uit de radio-wereld. n.v. b.e.ni.c.o. onder den banderollcprijs te verkoopen, laat 't bestuur van de Ned. Neutralen Si garenwinkelier in hefc „Tabaksblad" een waarschuwende stem hooren. Hefc is een hemeltergend feit, dat hefc hui dige systeem zelfs in strijd is met de grondwet, die de vrijheid van den tabaks vergunninghouder aantast tot in zijn huis en slaapkamer. Alle wijzigingen welke in het banderollesysteem worden aangevraagd zijn lapmiddelen. Een belasting op het ruwe product^ is, volgens hefc bestuur, dan ook hefc minst omslachtig. Op het oogenblik moet controle worden uitgeoefend op 70,000 a 80.000 tabaksver- gunninghouders, terwijl bij tabaksbelasting op hefc ruwe product dit zou moeten ge schieden op eenige honderden tabakskan toren. De tax van f5 voor een tabaksver gunning is ook oorzaak, dat kleine café houders, negocianten etc. voor een koopje een tabaksvergunning kunnen bekomen en als b.v. een tabaksvergunning f250*koslte, zouden er wel is waar eenige 10.000en ver gunninghouders minder zijn, waarvan de winkeliers op het oogenblik deVi last onder vinden, doch de opbrengst voor de schat kist, zou aanmerkelijk stijgen. Nemen wij aan, aldus concludeert ge- ïrcemd bestuur, dat er -10.000 tabaksver gunningen «i f 250 worden verstrekt, dan had men al een opbrengst van 10,000,000 gulden, hetgeen de halve raming is van de lieele tabaksbelasting. Indien er een bescheiden belasting op het ruwo product komt en een tabaksver gunning die f 250 kost, zal er voor de win keliers een betere tijd aanbreken. Niet al leen, dat men een grpot aantal beunbazen kwijt raakt, doch ook het vergunningsrecht van f 250 zal velen den lust tot bloedar moedig winkolen benemen. Waardeloos Duitsch bankpapier. Herhaaldelijk wordt getracht roodge- stempelde, gedeprecieerdc Duitsche bank biljetten van 1000 in Nederland te plaat sen, onder voorspiegeling, dat ten aanzien van dit papier waarschijnlijk nog gunstige valorisatiebepalingen te wachten zullen Zijn. Naar aanleiding hiervan wordt raeége deeld dat het departement van financiën van officieele Duitsche zijde bericht heeft ontvangen, dat blijkens beslissing van liet Duitsclic „Reichsgericht" dc valorisatie van zoodanig bankpa,pier in laatste instan tie van do hand gewezen is. R. K. Bakkerspatroonsbond. In de aan de algemeene vergadering voorafgaande samenkomst van het cen traal bestuur, werden de aftredende leden van liet hoofdbestuur, de heer P. J. C. Pot en H. C. Mensink herkozen. Ruim 3 uur Donderdagnamiddag begon 'de negende algemeene jaarvergadering in het feestgebouw „St. Servaasklooster". Bondsvoorzitter Post opende de verga dering. Het jaarverslag van den secretaris dat A O T? Tf Ho-U niet opnieuw voorgelezen. De heer JanuB loofde de werkzaamheden van den secre taris, doch vond zijn optreden wel eens wat zelfstandig. Do heer Hendrix verze kerde in samenwerking met, zijn dage- lijksch bestuur te hebben gewerkt. Over 1925 bleek de hond aan inkomsten te hebben ontvangen f 5.576.39 en liet jaar to hebben gesloten met een saldo van f469.75 Vj, afgezien van de oude schulden, groot f 13.000. Voor 1927 worden de ontvangsten be groot op f 5000, de uitgaven eveneens op dit bedrag, waaronder f 2000 voor aflos sing. De post f 1000 voor propagandist 'die afgevoerd was, gaf aanleiding tot le vendige discussies, vooral wegens mede- 'decling van den heer Hendrix, klaarde bij afschaffing zijn functie neer te leggen, daar men dan de noodzakelijke hulp ontneemt. De volgende jaarvergadering znl den belegd in Alkmaar. Bij de bespreking der Arbeidswet, bleek dat er van de zijde van den neutralen bond nogal