Stóat aan de SPITS J. C. v. d. STEEN Co. niet spreken, om de doodeenvoudige reden, dat er niets maar dan ook niets van terecht is gekomen. Alleen werd hierdoor bereikt, dat de troep nog meer vermoeid geraakte. Nu de terugtocht. Deze deed ons terug denken aan den uittocht- der Belgische vluchtelingen in 1914. Men begon om 7 uur morgens en om ongeveer 3.30 uur n.m. kwam do troep te Maastricht aan (9 uur voor pl.m. 30 K.M.), alzoo 31/3 K.M. per uur). Dit alles geschieddo in zeer bergach tig terrein, bij hoogc temperatuur, terwijl het grootsto gedeelte, z.g. voorgcocfendcn, slechts enkele weken onder de wapenen was. De sergeant-ziekenverpleger, die do oefe ning had meegemaakt, had zooveel voeten te verbinden, dat hij verbandmiddelen te kort kwam. Men deelde ons mede, dat hij te Heerlen nieuwen voorraad heeft moeten koopen. Het resultaat van deze oefening? Mo menteel nog 3 sergeanten-titulair en 1 dienstplichtig soldaat ter verpleging opge nomen in 't burger-ziekenhuis te Maas tricht (kosten pl.m. f 3.87 y, per dag en per man), pl.m. 12 dienstplichtigen ter verple ging opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Bijna allen wegens gebroken middenvoetsbeentjes. Eén der te Maas tricht opgenomen patiënten is inmiddels geopereerd. AJs men nu weet, dat op last van den in specteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht het vorige jaar ook een onderzoek is ingesteld naar het veelvuldig voorkomen van gebroken middenvoetsbeen tjes in verband met to zware oefeningen, dan vragen wij ons af: hoe lang nog? Bedoelde hoofdinstructeur zal vermoede lijk met ingang van 1 October luitenant kolonel worden te Amersfoort. Naar do „Tel." verneemt zal in de Ka mer worden geïnterpelleerd, opdat het voortaan onmogelijk worde, dergelijke mnrschen te commandceren. Wat kader en officieren er van zeggert. Het Dep. van Oorlog vraagt rapport. Gisteren hebben wij, aldus wordt nader aan do „Tel." bericht, in Vcnlo en Maas tricht gesproken met een zevental militai ren, voorgeoefenden, sergeants en officie ren, welke aan den beruchten marsch van Maastricht naar Heerlerheide hebben deel genomen. Dozen, waarvan enkelen reeds jarenlang in militairen djenst zijn, verklaarden ons unaniem „dat het uitschrijven van dezen marsch een beulenwerk geweest is, en zeer zeker niet zou zijn toegelaten, wanneer overste Okhsendorf, de garnizoenscomman dant, niet op dienstreis was geweest." Thans had majoor Froeling, de waarne mende garnizoenscommandant, de vrije hand en was in de gelegenheid den marsch door te zetten. Zooals reeds gemeld zou oorspronkelijk een gemeenschappelijke oefening met het 2do en 17de regiment worden gehouden. Do betrokken commandanten te Yenlo weigerden echter zoo deelde men ons mode aan .deze zware oefening deel te nemen, waarop majoor Froeling een oefe ning van dezelfde zwaarte uitschreef. Hij zelf heeft den marsch niet meegemaakt. De leiding had hij overgedragen aan ka pitein Veenbaas, die tijdens den marsch de manschappen nog zooveel mogelijk rust gegeven heeft. Het bedroevende resultaat is reeds me degedeeld. Het derde deel van de deelne mers kwam op het ziekenrapport. Dit wa ren niet alleen voor-geocfenden, doch ook militairen, die reeds geruimen tijd in dienst waren. Onmiddellijk nadat in de bladen melding van het voorgevallene is gemaakt, heeft de waarnemende brigade-commandant, luit.