leis* Courant" weede Blad, TUSSGHENPERSOON ijdag 20 Augustus 1926 i UIT DE PERS R. K. VOLKSPARTIJ. I?eds werden de antwoorden gepubli- van Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier, Bis- ,p van Haarlem, op de brieven van de 5. Volkspartij inzake het zich politiek iüiseeren van R. K. in die partij. De »-:aris van de R. K. Volkspartij afdee- Noord-Holland, verzoekt thans de Haarl. Crt" ook de brieven aan Mgr ;ht, te willen opnemen, e eerste brief luidde als volgt: I Amsterdam, 5 Juli 1926. Monseigneur, De ondergeteekenden, vormende het les tuur vnn den Kieskring Noord-Hol land van de Roomsch-Katholieke Volkspartij in Nederland, veroorlooven zich beleefdelijk de vrijheid zich ie wenden tot Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid met het volgende: Zooals U zult hebben vernomen is in December 1922 te Amsterdam op gericht de R. K. Volkspartij, van wel ke partij wij hieringesloten het Pro gram insluiten. Nu is het ons eerbiedig verzoek van te mogen vernemen dit in op dracht van alle afdeelingen der R. K Volkspartij in de provincie Noord-Hol land of het.toelaatbaar is te achten, dat Roomsch-Ka- tholieken zich politiek or- ganiseeren in de R. K. Volks partij. Wij verklaren ons gaarne- bereid desgevraagd ons verzoek nader per soonlijk bij Uwe Doorluchtige Hoog waardigheid te komen toelichten. Uw antwoord met belangstelling te gemoet ziende, Met gevoelens van ware hoogachting Van Uwe Doorluchtige Hoogwaar digheid de gehoorzame dienaren ie Jezus Christus, Haarlem: J. J. BUTTING, voorz. Amsterdam: J. J. GEMMEL, secr. Alkmaar: C. SCHNEIDERS, lid. Velsen: JAC. ZUURBIER, lid. Hilversum: H. H. THOOLEN, lid. ffierop antwoordde de Bisschop, zooals a weet, dat de R. K. Volkspartij een leuring veroorzaakt en dat mgr. niet a begrijpen, hoe een goed Katholiek er i(s maar aan denkt, om aan die scheu- cgmee te werken, gezien de heillooze ge- Agen van zulk een splitsing in het bul- 'tiknd. Daarop werd dan ten tweede male een ief gezonden van den volgenden inhoud: Amsterdam, 20 Juli 1920. Monseigneur, Wij kwamen in Eet bezit van Uw schrijven van 8 Juli jl. en veroorloven ons eerbiediglijk de vrijheid het vol gende onder Uwe bijzondere aandacht te brengen. Inderdaad is het waar, dat de R. K. Volkspartij staat buiten de Katholieke Staatspartij, hetgeen echter zijn oor zaak vindt in de omstandigheid. dat haars inziens in de Katholieke Staats partij de belangen der Roomsche de mocratie niet voldoende behartigd worden volgens de beginselen neerge legd in de Encycliek Rerum Novarum. Inderdaad is het ook waar, dat de R. K. Volkspartij een scheuring onder de Katholieken veroorzaakt, maar dan toch slechts in politieken zin, omdat onze leden voor het altaar een zijn met al hun geloofsgenooten. De R. K. Volkspartij ziet in de poli tiek van de Katholieke Staatspartij een gevaar: a. door de verwaarloozing der gees telijke belangen der Roomsch-Kalho- lieken (Gezantschap bij den Paus, Mis sievrijheid, Processieverbod); \b. door de reactionnaire politiek. FEUILLETON. Roman van E. F. BENSON. (Nadruk verboden). Su goed dan," zei ze. „Ik wil heelemaal dat je hem nooit meer aan zult kij- LMaar volg mijn raad, Joyce! Gut, als teven tig jaar jonger was, zou ik hem dadelijk opvolgen. Beslis of je van R bent hem te nemen en dan verder s onzin. Gut, gut, meisjes beginnen te ha en kijken opzij en denken dat je onbehoorlijke oude vrouw bent, als je Ween maar den raad geeft om precies »en, wat zo graag doen. Bewaar al dien W over de maan en poëzie maar voor liefste Dan heb je iets om over te kn; maar vermoedelijk zul je nog wel dingen hebben om over te praten. 