jou trein is door het onveilig signaal ge reden, en greep even voorbij het derde per ron den van Amersfoort*komenden goede rentrein in de flank. De aanrijding was 200 lievig, dat een deel van de wagens door de locomotief werden teruggedrongen, ter wijl do locomotief van den uit Amersfoort komenden trein met hel voorste stuk door reed, daar de machinist de aanrijding niet tijdig bemerkt had. Dit treingedeclle sleep te drie omgevallen goederenwagens mede, die zwaar gehavend werden en waardoor ook de spoorbaan ernstig vernield werd. Van het achterste gedeelte van dezen aan gereden trein werden eveneens drie wa gens omgeworpen en zwaar beschadigd. Twee ervan waren geladen met kisten ka toen, die evenwel niet beschadigd werden Van den trein waarmede aanrijding ver oorzaakt is liepen zes wagens uit de rails, waarbij een groote goederenwagen totaal vernield werd en de overige min of meer beschadigd. Een groote kolenwagen werd omgeworpen 011 kwam dwars over het spoor te liggen, nabij het viaduct aan den Leid- fcchcnweg. De locomotief, waarmede de aanrijding veroorzaakt werd, kreeg ook belangrijke schade*. Do aanrijding bad voor hel vorkeer met de richtingen Amersfoort, Amsterdam, Rotterdam enz. een groote wanorde veroor zaakt, daar in totaal slechts twee sporen waren overgebleven om te berijden. Mei groote ploegen werkplaats. en weg perso neel onder leiding van tal van ingenieurs en technische ambtenaren werd onmiddel lijk aan hel opruimingsw.erk begonnen, zoodat na eenige uren arbeid een derde lijn was vrijgemaakt. Op hel centraal station werd het derde perron geheel buiten dienst gesteld en worden alle treinen, in- en uit gereden'van bet eerste en tweede perron. Het verkeer had, gezien den ernst var. het ongeval, betrekkelijk weinig slagnatie Tramontspcring. Maandagavond heeft onder H«'Osch oen ontsporing plaats gehad van. de stoom tram van Vcghel naar Oss. Hoewel do machinist voldoende signalen gaf. zetto dn bestuurder van de wegenwals detf N.V Utrechtsche wegenbouw, zijn werktuig achteruit hetgeen tol gevolg had dat de lo comotief van de tram uit de rails werd go- licht en dwars op de lijn kwam te staan, zo werd zwaar beschadigd: van het opvol gend personenrijtuig werden de ruiten ver nield. Een direct ontboden werkploeg van de werkplaats te Veghol had vier uur later den weg vrij gemaakt. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor Een geval van verregaande verwaarloozing. Reeds lang wisten de bewoners der May- slraat te 's-Gravenhage. dat er iets niet in orde was in perceel 72. Daar woonde na melijk een 27-jarige vrouw V. samen mof een 19-jarig jongmensch. De vrouw stond op het punt ie scheiden van haar man, die zoo nu en dan eens aanliep bij haar, maar wien telkens den toegang tot hot huis ge weigerd werd. Zaterdagavond jl. kwam hij weer en eischte zijn 'oudste zoontje, een jongetje van 7 jaar op. De vrouw werd woedend, begon de man uit to schelden, waarop deze zoo kwaad werd, dat hij eeir ruit insloeg. Maandagmiddag nu, omstreeks 4 uur, kreeg deze vrouw ruzie met haar boven buurvrouw, waarbij de laatste haar er van beschuldigde, dat zij haar kinderen één van 7 jaar, één van 2 jaren en één van 8 maanden*verwaarloosde en zelf uit ging. Toen deze. ruzie cenigszins geluwd was ei? de vrouw met het jongmensch uit waren gegaan, gingen de buren ,'eons kijken naar do kinderen, waaTvan er Iwee den boelen dag al in den tuin gespeeld hadden zonder eten of drinken. Een meisje klom over de schutting en toen zij het kleinste kindje zag in een wiegje, vond zij dit zoo'n vree- selijk gezicht, dat zij de politie dadelijk waarschuwde. brigadier en eenige agenten openden daarop de deur en traden liet huis binnen. Ze vonden een klein kindje dat speelde met een scherpe bajonet cn geheel vervuild was. Het kussentje was één korst vuil. de lakentjes