooi, A.S.C., U.V.V., Z.F.C. L.F.C. I-D.H.C. I. Morgenmiddag speelt L.F.C. I voor de nederlaagwedstrijden tegen D.H.C. I uit Delft. L.F.C. zal alsdan in een nieuw club- costuums verschijnen, n.l. wit Schillerhemd men gcel-zwart hartje en zwarte broek. NEDERLAAGWEDSTRIJD L. F. C. I-D. H. C. I (Delft) Terrein Haagweg - Aanvang 2.30 uur Entrée 30 ets. - Jongens 15 ets. 11476b Goudsche Districtelftal— Quick I den Haag. Te Alphen a. cl. Rijn wordt Zondag een belangrijke wedstrijd gespeeld op het A. V.V.-terrein tusschen liet Goudsche Dis trict-elftal en het Haagsche Quick. Het Districht-elftal is samengesteld uit spelers van 3e klassers, spelende in den N.V.B. Het belooft een belangrijke wedstrijd te zullen worden. De opbreugst dient tot stij- ving der Goudsche Bondskas. DIOC. HAARL. GOND Wedstrijden te Noordwijk. Morgen worden op het Sportpark te S. J. C. Jun.D. H, L. Jun. 12.45 uur S. J. C. I—Gr. Floris VI 2 uur S. J. C. IIGr. Floris V II 4 uur LAWNTENNIS. De internationale kampioenschappen. De uitslagen van gistoren zijn: Heeren enkelspel: 2c ronde: H. Filers slaat ,T. M. Overeiinder 26 63 60. 3e ronde: H. Eilers d.o., jhr. R. v. Len- rop sl. J. A. Me Neill 7—5 0—3 6—1, F. Welrcl sl. W. Marïnkellc 3—6 46 61 0—o 0—2. F Eriksson sl. H. Lutjens 6—3 6—3 6—2 6—3. Dames enkelspel: 2o ronde: mevr. J. Overeijnder sl. Fr. Bender Lonnes 8—0 8—0. Hoeren dubbelspel: le ronde: F. Filers en W. Wetselaar sl. jhr. mr. v. Benthom v. d. Bcrgli en jhr. H. v. Heijden 0—1 6—0. 2e ronde: H. Eilers en W. Wetzelaar sl. mr. W. Potvliet en J. A. Mc Noill 0—2 0— 1. J. A. Pennink en A. v. d. Hummes sl. B. Gratama en A. J. v. Rhcde v. d. Klont. 6—2 6—2. ronde: J. A. Pennink en A. v. d. Hn- nimes sl. D. Stralem en G. Leembruggen 9—7 4—6 6—3 6—4. Dames dubbelspel: 2c ronde: mej. P. Koene en mej. N. v. Buysen sl. mej. L. Polano en mej. T. de Jong 9—7 6—1, Fr. 1-ent en Fr. Von Dicrgardt. sl. mevr. J. Overeijnder en mej. C. Ciel 02 6—3. Halve eindstrijdracj. M. Canters en mej. C. Bauduin b1. mej. P. Koene en mej. N. van Buysen 3—6 6—2 6—3. Gemengd dubbelspel: le ronde: F. Eilers en mevr. M. Straub—Jansen sl. A. J. v. d. Rteur en Fr. M. Taunay 7—5 6—2. 2c ronde: dr. F. O. Behrijnds en Fr. Lent sl. F. Overeijnder cn mevr. .T. Ovcreiinder 0—4 9—7, J. A. Pennink en Fr. nVn Dier- gardt sl. mr. M. C. Sigmond en mej. M. Ciel 04 04, mevr. M. StraubJansen en F. Filers sl. E. Eri'-sson en mej. P. Koene 04 63. 3e ronde: dr. F. C. Bebrens en Fr. Lent sl. R. Nauta en mei. M. Rollin Couquer- qne 0—4 2—0 10—8. Latere uitslagen: Fecren enkelspel: 3e ronder O. Ca sten- dijk sl. jhr. mr. R. van T.ennen 0—2 0—0 C3, jhr. C. v. Lennep sl. F. Wet zei 0—3 6—3 7—5. Dames dubbelspel: le ronde- mevr. M. Straub—Jansen en mei. M. Rollin Cnu- queroue sl. mevr. .T. C. M. Wetselaar en mej. N. J. Spit 0—0 0—2. 2e ronde: mevr. M. Straub—Jansen en mei. M. Rollin Couquerque w.o. Feorn troosfronde: le ronde: G. Duu- rentijdt w.o. G. W. Scheurleer, Th. v. E<-k sl. jhr. mr. E. O. v. Bentbem v. d. Bergh 61 60, mr. E. G. v. Bentbem v. d. Bergh sl. F. Overeijnder 03 0—3. .T. Steffelaar sl. F. Pels Rijcken 03 0J. Polis w.o. R. Halkema, A. J. v. Rhcde v. d. Kloot sl. W. Bróese v. Groenou 64 40 02, T. 