INGEZONDEN MEDEDEELING ■Citav Blauwe Blok- 4 E - handdoeken lil ets. INGEZONKEN MEDEDEELING 't klooster kwam. Hij raaddo de Zuster aan de voorspraak in te roepen van den Dienaar Gods Pater Carolus Houben; bij bracht plaatjes van hem en ook een kleine levensschets mee. Vol betrouwen begonnen do Zusters de gebeden welke op de keerzijde van 't prentje slaan en oogenblikkelijk trad beter schap in; in enkele dagen waren de won den gesloten, kon zij het bed genezen ver laten. Haar gezondheid was nu zoo goed, als deze zelfs voor hare ziekte nooit ge weest was. Moge bovengenoemd feit er toe bijdra gen, dat deze Limburgsche Passionlst spoedig tot de eer der altaren verheven wordt. Congregatie-beweging in het Bisdom Haarlem. Het aantal Maria-congregalies in het bisdom Haarlem bedraagt: voor mannen 26, voor vrouwen 33, voor jongemannen 81, voor meisjes 71, totaal 211 (de vier Pries tercongregaties niet meegerekend). Voor de drie grootste steden in het bis dom krijgen we de volgende getallen: Amsterdam: mannen 8, vrouwen 11, jongemannen 21, meisjes 19, totaal 59. Rotterdam: man non 4, vrouwen 8, jon gemannen 10, meisjes 4, totaal 21. 's-Gravenhago: mannen 7, vrouwen 7, jongemannen 13, meisjes 14, totaal 41. Priestercongregaties 4, resp. te Am sterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Rot- .terdam. Uitbreiding der Mariacongregaties in het Haarlemsche diocees gedurendo de laatste 5i jaar: Jaar M. Vr. Jongem. Meisjes Pr. Totaal 1920 2 3 3 8 1921 1 2 4 7 1922 1 7 3 11 1923 2 1 5 4 12 1924 4 7 3 1 15 1925 6 2 8 11 (le halfj.) 1926 2 3 3 2 10 welke op voorstel van België tegen alle precedenten in werd gehouden, valt 't te wijten, dat het voorstel van Zwitserland tot onvoorwaardelijke toelating is verwor pen. De Belgische delegatie omvat alleen Walen, geen Vlamingen. De Nederlandscho delegatie verliet demonstratief do bijeen komst en beraadslaagt over baar verdere houding. 5 11 33 21 4 74 „St. Bavo." ONDERWIJS Het onderwijzers-examen. 20.000 onderwijzers te veel. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Er gaat op dit oogenblik een gerucht door de pers over plannen der regeering, om het onderwijs-examen, zooals dat is bedoeld in art. 77a der Wet op het L. O. van 1878, ook het volgende jaar nog maals to doen afnemen, van welke gele genheid dim alleen gebruik gemaakt zou kunnen worden door candidaten, die zich reeds dit jaar 1920, aan dat examen om derwierpen, echter zonder voldoenden uitslag. Indien deze maatregel werkelijk te ver wachten is, mag wel eens met nadruk ge wezen worden op do ernstige den, daaraan vorbonden. Wij wijzen er daartoe op, dat reeds tientallen van ja ren krachtig geijverd is voor een beteró opleiding van onze" onderwijzers. Niet al leen de organisaties van onderwijzers, maar allen, die het goed met ons volks onderwijs meenen, zijn reeds sedert lang overtuigd, dat die opleiding enkele kweekscholen daargelaten veel, zod niet alles te wenschen overlaat. Eindelijk bracht do wet van 1920 die lang gewenschto verbetering, welke een onvergankelijke verdienste is van onzen eersten minister van onderwijs, dr. Do Visser. Die wet van 1920 stelt een nieu we bevoegdheid in, waartoe een veel bree- dero opleiding noodzakelijk is. Intusschen hadden do opleidingsinrichtinge 6 jaar tijd om zich op de nieuwe eischen in te stellen, want in 1926 zou voor de laatste maal ge legenheid gegeven worden tot hot beha len van de ondcrwijzersacte van 1878. Wel ke aanleiding kan er thans wel zijn om nóg langer voort to gaan met het uitreiken van een bevoegdheid, welke totaal ver ouderd en onvoldoendo