- kolonel Meys, zich om inlichtingen tot den garnizoenscommandant gewend. Thans is ook door liet departement van Oorlog om inlichtingen verzocht, terwijl de inspecteur van den Geneeskundigen Dienst dezer dagen ter plaatse een onderzoek zal instellen. Bereids is een uitgebreid rapport, dat samengesteld is door den officier van ge zondheid, die de betrokkenen behandelde opgezonden. DE REIZIGERS KUNNEN WEL WACHTEN... Bij de Nederlandseho Spoorwegen ia aan het personeel op do stations de vol- gendo instructie verstrekt: „Op dagen van overdruk verkeer zooals thans des Zaterdags moet ver traging bestreden worden o.a. door niet te spoedig over te gaan tot vertraging ge vende trein verster king en door in geen goval tot overbelasting van treinen te be slui ten, Op deze dagen moet niet lot onvoorzie ne treinvers ter king worden overgegaan, indien daardoor belangrijke treinvertra- ging zou ontstaan; desnoods zal een aan tal reizigers met staanplaatsen genoegen moeten nemen, terwijl zoo noodig kan worden overwogen eenige reizigers tot een volgenden trein achter te houden. De afsluiting der Zuiderzee. Oprichting van een maatschappij tot uitvoering der werken. Men schrijft ons:' Al is het dezer dagen verschenen bericht uit Wieringen omtrent het voornemen tot onderhandsche aanbesteding van een deel der Zuiderzeewerken aan een door een .viertal groote aannemingsfirma's op te richten Naamlooze Vennootschap niet in allen deele juist, in hoofdzaak komt het toch met de te dezer zake door den Minis ter van Waterstaat genomen beslissing «Overeen. Inderdaad is dezer dagen een Naaml. Vennootschap opgericht onder den naam t'aatschappij tot uitvoering van Zuiderzee- erken, aan welke deelnamen de Holland- 1 Bche Aanncmings-Maatscliappij te 's-Gra- venhage, de Hollandsche Maatschappij voor Aannemingen (voorheen de firma van Hattum en Blankevoort) te Beverwijk, do heer L. Volker Azn. te Sliedrecht en de heer A. Bos Pzn. te Dordrecht. Met deze vennootschap bestaat overeenstemming omtrent een regeling, waarbij haar wordt opgedragen het maken van den afsluitdijk der Zuiderzee tusschen Wieringen en de Friesche kust, met de daarin gelegen slui zen en andere kunstwerken en van den dijk van de Wieringermeer tusschen Wierin gen 'en Medemblik, zoomede van den bij Andijk aan tc leggen proefpolder cn wel op dezen voet, dat achtereenvolgens voor de uitvoering der verschillende werken af zonderlijke aannemingsovercenkomslen zullen worden gesloten volgens door den Minister van Waterstaat goedgekeurde be- Btekkcn en dat het Bijk in beperkte mate in do winst, alsmede in het cvcntueele verlies der N.V. zal deelen. Buiten deze overeenkomst blijven intus- schcn een aantal in verband met de afslui ting der Zuiderzee pn do indijking en droogmaking der Wieringermeer uit te voeren belangrijke werken, als bijv. het verhoogen en verzwaren van de Friesclio en Noord-Hollandschc zeedijken, hot ma ken van den dijk langs het boezemmeer be zuiden den afsluitdijk door liet AmstcL dicp en van liet af waterings- en scheep vaartkanaal langs de Noord-Hollandsehe kust en alle voor de verkaveling van de Wieringermeer uit te voeren wer ken, al welke werken op de gewone wijze zullen worden aanbesteed, terwijl voorts aan den minister van Waterstaat de bevoegdheid is voorbehouden om te vor deren dat de bouw der kunstwerken in den afsluitdijk door de N.V. onder zijn goedkeuring in het openbaar of onder hands zal worden aanbesteed, in welk ge val deze voot_ haar bemoeiingen terzake geen andere vergoeding zal ontvangen dan do eventueel door haar gemaakte kosten Voor de Nederlandsche aannemers, die niet in de N.V. zijn opgenomei), zal er dus bij de uitvoering der Zuiderzeewerken nog werk genoeg overblijven, en de over eenkomst beeft dan ook alleen ten doel om, voordat wordt aangevangen met de werken, waarop het in do eerste plaats aankomt en waarbij de grootste risico zijn te verwachten, n.l. de"Afsluiting der Zuider zeo cn de mogelijke zekerheid te verkrij gen, dat tot aan dé geheele voltooiing daarvan over goede aannemcrshulp en vol doend materieel zal kunnen worden be schikt. In afwachting van de afwerking der nog nöodige formaliteiten van de overeen komst, hebben de deelnemers reeds een begin gemaakt met den aanleg van den proefnolder bij Andijk. volgens een door de directie der Zuiderzeewerken onder goedkeuring van den Minister met hen daaromtrent getroffen regeling. Het is toch noodig, dat deze proefpolder zoo .tijdig gereed zal kómen, dat reeds in den