VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1926 No. 5333 17e Jaargang. S)e Eeidóohz (Sou/iwnk Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voot Leiden 19 cent pei week 12.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post I 2.95 per kwartaaL Het Geiüluatreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver* krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, b^j voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Os wons a d verloot iAn 30 cenl por regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. r HÏ5?- adv®rtonUd"» t«n hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, hunr en ver- huur, koop en verkoop f0.50. 011 NUMMER BESTAAT UiT TWEE BLADEN- BUITENLAND Mexico. DE KERKVERVOLGING. Regeeringsmaatrcgelon. Nieuwe bemiddelingspogingen der Bisschoppen? In Mexico hebben verdere arrestaties plaats gehad, waarbij de politie de grens- inval van generaal Estrada in verband brengt met plannen voor een wijdverbrei- itlen opstand. Intusschen geven de bisschoppen er zich rekening van, dat do afgekondigd© boycot voor de katholieken even nadeelig is als voor de regeering en zij schijnen het her vallen der zitting van het Congres to wil len benutten, om nieuwe bemiddelingspo gingen te doen. Het schijnt evenwel, dat de regeering zich veel sterker voelt door de vaste weige- ring der Vereenigde Staten, om tusschen- beide te komen, alsmede door het verijdelen van den aanslag van generaal Estrada. De regeering handhaaft dientengevolge haar "onverzoenlijke houding. Het memorandum van den aartsbisschop. Het memorandum, opgesteld door den aartsbisschop van Mexico uit naam van alle katholieken, is president Calles toege zonden. Er wordt den president verzocht zijn invloed te doen gelden bij het Congres, Opdat dit de religieuze bepalingen veran dert en nieuwe strafwetten opstelt. Het verzoekschrift der bisschoppen aan •president Calles van Mexico, wordt ge steund door de federatie van Kamers van Koophandel, die er op wijst, dat door den huidigen boycot do handel zeer wordt be nadeeld. Volkenbond De kwestie der raadszetels. Zweden zal zijn standpunt handhaveen. Het schijnt, dat Zweden bij de komende Volkenhondszittingen te Genève zijn bij de zitting van Maart verdedigd standpunt zal handhaven. Het regeeringso'rgaan, de ',,Svenska Morgenbladet" schrijft in elk ge val, dat Zweden in de kwestie van den Raad niet mag toegeven, doch het stand punt der rechtvaardigheid moet verdedt- gen zonder acht te slaan op de opportu nistische belangen van andere landen. België Franc-speculanien uit Balglë gewazan. r-_ Voor eenige maanden werden in de Ves- «vitingsfraat te Antwerpen drie wisselmake laars aangehouden, onder verdenking van speculeeren ten nadeele van den Belgi schen franc. Na onderzoek is gebleken, dat deze wis selmakelaars gerechtelijk niet konden wor gden vervolgd. Slechts werden zij verplicht een bedrog te storten in de Belgische schat kist, terwijl hun werd verboden nog aan wisselhandel te doen. Deze zaak krijgt thans een staartje. Do personen, die in de kantoren van de wis selmakelaars aanwezig waren toen het jparket daar aankwam, hebben een hevel Tan uitwijzing gekregen: het verblijf in België wordt hun verboden. Engeland. Het Britsche mijnconflict. Weer een vruchtelooze conferentie. De gisterenmiddag tusschen de mijnwer kers en de mijneigenaars gehouden be sprekingen hebben niet tot een resultaat geleid. De onderhandelingen zijn afgebro ken. Noorwegen. Noorwegens zooveelste staking. Die der papierarbeiders dreigt lang en