tegenwerking ondervonden werd» in zake de actie voor een begin-uu van vijf. Do heer Janus f Amsterdam) be pleitte pogingen om de grootwerkers voor de plannen van den bond te winnen. Zou den, zo .evenwel niet genegen zijn ons te helpen om het begin-uur van vijf te stel len, dan moesten wij ons terugtrekken uit het collectief contract. Vragen wij een drachtig met alle werkgevers dit vroe gere begin-uur, dan kunnen wij, de arbei dersbonden ten spijt, dit wel van do regee ring vei-krijgen. Bondsvoorzitter Post zegde nadere overweging dezer gedachte toe. Het, hoofdbestuurslid Mensink ried na Programma's voor Zondag 22 Augustus. Hilversum, 1050 M. 8.30—9.30 v.m. R. K. Morgenwijding. Mej. Fien Boele, alt. F. M. M. A. Bal, bariton, beiden te Amsterdam. Spreker: De heer G. Schouten, litt. student aan de universiteit van Utrecht, te Baara. Piano- begoleiding den heer Veen Jr. 1. Sei stille dëm Herrn, Mendelssohn-Bartholdy (alt). Litanei „Ruhe und Frieden allen See- len", Schubert (bariton). 3. Ave Maria, ,uzzi (alt). 4. Rede door den heer G. Schouten, over: Ons genadeleven. 5. Ave Maria Jungfrau mild, Schubert (bariton), j. Gebet, Hiller (alt). 7. Recitatief en aria no. 5 „Die Schöpfung", Haydn (bariton). 10.v.m. Dienst in de Ned Herv. Kerk te Bussum. 3.Kurkausui (zending. Matinee on der leiding van Ignaz Neumark. Soliste: Helène Zimmermanji, piano. 1. Gluck: Ouverture „Iphigenie in Aulis". 2. Mo zart: Klavierlconzert A-dur (allegro, an dante, presto), (piano). Pauze. 3. Liszt: Polonaise E-dur. 4a. Jarnefeldt: Gerceuse. Sibelius: Valse friste. 5. Strauss: Zwei Militair-Marsche. 7.V. P. R. O.-omroep. 8.Persberichten en sportuitslagen. 8.15 n.m. Kurhausuitzending. Solisten- concert onder leiding van Prof. G. Schnéevoigt. Soliste: Birgit Engel], zang. 1. Brahms: Academische Fest-ouverture. Haydn: Symphonie concertante, voor viool, cello, hobo, fagot en orkest (allegro, andante, allegro con spirito). Solisten: Sam Su aap, Chr. a Islerdaeb J. H. 'Sto- Jyn en J. Poons. 3. Mozart: Aria „Che 3ni scordi di te" (zang). Met obligaat-piano Louis Schnitzler. Pauze. 4. Tschaikowsky: Suite du ballet „Casse Noisette" (Ouver ture miniaturc-Marscho-Danse de-la fee dragee-Danso russo (Trépak). Danse ara- he, Danse cbinoise, Danse des mirlitons. Valse des fleurs). 5. Liederen met piano begeleiding. a Wolf: Die ihr schwebet. b. Wolf: Frühling liber's Jakr. c. Wolf: Die Sprödc. d. Strauss: Schlagende tterzen, e. Strauss: Schlochtes Weiter (zang met pianobegeleiding). 6. Elgar: Confrasto (The gavotte a.d. 17001900). Daventry, 1600 M. 3.50 Concert. M. Nevada, sopraan. Leoni, tenor. H. Williams, bariton, Harrison, cello. Rapellnikof, piano, Cowl, actrice. 5.456.05 Twee scènes uit „Paolo and Francesca", tragedie in 4 acten van Phillips. 8.20 Orgelconcert. 8.35 Kerkdienst (in do Studio). 9.05 Orgelconcert (vervolg). 9.15 Causerie: Papworth village settle ment. 9.20 Weerbericht, nieuws. 9.3510.50 Licht orkestconcert. Orkest en G. Parker, bariton. „n a. a j o-r a r s", iroo i»r. I.05 Concert door het orkest Gayina. 8.50 Concert. Dansmuziek. Königswusterhausen, 1300 M. II.501.10 Concert door blaasorkest. 8.50 Concert. L. Fuldauer, sopraan. M. Rostal, viool. Th. Demetriescu, piano. G. Piatigorsky, cello. 10.5012.20 Dansmuziek. Brussel, 486 M. Antwerpen, 265 M. 8.35 Galaconcert. Werken van Debussy. 10.20 Nieuwsberichten. Münster, 410 M. 9.2010.20 Orkestconcert. 11.201.20 Vocaal concert. Zangkoor. 3.35 Madchenkranzchen. 4.20 Zither-concert. 6.20—G.40, 6.50—7.05, 7.20—7.50, 7.50 8.20 Lozingen. 8.20 Humoristische plat-Duitsclie voor drachten. 8.50 Declamatie;, Die Heide. 