is, zooals wel blijkt uit het feit, dat deze onderwijzers- acte 1878 behaald kan worden zonder dat de candidaat ook maar één woord Franscb Duitsch of Engelscb behoeft te kennen of zonder eenigo kennis van wiskunde, alge- meene geschiedenis, enz.? Waarom voort te gaan, zooals dit jaar is geschied, met tegelijk twee zeer uiteenloopende onderwij zersbevoegdheden uit te reiken: bet school diploma der kweekscholen en de oudo, on voldoende akte 77a der Wet van 1878 na afgelegd staatsexamen? Als er op dit oogenblik een nijpend ge brek aan onderwijskrachten bestond, zou het nog verklaarbaar zijn, dat de maat regel, welke der rcgocring thans wordt toe gedicht, werd aangegrepen om in bet tekort te voorzien. Maar zelfs dan zou zulk een middel niet anders dan een nood zakelijk kwaad genoemd kunnen worden. Maar onder de huidige omstandigheden is verlenging van do gelegenheid om een ver ouderde onderwijsakto to behalen absoluut onverdedigbaar. Betrouwbare berekenin gen hebben geleerd, dat in 1930 het aantal menschen met do onderwijzersbevoegdheid de 50.000 zal naderen en dat voor 30.000 plaatsen, een surplus dus van 20.000, zeg ge twintig duizend! Hoeveel millioenen de opleiding van al dio overbodige bevoeg den aan den Staat heeft gekost, wagen wij piet te begrooten. Maar dat hier een wan toestand heerscht, vooral omdat iedereen ongelimiteerd onderwijzers kan opleiden tonder eenigszins rekening te houden met 'de behoefte en de Staat maai* geduldig de kosten van die opleiding, dus ook van do 'duizenden totaal overbodige onderwijzers, op zich neemt, dat zal toch leder onmid dellijk moeten erkennen. De Nederlandscho studenten en het Intern. Studentenverbond. Men meldt uit Praag: Het bier sinds tweo dagen vergaderend jbongres van do Confédération Internatio nale des Etudants behandelde gisteren de toelating van Nederland als volledig lid. Voornamelijk aan do geheime stemming, op vertoon van dezen Ren Gemengde j5ee»ic8ifteti ONGELUKKEN. Verdronken. Te Brielle is het 8-jarig zoontje van den heer L. Hoogstraten, dat met zijn vader per motorboot naar Rotterdam geweest was, na de terugkomst van de loopplank gevallen en verdronken. Na twee uur dreg gen werd het lijk opgehaald Donderdagavond is te Hensbroek (N.-H.). de vTachtscbipper A. Hoogland uit Broek op Langendijk bij het verplaatsen van eenige gevulde zakken van zijn motor schuit gevallen. Hoewel terstond een woon wagenbewoner gekleed te water sprong, kon men hem pas weer op het droge bren gen toen de levensgeesten reeds geweken waren. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. - Donderdagavond te twaalf uur wilde een Noorscb zeeman, die in Rotterdam aan het passagieren was geweest met de motorboot „Oranjcplaat" van den haven dienst „Spido" naar zijn in de Maashaven aan paal 16 liggend schip „Skard" terug- keeren. De man verkeerde onder den in vloed van alcohol en ging op het dek leg gen slapen. Toen de boot bij paal 1 in de Rijnhaven was gekomen werd de man plotseling wakker, stond op en viel een oogenblik later over do railing, waarschijn, lijk doordat hij zeer onvast op zijn beenen stond. Hij zonk onmiddellijk. Hoewol men twee on oon half «ui. *!.a nA« 1i«» bem op te visscbcn. De verdronkeno is vermoedelijk T. Christiansen gcheetcn, tTemmer van beroep en afkomstig uit Tromsö (Noorwegen). Te Broek op Langendijk is de schip per Hoogland over boord geslagen en ver dronken. Mej. M. uit Den Haag, die to Goes gelogeerd was, is Donderdagmiddag bij het zwemmen in de Schelde verdronken. Haar lijk is nog niet aangespoeld. Haar fiets en kleeren zijn aan het