Ernstige conflicten. Al hebben de samenscholingen van hel publiek in de omgeving der nzijnfabriek Ie l'iel een einde genomen, hel begeleiden der (werkwilligen naar en van de fabriek geeft (dagelijks aanleiding lot moer of minder ernstige ongeregeldheden. Zalerdagavind is liet te Kerk Avezaalh, waar een aantal werkwilligen woonachtig is, lot een orn- fctig treffen gekomen, waarbij de Aver- zaalhsche bevolking zich met hooivorken, dorschvlegels en spaden gewapend had. De stakers met hun aanhang werden jlaar Tiel gedreven, waarbij flinke klappen vielen. Hartjesdag. De straatjeugd in de volksbuurten van 'Amsterdam heeft zich gisteravond Ier ge legenheid van den Hartjesdag weer danig geweerd. In verschillende straten werd vuurwerk ontstoken, terwijl het mede tot de vermaken behoorde om hier en daar z.g. straatbrandjes te slichten. De brand weer moest meer dan dertig maal uitruk ken om dat soort brandjes te blusschen. Na 25 jaar teruggevonden. Ongeveer 25 jaar geleden verloor do metselaar K. te Zevenaar zijn gouden trouwring. Alle zoeken was vruchteloos. Dezer dagen spitte een daglooner een stukje land om en vond den ring, die door dat de inilialen nog gaaf waren aan der. eigenaar kon worden teruggegeven. Hondentrouw. De heer G. te Meppol, beeft een herders hond, die geregeld word gevoederd door Voor eenigon tijd moest zij voor oen ope ratie in oen ziekenhuis te Zwolle worden opgenomen. Ze verbleef daar vijf weken. De hond miste in dien tijd zóó zijn meeste res, dat hij totaal alle voedsel weigerde. Het dier heeft in bedoelde vijf weken niets tot zich genomen dan alleen wat water. De heer G. bereidde de lekkerste kliek jes, ja, hield hel dier zelfs vleesch voor, maar het hielp allemaal niets, de houd wenschte er niet van te eten. Dat liet dier len slofte buitengewoon mager werd, is be grijpelijk. Een wonder mag het heeten. dat. het heest van honger niet gestorven is. Toen mej. G. uit hof ziekenhuis terug keerde, was de hond bijna dol van blijd schap, terwijl de brave, trouwe Hector vanaf dien tijd baast niet te verzadigen is. „Mepp. Crt." Een reiziger op de buffers. Toen trein 1657, die des middags om 2.49 van Weesp naar Bussum vertrekt, Zon dagmiddag eerstgenoemd station verliet* sprong een reiziger, te Amsterdam woon achtig. en die in Bussum moest uitstappen, doch in Weesp even den trein had willen verlaten, op do treeplank van oen der rij- tiiigou, waarbij bij trachtte een counédeur (c openen. Toen hom dit niet spoedig ge noeg gelukte, aldus de G. en Eeml., vrees de hij blijkbaar, staande op de treeplank, in aanraking te zullen komen met eenige paaltjes, die aan liet einde van lief perron te Weesp geplaatst zijn. Ten einde eer. dusdanige botsing te vermijden, klom bij terwijl do trein reeds zijn vaart versnelde, op de buffers van genoemd rijtuig, waarbij 1 hij echter met het hoofd in onzachte aan raking kwam met een der haken, welke aan de achterzijde' der wagons ziin aange bracht, teneinde 's avondfj er de lantaarns aan op te hangen. De chef van hol station te Weesp, die het geheele geval zag gebeuren, begreep, dat onmiddellijk ingegrepen moest worden, wilde de man niet even later lussclien de wielen terecht komen. Hij liet daarom het alarm-signaal klinken; op hetzelfde oogen- blik trad ook een der conducteurs, die eveneens de waaghalzerij van don reiziger gezien had, handelend op, liep langs een treeplank naar den achterwand van 'een der rijtuigen en wist de luchtrem in wer king te stellen. De trein werd nu spoed:g int stilstand gebracht, juist toen hij op' de Vechtbrug genaderd was. Do roekoloozc reiziger werd behouden in een coupé bin nengeloodst; later werd door don hoofd conducteur tegen hem proces-verhaal on gemaakt wegens het plaats willen nemen in een