10.2011.20 Vroolijk orkestconcert. Programma's voor Maandag 23 Augustus. Hilversum 1050 M. 12.Politieberichten. 5.006.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.157.45 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest. Joh. Ripken, clarinet. 7.Politieberichten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 Haagsche avond. Gemengd koor Onder Ons", Eerevoorz. E. C. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. Dir. Jacob HaineL Harmonie „Mayerbeer", Dir. A. Bielen. Mandolinegezelschap „Onder Ons" Dir. W. Buitenveld. De Tolc hand (jazz band), leider: Joan Douwes. Lucien, hu morist. Daventry, 1600 M. 11.201.20 Het radiokwarlet en solis ten (sopraan, bariton, piano). 1.202.20 Lunchmuziek, 4.20 Scènes van „Cranford", en „The story of Oatlands palace." 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte orkestmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.45 Piano-composities van Brahms. 8.Lezing: By motor tractor across the Himalaya. 8.20 „The sea affair and Harry Binns", le deel „The merchant seamen." 8.35 Pianoductten. 8.50 Werken van Roger Quilter door orkest en M. Raphael, bariton. 9.50 Weerbericht, nieuws. 10.20 „Ghostly fingers" (deel en 2), mysterie radio-stuk van H. Chamberlain. 11,2012.20 Dansmuziek. R a d i o-P a r i s 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano viool cello). 5.05 Concert. Orkest Malsang en solis ten. 8.50 Concert. Königswusterhausen 1300 M. 8.50 Concert. Orkest cn E. Prill, fluit. A. Linde, cembalo. S. Mcyen, sopraan. Brussel 486 M. Antwerpen 265 M. 8.20 Orkestconcert. 9.5010.20 „La paix cbez spi", come- die in 1 acte. Münster, 410 M. I.352.50 Marschmuziek door orkest. 4.20 Radiopraatje. 4.500.20 Werken van Gustav Mahler. 6.20—6.50, 6.50—7.10, 7.10—7.40, 7.40 -8.00, 8.20—8.50 Lezingen. 8.50 Concert door het Essener trio. II20J130 Liedjes bij de luit KATHOLIEKE RADIO-OMROEP. terstond de ontvangst en betalingskwes ties regelt. Dat hier op ons kantoor nog een flinke jongeman halve dagen admi- nistratiewerk verricht, en dat ik zelf iederen dag tot minstens twee uur voor den K.R.O. bezig ben. Onbegrijpelijk is het voor de buitenstaanders, hoeveel corres pondentie we te verwerken hebben, en wij zouden onze briefschrijvers en -schrijf sters wel willen verzoeken, als zij om in lichtingen vragen een postzegel voor anfc- wooi-d er bij te voegen. Want onze reke ning wijst na enkelen maanden van hefc bedrijf een kapitaal aan van ppstzegelgel- den. Ik vind hefc heerlijk dat de men- schen zoo ongeduldig zijn dat is een bewijs van opgewekt leven in de Katho lieke radiobeweging, maar niet de wijs heid verliezen, dames en heeren, alles komt goed, verlf-ouwt daarop. En nu wat over den „R. K. Radio-Gids", 't Is curieus, maar zoowat alle klachten komen terecht aan een verkeerd kantoor, wanfc dat is niet Spuistraat 12 maar op de Heerengracht 253. De K.R.O. heeft noch redactioneel, noch finaütieel, noch technisch iets met. den R. K. Badïogids uit te staan. De hoofdredacteur was zoo goed en voelde zooveel voor deu K.R.O., dat hij op ons verzoek: „Zou U de leden van den K.R.O. nu ook Uw 4-daagseh num mer niet gratis zenden, gelijk u hefc zendt aan de R. K. Radiovereenigineen?" onmid dellijk daartoe overging. Hij heeft het enkele maanden gratis verzonden maar toen hij vróeg om het wekelijks program ma, dat men er bij wilde, te betalen met f 3.50 per jaar, gaven daar ma,ar weinigen aan gehoor. Maar bedenk toch eens, Ka tholieke luisteraars, dat liet onmogelijk is voor den R. K. Radiogids te bliiven be staan. als U alles maar grafcis wilt heb ben. De zaalc is nu zoo geregeld: met het nieuwe seizoen (half September) ver schijnt de Gids iedere week in het uitge breide formaat van wat tot heden de veertiendaagsche was, met iedere week ook volledig programma. Ook zullen daar in worden opgenomen artikelen speciaal voor luisteraars, die nu tot amateur ge rekend worden, den tekst der liederen, welke de K. R. O. uitzend, en de portret ten der dames en heeren sore.kers, musici en zangers, zoorlat ieder K, R O.