Goeschc Sas gevon den. Gistermiddag, is het 4-jarig zoontje van den agent van politie Nauta, te Veen- dam. in het Westerdiep geraakt en ver dronken. Twee reddingen. Te Nijmegen geraakten Woensdag twee kinderen, de 8-jarige Mientje Ariéns cn de 4-jarige Marictje Kersten bij het spelen nabij de Noodhaven aan den Lindenberg te water. De agent van politie Hummeling, die zich per rijwiel nabij den Voerweg be vond, boorde om hulp roepen, waarop bij zich direct derwaarts begaf. Ziende dat de kinderen reeds ver van den kant waren ge dreven. begaf hij zich onmiddellijk geheel gekleed to water en mocht het hem geluk ken beide kinderen te redden. Nabij de aanlegplaats van de Beurtman viel de 8-jarige Theodorus van Cleef in de rivier en werd met levensgevaar gered door Johannes Hendrikus Roos, oud 19 jaar wonende aan de Waalkade, die geheel ge kleed te water ging. „Geld." Ernstige aanrijding. Gisterenmorgen heeft te Meppel aan den Stationsweg een ernstige botsing plaats gevonden tusschen de tram en een. auto. De stoomtram, komende uit do richting Smildef reed een auto aan van den heer Stegeman uit Staphorst; de auto werd ver brijzeld en de locomotief van de tram eenigszins beschadigd. Wonder boven won_ der kwamen geen persoonlijke ongelukken Botsing tusschen auto en tram. Gistermorgen had te Meppel een botsing plaats tusschen de stoomtram der N.T.M. uit de richting Hijkersmilde en den auto van den beer J. Stegeman uit Staphorst, den opvolger.van bet bekende Stapborster boertje. De auto reed met zulk een vaart zij waarts .tegen de locomotief, dat deze uit de rails werd geworpen en een balven slag draaide. Ook bet voorste personenrijtuig ontspoorde. De beer Stegeman werd ernstig aan het hoofd gewond. De auto werd deerlijk geha vend en ook de tram bekwam schade. Door het Inslikken van watten gestikt. In een onbewaakt oogenblik heeft de 8-jarige J. v. E. in de ouderlijke woning aan de Crooswijkscbe straat te Rotterdam, een stuk watten ingeslikt. Toen de moeder in de kamer kwam lag bet kind, zooals zij meende, bewusteloos. Onmiddellijk werd een geneesheer gebaald, doch deze kon slechts den dood door verstikking consta- teeren. Steiger Ingestort. Terwijl de schoorsteenbouwer H. Kleyn Snuvering te Apeldoorn op een steiger werkzaamheden verrichtte op een hoogte van 20 meter aan de fabrieksschoorsteen der melkfabriek „De Sierkan", brak de steiger. De man kwam gelukkig niet op zijn hoofd terecht, doch werd bewusteloos en ernstig gekwetst met een dubbele enkel breuk naar het ziekenhuis vervoerd. Enkele jaren geleden overkwam hem een derge lijk ongeval, waarbij hij de spraak verloor. Mishandeling. Gisteravond kreeg te Honselersdijk de 19-jarige D. v. d. M. ruzie met den 20-ja- rigen T. v. d. H. Plotseling baalde laatst genoemde een scherp voorwerp, waar schijnlijk een timmermansbeitel, uit den zak en bracht v. d. M. en een steek mee toe in den hals, terwijl hij hem ook aan 't achterhoofd verwondde. Toen v. d. M. be zig was in een sloot bet bloed af te was- schen passeerde er een geneesheer, die hem voorloopig verbond en hem later thuis verder behandelde. Brandstichting te Heerlerheide? Door de politie te Heerlen zijn aange houden de winkelier C. B. en zijil echtge- noote uit Heerlerheide, verdacht van brandstichting. Bij onderzoek naar do oor zaak van den brand vond do recherche, op zeer verdachte plaatsen, lucifers. B. en zijn echtgenoote ontkennen alle schuld. Nachtelijke straatroof. De heer S. uit Bleyerhoïde, die Woens dag voor zaken uit was, kwam, naar het „L. Dbld." meldt 's avonds langs Strijtha- gen terug en werd