19 een nette verstandige jonge kerel, 'een goed hart en een goed hoofd en 'oopen er niet veel zoo rond. Je hadt Men die meisjes en vrouwen eens naar moeten zien staren op de tentoon- ®lf. Ik dacht dat de cene of andere Mem zou trouwen. Ze zullen nu om 'heen draaien als wespen om den jam jar zorg dat jij de eerste bent, mijn en dan doen we er het deksel op. daar komt hij terug! Doe nou niet, ie verontwaardigd bent. Ik heb heel ptadig gepraat. Je hebt geen moeder maar als je er nog een had, zou ze welke de Katholieke Staatspartij voerL ten gevolge van het samengaan met andersdenkenden, waardoor een groot verloop van R. K. arbeiders naar de sociaal-democratie plaats heeft met met het noodwendig gevolg, een ver loren gaan voor de R. K. Kerk. Wij meenen door het bovenstaande duidelijk te hebben aangetoond, dat onze scheiding van de Katholieke Staatspartij in het belang der R. K. zaak in het algemeen niet alleen gewenscht, maar zelfs noodzakelijk is, en meenen hierdoor als Katholieken op juiste wijze de R. K. zaak te die nen. Het moge ons naar aanleiding van het vorenstaande veroorloofd zijn Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid alsnog te verzoeken ons een rechtstreeks ant woord te doen toekomen op de door ons in ons vorig schrijven bedoelde vraag: ,,Is het al dan niet toelaatbaar te achten, dat Roomsch-Katholieken zich organisceren in de R. K. Volks partij? Wij verklaren ons ook thans nog gaarne bereid desgevraagd ons ver zoek persoonlijk bij Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid te komen toelichten. Uw antwoord met belangstelling te gemoet ziende. (Volgen dezelfde handteekeningen). Bij deze brieven schrijft de „N. Haarl. Crt." het volgende: „Begrijpen wij het bestuur van de R. K Volkspartij goed, dan was het te doen om met onzen Bisschop in debat te treden over de al of niet juistheid der tot nog toe door de R. K. Staatspartij gevoerde politiek. Im mers, eerst wanneer kan worden toege geven, dat de bestaande R. K. politieke organisatie niet meer deugt, kan aan een betere gedacht worden. Hoeveel grieven nu de R. K. Volkspartij tegen de oude Staats partij moge hebben en hoezeer zij van haar eigen voortreffelijkheid overtuigd moge zijn, wij kunnen toch moeilijk bij haar de overtuiging veronderstellen, dat onze Kerkelijke Overheid aan de R K. Staats partij openlijk een brevet van onbekwaam heid en van seniele aftakeling zou gever- Een dergelijke getuigenis zou zelfs niet van een politieken tegenstander to verwachten zijn. De R. K. Staatspartij heeft zich nog altijd als do sterkste in den lande weten te handhaven, telt onder haar kopstukken de bekwaamste politici en beste sociologen, heeft een glansrijke historie als geen an dere politieke partij in ons land en onschat bare verdiensten voor de Kerk en den Staat Bij nader inzien moet de R. K. Volkspartij toch wel tot het inzicht komen een heel zonderlingen eisch aan onzen Bisschop te .hebben gesteld met de vraag, om de R. K. Staatspartij voor ons tegenwoordig Roomsch geslacht onbewoonbaar te verkla ren. Maar, zal men ons tegenwerpen, dat is ook niet gevraagd. Er werd enkel een uit spraak verlangd omtrent do al of niet toe laatbaarheid der R. K. Volkspartij. Is dit, willen wij antwoorden, dan niet hetzelfde in andere woorden? In het korte, maar om zijn kortheid juist zoo afdoende en scherpzinnige antwoord van onzen Bis schop, waarin alle polemiek over grooterc en kleinere grieven natuurlijk wordt afge sneden, is met df meeste beslistheid erkend, dat de R. K. Staatspartij de aangewezen politieke organisatie