Tweede Blad. IE TUSSCHENPERSOON Maandag 16 Augustus 1926 BBN&EMLAI9D Woningbouwverenigingen. Het gebruik der bcitige saldi. De minister van arbeid, handel en nij verheid heeft, naar we in de „Gemeente stem" lezen, onder dagteekening van 2 dezer de volgende circulaire tot de ge meentebesturen gericht: In de dezerzijdsche circulaire d.d. 26 Mei 19-25 is bepaald, dat, tenzij anders is overeengekomen, batige saldi niet zullen worden aangewend tot verrekening van Rijks- en gemeentelijke bijdragen, doch dat zij zullen worden gereserveerd om te zijner tijd te worden gebruikt voor doel einden in het belang van de volkshuis vesting. Sedert dien is mij herhaaldelijk verzocht, dit laatste zóó te interpreteeren, dat onder die doeleinden ook worde begrepen huur- nivelleering Hoewel het tot dusver gevolgde beleid, dat de strekking had de vereenigingen kapitaalkrachtig te maken, en in staat te stellen uit eigen krachten haar werkzaam heden geleidelijk uit te breiden, in over eenstemming was met de bedoeling, die bij het maken en uitvoeren van de Wo ningwet van den aanvang af heeft voor gezeten, meen ik toch, dat de geheel on voorziene en zeer bijzondere omstandighe den, die van 1914 af hebben bestaan, en de groote verscheidenheid van plaatselijke omstandigheden en opvattingen, aanlei ding kunnen zijn om niet overal en te allen tijde aan dat beleid vast te houden, maar dat ook huurnivelleering met hulp van batige saldi onder zekere voorwaarden kan worden toegelaten. Voor de huurnivelleering kunnen al leen gebruikt worden batige saldi, verkre gen met de exploitatie van woningen, waarvoor voorschot is verleend vóór het inwerking treden van art. 23 van het wo- ningbesluit (dus vóór 18 Mei 1921) en waaromtrent dus niet de voorwaarde is gesteld, dat zij moeten worden gestort in een fonds, als in dat artikel bedoeld. Ver der kunnen zij slechts worden aangewend ten bate van de exploitatie van ande're met rijksvoorschot gebouwde, en mët bij dragen van Tijk en gemeente geëxploiteer de woningen en wel niet verder dan noo- dig is, om 'huren, die te hoog geacht moe ten worden, te brengen op een bedrag dat naar de thans geldende bouwkosten voor een economische exploitatie dier woningen (dus zonder bijdrage) noodig zou zijn. Over de batige saldi, hierboven bedoeld, kan alleen beschikt worden met instem ming van het bestuur van de daarbij be trokken vereeniging, vennootschap of stichting; waaruit intusschen niet mag worden afgeleid, dat de besturen de batige saldi naar goedvinden kunnen gebruiken voor uitgaven, die niet voor de verbetering van de volkshuisvesting noodzakelijk zijn. Vereenigingen enz. die zijn toegelaten uit sluitend voor de verbetering van de volks huisvesting, zooals wetgever en regeering dit verstonden, hebben zich naar die op vatting te gedragen. Doen zij dit niet, en worden de gelden niet met gepaste" zuinig heid besteed, dan kan naasting, reap. in trekking yan de toelating worden overwo gen op grond van de voorwaarden van voorschotverlening of van art. 8 van het woningbesluit. Iedere huurverlaging met hulp van ba tige saldi moet worden onderworpen aan de goedkeuring van het gemeentebestuur en van den directeur-generaal van de j volksgezondheid. Wellicht ten overvloede teeken ik hierbij aan, dat ik mij voorbehoud voor andere gevallen te blijven beoordeelen of gebruik van de batige saldi voor eenig ander doel dan hiervoren omschreven, in het belang van de volkshuisvesting