in beweging zijnden trein. Dit Zon dags-uitstapje van Amsterdam naar Bus sum zal dus den Amsterdammer duur te slaan komen. Dc volle trein. We lezen in de „Dord. Crt." „Een aantal reizigers dat Zaterdag met den trein van 4.58 uur in de richting Rot terdam wilde vertrekken heeft een onaan gename ervaring opgedaan. Deze trein, welke uit een groot aantal wagens bestoud, zat, wat men zoo ge woonlijk noemt „stampvol". Hierdoor kon oen aantal reizigers geen plaats vinden. Onder leiding van den conducteur werd oen wandeling ondernomen, die begonnen werd geheel aan het achtereinde van den langen trein. Portier na portier werd ge opend en de inhoud van elk compartiment nageteld. Hier en daar werd nog iemand in een coupé bijgestopt, maar de menigte, die nog geen plaats vond, slonk slechts i weinig. Ten slotte bleek dat er geen plaats meer was: de dorde, tweede en eerste klasse zalen stampvol. Natuurlijk was het vertrekuur door liet lange plaatszoeken reeds overschreden. De conducteur gaf het vertreksignaal, hetgeen toch feitelijk alleen tot de bevoegdheid van oen chef behoort, en de trein zette zich rn beweging, hoewel nog verschillende mert- schen op het perron stonden. Eén onzer redacteuren die mee moest met dezen trein en enkele personen zagen kans, op den in beweging zijnden trein te springen en zich oen nauw staanplaatsje te veroveren in het gangpad van een eerste klasse wagen. 'Een aantal mensohon zag echter hiertoe geen kans of durfde den min of meer ge vaarlijken sprong niet te maken. Wij za gen door het geopende raampje hoe deze monschon den conducteur waarschuwden dal zij nog mee moesten. Maar aan hun verzoek om den trein te doen stoppen werd niet voldaan. Nog juist hoorden wij hoo ■ecu moeder zich beklaagde tegenover den conducteur, dat haar kinderen reeds een plaats in den trein hadden en zij zelf toch ook mee moest. Alle verzoeken en waar schuwingen ten spijl reed de trein door naar Rotterdam. Het wil ons voorkomen, dat veel tijd en veel onaangenaamheid zou zijn voorko men indien reeds dadelijk één of meer wagons waren aangehaakt; dan was de trein eerder vertrokken, alle reizigers had den een plaats gevonden en niemand had zich aan het gevaar om op een reeds rij denden trein te springen behoeven bloot te stellen". Amerikaansche hoffelijkheid. Dat Amerika er prijs op stelt touristen uit den vreemde hoffelijk le behandelen blijkt uit bet volgende geval dat ons ter oore kwam. Iemand uit Den Haag bad de reis naar Amerika ondernomen om het Eucharis tisch Congres te Chicago mede te vieren. Den laatsten congresdag was het boven mate druk en met veel moeite wist be doelde heer een chauffeur op te sporen die voor 50 dollar bereid bleek, hem van Chi cago naar Mundelein te vervoeren en daar te wachten om hein na afloop der plechtig heden weer naar Chicago terug te bren gen. In Mundelein aangekomen eischte de chauffeur eerst betaling van 50 dollar eu wat de Hagenaar ook tegenstribbelde, de chauffeur \oerdc aan dat niets hem ga randeerde dat zijn passagier 's avonds te-* rug zou komen enz. enz. en het slot was, hij kreeg zijn 50 dollar en zou wachten. Des avonds kwam dc Hagenaar met zijn gezelschap terug edoch dc chauffeur was met zijn 50 dollar achter het stuur rad gaan zitten en was vertrokken. Maar een hulpvaardige Amerikaan bemerkte de toedracht der zaak en vroeg den Hage naar wat dc zaak was. Deze legde hem dit uit en wist hem slechts het nummer van den auto te zeggen als eenigste aan wijzing. De Amerikaan verontwaardigd over zulk een slechte propaganda voor Ameri kaansche hoffelijkheid vroeg den Hage naar naar diens Hollandse-li adres cn zeide werk van de zaak te zullen maken. Hij hield woord, want dezer dagen ont ving de Hagenaar een cheque uit Amerika waarop