voor de Nederland- sche Katholieken is; dat iedere andere, welke daarnaast en daartegenover gaat staan, de R. K. politieke zaak slechts kau verzwakken en dus als een gevaar ls te be schouwen. Niemand is zóó naief zeker is dit van de leiders der R. K. Volkspartij niet te veronderstellen om te denken, dat men op politiek terrein meer bereikt met versnippering, dan door eenheid. Dat was dan ook het eenige, wat onze Bisschop aan de Roomsche politiek dissidenten ant woordde: kijk naar het buitenland: zie daar, wat de verdeeldheid onder de Katho lieken heeft bewerkt en zeg dan nog eens, dat gij de verantwoordelijkheid voor die verdeeldheid aandurft! Tegenover die alles-overheerschende een heidsgedachte vallen alle grieven en griet jes over een meer of minder democratisch karakter der Katholieke Staatspartij, over „Calvinistische" politiek en dergelijke, vol komen weg. En wanneer de hoeren dei- R K Volkspartij beweren, de verantwoorde lijkheid niet te willen aanvaarden voor de duizenden zielen der Roomscfip arfceïaera. je net hetzelfde zeggen met een heelen hoop mooie woorden eromheen, als de bloemen op een eettafel om het eten te verbergen, zooals zij altijd deed. Maar het eten is er tochanders zou het diner niet veel zaaks zijn." Ieder gesprek, of het geestig is of beu zelachtig, of gaat over wat mevrouw Wroughton samenvatte als „de maan en poëzie van meneer Browning" is een ge schikt middel om elkaar verborgen te na deren voor twee zielen die naar elkaar ver langen; ieder kanaal is voldoende om zulke wateren tè leiden; en toen mevrouw Wroughton hen een beetje later verliet om haar zoon te gaan begroeten en „den vervelende kouden tocht" te ontvluchten die optrok van de rivier, slopen ze naar elkaar toe onder den dekmantel van een heel beteekenisloos gesprek. Ze praatten over de kleinere en grootere gebeurtenis sen die geleid hadden tot hun kennisma king, maar eigenlijk haalden zij den oogst binnen, die spoedig de deur van de voor raadschuur zou doen breken, ze zaten te bidden aan de kralen van hun rozenkrans op een stille heilige plaats, voor hun eeredienst triomfeerde in licht en muziek en vaandels.... Maar dit alles werkte in de diepte, geheim als een zuurdeesem; op pervlakkig zaten een jongen en een meisje aan den oever van de Theems te praten zooals vrienden praten, met gelach en kleine pauzes. „Ik vraag me af of het een Junimaand zal zijn zooals verleden jaar," zei Charles, terwijl hij opstond van zijn stoel en zich in 't gras liet vallen. „Drie weken heb ik daar ginds, op een halve mijl afstands ge kampeerd, en ik heb geen druppel regen welke door de politiek van de Staatspartij naar de S. D. A. P. worden gedreven, dau kan men hun antwoorden, dat noch de heer Arts, noch de heer Felix Donders, Setteur, of hoe de leiders der Volkspartij ook mo gen heeten, te dien opzichte ook maar eenige verantwoordelijkheid hebben. Ver antwoordelijk is alleen hij, die wordt ge roepen voor een bepaalde taak. Welnu, over het zielenheil der Neder- landsche Katholieken, dus ook over de zie len der Roomsche arbeiders, zijn onze bis schoppen aangesteld. Aan dezen kan men het dus veilig overlaten uit te maken, of de R. K. Staatspartij, welk tot nu toe mei hunne hooge goedkeuring en aanmoediging tot „de" politie organisatie der Roomsche Nodorlanders groeide, al of niet een ge vaar voor de kerk is. En wanneer nu onze Bisschop zegt: het gevaar schuilt juis£ in het vormen van nevenpartijen, in het orga- i.iseeren van ontevredenen, buiten de groo- te, algemeene Staatspartij, laat men dan dien wenk ter harte nemen en zijn eerbied