zomer valt 1927 niet de daarin te nemen proeven betreffende de ontziltihg cn bet in cultuur brengen van den drooggeleg- den zeebodem kunnen worden begonnen; Strijd om de loco-burgemeestersplaats. Do burgemeester van Kerkrade, de lieer Habets, <lie van 5 dezer tot het einde der maand, -wegens verlof afwezig is. wordt vervangen door den oudsten wethouder, den heer Limpens, die door liet dagelijksch bestuur op 13 Sept. 1923 als loco-burge meester werd aangewezen, welk besluit door den commissaris der Koningin werd goedgekeurd. De secretaris, die sinds eeni ge weken afwezig is wegens ziekteverlof, wordt vervangen door den heer Van Vlok- hoven, in dien zin, dat hij alleen de stuk ken tcekont, terwijl de heer Van Leeuwen (commies) aanwezig is in de vergaderingen van B. en W. Daarom stelde een der wethouders in de- li Augustus j.l. gehouden vergadering van B. en W. voor bij den commissaris der Ko ningin te protesteeren tegen het met ver lof gaan van den burgemeester, tijdens de ziekte van den secretaris. Dit voorstel werd aangenomen. De loco-burgemeester had den 12 dezer een onderhoud met den commissaris der Koningin. In de vergade ring van B. en W. van den volgenden dag stelde een der wethouders voor, wethouder Koeken te benoemen als loco-burgemees ter, hetgeen werd aangenomen met drie stemmen. Wethouder Limpens deelde me de, dit besluit niet te zullen uitvoeren, doch vernietiging daarvan bij de Kroon aan te vragen. Laatstgenoemde wethouder had nog dienzelfden dag een telefonisch onder houd met den commissaris der Koningin, terwijl de drie andere wethouders zich ook in verbinding stelden met do provinciale griffie. Wethouder Limpens fungeert nog steeds als loco-burgemeester. Hif heeft gemeend niet te moeten ingaan op het verzoek der drie wethouders om een raadsvergadering te beleggen. De rioolwaterafvoer van Groningen. Naar aanleiding van het bericht der „Prov. Gron. Grt." schrijft het „Gron. Dagbl." dat onjuist is de bewering als zou hot gemeentebestuur van Gróhingen verzuimd hebben toestemming te vragen voor do afvloeiing aan Ged. Staten: onjuist is do mededeeling, dat Ged. Sla- ten zouden hebben geweigerd toestemming to geven voor den aanleg van de perslei ding; onjuist is de voorstelling als zou de rioolwaterafvoer naar Delfzijl onmogelijk zijn wegens de bezwaren van Ged. Sta ten; onjuist is in haar wezen do geheele be schouwing, volgens welke het heele rio- leeringsplan nu op .losse schroeven staat. Immers: het nuchtere feit is, dat Ged. Stalen hun toestemming voor het leggen van de persleiding tot Delfzijl reeds heb ben; gegeven, doch alleen B. en W. van Groningen het kiezen van een andere uit mondingsplaats aldaar in overweging ge ven. Dit zal 't millioenenplan met 2 a 3 ton bezwaren, maar overigens het project in geen enkel opzicht bemoeilijken. Het plan zal dus niet in duigen vallen, maar 6lechfs iets gewijzigd moeten worden. Ex-Keizer Wilhelm ernstig ziek? Zooals wij reeds berichtten, is ex-keizer Wilhelm sedert eenige dagen lijdende aan griep. De „Chicago Tribune" meldt thans, dat de toestand van den ex-keizer zeer ernstig is geworden en dat, indien over brenging nog mogelijk is, minister Kan zal trachten do reis naar een zachter kli maat mogelijk te maken. Daar het gisteravond niet moer mogelijk was bevestiging van dit gerucht te "^er- krijgen, publiceeren wij het bericht van do „Chicago Tribune" onder alle voorbe houd. „Tel." Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Verdronken. Woensdagmiddag is in de Willens te Gouda, met zijn fiets te water geraakt en verdronken de ongeveer 13-jarige zoon var, den iieer Schoonderwoerd aldaar woon achtig. Woensdag had te Oss de dekknecht Akkermans uit KeTkdriel, werkzaam bij de stoombootonderneming H. Jansen te Lith het ongeluk bij het afstooten van de boot „Herman" overboord te vallen. Direct werden alle pogingen in het werk gesteld om den man te redden echter zonder resul taat. Hij was 27 jaar, gehuwd en vader van één kind. Auto van den dijk. Te Streefkerk fietsten gisterenmiddag om 12 uur een man en een vrouw, die ieder een kind achterop de fiets meevoerden, in de richting van Rotterdam. Door een ach terop rijdende auto werd de vrouw zenuw achtig en hield niet rechts. Dc auto week uit, doch reed toen van den dijk af en ging over den kop en ligt nu onderaan den dijkberm. Dc inzittenden waren dr.. van de Vuursl de Vries, zijn dochter en zijn nichtje. Zij vielen uit den auto. Het nichtje kreeg een verstuikten pols, terwijl hij den dokter de arm uit de kom was geschoten en hij even eens waarschijnlijk eenige ribben gebroken beeft. De dochter werd bewusteloos opge nomen cn per ziekenauto naar het diacc- nessenhuis te Rotterdam vervoerd. Oplichtster gearresteerd. Te Venlo is een geslepen oplichtster Mar. garotha Jonotto Wed. Michel wonende to Kattowitz (Polen) m hechtenis genomen. Onder den «naam van Frau Rompel en on der dien van Ida Mastalerz lichtte zij te Venlo meerdere personen op voor bedui dende bedragen. Zij vertelde dat zij wedu we was van een Piiitsch officier, die door een Graaf overreden werd en van wien zij 100.000 mark als schadeloosstelling kreeg. In Sittard heelt zij eveneens een zestal personen opgelicht en te Rotterdam poog de zij een partij bloemkool ter waarde van 2000 machtig te worden wat door een toeval mislukte. Zij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Verduistering. Wegens verduistering van een bedrag van 1000 ten nadeele van zijn patroon is te Groningen aangehouden de 27-jarige boekhouder G. W. Gearresteerd. Toen de familie G. aan den Duinlustweg te Bloemendaal het avondeten gebruikte bemerkte een 13-jarig meisje een persoon, die met een fiets op zijn rug aan de voor zijde, waar een groentenkeldcr en tevens een bergplaats is, de woning verliet. Het meisje waarschuwde de dienstbode, die den dief achterna snelde en de fiets, die van een slot voorzien was, waarom de man het rijwiel niet kon rijden, vastpakte. De man rukte zich los en snelde de duinen in. De motorbrigade der politie ging er nu op uit en stelde zich in verbinding met twee jachtopzieners, die den dief arresteer den. Het was de 23-jarige P. J. R. uil Haarlera, die ook van vorige diefstallen verdacht wordt. Hij zal voor den officier van Justitie te Haarlem worden geleid. De verdwenen bruidegom. Volgens afspraak zou te Nieuwer Am- stel voor den ambtenaar van den Burger lijken Stand eeu huwelijk worden voltrok ken tusschen een 24-jarigen jongeman uit O. Amslel en zijn daar wonende bruid. Het bruidspaar verscheen evenwel niet. Nader werd vernomen, dat de bruidegom daags te voren het ouderlijk huis had verlaten, ach terlatende een briefje dat hij van liet huwe lijk afzag en dat, wanneer zij dit lazen, hij wel niet meer in het land dor levenden zou zijn. Een groote teleurstelling voor de bruid, daar natuurlijk alle maatregelen waren ge nomen' om de echtelijke woning te Amster dam te betrekken. De bruidegom is zenuw patiënt. Omtrent hem is nog niets naders bekend, doch uit het feit. dat hij gelden en 2 costumes heeft medegenomou, wil men afleiden, dat hij •vermoedelijk naar elders de wijk heeft genomen. Een onderzoek naar 's mans verblijf plaats wordt ingesteld. Merkwaardige speling der natuur. Op de boerderij „Scherphof" te Zuna bij Rijssen van den heer L. de Haas te Wier den, groeide een roggehalm met niet min der dan vier aren, meldt het „Hbld." Zijn halmen met twee aren al zeldzaam deze laatste vond men op denzclfden akker zoo overvloedig, dat er ons een geheele vaas vol van werd getoond. Halmen met vier goed gevulde aren, worden zoo goed Sis nooit aangetroffen. INGEZONDEN MEDEDEELING Vraagt uitersten prijs bij: Alleenverkoop voor Leiden en Omstreken. 