scherp te worden. Noorwegen heeft den laatsten tijd maar al te veel te lijden gehad van groote sta kingen. Eerst van die der houtvlotters, 'daarna staakten gemeentewerklieden en (thans doen dat de arbeiders in de papier industrie. Vooral deze laatste staking is zeer ern- Jjtig voor den economischen toestand van jhet land, daar papier en houtpulp de voor naamste export-artikelen van Noorwegen jïijn. In den loop der eerste zes maanden .Jan dit jaar werd niet minder dan 287.473 Jon langs mechanischen weg verkregen Ship en 12.035 ton chemische pulp uitge- oerd, benevens 146.655 ton papier. De nip vertegenwoordigde een waarde van 8900.000 kronen, en die van het papier 'as 03 millioen. i De werkgevers in de betreffende bedrij- 5en verlangen thans een loonsverlaging van 5 tot 30 procent. De arbeiders willen voorts Iechfg genoegen nemen met een loonsver laging gelijkstaande mot die, welke werd overeengekomen na de groote staking in het voorjaar, d.i. van 15 tot 18 pet. De werkgevers verklaren, dat een verlaging met het oog op do scherpe concurrentie noodzakelijk is. Daartegenover merken de arbeiders op, dat de positie voor de papier industrie niet ongunstiger is, dan die in de andere industrieën, die in den afgeloo- pen lente een loonsverlaging van slechts 15 tot 18 procent hebben toegestaan. De strijd dreigt lang en scherp te wor den. Er zijn 12500 georganiseerde arbei ders. Zij verwachten steun uit andere lan den en beschikken zelf over volle stakings kassen. Rusland Finaicieele moeilijkheden. Stalin, Rykof en Koegby hebben een oproep gericht tot het volk, waarin ver schillende beschuldigingen worden geuit tegen de geheele economische inrichting der Sovjet-republieken. Dit document is zoo belangrijk, omdat het gezamenlijk opgesteld is door de So»r- jet-regeering en de communistische partij In den oproep worden de oorzaken nage gaan van de huidige economische en poli tieke crisis, en wordt aangetoond, dat, wan neer geen groote sommen geld worden ver kregen, de Sovjet-industrie niet kan blij ven voortbestaan. Honderden millioenen roebels zijn noo- dig, om de industrie te steunen en er ziin twee mogelijkheden om dit geld te ver krijgen. Do eerste mogelijkheid is liet geld af te persen van de boeren en dit dan te gebrui ken voor steun van do industrie. De oproep zegt. dat sommige groepen in de commu nistische partij een dergelijk plan hebben voorgesteld, dat men echter niet kon aan nemen, omdat de vijandelijke gezindheid tusschen de boerenbevolking en de werk lieden er door zou toenemen en daardoor hef dictatorschap van de communistische partij zou worden ondermijnd. Do oproep zegt vervolgeus, dat er dan maar één mogelijkheid overblijft en wel bezuiniging op de uitgaven voor het eco nomische en administratieve beheer, waar voor jaarlijks twee milliard noodig zijn. Daarop zou men ongeveer 400 tot 500 mil lioen roebel kunnen besparen, die dan voor de industrie aangewend zouden kunnen worden. Het huidige economische stelsel zon dan kunnen blijven bestaan. Ondertusschen zijn wegens bezuiniging de arbeidersclubs, arbeidersscholen en an dere soortgelijke instellingen weer afge schaft, want, terwijl die verbeteringen in dertijd werden aangebracht, behielden de oude instellingen hun grooten staf perso neel, terwijl de hoogere autoriteiten steeds de noodige gratificaties ontvingen. Zn' ver hoogden zelf hun salaris, moesten ..voor zaken" op reis. kregen voorschotten. dte zij nooit terugbetaalden, gebruikten be drijfsauto's voor eigen doeleinden, enz Dergelijke toestanden