vermeld stond de 50 dollar plus de extra-kosten, die hij had moeten maken voor do terugreis van Mundelein naai Chicago. Een „Klopgeest". Ook Urk heeft zijn klopgeest gehad! Een dag of wat geleden is het gebeurd, meldt „Onze Courant". In een der huizen van wijk 5 hoorde men telkens een verdacht geraas. De bewo ners zochten tevergeefs naar de oorzaak ervan. Er werden buren bij gehaald, die echter evenmin achter de oorzaak van het zonderling geklop konden komen. Soms zweeg het en dan hoorde men het weer. Vooral tegen den avond kon het angstaan jagend wezen. Men sprak van spoken. Oude visset!ers lui haalden herinneringen van vliegerida Hollanders cn zeemeerminnen op. Heel het eiland stond in het (eeken der spookhisto ries.-En de bewoners van het „beloovcrde" huis durfden nauwelijks gaan slapen. Hef. vreemde was, dat men er niet achter kon komen, waar het geluid vandaan kwam. Liep men in de richting waar het geluid gehoord werd, dan werd het weer stil. Eindelijk kwam men er achter, dat in een kast het festijn der duistere machten zijn hoogtepunt vond. Men keek in die kast -- misschien wat al te vluchtig en met een al te bevend hart maar zag niets. Alle kopjes, alle borden en alle busjes stonden op hun oude plaats. Eindelijk was er een dappere, die de kast aan een nauwgezet onderzoek onder wierp. Hij inspecteerde alle busjes en pot jes en vond onder in de kast.een muis je! Schuw in elkaar gedoken in een leege vetbus, waarvan het deksel een kleine ope ning liet. Het was in de bus geraakt en kon er niet weer uitkomen. Telkens was het teruggevallen hij den sprong tegen den gladden en slcilen wand; telkens had het zijn kopje gestooten tegen het harde deksel ei. buiten waren dc stooten van het mui- zenlijfje gehoord, het getrappel van zijn pootjes tegen het holklinkend blik verno men. Urk is zijn klopgeest kwijt en de verha len der oude visschers, die dagenlang be luisterd zijn, worden thans weer met spot tende lachjes aanhoord Wilde eenden. Men meldt uit de Peelstreek, dat dit jaar boven de Peel ontzaglijk veel wilde eenden worden aangetroffen. In zware vluchten vliegen zij over de wijde vLakten. ONGELUKKEN. Auto over den kop geslagen. Vier personen uit één gezin gedood. Uit Merzig (Saargebicd) wordt geseind: Een auto met zeven inzittenden is Zondag, ten gevolge van een defect aan de banden, bij Merzig van een helling in de beek ge stort, waar de auto over den kop sloeg. Vier personen uit één gezin werden ge doodde overige drie inzittenden werden ernstig gewond. Toch dooden op Czepel? De officiecle lozing wordt niet gelo ofd. De ontploffingsramp op het eiland Cze pel schijnt toch van grootcr omvang te zijn geweest, dan officieel wordt toegegeven. Dat in de fabriek slechts een kruit ontplof fing zou hebben plaats gevonden, gelooft niemand. Verschillende personen verklaren gezien te hebben, dat een aantal dooden, men spreekt van 24, zijn geborgen. Het aantal der gewonden moet meer dan 100 bedragen. Op liet eiland is bijna geen buis onbeschadigd gebleven. Vreeselijko misdaad in Roemeensch dorp., Een herborgiersgezin uitgemoord. In de Roemeensche gemeente Tichirisu is een ontzettende misdaad ontdekt. De herbergier Rubin, zijn echtgenoote, zijn schoonmoeder en twee dochters van 10 en 8 jaar werden in hun woning met afgesne den keel gevonden. De politie heeft ver scheidene dorpsbewoners gearresteerd. Een fatale trein. Twee doodelijke ongelukken, op een traject van 30 mijl. Het gebeurt niet dikwijls, aldus de „Dai ly Chronicle", dat 'n trein binnen een af stand van 30 mijl twee doodelijke ongeluk ken veroorzaakt. Intusschen ia zulks ge schied met de express ParijsBordeaux. Toen de treilt te Poitiers stopte, begaf een der reizigers, een Engelsche Katholieke geestelijke, zich naar