is te achten, fk houd mij aanbevolen voor uwe medewer king om niet noodzakelijke besteding van gelden te keer en. FEUILLETON. Roman van E. F. BENSON. (Nadruk verboden). Cl) We hebben 't woord van Craddock tegen over het hunne. In elk geval was het dwaas van jo om er zoo over op te vliegen en dat was eigenlijk wat mijn eetlust be dierf. En de brief van je grootmoeder die mij een standje geeft, zooals zij dat noemt, dien kan ik alleen nu ik weer yit beter ben beschouwen als een dwaasheid van een heel oud en krank zinnig mensch. En dat ze durft zeggen dat ze volgende week hierheen zal komen e-n dien lieven jongen Lathom mee zal krengenGelukkig geeft deze aanval mij Ijclegenlieid om ieder bezoek, van wien dan ook, tc weigeren." tiU behoeft niet meer te zien van hem dan U wenscht," zei Joyce. «Integendeel," zei Philip cenigszins op- pwonden, „als jo ziel: bent en er loezoe"- 'frs in huis zijn, zie je ze altijd wanneer la daar geen zin in hebt. Zoon Is je weet, 'opin ik mijn warm bad pas om een uur «f elf: on het is zeker dat ik dan niemand I •oh on;moeten op den overloop en mijn fcoedcr gebruikt altiid al het warme 'ber Het zou allemaal heel ongele- F- ;r.. Daarenboven, zooals ik zeg, weet hooien zeggen dat de jonge Lathom Fa behoorlijk mcnsch is: dat hij er wel i3 weten wc ook alleen van hooren I Uitwijzing van Duitschers. Duitsche stappen? Men meldt uit Berlijn aan de „N. R. Crt.": Volgens de Keulsche correspondent van het Berliner Tageblatt, hebben de be voegde Duitsche autoriteiten op verzoek van den landraad van het district Rhees zich tot de Nederlandsche bevoegde in stanties gericht om ophelderiug te erlan gen naar aanleiding van de talrijke uit- wijzigingen van Duitschers uit Nederland. Van Nederlaudsche zijde zou daarop ge antwoord zijn, dat Nederland sinds het pasvisum afgeschaft is, overstelpt wordt door Duitschers, die werk komen zoeken, grootendecls geen arbeid vinden en geen middel van bestaan hebben. Sinds de stappen der Duitsche autoriteiten zou ech ter het aantal dezer uitwijzingen aanmer kelijk gedaald zijn. Samenstelling van den Partijraad. Naar aanleiding van een schrijven van het Bondsbfestuur der R. K. Staatspartij is de heer H. G. de Boer, voorzitter van de Federatie van alg. Dioc. vereenigingen van R. K. bijz. onderwijzers in Nederland door liet bestuur aangewezen als advisee- rend lid van den Partijraad. Wat de tariefverlaging op de spoorwegen kost. De schatting is 5'A millioen. De Nederlandsche Spoorwegen, die in 1924 en 1925 een overschot hadden, reke nen voor 1926, als er geen wonder ge beurt, op een tekort. Dit komt door de tariefverlaging, wel ke, naar schatting, een 5J-2 millioen zal kosten. Dit bewijst alweer, dat de redeneering: tariefverlaging wordt goed gemaakt door verkeerstoeneming, niet altijd opgaat en natuurlijk niet steeds op kan gaan, even min als de bekende rekensommen van zoo veel metselaars, die in zooveel uur een muur kunnen bouwen en aan welken muur men zooveel metselaars zou kun nen zetten, dat -men in zooveel tijd er mee klaar zou zijn. Intusschen blijkt uit de exploitatiecij- fers opnieuw, dat niet zoozeer het perso nenvervoer, als wel het vrachtvervoer der spoorwegen de resultaten drukt, al valt het tekort tengevolge van de tariefsverla ging voor vervoer aan reizigers niet weg te cijferen. Vandaar dat de Nederlandsche Spoorwegen bedacht zullen moeten ziju op toeneming van het vrachtvervoer. Stel lig kan de