zwart, terwijl het kindje zelf over hft geheele lichaampje zoo vies was, dat de agenten het niet kon den aanzien en zij de buren riepen of zij «ven zouden willen komen, om te getuigen. Daarna heeft men de kindereh naar de politiepost gebracht, het kleinste in het wiegje. Moeder en liet jongmensch waren taartjes eten in de Poten, bleek later. Het oudste jongetje wilde steeds naar zijn moe der, niet omdat het zooveel om haar gaf, maar uit vrees, zóó was het kind gedres seerd. De buren waren geheel onder den in druk. Vooral de bovenburen, wie door de vrouw gedreigd was, dat zij hen zou „dood steken". Omstreeks elf uur kwam do vrouw thuis in gezelschap van het jongmensch en bemerkte zij, dat haar kinderen weg waren. Dit vond ze schijnbaar zoo onge hoord en brutaal, dat de .man een agent binnen riep, om hem le vertellen, wat er alzoo tijdens hun afwezigheid gebeurd was. De agent nam beiden meo naar Ifet politie bureau. De vrouw schold haar buren uit en lamenteerde, dat zij toch altijd zoo goed voor haar kinderen geweest was. Wat men goed zijn durft te noemen!, zegt het „Vad.". De inspecteur-wachtcom mandant wist geen betere raad dan den geneeskundigen dienst ie telefoneeren. De dokter oordeelde den graad van vervui ling en verwaarloozing zoo ernstig, dat hij opname gelastte in het kinderhuis Koning straat. De inspectrice van de kinderpolitie werd met de zaak in kennis gesteld, om ie zien wat er voor de kinderen te doen is. De Commissaris zal, indien noodig, de zaak Toor de Justitie brengen. Na verhoor op .het politiebureau werd de vrouw vrijgelaten. De jongeman was minderjarig en werd dan ook op het bureau jastgehonden totdat zijn vader hem kwam halen. Onweer. Men meldt uit Brielle aan dp „Msbd.": Gisterenmorgen omstreeks 7 uur ontlast te zich hoven onze gemeente een hevig on weer. Drie verschillende woningen, welke toor ongeveeT 6 jaar nieuw gebouwd wa ren, werden door het hemelvuur getroffen In een der woningen werd een gedeelte van het dak weggeslagen en stortte een plafond omlaag. De vrouw des huizes die zich te bed bevond, werd gedeeltelijk onder liet neerstortend puin bedolven en bekwam eenige brandwonden en eenige kneuzingen aan hoofd en armen, haar toestand is be vredigend. In do twee andere huizen werd alleen materieele schade aangericht o. m. werden een stuk van het dak en schoor steen weggeslagen en eenige ruiten ge broken, doch persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Vechtpartij. Te Harkema-Opeinde ontstond ruzie on der feestgenooten. Toen de veldwachter Bekkema hiortegep optrad, werd hij dooi den 25-jarigen P. A. met een mes achter bet oor gestoken; er was een snede van 10 cM. De veldwachter Schepel stelde toen A. met een sabelhouw buiten liet ge vecht. De politie en maréchaussee onr- ruimden vervolgens het café, waar de hei hamels zich bevonden. Door de vlucht* werd hier veel vernield. Tegen A. en eenige andere personen is proces-veihaal opge maakt. Relletjes op Feycncoril Sedert do Van der Takslraat te Rotter dam in verhand met den bouw "van de nieuwe brug over do Koningshaven her schapen is in een werkterrein, voelen do winkeliers uit die anders zoo druk be zochte straat zich zeer gedupeerd. Al liet verkeer werd uit hun straat gebannen en zoolang de hulpbrug in functie is trekt de groote stroom van voorbijgangers door de Feyenoordstraat, zeer ten pleizicro van de neringdoenden daar. De Van der Takstraters.schreven Inge zondens in de plaatselijke bladen, ze licit n hun bezwaren zelfs hooren in de raads zaal en hun ageeren heeft resultaat gehad. IJ. cn W. hebben maatregelen gen non. Als gevolg daarvan verscheen Maandag ochtend vroeg een bord voor de Feyenoord, straat waarop te lezen stond: „voetgan gers door de Van der Takstraat". Naast het hord stond een agent die hen, die nic' om grondige redenen door dc Feyencord- straat