schiepen natuurlijk een vijandige stemming onder de arbei ders, zoodat er in den oproep ook op wordt aangedrongen aan dergelijke bui tensporigheden een éind te maken. Com munisten en niet-communisten worden bij overtreding met de strengste straffen be dreigd. Turkije. De K. v. K. te Constantinopci vc-b - i voorrechten. Nieuwe instructies van de Turkscheautoriteiten. De bladen vernemen uit Constantinopel: De Turksche rogeering heeft instructies doen toekomen aan alle Kamers van Koop handel. Deze worden gemachtigd, haar werkzaamheid opnieuw to beginnen, doch er is besloten, dat er in haar statuten zeer belangrijke wijzigingen zullen worden aan gebracht. Hierdoor zullen de Kamers een aantal voorrechten en een groot deel van haar invloed verliezen. Arabië Een Groot-Arabisch blok. Jomen sluit een vriendschaps- verdrag met do Wahabieten Naar aan de „Voss. Ztg." wordt gemeld, is een gezant van den Imam van Jemen te Mekka aangekomen, en heeft daar met Ibn Saoed, den vorst der Wahabieten, een vriendschapsverdrag gesloten. In Ara bische politieke kringen hecht men groote waarde aan dit nieuwe bondgenootschap, te meer omdat het zonder voorkennis of -medewerking van Engeland of Frankrijk tot stand is gekomen. Ibn Saoed heeft, het blad herinnert er aan, sedert zijn successen van het vo rig jaar, zijn positie in Arabië steeds meer uitgebouwd en verstevigd. In Januari van dit jaar werd hij, zooals men weet, tot ko ning van den Hedzjas gekozen, in Juni leidde hij het Panislamitisch congres te Mekka. Het nieuwe verdrag met Imam Jahia van Jemen beteekent een nieuwen stap naar de vorming van een groot-Arabisch rijk. Reeds beheerscht Ibn Saoed de rijken Nejd en Hedsjas. Tusschen de twee andere Arabische rijken, Assio en Jemen, heersch- te langen tijd vijandschap. In 1921 ver- overdo de emir van Assir een deel van Je men. In 1925 echter verdreef Imam ja hia de indringen weer en rukte Assir bin nen. Assir had een oud vriendschapsver drag mot Ibn Saoed, en de emir riep dan ook diens hulp in. Maar de Wahabieten- leider voerde ,,Realpolitik", zag meer toe komst in Jemen, sloot zich derhalve hij den vijand van zijn vriend aan, en Assir werd iusschen Nejd en Jemen verdeeld. Thans bestaan er op het Arabische schiereiland dus nog slechts twee groote zelfstandige rijken, dat van Ibn Saoed in hel Noorden en Croot-Jcmen in liet Zui den. Het vriendschapsverdrag tusschen deze twee schept een groot-Arabisch blok, en Arabië wordt meer cn meer aaneenge smeed lot één krachteenheid. Amerika s i Oproer in Nicaragua. essen der rogoerings- troepen De correspondent van de „Daily Mail" te Managua (Nicaragua) seint, dat een re volutie is uitgebroken tengevolgo van do weigering der Ver. Staten, senor Gha- morra als president te erkennen. Ver scheidene steden zijn door de rebellen be zet. De Amerikaansche zaakgelastigde te Managua, deelt mede, dat de regeering van Nicaragua naar verschillende plaalsen troepen heeft gezonden ton einde de op standen lo onderdrukken met name in Leon, Chinandega en Corinto. De telegraaf lijnen zijn afgesneden en het spoorwegver keer is stopgezet. Een ander telegram uit Managua meldt, dat do re- oringstroepen Zakguaquo en twee andore steden heb ben bezet, waarvan de rebellen zich hebben meester gemaakt. BINNENLAND Pauselijke onderscheiding. Te Tilburg ij gisterenmiddag uitgereikt het ridderkruis van de Orde van den H. Gregorius den Grooten aan den heer Nico Aelen aldaar. De hoer Aelen is behalve be stuurslid van verschillende kerkelijke vcr- eenigingen de oprichter der vereeniging „Kerkenbouw", welke dit jaar een bedrag van 100.000 heeft bijeengezameld. Gistermiddag werd in het bondsgo- bouw van den Ned. R.