het stationsbuffet, om een glas wijn te drinken. Dc trein was iceds weder in beweging, toen hij op het perron terugl eerde. Hij sprong op dc treeplank, hield zich eenigen tijd vast, doch moest weldra uitgeput loslaten en werd door een volgenden trein gegrepen cn ge dood. Even later overreed diezelfde trein tus- schen Ormes en Dunge een wegwerker, die voor een anderen trein op het gedeelte van de lijn, waar hij aan het werk was, was op zij gegaan. Tribune ingestort. Honderden gewonden. Bij dc opening van een wielerbaan te St. Briouc (Frankrijk) is een 8 Meter liooge tribune ingestort. Van de 1000 toeschou wers werden enkele honderden gewond. Aardschokken in Engeland. In 22 Engelsche graafschappen werd Zonda,pnorgen 4 58 uur een aardbeving gevoeld. Hij werd gevoeld in den drie hoek die van Londen naar Somerset leidt, on vandaar via South Lancashire weer te rug naar Londen. Ofschoon honderddui zenden door den schok ontwaakten, werd niemand gewond; er werden slechts lich te trillingen gevoeld. Aan den rand van den driehoek Glotichesler-Worchcsler-Here ford, waren de schokken het sterkst merk baar. In Gloucester voelde men in dc slaapkamers voortdurend een trillende be weging, terwijl .in de omgeving van Clicl- tinham de schokken 2è minuut aanhiel den. Kapitein Spencer Churchill van North- wickpark Worcester zeide, dat zijn heele huis dertig seconden achtereen schudde, alsof twintig karren met veel lawaai in het rond reden. In Hereford werd een geweldige slag gehoord. Bijna ieder liuis, zoowel in de stad als in de provincie heldo vijf a zes( seconden lang op zijde. Vele menschen, mot geweld uit hun slaap gewekt, vluchtten de straat op. In Throp- shire werd het geweldige lawaai nog ge volgd door een geluid dat deed denken aan een luide ontploffing. Seinwachters en po litieagenten snelden in JLudlon Street te zamen, totdat de schok ophield. In de huizen vielen schilderijen en vaasjes op den grond en tal van schoorsteenen barst ten. In Harborne en Birmingham ont stonden in de plafonds scheuren. In Derby helden de huizen eenige oogenbLikken op zij maar er ontstond slechts onbelangrijke materieele schade. In Londen namen eenige personen aan den lijve een geweldige trilling waar, ter wijl tusschen Marylebone en Kingscross aardewerk brak en meubilair van zijn plaats werd geslingerd. In Radnorshire werden eenige kinderen uit hun bed ge slingerd. Typisch Chineesch. C h o 1 e r a-e p i d e m i e ten gevolge van verontreinigd 1 c'i 'd i n g w a t c r. Het uitbreken van een buitengewoon hevige cholera-epidemic heeft lot opzien barende onthullingen geleid over den toe stand bij de waterleiding te Tsja-Pei. Van 19 tot 31 Juli werden bijna 1400 gevallen van cholera aangegeven. Thans is bij 't internationale gezondheidsdepartement waarschijnlijk het drievoudige aangege ven, waarvan 65 pr'-cent m do nabij .oid van Tsja-Pei. Er weid dan ook op aan gedrongen dat de culiriltilen in genoem de stad toestemming zouden geven het water door buitenlandscho deskundigen te laten onderzoeken. Bij het onderzoek bleek, dat de waterwerken in den meest verwaarloosden toestand verkeerden, dien men zich slechts kan denken. De beide voornaamste filters konden niet meer wor den gebruikt. Op den bodem van de tank, waaruit het water afvloeide, krioelde bel letterlijk van ongedierte. De maatschappij, die deze waterwerken beheert, stemde er in toe, dat de binlen- landscbe deskundigen maatregelen namen, waardoor oen tijdelijke verbetering in de boedanigheid van het water is gekomen. In elk ander land zouden de beheerders van deze waterleiding ongetwijfeld zijn vervolgd in verband met de grove nalatig heid, waaraan zij zich hebben schuldig gemaakt. Do onverschilligheid van dc autoriteiten cn van het publiek