uitvoering van het plan van den ophaaldienst der vrachtgoederen door het autobedrijf, waarover we bericht heb ben, verbetering brengen. En we denken b.v. ook aan de uitbreiding, die het ver voer zou ondergaan, als de groote steden hun vuil eens voor den akker ging be stemmen. Wat het reizigersvervoer betreft, on danks onze opmerking over de rekensom men onzer jeugd zijn we geneigd aan te nemen, dat een ietwat sterkere verlaging van de tarieven der 3de klasse, het tekort kleiner zou hebben gemaakt. Eindelijk nog iets, dat we al zoo lang op het harte dragen. Onze spoorwegen moeten bet in de eerste plaats hebben van het verkeer in Nederland en het is communis opinio, dat do Nederlander zijn eigen mooie land nog veel te weinig kent. Wel nu, waarom geven onze spoorwegen geen rondrcisbiljetten in Nederland uit, zooals België en Zwitserland doen. België heeft zelfs twee soorten van tijdelijke abonne menten: een vijfdaagsch en een veert ien- daagsch. Geen beter middel, om het rei zen in Nederland aan te moedigen, te meer waar het aantal teleurgestelde valuta reizigers bij den dag toeneemt. Vandaag liepen we nog een echtpaar tegen het lijf, dat in België in 5 dagen 243 had uitgegeven, zonder iets buiten sporigs ondernomen te hebben. Men had voor héél gewonen rooaen- en Rijnwijn 70 fr. per flesch betaald. De hartgrondig ge meende conclusie van deze echtelieden was, dat zij het voor hetzelfde geld hier stukken beter hadden kunnen hebben. In derdaad, na de rijzing van den frank, waarmee in België geen schijn van prijsver laging gepaard is gegaan, haalt men strop pen in België en Frankrijk. zeggen. Ik kan niet uitmaken wat de waar heid is." „Maar uit uw handelwijze blijkt toch dat U geloofde dat hij niet deugt," zei Joyce, „want anders had TT hem wel bierheen kunnen laten komen om naar do copio te kijken." Philip bracht zijn hand naar zijn hoofd en sloot de oogen. „Je bent erg volhardend in je redenec- ringen, Joyce," zei hij,, „en je weet dat ik niet tegen discussies kan. En pas dezen morgen heb ik een plannetje gemaakt dat we een paar weken naar Torquai zouden gaan, zoodra ik weer op de been ben. Ik lees dat het daar voortdurend goed weer is. Laten we hier niet over praten. Ik ge loof dat je zei dat er een brief is van Craddock; je hebt hem nooit naar zijn waarde beoordeeld. Jo hebt mij zeer te leurgesteld en hem natuurlijk ook. Neem den brief asjeblieft en lees hem voor!" Joyce scheurde do enveloppe open en baalde er den inhoud uit. „Daar schijnt een chèque bij te zijn," zei ze. Philip richtte zich op in bed en stak zijn hand uit. Een onverwachte chëque is voor iedereen, behalve misschien voor een overzadigden Croesus, een aangename gebeurtenis. „Geef hem mij," zei hij. „Tk vraag n#? af, waar die betrekking op kan hebben." TTij keek er naar. „Joyce," riep hij uit, „wat dien je gewel dig langzaam, lees dan toch. Ik weet niet wat dit moet bet eekenen." Joyce las: ..Hierbij sluit ik in een cheque voor vijfduizend pond, de rest van het bedrag Gemengde Berichten ONGELUKKEN. Over boord. Zaterdagavond is de 19-jarige schipper J V. te Sliedrecht van zijn schip in de Merwede overboord geslagen en verdron ken. Naar zijn lijk wordt gedregd. Botsing tusschen motor en tram. Zaterdagavond tegen half negen heeft in de Reinkcnstraat te 's-Gravenhage een ernstig ongeluk plaats gehad Een dame, mejuffrouw E. V. bestuurde 'n motorfiets, waarop als duo-rijder de heer A. in 'l V gezeten