voor het gezag toonen door tot die eenheid terug te keeren. Met die organisatie van ontevredenen Luiten de partij zijn wij gekomen aan het geen wij beschouwen als de grootc fout der R. K. Volkspartij, een fout, waarmee zij als zich noemende democratische partij bij uitstek, met zich zelf in tegenspraak komt. In haar verder commentaar op de door do R. K. Volkspartij aan Z. D. H. den Bis schop van Haarlem gestelde vragen wijst de „N. Haarl. Crt." erop, dat haar bezwaar r.iet is, dat de Volkspartijers ontevreden zijn, maar dat eenige Katholieken de on tevredenheid hebben georganiseerd in een partij naast en dus tegenover de groote partij. Het blad schrijft dan o. m.: „Ontevredenheid dreef ons naar een nieuwe groepeering. zeggen de leiders der R. Iv. Volkspartij! Wanneer dit een billijk motief voor partijvorming was, zouden wij dan niet in weinig tijds honderd en meer partijtjes hebben? Ontevreden zijn we im mers allemaal! De een en waarlijk niet ten onrechte omdat hij 't met moeite ver^ zamelde familie-kapitaal door zeer hooge successierechten uit elkaar ziet vallen; oen ander, omdat een onbegrijpelijk belasting stelsel hem, als forens, verplicht, driemaal belasting te betalen over hetzelfde inko men; weer een ander, omdat een rechtsche regeering hem niet de benoeming heeft ge bracht, welke hij van een linksche nooit zal krijgen, zoodat zijn leven onbevredigd blijft. Wanneer men eens gaat onderzoeken wel ken invloed de belasting- en sociale wet geving en allerlei Overheidsmaatregelen hebben, dan kan men de algemeene strek king daarvan min of meer billijk vinden, maar toch in heel veel bijzondero gevallen tot de conclusie komen, dat daar een nij vere man door do tabaksbelasting, ginds een door de bedrijfsbelasting, weer een an der doar ongevallen- of bedrijfsverzekering zóó zeer in zijn zaak, die toch al moeite had om in de malaise op de been te blijven, ge troffen werd, dat de zelfstandige patroon knecht moest worden, dat ook voor den knecht geen werk te vinden was en de een maal flinke burger zich du onder het getal der ondersteunde werkloozen ziet opgeno men. Zulke gevallen zijn geen zeldzame uitzon deringen. Dat zulk een man ontevreden is over de wet of socialen maatregel, die hem tenslotte den genadeslag gaf, is te begrijpen. Zoo iemand wijt zijn ongeluk aan wat hij noemt „de politiek Maar waar moet het heen, wanneer zoo'n onfortuinlijke in zijn ver bittering een bond tegen liet zegeïplakken, een partij tegen de sigarenbanderollen gaat oprichten? En nu durven wij beweren, dat de grond slag van de R. K. Volkspartij uit eenzelfde motief voortkomt, ovenals indertijd de Nieuwe Katholieke Partij uit misnoegen tegen hooge belastingen en sociale maat regelen. Nu zal men ons wellicht van de zijde der R K. Volkspartij tegenwerpen; gij onder schat onze bezwaren en onze bedoelingen Kijk ons program en gij zult zien, dat wij juist voor do beginselen en voor de rechten der Kerk en ons H. Geloof, voor de door voering der pauselijke Encyclieken opko men! Laten wij elkander nu niets wijs maken en eerlijk blijven. Niemand zal durven ont kennen, dat de onmiddellijke aanleiding tot de oprichting van de R. K. Volkspartij on tevredenheid over materieele zaken was. De ontevredenheid tegen, laten wij het hoe- gchnd. Behalve op een nacht een half uurtje; het rook toen lekker." „Ik ken dat; zooals een sproeiwagen in een stoffige straat," zei zij „U was bezig aan het schilderij van uw broer aan do waterkeering." ..En toen kwam U op een middag voor- bijgevaren met Craddock ,en zoo begon alle*." „Alles wat?" vroeg Joyce, die wist