aldaar door twee hem onbekende mannen aangehouden. Spoedig ontstond een worsteling en de heer S. die met zijn stok flinke slagen uitdeelde, moest ten slotte het onderspit delven. Blijkbaar hebben de aanranders van het een of ander verdoovingsmiddel gebruik gemaakt om hun slachtoffer on schadelijk te maken. De aanval gebeurde in den avond en omstreeks 11 uur kwam S., die in zwijm was gevallen bij, en be merkte dat bem de portefeuille inhoudende 250 ontrold was, en de aanranders ver dwenen waren. Tegen 1 uur 's nachts kwam S. thuis en bemerkte dat zijn klee ren met bloed besmeurd waren terwijl hij zelf niet gewond was. Van bet geval werd terstond aangifte ge daan bij de politie. Beter (aai dan nooit. Een echtpaar, dat deze week le Hoens- broek trouwde, heeft het niet aan blijken van belangstelling ontbroken. De bruid telde 75 lentes, de bruidegom slechts 60. De huwelijksmis werd door talloos velen bijgewoond. De k'erk liep zoo vol en het gedrang was zoo groot, dat de politie slechts met moeite de orde kon handhaven, Na do H. Mis werden het gelukkige echt paar^ houciuetteri__aangeboden. Bruid en gen cn maakten toen, geëscorteerd door bruidjes en een zingende menigte een zege tocht door met vlaggen versierde straten naar de echtelijke woning, dio oolc te prij ken stond in bloemen en feesttooi. Den ge- heelen dag bleef het zeer druk in de nabij heid der woning. De drukte culmineerde zich des avond, toen de muziek een sere nade ging brengen. Een 100-jarige. Op 1 September a.s. zal mej. J. Braaf- hart te Ede haar lOOsten verjaardag vie ren. Ofschoon zij eenigszins doof is, geniet zij nog een goede gezondheid. Merkwaardig natuurverschijnsel. "Donderdagnacht is onder Diepenveen, aan den Platvoet, een merkwaardig na tuurverschijnsel waargenomen. Verschil lende personen zagen, te kwart over twaalf, in de richting Noordwest even boven de kim, een grooten vuurbol, afwisselend rood achtig en geel gekleurd, als de ondergaan de zon. Soms scheen het, alsof uit den bol vlammen sloegen. Het verschijnsel hield naar schatting wel een kwaTtier aan. Kort te voren was er bier veel regen gevallen en een zware nevel hing over de omgeving. Deurwaardersrisico. Een deurwaarder der belastingen te Beverwijk zou in tegenwoordigheid van tweo getuigen beslag leggen op den inboe del van een in gebrek blijvende belasting schuldige. De ambtenaren troffen alleen de vrouw des huizes aan, die, hoewel planeet- kundige zijnde, een en ander blijkbaar niet had voorzien. De juffrouw bleek, niet on begrijpelijk, op dit ambtelijk bezoek weinig prijs te stellen en zij bereidde den deur waarder c.s. dan ook een warme ontvangst in den vorm van een redevoering, in hoofd zaak opgebouwd uit minder parlementaire uitdrukkingen. Do ervaren deurwaarder begon echter onverstoorbaar aan de uit voering van zijn taak. Toen hot evenwel tot „opschrijven" kwam, bleek do woede der juffrouw onbedwingbaar. Zij rukte een grooten slagsabel van een muur en zou daarmede den deurwaarder te lijf zijn ge gaan indien niet de getuigen het pootige vrouwtje den sabel hadden weten te ont* wringen. De politie werd ontboden, die de opgewonden dame inrekende en haar naar Haarlem, voor den officier van justitie bracht. Na verboor vond deze evenwel geen aan leiding de dame in hechtenis te houden, zoodat ze, na een emotievollen dag, huis waarts kon gaan, totdat zij....' voor de rechtbank wordt ontboden. Een kommakwestie. Mr. A. Balie schrijft in bet Weekblad voor bet Recht: In de vergadering van do Eerste Kamer van 9 Juni 1.1. merkte jhr. de Gijselaar bij de behandeling van eenigo