was. Blijkbaar was de bestuurder rog niet volkomen vertrouwd met den mo tor. Volgens ooggetuigen althans reed zij onzeker en slingerend toen zij in botsing kwam met een motorwagen van Lijn 14 Beide berijders werden op straat geslingerd en bewusteloos opgenomen. Vooral de toe stand van de dame liet zich ernstig aan zien. Door den Gom. Geneesk. Dienst zijn zij naar het Ziekenhuis overgebracht, waar bleek dat beiden een hersenschudding be komen hadden. Daar zij nog niet tot bewustzijn waren teruggekeerd kon de politie de oorzaak vau het ongeluk nog niet vaststellen. Vrij zeker is het evenwel dat den trambestuur der geen schuld treft. Motorongeluk. Gisteravond half tien gingen twee jon gemannen van circa 23 jaar, de ongehuw de P. van Wijk en de gehuwde J. Brou wer uit Veendam op een motorfiets een ritje maken. In het nabijgelegen dorpje Kielwindeweer, namen zij bij - oen brug den bocht te kort, waardoor zij met groo te snelheid tegen een muur reden. Hevig bloedend en bewusteloos werden zij met gebroken schedel opgenomen en, na voor- loopig te zijn verbonden, per auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Beider toestand is zorgwekkend. Door een sneltrein gedood. Te Geldrop is Zaterdagavond de gepen- sionneerdo onderwijzer F., uit Heezr?, die hardhoorend is, op het statiousemplace- ment, door een sneltrein gegrepen en ge dood Overreden. Vrijdagnamiddag omstreeks zes uur hal te Hilversum een ernstig ongeval plaats in de Emmastraat voor het gebouw der Kath. Vereeniging. Uit een gemeentebus stapte mej B een dame op leeftijd, die links de straat wilde oversteken, doch onmiddellijk gegrepen werd door een gemeentebus. De zware bus ging over het slachtoffer heen met het go- volg, dat ernstige verwondingen, vooral aan het been, werden toegebracht. Genees kundige hulp was spoedig aanwezig. De^ zwaargekwetste is met een brancard naar do verpleging gebracht. Doodclijk mijnongeval. In de mijn Laura en Vereeniging te Eygelshoven is Zaterdag de 30-jarige Duitsche houwer W. B. door oen ongeval getroffen en gedood. De man, die in Eygelsboven woonachtig was, was ge huwd en vader van"2 kinderen. Een ka meraad, die met hem werkzaam was, werd licht verwond. De noodlottige brand te Oss. Zaterdagmorgen had te Oss, naar de 's-Hert. Crt." meldt, de begrafenis plaats der vier ongelukkigcn, dio bij den brand, welke Zondagnacht aldaar gewoed heeft, om het leven zijn gekomen. Te half negen had in do parochiekerk van Maria Onbevl. Ontv. de Uilvaart plaa's voor de overleden moeder. De kerk was geheel gevuld met geloovi- gen die met do familieleden een gebed kwamen storten voor de zielerust der over ledenen. De H. Mis van Requiem werd opgedra gen door den weleorw. heer kapelaan Bo- denstaff, terwijl 't koor de gezangen uit voerde. Na de H Mis ging de droeve stoet naar hot kerkhof, gadegeslagen door honderden, die zich op de trottoirs hadden geschaard - Do man volgde als versuft de voor hem dat ik in werkelijkheid van meneer Ward ontving voor uw Reynolds. Met betrek king tot de maatregelen die U wegens mijn handelswijze zult nemen, lever ik mij onvoorwaardelijk aan uw genade over. Ik moet U ook mededeelen dat mijn beweringen omtrent het karakter van Charles Lathom niet op de waar heid berusten. Tk neem ze onvoorwaar delijk terug!" Philip maakte een vluggere beweging dan hij gedaan had sinds 's morgens half tien nu drie dagen geleien, het oogenblik waarop hij het eerst iets gemerkt