'Adani sl. A. Rooseboom 4—0 60—0. Juniores enkelspel: le ronde: N. C. J. Stefelaar sl. C. J. Zuiderhof 6—4, 6—1, I. 'Adam sl. J. H. Knottenbelt &-J, 6—1, Th. v. Eek sl. O. Berding 6—2, 6—0. CRICKET. Programma voor Zondag. Eersto klasse. Amsterdam: V. V. V.Ajax. Nijmegen: QuickSt. C. C. ATHLETIEK. Wedstrijden L.V.B. Do heer Wassenaar lecraar gymnastiek M.O. te Noordwijk, heeft zijn benoeming als voorzitter kamprechter voor do athle- tiek-wedstrijden van den L.V.B. op 29 'Aug. a.s. aangenomem Do wedstrijden zullen plaats hebben op het terrein achter „Pomona" op den na middag. Maandagavond vergadert de commissie met do juryleden ter verdere regeling. ROEIEN. De Europeesche uoeikampioenschappcn te Luzern op 5 Sept. a.«. De Leidscho Roei- en Zeilvoreeniging ..Die Ley the" is na haar overwinning op de wedstrijden te Groningen waardoor zij kampioen van Nederland werd, door den Ncdcrlandschen Rocibond aangewezen in het nummer Iwceviemsgieken met stuur man, ons land to vertegenwoordigen. Ne- rcus uit Amsterdam, La ga uit Delft, Tri ton uit Utrecht en Nautilus uit Rotterdam zullen mede Nederland in de andere num mers vertegenwoordigen. Sedert een tweetal weken is de Lcidscbe ploeg wederom met de oefeningen begon nen. 20 Augustus zullen dc roeiers mot bet rocibnndbestuur en vele belangstellenden naar Luzern vertrekken, waar de oefenin gen daar op het meer zullen worden voort - gezet. In het geheel zullen een veertigtal personen zich daarheen begovcu, terwijl er later nog meer belangstellenden der waarts zullen gaan. „Dio Ley the" zal den strijd hebben aan te binden met Zwitserland. Italië en Bel gië. Fet is bekend dat dc beide cersto landen sterke tegenstanders op bet water zullen brengen. De Belgische ploeg is nog niet bekend. Aan dc wedstrijden zal een congres voor den internationalen rocibond vooraf gaan. waarbij Nederland vertegenwoordigd zal worden door Mr. dc Vries Feijens, Dr. van Iterson en de beer Coblijn resp. voorzitter, onder-voorzitter en secretaris van den Ned. Roeibond. 3 Sept. zal. een officicele ontvangst ten stadhuizc te Luzern plaats vinden. Behalvo reglementswijzigingen door de Franschen en Zwitsers voorge steld, zullen kamprechters- en starters-bc- noemingen ter sprake komen, zoo medo aangelegenheden de Olympische spelen te Amsterdam in 1928 te houden, botreffendo. Wij twijfelen er niet aan of vele Lcidc- naars zullen de verrichtingen van onze Leidscho roeiers in het Alpenland, met aandacht en belangstelling volgen. Later hopen wij meer te kunnen mededeelën. De wedstr. der Koninklijke op de Zuiderzee. Do uitslag der gisteren op de Zuiderzee gehouden wedstrijden der Kon. Ned. Zeil en Roeivereeniging luidt als volgt: 1. Kemphaan, stuurman F. J. Pluygcrs, 2 uur 9 min. 9 sec.; 2. Ciss. stuurman Leon Fuybrocht., 2924; 3. Prinses Juliana, stuurman J. G. Hibma, 2—10—20; 4. Bra- semornieer, stuurman W. de Vries Lents, 2—4017; 4. Tromp, 2—11—16: 6. Saen, 2— 11—30; 7. Navaho, 2—12—32; 8. Salty, 2— 13—40. Do Zenith en de Cora IV gaven den strijd op. De Admiraal Dc Ruyter en de Louise zijn niet vertrokken. ZWEMMEN. Miss Ederlc te Amsterdam? Do Kanaalzwemster Miss Ederle ver toeft op het oogenblik te Parijs. Het bestuur van do Amslcrdamscho zwemvereeniging „net IJ" heeft een* tele gram aan haar gezonden met het verzoek Zondag