113 Pieterskerkgracht 18-20, Leiden. Telefoon 1127, Buiten!. Berichten ONGELUKKEN. DE SPOORWEGRAMP BIJ LEHRTE. Het aantaal dooden tot 19 gestegen. Geen Nederlanders onder de slachtoffers. Officieel wordt medegedeeld, dat tot nu toe bij de spoorwegramp nabij Leiferde ne gentien personen om liet leven zijn geko men. Twee van hen zijn nog niet geidenli- ficeerd. Tot de slachtoffers behoort de rijks_ en staalscommissaris voor den ar beid Mohlich van het ministerie van ar beid. Alle lijken zijn naar Lehre overge bracht. Aan beide zijden van den spoorweg zijn sporen gevonden van de daders van den aanslag, die zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. De rijksspoorweg-directie heeft een hooge helooning uitgeloofd voor het ge ven van inlichtingen omtrent dc daders. Het opruimingswerk op de plaats van de ramp heeft den geheelen nacht en och tend voortgeduurd. Tegen den middag was de-spoorweg weer vrij. Omtrent de ramp worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: De D-trein no. 8 Teed in groote snelheid, toen de passagiers plotseling opgeschrikt werden door een geweldigen slag. Eerst was de locomotief ontspoord en van de rest van den trein losgeraakt. De locomotief bleef naast de Tdils staan. De machinist werd gedood. De bagagewagen kwam aan den anderen kant van den spoorweg te recht. Van de zeven wagens die nog ver der ontspoorden, schoven eenige in elkaar, terwijl andere van den spoordijk rolden De reizigers in den slaapwagen werden in hun rust gestoord, doordat de slaapwagen omhoog ging staan. Eenige reizigers in dezen wagen kregen verwondingen. Van de in de andere wa gens gezeten reizigers moesten verscheide ne uitgezaagd worden. Direct, na dc ont sporing weerklonk een geweldig ge schreeuw van gewonden en van personen, die niet wisten wat er gebeurd was en van angst om hulp begonnen te roepen. Voor zoover gisterenmiddag |e één uur betrouwbare inlichtingen konden worden verkregen nmfren! de slachtoffers van de ramp. bevinden zich onder hen geen Ne derlanders. De munitie-ontploffing bij Czepel. Opzet in het spel. De door de politie en justitie naar aan leiding van de munitie-ontplofing bij Cze pel ingestelde onderzoekingen, hebben ge leid tot do conclusie, dat het hier gold een aanslag op liet munitie-depot, welke reeds geruimen tijd moet voorbereid zijn. Twee getuigen hebebn verklaard, dat zij reeds voor de eigenlijke explosie, vlammen en rook uit het dak van een der munitie gebouwen hebben zien opstijgen, terwijl een andere getuige verklaarde, dat hij ge hoord had, dat een arbeider van de water werken de Czepel eenigen tijd geleden ver teld had, dat binnen enkele dagen een ontploffing zou plaats hebben. Het is de po litie gelukt dezen arbeider te arrestccren. Omtrent zijn verklaringen wordt evenwel bet strengste stilzwijgen in acht genoiucn. Van belang is ook de omstandigheid, dat reeds eenige dagen voor de ontploffing de wacht van het munitiedepot op een ver dacht individu geschoten heeft, dat zich in de nabijheid van de opslagplaats ophield en op het geroep „halt!" de vlucht#nam. De politie te Boedapest brengt deze mu nitie-ontploffing, waarvan de opzet reeds bewezen is, in verband met andere explo sies, die den laatsten tijd in dc Vereenig- de Staten en Zweden hebben plaats ge had. Men acht het niet uitgesloten, dat hier een internationale anarchistische organisa tie aan het werk is. Docr gesmolten metaal bedolven. Ernstig fahrieksongeval in Britse li- Indië. Een noodlottig ongeluk heeft Woensdag avond plaats gehad in dè fabrieken van de Tate Steel Works, op 150 mijl van Calcutta gelegen. Dertien arbeiders werden gedood. 