had van lendenschot. „Vijfduizend pond!" riep hij uit. ..Wel do man is een dief! Joyce, vijfduizend pond! En een leugenaar! Hij geeft toe dat hij leugens verteld heeft over den jon gen Lathom. Ik ben in mijn heele leven nog niet zoo geschokt geweest. En de rente van al dat gold sin-ls Juni? TTob ik daar ook geen recht op? Bedoelt hij dat, als hij zich overlevert aan mijn genade? Ik weet waarlijk nog niet of ik wel ge nadig zal zijn...." Toen deed hij een buitengewone con- „Joyee we moeten werkelijk den jongen Lathom laten merken kijk, ik zit recht op in bed en voeldo heelcmaal niets, toen ik mi; bewoog zooals ik zeg. wc moe ten den jongen Lathom laten weten dat hij hier kan komen om pnar zijn copio te kijken. We kunnen wat dat betreft toch niet edelmoedig z.iin dan Craddock. Maar ik bert zeer aangedaan; ik weel werkelijk niet wat ik ervan moet denken. Tn elk ge val, ik wil nu mijn bad nemen. En kijk de treinen naar Torqai eens na. mijn UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 17 Augustus. Hilversum, 1050 M. 12.Politieber. 5.7.Vooravondconcert door het H. D O.-orkcst. 7.Politieber. 7.15 Lezing door den heer W Kerrc- inan. Dir. Hoofd-redacteur van de Dclft- sche Courant: De geschiedenis van de Courant. 7.45 en 10Fersber. 8.10 R.-K. Radio-Omroep. Het dames koor St.-Magdala tc Utrecht, o.l.v. den heer Jan Th. Tenholter en Mej. G. v. Ooven, sopraan te Utrecht. Spreker: Pas toor L. H. Perquin, voorzitter van dcu K. R. O. la. Kyrie, b. Gloria uit de Missa ,,0 Mater Castitatis", Desmet. (koor). 2. Ogni Sabato avrete il lume acceso, Gordi- giani. (sopraan). 3 a. Sanctus, z. Benedic- tus uit de Missa „O, Mater Castitatis", Desmet. (koor). 4. Sieg der Zeit und Wahrheit (aria) Handel. (Sopraan).'5. a. Paaschliedje, Reekers, b. Maria, Reekers, (Koor). 6 N racr Friihl'iig, Rossi. (So praan). 7. Spreker Pastoor L. H. Perquin, over: De Latijnsche taal in de Katholieke Kerk. 8. a. Panis Angclicus. b. O, Saluta- ris Hostia, Koenen. (Koor). 9. a. Lied, Zweers, b. Lenteliedje, Verhallen. (So praan.) 10. Ave Maria, voor solo en koor, Bourlings. 11 O, Jubel, mijn hart, Kuiler. (Sopraan. 12. Jungfrau Mutter Gottes raein, Kolkman. (Koor). Da ventry, 1600 M. 11.201.20 Het radiokwartet en solis ten (sopraan, bariton, niano'* 1.202.20 Orgelconcert. 4.20 Causerie: Scenes from Cranford, The Cockney child. 4.40 Concert van Marble Arch pavilion. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Beu, woerber., nieuws. Fransclie lezing: Au café. 7.45 Pianosonates van Webor. 8.Voorlezing door Mr. W. W. Ja cobs 8.20 Dansmuziek. Stanley Holt's octet V Lambelet, sopraan. E. Cuthbert-Smith, ba riton. De Royal Automobile club dansband. De I.ondon radio-dausband. 9.50 Weerber., nieuws. 10.05 Dansmuziek. 10.5012.20 Dansmuziek. r „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano, viool, cello). 5.05 Solislenconcert. 8.50 Concert. Königswusterhauien. 1300 M. 8.50 „Gruppc 1925" literaire avond 9.50 Concert. M. v. d. Borg, viool. Ph. Jarnach, piano. Brussel, 48G M. Antwerpen, 265 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Orkestconcert 9.20 Voorlezing. Daarna weer concert. M ii n s t o r, 410 M. 1.352.50 Kamermuziek. 4.05 Sprookjesvertellen. 4.35 Orkestconcert. Lanner, Waldteufel, Strauss. 5.356.05 Liedjes bij de luit. 6.20, 6.50 en 7.308Lezingen. 