dat hij maar één antwoord kon geven, maar die naar een ander verlangde. „Mijn Carrière, met een groote C," zei Charles deftig. "Hij lcwam den volgenden morgen en kocht mijn schilderij. Tk kon het in 't eerst niet gelooven. Ik dacht ik dacht dat hij een soort van fee was." „Tk heb een ander idee over feeën," zei Joyce na een kleine stilte. „U vergat nog te vertellen dat Reggie heet hij geen Reggie? probeerde een ommclct te bak ken en alleen maar een soort stijfsel te voorschijn bracht»" „Tk geloof niet dat ik dat gemerkt heb," zei Charles, haar aankijkend. „X' -\ U s'ond naar ons to staren alsof we ni' r-nl feeën waren. Maar U merkte hel T' moest erom lachen en ik ook!" Charles keerde terug tot een ander deel van het gesprok. „Nee, strikt genomen, is hij geen fee," hij. „Tenminste niet heelemaal. Maar toen deed hij toch als een fee. Laten we zeg gen dat hij iets feeigs heeft; hij was de oorzaak dat ik uw ReynoMs mocht copi- eeren en hij was het begin van mijn suc ces en geloofde in me. Ik vond hem toen en een heelen tijd lang een fee." „Natuurlijk zijn er ook slechte feeën," zei Joyce toegevend. men de „Colijn-politiek" steeg zóó zeor, dat men overging tot oprichting van een afzonderlijke partij. Staande echter voor die zeer belangrijke proef herinnert men zich Katholiek te zijn en ook aan de poli tiek niet enkel den maatstaf van het stof felijke en vergankelijke lo mogen aanlog gen. Wat was gemakkelijker, dan al de wonschen, welke men als Katholiek in po- liticis heeft, in een program en beginsel verklaring vast te leggen en dan te zeg gen: zie eens, hoe uitnemend Katholiek wij zijn! Wij zijn nog Roomscher dan de R. K. Staatspartij! Maar daarmede is men nog niet verantwoord voor zijn daad van schou- ring en scheiding. Omdat men opheffing van het processieverbod en herstel van hel pauselijk gezantschap eischt, daarom heeft men geen recht de R. K. Staatspartij te verzwakken. De politiek is de kunst van het bereikbare en wat de R. K. Staatspar tij wel op haar program heeft geplaatst, maar nog niet heeft kunnen bereiken of nog niet voor verwezenlijking vatbaar acht te, zonder nadere, veel grootere belangen te schaden, dat bereikt.men nog niet door er een andere partij naast te stellen. Zulk een daad is trouwens en dat is onze grootste grief tegen de Volkspartij :n hooge mate on-democratisch. Men ver wijt de R. K. Staatspartij niet democratisch genoeg te zijn, maar men volgt zelf den meest on-democratischen weg. In do groote beginselen zijn yyij allen. Katholieken, ho! eens. dit geven ook do Volkspartijers zelf loc Het verschil komt in bijkomstigheden en bij toepassing der beginselen. Vraagt gij oen R. K Volkspartijer: zijt gij voor den klassenstrijd? Hij zal u zeggen: neen, want ik hen geen sociaal-democraat, maar Ka tholiek-democraat. Welnu, wanneer wij dan allen staan op de basis der christe lijke solidariteit, dan dienon de echte de mocraten onder ons het voorbeeld te geven •van onvoorwaardelijk hot recht der meer derheid te erkennen. Dat brengt nog geen recht tot onderdrukking der minderheid mee, maar het volgen van de uitspraak der meerderheid is de toetssteen voor den wa ren democraat. Wie dat niet doet. komt tot fascisme of bolsjewisme. Door buiten de R. K Staatspartij tn gaan staan, omdat men liet met bepaalde besluiten der meer derheid van de partij niet eens was. stelde de R. K. Volkspartij een daad. welke rechtstreeks tegen een Juiste opvatting van democratie inging. Wanneer haar loden overtuigd waren, dat in de R. K. Staats partij oen andere koers moest worden uit gegaan, dan hadden zij in de organen