moesten, terugzond of eigenlijk hun verzocht terug te gaan. Immers geen en kele verordening steunde dit gedwongen optreden van de politie ey als een moedige voorbijganger zei: „Ik ga tóch," dan ging hij en de agent moest hem nakijken. Toch had de post tot gevolg, dat de meeste voorbijgangers aan liet verzoek van den agent gehoor gaven. En zoodoende lag Maandag de Feyenoordstraat weer even verlaten als eertijds. Tot groote ver bolgenheid van de winkeliers uit die straal, die hun pogen om het publiek weer door hun straat te krijgen, door een man met een geweldig bord waarop „de Feyenoordstraat mag en kan niet verbo den worden" naast het bord van de over heid te doen postvatten, zagen mislukken doordat het hord op het politiebureau werd opgeborgen. Maandagavond werd het wat onrustig op het Noordereiland, maar tot botsingen kwam het nog niet. Gisteravond evenwel heeft de jeugd zich openjpk met het geval bemoeid, opgeschoten jongens begonnen de' voorbijgangers lastig te vallen, zoo zelfs dat de politie gedwongen werd in te grij pen. Toen keerden zij zich tegen de agen ten en bekogelden die met sleenen. Dat er daarop klappen gevallen zijn, laat zich denken. Een ventje van negen jaar, die een kei in een winkel van do Van der Takstraat gegooid had, moest naar het politiebureau. Zoo is dc rust op het Noordereiland ver stoord en eerst als het plan „op hoop van zegen" voltooid zal zijn komt ze weer Als het hord en de agenten bij dat bord want bij één is het niet gebleven niet verdwijnen, komt het misschien tot erger dingen. De Hartjesdag. Evenals elk jaar, is het ook ditmaal Maandagavond, den avond van Hartjesdag m de Dopperstraat te Amsterdam, nogal rumoerig toegegaan. Tevoren weten de buurtbewoners dat er schermutselingen met de politie zullen komen, en deze weten schap brengt zoowat de heele buurt, op de heen. Die het heele jaar doou de ordelijkste menschen ter wereld zijn, nemen op dezen avond aan het verzet tegen do politie deel. alsof het een jaarlijks regelmatig terugkoe- rende plicht beteekent. Do relletjes om staan doordat de politie tracht het stoken van straatbrandjes te beletten; het gevolg is, dat ze overal tegelijk oplaaien en wan neer de politie ze dooft, het publiek een vijandige houding aanneemt. Men moet bewondering hebben voor het geduld waar mee de agenten zich zoo een heelen avond laten sarren, en het is niet te verwonderen, dat zij, als dat zoo uren geduurd heeft, aan het eind van hun gelijkmoedigheid komen. Dan vallen er menigmaal welverdiende klappen met den gummi-stok, en wordt de straat af en toe schoongeveegd. Zoo is het ook Maandagavond gegaan, meldt de „N. R. Grt.". Eenmaal liep het geschil tusschen publiek en politie .zelfs zoo hoog, dat de laatste hevel gaf de ramen te sluiten en met vuurwapenen dreigde. De herriemakers begrepen toen dat het ernst werd, maar de buurt bleef toch nog lang in rep en roer. Hij probeerde 't maar. Bij een lid van een der kerkbesturen te Weesp vervoegde zich iemand, die voorgaf De Vries te heeten en in het Gein te wo nen. De man hing een droevig verhaal op van zijn levensomstandigheden en van den nood, die thuis heerschte, waar een aantal kinderen zonder voedsel zou zijn. Bij infor matie bleek echter aan het opgegeven adres geen gezin als was aangeduid, te wonen. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met denzelfden persoon, die een drie tal maanden geleden aangehouden werd, in verband met verschillende gevallen van oplichting, door hem gepleegd, waarbij hij steeds had opgegeven, De Vries te heeten. Herkend. De koopman in kleeden, Brummer, die nog steeds in voorarrest zit in verband met het vermoeden, zich schuldig gemaakt to hebben aan den overval van de Boaz-bank te Bussum, is naar de „Tel." meldt, thans herkend als dader van een misdrijf in Juni te Hoogkarspel gepleegd. Hier wAd een vrouw onverhoeds overvallen en mot een hamer op het hoofd geslagen. In ver hand hiermede is de gedetineerde gecon fronteerde mét den burgemeester van Hoogkarspel en een politiebeambte, die den vermoedelijken dader dien dag geziea hadden. Zij herkenden Brummen dadelijk. Op de plek der misdrijfs werd een elec- trische zaklantaarn gevonden, 't Bleek dal deze afkomstig was van den dader. De justitie heeft thans den rijwielhandelaar opgespoord, die de lantaarn verkocht had. Brummer werd ook door dezen persoon herkend als de man die het voorwerp iu den winkel in ontvangst had genomen. Docr eiectricitcit gedood. Dc arbeidsinspectie schrijft ons: De avondbladen van 14 Augustus 1926 be vatten het bericht, dat wederom een men.sch gedood werd, die den koperen lampvool van een (defect) gloeilampje aanraakte. Eigenlijk is de zaak zoo: Het slachtoffer kwam met een onder spanning staand deel in aanraking en zakte in elkaar. Het is volstrekt niet zeker, dat hij toen al dood was Had men onmiddellijk kunstmatige ademhaling op hem toegepast en dcao des noods 2 uren lang voortgezet, misschien was hij dan wel uil een toestand van schijndood weder bijgekomen en in hel le ven gebleven. Dus: bij alle gevallen van schijnbaar plotselingen dood door eiectricitcit dade lijk beginnen met kunstmatige ademhaling loc te passen en deze lang voortzetten. Eerst wanneer daarbij geen resultaat ver kregen wordt, mag men veronderstellen, dal liet slachtoffer werkelijk dood is. Kunstmatige ademhaling is behalve1 de hartmassage, welker techniek door veel mimfer personen verstaan wordt het eeiiiga middel om deze ongclukkigon to redd op, maar onmiddellijk beginnen en lang voortzetten. De Fadang-ramp. Rij het Bestuur der Iudische Club van Katholieken tevens Comité tot steunvorlee- ning van de ramp van Sumatra's "West kust zijn dc navolgende giften ingekomen: «Eindiotaal vorige telling 1926.95). Mgr. L. J. A. II. Schrijnen Bisschop v. Roer mond 100.G. Rotterdam 5.Kloos ter Sion Diepenveen 10.W. D. Didam 3.—; Mgr. F. J. H. E. Den Haag 25.— N. N. Heerlerhaan 5.S. "W. N. A Nijmegen 500.P. P. L. Eindhoven 2.50; A. P. S. Amsterdam 3.—; F. \V Den Haag 10.J. T. Nijmegen i. C. L. B. Dongen 50.J. A. V. Vlaar- dingen 5.—; H. P. H. G. Rotterdam 1.P. V. de V. Roermond 2.50; Ph. R. Amsterdam 5.—; F. J. H. do R Raamsdonksveer J. M. de K. Rot terdam 5.J. P. J. V. Den Haag 10.A. B Noord wijk erh out f 25: H. G. M. H. Den Haag 2.50; M. C. E. B Den Haag 25.Th. "W. L. Hzn. Hilversum 25,W. F. B. pr. Delft f 1; H. J. T. Ruurloo f 10.J. Uf Rotter dam 2.50; A. S. Breda f 10.—; Mr. J. N E H. T. Haarlem 25.—; Th. J. M. K pr. Bakhuizen 2.50; H. C. S. pr. Schalk wijk 2.50; N. N. Voorburg 2.50; II. v M Benschop 5.L H. Horn 10. S. C. J. H. Den H^ag 50.—; P. F. J. W en Co. Leeuwarden 15.J. A. S. Utrecht 25.H. J. pr Heel 1. Totaal 2910.45. Giften uitsluitend te zenden aan den Pen ningmeester van het Comité, den heer P. J. F. J. Schnebbelie, Directeur van het Katholiek Indisch Bureau, de Carpentier- strant 153, Den Haag, Gironummer 3777:2. Baaateraü. Belichten ONGELUKKEN. De schipbreuken bij Nieuw-Schotland. 52 slachtoffers. Uil Halifax wordt gemeld: Het zoeken naar cventueele overlevenden van de in de vorige week tijdens den storm verga ne twee vis'chtrawlers uit Nieuw-Scbot- land, de „Silvia Mosher" en de „Sadie Nickel" en van de Noorsche stoomboot „Ringhorn" is vruchteloos geweest. In to taal zijn hij deze schipbreuken 52 perso nen omgekomen, waarvan 47 op de beide schepen uit Nieuw-Schotland en 5 op de Noorsche boot thuis behoorden. De ontploffing op Czepel-eiland. De man, die de ramp „voorspelde." Het onderzoek naar dc oorzaak van de ontploffing op het Czepel-eiland is nog niet gesloten. De politie zoekt naar een man, die volgens het beweren van ver scheidene arbeiders op den kritieken dag zijn kameraden