8.20—10.40 „Das Glockchcn des Ero- initen", kom. opera in 3 acten. uitgedragen lijken van zijn dierbare echt- genoote en kindereu. De droeve stoet maak te een smartclijken indruk cn bij allen, die hem voorbij zagen gaan, kwamen de tra nen van medelijden in de oogen. Op liet kerkhof was do belangstelling overweldigend. Nadat nog eenigo gebéden gestort wa ren, had de teraardebestelling plaats. Diep onder den indruk verliet men den doo'denakker. Nieuwe inbraak te Gouda. Inbrekers verrast doch ontkomen. Gisteravond is Gouda door een nieuwe sensatie in rep en roer gebracht. Toen do dames Zuydnm aan de Turfmarkt zich omstreeks half elf te bod begaven, hoorden zij in de benedenkamer gestommel, terwijl er ook licht ontstoken was. Een of moer beste! Je grootmoeder en de jonge Lathom kunnen komen, als wij terug zijn werke lijk als ik mij beweeg, voel ik heclemaal geen pijn, alleen maar een beetje stijfheid. Ze zeggen dat een groote schok soms mira- kiileuze dingen uitwcrkl Joyce kwam nooit heelcmaal achter den aard van den schok; soms leek het alleen redelijk aan te nemen dat het een vreugde schok wasj te weeg gebracht door de on verwachte en aanzienlijke som gclds; soms dacht ze dat het een schok van schrik was, door de openbaring van het karukler van hun reisgenoot; het cenig zekero was dat hot lendenachot verdween en dat ze twee dagen later afreisden naar Torqna-i. TIENDE HOOFDSTUK. Het was de eerste dag van de academie tentoonstelling; er werden alleen genoo- digden toegelaten. Heel den morgen en middag was er een voortdurende stroom van bekende personen door de poorten in- en uitgegaan en de geheimzinnige men sehen die aan de pers mededeelden, wie er De gloeidraad onzer radio-lampen. Een middel om don levensduur te'verlengen. Het staat vast, dat nog steeds een groot aantal radiolampen ontijdig snoeft, door het bekende ongelukje van den verkeerden draad aan het goede contact of wel omge keerd. Wij meenou van een contact van den gloeidraad van de radiolamp met de hoog spanningsbatterij. Deze ongelukken mogen uu toch eigen lijk bij den voorzichtigen luisteraar niet meer voorkomen, nu men zich slechts een geringe uitgaaf behoeft te getroosten, voor de aunschaffing van een gloeidraadbe- schermer. Deze gloeidraadbeschermer behoeft slechts te worden opgenomen in de rain- leiding van de anodebalterij. Heeft men dan eens een oogenblik van onbedacht zaamheid en wie is zeker genoeg van ziehzelven, om zulk een oogenblik niet to vrcezon dan behoeft men slochts het ver lies te betreuren van een buis-zekering die voor 1/3 a 1/4 van den prijs van een radiolamp kan worden vernieuwd. Gelukkig zijn er buiten de lampen, dio ton gevolge van een ongeluk sneven een groot aantal die een natuurlijken radio- dood sterven. In de sterftetafels der lampen vindt men verreweg het meest als doodsoorzaak op gegeven: doorbranden van den gloeidraad. In de meeste gevallen is dit doorbrau- den van den gloeidraad een volkomen nor maal ouderdoms-verscbijnsel; toch zal het voor menigeen nieuw zijn to vernemen, dat men dit ouderdomsproces een weinig kan remmen door het schenken van do mogelijkheid aan de lamp om een „gere geld" leven te leiden. Wanneer men een gloeidraad van ecu doorgebrande radiolamp onder den mi croscoop bekijkt, dan noemt men waar, dat bij het grootste deel der radio-lampen de breuk optreedt aau of nabij het nega tieve uiteinde van den gloeidraad. Do redeu daarvan is, dat tusschen do uiteinden van den gloeidraad con span ningsverschil bestaat. Immers, wanneer dio er niet was, zou er geen stroom door den