-lid met deze uitgave volkomen kan volstaan. Voor die w c k e 1 ij k s c h e volle d i g e uit gave wordt slechts f 3.50 per jaar ge vraagd. Vergelijk nu deze abonnements prijs eeus met de. andere en maak dan uw gevolgtrekking. Welke1? Deze, dat alle Katholieke luisteraars voor half Sep tember zich nog ahonneeren op den ..Gids". Maar niet Spuistraat 12 maar Heerengracht, 253 te 'Amsterdam. Als al len hefc doen zullen er geen klachten meer zijn en zal de redactie en administratie van den R. K. Radiogids aan alle rede lijke verlangens kunnen voldoen. Maar als het sommigen dan nog niet naar den zin gaat, laten ze dan mede helpen opbou wen en vooral hun misnoegen niet uiten aan ons bureau in de Spuistraat 12 want waarlijk wij hebben bet al druk genoeg met onze ontevredenen en belangstel lenden te woord te staan. Wij bezwijken er anders onder. Van alle kanten bereiken ons vooral in de laatste dagen berichten van ongeduldi ge leden van den K.R.O., dat zij bij opga ve van hun naam toetreden tot den Katho lieken Omroep, verzenden van hun jaar- lijksche bijdrage, niet spoedig genoeg de vermelding van ontvangst en kaart toege zonden krijgen. Zij vergeten, dat in de maand Augustus zeer velen vooral te Am sterdam met hun huisgezin uit de stad zijn cn de loopende zaken zich niet zoo gemakkelijk en spoedig afwikkelen als an ders. Laat mij die ongeduldige menschen eens niededeelen, dat onze secretaris (wie hem kennen weten wat ijverig en accuraat man hij is) twee volle dagen van de week met mij de correspondentie voert en do overige vier dagen op reis is om leden voor den K.R.O. te werven, propagandis ten aan te stellen en te bezoeken, busjes te plaatsen. Dat onze penningmeester een zijner bedienden speciaal belast heeft- met de finantieele zorgen van den K.R.O., en deze' zijn jaarlijksche vacantie aan 't ge nieten is, doch bij zijn thuiskomst weer L. P. PERQUIN. Voorzitter K.R.O, LIJN- EN RADIO-FOTOGRAFIE. Een van de attracties van den Radio salon in Scheven!ngen was het overbren gen van teekeningen per lijn, met een systeem dal ook toegepast kan worden hij rad i O-overbrenging. Het zend- en ontvangtoestel was ver vaardigd door den heer G. J. Eschauzier, een bekend Haagsch radio-amateur, die met zijn demonstraties veel succes oogst te. Het door hem gebruikte systeem komt nagenoeg geheel overeen met dat van Ca- selli, die in 1856 het eerste toestel ver vaardigde voor de overbrenging van tee keningen. Het apparaat bestond uit een cylinder, bedekt met tinblad, waarop de teekening met isoleerende inkt gemaakt was. Op den ronddraai enden cylinder rust een contactpen, die door middel van een transporlschroeï zeer langzaam over de teekening op het tinblad schoof en ten slotte het, gekeele beeld had afgezocht. j Waar het contact op de isoleerende inkt komt, wordt de kring onderbroken en de aldus ontstane stroonistooten via telegraaf lijnen overgebracht naar het ontvangtoe stel. Door een eleclro-choruiscke werking worden de stroonistooten hier weer omge zet in lijnen (een soort pool-rcagecrpa- pier werd gebruikt), die met elkaar de oorspronkelijke teekening vormen. De cy linders van zender en ontvanger zijn bék den van gelijke