a.s. in de badinrichting Obelt een exhibition te geven. WATERPOLO. De Zijl t—L.Z.C. III 4—0. Gisteren speelde De Zijl weer legen L.Z. C. III cn wist thans met 4—0 te zegevie ren. Voor rust gaat het spel gelijk op on wordt met blanken stand van dool vcrwis- Beld. Na rust komt Do Zijl overweldigend op zetten en opent Kramp dc score (1—0), terwijl spoedig daarna dezelfde speler no. 2 in do touwen deponeert (20). Een bard schot' van C. W. Snooker ketst van de docl- lat, in 't veld terug, waarop de L.Z.C.-kce- per den bal over de helft werpt. Do vrije worp plaatst Cornelissen naar W. Snoo ker, die den bal -buiten 't bereik van Flcer- kanip in 't net kogelt (3—0). Hierna doel punt Kramp nog één maal (4—0). Dc L.Z. C. had wel een legenpunt verdiend. Schcidrechter van Hclvcrt.leidde dezen prettigen wedstrijd zeer correct. L.Z.C. I— A.Z. I. Morgenmiddag te 2 uur zal dc Leidscho Zwcmclub baar laalsten strijd voor dc de gradatie-competitie spelen tegen dc Am- sterdamsche Zwemclub. Als dc L.Z.C. deze wedstrijd wint is zij voor dc eerste klas behouden, verliest zij echter dan is de kans vrij zeker verkeken. Wedstrijden te Alphen. Maandagavond van 8 uur speelt een combinatie van L.Z.C. I en II tegen een dito combinatie van de Goudsche Zwem club, tijdens dc zwemfeesten te Alphen aan den Rijn. Het derde zevental der L.Z.C. zal een wedstrijd Bpclen tegen het Alphcnsche ze vental. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toerist-Verceniging ..Swift." Morgen zal er controle gehouden wor den voor do 'A.S.C., Dc Germaan en de Haagscho Rennersclub „Hollandia". Hiervoor moeten controleurs cn wegwijk zers zich 7 uur aan de Gijsclaarsbnnk ver zamelen. Do leden verzamelen 9.30 u. aan do Gij- solaarsbank om daar vandaan gezamen lijk te rijden naar de startplaats voor het rijden der tweede rit der competitie over 60 K.M. LUCHTVAART Mislukte proefvlucht met een water vliegtuig to Helder. Do gisteren bij het Marino vliegkamp „Do Mok" tc Helder gehouden proefvluch ten met het nieuwo Koolhovon-watcvvliog- tuig, zijn wederom mislukt. Ditmaal we gens lek worden van de drijvers. Do vori- go maal mislukten deze proovon Ion gevol ge van heb doorzwikken vau het gestel, waaraan do drijvers bevestigd zijn. Do proeven werden o.m. bijgewoond door vicc- odmiraal Zeeman van liet Departement van Marino en kolonel Walluerdt Sacré van Soesterberg. De hwnliteif iter AMSTEL-BIEREN is Uw volle aandacht waard. 1.407 GEBR. LAFEBER, Tel. 1617 WETEHSRHAPPEUjKF BERIGHTEH_ Lezing van Prof. Keesom. Op initiatief van prof. Keesom werden op Woensdag velen uitgenoodigd door het comité, dat den emmoiilen geleerd® den 8den Augustus zoo hartelijk huldigde tol het bijwonen eencr lezing, waarbij de natuurkundige op uopulaire wijzo een en ander in verband met zijn laboratorium- arbeid en juist behaald succes zou uiteen zetten, meldt do „N. R. Crt." Een schootc schaar belangstellenden gaf aan deze uitnoodigiug gehoor, zoodat pl.m. 350 personen de zaal van hotel Texel vul- tlen. Do heer W. B. Oort, burgemeester van Texel opent met een kort woord, waarin hij zijn groote ingenomenheid betuigt met de idee van prof. Keesom hier iets omtrent het helium-probleem en wat daarmee verband houdt to willen meededen. Prof. Keesom het woord