gloeidraad kunnen vloeien. Door dat er een potentiaal-verschil bestaat tusschen do uiteinden van den gloeidraad, is er ook een afwijkend spanningsverschil tus schen de beide uiteinden ten opzichte van de plaat van de lamp. Er is een grooter potentiaalverschil tusschen het negatieve eind van den gloei draad en de plaats dan er bestaat tus schen het positieve eind van den gloei draad en de plaat. Het aantal electronen dat door do plaat wordt aangetrokken en als het ware uit den gloeidraad wordt gozogon, hangt af van de positieve 'potentiaal die de laatslo ten opzichte van den gloeidraad bezit. Het is dus duidelijk, dat cr meer oloc- tronen worden „gezogen" uit het nega tieve dan uit het positieve oind van den gloeidraad. Do electronen zijn ten slotte de bouwsteentjes waaruit hot bouwwerk van den gloeidraad ia opgetrokken. Wor den dus meer bouwsteentjes afgenomen van het negatieve eind dan van het positie ve eind dan stort het negatieve gedeelto het eerst in. Het leven aan den gloeidraad kan uu worden verlengd door van tijd tot tijd do richting van den stroom door den gloei draad te koeren. Dit kan het best geschieden door do accu-aansluitingen niet aan den accu maar op de frontplartt om te wi.-selen. inbrekers bleken aan het werk te zijn. Onmiddellijk begonnen de-dames luid keels om hulp te gillen, waarop henetien direct het licht werd uitgedraaid en do daders de beenen namen. Van alle kanton stroomde het volk toe, verschillende bur gers begonnen direct een onderzoek in tb stollen, een der buren losto een revolver schot, wat nog meer beroering bracht. De politie, die direct op de hoogte van hot gebeurde werd gebracht, stelde met behulp van burgers eveneons een onder zoek in. Het huis en do omgeving worden nauwkeurig afgezocht, doch alles tever geefs. De duisternis en de groote opper- ylakte van het Mok, waar het hüie dér dames staat, maakte het onderzoek niet gemakkelijk. De belangstellenden hieven nog lang in drukke gesprekken bijeen. De dames had den lieden voor het eerst, na eenigen tijd afwezig to zijn geweest, hun woning we der betrokken. „Do Crt." waren en hoo ze gekleed waren en mot wie ze gepraat hadden, moesten een zwa ren dag gehad hebben, want iedereen was heel aardig gekleed en praat to opgowon- denor dan gewoonlijk mol ieder ander. Er was werkelijk een buitengewono drukte die, dezen keer, in verband stond met, de voorwerpen die, tenminsto in naam, al die mensehen bij elkaar bracht. Do menigte had het namelijk niet zoo zeer druk niet zichzelf (wat anders do gewoonte is) nis mot iets anders. Zelfi het zien van Akoyd, die pas in den adebtand verheven was, en die stond te praten mot Tramby (wien die eer niet te beurt was gevallen) wekto veel minder aandacht dan verwacht mocht worden en allerlei menschon, waarmee hij gewoon was te praten op dezen dag, gin gen haastig langs hem heen, hoewel hij een zeer in het oog vallende plaats innam vlak voor een gowoldig groot doek achter in dc derde zaal. Maar iedereen liep door met een cataloog in de hand, niet kijkend naar hem, maar nRar de nummers van do schilderijen. Hij was eventjes geneigd dat toe tc schrijven aan een aanval van jalousie of aan natuurlijke bcseheidrn- hoid; maar het duurde niet lang of hij bemerkte dat er nog iets gcwichtigers aan do hand was dan hijzelf. Geluk kig verscheen Craddock en Sir Frederick legde beslag op hem. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1926 | | pagina 3