-K. Volksbond op de Schiekade te Rotterdam aan den heer II. J. Sprokop bij gelegenheid van zijn 12'ï- jarig jubileum als vrijgestelde van den Ned. R. K. Bond van bakkers en suiker bewerkers „Clemens Maria Hofbouwer" het kruis „pro ecclesia et pontifice" uit gereikt. Het Hollandschc wittebrood in België. In beslag genomen brooden. Do politie te Antwerpen en omstreken heeft daar op één dag 10.000 witte broo den, die alle (e koop werden aangebo den, in beslag laten nemen. Te Borgerliout heeft zij aldus de hand weten te leggen op oen partij van 300 brooden. Deze zijn aan do commissie van den openbaren onder stand geschonken. Tegen do verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. Tevens is be sloten, de controle op bet meel (e ver scherpen. Speciaal daartoe aangewezen agenten en gendarmen zullen mot deze controle worden belast. Met ingang van Maandag wordt 10 pet. vreemde -of inlandsclie rogge door de tar we gemengd. R.-K. Bakkerspatroonsbond. De jaarvergadering. Donderdag belegde de R.-K. Bakkerspa troonsbond te Maastricht zijn 9c alge- meene vergadering. Do morgen was gewijd aan het meer aangename deel van het programma. Te 11 ure werden do deelnemers in de groote hal van het stadhuis door het gemeente bestuur ontvangen. Burgemeester van Oppen sprak liet welkomstwoord, belichtende do groote be- teekenis die de E.I..B.A.T.A. heeft voor het moderne bakkerijwezen. Ilij huldigde de organisatoren, in het bijzonder den leider, den lieer Hendrix, wien hij. namens het gemeentebestuur onder algemeen ap plaus oen verguld zilveren herinnerings medaille aanbood. De bondsvoorzitter, de lieer Post dankte voor de hartelijke ontvangst en de heer Hendrix voor de hem bewezen eer. Hierna werden ververschingen aangebo den en brachten de deelnemers een bezoek aan do kunstschatten van bet beroemde Stadhuis. Voor hot stadhuis werden deel nemers en recipioerend gemeentebestuur tezamen gefotografeerd. Vervolgens werden nog bezoeken ge bracht aan de kerken en schatkamers der oude St.-Servaas- en O. L. Vrouwekerken en aan de grootste wijnkelders van Neder land, die der firma Ganter te Maastricht. Bond van meubeltransportondernemers. De algemeene vergadering van den Na- tionalen Bond van Meubeltransportonder nemers heeft zijn 19e jaarvergadering ge houden te Hilversum. In het hoofdbestuur werd gekozen de heer Barke, uit Nijme gen. In verband met een snelle moderni seering van het bedrijf werd een tariefs verlaging aangenomen. Besloten werd een speciale overeenkomst aan te gaan met do Verzekerings-Mij. Onderling Risico- Transport, waardoor de bondsleden het publiek de grootste mogelijke zekerheid zullen kunnen verschaffen. Als plaats voor de volgende jaarverga dering werd Utrecht aangewezen. Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. In de to Arnhem voortgezette jaarverga dering werd liet bcstuursadvies over de ziekteverzekering z. h. st. goedgekeurd. Hierna werden nog aangenomen het voorstel om het reglement op do bondscur- sussen ook van toepassing te doen zijn op de bondscursussen van examen B en het voorstel tot wijziging van onkelo artikelen van het reglement op examen B. Het rapport over den rechts toestand zal door een commissie bestudeerd worden. Gisteren werd een excursie naar I.oenen gemaakt. Dc weeldebelasting. Het hoofdbestuur van den Algeui. Ne- derl. Toxliclarbeidersbond „Do Een dracht" heeft aan den minister van Fi