afmetingen en loopen vol komen synchroon. Het verschil tusschen het systeem van Caselli en 't toestel van den heer Eschauzier is in den zender ge legen. ïnplpats van tinblad cn isoleerende inkt gebruikte hij geleidende inkt op een niet-geleidende stof. Hoewel de stroonistooten hier langs lij nen naar 't ontvangtoestel werden ge bracht, is het ook mogelijk ze langs draad- loozen weg voort te planten. Ten tijde van Caselli dacht men nog niet aan radio, en konden vanzelfsprekend hiermede geen proeven gedaan worden. De meeste lijn-: systemen laten zich ook bij de radio loe passen. Zoolang het gaat om alleen zwarte lij nen over te brengen, is 't al heel eenvou dig. Bij het overbrengen van foto's moe ien er tinton overgebracht worden, welke in „diepte" varieeren. Hel gaat hierbij! ook om stroonistooten, doch van varieeren- de intensiteit. Een ideale foto, dus een duidelijk gelij kend beeld, kan men 011 der verdoelen in 120 punten van verschillende „diepte" per strekkende c.M., of 14400 per c.M.2, Men bezie maar eens een foto onder een sterk vergrootglas, Bij een couranlenfoto komt dit nog beter uit. Set is echter niet bepaald noodzakelijk ieder punt over le brengen; oen goed gelijkend beeld is reeds uit veel minder elementen samen te stel len. De beste foto, welke met een systeem, dat 't beeld in lijnen reproduceert, overge bracht kan worden, beslaat uit 120 lijnen parallel geteekend per c.M. Iedere lijn va rieert in diepte naar de punten waaruit zij is opgebouwd. Indien er inplaats van 120 lijnen 30 per c.M. gaan, is de diepte van elk punt op een lijn het gemiddelde van 4 punten naast elkaar. Ook dan nog is de foto goed gelijkend, hoewel minder scherp. Reeds in 1907 bracht men aldus foto's per tele graaflijn over. Willoughby Smith ontdekte in 1873 dat selenium onder den invloed van licht van electrischen weerstand verandert en gal' hiermede het middel aan de hand lichtvariaties in stroomvarialies om zetten, wat bij radiofotografie juist 1100- dig is. Nadat Senleccj in 1878 een vergeéfsehe poging had gedaan om seleniumcellen toe te passen, maakte Perosino in 1879 ge bruik van een -seleniumcel, waar bij ach tereenvolgens verschillende gedeelten vab do foto tegenover opstelde. De ontvangst geschiedde weder langs electro-chemischen weg op een ronddraai enden cylinder. Do reproductie was nog zeer gebrekkig. In den loop der jaren deden nog tal van go- lcerden onderzoekingen op dit gebied, fcoA in 1904 Prof. Kom in München over eeii' afstand van 750 K.M. een foto overbracht. Hij paste ook seleniumcellen toe, cn zijn systeem diende tol grondslag voor 'latera onderzoekingen en verbeteringen. (Wordt vervolg,-' a fiè'H Wensctsft U een roecl Raujc^terestteBI Wemilt 61 ftoi obig. Grootsie sorteering Onrierdeelen, etc, Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalojus, 11901 v.h. GE ERA ERTS-REUTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 1311 in zake wetswijziging, ook steun bij de ar- fceidersafgevaardigden te zoeken. Van de afd. Rotterdam was een voor stel ingekomen tot het aanstellen van een rechtskundigen secretaris. De vertegen woordiger van Rotterdam, de heer van Haasteren, motiveerde dit voorstel nader: een rechtskundig secretaris geeft meer cachet aan de organisatie, ook ziet zoo iemand sommige dingen scherper. Wan neer later financiën dit toelaten, zou spr. gaarne ingevoerd zien. Do heer Hendrix beval een rechtskun dig medewerker aan. Voor het secreta riaat zelf lijkt hem dit minder noodig. Hij wil dus eer een adviseur in sanffemverking met andere organisaties. De heer Janus bepleitte aansluiting bij de organisaties. H^t