mededeelde, dat hij niet in de fabriek zou terugkeeren, omdat er legen den. avond een ontploffing zou plaats hebben. Treinohtsporing bij Gent. Groote stagnatie in den dienst. Nabij Gent is Maandagmiddag een goo- derenlrein* ontspoord, waardoor het ver keer tusschen het binnenland en de kust werd stopgezet. Om tien uur Maandag avond waren 40 reizigerstreinen tusschen Brugge en Gent geblokkeerd. Slachtoffers van de Alpen. Gemeld wordt dat 0 toeristen in de Beiersche en Oostenrijksche Alpen om het leven zijn gekomen. Ernstig mijn-ongeval in Opper-Silezië. In een mijn bij Laurahütle in Opper- Silezië zijn tengevolge van het bezwijken van stutten acht personen ingesloten. Tot heden toe zijn er één doode, twee zwaar- en enkele lichtgewonden geborgen. Ook tl IT BELGENLAND. HL Duizenden Hollanders gaan dezer dagen naar Brussel en overal, in tram en auto, op boulevard en in hotel, entmoet men land en stadgenooten. Een tocht langs Laekcn en door het Ka merenbosch, door de deftige Avenue Louise en als tegenstelling door de Marollcnwijk, is cn blijft interessant. De grootsohe plan nen tot verdero stadsdoorbraak en ont manteling van het Palais de Justice zijn niet tot uitvoering gekomen en nog qtceds slaan de vulgaire huizen en huisjes van oud-Brussel direct langs de vöet van het zoo grandioos opgezette paleis. Zoo vair het Paleisplein Jcomende en een straat in gaande ziet men daar de meest strijdende opschriften zooals b.v. op een winkel of uitdragerij met groote letters „In den dik ken luis". Nieuw is het graf van „een onbekendo soldaat", waarbij even als in Parijs een oud romeinsche drievoet geregeld een vlam staat te branden. Verder hebben al dc voorsteden St. Josse te Noode, Ixelles enz. elk hun eigen oorlogsgedcnkteckon, grootsch van opvatting mot gesneuvelde soldaten en treurende vrouwenfiguren en zijn er gedenkt eekenen voor bijzondere personen door de Duitschers doodgescho ten. Maar anders in Brussel, klein Parijs, ge bleven, en gaat men Bteeds weer opnieuw met veel genoegen zien naar de St. Goedele Kathedraal, waar de jonge garde giffen vraagt voor de armen en de arme kerken cn op die manier tracht munt te slaan uit de stroom van vreemde bezoekers. Op do Groote Markt aangekomen is 't altijd een genot daar de reeks artistieke gildehuizen te beschouwen, waaraan men opnieuw be zig was, die hier en daar bij te werken. Een bezoek in het Stadhuis, dat er buiten zoo kunstvol uitziet, kon ons niet voldoen, daar men hier meer van verwacht, maar eigenaardig is, dat in de trouwzaal *cen orgel iageplatst. Men tracht daar het bur gerlijk huwelijk met veel praal te omgeven en is voor alle standen de ceremonie ge lijk. Een aantal dienaars in oude eigen aardige costuums, doen dan dienst en bij gouden huwelijksfeesten komen de jubilee- rende paren op het stadhuis, waar zij door de vroedschap ontvangen worden en door orgelspel en zang naast blbemen en groen en ook wel de oud-Brusselsche ecrewaclil worden opgewacht. De „Montagnc de la Cour" met zijn prachtig park cn daaromheen het Konink lijk paleis, omgeven door al de ministe ries. is werkelijk buitengewoon mooi. Het militairisme is er door den oorlog veel meer naar voren gekomen en blijft blijk baar een eerste plaats innemen. De unifor men zien er allen frisch uit en waar vroe ger een enkelen schildwacht wat* zijn er nu heel wachtparaden. Het koffiehuisleven langs de boulevard gimt. zijn gewone gang, maar dancings en kino's nemen 's avonds toch ook duizenden bezoekers. Bij ons vertrek kwam er een geheele reeks padvinders en „Sea Scouts" van Zwe den en Noorwegen, Engeland en Denemar ken, enz., een bezoek brengen en allen hadden bloemen cn kransen voor liet graf van den onbekenden soldaat. mannen, die met den reddingsarbeid be zig waren, liepen verwondingen óp. Mijnbrand in Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt geseind: Er heeft een noodlottige brand gewoed in do mijnen van Brakpan. Twee inboorlingen zijn gedood. 