is echter typisch Chineesch. Rubberfabriek te Pausa in Saksen afgebrand. Te Pausa (Vogtland), brak Zondag in do „Vereinigte Gummi-Werke" brand uit, wel ke een zoodanigen omvang nam, dat de geheele fabriek een prooi der vlammen werd. Zeventig arbeiders zijn hierdoor zon-, der werk gekomen. Nieuw waarschuwingssignaal op de Duitsche spoorwegen. Naar de Borlijnsche correspondent van dc „Frankf. Z." meldt, zijn bij Bingen proeren genomen met een nieuw signaal om de machinisten te waarschuwen als zij door een onveilig signaal heenrijden. Dc uitvinding is heel eenvoudig. Het nieuwe apparaat beslaat uit een stevig glazen buisje, hetwelk aan de locomotief is be vestigd. Dit buisje wordt eventueel bij het doorrijden van het z.g. voorsignaal (als dit op onveilig staat) stukgeslagen door een sterke ijzeren tong, die aan dit sig naal is bevestigd. Is het buisje stuk ge slagen, dan wordt het remapparaat door de ontsnappende stoom in werking ge bracht en de trein vrij snol YÓór het 5 tot 700 M. verder geplaatste hoofdsignaal tot staan gebracht. Volgens den correspondent zijn de proe ven goed geslaagd. Hittegolf te Boedapest. Te Boedapest en in andere dcelen van Hongarije, heerscht een hittegolf. In som mige plaatsen werd 95 graden Fahrenheit geconstateerd. Vele personen werden door de hitte bevangen. De onbekende soldaat en de dronken Amerikaan. Een goed gekleed persoon, doch blijk baar onder den invloed van sterken drank, kwam zich Zaterdag bij het graf van den onbekenden soldaat zetten en haalde een flescli champagne en een glas uit zijn zak, en begon de flescli leeg te drinken. Toen hij gedaan had, nam hij zijn glas, gooide het tegen het graf kapot en hield een toast tegen den onbekenden soldaat. De wachter en politie kwamen tusschenbeidcn en na men den dronken man mee naar een bu reau van politie in de buurt. Ondervraagd, zc-ide hij te zijn een zekere Donald Crocker Anierikaansch onderdaan, oud 28 jaar en sinds drie dagen te Parijs verblijvend in een hotel op den Faujjourg Montmartre. De zonderlinge vreemdeling, die zich een oorlogsverminkte noemde, kon geen reden opgeven voor zijn zonderlinge daad. Beschuldigd van grafschennis is hij ter beschikking van de justitie gesteld. Een lastig insect. In Engeland en speciaal in Londen heeft men veel last van een insect naar liet uiterlijk een roodachtig witte mier r dat daar in heele zwermen in de huizen optreedt, vooral bij bakkerijen en andere plaatsen waar het warm is. Dus b.v. ook in restaurants-keukens, bij de toestellen voor de centrale verwarming enz. Maar do bakkers en de pasteibakkers worden wel het ergste geplaagd. Monomarium wan delt over het brood, het deeg en de gebak jes cn daar het insect zich vooral voedt met bedorven vlceschafval brengt het ge makkelijk ziektekiemen over. Vermoedelijk is het ingevoerd in kisten, met vruchten. Een s!aap-record. Te Wcimburg, in de buurt van Straats burg, is een jonge man, een zekere Geor ges Beek, beambte bij den spoorweg, ne gen maanden .gelegen wegens een of an der vergrijp ontslagen. Men kondigde hem levens aan dat hij voor den rechter zou moeten verschijnen. Dit was oorzaak van een ernstige zenuwschok. De jongen viel dan spoedig in slaap.... en slaapt nu nog. Telkens wanneer de politie zich naar zijn woning begaf, vond zij hem in diepen slaap. Men slaagde er niet in hem te wek ken. Aanvankelijk dacht men met een of ander behendig bedrog te doen te hebben. Er werden doctoren bijgehaald. De jonge man werd dag en nacht* bewaakt; men be vindt zich inderdaad voor een wonderlijk geval. Nu en dan wordt den slaper eenig Voedsel ingegoten. Dit kan hem echter, evenmin als liet wasschen en het verklee- den, uit zijn slaap wekken. OSiOEBMHJS De te Haarlem gehouden examens voor lichamelijke