der Staatspartij de Kiesvereenigingen, daarte gen moeten opkomen. Wie gelooven haas ten niet; overtuigd van de juistheid van hun opvattingen hadden zij daar niet moe ten aflaten hun meeningen naar voren je brengen. Door wrijving van gedachten zou de waarheid wel naar voren zijn gekomen En te minder is er nu zeker aanleiding voor de afscheiding en voor mokken buiten de partij om, nu anderen, meer democratisch voelenden, door hun critiek binnen do partij in verschillende stadia een reor ganisatie hebben wpten te bewerken, waar- 1 door een "ruimheid van bewegen en vrije uiting van meeningen is verkregen, welke men vergeefs in eenige andere pari ij zoo ken zal. Wij vertrouwen dan ook, dat de zeer vole goede on ernstige elementen, welkn do R K. Volkspartij vooral in onze noordelij ke provincies telt, langzamerhand fcnt een verhelderd inzicht zullen komen en juist, omdat zij zich democraten noemer tot de óéne R K. Staatspartij ill I Bü&NENLAND DE MILITAIRE MARSCH ROND MAASTRICHT. Al moeten zij er heen kruipen, maar komen zullen zij er! Een interpellatie in de Kamer. Naar aanleiding van het bericht van „do Msb." van j.l. Dinsdag betreffende den ge- forceerden militairen marsch rond Maas tricht verneemt de „Tel." thans uit militai ren kring daar ter plaatse, het volgende: Overdrijving doet schade aan elke zaak, doch in deze heeft do berichtgever van „De Maasbode" door zijn onvolledigheid van berichtgeven zich niet schuldig ge maakt aan overdrijving, maar aan vermoe delijk misplaatste bescheidenheid. Wat toch is het geval: „Ja, Hebt U er bezwaar tegen dat ik U iets vraag? Hebt U ooit „Natuurlijk niet," zei Joyce. „Wat denkt U wel van me?" „Maar U weet niet wat „JawelIk heb er nooit, nooit een woord van geloofd. Weet ik het nu niet? Praat over iets anders. Ik wil daar op zoo'n mooien avond niet ^an denken." Charles begon te lachen. „Zou het bij regenachtig weer niet zoo erg zijn?'' vroeg hij. „Nee. Weet U, ik vond zijn handelswijze tegenover vader niet half zoo erg. Hebt U hem sedert nog gesproker^?" Charles maakte een kleinen brandstapel van droge blaren voor hij antwoordde. „Ja, eens of twee keer," zei hij. „Ik schaam me eigenlijk dat ik hem niet meer opgezocht heb. Ik geloof dat hij er berouw over had en als mensehen berouw hebben nu, dan is bet voorbij, niet?" „Het is een pijnlijke edele houding," zei Joyce. „Maar ik geloof toch niet dat ik ooit een schorpioen zou aaien, al was hij nog zoo bedroefd. Daarenboven, hoo kunt TJ zeggen dat alles voorbij is, alleen omdat hij berouw heeft? Hij is voor U toch een heel ander mensch geworden, als U ont- denkt dat hij iets gemeens gedaan hoeft, iets zooiets als dat. Niet dat ik daar voor veel om meneer Craddock gaf," voegde zij eraan toe. „Tk wel," zei Charles. „Spreek me niet tegenzei Joyce. Zo zweeg een oogenblik. ~!ïln zekeren zin is een beleediging die je zelf aangedaan is gemakkelijker te ver geven dan een beleediging van iemand anders begon ze. UIT DE RADIO WERELD. Programma's voor Zaierdag 21 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Poli tiobexioh ton. 5.307.43 Vooravondconcert door bot H. D. O-orkcat. Soliste: Mevr. Sophi* Haase-Piencman, sopraan 7.Poli tiaberich ten. 7.45 en 10.Persberichten. 8.10 V.A.R.A.-avond Davontry, 1000 M. 4.20 Concert door het Aristo-trio. 5.20 Concert. J. Taule en L. Laecclles, duetten. L. Abdown, bariton. Hot radio kwartet. 6.20 Causerie. 6.35 Kiudcruurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, woerboriclit, nieuws. Lezing: Amateur photography. 7.45 Werken van Weber op de piano. 8.Muziek. 