ontwerpen van naturalisatie-wetten op dat do titel van een ei van luidde: „Naturalisatie van M L Bétrix, weduwe van B. L. Gerard, en 19 anderen en voegde er bij: ..Als die dame Pijnlijke Voeten ^Stukgeloopen, Geblaard of Branderig, verzacht en geneest men met PU ROL 11718 nu al 19 andere echlgenoolen heeft gehad is het dan niet overbodig, baar nu nog bet Ncderlandsche Staatsburgerschap toe te kennen?" De Minister van Justitie, ant woordde hierop en terecht „Wat be treft de quaeslie, die de heer De Gijselaar meer als note gaie naar voren heeft ge bracht, van de weduwe van Gerard en 19 anderen, ik geloof, dat dit een voorbeeld is van het nut van komma's, want ik meen, dat, in verband met de komma, die achter B. L. Gerard is geplaatst, er niet de minste twijfel kan beslaan, dat die 19 anderen met bet weduwschap van die dame niets te ma ken hebben". Wat is nu het dwaze van bet geval? Dal èn in het opschrift èn in de considerans van do wet, zooals zij in Staatsblad no. 175 is afgekondigd, de komma, die in het ont werp op beide plaatsen achter den naam Gerard was geplaatst, verdwenen is. Moest jhr. Do Gijselaar dan ten slotte toch nog in het gelijk worden gesteld? De hei bloeit Uil Noord-Limburg wordt aan de Limb. K. geschreven: Eens in bet. jaar tooit de natuur het dorre, sombere kleed der stille hei. Dan krijgt de erica kleur en is 't er druk dan is er een levensader te besperen in de lage, dorre struikjes en komt alles, wat in sect beet, te gast op het paarse feest van den heibloei. Over de golvende erica-velden, waarin smalle, wit-grijze paadjes slingeren naar eenzame lage en verlaten huisjes, ging hel troepje voort. Het waren kinderen uit. de stad, die hun vacantie hier uitgelaten vroo- lijk sleten, kinderen, die het bcele jaar door tusschen de muren gevangen zaten, die niet vrij-uit konden gaan tusschen al die menschen en voertuigen daar en dio door de ouders maar veiliger thuis werden gehouden op enge kamertjes, waar hun geen gevaar le duchten was. En nu opeens builen. Verplaatst uit de muffe, enge stad in een bekrompen ruimte, waar niets te zien was van al die mooie dingen, die er buiten te zien zijn, in do wijde, vrije lucht. Het is hun aan te zien, nu ze de ruime omgeving om zich heen voelen. Druk doen ze, alsof ze plots in een wonderlijke wereld zijn gekomen een wereld, zooals ze die alleen uit prentenboeken uit school ken den, en die niet le hereiken was Maar de Kinderhond voelt die tekort komingen voor die stadsche kinderen en hij zorgt er voor, dat er telken jare tien tallen naar buiten kunnen gaan om den kleinen het genot van de vrije lucht deel- ïhi werk1 een Teesf "aat i» vuw stedelingen, ziet ge reeds als ge hen sleehls 'n oogenblikjo gadeslaat. Een zonnige lach breekt door veler matte, bleek ge zichtjes heen en 't is alsof ze de eerste dagen van hun verblijf ietwat onheuscli staan tegen die mooie werkelijkheid van de reine, wijde atmosfeer, waar ze telkens nieuwe dingen zien, vrij kunnen loopen en spelen, terwijl ze met volle teugen in een roes van intense vreugde zich op al dat moois werpen. Ik nader het uitgelaten troepje. Een jog met smal verhit gezichtje hijgt me toe: 't Is faan hier, meheir! Waar kom je vandaan, vent? Ikke? Ik kom fen Omsterdom, meheir. Als ik hem vraag of hij niet liever in Amsterdam was gebleven, kijkt hij me met verbaasde oogen aan: Ikke, in Omster dom blaéve, nei hoor, hier ken je speile en loupe nèt as je wil en vervolgt ie, ter wijl ie met z'n oogen naar z'n makker zoekt 't hier feel faaner! Ben je al eens vaker naar huiten ge weest? Jawel, meheir, in Hilversum