nanciën verzocht, een zoodanige wijziging te brengen in het ontwerp-weeldobolasting, dat de belasting op tafel- en boddegoea van andere dan katoenen weefsels cn op karpetten, kleeding, tapijten, loopera, waarin wol is verwerkt, worden geschrapt. Opbrengst Limburgsche mijnen. De totale netto-opbrengst der gezamen lijke Limburgsche mijnen bedroog over de maand Juli 1026 702,016.06# ton. Het totaal aantal arbeiders der geza menlijke Limburgsche mijnen bedroeg op I Aug. 192f5 22980 ondergronds en 8715 bovengronds. Ondersteuninsgfonds Ned. Spoorwegen. Volgens liet jaarbericht van het Zieken en Ondersteuningsfonds der Nederland- sche .Spoorwegen is over 1925 uitbetaald aan honorarium geneesli. 829.518.74 geneesmiddelen 102.802.55/*uilkecrin- gen bij overlijden 100: uitkceringen bij bevallingen 40.230; verschillende uilga ven 11.318.47; administratiekosten ƒ69.160.06. De contribution van deelgenooten be liepen 1.370 472.35. De arbeid in de Rottcrdamsche haven. Dc tweede vergadering, welke do Cen trale Bond gistermiddag beeft gehouden voor het personeel van de machinale be drijven, was door nog geen 40 man be zocht. Redelijkerwijze mag aangenomen worden, dat 2/3 gedeelte van dit perso neel, dus 2400 a 2500 arbeiders in dc ge legenheid was deze vergadering bij te wo nen. Besloten is, indien men geen antwoord van do Schee]ivaartverecniging Zuid zou ontvangen op den brief van den Conlralen Bond, Zaterdagmiddag maatregelen te ne.- men Dit antwoord zal den bond inmiddels bereikt hebben. Er is echter een kleine kans, dat het niet al te bevredigend wordt geacht. De opstalrechten in den Haarlemmermeer- polder. In den Haarlommerincerpolder werd opgericht een vereeniging van opslalhou- ders en erfpachtnemers in den Haavlem- mcrmeerpolder welke ten doel beeft de be langen van deze groep van personen, die wonen langs den Ringdijk van dozen pol der te behartigen en voor tc staan. Aren kwam tot de oprichting van deze vereeni ging naar aanleiding van liet besluit van het bestuur van den Haarlemmermeer- polder om de opstalrechten aanmerkelijk te verhoogen, zoodat deze voor vele perso nen, bezwaarlijk en niet dan mol groote moeite kunnen worden opgebracht. Door genoemde vereonigiug werd dan ook spoedig besloten om liet verzoek to richten tot bet polderbcstu «r, om liet ge nomen besluit lol verhooging der opstal rechten weder in te trekken. Toen dit niet bet gewenschlo gevolg had, hooft men zich tot Ged. Staten ge wend, die de toezegging deden om de ver eeniging binnenkort met hun zienswijze op do hoogte te stellen. Naar aanleiding hiervan word in hotel „De Landbouw" te Hoofddorp weder een ledenvergadering van genoemde vereeni ging gehouden, om de belangrijko zaak na der onder de oogen te zien. De gehouden besprekingen konden echter in de gegeven omstandigheden nog slechts een vourloo- pig karakter dragen en hebben geleid tot het besluit om een nieuwe ledenvergade ring uit tc schrijven. Het veilinggeschil tc Utrecht. Gistermiddag is er ie Utrecht weer een vciliug gehouden, doch er waren weinig koopers; de prijzen waren dan ook laag HET VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De conferentie der Britsche nu' a-na ren en mijnwerkers is zonder ;ciu' af gebroken Oproer In Nicaragua. Nadere bijzonderheden oit.ir het spoorwegonqeluk nabij Lehrte. -- Er zijn thans 21 dooden. (Buitenl. Boric' N BINNENLAND. Een uiteenzetting over de geforceerde militaire marsch bij Maastricht. (2o blad). Het conflict bij Heemaf. (Soc. Ber2de Blad). De examenkwestie te Haarlem. (Ondv* wijs, 