opvoeding. Mr. N. J. Vellcnga, advocaat cn procu reur te 's-Gravenhage, die de belangen be hartigt van eenige candidalen, die mcenen ten onrechte te zijn afgewezen bij de te Haarlem gehouden examens voor lichame lijke opvoeding, heeft den volgenden open brief gericht tot den heer M. F. Graafland, inspecteur der lichamelijke opvoeding, voorzitter der examen-commissie middel baar gymnastiek: Weledelgestrenge Heer, Uit de door uwe commissie aan candida- ten verstrekte 5 eindcijfers tic eenige of- fieieele gegevens die zij bezitten is mij gebleken: le. dat, indien er geen sprake is van lo ting, welke kwalificatie van het examen uit uwe commissie zelve afkomstig schijnt te zijn, dit examen dan toch in elk geval een kansspel is geweest 2e. dat in ieder geval belanghebbenden ernstig zijn geschokt in hun vertrouwen in de ernst, de rechtvaardigheid, <Je billijk heid en de juistheid der beoordeclingen, zoowel candidalen als lumne leeraren. Afgezien van de vraag of deze conclusies, die te zijner tijd zullen worden gestaafd met bewijzen, juist zijn, deelde men mij mede, dat de bedoelde officieele gegevens (5 eindcijfers) ook nog vergezeld zijn ge gaan van de verbluffende opmerking, dat ..deze voor dc candidalen slechts ecne re latieve waarde hebben, daaru niet bekend zijt met dc wijze, waarop deze ontstaan." Derhalve zou ik gaarne zien, dat u die belanghebbenden op doeltreffende en snelle wijzé langs dezen weg (teneinde bun leed over de gevallen beslissing te verzachten en hunne toekomstplannen niet te vernieti gen) op de volgende punten inlichtingen zondt willen verschaffen: le. welken maatstaf heeft uwe commis sie bij bare beoordeeling toegepast? 2e. welke motieven hebben uwe commis sie daarbij geleid? 3e. welke waarde moet aan de verstrek te 5 eindcijfers worden toegekend? Met belangstelling uw antwoord tege moet ziende, Hoogachtend, Uw dw. (w.g.) N. J. VELLENGA. DE BLUE BAND-REIS NAAR ZWITSERLAND. I Flüelen, 12 Augustus. Zelfs de Pilalus is als wccrvoorspeller niet meer te vertrouwen. Toen wij Woens dagmorgen uit Luzern reden, FKielcn te gemoet, hing liem de hoed nog een eind boven liet hoofd en desondanks had het geregend en plonlste het zoodra wij in Flüelen aan do lunch zaten. Dal had een jslecht hegin kunnen zijn. Maar ondanks dc afwezigheid van zon vormden do kleu renweelde liet diep-blauwe Vienvoudste- denmeer waarop de wind witte koppen blies, de schakoeringcn van groen op de berghelling, waarlangs traag dc nevel streek en de hoogte van dc bergen in do verhouding tot de grootte van dingen, die ons bekend zijn, een huis, een boot, tweo elementen, die de j'ongens en meisjes uit Holland zoo imponeerden, dat zij levendi ger dan gewoonlijk waren, en zelfs nog do ironie beseften van het opschrift, met groolc zwarte letters op 'n van regen drui pend bord, dat den ingang wees van een „Schoner sehattiger Garten", een mooicn, schaduwrijken tuin. Het weer was huü niet hot minste beletsel voor een wande ling naar Altdorf, dat drie kwartier van Flüelen ligt, om het Tell-gedeuklecken !e zien. Sommigen hadden na den warmen koffiemaaltijd wel direct weer op stap willen gaan, zoo fijn vonden ze het in Zwitserland te zijn, maar dat mocht niet. Na den lunch, voor de wandeling moest er geslapen worden; met een paar uur rust kon de moeheid cr nog niet hocle- maal uit zijn. Daarom werd liet consigno gegeven; na het avondeten direct naar kooi. Een paar wilden met geweld nog prentbriefkaarten schrijven: als het 'was om moeder en vader de goede aankoiiist te melden, word dispensatie gegeven, ove rigens vonden de leidsters en leiders, dat do plicht tot rusten ging boven die van kaarten te sturen, hoewel die laatste door vele Hollanders zwaar wordt gevóeld cn naarstig betracht. Want