al 's ge- weist! Dan loopt hij weer van me weg om zich bij z'n consorten te voegen, die een bosje hei verzamelen. De hei bloeit ende jeugd bloeit! Onder vrcede vaderen. In den gemeenteraad van Oisterwijk kwam Donderdagmiddag volgend onver kwikkelijk incident voor, dat wij aan het „Huisgezin" ontleenen. Bij de behandeling van de rekening en verantwoording van de Gezondheidscom missie vroeg de heer Canters eenige nadere toelichting omtrent enkele cijfers, o. a. 22.50 voor een kristallen vaas; spr. ver moedt, dat dit een cadeau geweest is voor het scheidend lid v. Lith. Zoo is spreker ook opgevallen een post van 10 voor sigaren. Do Voorz.: Mijnheer Cantors, li begeeft u op een zeer gevaarlijk terrein. Ik zal u antwoorden, doch op do wijze, die u ver dient. Wenscbt u antwoord? De beer Canters: Ja, maar u moet. net- jés blijven. De Voorz.: Ik blijf altijd netjes. Spreker verdedigt nader beide posten, die z. i. zee te billijken zijn, in aansluiting waarop spr het in do Gezondheidscommissie prijst dan zij met deze posten eerlijk voor den dag is gekomen. U, mijnheer Canters, deed vroeger anders. Ik wil u bijv. er aan herin neren, dat u indertijd duizend Panatella's voor rekening der gemeente hebt besteld voor een juffrouw van de secretarie, welke juffrouw de eigenaardige gewoonte bad sigaren te rooken. Ik vind uw opmerking dan ook zeer klein De beer Canters interrumpeert, waarop bij door den Voorz. onder luid hamergc klop tot de orde wordt geroepen. Als u mijnbeer Cantors, eerst drie uren elders in een café hebt gezeten, aldu de voorz. moet u niet hier komen om met limonade weer bij te komen. DE BLUE BAND-REIS NAAR ZWITSERLAND. III. Weer thuis. Het slaat nog te bezien wie van deze reis tenslotte bet meeste resultaat zal bele ven: de firma die de jongens en meisjes uitzond, of de propaganda van Nederland in den vreemde; juister omschreven zou dit laatste moeten zijn: de reputatie van Hollanders in andere landen. Als men in Zwitserland de menschen, die veel met vreemdelingen te maken hebben, aan het praten weet te krijgen, krijgt men sterk den indruk dat deze reputatie nog wel iets verbeterd kan worden. De vacantiereizi- gers uit ons land vinden Zwitserland duur zijn gewend, zich ruim te kunnen be wegen in de landen met lage valuta, zoo als België en Frankrijk; dc collectiviteit stelt lien in staat voor 'n betrekkelijk lage sern Zwitserland te bereiken en als ze dan kleine uitgaven ipoeten doen vinden ze de prijzen van vele artikelen niet in verhou ding tot het bedrag, dat de reis hun kostte. Als ze de spoorbiljetten en logies ieder apart inplaats van gezamenlijk had den moeten betalen, zouden ze hebben on dervonden, dat Holland, bekend als een duur land voor vreemdelingen, in veel op zichten goedkoop is bij Zwitserland ver geleken; het kan niet anders of voor de grootc trek van vreemdelingen moeten dezo hooge prijzen funest zijn. De hotel houders Hagen dan ook dat er weinig reizigers komen en de reizigers moppe ren dat liet leven in Zwitserland zoo duur De manier waarop sommigen onzer landgenooten hun misnoegen te kennen geven, schijnt wel eens kwetsend geweest te zijn. Onze jongens en meisjes hebben gedu rende de gelieele reis, als jonge Hollan ders een uitstekende indruk gemaakt. Dit bleek uit de opmerkingen, die men over de vriendelijkheid, waarmede zij overal werden ontvangen. Men wilde iets van ben liooren, vandaar de niet ta tellen ver zoeken om een lied. Maandagavond, op weg naar huis, werd de maaltijd in Bazel gebruikt; daarna Hom een van de meisjes op de verhooging waar de piano stond en speelde