12 ernstig en drie licht gewond. Een giof- ketel met 50 ton gesmolten staal moest over gestort worden, toen de ketel losschoot en het gloeiend metaal op de arbeiders uit stortte. Turksch schip vergaan. Dertien personen verdronken. Het Turksche s.s. „Sabandja", op weg van Bendcregli naar Constantinopel met een lading steenkool, is 13 dezer in de Zwarte Zee vergaan. Dertien leden der be manning zijn verdronken. Aardbeving Kanarische eilanden. Groote verwoestingen op Teneriffe. Volgens een te Madrid ontvangen tele gram heeft Woensdagnacht op de Kanari- sche eilanden een hevige aardbeving plaats gehad. Op Teneriffe, waar zich het centrum der aardbeving bevond, werden groote ver woestingen aangericht. Aardbeving in Zuid-ltalië. In Palermo is Dinsdagmorgen eeu ta melijk sterke aardbeving waargenomeo, welke enkele seconden duurde. Met korié tusschenruimten volgden elkander twp? schokken op, die groote ontsteltenis teweeg brachten. Schade werd intusschen niet aangericht. Dc aardbeving werd ook aai de Tyrrheenschon kust, op Sicilië, en aai. de kust van Galabrië gevoeld. De grootste hevigheid bereikte ze op de' Liparische eilanden, waar dc 'haard der aardbeving gelegen was. Op het eilaiid Salina stortten eenige huizen in; te. Catania brachten' 'Je1 bewoners den nacht op straat door De Vesuvius in werking. Het observatorium op de eenzame hoog ten van den Vesuvius deelt mee, dat in den middel sten krater een ongewone acti viteit lieersclit, waarvan op den dag wei nig te zien is, doch die zich des nachts ken merkt. door het uitschieten van een vlam. Een kleine krater stoot stukken rots i lava uit. De deskundigen, die bij den val kaan de wacht houden, zijn van nieening, dat er geeu reden is voor ongerustheid. Twee houtvesters vermoord. Uit Wiener-Neustadt wordt gemeld, dat in het Scheeberggebied twee bontvesten vermoord zijn gevonden. Den een was den schedel ingeslagen, terwijl de ander dood geschoten was. Vermoedelijk zijn <!o jagers op wilclstroopérs. gestooten en klaar blijkelijk is er een gevecht ontstaan waarbij zij hun plichtsvervulling met den dood hebben moeten bek'oopen. Een Italiaanschc prins dcodgeschrtcn. Prins Humbert Ruspoli is gisteren door een dief, dien de prins op zijn landgoed hij Nemi betrapte, met een revolver doodge schoten De dader is gearresteerd De vergiftiging sn het krankzinnigen gesticht te Berser.kcv/iiz. Uit Praag wordt gemeld, dat het onder zoek naar het geval dér massavergiftigiof in het krankzinnigengesticht te Bersenko- witz ten einde loopt. Een groote hoeveel heid compromitteerend materiaal is vera-, meld. Naar terluidt zou hel onderzoek jeea groot aauta! verbluffende feiten aan lid iichf hebben gebracht. Door een dollen hond aangevallen. Te Eena, bij Gaëta in Italië, heeft rc dolle hond zeventien personen gebeten. De heele stad werd door een paniek aange grepen. Uit dc vensters werd op den hond geschoten, waarbij meerdere personen door verdwaalde kogels werden getroffen. Eerst na geruimen tijd gelukte het den hond te dooden. Kerkbrand. Te Threekivers (Quebec) is dc Katho lieke kerk door brand vernield. De schade bedraagt 300.000 dollar.' Geweldiae boschbrand. Uit San Francisco wordt gemeld, dat «Ie reuzenboomen van het Roode Woud in de nationale bosschen van Sequvia worden bedreigd door een brand, welke in de buurt van de stad Badger is ontstaan en welke reeds 60.000 acres struikgewas en opgaand hout verwoest heeft. De brand breidt, zich uit in dc richting van het bosch van de Redwood-vallei. Moeraskoortsen- Uit Regensburg wordt gemeld, dat door het aanhoudende hoogwater, waardoor weiden en akkers in moerassen en mod derpoelen zijn herschapen, in het Dmiau- gebied van den Opperpals een moeras koorts-epidemie is uitgebroken. Te Regen burg zelf zijn slechts weinig gevallen voorgekomen, maar in de omgeving heersckt de ziekte zoo sterk, dat in ver schillende gemeenten 50 percent der be volking is aangetast. Somtijds neemt 4® ziekte een gev.v-rlijlcrn vorm aan. flederlandsch Oost-lndië Minstens tien millioen gulden schade. Wat de ramp op Wes t-S u tra heeft aangericht. 1 De schade aan het particulier bezit do onderafd. Padang Padjang toegebracht buiten de hoofdplaats, bedraagt f 1.175.0W» te Padang Padjang f 574.000, Fort de Coc f200.000; Solok f632.000; de totale schad® ter Sumatra's Westkust bedraagt minsten f 10.000.000.

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 4