voorstel Rotterdam werd aangeno men met de stemmen van Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Maastricht en Breda voor, cn die der afd. ^en Bosch en Hoens- broek tegen. Bondsvoorzitter Post memoreerde liet komende 10-jarig inbiloum van den bond, spreekt het slotwoord en sluitde Verga dering met den Christelijken groet. De ex-keizer weer hersteld. Naar aanleiding van dc geruchten, die in buitenlandsche bladen schijnen te loo pen, dat de ex-keizer tijdens zijn jongste onderhoud met minister Kan verzocht zou hebben naar een streek met milder kli maat te mogen vertrekken, hebben wij ge tracht nadere inlichtingen daaromtrent te verkrijgen. Nocli op liet Departement van Binn'enhindsche Zaken, noch op het Depar tement van Buitenlandsche Zaken kon mei ons inlichten. Bovendien is minister Kan tot a.S'. Maandag afwezig. Evenwel acht to men het uitgesloten, dat een dergelijk ver zoek zou zijn gedaan. Omtrent den gezondheidstoestand van den ex-keizer vernemen wij. nader, dat de „Heer Van Doorn", die de vorige week een lichte verkoudheid had opgeloopen, weder om geheel hersteld is. Gistermorgen deed de ex-keizer, als gewoonlijk, zijn wande ling door het dorp. Ook zijn bezigheden in den tuin heeft hij hervat. „Tel." hij, ovenals zij, meer noodig had dan de nacht hem kon geven. Ze kon naar buiten kijken zonder gevaar van gezien te wor den: van buitenaf was haar vaam maar oen donker gat in den muur. Hij bleef een oogenblik staan en slenterde toen over hefc bedauwde grasveld. En terwijl bij zoo wan- deldo naar do rivier hoorde zij hem zacht jes het lied fluiten dat hij verleden jaar gezongen had met begeleiding van zijn gi taar „Zie hier voor mij den wagen der liefde" Joyce lag lang wakker, nadat zo naar bed was gegaan; ze wentelde zich niet om on om en verlangde zelfs niet naar den slaap, maar bleef heel rustig liggen met wijdopen oogen. Het leek haar of ze heclo- maal niet dacht; er was niets dat haar .wakker moest houden ze leefde alleen snaar en haalde adem en voelde zich ver bondon met den lentenacht^ Maar het leek wel alsof zo voor vannacht eigenlijk nooit levend was geweest. Soms sluimerde ze eventjes en droomde dan; maar dat duurde •nooit langer dan enkele oogenblikken. Ze lioorde eerf torenklok dichtbij de heele en lialve uren slaan, die Tieel vlug voorbijgin gen', de oen slag op den anderen. Naast haar toilettafel kwam er een heel zwak licht 'door het raam, Waarvan de jalousie iiiefc neer wa$ gelaten; het was maar het zwakke licht van de sterren; heel haar kamer was gehuld in een zachte duisternis. Toen hoorde ze een keer de klok niet slaan; en toen ze wakker werd was het licht in haar kamer veranderd. De zwakko schijn bij het raam was sterker geworden, cn de toillettafel was duidelijk zichtbaar. Toen hoorde ze buiten het eerste gesjirp van een vogel en het licht, werd sterker, een kleurloos licht, niets dan een mengsel van blank licht en duisternis. Er lieten zich nu meer vogels hooren en een wind je bewoog een tak van de klimplanten voor baar raam. Toen kwam er kleur aan het licht; ze raadde dat er in het Oosten wolkjes hingen die hefc morgenlicht opvin gen!. Joyce stond op en ging naar het raam en de zonsopgang wenkte haar naar bui ten. De boodschap die de nacht voor haar in had schijnen te houden, was overgedra gen aan den dageraad. IJr was nu zeker iets dat haar riep. Ze kleedde zich vlug in een oud kostuum, waarin ze gewoonlijk ging varen en ging stilletjes den overloop over en de trappen af. Beneden aan den trap lag Huz te slapen, maar hij werd Wakker, toen hij haar hoorde en vond het noodig om haar met