iets. Een jenge Zwitser, één van de gaston van liet hotel, vroeg haar verlof wat voor ons te mogen spelen, hij bleek een virtuoos in den dop. Terwijl hij nog bezig was vroegen andere gasten den leiders om een Hol- landsch lied. Daar had niemand van de jongelui bezwaar tegen. Van den blanken top der duinen werd gezongen en dat van blijheid fonkelende lied van Hnllebrock: ,De gilde viert". De gasten wilden blijk baar nog iets anders. Of wij de National- hymne wilden zingen. Allen stonden op, ook de gasten; en toen het plechtige oudo Wilhelmus in de wijde zaal geklonken had konden de zangers en zangeressen een hartelijk applaus in ontvangst nemen. Het was de laatste maal, dat er gezon gen werd. In den nachttrein naar Brussel bespraken zij bet bezoek aan Luzern, waarvan de jongens en meisjes vooral ƒ1* Was teriteitrV i- ten, welke daarin worden"gerqaaRx, (4!Si~ draaiende steenen, over niineralien cn over dieren van de bergen, konden ze hier in beeld zien. Het meisje, dat zoo graag, oen gemzenveertje op haar hoedje wilde, kon hier zien, dat 'n gems evenmin veeren beeft zien, dat een gems evenmin vecrcn hoeft als een kikker; ook de anderen vonden dit een heel leerzaam bezoek; zij bespra ken den fijnen tocht over het blauwe meer, en de boot. waarop zij dit. land der wonderen waren uitgegleden. Zij hadden het over den dag tevoren, don Zondag, waarvan de morgen aan kerkbezoek was gewijd en de wandelingen, eerst van Flüe- len naar Teilskapel, toen de boottocht naar Brunnen en vandaar de hoogte op naar Axenfels: een warme tocht, omdat mén langs den weg op verscheidene plaat sen do boomen laag gehouden bo-ft, zoo dat het zich op liet meer vrii blbft, waar door tegelijk de zon met volle kracht op het pad kan schijnen. Hoe heerlijk was daarna het rusten op het beschaduwde ter ras van het hotel, wat kwamen wc gemak kelijk en vrij vlug de zon ging juist achter de Rigi schuil beneden en hoe smaakte ons de maaltijd, toen wij om 9 uur in Fliielen uit de trein kwamen. Al die gebeurlijkheden werden besproken cn daarna moest er geslapen worden; in Brus sel, waar ze in do spiegelzaal van bet hotel den maaltijd gebruikten waren de jongelui opmerkelijk stil. De indruk van den zaal1? "Wie zal het zeggen? Piet, do jolige Schiedammer, had zelfs geen succes meer en dat zegt wat. In Namen hadden enkele jongens uit Limburg ons verlaten. Tn Roosendaal gingen er wat uit en aan de Beurs in Rotterdam raakten wc een heele ploeg kwijt, die naar bet Maassta tion moesten. Station D. P. was het offi cieel einde van den tocht; daar stonden enkele ouders vol verlangen hun jongens en meisjes af te wachten, 'k Had best ook wel eens meegewild, zei één van do vreug de huilende moeders, toen ze in al haar zenuwen verteld had, lioo zij en haar man het vonden, dat haar jongen dit nu eens mocht hebben. Wie weet misschien wordt dit voor de anderen ook nog eens mogelijk. Maar dó jongens en meisjes, onze kinderen, dio vooral op hun leeftijd de schoonheid van de natuur en haar ongebreidelde rijkdom kunnen bewonderen, die gaan voor. (De heer Canters heeft nl. een flcschjo citroenlimonade voor zich). Als u met uw bezopen kop niet kunt zwijgen als ik spreek, zal ik andere maa'.-ï regelen nemen. Met uw dronkemanspraatjes heb ik niets te maken. De heer Canters stelt nog enkele vragen, die, onder interruptie zijnerzijds door den heer v. d. Heijde. die den heer Canters ver zoekt hem rustig te laten uitspreken en netjes te blijven, beantwoord worden. Rekening en begrooting worden z. b. s. goedgekeurd.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4