8.20 Populair orkestprogramma. Orkest en M. Willis, contra-alt. 9.20 Variété. J. Stewart en partner, ko mieken. C. Clifford, soubrette. 9.50 Woerbericht, nieuws. 10.20 Loff Pouishnoff, in een piano concert. 10.5012.20 Dansmuziek van het S&- voyhotel. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris. 5.05 Concert. 8.50 Galacoucert. Orkest cn solisten Königswusterliauson, 1300 M. 8.50 Blaasmuziek. 10.5012.20 Dansmuziek door de Kerni- bach kapel. Brussel, >136 M. Antworpen, 2G5 M. 5.20 Concert. Mme. Dartovelle, zang. 8.20 Orkestmuziek. 9.301020 Dansmuziek Munster, 410 M. 1.352.50 Orkeistconcert. 4.05 Lezing. 4.35 Kinder vertellingen. 4.50 Sprookjesverteller 5.50 Vroolijke muziek door orkest. 6.50 Radiopraatje. 7.208.00 en 8.208.45 Lezing. 8.50 Zang en muziek uit de Uebcr-Grcl- telzeit. Het 13e reg. infanterie was voor hot hou den van schietoefeningen van 2 tol cn niet 7 Augustus j.l. gedetacheerd in do Leger plaats bij Harskamp. Op 9 en 10 d.a.v. zou dit regiment met do regimenten uit Venlo (2e cn 17c) een gezamenlijke oefening hou den iu de buurt van Echt. Dour 2 en 17 R. I. is deze oefening later afgelast, ver moedelijk met het oog op do oefeningen in Harskamp cn do op 10 Augustus aanvan- gendo brigade-oefeningen te Venlo. Gedurende hot verblijf van 13 It. 1. lo Harskamp werd op last van den kapitein- commandaiit der Harsknmp-coinpcvnie to- lephonisch nan den majoor-hoofdinstruc teur Eroding, tevens waarnemend regi- mcnscommandant van hot 13c 8. L, ge vraagd, om de inmiddels door licm onl wor pen oefening lo Heerlen niet te laten door gaan, of wel één dag uit tc stellen. De ma- joor-hoofdinstructour gaf als ccnig ant woord: „De oefening gaat door!" en hing den spreekhoorn aan den haak.. Do troep kwam op Zaterdagmiddag l.tn. 5 uur doornat in de kazerne aan, uit do legerplaats bij Harskamp, 's Maandags 9 Aug. d.a.v., om 10 uur v.m., marcheerde het geheel (12 R. I.) weer af naar do fleer- lerhcido. Dat. er al spoedig zeer veel uiu.illv ren, is voor ieder, behalve misschien voor den meerhcdoelden hoofdinstruclcur, be grijpelijk. Alle mogelijke middelen werden gebruikt om den troep aan zijn dool to doon komen; hierbij werd zelfs gedreigd met het inhouden van bewegingsvrijheid op Zondag 15 Augustus. Tevens schijnt door den hoofdinstructeur gezegd te zijn: „Al moeten zij er heen kruipen, maar ko men zullen zij er!" Zij zijn er gekomenmaar hoe? Ter verduidelijking diene, dat oen last auto heel wat uitrustigen op de plants van bestem- ming heeft moeten brengen. Van de nachtoefening zelve zal i' no'ar Charles onderbrak haar. „Een pijnlijk edele houdingeg hij. „Ja; misschien wel. Lajon wc voorzich tig zijn; we zouden vannacht mischicn kunnen sterven als we nog edeler werden" „Kn de eigenlijke kwestie is dat het kleino plannetje van meneer Cradock niet slaagde," zei hij. „Dat vind ik tenminste het voornaamste." Een oogenblik ontmoetten hun oogen el kaar cn dot oogenblik kwain dc groot o verborgenheid werkelijk dicht aan dc op pervlakte. Zo glimlachte en knikte haar instem ming. „We zullen het daarbij laten...." zei ze. ..En toen, waar waren wo gebleven? O ja, toen kwam U den Reynolds copiceren. In mijn kamer herinnert IJ zich? En die goe ie oude Buz lag op de sofa cn werd hoe lan ger hoe zieker. Ze leunde achterover in haar stoel, zoo dat hij haar gezicht niet kon zien. „O, wat was ik laf," zei ze. „Ik wist dat het het eenige was dat ik nog voor bem kon doen, het arme beest. En ik liet er U voor zorgen.." „Maar het werd niet uitgesteld," zei Charles. „Het gebeurde nu toch ook." (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3