een vroolijk geblaf te begroeten. Hij vond het een uitstekend plan om naar' buiten te gaan. Ze ging over het grasveld met haar hond, want de rivier scheen te wenken en' wilde in haar kano stappen, maar dan zou ze Huz achter moeten laten. Ze had Huz wel niet noodig, maar Huz haar wel, en ze stapte in dc boot, hefc verbijsterde slacht offer van Charles' onkunde, en/ duwde af. Het, lawaai van de waterkeering was hefc dat, of was het, iets anders dat, met de wa terkeering in verband stond? gaf haai de richting aan en ze gleed weg tegen stroom in. Hefc was nog niet het uur van den zonsopgang; voor de zon kwam zou ze aan de waterkeering zijn. Een paar minuten eerder was ook Char les ontwaakt. Ook hij had weinig geslapen en hij ontwaakte plotseling. Het was alsof een of ander geluid hem gewekt, had, het sluiten van een deur misschien, of het blaf fen van een hond. Het vroege licht dat den zonsopgang voorafging drong door tot in zijn kamer en hij stond op om dc jalou sie op te trekken. De tooverkrachfc van hét uur, de morgenwind, het sjirpen van vo gels, nam zijn aandacht gevangen. En hel derder dan de naderende dageraad kwam alles in zijn gedachten terug, wat hem de zen nacht wakker had gehouden. De slaap was nu weer ver weg en de morgen Wenkte. Hij kleedde zich aan en ging naar buiten Hij was van plan om in hefc geheim met de boot te gaan worstelen om Joyce te ver rassen met een geheimzinnig verworven handigheid. En toen zag hij plotseling dat iemand voor hem over hefc gras had geloo- pen, want de dauw was er af en zijn hart sprong in. hem op. Was het mogelijk dat zij daar al langs was gekomen? Zouden zij elkaar ontmoeten zijn hart klopte in zijn eel in dit parellichte en heilige uur, als alleen de vogels wakker zijn? Dc zon was nog niet op; zou deze dag mis schien tegelijk komen met den anderen dag die zijn hart begeerde? Maar waar was ze heen gegaan, waar moest hij haar zoeken, waar zou hij haar vinden? De boot was weg; de kano lag te schom melen. Moest hij naar links of naar rechts? Strooma f of stroomop? Het geluid van de waterkeering besliste dat of iets anders, iets dat zij had achtergelaten om hem te leiden. Het eerste vogelgcsjirp ging over in ge fluit; op do gladde rivier begon een blau we weerkaatsing de grauwe staalkleur te vervangen en de wilgeblaren trilden in den morgenwind. Hij merkte 'fc nauwelijks, ter wijl hij al pagaaiend den loop van het wa ter volgde. Het geluid van de waterkee ring werd duidelijker, hij draaide om de laatste bocht en op de landpunt, waar een jaar geleden zijn tent had gestaan, s'md Joyce. Ze had zooeven haar boot vastgemaakt aan den kant en stond to kijken naar de waterkeering. Huz was bij haar, en toen hij het geluid van het pagaaien hoorde, keerde hij zich om en wuifde een welkomst groet met zijn staart, die teggn den rok van Joyce sloeg. Toen keerde ook zij zich om en ze zag hem. Maar ze verwelkomde hem niet en ook hij zei niets. Zwijgend liet hij de kano vastloopcn in den zachten grond neven de boot en hij stapte aan wal. Hij had zijn jas in de kano laten liggen en kwam naar haar toe, met zijn mouwen tot den elleboog opgestroopt. Ze keek hem aan, nog zwijgend, maai haar wezen drong in hem door; cn zijn eigen leven, zijn eigen bestaan en wezen, scheen heelemaal uit hem weg te vloeien, Hij was alleen maar bewust van haar. „Het moest zoo zijn," zei hij„Joyce! Joyce!" Ze antwoordde nog ïyct, maar boog, een beetje bevend, naar hem toe, zooals een jonge boom buigt voor den wind. Toen scheidden zich haar lippen vaneen. .,Oh. Charles!" zei zc.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 12