2e Blad). Onze Geïllustreerde Pagina De photo-pagina van heden bevat o.m.: de versierde kerk te Hoogmado; het lich ten van de „Hindenburg"; de blnnou- scheepvaartontoonstelling te Bazel; bet vertrek der Leidsoho' Jonge Middenstan ders naar Gemmenloh. De kooplieden-organisatie heefl zich tot do inzenders op do veiling gewend met het verzoek, hun artikelen niet naar do veiling doch naar de markt te zendou, waar de kooplieden zo dan zullen koopon. Of dit eenigo uitwerking zal bobben, is thans nog niet goed to zoggen. Overigens is do toestand ongewijzigd gebleven en volharden beide partijen bij haar van stonde af aan ingenomen stand punt. De burgerij merkt tot nu loo van in vloed van het geschil op de groentenvoor- ziening niet veel. Gisteravond hoeft do koopliodeuorg.ini- aalie oen zoor druk bezochte ledenverga dering gehouden. Naar aan de „N. R. O." wordt medegedeeld, heorschlo er ecu Jut tere stemming jogens hot voilingbcsluur Besloten werd, aan het veilingbesluut het volgende voorstel to doen: Do organi satie verklaart zich bereid, over lo gaan tot directe opheffing van do staking, on der voorwaardo dat hel verbod van toe gang tot de veiling, hetwelk het veilingbo- stuur ten'aanzien van twee besluur.-lcden on twee ledpn der organisalio bad uitge vaardigd, wordt opgeheven, en het geschil in eon op nog nader to bepalen datum to houden bijeenkomst van beide parlijon wordt besproken. Tijdens de vergadering kwam een brief in van het veilingbestuur met de volgende eischen ter oplossing van het geschil: ten eerste erkenning door de koopliedenorga nisatie van hare foutieve handolwij/.e. tr-n tweedo opheffing van de staking; ten der de onderwerping van do kwestie aan arbi trage; ten vierde toezegging vanwege do koopliedenorganisatie, dat nooit meer tot staking zal worden overgegaan, terwijl do geschorste kooplieden ia afwachting van do uitspraak der arbitragecommissie weer tot de veiling zullen worden toegela ten. De houding van hel veilingbestuur word door de vergadering zeer gelaakt. In do eischen van het veilingbestuur werd dun ook niet gelreden; óénparig was men van mecning, den strijd onverzwakt te morton voortzetten. Het bestuur van de kooplieden organi satie ondervindt bij zijn strijd veel steun van de leden. Een lid bedank to voor hot lidmaatschap, doch 27 personen traden tot de organisatie toe. Vandaag zullen de kooplieden groenten cn fruit betrekken uit liet Wosll.ind, Gou da, Vinkevecn en Purnicrc-nd. In dezen tijd van overvloed van groenten meent do organisatio zonder eenig bezwaar liet pu bliek tegen dc gewone prijzen te kunnen blijven bedienen. SOCIALE BERICHTEN DE STAKING BIJ HEEMAF. Men rekent op een langdurige staking. Do regeling der s t o u n- uitkeering te Hengelo. Gisteren had onder leiding van het af- deelingsbestuur van den Alg. Ned. Me- taalbowerkersbond een vergadering plaats van de bij dozen bond aangesloten staken-* dc arbeiders bij do „Heemaf". Do secretaris dor afd. Hengelo, do hoor van Hattem, gaf oen overzicht van hot-» geen aan deze staking is voorafgegaan. Met nadruk sprak bij de bewering dor di rectie tegen, dat deze staking kunstma tig in bet leven is geroepen om apr. meer lauweren tc doen oogsten in het organisa tieloven. I)c oorzaak van de staking is gelegen in hel feil, dat er sedert gerit irncn tijd grooto ontevredenheid heorseht onder du arbci- d<Ts over rlc tegenwoordige loonvoorwaar- deli. Spr wekte de arbeiders op kalm te blijven en een waardij* n strijd Ie voeren,

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 1