22 Europeanen en 249 inboor lingen zijn naar het ziekenhuis vervoerd, daar zij door ontsnappende gassen hebben te lijden gehad. Stormweer boven Hannover. Gistermiddag heeft boven Hannover en omgeving een zwaar onweer gewoed, ge paard gaande met een hevigen storm en geweldige slagregens. Er is aanzienlijke schade aangericht. Politiek tot aan het graf. Communieten verstoren een militaire begrafenis. Maandag had te Franconville de teraar debestelling plaats van het stoffelijk over schot van den soldaat Mertens, die aan het front was gesneuveld en thans naar zijn geboorteplaats werd teruggebracht. Een veertigtal communisten rukte do drie kleur, waarmede de lijkkist bedekt was, weg en verving haar door do roode vlag. Na do loden van het gemeentebestudr en' don veldwachter terzijde te hebben ge drongen maakten zij zich meester van de lijkkist, die zij naar het gemeentekerkhof overbrachten, slechts gevolgd door do fa milieleden van den gesneuvelde. Do plaatselijke brandweer weigerde ach ter de roodo vlag te marcheeren. Do go- meenteraadsleden evenwel stonden erop, de laatste oer aan het stoffelijk overschot van Mertens te bewijzen. In een afzon derlijke groep begaven zij zich naar het kerkhof, waar zij er niet zonder moeite in slaagden, het graf to naderen. Daarop ontstond een vechtpartij, in den loop waarvan de veldwachter er in slaag de, de roode vlag le rukken uit de handen van dengene, die haar droeg. De veld wachter kon vier der Communisten her kennen. Dezen zullen waarschijnlijk ge rechtelijk vervolgd worden. Lstteren en Kunst De woonplaats van Jan Steen te Warmond. In de voorlaatste zitting van den ge meenteraad te Warmond is besloten een gedenkplaat aan te brengen aan den gevel van het huis waar Jan Steen van 1656 1600 gewoond heeft. Naar aanleiding daarvan hebben wij, al dus „het Vad.", in Warmond een onderzoek Ingesteld ten einde te trachten iets naders Verder was om het Station „du Midi" een reusachtige kennis opgeslagen met al de heerlijkheden die wij vroeger hier ook mochten aanschouwen, maai- veel groot- scher (t) en buitengewoon talrijk in tenten en kramen. Antwerpen. Daar reden wij rond en zagen daardoor in korten tijd. meer van nabij, do buitengewone bedrijvigheid in het havengedeelte. De ..Belgenland" liet buitengewoon groot driepijps stoomschip, de drie dokken, waar overal schepen in la gen om te herstellen, dc Engelschc barak ken, die een heel straat vormen met kerk je incluis. Deze barakken, destijds gemankt door Engclschc soldaten, blijven steeds in stand gehouden cn in gebruik hii Belgische gezinnen, die uitgeweken naar Holland en Engeland, terugkomende geen woning kon den vinden, hier hun bivak opsloegen en er nu nog zijn. In het hetere kwartier, van Antwerpen zijn tientallen van „rijkelui'a- huizen" allen eigendom en nog bewoond door Duitsichc groote kooplic'dcn on fee ders en in hotel Terminus hbort men som tijds meer Duitsch als Fransch spreken. Alleen een enkel klein zaakje heeft een opschrift: „Hier werden geen Duitsclie. ar tikelen verkocht", maar anders schijnt meu te Antwerpen als handelscentrum, geen rancune te koesteren. 't Was le Vrijdag, en toen wij ter kerke togen, kwam ons een priester in ornaat, voorafgegaan door een koorknaap met. lan taarn cn schel, die „Ons Heer" naar een zieke brachten, te gemoet en in de kerk naderden ook zeer velen tot de H. Tafel. Later op den dag zagen wij hij de Mnr-" plaats een klein devotickapellelje, 't scheen een uitgebroken woonhuis, waar a! lerlei devoties werden gehouden cn gere geld mannen va vrouwen met kinderen van allen stnd kwmen bidden. Dc O. L. Vrouwekcrk staat nog steeds, als verhor- gen in do omringende huizen en alleen op eenigen afstand is een groot