slapen was noo- dig. In den nachttrein van Brussel naar Bazel hadden ze er al wat aan gedaan, le gen de verwachting van vele jongens en meisjes in, die beweerden, in den trein on mogelijk te kunnen slapen. Vast in bun mantels gerold, zakten een paar meisjes tusschen de kussens uit op den grond cn sliepen daar vaster dan thuis. In de jon- gensafdeeling bleef het lang rumoerig, van wege de activiteit van een fluitist onder hop en de grapjasserijen van Piet, een Schiedammer, die de clown van liet gezel schap blijkt te zijn. De jongens hielden bet nog vol, toen in de meisjescoupé's allang de kap om de lamp was getrokken en hot tegelijk donker en rustig was; maar ook de knapen zochten, de een na den ander, een makkelijke houding; en om één uur, toen de leiders langs de coupe's liepen, was er geen gerucht meer. Door liet ru moer, dat de trein maakte, het gedaver van de wielen over de rails, onderbroken door intervallen van gekletter, wanneer de wagens over een wissel reden, sliepen zo heen— terwijl zooveel vaders cn moeders in hun bed telkens wakker werden, omdat het toch zoo vreemd is de kinderen uit hun luiis in den vreemde te weten. Hun ^ge dachten waren als lievp, bezorgde handen, die alle onrust streken van de -slapende jongens- en meisjesgezichten in don jacli- tenden trein. Tegen half 5 waren ze alle tachtig weer volop in de weer, en trachtten door den grijzen ochtendnevel do flauwe afschei ding in de Vogezen te zien: de eerste hergen, de eerste verwondering. Aan den tcgenovergestelden kant kleurde zich de lucht rood, scheen de zon te zullen door breken. Maar in Bazel, waar dc trein om 6 uur aankwam en de jongens en meisjes in de tweede klasse wachtkamer heelemaai op streek kwamen door een fijn ontbijt, begon het regenen al. Eigenlijk waren w§ juist een dag te laat. Dinsdag was het een buitengewoon heldere, zonnige dag, .ge weest, zei do conducteur van dc tram in Flüelen, vriendelijk, zooals conducteurs, op het achterbalcon meestal zijn, voorspelde hij morgen een mooien dag. 't Leek er niet op. Het regende toen de boot om 8 uur van hier naar Luzern vertrok. De hergen sche nen reusachtige ketels, waarvan do wan den op tallooze plaatsen waren doorboord, zoodat de stoom ongehinderd kon onjsnap- pen. Langs de groene weiden zakte dó witte nevel omlaag, haast tot op-het Wa ter. De jeugdige passagiers konden nauwe lijks de huizen op de hellingen meer zien. Ze verwonderden zich er over. dat ze'uit die huizen nooit menschen of kinderen za gen komen. „Kinderen kan ook niet", be weerde één van de meisjes, die van de steilt van zoo'n weide blijkbaar nog geen juist begrip hoeft, „de moeders zijn na tuurlijk veel te bang, dat do kinderen naar beneden rollen. Of zouden ze die misschien vastbinden?" Langzaam trok de nevel op. Toen wc in Baucn afgestapt en tot Seelisberg geklom men waren, waar voor de tweede maal liet lunchpakket werd aangesproken, brak juist de zon door, veegde het inocr schoon, zoodat er geen schaduwvlek meer op het prachtige blauw over bleef, joeg de wolken over de Frohnalpstock heen, zette Bron nen en de omgeving in kleur en verguldde de beide Mythen. Voor het eerst zagen on ze jongens en meisjes Zwitserland in de zon; en de één was al opgetogener dan do ander. Zij vonden het een wonder. In een onderschrift bij bovenstaan.lea brief geeft mr. Vcllenga aan belanghebben den in overweging om een comité le vor men, waarin candidalen, leeraren en exa minatoren zitting zullen hebben. Fii3aiïe;ee9e Hes'IeliteBi Beursvacantie op 30 Augustus. De Vcrecniging voor den Effectenhandel beeft gisteren met 170 tegen 30 stemmen liet voorstel aangenomen om Maandag 30 Augustus als beursvacantiedag le bcsehom wen. -x

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 6