verkrijgende, spreekt als volgt: Dames en Hoeren, De avond van den 3don Augustus is door do vriendelijke huldo van Texel's bur gerij voor mij en mijn familie een avond geweest, die wc niet licht zullen vergelen. Ik heb mij toen afgevraagd: wat kan ilc nu «loon om te toonen hoezeer ik die vrien- l.owl oyv- heb gestold. En ik besloot u te vertellen van mijn werkkring en dus van het natuurkundig laboratorium tc Leiden. Spreker gaat daarop in korte trekken do geschiedenis na van dit laboratorium en zet op duidelijke wijzo uiteen op welko wijzo men vloeistoffen uit gasvormige of vloeibare toestand in vaste ugrcgutictoi - stand brengen kan. Bereikt incn somwijlen den vloeibaren toestand door afkoeling van do damp, soms moet deze afkoeling van druk vergezeld gaan wil men liet ge- wehschto resultaat bereiken. In snelle ver damping eenor vloeistof vindt men vaak het middel deze vloeistof in vasten toe stand (o brengen. J)och niet altijd kan hierbij hoogi- druk gemist worden. Door een eigenaardig toeval vangt do geschiedenis van liet vloeibaar mukon niet alleen aan in Nederland, ze eindigt er ook: In 1798 wist van Marum te Haarlem ammoniak in vloeibare vorm tc verkrijgen In 1823 maakte Faraday chloor(ga.s) vloeibaar, in 1835 bracht Thilorier groote hoeveelheden koolzuur in vloeibare en vas te toestand 00 gr. C.). In 1845 wist Faraday met behulp van vost koolzuur ert aanwending van druk „allo gassen" op de zes permanente na in vloeibare vorm to brengen. In 1877 brachten vrijwel gelijktijdig Caillclet en Picket resp. te Parijs en Ge neve zuurstof tot vloeistof. In 1882'werd prof. Kamerlingh Onnes benoemd lol hoogleoraar in de natuurkunde tc Leiden, waar hij weldra hot terecht wereld-be roemde Cryogeeu-laboralorium inrichtte. Uitvoerig slaat spreker stil hij dn vrij zo waarop verscheidene gassen tot vloeistof werden gebracht, waarbij hij zich bedient van lantaarnplaatjes dio een on ander aanschouwelijk weergeven. Spreker ge waagt van de moeilijkheden, welko dc na tuurkundige heeft to overwinnen, wil hij zijn arbeid met eenigszins bevredigend re sultaat zien beloond. Wijdt spreker zijn rode voor de pauze groolendeels aan proe ven cn resultaten van zijn groolen voor ganger prof. Kamerlingh Onnes, na de pauze maakt hij meer hel vastmaken van helium tot onderwerp. Ton slotte beantwoordt spreker de vraag welke beteekenis zijn ontdekking heeft om daarop do beteekenis van het cryogeen la boratorium to relevceren. Een luid applaus is zijn loon. De hoer W. B. Oort dankt prof. Keesom voor zijn belangwekkende rode. net ver heugt hom prof. Keesom bereid tc hebben gezien anderen van zijn groote kennis to laten meegenieten. De eerste missie-arts. Woensdagmiddag vertrok uit Amsterdam per Parijschc trein om in Genua per s.s. „Prins der Nederlanden" naar Indic scheep tc gaan dc eerste Nederlandsche missie arts, do lieer Johan Ch. v. Vohcn. Dinsdagmorgen trad do heer Cohen in het huwelijk in de kerk van O. L. Vr. On- bevl. Ontv., te Amsterdam, bij welke plech tigheid zeer vele leden der sludcntcnver- eoniging „St. Thomas Aquinas" tegenwoor dig waren. Do lieer Cohen zal zich, voor mediseho assistentie bij dc missie op Florcs, tc Lo- rentocka vestigen.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5