open veld, vaar do Duitsieho granaten een aantal huizen hebben ncdergeworpen. De kerk zelf is hier in Holland algemeen bekend. Men was bezig de laatste hand te leggen aan het plaatsen van een nieuw schilderij in do gedachteniskapel der gesneuvelden. De schilder Jansens, die meerdere fres co's daar schilderde, heeft een mooi tafe reel gemaakt. De Zoete Lieve Vrouwe van Antwerpen is het hoofdmotief en daarom heen Kardinaal Mnrcier en de ook overle den deken der O. L. Vrouwkerk. Verder St. Albertus en St. Elisabeth als patroon cn patrones van het Koninklijk paar. Z. M. koning Albert in knielenden houding opziende naar Maria, in 't midden een ge- gekwetste soldaat, ook het oog gericht op het liefelijk beeld in 't midden en dan H. M. Koningin Elisabeth, in vcrplecgsters- costuum, verbindende de wonden van den soldaat. Op haar laat St. Elisabeth rozen vallen uit haar bekende bloem.ensehoot. Onder dit tafereel, een viertal kleinere stukjes: brand van Dinant, Leuven en Ypcreh en het Yzerveld. Deze schildering lijkt ons buitengewoon mooi en wel een aandachtige beschouwing waard. Oolc bier in" Antwerpen zeer veel Invul- genooten, zoodat wij slechts met moeite een hotel konden vinden. JAN VAN LEYDEN over het huis van Jan Steen aldaar to we ten te komen. Op de secretarie kon men ons weinig daaromtrent mcdcdoclcnmetf toonde ons cenigo boeken uit dien tijd waarin de nnnm van Jan Steen schilder voorkomt. De meeste kans meer gegevens t<* krij gen, zouden wij hebben indien wij eens met den ouden heer William Maehen zou den gaan praten. Deze snuffelde al sinds jaren in hei gemeente-archief en aan hem is het. te danken dat «*n liet feit dat Steen te Warmond gewoond beeft èn welk huis deze bewoonde, bekend is geworden. Na oenig zoeken gebikte bet ons den nu bijna 70-jarigcn heer Maehen te vinden, voor wien het een genoegen bleek te zijn over de geschiedenis van zijn dorp te kun nen verhalen. Hij deelde ons o.m. mede, dat hii een groot deel van zijn leven heeft besteed nnn het op schrift stellen van de geschiedenis van Warmond. Zoekende in dc archieven naar geheel iets anders kwam hij den naam Jan Steen tegen en ontdekte hij dat deze van 1656—1660 te Warmond gewoond had. Misschien had hij deze ontdekking nooit wereldkundig gemaakt (of het zou moeten geweest zijn indien zijn levenswerk ooit in druk ware verschenen) indien niet voor on geveer vier jaar in het oudheidkundig jaar boekje een beschrijving voorkwam van het schilderij Dc Kippenhof van Jan Steen. Er was ontdekt dat dit. geschilderd was op Kasteel de Lokhorst te Warmond en daar bij werd de veronderstelling geuit dat do katholieke Heer van Warmond den even eens katholieken schilder Jan Steen uit Leiden had laten komen om het schilderij te maken. Bij die gelegenheid, zoo vertelde de heer Maehen ons, heb ik den hoer Bijloveld mijn ontdekking geschreven, cn sindsdien in hot uitgemaakt dat Steen dit schilderij heeft gemaakt gedurende zijn verblijf te War mond. Het iB mij verder gelukt uit te vinden in welk huis Jan Steen hier gewoond heeft, nl. in dat wat nu genummerd is met B 19 in do Dorpstraat. Tic heb daarvoor drie bewijzen, zoo ver volgde onze gastheer, het eerste is dat do naam van Jan Steen in de kohieren van 1056—1660 voorkomt voor een bedrag van 2 steeck (elke stccck a 10 stuivers). Nu wer den de belastingen geheven naar dc groot te der erven cn ingeboekt gaande van het erf ten Oosten van het Ambacht naar het Westen toe. Bekend was met welk erf werd begonnen, zoodat op deze wijze aangetoond kon worden welk erf aan Steen behoorde. Dit komt ook geheel overeen met wat valt to loeren uit een legger van de gemeente uit het jaar 1656, terwijl bovendien in dat jaar ook.cen kaart van het Ambacht in uit gegeven. Wat het huis zelf betreft, zoo vernamen

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 5